Geinig schade door lanzen in najaar '87 "Nieuw Zeeland loopt tien jaar achter" Toerclub maakt weer tocht van Vaals naar Texel Antoon van Uden (56) even terug op Texel: xel tegen Schagen in eede bekerronde ganist Jan mgepier improviseert Zon, maan en hoog water Jeugdtrainingen Scouting haalt geen papier op Geslaagd Weer aanrijding op 'beruchte' kruising JSt IDAG 26 AUGUSTUS 1988 TEXELSE COURANT PAGINA 9 Antoon van Uden, voor het eerst sinds 36 jaar weer op Texel. et voorjaar van 1988 waren er meer rotganzen op Texel dan in voor- nde jaren. Dit ondanks een slecht broedseizoen en een zachte winter, blijkt uit het verslag over het afgelopen seizoen van ganzenbeheerder Postma van Staatsbosbeheer. Het viel op dat er veel ganzen van elders isnzaten, ondermeer van Terschelling. Er zijn zes meldingen gedaan van ade bij boeren door ganzen in de herfst en winterperiode van '87/'88. herfst van 1987 werden 5370 zen op Texel geteld. In de winter- ode schommelde het aantal rond 3000. Door de zachte weer- istandigheden trokken veel gan- niet verder. In het voorjaar van aar nam het aantal ganzen toe. pril werden er 8500 geteld, irvan er 7500 op het ganzenre- aat Zeeburg zaten. In het sei- '86/'87 was de hoogste telling 7215, waarvan 4700 op >urg. de kleuren van de ringen was af iden dat er veel ganzen die ge- inlijk ergens anders zitten op il waren neergestreken. Dit komt rschijnlijk omdat het gras op de Iders waarmee ze zich gewóón- roeden, door de zomerse tein turen in april te snel is gegroeid, zen hebben voorkeur voor jonge itatie. Ze verkozen stroomgeulen andplaten waar wier groeit tus- mossel en kokkelpercelen. mei van dit jaar bleek 80% van het succes van afgelopen zondag Ie wedstrijd tegen A.F.C. '34, een overwinning, staat zondag de ede bekerronde alweer voor de Schagen won afgelopen dins- met 2-1 van het Helderse SC. en is zondag de tegenstan- van Texel. Schagen werd vorig met de oud-trainer van Texel, Post kampioen van de vierde ise en is een geduchte tegen- ider. Bovendien heeft Texel nog goed te maken tegen dit zelfde agen want tijdens de thuis- Istrijd van vorig jaar, een dag na we sunderklaas", leed Texel een lodig) grote nederlaag. jier Asselman heeft echter wel geblesseerde spelers te maken, jn Brand en Erwin Koning heb- lichte blessures, maar Martin tsma is zeker voor twee of drie en uitgeschakeld. Asselman t nog wel de mogelijkheid om rse spelers te testen in een oe- vedstrijd tegen H.C.S.C. (van gt en kan daarbij gelukkig een iep doen op de bijna weer her- de Rob van der Stap en Gerrie itsman. Verder zitten natuurlijk nog Jan Hein Studulski en Piet ister bij de selectie en gaat het kelijk scorende broertje van Er- Konmg, Ralph, mee naar H.C.S.C. wissel zodat hij misschien ook een kans zal krijgen tijdens deze inwedstrijd. Texel heeft alle kans vinst. Het elftal van afgelopen dag speelde een prima wedstrijd itraalde een dusdanig zelfvertrou- uit dat een overwinning zondag ir tot de mogelijkheden behoort, zal men tegen het reeds ge- irschuwde Schagen,(trainer Post zondag getuige van de Istrijd tegen A.F.C. '34), de zaak moeten onderschatten want agen blijft een moeilijke tegen- ider. Met de steun van het hope- vele Texelse publiek kan men rdringen tot de derde ronde van lekertoernooi en dat zou op zich succes zijn zo vlak voor de start de competitie (zondag 4 sep- ber speelt Texel 1 zijn eerste ipetitiewedstrijd uit tegen Wierin- vaard). De wedstrijd van zondag nt om 14.00 uur. sdagavond aanstaande wordt in I.K. kerk te Den Burg het laatste leravondconcert van dit seizoen laven, aanvang 20.15 uur. Jan gepier geeft dan een improvisa- oncert. leder kan voor de aan- 9 van het concert, opgeven over k thema hij/zij graag geïmprovi- 'd wil hebben. Jongepier, geboren in 1941, stu- rde orgel bij Cor Kroonenberg en Kee. Hij is organist van de Jaco- srkerk te Leeuwarden en docent I aan het Conservatorium aldaar, keer won hij het Internationale 'ovisatie Concours. Hij publiceer- werken op organologisch terrein s adviseur van de Orgelbouw