Molenkoog weet hoofd boven water te houden Arco de Graaf „wheelt" sterk in Bloemenmarathon ONDANKS MATIG WEER EN ZWEMPARADIJS: Geen voorrang Fietsertje gewond Teso benoemt technisch inspecteur Trimbaan is weer veilig Koger crossloop geen verrassingen VRIJDAG 19 AUGUSTUS 1988 TEXELSE COURANT PAGINA iGI Wie meent dat zwembad Molenkoog er tegenwoordig rimpel loos bij ligt, heeft het bij het verkeerde eind. Het openluchtbad aan de Slingerweg in Den Burg kan ondanks het matige zomer weer en de concurrentie van Texel's nieuwe subtropisch zwem paradijs Calluna, rekenen op een zeer behoorlijke aanloop. De bezoekersaantallen liggen zelfs iets hoger dan vorig jaar op het zelfde tijdstip, al is deze score vooralsnog onvoldoende om de begroting waar te maken. Dat is het lot van een weer- afhankelijke voorziening; een mooie slotmaand zou alsnog een positieve eindbalans kunnen opleveren. In het navolgend artikel een blik op de tussenbalans. roetsjbaan is een van de grootste attracties voor de jeugd Molenkoog nader bekeken. Waar kan dat beter dan aan de rand van het bad? Zittend in het zonnetje voor zijn post, vertelt de nieuwe bad meester Arjan Verseput (28) dat Mo lenkoog zijns inziens prima naast het zwemparadijs kan functioneren. „Wij bijten elkaar niet. Molenkoog is een mooiweer-voorziening. Als het re gent komen de mensen hier toch niet. Wat dat betreft is Calluna juist een aanvulling. En als het prachtig weer is, dan zit men liever hier dan overdekt." Ook de lagere tarieven spelen een rol, zo wordt ons door een Duitse badgast duidelijk gemaakt. „U bent van de krant? Dan moet u beslist schrijven dat het hier ook een enorm kinder-vriendelijk bad is. Een relatief zeer groot deel van dit zwembad is niet voorbehouden aan zwemmers, maar is om je te vermaken. Prachtig voor mensen met jonge kinderen. Al die speeltuigen zoals matjes, een vlot en duikringen zijn schitterende vondsten. En een zwembad met een roetsjbaan vind je bij ons in Bonn niet of nauwelijks, daar gaat de meeste aandacht uit naar het presta- tiezwemmen. Ja, ik weet dat het Kerckeland-bad een nog mooiere glij baan heeft. Maar Molenkoog is ge zelliger en veel goedkoper." Ter illustratie rekent de Duitser voor hoe veel hij en zijn gezin (vader, moeder, twee kinderen) kwijt is bij beide ba den: Calluna f48,— (voor maximaal twee uur) tegen Molenkoog ?14,— (onbeperkt). Badmeester Verseput hoort het te vreden aan. Aanleiding echter voor een kritische opmerking: „Hoe goed Molenkoog ook draait, de gemeente zal er altijd geld op moeten toeleg gen. Is het verantwoord het bad open te laten? Verseput: „De realiteit in Nederland is dat nauwelijks Donderdagochtend vond op de split sing Hoornderslag-Witteweg (de af slag naar het voormalige Loodsmansduincomplex) een aanrij ding plaats met lichte materiële schade als gevolg. Een 31-jarige Duitse automobilist had, ri|dende op het Hoornderdslag uit de richting van paal 9, verzuimd voorrang te verlenen aan een van rechts komen de Mercedes, bestuurd door een 61-jarige man uit Groningen. Een 13-jarige jongen uit Wijhe moest vrijdagochtend omstreeks kwart voor elf per ambulance naar een arts wor den vervoerd, nadat hij in botsing was gekomen met een personenau to. Het letsel bleek mee te vallen: de arts constateerde slechts schaaf wonden. De aanrijding vond plaats in De Koog, op de kruising Epelaan- Kamerstraat. De jongen naderde op zijn fiets op de Kamerstraat de krui sing en keek niet goed uit. Hij kwam in volle vaart terecht tegen de zij kant van een zojuist passerende au to, bestuurd door een 68-jarige man uit De Koog. De fiets werd flink ver kreukeld, de auto vertoonde een klei ne deuk. zwembaden te