wemmen in Texels zeewater ngevaarlijk voor gezondheid! een reden tot ongerustheid lapanse invloeden op ixpositie galerie Tessel Voor het weekend van 20 en 21 augustus 1988 Werkloosheid iets toegenomen in juli Auto's vernield Total loss Diefstallen uit tenten Schrikhek kapot Rijverbod Rebus Achtertune Nachtcontrole op RST-campings kost ruim f80.000,— Groene Kruis Diëtiste Tandartsen Apotheek Gezinsverzorging Alcohol en drugs Dierenartsen Noodslachtingen I Rijkspolitie Brand/ambulance Anti-Discriminatie Kustwacht Eierland Artsen Kerkdiensten TEXELSE COURANT VRIJDAG 19 AUGUSTUS 1988 e zee rond Texel kan met een gerust hart worden gezwom- i, het levert absoluut geen gevaar op voor de gezondheid, verzekeren deskundigen van NIOZ, Rijkswaterstaat en de linciale Waterstaat van Noordholland. Enige onrust over de mwaterkwaliteit was ontstaan na de berichten over algen- ien en zeehondensterfte. -52° 40 km Bntraties van polychloor biphenylen (PCBs) in wormen (Nephutys sppin de zuidelijke izee. De zwarte symbolen geven de plaatsen met de hoogste concentraties aan. Direct de kust en in de Waddenzee zijn de PCB-concentraties in deze bodemdieren een factor hoger dan verder uit de kust bij de witte symbolen. (Bron: J P. Boon. toxicoloog NIOZ) ituurlijk is de zee verontreinigd, kan niemand ontkennen, maar vervuiling levert geen gevaar op r zwemmers. Alleen voor deel- lers aan de voedselketen", aldus Boon van het Nioz. noet onderscheid worden ge- skt tussen chemische- en teriologische verontreiniging, imische verontreiniging heeft te ren met te hoge gehaltes van :alen, stikstofverbindingen, fosfa- PCB's enz. Deze worden opge- -ïen door kleine organismen zoals ikton. Deze overleven dat zonder lade en worden geconsumeerd |pr kleine diersoorten, bijvoorbeerd nalen. Ook dan is de hoeveelheid lenomen chemische stof niet zo ot dat het het dier enige schade Dkkent. De garnaal wordt weer eten door een schol en vele ollen vormen de maaltijd van een hond. In dat dier vormt zich een loping van chemische stoffen in lichaamsvet met de bekende ef- ten als verminderde chtbaarheid. i wel eens vis eet, hoeft zich niet teen zorgen te maken, want er iden emmers vol per dag moeten rden gegeten en dat zou weken itereen moeten worden volgehou- i wil er gevaar voor de gezond- d optreden. B's zitten in industriestoffen als ilmiddelen, condensatoren, Iraulische oliën uit de Duitse nindustrie enz. Deze worden vee- geloosd in de rivieren de Rijn en Maas. De hoeveelheden PCB's i de laatste jaren echter ongeveer ijk gebleven. Andere hoeveelhe- vervuilende stoffen als cadmi- i, dat vrij komt bij de fabrikage i kunstmest, nemen zelfs af. In itsland zijn lozingen van deze af stoffen in de rivieren nu verboden dat heeft een duidelijke positieve loed. In Nederland worden echter g wel cadmiumhoudende resten te ter gelaten... Zwemmen cteriologische vervuiling wil zeg- i dat het aantal "thermotolerante t werk van de vier kunstenaars Hot 16 september exposeren in 'arie Tessel straalt een Japanse w uit. Er zijn aquarellen bij, maar k keramieken, sculpturen en oldjes. 63-jarige Amsterdamse Sonja 'inger maakt aquarellen in heldere, lse kkleuren. Zij vervaardigt ook dretten, maar in de Galerie zijn al- n boeketten van haar hand te be rderen. De stilistische emenbossen komen extra tot uit- 'kking omdat Sonja Dwinger er w achtergrond bij heeft gemaakt te als het ware zo van het witte Pier te pakken zijn. 'a Nederland woonachtige Japan- 'Koji Kondo maakt ragfijne sculp- ee van wit rijstpapier. Deze 9'ele, maar toch sterke witte ^figuurtjes staan volledig in ba- colibacterien" (afkomstig van uit werpselen) dat via het riool in de zee terecht komt te hoog is. Als de concentratie van deze bacteriën te groot is, worden over het algemeen ook veel salmonella-bacterien en vi russen in het water aangetroffen en is zwemmen op die plaats dus wel gevaarlijk voor de gezondheid. In Nederland wordt echter geen af valwater geloosd zonder zuivering sinstallatie en hierdoor is de kwaliteit van het zwemwater de laatste jaren eigenlijk alleen maar verbeterd. Den