l! rt Surfmarathon door Texelaar gewonnen Bestuur benoemd voor luchtvaartmuseum Drie Texelaars bij Ned. kampioenschap brandingsurfen Jubilerende Lichtboei en Zonnebloem vieren samen groot feest Ringsteekkampioenschap nadert zijn ontknoping Te weinig stands op zwarte markt Surfers doen het met Donatientje Kampioenschap tijdrijden Oudeschild-De Cocksdorp Groot deel reserve voor verbouw raadhu VOi 'r Met vaders auto de sloot in Noordzeevissers kampioen touwtrekken Diefstallen Lange termijn agenda S.V.C. Volleybal DINSDAG 23 AUGUSTUS 1988 TEXELSE COURANT pagin, y Voor het eerst is de jaarlijkse mara- thonsurfrace Den Helder-De Cocks- dorp v.v. door een Texelaar gewonnen. De eer ging naar de 17-jarige Menno Loning uit Den Burg die na één uur en zestien minuten als eerste aankwam op de halte plaats Dijkmanshuizen, op de terug weg van De Cocksdorp. Hij meldde zich later ook als eerste af in de ma- rinestad. Het was de zevende keer dat de meer dan 60 kilometer lange surf- tocht werd gemaakt, georganiseerd door de verenigingen „Lutje" in Den Helder en de Windsurfclub Texel. Weinig deelname Het aantal deelnemers was deze keer bijzonder laag: 41. In vorige ja ren was de animo veel groter en de den altijd wel 100 tot 170 personen mee, afkomstig uit alle hoeken van Nederland en zelfs uit Duitsland en België. Dat het deze keer veel min der was, werd veroorzaakt door het zeer ongunsige weerbericht van de avond tevoren. Er werd harde wind voorspeld en dat werkte afschri kwekkend, vooral voor degenen die er een lange reis voor moesten ma ken. Ook de meeste Texelaars die gewoonlijk aan de tocht meedoen hadden het laten afweten. In vorige jaren waren er altijd wel twintig: nu Zondag 11 september zal in De Lin deboom een groot feest worden gehouden, waarbij alle Texelse zie ken en bejaarden aanwezig kunnen zijn. Het feest is een gezamenlijke organisatie van De Zonnebloem en De Lichtboei. Er zal een gevarieerd Texels programma worden gehou den, dat van 15.00 tot 19.30 uur zal duren. De toegang is gratis en voor vervoer kan desgewenst wor den gezorgd. Eigenlijk zou De Lichtboei een week end later een dergelijke feestmiddag houden voor de luisteraars van deze Texelse ziekenomroep. Op deze wijze wilde De Lichtboei het 20-jarig bestaan luister bijzetten. Het bleek echter dat de jonge Texelse Zonnebloem-afdeling eveneens plannen had om iets voor al le zieken en bejaarden op Texel te doen. Dat zou dan moeten gebeuren op 11 september, de Nationale Zieken dag. Beide organisaties sloegen vervol gens de handen ineen. Voor inlichtin gen over de feestmiddag kan men zich wenden tot Roelie Bakker, telefoon 02220 - 2587, Karin Witte, telefoon 02228 - 783, Ans Gieles, telefoon 02220 - 3259 of de studio van de Lichtboei, telefoon 02220 - 3430, tus sen 18.30 en 19.30 uur. Aanmelden is mogelijk tot 3 september. De finale van het Texels kampioen schap ringsteken wordt morgena vond gehouden op de Groeneplaats. Vanaf 19.00 uur zullen liefst 24 combinaties gaan strijden om de Jan Agterbokaal, die wordt verdedigd door berijder Gerard du Por- to/steekster Martha WitteDe Kindt. Ook ditmaal behoort dit koppel weer tot de kanshebbers. De strijd om de bovenste plaats is zeer spannend: nu alle voorronden in de dorpen ach ter de rug zijn, zijn nog minstens vijf combinaties in de race. De wedstrijd in De Cocksdorp werd donderdag gewonnen door D. Smit/ mevr, N. de Graaf, na een gelijkop- gaande strijd met W.J. Bakker/ mevr. J. Bakker. Na vijf ronden wa ren beide combinaties bovenaan geëindigd met 16 punten. Na de barrage (een extra ronde) was het nog steeds gelijk, waarna het regle ment uitkomst moest bieden. Het reglement zegt