n» Arco de Graaf haalt bronzen plak bij NK Vind zijn en deelnemen \an de kwart-triathlon Boys houdt feestelijke opening voetbalseizoen 5 Jij kunt heel ver komen in deze sport" /IOGELIJK ZATERDAG OP TEXEL: ier bewegen voor ouderen ainingen MST 'oetbalprogramma „Boysdag" met jeugdinstuif TPromotie en drama op de wielerbaan van Ahoy Veteranen Boys winnen bij Wiron Wielertijdrit ~r- TRAININGEN "TEXLA" BEGONNEN Nieuwe inschrijving basketballteams voor eilandcompetitie Badmintontrainingen ER ImIJDAG 2 SEPTEMBER 1988 TEXELSE COURANT PAGINA 5 afdeling gymnastiek van het Meer wegen voor Ouderen gaat maan- het nieuwe seizoen in. De lessen ïrden op verschillende plaatsen ge ven en staan onder leiding van onne Bruining. Tijd en plaats: landag: 14.30-15.15 uur 't Skiltje in deschild fisdag. 09.00-09.45 uur Het Eier- dsche Huis in De Cocksdorp; 00-11 45 uur, de Lubertischool in Koog. nderdag 09.30-10.15 uur De Buu- on in Den Burg. Iedere 55 plusser nieuwsgierig is geworden, en eer) eens iets aan sport wil doen <an harte welkom voor kennisma- igsles. Voor verdere informatie onne Bruining tel. 02220 - 5228. it ingang van maandag gaan alle lelingen van de M.S.T., voorzover g niet begonnen, weer van start, ironder een overzicht van de trai- igstijden en zalen. srooster M.S.T. seizoen 88/1989. ketball (De Mareis) o.l.v. Peter de Hoogh in ïurg De Koninghal andag 20.30-21 30 uur, basketball dames, sdag 18 30-19.30 uur, basketball heren iderdag: 17.30 18 30 uur, basketball ka- ten 21.00-23.00 uur, eilandcompetitie. eybal (Tevoko) o.l.v. Peter de Hoogh in de g De Koninghal andag 21.30-22.30 uur volleybal heren re- atie. sdag 16.15-17.15 uur, volleybal mini's orthal). 15-1815 uur volleybal aspiranten orthal). 30-20 30 uur, technische training junioren. 15 23 00 uur, eilandcompetitie (Sporthal) 30-21.45 uur, technische training heren 1 ensdag: 18 45-20.00 uur, volleybal dames n 4 00-21.15 uur, volleybal dames 1 en 2 15-22 30 uur volleybal heren 2 en 3. iderdag: 18.30-19.30 uur, volleybal ju- en. I0-2O.3O uur, volleybal dames recreatie 3e 30-21 30 uur, volleybal dames recreatie 2e 30-22.30 uur, volleybal dames recreatie 1e dag: 18 00-19.00 uur, technische training iranten lo (Shima) o.l.v Peter de Hoogh in De rrever" msdag 13.45-14 45 uur, judo junioren tte band). 45 15 45 uur, judo junioren (gele band). 45-16.15 uur, judo junioren (geel, oranje en ene band). dag. 09.00-10.00 uur, judo oudere ju- >0-11 00 uur, judo oudere junioren 10-12.00 uur, judo gehandicapten ate o.l.v. Pim Viguurs in De „Ferrever". andag 17.30-18 30 uur. conditietraining dag: 17.00-18.15 uur, karate beginners 15-19 30 uur, karate gevorderden. iltennis (Tetak) o.l.v. Lieuwe van de Veen )e „Ferrever". indag: 18 30-19.45 uur, tafeltennis jeugd 45-2130 uur. tafeltennis senioren indag 4 september ieringerwaard-Texel, 14.00 uur. Top atleten onder elkaar Arco de Graaf (nr. 11) na de finish in gesprek met winnaar Kees van Breukelen. De Texelse rolstoelatleet Arco de Graaf heeft andermaal bewe zen dit jaar tot de Nederlandse top te zijn doorgedrongen. Tij dens het Nederlands kampioenschap marathon voor „wheelers", zaterdag in de omgeving van Voorhout (Zuidholland), behaalde hij de derde plaats. De Graaf's eindtijd, 2.11.25, betekende een verbetering van zijn persoonlijk record met bijna negen minuten. ter zich. Onder hen bijvoorbeeld Ger- rit Plomp, vorig jaar winnaar van de marathon van Rotterdam, die in ok tober zal deelnemen aan de „Para lympics" (de Olympische Spelen voor gehandicapten) in Seoul. Zijn collegawheelers verbazen zich over de enorme progressie van de Texe laar. Top-wheeler Huub Nelissen zei zaterdag tegen De Graaf: „Als jij zo serieus doorgaat, dan kun je nog heel ver komen in deze sport". En dat „heel ver" zou best eens deelname aan de