3,Het contact met mensen maakt dit werk leuk" Al dertig deelnemers voor Fiets 'm d'r in g; ar/a Burgman 25 jaar strandexploitante Vernieling Camping „De Krim" adopteert zeehond Harley's Relation f'e|eedt op in kerk AG" 1GINA7 TEXELSE COURANT DINSDAG 23 AUGUSTUS 1988 Carla Burgman grijpt graag de gele onverwachte Carla Burgman-Eelman goedlachs temidden van i genheid aan om haar uitspanning in de gunst van de clientèle aan te be velen. „Het is hier gezellig en ge moedelijk. Weet je dat je hier de catamaranronde om Texel veel beter kunt bekijken dan bij de start op paal 17? Maar niemand weet dat. Op de dag van de ronde verdienen we geen cent meer dan anders". De kassa van Carla Burgman rinkelt het hardst bij echt warm strandweer, als grote aantallen mensen niet langs het strand lopen, maar er lang durig gaan liggen. „Je moet veel lég gende mensen hebben op het strand", zegt Carla. De commerciële omstandigheden van de Texelse strandexploitanten verschillen aanmerkelijk van die van hun collega's van het vaste land. Die verdienen geen cent bij minder mooi weer omdat de mensen datihun ver maak zoeken in de steden in het bin nenland. Maar de Texelse exploitanten zijn weer volledig aan gewezen op de verblijfsrecreanten die dus al op het eiland zitten. Dag jesmensen waaruit het overgrote deel van het publiek van de over- kantse exploitanten bestaat, komen op Texel naar verhouding heel wei nig. Carla reageert hoofdschuddend op onze vraag hoe het seizoen 1988 tot dusver is geweest. „Best kan het nooit meer worden", zegt ze. „Een gevolg van het slechte weer in juni en juli". De mensen die wèl komen, laten het vaak niet bij één keer. Car la kent nogal wat herhalingsbezoe- kers die gecharmeerd zijn van de goedlachse exploitante en de een voudige, speciale sfeer die „Kiosk Pad Opduin" uitstraalt. Carla noemt een voorbeeld. „Meneer Wiersema, een rustend arts uit Steenwijk, komt al 29 jaar elke vakantie op Texel. En altijd komt hij bij ons binnenlopen". Bouwen en breken Carla woont de hele zomer op het strand. Eind september worden pavil joen en huisjes gesloopt (een karwei waar enkele weken in gaan zitten) en wordt alles opgeslagen in twee schuren aan de Pijpersdijk. En elk voorjaar wordt de hele handel op nieuw opgezet. Lang wachten met afbraak houdt risico in, zoals vorig jaar bleek toen een storm met wind kracht 12 losbrak. Met touwen, bal ken, zandzakken en veel hulp kon worden voorkomen dat het houten gebouw prooi der elementen werd. „Ik zou best een vast, degelijk ge bouw willen hebben, iets hogerop zodat het 's winters kan blijven staan. Dat scheelt veel kosten en moeite". Het huidige gemeentebeleid staat een vaste kiosk op deze plaats echter niet toe. Ook de kustafslag geeft veel zorgen. Carla: „We waren erg blij met die zandsuppletie van 1984, waardoor de huisjes veel ho ger kwamen te staan en niet meer door elke springvloed werden be dreigd. Dat zand zou wel vijftien jaar blijven liggen, zei Rijkswaterstaat. Maar nu, na vier jaar, is de helft al weer weggespoeld. Het strand is veel smaller geworden. We hebben onze kiosk een paar meter achteruit moeten zetten. Ik hoop dat het strand gauw opnieuw wordt op gespoten". Huisjes leeg Afgezien van de vaak slechte zo mers, is het strandbedrijf er de laatste jaren ook om andere redenen niet lucratiever op geworden. Hoewel het aantal toeristen op Texel ook dit jaar is gegroeid, zijn meerdere strandhuisjes onverhuurd gebleven. Carla: „Vroeger hadden we een wachtlijst. Meer vraag dan aanbod, maar dat is anders geworden. De mensen hebben er die flO,— per week blijkbaar met meer voor over. De mensen die wèl huren, zijn vaak