Cjrocn kwartsJexels in het harL, 1 A leugdtandverzorging jlijft functioneren >ndanks andere status OEROUD GEWEI OP STRAND GEVONDEN Oude land-subsidie ook voor dorpen Warmte/kracht centrale niet op Schilderend? I m i - jl Schapen verwaarloosd „Fokker Four" zaterdag naar Texel Zeepkistenrace in Den Hoorn Beschonken toerist niet met boot mee Granaat in tuin Met Jan Brouwer naar de Firato r Jan Brouwer pOERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.309 VRIJDAG 26 AUGUSTUS 1988 lactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon (02220) 2741. •en werktijd deze week tot en met dinsdag a.s. Tessa de Graaff, Pater Wit- kin 3, 1791 DP Den Burg, telefoon 02220 - 5639 advertenties, abonnementen, etc.: igeveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, ifoon (02220) 2741, na 18.00 uur 4881 Telefax 02220 - 4111 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs ƒ19,80 per kwartaal, los 95 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. et ingang van het nieuwe schooljaar heeft de Stichting eugdtandverzorging Texel op last van het ministerie de status gn regionale instelling gekregen, waardoor de wijze van finan- ering is veranderd. Ouders die in het ziekenfonds zitten mer- in daar niets van, maar de overigen krijgen voortaan de kening op basis van behandelingen, dus telkens een ander idrag. de oude situatie werd een vast idrag in rekening gebracht op basis n 90% van de gemiddelde kosten >r kind; de gemeente betaalde de erige 10%. De particulier verzeker- ouders kregen dan ook één nota ii schooljaar. Het was dus een so- ile omslagmethode, waarbij voor ideren die weinig tandheelkundige handelingen nodig hadden net zo el werd betaald als voor kinderen sar veel aan te doen was. Per kind >rd ongeveer 7 95,— betaald en lann waren ook de kosten begre- in van eventuele tussentijdse spoe- lisende behandelingen door de istandarts. Voortaan komt dus de cening direct na elke behandeling, s een behandeling heel duur is, jrdt wel tevoren contact opgeno- >n met de ouders, zodat die kun- n bepalen of het moet doorgaan, idspatiënten merken dus niets 1 de verandering; de tandarts uurt de rekening rechtstreeks naar ziekenfonds. De gemeente Texel jft deelnemen in de Jeugdtandver- ging en zal de kosten betalen van preventieve activiteiten van de ïooltandarts {poetsinstructie e.d.l il neerkomt op f14.000,per Niet opheffen de kosten op dezelfde wijze aan ouders in rekening worden ge acht als bij behandeling door de wone huistandarts, dringt zich de lag op welke zin het nog heeft om een speciale Stichting School- idverzorging op na te houden. In veel gemeenten of regio's zijn deze schooltandartsendiensten dan ook om financiële redenen opgeheven. „Dat zou ook voor ons de gemakke lijkste en financieel aantrekkelijkste weg zijn geweest", zegt wethouder Piet Zegers. „Maar wij hebben beslo ten de jeugtandverzorging te hand haven en er aan te blijven bijdragen. Het staat namelijk vast dat vrij veel kinderen niet meer regelmatig naar de tandarts gaan als dat niet meer in schoolverband gebeurt. Elders is ge bleken dat de deelname dan zakt van 100 naar 70%. Vooral kinderen uit sociaal zwakkere milieu's blijven weg en de kwaliteit van de gebitten gaat dan hard achteruit. Dat vinden wij niet verantwoord." Ook op Texel is dat gevaar niet denkbeeldig. Vooral voor kinderen uit de buitendorpen is het omslachtig om naar de tandarts in Den Burg te gaan en het wordt dan maar al te gauw vergeten. Weinig verzuim Instandhouding van de jeugdtandver- zorging is ook praktisch voor de gang van zaken op school. Omdat de dentalcar met de tandarts bij de school komt, kunnen alle leerlingen achter elkaar en in naar verhouding weinig tijd worden behandeld. An ders zouden vooral kinderen uit de buitendorpen een hele middag of ochtend vrij moeten vragen als zij met openbaar vervoer naar de tan darts in Den Burg willen en daardoor veel schoolverzuim oplopen. dentalcar van de schooltandarts blijft twee keer per jaar de Texelse scholen bezoeken. De 22-jarige Eddo Pruim uit Almelo vond op het strand een stuk van een gewei dat een ouderdom moet hebben van drie- tot zesduizend jaar. Hij deed de zeldzame vondst langs de laagwaterlijn ter hoogte van paal 6 op de Hors. „Ik liep wat te jutten", aldus Eddo. „Op een gegeven mo ment zag ik dat ding uit het zand steken. Ik dacht dat het een tak was en trapte er tegen. Toen merkte ik dat het een groot stuk van een gewei was. Ik vond het leuk om mee te nemen want thuis heb ik een verzame ling van allerlei