Paralympics kunnen zijn, of aan de Wereldspelen in 1990 in Assen. Arco de Graaf heeft nog geen flauw benul waar zijn grenzen liggen. „Voor mijzelf komen deze tij den ook totaal onverwacht. Ik voelde in het begin van dit jaar wel dat ik sterker was geworden en goed zou kunnen presteren. Niet alleen kreeg ik de beschikking over een nieuwe stoel, maar ook heb ik de hele winter serieus doorgetraind. Ik modderde V Arco (links) in volle inspanning tijdens de wedstrijd, gadegeslagen door een grote schare Hoewel de „Bollenstreekmarathon" pas de tweede krachtproef over 42,1 kilometer was in de atletiekcarriere van Arco de Graaf, liet hij zaterdag gerenommeerde tegenstanders ach- niet zomaar wat aan, maar train op de schema's van een hele goede trai ner uit Den Helder. Dat werpt nu z'n vruchten af", aldus Arco de Graaf. In de wedstrijd van zaterdag beland de De Graaf al snel na de start in een kopgroepje van zeven man. Op het eerste deel van het parcours stond een harde tegenwind. Er werd wisselend kopwerk gedaan en de krachten werden enigszins gespaard voor de tweede omloop van 21 kilo meter (en een beetjel. Hoewel het tempo tijdens de eerste ronde dus niet zeer hoog lag, zat de Texelaar toch op het schema dat hij vantevo- ren had opgesteld. Hij mikte op een nieuwe persoonlijke toptijd van 2 uur en 17 minuten. „Ik wist dat de tweede ronde sneller zou gaan", aldus De Graaf na afloop. Hij kreeg daarin gelijk. Twee wheelers (Huub Nelissen en de valide Kees van Breukelen) maakten zich ios op een lastig stukje parcours (klinkers en te genwind), Vier man, onder wie Arco de Graaf, gingen in de tegenaanval, maar konden niet dichterbij komen. De Graaf bleek met Gerrit Plomp de sterkste te zijn van dit groepje en ge zamenlijk gingen zij door. Op tien ki- Een week voor de competitiestart houdt voetbalvereniging Texelse Boys open huis. Onder de naam „Boysdag" wordt zondag de ope ning van het seizoen gevierd. Alle elftallen komen in de wei. Voor de jongste jeugd (D, E en F) is er vanaf 12.00 uur een „4 tegen 4"toernooi, waarbij ook nietleden welkom zijn. Hoogtepunt van het programma is de oefenwedstrijd Texelse Boys 1-Zeemacht 1, aanvang 14.30 uur. De „Boysdag" is een nieuw initiatief: een hernieuwde kennismaking na de zomerstop en startpunt voor het aan staande seizoen. Naast veel voetbal, is in het programma ook plaats ge maakt voor gezelligheid. Gehoopt wordt zo niet alleen de actieve, voet ballende leden naar het Boysveld te trekken, maar ook donateurs, ouders van jeugdleden en overige belangstel lenden. De „Boysdag" als middel om de verenigingsband te verstevigen dus. „Een fijne voetbaldag voor de hele Boysfamilie", aldus het Boys- bestuur in de aankondiging die onder de gehele aanhang is verspreid. De kantine, en bij goed weer ook het terras voor de kantine, vormt het centrum van de activiteiten. Rond het sfeervol in te richten terras zullen kraampjes worden opgezet. Onder meer is er een fotoexpositie van het Pinkstertoernooi te bezichtigen, wordt er op het bord met de gaten gestre den om de eer van de beste schutter en kan er worden gekozen uit twee dehands voetbalspullen. Wie zelf nog shirtjes, broekjes of schoentjes thuis in de kast heeft liggen, kan deze meenemen, zodat ook de mogelijk heid tot ruilen bestaat. In de nabij heid van de kantine zal voorts een podium komen, waarop om 14.30 uur een kort „officieel" gedeelte plaatsvindt. Onder meer wordt dan de nieuwe trainer Piet Bakker bij de Boysaanhang geintroduceerd en wor den de selecties van Texelse Boys en Zeemacht voorgesteld. Mogelijk vindt dan ook de uitreiking van de Texelcup plaats, die vorige week door Texelse Boys 1 in de wacht werd gesleept. Het tweede Boysteam krijgt in dat lometer van de finish demarreerde De Graaf, maar werd enkele kilometers