vaste klanten. Die zijn erg verknocht aan juist dit gedeelte van het strand, het is hun vaste plekkie. Ze willen niet zomaar een huisje, maar noe men bij het bestellen een bepaald nummer, dat ze per sé willen heb ben." Niet alleen Toen Luud Burgman overleed, dach ten veel Texelaars dat Carla wel gauw zou stoppen met het bedrijf. Er diende zich via-via al een koper aan nog voordat de begrafenis voor bij was. „De mensen dachten: die vrouw redt dat niet. Maar ik ben die moeilijke tijd doorgekomen, ledereen heeft me geholpen en ik denk ook nu niet aan stoppen. Het is gewoon veel te leuk. Ik heb het natuurlijk niet alleen gedaan. Jan Zoetelief heeft me die 25 jaar prima geholpen en Tjeerd Douma werkt hier al weer 12 jaar Och, je zou er zoveel kun nen noemen waar ik wat aan te dan ken heb omdat ze af en toe bijspringen, zoals Hans en Carla Huisman, die ik ken van de drum band. Die drumband is mijn grote passie. Ik heb jaren meegespeeld in Voorwaarts Mars en zat twaalf jaar in het bestuur. Erg jammer vond ik het dat we moesten stoppen we gens ledengebrek, maar vorig jaar is met leden, oud-leden en nieuwe mu zikanten die SOS-band uit de grond gestampt, een gelegenheidsgroep, niet officieel. Er zijn nu 31 leden en we hebben een ledenstop moeten afkondigen omdat we anders unifor men en instrumenten te weinig heb ben. We oefenen niet regelmatig, maar bereiden ons wel voor als we weten dat we over een paar weken ergens moeten optreden. Het is vrij blijvend, misschien is er daarom veel meer animo dan vroeger" Zowel in hobby als beroep is het contact met de mensen bepalend voor de levensvreugde van Carla Burgman. „Met mensen beleef je van alles. Soms heel gekke dingen. Ik zou er een boek over kunnen schrijven. Misschien doe ik dat nog wel eens". •n ale Er Jiepl aaki drie '0 er uur :r mi was ook hall ter k nbo igenslag heeft ook veel mensen groot gemaakt" staat op |n tegeltje aan de wand van de zomerresidentie van de ■jarige Carla Burgman uit De Koog. Mevrouw Burgman is ei- naresse en exploitante van de bescheiden maar oergezellige sfeervolle ..Kiosk Pad Opduin" tussen paal 19 en 20 op het rand van De Koog en verhuurt daar ook 78 strandhuisjes. Za- tdagavond wapperden de vlaggetjes rond het mini-paviljoen i klonk bazuingeschal en tromgeroffel want het was 25 jaar •leden dat Carla met haar in 1974 overleden man Luud met if strandbedrijf begon. muzikale hulde kwam van de Ko- SOS-band" waar Carla enthou- ist lid van is. Het was voor haar n volslagen verrassing want ze cht dat niemand wat wist van het lileum en had het zelf in besloten- ld willen vieren met een dinertje in Taveerne. Het liep dus een beetje ders. Spannend 3mi<|n kwart eeuw op het strand, Aan- n u' ding om terug te blikken en voor- °PV te kijken met als uitgangspunt spreuk op het bordje in de huis luier achter de kiosk, waar Carla e Sl' verslaggever ontvangt. „Tegen- ig, ja dat heb ik soms ook wel ge- d. Het hoort een beetje bij ons irk. Elk seizoen is anders, soms iel goed, soms bar slecht. Het blijft lannend". Naast dat min of meer rnnale bedrijfsrisico, weet mevrouw irgman ook mee te praten over an- ire, veel ingrijpender tegenslag. Zo- n het overlijden van haar man in 1974 of het wegspoelen van 24 van haar strandhuisjes als gevolg van storm en hoogwater in 1984. „Maar ik heb nooit de moed verloren en ging gewoon door. Vooral de dood van Luud was een zware slag. Hij was echt onmisbaar. Ik ben in die tijd goed opgevangen en ik heb veel hulp gehad van vrienden en colle ga's. Plezier in het werk heb ik altijd gehouden, vooral door de contacten met de mensen". Knus Luud Burgman kocht in 1963 het strandbedrijf, toen