Cjrocn ^wartr jexels in het harL, Opvang zwerfdieren nu lelemaal volgens de wet aif m l; Personeel A0T akkoord met overname door IMZH PEN-WINDMOLENS MOGEN JACHTHAVEN NIET HINDEREN k B en W: scholenmolen toch bij "Ecomare" «Éfll w; K 'ftllï -sill! *1 e to )RI> Diefstal voorkomen Valse snip Diefstal jas Politiebureau De Koog tot volgende zomer dicht Opsporing verzocht OLK WIL NIET WEG HAVENRESTAURANT Van de beste brouwerijen: GOËNGA'S SUPERMARKT en SPECIALITEITENSLAGERIJ ;tus irs GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 NR. 10.311 VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1988 advertenties, abonnementen, etc.: geveld Et De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, (oon (02220) 2741, na 18 00 uur 4881. Telefax 02220 - 4111 [actie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-2741. •en werktijd deze week tot en met dinsdag a.s.: Harry de Graaf, Pelikaan- 75, De Koog, telefoon 02228 - 266. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs /19,80 per kwartaal; los 95 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. opvang van zwervende huisdieren is op Texel nu geheel vol- ns de wet geregeld. De noodvoorziening die was getroffen bij t dierenpension van Gretha Huysman aan de Slufterweg in Ei- and is tot een definitieve oplossing gemaakt, wat betekent it op het erf bij het pension een speciaal quarantainegebouwt- is gezet, ingericht voor het in (gescheiden) bewaring nemen n honden en katten die zwervend op Texel zijn aangetroffen. >t gebouw is tot stand gekomen met financiële steun van de meente die een renteloze lezing van f20.000,beschikbaar tide, af te lossen in tien jaar. 5l"i? 3 in het gedeelte van het gebouwtje waar de zwerfkatten worden gehuisvest. quarantainegebouwtje omvat schillende afdelingen, waaronder kennel en een ruimte met kooien or de katten. Het is in ruwbouw ïrgezet door het bedrijf Gieze en or Gretha Huysman en haar man ,,0n f afgewerkt. Het ziet er allemaal lirig en fris uit. Mede dank zij de igepaste materialen is het gebouw kkelijk te reinigen en te desinfec- en. Ie ergens op Texel een zwervende id of kat tegenkomt, kan het dier voortaan bezorgen op Slufterweg 3. Ook een telefonische melding is id; het dier wordt dan opgehaald, politie die vaak meldingen binnen- gt over zwerfdieren, zal voortaan ar dit adres verwijzen. De politie ichikt over de sleutel van het qua- itainegebouwtje en kan er dus ook iren bezorgen als er niemand thuis Jeu' ran uw g- 2 SC1 ng auto Eiait besparen. Afhalen binnen 14 dagen is overigens wettelijk verplicht. De ei genaar die het niet doet, begaat een overtreding en riskeert een boete van f 100,- Wat is een zwerfdier? De opvang is dus bedoeld voor zwerfdieren, maar wanneer moet een hond of kat als zodanig worden be schouwd? Is een kat die een paar nachten niet thuiskomt een zwerf dier? Volgens de wet wel, want daar in staat dat een hond of kat die tussen zonsondergang en zonsop gang zonder toezicht wordt aange troffen een zwerfdier is. Dat is ook het geval overdag als het dier gevaar oplevert. Het kan dus gebeuren (al is het geen dagelijkse praktijk) dat een kat of hond die men zelf nog niet heeft gemist, in de zwerfdierenop- vang terecht komt en dat de eige naar voor het verblijf aldaar moet betalen. Gretha Huysman weet uit re cente ervaring te vertellen dat dit door de eigenaar niet altijd wordt ge waardeerd. Naamkaartje Dergelijke moeilijkheden kunnen zich niet voordoen als de eigenaars en/oor zorgen dat hun dieren naam, adres en telefoonnummer van hun eigenaar bij zich dragen. De gegevens kunnen in een speciaal kokertje worden ge daan, dat aan de halsband wordt be vestigd. Vermelding van de "afzender" met balpen op de binnen kant van de vlooienband, bevalt ook prima. Op die manier kunnen kosten van opvang helemaal worden voorko men, want de vinder belt gewoon rechtstreeks de eigenaar. Het is ook aan te bevelen om honden te laten tatoueren. Daardoor worden de die ren niet alleen herkenbaar maar krij gen ze ook een paspoort, dat volgens het onlangs gewijzigde Honden- en Kattenbesluit nodig is om het