comare lanceerde film ver zeehondenopvang Eersteklasser AFC '34 van de mat gespeeld Verzet tegen „bedrijf" in woning buurman uto uitgebrand Tas gestolen Schade Koger crossloop geen verrassingen Texel 2 koploper in strijd op de Texelcup Vernieuwd Texel 1 óók cupfighter Zestig jaar samen Trainingen ATV Rit van de nostalgie schuim werd de fel brandende bus geblust. IJDAG 26 AUGUSTUS 1988 expositie die in „Ecomare" infor- itie geeft over de zeehonden vang, heeft sinds gisteren een derdeel dat sterk de aandacht van t publiek trekt. Het is een tien mi- ten durende film over zeehonden, doorlopend wordt vertoond. Eco- ire heeft de film laten maken door t Texelse bedrijf Videolux Producti- s. Naast zelfgemaakte opnamen eft Videolux gebruik gemaakt van iteriaal van de Belgische cineast de vervuiling door de Rijn maar ook de recentelijk uitgebroken virusziekte de aandacht krijgen. Duidelijk wordt ook dat het probleem niet op zich zelf staat, maar dat het een aspect is van de algemene milieuvergiftiging waarvan tal van andere organismen en uiteindelijk ook de mens slachtof fer worden. rmu ircel Verbruggen die voor de BRT ■boe- s bij n dit eer voor Hel endt endf geld film maakte over zeehonden, ibruggen heeft stukken van zijn i gratis beschikbaar gesteld, on- voorwaarde dat er geen com- rcie mee wordt bedreven. film heeft natuurlijk toch geld ge it. De kosten konden echter volle- worden gedekt uit een subsidie Ecomare voor dit doel heeft ge- gen in het kader van het Europe- Jaar van het Milieu. Dat bedrag s zelfs groot genoeg om er ook apparatuur nog van te kopen armee de videoband permanent rdt gedraaid. Vlot is een onderhoudend en instruc- filmpje geworden. Dank zij de :e speelduur, de vlotte beeldwis- ng, het informatieve maar niet rdadige (door Ecomare- 0 dewerker Peter Smit uitgespro- commentaar en de altijd weer tederende close-ups van jonge honden, kan de aandacht van de irbijganger tot het eind worden ^gehouden. De belangrijke bood- r|le' lap die in de film zit, zal daardoor letwijfeld bij een breed publiek irkomen. De film zou nog meer iet hebben als te zijner tijd ook ir een Duitse versie wordt orgd. tor DOC Ecomare-directeur gaf opdracht het maken van de film om ant- ord te geven op de vragen die de isen altijd weer over de zeehon- en de daarmee verband houden- problematiek stellen. Eigenlijk ft het personeel dat met de zee den omgaat, alleen tijdens het ren van de dieren contact met groot publiek en dat is te Jig. efilm wordt op begrijpelijke wij- ronder wetenschappelijke termen lelegd waardoor de zeehonden in Ierland worden bedreigd, waarbij Reportage In de film is een reportage verwerkt over wat de Ecomaremedewerkers doen nadat ergens op het strand een zeehond is aangespoeld: hoe het dier wordt gevoerd en op krachten wordt gebracht en hoe het uiteinde lijk weer in vrijheid wordt gesteld, voorzien van een kenmerk ten be hoeve van het wetenschappelijk on derzoek. Uitgelegd wordt wat „huilers" zijn en waarom onrust op het wad de levenskansen van de zeehonden nog verder verkleint. Te recht wordt nadruk gelegd op het feit dat verreweg de belangrijkste oorzaak van de sterfte de industriële vuillozingen zijn en dat op de rege ringen druk moet worden uitgeoe fend om daar een eind aan te maken. De opvang in Ecomare en andere centra is symptoombestrij ding, die echter onder de gegeven omstandigheden niet kan worden ge mist. Het filmpje wordt dan ook af gesloten met een oproep om zich aan te sluiten bij de Vrienden van de Zeehondenopvang van Ecomare, waardoor dit werk kan worden voor tgezet. De film is niet exclusief voor Ecoma re gemaakt, maar staat tevens ter beschikking van anderen. De band kan op allerlei exposities (bijvoor beeld in de Waddenbusl of voor onderwijsdoeleinden worden ge bruikt en ook worden vertoond via het videonet van logiesverstrekkende bedrijven. Hiervoor, maar ook voor vragenpersoonlijk gebruik kan de VHS