nog uitsluitend huisjesverhuur, van Piet Daalder Ze ventien jaar geleden kwam de kiosk erbij, overgenomen van Willem Poe- de. Deze zeer bescheiden kiosk werd uitgebreid met een „klompenhokkie", het terrasje aan de voorkant werd overdekt en zo ontstond een klein en knus paviljoen, waar de strandbezoe- kers allerlei kleine etenswaren kun nen kopen en consumeren. Voor Carla Burgman en de mensen die haar helpen (waaronder 20-jarige zoon Kees die de zaak te zijner tijd zal overnemen) is het vaak hard en onregelmatig werken. De omvang van de klandizie is even grillig als het weer. 's Nachts Ook 's nachts gunt Carla Burgman zich in het seizoen geen rust. „Tot vier of zes uur blijf ik wakker en doe af en toe de ronde langs de huisjes. Om inbraak en vernieling te voorko men. Dit jaar is er weinig aan de hand, maar in het verleden hebben we het nodige meegemaakt. Er zijn wel eens huisjes in brand gestoken of opengebroken. Het is steeds luisteren en uitkijken. Vorige week was ik om half vijf naar bed gegaan. Het leek rustig op het strand, maar een paar uur later waren toch vier ruitjes ingegooid, dat moet dus na half vijf zijn gebeurd. Er wordt 's nachts wel eens een kampvuur op het strand gemaakt. Dat mag niet, maar als het niet te gek wordt zeg ik er niets van. Maar het is ook wel gebeurd dat ze met fakkels gingen lopen, tussen mijn huisjes. Toen ben ik er natuurlijk wel op af gegaan. Ik ben tegenstander van nachtcafe's die tot vier uur open blijven. Op die manier krijg je publiek dat het niet meer de moeite vindt om naar bed te gaan en in de omgeving gaat rondzwalken, met alle gevolgen van dien." n vöintwocdel'Ahod ven redakiw Drinken we vergif van de overkant? Op deze vraag zullen we de eerste jaren geen antwoord krijgen. Er is voor de analyse van de honderden chemicaliën die in ons drinkwater zitten en de eventuele verwijdering ervan geen geld. Het PWN is in gro te financiële moeilijkheden gekomen door het bestrijdingsmiddel Benta- zon Totdat er een wonder gebeurt, moeten we dit slikken. Een uitge breid artikel over de problemen met het huidige drinkwater is enige maanden geleden in De Volkskrant verschenen en het PWN kan ons nog veel meer vertellen. Gusta Kok-Ynsen, Den Burg Op de parkeerplaats van het strand van paal 21 werd de spiegel van een auto van een Duitse toerist vernield. Schade f200,-. Camping „De Krim" heeft besloten een zeehond van Ecomare te adop teren voor duizend gulden per jaar. Dat geld zal telkens worden geput uit de „winst" die wordt gemaakt bij de activiteiten van het recreatie team, zonodig aangevuld met eigen bijdragen. Zaterdag was het recreatieteam van de Krim in Ecomare om daar voor het eerst duizend gulden te overhan digen. Het geld was het resultaat van het „sponsorzwemmen" dat de afgelopen week op de camping was gehouden. Als tegenprestatie kreeg het team een grote foto van de zee hond Boska en een informatiepakket. Fiets 'm d'r in": gewoon een kwestie van de ideale lijn volgen Voor het waterspektakel „Fiets 'm d'r in" dat donderdag in zwembad Molenkoog wordt gehouden, hebben al dertig jongens en meisjes zich op gegeven. De organisatie kan en wil er echter nog twintig deelnemers bij hebben. De deelname is gratis en er wordt gestreden om diverse bekers en extra prijzen. De aanvang is 17.00 uur. Er wordt gestreden in twee klassen: individuele fietsers en tweeof meer- tallen. Prijzen zijn beschikbaar gesteld door diverse sponsors uit Den Burg, onder meer voor de snelste tijden, de mooiste fietsver- siering en deelnemers en de spekta- culairste duik te water. Opgave is nog mogelijk bij het zwembad of bij het Recreatieteam Texel (telefoon 