dier mee te nemen naar het bui tenland, onder te brengen in een er kend dierenpension, etc. Afstand Als de eigenaar van een dier zich niet spoedig meldt, wordt in de Texel se Courant een bericht met signale ment van het dier gezet. Bij honden is dat tot dusver niet nodig geweest omdat de eigenaars al spoedig kwa men opdagen, maar bij katten kan het soms lang duren omdat veel De politie hield vrijdagnacht twee mannen (22 en 28) uit Den Helder aan die zonder helm een bromfiets probeerden aan te duwen op de Ni- kadel. Het bleek dat ze de bromfiets, die van een 21-jarige Oosterender was, hadden willen stelen. Gretha Huysman met mensen van politie en gemeente bij het nieuwe quarantainegebouwtje. Uit een discotheek in Den Burg is in de nacht van maandag op dinsdag de jas van een 17-jarige inwoner van Den Burg gestolen. In de jas zat een walkman van het merk Sony en een portemonnee. De totale waarde was f598,—. mensen het normaal vinden dat een kat dagen en zelfs weken wegblijft. Dat wordt vaak in de hand gewerkt. Vooral bejaarden en toeristen vinden het leuk om eten te geven aan een "zwerfkat". Vooral als dat eten lek kerder is dan bij de eigenaar, blijft de kat zijn kostadres trouw bezoeken en komt helemaal niet meer thuis/'Geef geen eten aan vreemde katten", zegt Gretha Huysman. Als een dier dat in de opvang ver blijft, binnen twee weken niet wordt opgehaald, wordt aangenomen dat de eigenaar er afstand van heeft gedaan. Als de kat of hond gezond is, wordt hij te koop aangeboden of overgebracht naar het asiel in Den Helder. Zieke dieren worden afge maakt. De verblijfskosten van niet af gehaalde dieren komen voor rekening van de gemeente. De zwerfdierenopvang aan de Slufter weg, moet niet worden verward met het aldaar tevens gevestigde dieren pension want dat staat er letterlijk volkomen los van. De opvang is ook geen asiel. Wie alleen maar van zijn dier afwil, moet zich vervoegen in het asiel aan de Rijksweg vlakbij Den Helder. In het eerste halfjaar waarin de dierenopvang nog met een noodon- In tegenstelling tot vorig jaar is het politiebureau van De Koog ingaand 1 september gesloten. De reden is de geringe aanloop van mensen die het bureau het afgelopen winterhalfjaar te verwerken kreeg in verhouding tot de kosten die het bemand houden van deze politiepost met zich mee brengt. derkomen werkte, werden totaal 6 honden opgevangen die allemaal weer bij hun baas terecht kwamen. In dezelfde periode werden 22 katten opgevangen, waarvan er vijf naar het asiel in Den Helder werden gebracht. De overigen kwamen terug bij de ei genaar of werden voor f 40,- ver kocht. Bij een bank in Den Burg is voor de tweede maal in korte tijd een vals briefje van honderd gulden aan getroffen. Met het biljet was betaald in een restaurant te De Koog, maar er viel niet te achterhalen wie dat had gedaan. Op maandag heeft rond 17.30 uur de 59-jarige Jan Albert Zagt in over spannen toestand zijn huis in Den Helder verlaten. Hij heeft zijn fiets meegenomen. Daar hij een „Texel- liefhebber" is bestaat de mogelijkheid dat hij hierheen is ge gaan. De man heeft een hartafwijk ing en zelfmoordneigingen. Zijn signalement: lengte ongeveer 1.71, zilvergrijs haar, baard en snor. Toen hij verdween droeg hij een grijze corduroy broek, een naturelkleurig jack en zwarte schoenen. Wie Jan Albert Zagt heeft gezien of weet waar hij verblijft wordt verzocht con tact op te nemen met de politie van Texel (02220-2644) of van Den Hel der (02230-55700). De personeelsleden van de Autobus Onderneming Texel (AOT) gaan akkoord met de overname van het bedrijf door de NZH per 1 januari a.s. Vrijwel alle verlangens die zij hebben geuit betreffende hun toekomstige arbeidsvoor waarden, worden ingewilligd. In een dinsdagavond in de AOT- garage gehouden vergadering (in aan wezigheid van Elise Merlijn van de FNV en Thomas de Jong van het CNV) onderschreef het personeel het door de NZH gemaakte protocol, waarin onder meer staat dat in de huidige personeelsformatie van de AOT straks geen verandering komt.wat niet alleen betekent dat de huidige werknemers in functie