en A 'auratie commissie van de Ne- ands Hervormde kerk. Jan Jon- ier was eerder dit jaar op Texel, i hij het door de heer Schenk ge- aureerde meng-kabinetorgel in- elde. Ook dit concert wordt 'ganiseerd door de Raad voor het "erwerk van de Texelse Kerken en J'atis toegankelijk. Bij de uitgang Dw dt een collecte gehouden ter trijding van de kosten. de rotganzen die normaal op Zee burg fourageren bij eb op de Hengst en de Vlakte van Kerke te zitten. Slechts drie percelen op Zeeburg, to taal ongeveer 40 hectare, werden door de ganzen gebruikt. Het gras op het overige land was te lang en dus niet aantrekkelijk voor de dieren om te eten. Afgelopen herfst werd door de Wild beheereenheid Texel een ver- jagingsactie gehouden om de rotganzen die zich rond het Wagejot bevonden terug te drijven naar De Bol. Dit gebeurde met licht en knal patronen. Ongeveer 15% van de ganzen die in deze periode op Texel waren zat buiten de beschermde ge bieden. Veel ganzen bleven langere tijd op De Schorren en het wad om dat daar volop voedsel was en er bij na geen stormen waren. In de winter waren de ganzen moeilijker te "stu ren". Ondanks dat op Zeeburg vol doende voor ze te eten was, trokken ze toch de polder in. Het is al eerder gebleken dat Zeeburg in periodes met harde oostenwind, vorst en sneeuw minder aantrekkelijk is voor de vogels. Observatiepost Bij Zeeburg staan twee informatiepa nelen waarop voorlichting wordt ge geven over het ganzenreservaat. Er zijn plannen voor een observatiepost in het zuidelijke gedeelte. Misschien is er een mogelijkheid dat deze De zon komt 28 augustus op om 6.45 uur en gaat onder om 20.35 uur. Maan: 27 augustus V.M. Springtij: 29 augustus Hoog water te Oudeschild: Vrijdag 26 augustus 8.11 en 20.56 Zaterdag 27 augustus 9.11 en 22.06 Zondag 28 augustus 10.09 en 23.05 Maandag 29 augustus 11.04 en 23.53 Dinsdag 30 augustus 11.53 en Woensdag 31 augustus 0.32 en 12.36 Donderdag 1 september 1.02 en 13.13 Vrijdag 2 september 1.18 en 13.48 Zaterdag 3 september 1.31 en 14.20 Laag water valt gemiddeld 6.15 uur na hoogwater. Aan het strand is het een uur eerder hoog water. Tijdens de natte winter zijn grote stukken land van Zeeburg onder wa ter komen te staan. Staatsbosbeheer zal nagaan of daar wat aan kan wor den gedaan. De verjaging in het voorjaar verliep zonder problemen. Als op de plaat sen waar men de ganzen heen wil leiden voldoende voedsel is en rust heerst, laten de vogels zich daar makkelijk heen verjagen. De verjag ing van rotganzen in de winter heeft veel minder effect omdat de ganzen- populatie daardoor wordt verspreid, wordt gecombineerd met een expo sitieruimte waarin het publiek met foto's of diabeelden nog beter kan worden geïnformeerd over de ganzen en het werk op Zeeburg. Met ingang van maandag 29 au gustus gaan de jeugd- en damestrai ningen bij SV Oosterend, SV De Koog en Texelse Boys weer van start volgens onderstaand rooster, onder leiding van Jitze Beintema. Be langstellenden kunnen tijdens de trainingen gratis kennismaken met de verenigingen, terwijl meer infor matie ingewonnen kan worden bij de volgende jeugdbestuursleden, C. Rie- mens (SVO), tel. 02223-910, Jan van Beek(SV De Koogl tel. 02228-729 en J. Maas (Tex. Boysl 02220-2660. Trainingstijden voetbal: Maandag: 16.00-17.00 u. F (p) SVO 17.00-18.00 u. E (p) SVO 18.00-19.00 u. D (p) SVO 19.00-20.00 u. B (j) SVO Dinsdag: 16.30-17.30 u. E (p) De Koog 117.30-18.30 u. D (p) De Koog Woensdag: 14.00-15.00 u. E (p) Texelse Boys 15.00-16.00 u. E (p| Texelse Boys 16.15-17.15 u. D (p) Texelse Boys 17.15-18.15 u. C (jl Texelse Boys Donderdag: 16.00-17.00 u. F (j) Texelse Boys 17.00-18.00 u. C (j| Texelse Boys 18.00-19.00 u. A (jl Texelse Boys Beeld van de ravage na het ongeluk. Op de voorgrond de Fiat. met een geheel vernielde voorzijde, en op de achtergrond ligt het bestelbusje op de zijkant in een greppel. De brandweer is inmiddels gearriveerd om olie en glas van het wegdek te verwijderen 19.30-20.30 u. B (j) SVO Vrijdag: 18.15-19.15 u. Dames De Koog 19.30-20.30 