dat het aantal gesto ken ringen in de eerste omloop be palend is. D. Smit/N.de Graaf staken in de eerste omloop acht ringen te gen zeven ringen voor het echtpaar Bakker. Ook voor de derde prijs kwamen twee combinaties in aanmerking: W. Zijm/mevr. J. v.d.Zwaag en R. Eel- manmevr. J. EelmanSchaafsma, beide met 14 punten. Ook hier bracht de extra ronde geen beslis sing. Ook het aantal gestoken ringen van zowel de eerste als tweede om loop was gelijk, zodat het lot de beslissing moest brengen. De derde prijs ging zodoende naar Zijm/v.d.Zwaag. De extra prijs, dit maal bestemd voor de sportiefste combinatie bij de Fjordenpaarden, viel toe aan A. Bakker/ mevr.L. Bak ker. De route van de finale in Den Burg is gelijk aan vorig jaar. De deelne mers dienen zich op te stellen op het parkeerterrein bij garage Kaczor. zeven (vijf wedstrijdsurfers en twee recreanten). De geringe deelname betekent dat het evenement niet kostendekkend is want de veertien begeleidingsboten waren afgestemd op het gebruikelijke deelnemersveld. De organiserende verenigingen moe ten er dus geld op toeleggen. Het waren vooral de betere surfers die wél kwamen. Dat verklaart waa rom er niet meer dan vier uitvallers waren. De talentvolle Menno Loning leverde met zijn tijd van één uur en zestien minuten op het stuk Den Helder-De Cocksdorp- Dijkmanshuizen een goede prestatie als in aanmerking wordt genomen dat de befaamde marathon-surfer John van der Starre over hetzelfde stuk één uur en twaalf minuten deed. Loning geldt dan ook als een veelbelovend talent. Hij wordt ook de clubkampioen van 1988. Bij de best geklasseerden zaten verder geen Texelaars. De tweede prijs was voor Jan van Wierst uit Uitgeest, de derde voor J.G. Rottger uit Vinke- veen en de vierde voor Jaap Borra uit Amsterdam. Texelaar Marc van Rijsselberghe eindigde als tiende, André van der Berg als elfde, Niels Kossen als vijftiende en André Bar- horst als eenentwintigste. De zaterdag gehouden „Zwarte Markt" van de Stichting Overdekte Manege had wat meer commercieel vertier kunnen bieden. Er waren slechts 22 actieve standhouders, waardoor in de overgrote manege ruimte nogal wat lege plekken waren. De klanten die er opaf kwamen wa ren daardoor niet onder de indruk; de verwachtingen die door de naam „zwarte markt" worden opgeroepen werden niet bewaarheid. De organi satoren hadden hun best echter ge daan en niet zonder succes getracht het evenement een nog wat veelzij- diger karakter te geven. In tegenstel ling tot de vorige keren kon nu ook worden gespeeld met de sjoelbak (drie keer gooien voor twee kwart jes). Buiten was een survivalbaan en daar kon ook worden meegdaan aan kegeltjes rijden. Ook was er een bar becue waardoor de markt een beetje op een indoor braderie ging lijken. Toch stelde het geheel niet genoeg voor, wat te maken heeft met de tijd van het jaar. Menige potentiële expo sant is actief op een van de vele an dere zomerse markten die op het eiland worden gehouden en had niet zo'n behoefte aan deze extra gele genheid. Het bestuur zal dan ook overwegen om in augustus geen zwarte markt meer te houden. De markt die voor november was gep land gaat in elk geval wel door. Die heeft een heel ander karakter en is gericht op Sint Nicolaas. De be langstelling van het publiek viel za terdag overigens niet tegen.De netto opbrengst van de markt was f1100,-. De Texelse deelnemers aan de marathon surftocht Den Helder De Cocksdorp v.v. bla zen halverwege even uit op het strand van Dijkmanshuizen en genieten met volle teugen van Donatientje. Dat is geen ronde miss of pitts-poes maar een nieuw Texels produkt van het biologisch dynamisch zuivelbe drijf Sint