blijven maar dat ook het aantal "Texelse" arbeidsplaatsen in stand wordt ge houden. Eventuele vacatures op Texel worden dus opgevuld. Verder blijft het personeel vanuit Den Burg werken. Geen verslechtering In het dienstbetoon van de busonder neming komt na de overname geen verandering. De huidige busverbindin gen op Texel zullen dus met ongewij zigde frequentie worden onderhouden. Zelfs zal worden ge- opgevangen dieren worden maxi- ial 14 dagen verzorgd. Zo lang Jben de eigenaars dus gelegenheid hun hond of kat af te halen. Voor iden moet f 12,50 tot 17,50 (af- ikelijk van de grootte) per dag irden betaald en voor katten f 8,- een dag verblijf in de opvang, irden katten ingeent tegen katten- kte. De kosten daarvan (f 40,- in- isief de visite van de dierenarts) irden aan de eigenaar in rekening H Ufracht. Wie zijn dier binnen een 9 afhaalt kan zich die kosten dus Ie krant van 23 augustus stond artikel over de plannen van Teso het huidige gebouw op de veer- en te vervangen door een nieuw «uw zonder restaurant. Hoewel nbij duidelijk was vermeld dat dit iekt niet op korte termijn zal wor- uitgevoerd en dat pachter Jan tolk niet van plan is het veld te ien, schijnt onder het publiek h de indruk te zijn ontstaan dat Havenrestaurant Texel spoedig tot verleden zal behoren. Stolk ver ons dat hij veel reacties heeft «d van mensen, waaruit blijkt dat naar een andere gelegenheid ■ijkt voor recepties,diners ad. Hij ®nt dat hij daarvan schade onder st. Hij verzocht ons daarom er eens nadrukkelijk op te wijzen van sluiting op korte termijn geen 'ke is. Stolk heeft met Teso een «contract gesloten dat loopt tot 1 Bri 1997 en hij wil van de in dit "tact vastgelegde rechten gebruik ken. Bovendien wil hij gebruik ma- van de bepaling in de huurwet tie overeenkomst na 1-1'97 voor Paalde tijd voortduurt. I Er zullen enkele maatregelen moeten worden genomen om te voorkomen dat de windmolens die het PEN wil bouwen nabij de centrale in Oudeschild, hinder veroorzaken voor de naburige jachthaven. Het ziet ernaar uit dat het geluid van een van de vier geplande wind turbines op het terrein van de jach thaven zodanig hoorbaar is/dat het wel eens hinderlijk zou kunnen zijn voor de hier overnachtende plezier- vaarders. Voorkomen moet worden dat de haven daardoor minder aan trekkelijk wordt. Overwogen wordt nu om de turbine gedurende het jach thavenseizoen uit te schakelen als op de haven meer geluid is te horen dan 40 dB(A) of als er weinig wind is (waardoor het windmolengeruis niet door de wind wordt overstemd). B en W stellen een dergelijke maatregel als voorwaarde bij hun medewerking aan de windmolenplannen van het PEN. De electriciteitsmaatschappij wil zo als bekend vier molens plaatsen langs de transportweg aan de binnenzijde van de dijk rond het inlaatmeer,dat grenst aan het jachthaventerrein. Ze krijgen een to tale hoogte van 46 meter (ashoogte 34 meter; rotordiameter 24,5 meter) op een onderlinge afstand van 125 meter. Het bestemmingsplan laat op dit terrein echter geen bouwwerken toe die hoger zijn dan tien meter. Door middel van een voorbereidings- besluit en een artikel 19 procedure wil het gemeentebestuur de bouw echter toch mogelijk maken,zij het onder genoemde voorwaarde Anderen norm De Provinciale Planologische Commissie vindt dat ter voorkoming van geluidshinder door de molens voor de dichtstbijzijnde woningen niet moet worden uitgegaan van een be paalde vaste afstand, maar dat uitgangspunt moet zijn dat de maxi male geluidsbelasting op de voorge vel nooit hoger moet kunnen zijn dan 50 dB (A) etmaalwaarde, ongeacht de afstand die daarvoor nodig is. B en W zijn het daarmee eens en vin den dat deze norm niet alleen moet gelden met betrekking tot woonbe bouwing,maar ook met betrekking tot in de jachthaven liggende boten. Het PEN gaat daarmee akkoord en naar aanleiding daarvan is de oorspronke lijk gedachte plaats voor de turbines naar het noorden opgeschoven. Een turbine levert echter nog problemen op en die zou dus uitgeschakeld moeten worden als het geluid de norm overschrijdt. Landschap B en W hebben inzake