vinden zijn met een sluitende exploitatie. De meeste ba den houden het hoofd boven water dankzij subsidie van de gemeente. De zwembaden waarbij dat niet het geval is, zitten meestal in een constructie a la Center Parks. Zoals net al duidelijk werd, is de entree prijs een belangrijke factor vóór openhouden. Verder kiest een deel van het publiek bij strandweer tóch voor een openlucht-zwembad. Het water is hier warmer dan in zee, en vooral de veiligheid speelt een rol: hier kunnen de mensen beter zicht houden op hun kroost." Inderdaad is het opvallend dat de zwembadkassa bij uitgesproken strandweer onafgebroken rinkelt. Men zou de topdrukte bij het zwem bad eerder verwachten bij iets min der mooi weer, ervan uitgaande dat alle Texelaars en toeristen bij strandsweer koers zetten naar de kust. Dat blijkt dus niet zo te zijn. Tijdens het zonnige weer van een week geleden trok Molenkoog dage lijks circa 600 bezoekers gemiddeld. Merendeels toeristen, hetgeen ook blijkt uit de grote verkoop van dag kaartjes. Abonnementen Het aantal houders van jaarabonne menten ligt op vrijwel hetzelfde peil als vorig jaar, toen sprake was van een verheugende belangstelling. Dit jaar bleef de voorverkoop achter bij de verwachting (961 tegen 1109 vo rig jaar), maar dat cijfer trok in de eerste maand (mei) aardig bij. Kijken we niet alleen naar de inkomsten-, maar ook naar de kostenkant, dan springen de lagere energiekosten eruit. De badverwar- ming kon tijdens de recente mooi weer-periode soms zelfs geheel wor den uitgezet, wat dat in de jaren voordien nooit was voorgekomen. De reden daarvan wordt gevormd door de nieuwe zonne-collectoren op het dak van de kleedruimten. Het rende ment daarvan is groter dan van de oude collectoren. Die moesten wor den vervangen, nadat ze in de afge lopen herfst tijdens een storm waren gesneuveld. De verzekering dekte vervolgens de aanschaf van nieuwe collectoren, zodat voor deze kwali teitsverbetering geen dure investe ring hoefde worden gepleegd. De werking van de nieuwe zonnecellen was verbluffend: de badtemperatuur kon tot zeer aangename waarden (26 graden Celsius) stijgen, zonder dat daarvoor extra gestookt werd. Tijdens de eerste 2'/2 maand van het lopende zwembadseizoen kon zo al 1338 kubieke meter gas worden bespaard (het gebruik per maand ligt, afhankelijk van het weer, gemid deld op 8000 m3). Recreatie „Zwembaden werden in het verleden gemaakt in de eerste plaats om in te kunnen zwemmen. Maar die functie is in de loop der jaren veranderd: nu komen de meesten om zich te ver maken", constateert Arjan Verseput. Hij wijst naar het bad: „Hoeveel mensen zie je nu nog baantjes trek ken? De meesten zijn met wat an ders bezig." Molenkoog heeft op deze verande rende behoefte ingespeeld door de aanschaf van tal van speeltuigen. Drijvende matten, duikringen, ballen en een vlot voor de oudere jeugd, tekeningen van stripfiguren op de bodem van het 40 centimeter-bad, de grote roetsjbaan die zeer populair is, en een kinderbadje. Naast dat badje is een speeltuin (met o.m. wip. Ue nieuwe badmeester Arjan Verseput ziet de zaken zonnig schommel en zandbak) en een lig- weide. Op mooie dagen puilt dat ter rein uit: ouders met kleine kinderen vinden dat de ideale stek. Maar ook een stukje verder verwij derd van het bad, zijn er volop re creatiemogelijkheden. Al vanaf de aanleg van Molenkoog in 1970 is er een ruime speel- en zonneweide, waar volley- en voetbalveldjes zijn uitgezet. Van recenter datum is de gratis toegankelijke midgetgolfbaan. Mogelijkheden en ruimte genoeg voor een genoegelijk avondje of mid dagje met een groot gezelschap. Van de mogelijkheid om het bad voor een avond af te