verderop weer in de kraag gegrepen. Met nog vier kilometer voor de boeg kwam hij opnieuw alleen voorop en reed in een alles of niets poging naar de finish. Hij bleek nog voldoende krachten te bezitten om het hoge tempo vast te houden en als derde over de streep te gaan, vijf minuten achter kampioen Van Breukelen en slechts twee achter Nelissen. De volgende grote wedstrijd voor Ar co de Graaf is op 10 september in Dordrecht, waar 10 Engelse mijlen moeten worden afgelegd. Op 2 okto ber volgt dan nog een wedstrijd in Stadskanaal se triathlon zijn alvast gewaar schuwd: als Barhorst en Polderman zo ongeveer als laatsten uit het wa ter komen na het zwem-onderdeel, zal er een spectaculaire inhaalrace volgen. Bij een voorgaande kwart- triathlon presteerden ze het om bij het zwemmen als laatsten te finis hen, om vervolgens alle deelnemers op eentje na voorbij te fietsenHet resultaat van het loop-onderdeel zal voornamelijk afhangen van de condi tie van Barhorst. „Ik ben de remmen de factor bij het lopen", zegt hij. Polderman dient tegen zijn wedstrijd- partner aan te leunen tijdens het lo pen. Barhorst: „Ik geef de richting aan en hij houdt mij uit de wind." in meter geblinddoekt recht voor lopen is voor vele mensen een begonnen opgave. Tien kilometer 'dlopen, 45 kilometer fietsen en 7 ometer zwemmen met de ogen i/it, lijkt helemaal onbestaanbaar. 35-jarige visueel gehandicapte riold Polderman uit Terneuzen »ft het tegendeel echter bewezen het volbrengen van twee kwart- tthlons. Onafscheidelijke Iniet blin- I koppelgenoot daarbij was oud- velaar Guus Barhorst, die tegen- 'ordig in Biervliet IZeeuws Vlaan- <en) woont. Het duo staat op de elnemerslijst van de Texelse wt-triathlon, die zaterdag om half 'ee van start gaat. Hun deelname 'sf echter op losse schroeven we es blessure-perikelen. Merman en Barhorst verrichten inbrekend werk, want deelname visueel gehandicapte sporters neen (kwart-)triathlon is een zeld- tie gebeurtenis. Polderman is voor >er bekend de enige blinde sporter Nederland die zich daaraan waagt, 'sen in Westduitsland zouden er 9 enkele blinde triatleten zijn. Voor duo is de kwart-triathlon slechts aardige afwisseling voor de sport Srin zij uitblinken: wielrennen per dem. Internationaal staan Barhorst Polderman aan de top. In de an- ihalf jaar dat zij samen fietsen, ■enen zij bijna alle wedstrijden 'Srin ze aan de start verschenen, duo kreeg onder meer in 1987 de Champs Elysees de gele trui de schouders gehangen, toen zij Tour de France voor visueel ge- Micapte renners hadden gewon- Dat was een etappewedstrijd 'gelijktijdig met de laatste week van de echte Tour in Frankrijk werd verreden. In januari van dit jaar waagden Barhorst en Polderman een poging om een werelduurrecord voor tandems te realiseren. De opzet slaagde half: door een lekke band en valpartij kon er geen scherpe tijd worden gemaakt. Een nieuwe poging ligt in het verschiet, maar zal nog minstens een jaar op zich laten wachten. Guus Barhorst (28 jaar) vertelt des gevraagd dat het niveau van de tan- demsport niet onderschat mag worden. „De top is van minstens hetzelfde kaliber als het amateurwiel- rennen. Toen is door Arnold werd ge vraagd om zijn „piloot" te worden, deed ik dat uit een soort gevoel van behulpzaamheid. Maar ik kwam er al snel achter dat dit topsport is, waar je gewoon heel hard voor moet trai nen." Barhorst was zo'n tien jaar ge leden bij de Wielervereniging Texel uitblinker in de clubtijdritten, die hij met overmacht won. Toen hij van Texel vertrok, groeide hij uit tot een verdienstelijk amateur. Hij reed talrijke zware koersen in het buitenland, vooral in Belgie, maar ook de „open" Ronde van Luxemburg (waar dus ook profs aan meededen) en etappe wedstrijden in Polen en Engeland. Jaarlijks pikte hij een paar zeges