Donatus. Het is volle drinkyoghurt met frambozen en honing, die in bekertjes van slechts een kwart liter in de handel zal worden gebracht. Zover is het echter nog niet want het produkt verkeert in experimenteel stadium. Mare van Rijsselberghe van Sint Do natus, een van de deelnemers aan de surftocht: „We zijn al anderhalf jaar bezig met deze drinkyoghurt. Het bijzondere is dat hij wordt gemaakt van ver se melk die niet wordt doodge maakt (gepasteuriseerd of gesteriliseerd). Er zitten geen kunstmatige geur-, kleur-, smaak- of conserveringsstoffen in en de yoghurt is daarom maar drie weken houdbaar. Vandaar die kleine bekertjes. Er is ook geen wei in verwerkt zo als in veel andere yoghurtsoor- ten". Een probleem was dat deze nog levende yoghurt in de potten narijpt en daardoor dik ker kan worden. Om het pro dukt toch drinkbaar te houden werd de yoghurt geënt met een speciale bacteriëncultuur, die in Denemarken is ontwik keld. Het ziet ernaar uit dat de drank nu aan de eisen voldoet, maar dat wordt nog even in de praktijk bekeken alvorens de nieuwe natuuryoghurt op de markt wordt gebracht. Er is een bestuur benoemd voor de in oprichting zijnde stichting, die op het vliegveld Texel een permanente luchtvaarttentoonstelling van de grond wil brengen. Voorzitter is ha venmeester Ed de Bruijn. penning meester Coert Munk van de Dutch Dakota Association en secretaris Jan Frederici uit Den Burg. De stichtingsacte is inmiddels gereed en zal binnenkort kunnen worden on dertekend. Alle aandacht zal vervol gens worden gericht op het verwerven van financiële steun om het investeringsbedrag bij elkaar te krijgen. Het is bijna uitsluitend het gebouw dat veel geld kost. De collectie zelf is voor een belangrijk deel al be schikbaar in de vorm van allerlei op de (Texelse) luchtvaart betrekking hebbende curiositeiten. In en bij het toekomstige gebouw zullen meerde re complete vliegtuigen worden geëxposeerd, waaronder de DC 3 „Doornroosje" van de Dutch Dakota Association. In de expositie zal ook aandacht worden besteed aan de ac tiviteiten van geallieerde oorlogsvlie gers in de omgeving van Texel. Russen Er zijn stemmen opgegaan om een aan deze „oorlogsafdeling" gekop pelde speciale afdeling te maken met informatie over de opstand van de Georgiërs van april 1945. Deze expositie was tot voor enkele jaren ondergebracht in het Maritiem- en Juttersmuseum te Oudeschild, maar moest daar wegens plaatsgebrek wijken. Er bestaat voor dit onder- Wielervereniging Texel houdt zater dag 17 september het Open kampi oenschap Tijdrijden over 40 kilometer voor niet-licentiehouders. Het parcours loopt van Oudeschild naar De Cocksdorp en terug. De start is om 14.00 uur op de haven van Oudeschild. Inschrijvingen naj L. van Elk, Wilsterstraat 11 te Den Burg, telefoon 02220 - 4596 (bell; na 18.00 uur). Deelname kost f7,5 en dit bedrag moet worden voldaai bij het afhalen van de rugnummers Er zal worden gestreden in een A- klasse (16 t/m 40 jaar) en een B- klasse 40 jaar en ouder). Vo(or de winnaars zijn ereprijzen beschikbaa De inschrijving sluit op 14 sep tember. De algemene financiële reserve var de gemeente (opgebouwd tot en met 1986) heeft een „overcapaci teit" van ruim twee miljoen gulden zo hebben B en W aan de raadscoi missie voor financieel, economisch en technisch beleid laten weten. D totale gemeentelijke reserve be draagt ruim vijf miljoen. Drie miljoe wordt als het gewenste minimum beschouwd en het overschot kan dus een bestemming krijgen. Wat en W betreft zal f100.000,— van c bedrag worden besteed voor het egalisatiefonds voor gemeentelijke monumenten en f1.978.977,— voo de verbouw van het raadhuis. 