huren, wordt echter hoogst zelden gebruik gemaakt. Hooguit een enkele groep gehandi capten profiteert van deze mogelijk heid. De huur bedraagt f56,— per uur. Recreatieteam Meer belangstelling is er voor de ac tiviteiten van de twee mensen van Spelen op een houten vlot onder toezicht van het badpersoneel het Recreatieteam Texel, die tijdens de zomer op Molenkoog zijn gestati oneerd. Dagelijks verzorgen zij een sportief programma. Naast wekelijks terugkerende onderdelen, worden ook eenmalige evenementen georga niseerd, die worden aangekondigd in de Recreatiekrant. De deelname hier aan is niet altijd afhankelijk van het badbezoek, althans als de activitei ten niet uitsluitend op kinderen zijn gericht. Evenementen voor ouderen zoals een minitriathlon of nachthike (met start en finish in Molenkoog) trekken ook bij minder goede om standigheden deelnemers naar de Slingerweg. Onder hen vakantiegan gers die anders niet op het idee zou den zijn gekomen een bezoek aan Molenkoog te brengen. Vooral het warme zwemwater wordt gewaar deerd, blijkt dan. De precieze effec ten zijn moeilijk te bepalen, dat er sprake is van positieve reclame staat vast. Een schot in de roos was de barbecue-avond met disco. Wellicht wordt die deze zomer herhaald. Het eerstvolgende grote evenement moet „Fiets 'm d'r in" worden, ook een initiatief van het Recreatieteam. Scholen Het groepstarief is vooral in trek bij scholen. Klassen op werkweek hou den complete sportmiddagen in en om het zwembad; het Molenkoog- personeel heeft daar geen omkijken naar. Tot slot mag ook de categorie die wél in de eerste plaats komt om baantjes te trekken, niet worden ver geten. Een grote, enthousiaste groep vormen de 65-plussers, in totaal zo'n vijftig personen. Zwemmen is voor hen bij uitstek een manier om in be weging te blijven. Zij zijn doorgaans trouw aanwezig tijdens de rustige uurtjes: tussen half negen en negen uur 's ochtends en tussen de mid dag. Andere regelmatige kilometer vreters zijn de leden van zwem- en poloclub TX '71, huisvrouwen van boven de dertig, en sporters die zich voorbereiden op de kwart-triathlon. Rolstoelatleet Arco de Graaf heeft zijn successenreeks van dit jaar voortgezet. Vorige week nam hij deel aan de Bloemenmarathon, het groot ste sportevenement voor „wheelers" in Nederland, en eindigde op een prachtige vierde plaats. De Bloemenmarathon is een etappe wedstrijd voor rolstoelatleten, waar bij een groot deel van Nederland wordt doorkruist. De aflevering van dit jaar startte op 6 augustus in Rijnsburg (Zuidholland) en eindigde in dezelfde provincie, in de plaats Oegstgeest een zaterdag later. Er verschenen 38 deelnemers aan de start, waaronder acht Belgen. De buitenlandse en nationale wheeler- top liet verstek gaan, omdat de Bloe menmarathon niet in de voorberei dingen op de Paralympics zou passen. Deze Olympische Spelen voor gehandicapten worden in okto ber in Seoul gehouden. In Rijnsburg werd gestart met een criterium over vijf kilometer. Arco de Graaf, uitko mend in de sterkste categorie (A- poule), kon zich goed in de kop handhaven en eindigde als vierde. Vervolgens verplaatsten de deelne mers zich per bus naar Heerlen in Zuidlimburg, waar werd overnacht in een der Van der Valk-motels. Gedu rende de gehele marathon werden de deelnemers ondergebracht in een motel van het Van der Valk-concern. Zondag werd in Maastricht gestart voor de eerste etappe. Het werd een lange en slopende tocht door de Zuidlimburgse heuveltjes, waarbij het echte klimwerk niet werd geschuwd. Wellicht kijkt men er vreemd van op, maar ook per rolstoel kan een steil oplopende weg worden over meesterd. In groepsverband gingen de deelnemers als