eventuele landschappelijke bezwaren tegen de windmolens, advies ingewonnen bij de Directeur Landbouw, Natuur en Openluchtrecreatie Die achtte de molens niet storend in het landschap ter plaatse, maar tilde wel zwaar aan de geluidshinder die ze kunnen ver oorzaken voor de recreanten in de jachthaven. Ook was hij bang voor hinderlijke slagschaduwen die de draaiende molen oplevert en voor de wind die de molens volgens hem zelf zouden kunnen veroorzaken en daar mee ongewenste golven in de haven. Met de genoemde maatregelen die b en w als voorwaarde stellen,zouden echter ook deze problemen voorko men kunnen worden. Scholenmolen Ook over de zg. scholenmolen, die ten bate van "Ecomare" stroom zal opwekken, is het laatste woord nog niet gezegd. De 37,50 meter hoge windturbine, die op initiatief van de Organisatie voor Duurzame Energie en de in oprichting zijnde stichting "Scholenmolen" gefinancierd wordt door Nederlandse scholieren, zou aanvankelijk in de duinen bij Ecomare worden gezet, maar de initiatiefne mers vonden dat bij nader inzien niet zo'n gelukkige plek, gezien de kwets baarheid van het duinlandschap. Ge kozen werd toen voor de veerhaven. De molen zou in de buurt van het zuidelijke havenhoofd moeten ko men,tegenover de bestaande NIOZ windmolen. Gezien de vele andere "verticale objekten" die daar reeds zijn, is dat de meest passende omge ving. Twee windmolens ter weerszij den van de havenmond beloofde bovendien een aardig gezicht op te leveren voor de mensen die met de veerboot Texel naderen. Tegen In het college van b en w had we thouder Daan Schilling echter bezwa ren tegen deze plek. Hij verklaarde zich tegen de scholenmolen als deze niet in de duinen bij Ecomare zou ko men. Hij vond dat het milieubelang dat door de molen wordt vertegen woordigd, opweegt tegen de veron derstelde schade aan het landschap. Bovendien achtte hij landschappelijke inpassing bij Ecomare mogelijk en zag ook voordelen bij het beheer. De initiatiefnemers hielden echter vast aan de plaats bij de veerhaven. Dat deden ook de gemeentelijke advi seurs, maar het college als geheel deelt nu het standpunt van Schilling. "In afwijking van het advies spreekt het college haar voorkeur uit voor plaatsing van de scholenmolen nabij Ecomare Zij overweegt daarbij,dat de molen van groot belang is en dat zo wel de locatie Ecomare als de locatie veerhaven bezwaren zal opleveren. De afstand van Ecomare tot de veer haven is relatief groot. Veel scholen bezoeken Ecomare en het is dan zeer practisch dat de molen als educatief object aldaar wordt geplaatst" tracht hieraan nog wat uitbreiding te geven. Het personeel is nog niet tevreden met de toezegging van de NZH dat personeel van vijftig jaar of ouder nooit voor werkzaamheden op het vasteland zal worden ingezet. Men wil dat ook het jongere personeel die toezegging krijgt. De AOT werkt 's winters met tien personeelsleden en 's zomers met elf. De zomerbezetting is krap.zodat het dan practisch onmogelijk is dat Texelse chauffeurs in NZH-bussen op het vasteland gaan rijden. In de win terperiode zou dat wel denkbaar zijn, maar daartegen bestaat dus bezwaar. Dit geschil lijkt echter geen belem mering voor de overdracht te worden, zodat het er naar uitziet dat de ge meente Texel zijn AOT-aandelen per 1 januari aan de NZH kan overdra gen,waarmee de overname een feit is. Pensioenregeling De overname had aanvankelijk al per 1 januari 1988 moeten geschieden. Vertraging ontstond omdat het perso neel bezwaar had tegen de door de NZH geboden pensioenregeling. Deze kwestie is inmiddels in overleg op gelost. Verboden vrucht, Guiness Stout, Dortmunder Actiën, Altforster Alt, Kriek Lamb, St. Louis, Duvel, Lo- wenbr. klar. weizen. Hertog Jan pils. Hertog Jan speciaal, Hertog Jan Trip pel, Hertog Jan Dubbel, Amstel 1870, Amstel Light, Amstel oud bruin. EN NOG VEEL MEER DINGEN DIE U IN EEN GEWONE SUPERMARKT NIET VINDT, VINDT U BIJ: in Den Hoorn, 02226 - 252. Ook specialist in biologisch dynami sche produkten. En.... Den Hoorn is dichterbij dan u denktI

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 1