f Rode Kruis vraagt meer vrijwilligers Wij doen meer dan pleisters plakken en blaren Jeugd Rode Kruis was week te gast op Texel Versterking nodig wegens nieuw rampenplan londvlucht hoogtepunt „Avonturenweek" COLONNEVRIJWILLIGSTER RIET GOEMAN-SMIT: H-LM - >5 )5 ibberboot en motoren tg spoorloos astiggevallen Winkeldiefstal IJOAG 26 AUGUSTUS 1988 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Het Rode Kruis heeft dringend behoefte aan meer vrijwil- liglstlers. De bekende „colonne" moet in het kader van de voorgenomen nieuwe rampenbestrijdingsorganisatie namelijk worden uitgebreid tot 65 personen. Momenteel telt de colonne echter maar zo'n 15 actieve ledenIn het navolgende artikel meer informatie hierover en ook over de cursussen die in sep tember zullen beginnen. \agenaars vrijdagochtend op het druilerige vliegveld, na afloop van de rondvlucht iagse gehandicapte en niet- handicapte kinderen van ongeveer tot 18 jaar hadden van 13 tot en st 20 augustus hun intrek geno- jn in het Tesselhuus in De Koog. men werkten ze een overladen, aar zeer attractief programma af, t was opgezet door vrijwilligers n het Rode Kruis Texel in nauwe menwerking met de afdeling Den ag van het Jeugd Rode Kruis. Het terlijke en figuurlijke hoogtepunt I de Avonturenweek" was een idvlucht boven hun vakantie- md, tijdens de laatste dag van het zeer goede aarde gevallen bezoek. or bestuur en medewerkers van Rode Kruis Texel betekende de nst van de Haagse jongeren een »r grote eenmalige activiteit, die •gvuldig voorbereid en begeleid ird. Met name bestuurslid Liesbeth stopte talloze vrije uren in de or- usatie. Zij had als het ware een )en telefoonverbinding" met colle- Gerard van de Pol in Den Haag. ïtstgenoemde is als vrijwilliger •bonden aan het zeer actieve agse Jeugd Rode Kruis, een orga- atie die onder de vlag van het Ro- Kruis Nederland draait met gdige vrijwilligers. Niet alleen pbehoevende leeftijdsgenoten krij- aandacht, ook zetten de jonge- zich in voor bijvoorbeeld jaarden en oudere zieken, jaarlijkse vakantiekamp is echter II onder het motto „Jeugd helpt gd" en dat is een succesformule ileken. Vorig jaar werd verbleven de omgeving van het Brabantse rcksgestel, voor deze zomer viel keuze op Texel. Met de plaatselij- Rode Kruisafdeling werd contact jocht en een uitgebalanceerd pro- imma samengesteld. groep van 16 personen die twee ken geleden naar Texel afreisde, schilde weinig met het succesvol- vorige jaar. Naast vier stafleden n wie een beroepskracht en een ehuurde verpleegkundige), waren gehandicapten en zes „normale" gens en meisjes in het Tesselhuus sent. Dat kostte hen een eigen Irage van f150, per persoon. De landicapten waren allen afkomstig de Haagse „Mytylschool" en de dere jongeren waren allen vrijwilli- bij het Jeugd Rode Kruis. Op ad- 'tenties hadden geen anderen reageerd. groepsleiding toonde zich uiter- ite tevreden over Texel en het Tes- huus. In vergelijking met het (antieonderkomen van vorig jaar s het speciaal voor gehandicapten is nog geen spoor gevonden van rubberboot en twee buitenboord toren, die in de nacht van 15 op augustus zijn gestolen op het ind van paal 9. De (grijze) rubber- was gestald op een afge- rd stukje strand achter de be- ingspost. Onbekenden hebben afrastering vernield en de boot agenomen. De motoren (een Mer it van 7,5 pk en een Johnson van Pk) haalden zij weg uit het ge- 'wtje, dat daartoe werd openge- ken. P 19-jarig meisje op een bromfiets ïd dinsdag op weg naar Den Burg wit De Koog achtervolgd door jongens in een auto. Voor haar fing werd zij vastgegrepen en te- 'haar been