022202835). Het draaiboek is simpel, maar be looft voor de toeschouwers veel kijkgenot. De deelnemers dienen fietsend vanaf een verhoogd plateau over een tien meter lange en twintig centimeter brede balk naar de over kant van het diepe bad te fietsen. Daar hangt de bel die de tijd van het overfietsen bepaalt. De toeschou wers kunnen vanaf half vijf terecht bij de kassa van het zwembad. De entree bedraagt een gulden. Bij het bad is gelegenheid om wat te eten en te drinken, en er zal een grote grill en barbecue branden. Het zwembad zal voor de gelegenheid extra zijn versierd. Dinsdag 23 augustus Tot 21.00 uur kan de Hervormde kerk van De Koog worden bezich tigd. Tevens verkoop van pentekenin gen van Nel Koorn-Kikkert ten bate van het restauratiefonds. In Cinema Texel draait om 20.00 uur „Police Academy 5". Woensdag 24 augustus Om 19.00 uur begint in Den Burg de finale van de Texelse ringsteekkampi oenschappen. In het raadhuis heeft de raadscom missie voor ruimtelijk en huis vestingsbeleid een openbare vergadering, aanvang 19.30 uur. Er is een hoorzitting inzake de bezwa ren die zijn binnengekomen tegen het bestemmingsplan Den Burg-zuid en er wordt gesproken over de sub sidieverordening voor het oude land van Texel en over enkele voorberei- dingsbesluiten. In Cinema Texel draait om 20.00 uur de film „Police Academy 5". Donderdag 25 augustus In het raadhuis heeft de raadscom missie voor financieel, economisch en technisch beleid een openbare vergadering. Gesproken wordt onder meer over de uitbreiding van het raadhuis, het aanbrengen van een schuifwand in de bassisschool Dur- perhonk, aanleg van het fietspad naar paal 28, vervangen van de maaicombinatie, het beschikbaar stellen van geld voor planologisch onderzoek en de belastingvoorstellen voor 1989. Om 17.00 uur begint in zwembad Molenkoog een wedstrijd „Fiets 'm erin". muzikale hulde van zaterdagavond. Wij ontvingen laatst een uitnodiging of wij Harley-rijders aanwezig wilden zijn bij Oosterend Present. Dat leek ons leuk: samen met nog veertig an dere motorrijders. En inderdaad, het was in één woord fantastisch. Bij onze aankomst kregen wij een lunch aangeboden en 's middags deden we mee aan de show in gezelschap van de oude tractoren. Daarna kon den we ook nog aanschuiven aan een barbecue en kregen we vrijkaar ten voor de feestavond. De koek was nog niet op, want ook ontvin gen we nog een gedenkpenning. Vaak wordt er voor motorrijders de neus opgehaald, maar nu bleek dat het ook anders kan. Dankzij Ooste rend Present beleefden wij een pr achtig weekend. Hartelijk dank namens alle daar aanwezige Harley Davidson-rijders. Mellany Oehlen, 't Horntje alf i tedt zondagavond op in de Gere- Apeldoornse formatie „Relation' kerk van Den Burg tijdens dienst voor belangstellenden, om 19.00 uur begint. De toe- is gratis en voorganger is do- Hoekstra uit Emmen. delation" bestaat uit twee technici i zes vocalisten. Het repertoire is er uiteenlopend van aard. Zowel illads als uptempo songs worden irtolkt. In tegenstelling tot veel an te muziekgroepen worden orkest inden voor de begeleiding gebruikt, e vokale kwaliteiten blijken vooral i de diverse solo's en duetten die afzonderlijke leden tijdens hun jljjjj mcerten geven. Het repertoire is loral engelstalig, maar de teksten J314 in niettemin belangrijk. De groep irzorgde in de afgelopen jaren veel incerten in vele gelegenheden. leegewerkt werd aan onder meer tkdiensten, koffiebarprogramma's, lenluchtcampagnes en diverse dio en tvprogramma's. Naar ver achting zal over niet al te lange d een elpee worden opgenomen.

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 7