cas sette waarop de film staat tegep be taling van de kostprijs worden verkregen bij Ecomare. de Slufterweg in Eierland brand- woensdag tegen 17.30 uur het (busje van een 41-jarige Haarlem- r totaal uit. Hoe de brand is uit roken is niet bekend, daar de enaar de wagen in de berm had itergelaten om hulp te halen, om zijn auto het ineens niet meer d. Toen hij terugkeerde sloegen vlammen er al uit. Uit de olie- iren die over de weg liepen viel af eiden dat er waarschijnlijk ergens lek heeft gezeten, waarna de tor is vastgelopen, brandweer was snel ter plaatse doofde het vuur. De smeulende tanten van het busje werden ggesleept. Grote film Ecomare heeft op filmgebied nog meer plannen. Het is de bedoeling dat de natuurcineast Thijs Tinbergen een zeehondenfilm van een half uur gaat maken, die geschikt is voor ver toning op de televisie, maar die ook voor andere doeleinden beschikbaar is. Opdrachtgever is niet alleen Eco mare maar ook de Landelijke vereni ging tot Behoud van de Waddenzee, het Dolfinarium Harderwijk, het op vangcentrum Pieterburen en het Ne derlands Instituut voor audiovisuele media. Op Tesoboot "Molengat" is woens dag de tas van een 31-jarige vrouw uit Amsterdam gestolen. In de tas zaten waardepapieren. De BMW van een Duitse toerist raakte maandag aan de Boodtlaan beschadigd toen een ernaast staan de bromfiets omviel tegen de motor kap. De schade werd onderling geregeld. TEXELSE COURANT PAGINA 7 Door het slechte weer en het niet meetellen van deze voorlaatste crossloop, gingen er zondagavond maar 115 deelnemers van start in de elfde crossloop in De Koog. Door dit geringe deelnemersveld waren er ook geen verrassingen onder de win naars. Ook vielen, door de harde wind, de tijden tegen. Zondagavond aanstaande is de laatste crossloop van dit seizoen in De Koog. Er kan dan gekozen worden uit vier afstan den, namelijk de anderhalf, de vier, de acht en de twaalf kilometer. Na afloop vindt tevens de prijsuitreiking van het algemeen klassement plaats. Uitslagen: Mini jeugd, jongens VA km: 1. Roel Blonk, 5.44; 2. Dave Dijkstra, 5 55, 3. Gerbrand Zoetlief, 6.12 Meisjes VA km. 1 Josme Bak ker, 6.13; 2. Eva Schermer, 6.18; 3 Merlin Huisman, 6 41. Jeugd jongens 4 km: 1. Roald van der Slikke, 18.26; 2. Bastiaan van Hebei, 19.31; 3, Jaap Dammink, 20 24. Meisjes 4 km: AnneMarie Wssels, 25.51, 2. Chantal Mosk, 26,38; 3 Sacha Dijkstra, 27.45. Re creanten 4 km: 1. Norbert Eelman, 17.19; 2 Frank van Hebei, 17 48; 3. Rien Brouwer. Da mes 4 km: 1. Ingrid van Lubek, 19.14, 2. Tilly Eelman, 21.31; 3. JAnnie Thijssen, 25.27. He ren 8 km: 1. Minne Goënga, 28.01; 2. Jan Zijm, 28 27; 3. John Boogaard, 29.50 Heren veteranen 8 km: 1. Menno Huizinga, 29 59; 2. Wil Schermer, 33.40; 3. Dick Witte, 33.46 De strijd om de Texelcup is inmid dels halverwege en het laat zich aanzien dat Oosterend en HDH hun eerste elftal nog niet op orde heb ben. Beide elftallen liepen tegen for se nederlagen aan. Dat De Koog sterk zou zijn was te verwachten. De degradant uit de tweede klasse is in kwaliteit niet achteruitgegaan. Integendeel, ex-Texelspeler Wilke Wassenaar heeft het elftal versterkt. Texelse Boys heeft dankzij de nieuwe trainer Piet Bakker uit Den Helder nieuwe inspiraties opgedaan, on danks het feit dat enkele eerste elf talspelers zijn weggegaan. Texel 2 laat echter het beste voetbal zien Waarschijnlijk zal het duel tussen Texel 2 en Texelse Boys de beslissing brengen. Texel 2 is versterkt met Ja cob van Heerwaarden van Texelse Boys en Ralph Koning van Ooste rend. Niet alleen deze twee spelers, ook gerenommeerde spelers uit Texel 1 die door de komst van diverse nieuwe spelers niet meer zeker zijn van een basisplaats in het eerste, zullen versterking zijn voor Texel 2. De drie reserve-elftallen Tex. Boys 2, Oosterend 2 en De Koog 2 zijn aan elkaar gewaagd. Weliswaar won Oosterend van De Koog 2, maar De Koog 2 was slechts met negen man. De uitslagen: ZDH-Texelse Boys 0-3; Texel 2-Oosterend 3-1; ZDH-De Koog 11-5, Oosterend-Texelse Boys 0-6; Texel 2-De Koog 3-3; ZDH-Texel 2 0-6; Oosterend 2-De Koog 2 4-1; Oosterend 2-Texelse Boys 2 1-1. Stand: 1 Texel 2 5-3, 2. Texelse Boys 4-2; 3 De Koog 3-2; 4. Oosterend 0-2; 5. ZDH 0-3. Als Texel 1 tijdens de competitie net zo voor de dag komt als zondag in de bekerwedstrijd tegen AFC '34, dan worden de groenzwarten op hun sloffen kampioen. Met agressief en doortastend voetbal werden de drie klassen hoger spelende Alkmaarders overtroefd. Het in vergelijking met vorig seizoen sterk gewijzigde SV Texel was gedurende het grootste gedeelte van de wedstrijd gewoon weg een klasse beter dan de hoog aangeschreven opponent, hetgeen tot uiting kwam in de score: 3-1. De beginfase deed evenwel het er gste vrezen voor de thuisclub. Stijf van de zenuwen liep menig Texel- speler zijn directe tegenstander ach terna. Het was dan ook niet verwon derlijk dat AFC na vijf minuten op voorsprong kwam. Een vrije trap be landde via de binnenkant van de paal achter keeper Heerschap. Lang zaam maar zeker schudde Texel ver volgens de nervositeit van zich af. Taktisch werd dit vertaald in het bru taalweg naar het middenveld in schuiven van libero Joost Brouwer, die met voorstopper Paul van Exel een bikkelhard en tevens solide ver- dedigingsblok vormde. Op de rechts backplaats zorgde Koos Tjepkema met enkele goede ingrepen eveneens voor de broodnodige rust in de gele deren. De tegenstoten van Texel waren nog niet gevaarlijk, maar bij de eerste de beste doelkans was het wel raak. Slordig uitverdedigen van AFC was de inleiding voor een 3 tegen 2-situatie in het voordeel van Texel, die goed werd uitgebuit. De voorzet was van rechtsbuiten Rien Brouwer, het overstapje van Simon Brand en het doelpunt van de van SV Ooste rend overgekomen spits Erwin Ko ning: 1-1. Tien minuten later werd het nog steeds lauw spelende AFC helemaal wakker geschud. Na een vloeiende aanval bracht Texel de stand op 2-1. Simon Brand gaf vanaf de middellijn een prachtige dieptepass op de rech terflank. Rien Brouwer klopte zijn te genstander op snelheid en produceerde een afgemeten voorzet, die door wederom Erwin Koning kop pend knap werd afgerond. Wie had verwacht dat AFC na de rust de bakens zou verzetten, kwam bedrogen uit. Texel dicteerde zowaar het spel. In de persoonlijke duels waren de Texel-spelers veel feller dan de futloze AFC'ers. Niet alleen qua werklust blonk Texel uit, ook het voetbal was soms een lust voor het oog. Aan de vorig jaar nog in de hoofdklasse spelende Alkmaarders werden nauwelijks kansen toe gestaan, terwijl Texel de ene na de andere goede aanval opzette. Links buiten Martin Koorn zwierf over het hele veld en was vaak ongrijpbaar en op het middenveld kwam de bij SVT teruggekeerde Martin Bootsma helemaal in zijn element. Toen na een kwartier Paul van Exel met een bekeken kopstoot over de AFC- keeper 3-1 scoorde, was de strijd beslist. Piet Monster kwam tien mi nuten voor het eindsignaal de moe gestreden Erwin Koning vervangen, die onder applaus het veld verliet. In de volgende ronde treft Texel zon dag (thuis) Schaqen Cornells Jan Bakker (85) en Aagje Bakker-Maas (84) uit Ou- deschild waren dinsdag 60 jaar getrouwd. Bakker is van 1919 tot 1968 broodbezorger geweest bij bakkerij Dros. Daarnaast stond hij zijn vrouw bij in de textiel- en manufacturenwinkel. Ze wonen al vanaf 1928 in hun huisje aan de De Ruyterstraat. Het diamanten feest werd ge vierd met een receptie. Op de foto van Bert Koning staat het echtpaar voor hun door de fami lie fraai versierde huis. De families D. Alderlieste en T. Wuis zijn bij de gemeente in verzet geko men tegen het volgens hen be drijfsmatige gebruik van de woning van hun buurman J.A.M. van de Kamp, Schilderend 144 in Den Burg. Dat protest klonk in de woensdaga vond in het raadhuis gehouden hoor zitting, waarbij toelichting kon worden gegeven