geschopt. I 59-jarige Duitse vrouw werd Psdag bij supermarkt Maas te Den "9 betrapt op winkeldiefstal. Ze II vlees ter waarde van f.33,90 bij ih. ingerichte Koger vakantiehuis een droomvilla. De Jongeren waren opge togen over de „hoog/laagbedden" en vooral over de grote privacy. De tweepersoonskamers in plaats van grote slaapzalen, waren een verade ming. Volgens de leiding had het Tesselhuus een, niet onbelangrijk, nadeel: de huur was nogal fors en besloeg meer dan de helft van het f15.000, omvattende budget. t Kortingen Dit werd weer enigszins goedge maakt door de kortingen die de groep bij diverse programma onderdelen ontving. Bij de autocross, het Maritiem en Juttersmuseum en het zwemparadijs kon de jeugd te gen gereduceerd tarief naar binnen. De cross, die een schot in de roos was, mocht met toestemming van de MABclub zelfs van een prachtige positie nabij de baan worden beke ken. De groep werd in drie Rode Kruis- busjes van hot naar her gereden vol gens een strak tijdschema. Zo verzorgde Freek Veldwisch zijn be kende dialezing, die door toedoen van zijn intensief meelevende gehoor wel tweemaal zo lang duurde als ge woonlijk, werden een rondrit ge maakt naar Oudeschild met een stop bij een kaasmakerij, een tocht per huifkar, pannekoeken gegeten in de Turkse Tent en verzorgde Dyo Was- sink een geïmproviseerde „muzie kles". Dinsdagmiddag trok het gezelschap de Slufter in, met de inzet van extra grote bolderwagens van Bartimeus- hoeve en onder leiding van IVN- vrijwilliger Peter Ampt. Ecomare was een te verwachten programmapunt, maar ook swingen in een discotheek (De Toekomst) werd niet vergeten. Donderdag stonden het strand en jutten centraal en vrijdag was een aaneenrijging van hoogtepunten. On danks het miezerige weer vond de tot het laatste moment geheim ge houden rondvlucht toch doorgang. Dit programmapunt werd aangebo den door het Rode Kruis Texel, ter wijl ook Bob Rienks van Tessel Air een deel sponsorde (de rondvlucht werd tegen kostprijs uitgevoerd), 's Middags werd het luchtruim verruild voor de zee, via een rondvaart met de „Zeester". De week kreeg 's avonds een spetterend slot met een bonte avond, met koud buffet en ve le sketches en spelletjes waaraan ook het Texelse afdelingsbestuur diende deel te nemen. De vakantie bestemming voor volgend jaar is Overijssel, dat staat al vast, maar Texel heeft een goede indruk achter gelaten, dus wie weet komt er nog eens een vervolg. ledereen kent ze wel: de dames van de Rode Kruiscolonne. Actief bij me nig sportevenement, bij de jaarlijkse bloedafnameavond en helpend bij gehandicapten of langdurig zieken. De colonne is echter geen liefdadig heidsclubje voor vrouwen op leeftijd, ledereen met een geldig EHBO- basisdiploma kan de opleiding tot helplstier RKK (Rode Kruis Kolonnes) volgen en zich (na gunstig eindresul taat uiteraard) bij de colonne aan melden. Met ingang van komend cursusjaar kunnen de deelnemers aan genoemde RKKopleiding zelfs een keuze maken: of colonnelid wor den zoals nu het geval is (dus as sisteren bij evenementen en bij zieke medemensen; „sociaalmedisch"), of colonnelid nieuwe stijl (getraind wor den om inzetbaar te zijn bij een eventuele ramp). Een combinatie van beide is ook mogelijk. In de nieuwe rampenbestrijdingsor ganisatie zal naast de colonne („ge neeskundig peloton") ook de brandweer een belangrijke rol spelen. Hoe alles precies gaat functioneren moet nog worden uitgewerkt. Het Rode Kruis Texel heeft de heer M.J. den Boer bereid gevonden het ge neeskundig peloton op te zetten. (Oudmilitair Den Boer kwam onlangs nog in de publiciteit