Haag is de enige plaats waar nog wel rechtstreeks in zee wordt geloosd, maar dit is bin nenkort ook voorbij: er wordt de laatste hand gelegd aan een zuive ringsinstallatie. Verontrust De verontrusting over de kwaliteit van het zeewater in het Waddenge bied laaide op door de berichten over de algenplaag langs de Scandi navische kust en de zeehondensterf te. Vooral de Duitse pers schijnt de indruk te hebben gewekt dat het zeewater nu gevaarlijk is om in te zwemmen. De Duitse Eva Kreutzgra- be schreef in een brief aan burge meester Schipperdat zij de gemeente geen verwijt wil maken wegens de vervuiling, maar wegens de passivi teit waarmee deze wordt behandeld en het bagatelliseren ervan om de toeristen te misleiden! De burgemeester was het daar niet mee eens. "Wij maken ons sterk voor een schone zee, maar we kun nen niet zoveel, want dit is een rijks aangelegenheid". De meeste waterverontreiniging komt van de Rijn. De stroming voert de chemi sche stoffen mee langs de kust. Tijdens een internationaal wadden congres is een resolutie ondertekend voor het verbeteren van de waterkwaliteit. "Wij stoppen het probleem beslist niet in de doofpot. Het enige dat we hier op Texel kun nen doen is het strand zo schoon mogelijk houden", aldus de burge meester. lans. Hij maakt veel gebruik van eierschalen, omdat hij dat een per fecte vorm vindt. Carin van Ommeren uit Utrecht heeft haar opleiding in Brussel ge volgd en maakt beeldjes in brons, al bast, marmer en speksteen. De stijl is hier en daar kubistisch maar ze neett ook prachtig gepolijste ronde mensachtige vormen gemaakt. De 29-jarige Nettie Jansen maakt handgevormde porcelijnen en steen goed vazen en schalen. De inkervin gen en glazuren hebben iets van oude rotstekeningen en van Azteek se schilderingen. Zij heeft verschil lende opleidingen gevolgd, waaronder een in de traditionele Chi nese schilderkunst. Hoewel de ver siering oud aandoet zijn de vazen en schalen van een zeer moderne strak ke vorm. Jaap Dekker, directeur van het VVV heeft vragen gekregen van toeristen over de waterkwaliteit rond Texel. "In de Duitse pers is geschreven dat het zeewater gevaar zou opleveren voor zwemmers, maar dat heeft Rijkswaterstaat ontzenuwd. Er werd namelijk geen onderscheid gemaakt tussen de vervuiling die via de voed- selkring inderdaad gevaarlijk is voor bijvoorbeeld zeehonden en de kwali teit van het zwemwater, die rond Texel juist heel goed is". Afvalstoffen Op Texel zijn geen zware industrieën die de zee met lozingen van af valstoffen verontreinigen. Er zijn ge meentelijke depots waar chemische stoffen kunnen worden ingeleverd en de CIV regelt de inname van stook olie en andere verontreinigende stof fen die in de visserij worden gebruikt. De explosieve algengroei die zo nu en dan optreedt en die ook schuim op het strand kan veroorzaken is een gevolg van nutriënten (voedingsstof fen) als fosfaten. Algengroei is niet onnatuurlijk en het levert ook geen gevaar op voor de gezondheid, het is alleen hinderlijk en een vies gezicht. Bewustwording De zwemwaterkwaliteit is dus goed, alleen zit er nog veel teveel chemi sche verontreiniging in de zee. Deze zou kunnen worden teruggedrongen als een eind wordt gemaakt aan af- vallozing en vuilverbranding op zee. "Tijdens de internationale conferen tie dit jaar te Londen zijn er enkele afspraken gemaakt in die richting", aldus H.R.Bos van de directie Noord zee van Rijkswaterstaat te Rijswijk. De bewustwording van de mensheid op dit gebied vindt hij de eerste stap in de goede richting. Het aantal werkloze Texelaars is in juli lichtelijk toegenomen. Aan het eind van de maand waren er 277 werkzoekende personen gere gistreerd bij het gewestelijk arbeids bureau in Den Burg. Dit aantal ligt tevens boven het niveau van vorig jaar juli, toen er 258 mensen zonder baan waren. Bovendien was toen sprake van een verdere daling. Dat nu sprake is van een stijgende ten dens, is voornamelijk te wijten aan de bouw en metaalsector. Een aantal van de werklozen in de metaalsector is afkomstig uit bedrijven die nauw betrokken zijn bij de