op schriftelijke be zwaren die tegen het ontwerp bestemmingsplan Den Burg-zuid wa ren ingediend. Uitsluitend wonen Volgens dat bestemmingsplan zal aan het pand van Van de Kamp een woonbestemming worden gegeven. De buren vinden dat best, als het huis dan ook als woonhuis wordt ge bruikt. Volgens hen is dat thans niet het geval. Logies met ontbijt wordt er op zo grote schaal verstrekt dat in feite een bedrijf is ontstaan, waar de omwonenden last van hebben. Hin der ontstaat onder meer door heen en weer rijdende mensen en de gro te hoeveelheid ongezuiverd afvalwa ter die niet op het riool maar op de naburige sloot wordt geloosd. Bo vendien zou de logiesverstrekking deels gebeuren in bijgebouwen die il legaal zijn neergezet. In hun bezwaarschrift hadden Alter- lieste en Wuis zich verzet tegen be drijfsactiviteit en ze wilden ook geen enkele vorm van uitbreiding van het pand of de bijgebouwen tolereren. Te weinig ruimte Van van de Kamp zelf was er ook een bezwaarschrift tegen het bestemmingsplan. Hij verzette zich tegen de volgens hem veel te kleine deel van het totale erf waarop hij mag bouwen, een stuk van 12 x 15 meter, waardoor hij ter weerszijden van de woning een strook van slechts een meter overhoudt. Hij wil de dat wordt toegestaan dat al het thans bebouwde terrein als bouw blok wordt aangemerkt wat volgens hem door het gemeentebestuur in 1975 was beloofd. Destijds is al thans geen restrictie genoemd wat betreft het te bebouwen deel van het erf. Raad van State Woensdagavond bleek dat de ge meente op een andere manier al in de clinch ligt met Van de Kamp. De gemeente meent dat hij illegaal heeft gebouwd en is daar tegen op getreden. Van de Kamp is tegen de aanschrijving, waarin hij werd ge sommeerd de situatie te corrigeren, in beroep gegaan bij de Raad van State en het wachten is op de uit spraak van dit rechtscollege. De heer T. Wuis legde uit dat de hin der van de vele mensen die in het gebouw van Van de Kamp verblijven vooral ontstaat omdat gebruik wordt gemaakt van een overpad dat achter zijn huis loopt. Ook maakte hij be zwaar tegen de opslagplaats van oud ijzer die zijn buurman had aan gelegd. Hij zei dat de problemen gro tendeels zijn opgelost als het illegale verblijfsgebouw verdwijnt, want dan zijn er automatisch minder mensen en het riool loost dan ook niet meer zoveel vuil water. „Als het daar als nog wordt zoals in het ontwerp bestemmingsplan is geregeld, dan gaan wij akkoord". Vijf bedden mag Van ambtelijke zijde werd nog opge merkt dat de gemeente een woning niet als bedrijf beschouwt als de lo gies en ontbijt-activiteit beperkt blijft tot vier of vijf bedden. Bijgebouwen mogen uitsluitend als garage of opslagplaats voor materiaal worden gebruikt en geen grotere oppervlakte hebben dan totaal 40 m2. De raadscommissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid was unaniem van mening dat het bezwaar van Van de Kamp ongegrond moet wor den verklaard en dat de uitspraak van de Raad van State inzake de ille gale bouw moet worden afgewacht. De bezwaren van de buren werden overbodig gevonden omdat daarin wordt verlangd wat B en W ook wil len: een strikte woonbestemming voor het betreffende erf binnen het blok door B en W aangegeven bouwblok. Vrijdagavond 26 augustus om 19.00 begint Peter de Hoogh weer met de trainingen van Atletiek Vereniging Texel op het Boysveld. Gerard Muts begint zijn trainingen op woensdag 7 september om 19.00 uur, ook op het Boysveld. Als het weer goed is houden de Blij de Rijders zaterdag de rit van de nostalgie met bewoners van de Gol- lards. Het vertrek is tussen 13.30 en 13.45 uur vanaf De Zes. ruweer een gevaarlijke t>V Texel-aanval. Ditmaal geen doelpunt, want Peul van Exel Irechtal duikt onder de harde voorzet door. Links de succes volle spits Erwin Koning, in het midden de sterk spelende middenvelder Martin Bootsma.

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 7