u. Dames Texelse Boys Elf leden van Toerclub Taxi 2000, waaronder een vrouw, maken zater dag een 365 kilometer lange tocht van Vaals in Zuid-Limburg naar Texel. Het is niet de eerste maal dat deze fietstocht wordt ondernomen door leden van deze club, maar de laatste jaren is de tocht steeds afgelast we gens gebrek aan deelnemers. In een busje, met de fietsen op een aanhanger, wordt vrijdag de tocht naar het Limburgse Vaals onderno men door Erna Kuip, Jan Zijm, Gijs Jansen, Dirk Bakker en zijn zoons Barend en Alfred, Jan Nico van der Ploeg, Sies Ellen, Willem Keizer, Jan Kuyper en Dik Haker. Na een trai- ningsrit zal het gezelschap worden ondergebracht in een jeugdherberg, waarna om 03.00 uur de tocht naar Texel zal worden aanvaard. Dit zeer vroege vertrek is noodzakelijk omdat De leden van Scouting Texel zijn op kamp in Duitsland. In verband daar mee wordt zaterdag aanstaande geen oud papier opgehaald in Den Burg. Wie toch papier kwijt wil, kan het deponeren in de container (dus niet ernaast) bij het Scoutinggebouw aan de Bernhardlaan. men vroeg in de avond Texel wil be reiken en het niet op de laatste boot wil laten aankomen. Onderweg zal om de twee uur worden gepauzeerd. Waarschijnlijk zullen de fietsers met de boot van 19.35 uur naar het ei land terugkeren. Martin van Wilsum slaagde aan de Technische Universiteit te Delft als bouwkundig ingenieur. De Waal In De Waal wordt zaterdag oud pa pier opgehaald. Leerlingen, ouders en leerkrachten van de Redmer IJska- school komen tussen 9.30 en 10.30 uur langs de huizen. Oud papier kan ook worden afgeleverd bij de scha- penboet in De Mars te Den Burg, naast het Kotex-gebouw (vóór 9.30 uur). Woensdagmiddag vond op het kruispunt Sommeltjesweg/Laagwaal- derweg/Oosterenderweg bij De Waal weer eens een verkeersongeval plaats. Twee van de drie betrokken auto's moesten total loss worden af gevoerd; geen der inzittenden werd gewond. De oorzaak van de aanrijding was dezelfde als bij vele voorgaande ge vallen op deze kruising: een op de Laagwaalderweg rijdende auto begaf zich zonder te stoppen de kruising op en verzuimde aldus voorrang te verlenen. Deze fout werd gemaakt door een 30jarige vrouw uit Ensche de, die met haar man in een Fiat personenauto uit de richting van Ou deschild kwam. Het echtpaar kwam in botsing met een Datsun bestelbus van een Texels bedrijf, bestuurd door een 21jarige jongeman uit Den Burg. De bestelbus naderde de kruising uit de richting van Oosterend. De bus werd in de flank geramd, schoot het kruispunt over en kwam tot stilstand in een greppel in de rechterweg- berm. Bij deze manoeuvre werd de op het kruispunt staande auto van een 26jarige inwoner van polder Het Noorden eveneens geraakt. Deze au tomobilist wachtte daar om linksaf te kunnen slaan richting Zaandam- merdijk. De Fiat en het busje waren er het ernstigst aan toe. De politie liet de brandweer aanrukken om het wegdek, dat wegens olie spiegelglad was geworden, schoon te spuiten. In september 1952 emigreerde Antoon van Uden van Texel naar het plaatsje Gore in Nieuw Zeeland. Daar is hij nu eigenaar van een boerderij met 80 hectare land en 1200 schapen. Voor het eerst na 35 jaar was hij terug op het eiland, om de 85e verjaar dag van zijn moeder meer te vieren. Antoon van Uden is geen Texelaar van geboorte. Op 14jarige leeftijd kwam hij met zijn familie vanuit het Brabantse Dinther naar Texel. Hij werkte bij boerderij Holland aan de Hollandseweg, onder andere in de aardappelen. Op zijn twintigste had hij daar genoeg van en trok hij de stoute schoenen aan, op naar het land van de ongekende mogelijkhe den, Nieuw Zeeland.... "Ik kwam op een boerderij zo'n 40 kilometer van het dorp Gore bij oude mensen. Na negen maanden werd dat bedrijf verkocht en ging ik naar een buurman. Ik zou daar van augustus tot de kerst op de trekker rijden, maar al met al ben ik er drie jaar geweest. De volgende boer waar ik terecht kwam stond slecht bekend, hij dronk en geen mens hield het langer dan een paar maan den bij hem uit, hoewel hij goed