met zijn onver wachte bijnaverkiezing in het TVL- bestuur.) Het geneeskundig peloton is specifiek nodig om bij een eventue le grote ramp het zogenaamde „gewondennest" in te richten en te bemannen. Een „gewondennest" is een verzamelplaats voor gewonden. De slachtoffers krijgen daar eerste hulp in afwachting van afvoer naar ziekenhuizen. Er zullen artsen aan wezig zijn om te bepalen welke slachtoffers het eerst moeten wor den afgevoerd. Texel zou samen moeten werken met Den Helder, maar bij een werkelijk grote ramp is het niet ondenkbaar dat de boot niet vaart en hulp van buitenaf niet mo gelijk is. Gestreefd wordt dan ook naar een zo zelfstandig mogelijk functionerende organisatie. Voor een „gewondennest" is in principe een bezetting 42 hulpverleners voldoen de. Maar er zullen bij een ramp ook colonneleden gewond kunnen raken, of niet in staat zijn bijtijds het „gewondennest" te bereiken. Daar om is een „overhead" van 50 pro cent vereist, oftewel een peloton van 42 personen plus de helft daarvan, afgerond is dat 65 personen. Het peloton zal professioneel moeten zijn uitgerust (hulpmiddelen, unifor men, transport). Maar nogmaals: de concrete uitwerking verkeert nog in een pril stadium. Het stafkader van de nieuwe organi satie is wel al bekend: M.J. den Boer wordt colonnecommandant, mevr. J. Kroese plaatsvervangend comman dant, voor de opleidingen zorgt Leni Kiewiet en voor de assistentie bij evenementen mevr. M. Lobato en mevr. R. Goeman. Voorts zal er een arts vast bij de organisatie betrokken zijn. Het Rode Kruis Texel heeft onder de cursisten aan de EHBOopleidingen al een visje uitgeworpen, maar dat le verde tot op heden nog weinig ani mo op voor de RKKopleiding (in totaal vijf aanmeldingen). Gehoopt wordt op betere tijden, zeker nu ook op de Texelse middelbare scholen EHBOIes gaat worden gegeven en wellicht meer jongeren aangeworven kunnen worden. Cursussen De EHBObasiscursus en de herha lingscursussen (om de parate kennis op peil te houden en nieuwe tech nieken te leren) hebben een vrijblij vend karakter. Velen volgen een EHBOcursus omdat zij deze kennis nodig hebben voor hun werk of sport. Plannen om zich bij de colon ne te vervoegen, hebben zij niet, hoewel die plannen natuurlijk best tijdens de cursus gewijzigd kunnen worden. Van hen die zich voor de RKKcursus opgeven, wordt echter verwacht dat zij zich na afloop (en na te zijn goedgekeurd) dat zij bij de colonne komen. Met ingang van ko mend cursusjaar kan dat dus op ver schillende manieren. De EHBObasisopleiding omvat zestien lessen en zal medio oktober van start gaan. De kosten bedragen f80.. De EHBOherhalmgscursus (acht les sen) kost f30,. Nadere informatie hieromtrent verschijnt tezijnertijd in deze krant. Voor opgave en inlichtin gen voor beide cursussen: mevr. T. Troost-Lap, tel. 02220 - 4817 De RKKopleiding bestaat uit twintig lessen. Een geldig EHBOdiploma is vereist. De aanvangsdatum is 19 september, om 20.00 uur in het Ro de Kruisgebouw aan de Jonkerstraat in Den Burg. Tot de te behandelen onderdelen be horen: EHBOherhalingslessen, basis verzorging zieken en gehandicapten (praktijk), ziekteleer (theorie), cursus reanimatie, cursus rampenbestrijding. Onder meer worden films vertoond over astma, afasie, brandwonden en hart en vaatziekten. De kosten van deze opleiding zijn voor rekening van het Rode Kruis; dat geldt ook voor materiaal, kleding, en dergelijke. Informatie en opgave: dhr. M.J. den Boer, tel. 02220 - 4146 „Toen ik me in 1971 aanmeldde voor de EHBOcursus, gebeurde dat zeker niet met het idee om bij het Rode Kruis te gaan hel