85' Afi Int V E Tel Hen werp echter veel belangstelling, ze dat het in eer herstellen van de Georgische expositie (destijds tot stand gekomen met een subsidie van een ton van het toen malige ministerie van CRM) waar schijnlijk in een behoefte voorziet de bezoekersstroom naar het lucht vaartmuseum nog kan vergroten. Aan de museumplannen wordt ge werkt door een commissie die naa: de genoemde bestuursleden besta, uit: M. Warnaar (Krim), J.W. Dekkei (VVV), J. Mets (TVO), M. Tromp (J.O), Th. Hoogerheide, P. Standaai B. van der Beek en H. de Graaf. Het team Noorzeevissers trekt zich naar het kampioenschap Foto Bert Koning) Evenals vorig jaar organiseert de Windsurfclub Texel dit jaar een fina lewedstrijd brandingsurfen gelijktijdig met het Tropical Sea Festival in De Koog. Nederlands beste amateurs brandingsurfen zullen zaterdag in de branding voor Paviljoen Drie hun best doen om een zo hoog mogelijke klassering in de wacht te slepen. Drie Texelse surfers hebben zich via selectie wedstrijden in deze finale weten te plaatsen: Marc van Rijssel berghe, André van der Berg en Men no Loning. Deelname aan deze wedstrijd staat niet open voor iedere surfer, er kan alleen op uitnodiging meegedaan worden. De surfers konden zich plaatsen door aan de selectie wedstrijden van het Branding Promo tie Circuit mee te doen. Het B.P.C. heeft de Nederlandse kust in drie re gio's verdeeld, Texel zit met Castri- um, Egmond en Hargen in regio 3. In iedere regio werden zes selectie wedstrijden gevaren. Van deze wedstrijden werd een klassement opgemaakt, waarvan de beste twin tig zich plaatsten voor de finale. Ge noemde Texelse surfers wisten ook een finaleplaats te behalen en varen dus een thuiswedstrijd. Dames en veteranen plaatsten zich door deel name aan de selectiewedstrijden au tomatisch voor een finaleplaats. Aan de finale doen 60 surfers tot 35 jaar, 5 dames en 5 veteranen mee. In iedere regio wordt een finale wedstrijd gevaren, daar wordt weer een klassement van opgemaakt. De winnaar van dit klassement mag zich Nederlands kampioen branding surfen noemen. De start van de wedstrijd is zaterdag omstreeks 10.30 uur. De skippersmeeting (me dedelingen aan de surfers) zal een kwartier voor aanvang van de wedstrijd zijn. De duur van deze eerste wedstrijddag is afhankelijk van de weersomstandigheden. Zo lang wind en daglicht het toelaten, gaat het surfen door. Zondag is de start vroeger: om tien uur. De wedstrijden zullen dan tot ongeveer drie uur duren. De prijsuitreiking is omstreeks 5.00 uur op het terras van Paviljoen Drie. Het wedstrijdpro gramma is afhankelijk van de wind. Beneden 3.5 Beaufort zal niet wor den gestart. Is er weinig wind, maar meer dan 3.5 Beaufort, dan wordt een course-race gevaren. Daarbij wordt een driehoeksbaan met daarin een slalom gevaren, de rakken zijn 1 km. lang. Deze wedstrijd wordt op lange zogenaamde raceboards gehouden. Gaat het harder waaien en is er ook branding, dan kan men op korte slalomplanken varen. Bij een slalom ligt één boei vlak voor het strand in de branding en één een stuk verder achter de branding. Door de hardere wind en wendbaarheid van de kleinere planken kan dit par cours razendsnel afgelegcj worden. Voor het publiek is dit een spectacu lair en goed te volgen onderdeel van het brandingsurfen. Is er 6 of meer Beaufort dan is wave-performance (het springen in de branding) moge lijk. Voor dit onderdeel hebben de surfers een nog kleinere plank een zogenaamde zinker. Gaat het bij de éérste twee onderdelen om snelheid, bij de wave gaat het om de behen digheid van de surfer. De prestaties worden beoordeeld door een jury. De Windsurfclub Texel beschikt over een eigen deskundige