toerrijders richting de Slingerberg. Deze steile heuvel, bekend van het Nederlands kampi oenschap wielrennen in Geulle, was de lokatie voor het tweede wedstrijd-onderdeel. Hoewel de klim Arco verschrikkelijk veel moeite kost te, slaagde hij er toch in om als een van de eersten boven te komen. Hij werd vierde. De beloning voor deze inspanning was een sensationele af daling, waarin snelheden van boven de vijftig kilometer per uur werden gehaald. De volgende halte was het plaatsje Klimmen, waar een criterium werd gehouden. Arco scoorde daarin een derde plaats. Nog was de etappe niet ten einde, want ook Valkenburg werd nog aangedaan. Arco kwam daar tot de ontdekking dat korte en bochtige parcoursen hem niet liggen. Hij eindigde nog wel als zevende, maar verloor er toch kostbare secon den. In het algemeen klassement stond hij inmiddels op een derde plaats. Cauberg Maandag kregen de deelnemers di rect de bekende Cauberg in Valken burg voor de wielen. Het stijgingspercentage van twaalf procent noopte de meesten ertoe om van rolstoel te verwisselen. Ge kozen werd voor een basketbal rolstoel, in plaats van de gebruikelijke sportrolstoel („speedy wheely"). Arco kwam op de Cau berg als zevende boven. Dezelfde dag werd in het vlak over de grens liggende Belgische plaatsje Maaseijk een tijdrit over drie kilometer verre den. Arco presteerde daarin uitste kend met een derde plaats, in een tijd van 9.29 minuten. Alsof de wheelers nog niet genoeg krachten hadden verslonden werd rollend koers gezet naar het twintig kilome ter verderop gelegen Weert. Daar werd wederom een criterium gere den van twintig ronden a tweehon derd meter. Niet Arco's specialiteit dus, maar niettemin kon hij zijn der de plaats in het algemeen klasse ment handhaven. Voor de etappe van dinsdag, Weert- Zeelst over 36 kilometer, werd het startschot gelost door PSV-voetballer Willy van der Kerkhoff. Nog leuker werd het toen Oranje-keeper Hans van Breukelen onderweg een stukje met de groep kwam meefietsen, op uitnodiging van de organisatie. Ter afsluiting werd in de finishplaats weer een criterium gehouden, waa rin de Texelse deelnemer als vijfde eindigde. De etappe van woensdag voerde van Tilburg naar Kaatshëuvel, naar het pretpark De Efteling. Daar was we derom een criteriumparcours uitgezet dat door veel toeschouwers was om zoomd. Arco de Graaf verloor weer wat tijd en zijn voorsprong op num mer vier was geslonken tot slechts vijf seconden. De achterstand op nummer een, de ijzersterke Huub Ne- lissen die vrijwel alle wedstrijden op zijn naam schreef, was intussen al onoverbrugbaar. Donderdag begon de dag goed voor de Texelse wheeler, die als debutant veel bewondering oogstte bij organi satie en deelnemers. In de tijdrit in Benthuizen over 5,5 kilometer no teerde hij een tijd van 15.24 minu ten. Slechts zes seconden achter Huub Nelissen en goed voor een tweede plaats. De voorsprong op nummer vier was hiermee weer ge groeid en bedroeg anderhalve mi nuut. Aan het eind van de dag waren de rollen echter omgedraaid. In het criterium in de Scheveningen- se duinen bemerkte Arco dat zijn klimcapaciteiten niet toereikend wa ren om zich voorin te kunnen hand haven. Zijn concurrent voor de derde plaats bleek daarentegen een bege nadigd klimmer en passeerde hem met tien seconden in het algemeen klassement. Strijdlustig Deze achterstand wist Arco de Graaf niet meer te verkleinen, ondanks herhaaldelijke demarrages in de laatste etappes. In Leiden, op het wielerparcours van de club Swift, werd de achterstand zelfs nog gro ter. De klim in het parcours was de grootste boosdoener. Zijn vruchtelo ze aanvalspogingen bezorgden Arco nog wel een tweede