pen. Welnee: ik deed het om te weten te komen wat je niet moet doen als er iets aan de hand is. Ik kan geen bepaalde ge beurtenis noemen die daar de aanleiding voor was, ik wilde dat gewoon. Thuis op de boerderij kan er wel eens wat verkeerd gaan, met paarden of een loslopende stier." Anno 1988 brengt Riet GoemanSmit (52) haar eerste hulp kennis nog altijd regelmatig in praktijk. Met haar zestien dienst jaren is zij het langst verbonden als vrijwilligster aan de bekende colonne van het Rode Kruis. Zij vertelt dat „daar meer bij komt kijken dan alleen pleisters plakken en blaren prikken". „Weet je dat de EHBOtechnieken ook op dieren toepasbaar zijn? Nadat ik die eerste EHBOcursus had ge volgd, is dat wel eens voorgekomen. Ik kan me nog goed herinneren dat ik eens mond op mondbeademing deed op een pasgeboren kalfje. De rietdekker die bij ons op het dak zat en mij met een rotvaart de schuur had zien binnenrennen, schrok ervan toen hij nieuwsgierig kwam kijken. „Er zat niemand in die koe om dat beestje smerig te maken, hoor zei ik tegen hem." Een van de vele anekdotes die Riet Goeman uit de mouw schudt aan de gezellige keukentafel van hoeve Con cordia in Spang. Ze vertelt graag, zich bedienend van originele gezeg des en vergelijkingen. Geen wonder dat ze zegt dat ze vroeger graag le rares wilde worden. „Nee, geen boe rin en ook geen verpleegster. Wat wel een rol heeft gespeeld is het feit dat ik al jong terechtkwam in de ge zinverzorging, al heette dat toen nog niet zo. Op mijn vijftiende kreeg ik een schort en klompen, om te hel pen bij buren en familie. Als een moeder ziek is of een gebroken been heeft, kun je een gezin niet aan z'n lot overlaten. Je moest zorgen dat er gewassen werd, want de huishou ding was geen mannenwerk. Zo rol de ik van het ene naar het andere gezin." Jaren later pikte Riet Goeman de draad dus weer op. Na het behalen van haar EHBOdiploma deed ze di rect de vervolgcursus. „Dat waren 26 lessen, maar eigenlijk kostte die cursus me maar zestien extra avon den. Voor de EHBO herhalingscursus waren immers tien lessen verplicht. Dokter Barnard en twee wijkzusters verzorgden die opleiding. Zij gaven lessen en soms gingen we naar het Groene Kruisgebouw om hulpmidde len uit te proberen en zo. Aan het eind van de cursus werd je beoor deeld na een stage. Mee de wijk in met een zuster in mijn geval." Het was de start van een lange peri ode vrijwillige inzet voor de mede mens. Riet Goeman behaalde haar vervolgdiploma en sloot zich aan bij de „colonne" van het Rode Kruis, de organisatie die ook verantwoordelijk is voor de EHBO en verdere cursus sen. Verstand op nul Riet Goeman: „Op Texel heb je als colonnevrijwilligster erg veel te ma ken met de begeleiding van sporte venementen. Het is daarom handig als je iets weet van sportmassage en zo. Je leert bepaalde verschijnse len herkennen. Met het verstand op nul en de blik op oneindig gaat men vaak van start. Hebben ze de hele dag op het strand gezeten in de zon, nauwelijks gegeten en willen dan 's avonds een topprestatie leveren tij dens een crossloop De mensen voe len zich dan niet goed als ze over de streep komen, en melden zich bij de EHBO. Wij moeten er dan proberen achter te komen wat er aan de hand is. Laatst was er een vrouw van veertig, die dacht met haar 16jarige zoon mee te rennen. Ze kwam met de handen tegen haar hoofd over de finish en dacht dat ze minstens een hersenbloeding had. Nou, dat was natuurlijk niet zo. Kalm zijn en kal meren, dat is dan de remedie." „Dat is ook heel belangrijk vind ik: een geruststellend gevoel geven. Sommigen vinden