juryploeg, (wat op andere lokaties veelal niet het geval is): Ron Eelman, Yvonne de Vos, Ron van Boven en Margo Noom. De meeste juryleden waren bij de Hol land Surf Pool (profs) ook al actief. De organisatie heeft de jurywagen van de Wielervereniging weer ter be schikking, van waaruit organisatie en jury een goed overzicht op de wedstrijd hebben. Dat De Koog het komend weekend in het teken van het Tropical Sea Festival staat, wordt duidelijk gemaakt door de inmiddels bij de surfers bekende Pappa Slimm Steelband, die optreedt op het terras van Paviljoen Drie. Speaker bij de wedstrijden is Joris Lamens van het Island Wave Center bij paal 12. Een 24-jarige toerist uit Frankfurt kwam gisteravond tegen twaalf uur met de Mercedes van zijn vader in de buurt Oost in de sloot terecht. De wagen werd daarbij onherstel baar beschadigd. De Duitser kwam van de Loswal, raakte in een bocht van de weg en gleed over het natte gras de diepte in. Het team Noorzeevissers heeft zon dagmiddag het Texels kam pioenschap touwtrekken veroverd. De vissers bereikten met tien punten de eerste plaats van de laatste touwtrekwedstrijd die op het evene mententerrein aan de Nikadel werd gehouden en werd georganiseerd door De Koog Promotion. Het touwtrekgeweld stond deze keer onder officiële leiding. Een scheids rechter en een jurydame van de Ne derlandse Touwtrek Bond waren aanwezig en letten er streng op dat alles perfect volgens de voorschrif ten verliep. De tweede plaats was voor het tea1 PH-boys dat acht punten kreeg, de derde plaats (vier punten) was vooi De Groote Slock. Het team Jonge Vissers en de gelegenheidsformatie Young Ones kregen elk drie punten Bij loting werd beslist dat Jonge Vis sers vierde werd en Young Ones vijl de. Plof In werd met twee punten zesde. Een Duitse toerist meldde de politie dat van zijn aan de Ruyslaan gepar keerde auto de siervelgen waren ont vreemd. Schade /200,— Een vrouw uit Oosterhout raakte in een discotheek haar portemonnee met Z135,— kwijt, vrijwel zeker als gevolg van diefstal. In de Dorpsstraat van De Koog werd uit de tas van een vakantiegangster uit Enschede een portemonnee met /600,— gestolen. Een Texelaar raakte in de kleedkamer van een sportkantine in Den Burg een portemonnee met f 112,— kwijt. De politie herinnert eraan dat derge lijke diefstallen zich elk sportseizoen weer enkele keren voordoen. Het de vies moet derhalve zijn: nooit kost baarheden achterlaten in een kleedkamer. Dat dit toch vaak ge beurt komt omdat de sporters zich niet kunnen voorstellen dat clubge noten zich aan dergelijke eigendom men zouden kunnen vergrijpen. De praktijk wijst echter uit dat dit ver trouwen niet gerechtvaardigd is en dat de gelegenheid de dief maakt. Na een vakantie van een paar maanden verschijnt in september de lange termijn agenda weer. Deze agenda met Texelse cultu rele en sportevenementen ver schijnt maandelijks en wordt in de week voorafgaand aan de volgende maand samengesteld. Activiteiten die voor plaatsing op de agenda in aanmerking komen kan men doorgeven aan Ann Roeper, kamer 304 in het raad huis, telefoonnummer 02220 - 3041, toestel 218. Ook voor in formatie kunt u hier terecht. Bij de activiteiten dienen bij voor keur de plaats, aanvangstijd en de kosten opgegeven te worden. De trainingen van het volleybal be ginnen donderdag aanstaande in hl Eierlandsche Huis. Aanvang 20.30 uur. Nieuwe leden zijn hartelijk wel kom. De heren en dames trainen atis 30 ifdru dé itale P< tel. lel ir ilen, afgi in, icky' is I jen i taak. tme appe Gli Irer Ier trote MO xelsi dika e. Ze pO; 1 18i ringii fraai Koff traat 'e d,

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 4