curiositeiten uit de natuur, zoals fossielen, botten en schedels". Edelhert Bij de VVV informeerde Eddo waar hij meer kennis over zijn vondst zou kunnen halen. Hij werd verwezen naar Ecomare, waar conservator Johan Reydon direct zag dat het de halve stang van het gewei van een edel hert was. Dit werd bevestigd door NIOZ-medewerder Govert van Noort, die deskundig is op het gebied van oudheidkundige vondsten. Volgens hem zou het gewei 6000 jaar oud kunnen zijn. Edelherten (van een iets lichter type dan de soort nu nog op de Veluwe leeftl kwamen in pre historische tijden algemeen voor in onze omgeving. Resten van botten en dergelijke komen wel vaker uit zee tevoorschijn. Dergelijk materiaal is vaak eeuwen begraven geweest onder zand en kleilagen in zee en spoe len bloot als gevolg vn het wegschuren van de bodem door de steeds veranderende zeestromingen. Ook bij het opzuigen van zand voor het opspuiten van het Texelse strand zijn dergelijke souvenirs uit het verle den wel naar boven gekomen. Het waren echter altijd kleine stukjes. Voor zover bekend is nooit zo'n groot deel van een gewei gevonden. Vol ledige zekerheid over de ouderdom van het gewei kan alleen door che misch onderzoek worden verkregen, maar dat kost veel geld Eddo heeft de stille hoop dat de wetenschap zijn vondst zo belangrijk zal vinden, dat dit onderzoek gratis wordt uitgevoerd. Afstaan wil hij het gewei echter niet want hij beschouwt het als het pronkstuk van zijn ver zameling. Eddo Pruim is bezeten van de natuur en vindt het heerlijk om in zijn eentje over Texel te zwerven, waarbij hij graag de stilste plekken opzoekt. Sinds drie jaar komt hij telkens op de fiets naar het eiland en kampeert dan op de bij de Stichting Vrije Recreatie aangesloten mini- camping van de familie Den Boer aan de Rozendijk. In een wei bij De Cocksdorp zijn sterk verwaarloosde schapen aan getroffen. Een dierenarts uit Den Helder constateerde rotkreupel en niet goed verzorgde klauwen. Tegen de eigenaar van de dieren is proces verbaal opgemaakt. Het demonstrateteam „Fokker Four" van de vliegtuigfabriek Fokker komt zaterdag naar Texel voor het geven van een korte luchtshow. De de monstratie hangt samen met een ontvangst die op Texel wordt gehou den voor vertegenwoordigers van be drijven die sponsor zijn van het met vier Fokker S 111 Instructortoestel- len werkende team. Die ontvangst begint om 10.00 uur 's morgens als de eerste groep sponsorvertegenwoordigers op het vliegveld arriveert. Het programma dat hen wordt aangeboden vermeldt onder andere museumbezoek en een diner in hotel Opduin. De demonstra tie van het Fokker Fourteam is om 14.00 uur. Muzikale luister wordt bij gezet door de Sea Side Jazzband. In tegenstelling tot wat in de Re creatiekrant staat vermeld zullen de zeepkisten en autopedraces van het recreatieteam Texel donderdag 25 augustus (vanavond) in Den Hoorn worden gehouden. De aanvangstijd is 19.30 uur. Deelnemers aan zeepkisten- en autopedrace kunnen zich ter plaatse gratis inschrijven. De politie hield woensdagmiddag op het veerhaventerrein aan 't Horntje een automobilist aan die op het punt stond met de boot richting Den Hel der te vertrekken. De man, een 53- jarige toerist uit Emmeloord, verkeerde in kennelijk beschonken toestand. Blaastest en bloedproef bevestigden deze veronderstelling. De Emmeloorder kreeg een rijverbod opgelegd. .els La^ Alle dagen vers: iwaï kruiers, uienkruiers, baquettes, 'soorten gewoon brood, luxe brood- roomcroissants, koffiebroodjes, 'kbroden, kaas-ham broodjes, brui puntjes, zachte puntjes, harde ntjes, harde bollen, krente bollen, !ge knarren, Texelse koek, vers ge- k. Hoornder ringen. nog veel meer dingen die u in een "one supermarkt niet vindt, vindt u oënga's supermarkt en lecialiteiten slagerij Den Hoorn. 02226 - 252 ik specialist in Biologisch dynami- 16 produkten. Den Hoorn is dichterbij dan u Ikt! De plannen van het PEN om in de voormalige TEM-centrale aan het Schilderend een warmte/kracht op wekkingsinstallatie te installeren, lijkt strijdig met het voor dit deel van Den Burg ontworpen bestem mingsplan. In verband met het hoge geïnstalleerde vermogen (misschien wel rond 1000pk) valt zo'n centrale in een „hinderklasse" die op zo'n korte afstand van woonbebouwing niet wordt toegestaan, howel die hinder in de praktijd waarschijnlijk nihil is. De kwestie kwam ter sprake tijdens de hoorzitting die woensdag werd gehouden en waarbij toelichting kon worden gegeven op schriftelijke be zwaren die eerder tegen het ontwerp