dat wij de ma scotte zijn van een evenement; die EHBOdames horen erbij, anders kun je niet beginnen. Die zien alleen de buitenkant: blaren prikken en pleisters plakken. Maar de organisa toren zijn blij met ons. Het idee dat wij er zijn om eventueel erger te voorkomen, betekent voor hen een hele verlichting." Liever concours Elk voorjaar verschijnt in deze krant een oproep aan organisaties van evenementen die van colonnehulp gebruik willen maken. De vrijwil ligsters verdelen deze evenementen vervolgens onderling. „Vrijwilligsters met jonge kinderen moet je zien te vrijwaren van nachtwacht bij zieken. En ikzelf ga bijvoorbeeld liever naar het concours hippique dan naar de autocross." De laatste jaren is het scala aan eve nementen explosief uitgebreid. Is het momenteel niet moeilijk om voldoen de vrijwilligsters op de been te bren gen? Riet Goeman bevestigt dat: „Alleen om die reden al is het wenselijk dat we weer wat aanvulling krijgen. Bij voorbeeld heb ik dit jaar de coördi natie op me genomen, en had me daarom voorgenomen zelf niet te veel diensten te draaien. Maar soms zaten we zo krap dat daar in de praktijk weinig van terecht kwam. Het drukst is wat dat betreft de Wandelronde om Texel, dan moeten we alle zeilen bijzetten. Dat evene ment valt altijd in de vakantieperiode en heb je te maken met veel afzeg gingen, terwijl je juist veel mensen nodig hebt." Henri Dunant Het mooiste vindt ze de reisjes met de Henri Dunant, het Rode Kruis- schip waarmee jaarlijks zwaar licha melijk gehandicapten een week vakantie vieren. Al vanaf 1976 is Riet Goeman hiervoor actief. Minder leuk was het drie weken nachtwacht houden met vier vrijwilligsters bij ie mand die te kennen had gegeven thuis te willen sterven. „Maar", zegt ze daarover, „dat is iemands goed recht, ook al woont alle familie aan de overkant." En dus springt de colonne in. „Zulke Riet Goeman-Smit: altijd behulpzaam, al Is het met een kopie koffie. dingen komen slechts incidenteel voor. Vaker worden wij ter overbrug ging ingeschakeld. Bijvoorbeeld bij een bejaarde met een gebroken arm. 's Ochtends komt daar de wijk zuster, maar 's avonds bij het naar bed gaan moet er ook iemand zijn om te helpen. In zulke gevallen wordt op ons beroep gedaan." De Rode Kruiscolonne bestaat mo menteel uit zo'n 15 actieve leden. Meest vrouwen, maar ook een paar mannen. Hoewel ue colonne van net «ode Kruis Texel bestaat momenteel uit ongeveer 15 actieve leden. Merendeels vrouwen, maar ook een paar mannen. Deze vrijwilligers varieren in leeftijd van 25 tot 65 jaar. Een zeer bekend ge zicht heeft onlangs afscheid moeten nemen, wegens het passeren van de grens van 70 jaar lal is haar dat niet aan te zien). Nel Lexmond is na tien jaar colonnedienst gestopt en dat gaat haar aan het hart: „Als meisje wilde ik graag verpleegster worden, maar dat kon toen niet. Het Rode Kruiswerk was voor mij dan ook een jeugddroom die in vervulling ging", vertelde zij desgevraagd. Met het oog op het opzetten van een nieuwe rampenbestrijdings organisatie zal het niet voldoende zijn als er alleen voor mevrouw Lex mond een vervanglstler komt. Gestreefd wordt naar een colonne van liefst 65 personen, zowel vrijwil ligers die ook bij evenementen en dergelijke aanwezig zijn, als vrijwilli gers die uitsluitend getraind worden om in geval van een ramp te worden ingezet. Binnenkort start hiervoor een cursus, die toegankelijk is voor iedereen die een EHBOdiploma en een goede gezondheid bezit. Voor meer informatie zie het artikel elders in deze krant. I I

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 5