be taalde. Ik ben er zes jaar gebleven. En na nog vier jaar bedrijfsleider te zijn geweest op een staatsboerderij had ik genoeg verdiend om een ei gen boerderij te kopen", aldus Van Uden. Spelenderwijs Zijn sterk Engelse tongval verraadt dat doe taal hem beter ligt dan het Nederlands. "Ik sprak de taal niet toen ik in Nieuw Zeeland kwam, maar ik moest wel. Ik leerde het spelenderwijs". In het begin heeft Van Uden last van heimwee gehad. "Iedereen die emi greert, heeft dat. Als je in de eerste twee maanden geld genoeg hebt ga je terug, maar ik had het niet en moest wel doorzetten. Dan raak je gewend en toen ik op 33jarige leef tijd trouwde wilde ik helemaal niet meer terug." De boerderijen waar hij in Nieuw Zeeland in loondienst werkte, had den meestal naast een groot aantal schapen een twintigtal koeien. Hij heeft inmiddels een eigen bedrijf met 1200 schapen. Dat runt hij hele maal alleen. "Je kunt ervan leven als je tenminste niet teveel rente moet betalen. Ik heb 17 jaar lang geld ver diend en hoef nu niet zoveel meer af te betalen, dus voor mij kan het uit. De opbrengst van het lamsvlees is de laatste twee jaar achteruit ge gaan, maar de wol is duurder gewor den en dat heft elkaar dus een beetje op". Romneyschaap Van Uden heeft in zijn bedrijf het zg. "Romneyschaap", een wit dier zon der hoorns, met grovere wol dan het Texelse schaap, langere haren en kortere poten. Een Texelse schapen- boer zou in de lammertijd overspan nen raken als hij 1200 schapen in zijn eentje moest beheren, maar Van Uden heeft nergens last van: "We gaan gewoon 's avonds naar bed, ze redden zichzelf wel. Het komt zelden voor dat we moeten helpen". Voor hij drie jaar geleden het bedrijf kocht waar hij nu nog zit, had hij een andere boerderij verder van het dorp, met weliswaar meer grond, maar van een mindere kwaliteit. "De grondprijs wordt afgeleid van het aantal schapen dat er per bunder op kan. Slechte grond is goedkoper. Ook de afstand tot het dorp speelt een rol, mede doordat die grond lan ger in gebruik is en door die bewer king beter is". Stoppen Als Antoon van Uden 60 jaar wordt wil hij wel stoppen met werken en zijn bedrijf verkopen. "Misschien koop ik dan een huis dichter bij het dorp, who knows...." Veel hobby's heeft hij niet. "Ik heb 50 geiten, dat is mijn hobby op het moment!" Zijn komst naar Texel hing samen met de 85ste verjaardag van zijn moeder. Met hem mee naar Neder land kwam zijn broer Jan met echt genote, die ook in Nieuw Zeeland wonen. Ook zijn broer Piet woont daar, maar die was helaas niet in staat de tocht naar de Lage landen te maken. Antoon van Uden heeft verder nog een broer in Rotterdam. Zijn drie zusters zijn Texel wel trouw gebleven. Een huwde met Jan Zijm, een met Dirk Bakker en een met Kees Slaman. Op 4 september gaan beide broers en de vrouw van Jan ("Mijn vrouw is bang om te vliegen, ze wou niet mee", aldus Antoonl terug. Tot die tijd bezoeken ze familie. Iedere woensdag informeert Antoon van Uden telefonisch bij zijn vrouw of al les goed gaat met het bedrijf, de kippen en de vier honden. „Die hon den zijn bordercollies voor het scha pen hoeden. Nee, ik hoef echt niet veel te lopen!". Terwijl hij weg is helpt een buurman (ook een boer) op het bedrijf van Van Uden. „Het is daar nu vroeg in het voorjaar, een rustige tijd, dus er is weinig te doen". Gelijkvloers Op Texel herkent Antoon van Uden weinig. "De boot komt niet meer in Oudeschild aan en ik ken hier haast geen mens, behalve dan mijn familie. Ik sprak nauwelijks Nederlands. Nu, na een paar weken begint dat weer een beetje terug te komen. Alles staat hier zo dicht opelkaar. In Nieuw Zeeland zijn de huizen alle maal gelijkvloers. Weet je, daar lopen ze tien jaar achter vergeleken met Holland. Het leven is hier in die tijd in een soort stroomversnelling ge raakt en dat begint daar nu pas. Toen ik hier weg ging, was daar nog volop werk, nu niet meer. Er wordt ook steeds meer gebouwd. De voor uitgang slaat toe"....

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 9