plaats in het klassement voor de strijdlustigste deelnemer. Met deze vierde plaats op zak kijkt Arco nu hoopvol vooruit naar zijn volgende grote wedstrijd. Dat is het Nederlands kampioen schap marathon in Lisse, op zater dag 27 augustus. Zijn doel is om daar onder de 2 uur 20 minuten te finishen, hetgeen een persoonlijk re cord zou betekenen. De personele top van Teso is verdi versterkt door de benoeming per 8 VI augustus van de 41-jarige R. de Vries uit Menaldem (Fr.) tot inspec voc teur technische dienst. Het is een kon nieuwe functie waaraan de behoe|ne' begin dit jaar werd onderkend. De Vries zit in de Teso hiërarchie direc e onder bedrijfsleider Gerlsma en is belast met de coördinatie van alle technische zaken van de operation! Ie dienst. De Vries werd gekozen uit een tier tal sollicitanten. Voor Teso was hij geen onbekende, want hij werkte f ®r r al een paar maanden in verband nu caa het automatiseren van het onder houdsprogramma. Als zodanig was hij uitgeleend door zijn vorige wert gever Nedloyd waarbij hij in dienst was als machinist op de grote vaal Ie Staatsbosbeheer heeft onlangs rep raties uitgevoerd aan de trimbaan i het bos bij het Turfveld. Daardoor kan worden gezegd dat deze trim baan weer volkomen veilig is. De laatste tijd werd geklaagd over de staat waarin de trimbaan zich vond. De boel zou er verveloos en zelfs defect bijstaan. Dat was niet helemaal onwaar. Probleem is dat van de trimbaan nog maar heel we nig gebruik wordt gemaakt, in tegi stelling tot de eerste jaren toen ee dergelijke voorziening om het bewt gen te stimuleren voorzag in een te hoefte en overal in het land de dooi de Nederlandse Sport federatie ont worpen trimbanen als paddestoelen uit de grond verrezen. Op Texel is echter nog steeds een kleine groep min of meer vaste gebruikers. Ten behoeve daarvan is besloten de bai voorlopig in stand te houden, al be perkt Staatsbosbeheer zich daarbij tot de meest dringend onderhoud. ;he nie ing ët (00 rare toe in I lerr Stic SO Ie i en >m 8en ion- yt ten boo tuil, no, (00 Haa tun See roei ove SOI Zondag werd de laatste crossloop die meetelde voor het algemeen klassement gelopen in De Koog. Voor deze tiende keer hadden 166 deelnemers en deelneemsters zich ingeschreven. Hoewel het mooi was, weerhield de straffe wind de meeste deelnemers van een goede tijd. Daardoor waren er weinig ver rassingen bij de klasseringen van eerste drie aankomenden in iedere categorie. Zo waren de eerste pla< sen bij de dames 4 km., recreante 4 km. en de heren 8 km. zeer be kende gezichten. Ingrid van Lubek Marcel Boertien en Minne Goënga leidden in hun categorie gemakkei van start tot fininisch. Er volgen m er~ nog twee crosslopen die echter n* meer meetellen voor het algemeen klassement. Zondagavond wordt laatste crossloop om 19.30 uur lopen. Wandelaars zijn natuurlijk o en weer welkom. exe ers oei en er VT Mini jeugd jongens V/2 km: 1. Jeroen van Soest 5 46; 2. Dave Dijkstra, 5.50, 3 Ro Blonk, 5.52 Mini jeugd meisjes V/i km: Josine Bakker, 6 22; 2. Eva Schermer, 6.2 3. Randi de Konmck, 6.32. Jeugd jongens Verc km: 1. Frank van Hebei, 17.43; 2. Roald der Slikke, 17.53, 3. Denhard van der Slikt 18.22. Jeugd meisjes 4 km: 1. Carolien Schokman, 24.22; 2. Kirsten Zoetelief, 24 3. Chantal Mosk, 26.27 Recreanten 4 km Marcel Boertien, 16 18; 2. Norbert Eelman, 16,43, 3 Jan Plato, 16.45 Dames 4 km: Ingrid van Lubek, 19.39; 2. Tilly Eelman, 21.49; 3. Adrie van loenen. Heren 8 km: l Minne Goènga, 28 30; 2 Jan Zijm, 29.25; John Boogaard, 30.40 Heren veteranen 8 km: 1. Menno Huizinga, 29.50; 2. Fred 0« Iers, 31.06; 3 Piet Bakelaar, 33.20

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 2