bestemmingsplan waren ingediend. Namens het PEN werd voor de cen trale op deze plaats een pleidooi ge houden door de heer Dick Lap. Hij legde uit dat de werkgelegenheid ge baat is bij een dergelijke voorziening. In een warmte/krachtinstallatie wordt met een op aardgas werkens aggregaat electriciteit opgewekt en de warmte die daarbij ontstaat wordt gebruikt voor het verwarmen van gebouwen in de omgeving, waarbij wordt gedacht aan het RSG- gebouw, LBO-gebouw, de 99 wonin gen van de woningbouwvereniging, bejaardenwoningen en mogelijk ook het zwembad. Het systeem kan al leen rendabel werken als de te ver warmen gebouwen op korte afstand van de centrale staan. Een warmte krachtcentrale op het industrieterrein van Oudeschild (de plek waar deze planologisch thuishoort) heeft dus weinig zin. Oplossing? De raadscommissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid die inzeke de bezwaren advies moest uitbrengen aan het college, zat een beetje met de kwestie aan. Het gevoel heerste dat er op de een of andere manier een mouw aan moet worden gepast, als de centrale tenminste echt geen hinder geeft. Lap verzekerde dat laatste. De instal latie staat in een soort bunker en is buiten niet te horen. De oude TEM- centrale is als vestigingsplaats erg gunstig. Hier bevindt zich al een be hoorlijke fundering waar de motor kan worden opgezet en ook de on langs nog opgeknapte gemetselde schoorsteen kan weer worden ge bruikt, al zal daar alleen nog maar schoon uitlaatgas uit komen, omdat de installatie op aardgas werkt. Wethouder Daan Schilling („Ik vind dat we dit niet bot moeten afwij zen") zei dat het college nog eens over de kwestie zal nadenken. Mo gelijk wordt een bezoek gebracht aan elders in de provincie gebouwde warmte/kracht installaties. Bij graafwerkzaamheden in de tuin van J.Visser aan de Beatrixlaan werd onder een tegel een brisantgranaat aangetroffen. Het explosief is door de marine opvergenomen. De meerderheid van B en W voelt er voor om de subsidieregeling waar mee landschapsvriendelijke bouw op het oude land van Texel mogelijk wordt gemaakt, ook van toepassing te verklaren voor de meer karakte ristieke dorpen van Texel. Dat bete kent dat een tegemoetkoming kan worden verstrekt als een gebouw in verband met de eisen van de omge ving duurder uitvalt dan anders het geval zou zijn geweest. Gedacht wordt aan beschermende dorpsgezichten zoals Oosterend en Den Hoorn maar ook aan karakte ristieke kernen als Oost en De Waal. Voor deze uitbreiding van de regeling bestaat financiële ruimte, want om dat de agrarische bouw in het bui tengebied terugloopt wordt daar minder een beroep gedaan op de re geling dan tot voor enkele jaren. De meerderheid van het college wil niet temin voor de regeling een jaarlijks ongewijzigd bedrag (750.000,-) blij ven uittrekken. Wethouder Baren- dregt is daar tegen. Hij wil voortaan nog maar 725.000,— beschikbaar stellen en meent dat rijk en provincie elk met eenzelfde bedrag over de brug moeten komen. Hij voelt er niets voor om uit de gemeentekas extra gelden te halen voor taken waarvoor rijk en provincie mede ver antwoordelijk zijn. Dat is een oud probleem. Het heeft in de gemeentraad al vaker ergenis gewekt dat vooral de provincie een onbeduidend bedrag beschikbaar stelt voor de subsidieregeling, terwijl diezelfde provincie wel eisen stelt wat betreft landschapsbehoud. Voor al Jan van Asselt toonde zich daar boos over. De huidige situatie komt er volgens hem op neer dat de ge meente extra betaalt om de weige rachtigheid van de provincie te compenseren. „Ze hebben daar het hoogste woord maar als het op be talen aankomt geven ze niet thuis. Ik stel voor dat we een rekening van 775.000,— sturen naar Van Gelder", zei hij. Wethouder Schilling reageer de matigend. Inderdaad laat de pro vincie het wat deze subsidieregeling betreft afweten, maar op andere ter reinen is het provinciebestuur niet kinderachtig. Enorme bedragen zijn bijvoorbeeld toegekend voor het fietspad naar Den Hoorn en voor de passantenhaven. voor f35,— uit en thuis Datum: Woensdag 31 augustus. Kaarten: Halen en betalen in onze winkel Extra: VIP behandeling en speciale kor tingen bij de door ons vertegenwoor digde merken. Spinbaan 15, Den Burg, tel. 02220-5130 Gratis toegang - gratis toegang Donderdag 25 augustus De laatste ar tiest van dit seizoen De Nederlandse „Whitney Houston" (bekend van de laatste sound- mixshow van Hennie Huisman) Gratis toegang - gratis toegang

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 1