bouw, zoals in stallatiebedrijven. Volgens het ar beidsbureau betreft het hier zogenaamde „wrijvingswerkloos heid". Bij het aanbreken van de bouwvak heeft een aantal in de bouw werkzame personen zich bij het arbeidsbureau aangemeld, om zo eventueel tijdelijk ergens aan de slag te kunnen. Zodra het bouwseizoen weer begint, dan kunnen de meesten van hen weer terecht bij hun oude bazen. In de nacht van zondag op maandag werden aan twee in De Koog gepar keerde auto's vernielingen toege bracht. Op de Epelaan werden van de auto van een Duitser een bui tenspiegel en de ruitenwissers be schadigd. Op een parkeerterrein elders in het dorp werd van de auto van een andere Duitse vakantiegan ger het portierslot vernield. Twee auto's moesten zaterdagoch tend worden weggesleept van de kruising Bernhardlaan-Waalderstraat. De voertuigen waren zwaar bescha digd geraakt bij een aanrijding al daar, omstreeks 11.30 uur. Niemand werd gewond. De aanrijding ont stond doordat een 22-jarige automo bilist uit Zoetermeer die zich op de Waalderstraat richting De Waal be gaf, zonder te stoppen de voorrangs kruising opreed. Een botsing met de VW Polo van een 27-jarige inwoner van Den Burg was het onvermijdelij ke gevolg. De tent van een 22-jarige Steenwij- ker is zondag opengescheurd. Er werd mets uit vermist.Dat was wel het geval bij de tent van een 22-jarige Duitse. Zij miste DM 770,-. De tent van een 38-jarige Duitser was eveneens opengescheurd en er was een fotocamera met filmrollet jes, alsmede een bruine reistas uit ontvreemd. Uit de tent van een 17- jarig meisje was een horloge, een paar sportschoenen en f.260,- mee genomen. Al de opengescheurde tenten stonden op eenzelfde cam ping in De Koog. Uit een tent op een camping in De Dennen is zondagavond een bedrag van f.50,- en travellercheques gesto len. Deze waren eigendom van een 19jarige jongen uit Ermelo. Uit de tent van een 17-jarige vakan tieganger uit Nijmegen op een cam ping bij Den Hoorn werd woensdagochtend een herenhorloge ontvreemd. Een schrikhek langs de Zaandam- merdijk werd woensdag kapotgere- den door een onbekende automobilist, vermoedelijk in een witte auto. De aanrijding moet rond twaalf uur 's ochtends zijn gebeurd. Een 22-jarige man uit Den Burg kreeg in de nacht van zondag op maandag een rijverbod van acht uur omdat hij teveel aan Bacchus had geofferd en toch achter het stuur was gekropen. De oplossing van de rebus op de Achtertune tijdens Oosterend Pre sent was: „U bent hier op Achtertu ne in Oosterend, maar ook als Bosweg bekend". Caroline Brouwer uit Oost werd de gelukkige winnaar van de slagroomtaart, door Het Gou we Boltje uit Oosterend beschikbaar gesteld. De professionele geüniformeerde be wakingsdienst die dit seizoen de nachtbewaking van de campings Ko- gerstrand en Loodsmansduin ver zorgt, kost f80.400,—, aldus blijkt uit een begrotingswijziging die de RST aan de gemeenteraad ter goed- Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur. Dokter L. Barnard, Kotterstraat 24, Oosterend, telefoon 02223-234. Dokter R. Coutinho, Schilderend 40, Den Burg, telefoon 02220 - 2023. Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandag 8.00 uur Rosa Harbers telefoon (02230) 23024. Uitleen van verplegings- artikelen en informatie Op de werkdagen van 16.30 - 17.30 uur. Spoedgevallen tel (02220) 3241. De diëtiste mevrouw S. L. Goote houdt in de maand augustus op vrijdag 19 augustus zitting in het Groene Kruis-gebouw van 13.30-15.30 uur. Afspreken via te lefoonnummer 02220-3241. Voor zeer spoedeisende tandheel kundige hulp kan men op zater dag en zondag om 18.00 uur precies terecht in het Tandheel kundig centrum, Witte Kruislaan, Den Burg. Kunstgebitreparatie Spoedeisende gevallen ook in het weekend na telefonisch overleg. Tandtechniek Van Kralingen, tel. 02220 - 2069 Weverstraat 95, telefoon (02220) 2112. Open van maandag t/m vrij dag van 8.30-18 00 uur. Zaterdag van 11.00-12.30 uur en van 15.00-17.00 uur en zondag van 11.00-12.30 uur en van 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd al leen voor spoedeisende gevallen. Spreekuur: elke werkdag van 9.00-10.00 uur en van 14.00 tot 15.00 uur, Julianastraat 3a, Den Burg, telefoon (02220) 4152 In het weekend kan op zaterdag, zondag en maandag tussen 17.00 en 19.00 uur gebeld worden met mevr. N. Schuyl, tel. 02225-446. Consultatiebureau voor alcohol en drugs, Molwerk 31/45, 't Horntje. Spreekuur volgens afspraak: tele foon (02226) 413. Alleen voor spoedgevallen tele foon (02220) 2527. Voor noodslachtingen bellen op werkdagen (02220) 2182 (slacht plaats), na werktijden en in het weekend (02220) 4663 via TEM- centrale. De bureau van de groep Texel van de Rijkspolitie in Den Burg is da gelijks geopend van 9.00 tot 18.00 uur Het politiebureau te De Koog is alleen op donderdag middag geopend tussen 14.00 en 18 00 uur. Telefonisch te bereiken, dag en nacht, via tel. (02220) 2644. Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 02220-2066. Bij geen gehoor 02230-22222. Voor niet spoed- i eisend ambulance-vervoer: 02230-12888, bij geen gehoor 02230-22222. keuring heeft voorgelegd. Tot dusver werd de nachtbewaking uitgevoerd met eigen krachten in tijdelijke dienst. Een „echte" bewakingsdienst werd in het belang geacht van de kwaliteit van de ordehandhaving. Verder zouden eventuele problemen met de continuïteit, vorming, aan sprakelijkheid en ervaring kunnen worden voorkomen. Met de eigen nachtcontroleurs was f53.500,- ge moeid: de RST geeft dus f26.900,— extra uit. HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 9.30 uur ds. Ter Haar De Waal 11.00 uur mw. Zandstra De Koog 9.00 u. ds. Waardenburg 10.30 u. ds. Waardenburg 12.00 uur evang. Gottes- dienst, Pfarrer Heimann 19 30 uur dhr. R. Kuiper Den Hoorn 9.30 uur ds. Kok Oosterend 9.30 uur ds. De Jong Doopdienst 19.30 uur ds. De Jong. Gezamenlij ke dienst met Gereformeerden. Kees de Jong, zang-gitaar. Oudeschild 11.00 uur ds. De Jong De Cocksdorp 9.30 uur ds Zandstra 19.30 uur voorganger mw. Keijzer, m.m.v. kopergroep o.l.v. dhr. Wieten. Organist: dhr. Stam GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg, 10.00 uur drs. Donker 19.30 uur drs. Salakay Uitzending Lichtboei Oosterend 10.00 uur drs. Salakay Na de dienst koffiedrinken. 19.30 uur gezamenlijke zang- dienst in de Herv.kerk o.l.v. ds. C. de Jong. Gitaar en zang: Kees de Jong. Koffiedrinken na de dienst. GEREFORMEERDE GEMEENTE in de Ned. Herv. kerk te Ooster end, 11.15 en 16.30 uur dienst Woensdag 24 augustus: in kerkgebouw Schoolstraat: 19.00 uur ds. R. Kattenberg uit Arnhem GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk, Ko- gerstraat, Den Burg 11.30 uur ds. P. Lok uit Hardenberg 16.30 uur ds. P. Lok uit Har denberg DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg, 10.00 uur br. R. Kuiper. Uitzending Lichtboei BAPTISTENGEMEENTE In Eben Haëzer, Julianastraat 11, Den Burg 10.00 uur: spreker evan gelist R. Meeuwsen uit Den Helder. Kinderoppas ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: zaterdag 19.30 uur Da meskoor Uitzending Lichtboei Zondag 10.45 uur The Gospeltrain Kindercrèche De Cocksdorp: zondag 9.30 uur Deutsche Messen: Den Burg samstags 18.00 Uhr. Den Hoorn sonntags 9.00 Uhr De Koog sonntags 11.00 Uhr mittwochs 19.30 Uhr freitags 19.30 Uhr De Cocksdorp sonntags 19.30 Uhr. JEHOVA'S GETUIGEN Koninkrijks zaal, Schilderend. 10.30-11,20 uur Openbare lezing: 11.20-12.30 uur Wachttorenstudie: „Geef het niet op te doen wat voortreffelijk is" BAHA'I Elke eerste woensdag van de maand informatie over het Bahé'i- geloof van 10.00-12.00 uur. Adres Plevierstraat 16, De Koog, tel. 02228-896. De telefonische melddienst van Anti-Discriminatiegroep Texel is voor melding van alle soorten dis criminatie te bereiken onder de volgende nummers: 02220-2609, 02220-4897, 02220-4969 en 02222-315. Voor meldingen van schepen of zwemmers in nood: Kustwacht Eierland, tel. 02222-270. Opgaven voor vermelding in de lijst „Voor het weekend" moeten dinsdags vóór 12.00 uur ingele verd worden. Ragfijne elfenfiguren van rijstpapier door Koji Kondo. Uitsluitend voor spoedgevallen Zondag 21 augustus

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 5