mee, eerst als lid van de wielervereni ging Ede, en later van een club uit Terneuzen Arnold Polderman was voordat hij vier jaar geleden zijn gezichtsvermo gen verloor, een verwoed lange af standsloper. Voor de marathon draaide hij zijn hand niet om. Inhaalrace De overige deelnemers aan de Texel- Hel moest het uur van de waarheid"ï/B1den. Arnold Polden" man (35) en Guus Barhorst (27), de huidige heersers in het .tandem-peloton van visueel gehandicapte wielrenners, had- *den hun zinnen gezet op een groots doel Het neerzetten in een werelduurrecord voor tandems. De Rus Emikov \d ooit alleen op een onoverdekte laaglandbaan 49,801 THet duo Barhorst-Potderman besloot die snelheid te preffen Op donderdag 14 januari jl. was het zover Mar- lenlx reserveerde van de (zesdaagse) trainingsuren I amateurs enkele uren om het spektakel te laten plaats en in het Rotterdamse sportpaleis Ahoy. Maar de bst haalbare snelheid waarnaar werd gestreefd was Lal bijgesteld naar 48 km. Wat volgde was promotie en Wma tegelijk. cord van 14 januari niet zal erkennen I Toch was de medewerkmg van del KNWU-oHtctals grandioos Onder lexJingr van Wim Jeremtasse registreerde eem deskundige |ury alles wat m otbaeie pol gmgon ook wordt geregistreerd Omdaï deze luronng aan alle formele vere.stenw vokJoed was dat voor do Federatie Spon 1 Gehand«aplen on de Spontederatie Vt sueel Gehandicpaten Nedorland reden om het uiteindelijke resultaat wel te er kennen Het uur Gesponsord door AMEV on door lietsc labnkant Empeila gmg het duo I horst/Polderman op 14 lanuan 's ave om half lion van start Ze gebruiktejf itebtore versnelling dan noodzakol om de 50 km-grens te halen A hadden ze 54-14 nodig gehai de bochtproblemen werd a 15. waardoor 40 km n bereik lag Na acht kilomotrejj schema van 4 na de start g lekke band J do termors ze onderuj lag op h bliek w opontha Eindelijk is een veteranenteam van Texelse Boys erin geslaagd het toer nooi van v.v. Wiron uit Den Oever te winnen. Jaarlijks was de Boys pre sent bij dit sterkbezette veteranen- toernooi, maar wist nimmer de hoofdprijs mee naar huis te nemen. Na vele tweede en derde plaatsen, lukte het zondag dan wel. Met vier overwinningen en een gelijkspel kon de wisselbeker de Texelse ploeg (met een gemiddelde leeftijd van naar schatting 38 a 39 jaar) niet meer ontgaan. Eon val na een lekke b Dno maanden monnikenleven Orto maanden van intensieve trammg One maanden om too to loven on te werken naar dal éne uur Tandempiloot Guus Barhorst en zijn blm- de stoker Arnold Polderman hebben zich n de voorbereiding naar het neerzet- i een uurrecord voor landemra- I ochte topsporters getoond Met als I verschil dal voor hon met alle deu tzo gemakkelijk opengaan Uitemde lord hol met de geweldge hulp van xVenix mogeltjk te zelji nmgen op do baan m Ahoy loerden dat de 50 km-grons met haalbaar was Op de te korto baan (200 02 moter) kon de tandem in de bochten mot stab>el op de ideale lijn wordon gehouden Licentie Waarom etgenlt|k deze pogmg onderno men' Guus "Sportieve ambitie Hot ont dokken van jo etgon grenzen op de tan dom Wij zijn tandomcoureurs Op dat gebied widen we ook alles meemaken Bovendien spooil ook de piomotio een be'angrijko rol. zowel voor do gehandi captensport als voor de tandemsport Hot blijkt tol nu loo_ Jo validen Begin dit jaar mislukte een poging van Barhorst en Polderman om een scherp werelduurrecord voor tandemrijders te realiseren Op de wielerbaan werden tijdens de vrijdagavond gehouden tijdrit snelle tijden gereden. De jeugd was niet zo best vertegenwoordigd. Zowel bij de A- als bij de B-jeugd kwamen twee renners aan de start. Bij de senioren wist Hans van Osch 22/100 van een seconde sneller te rijden dan Dirk Vinke die tweede werd. Uitslagen: A-jeugd 12 km: 1. Jasper Braam 25.45 mm., 2. Roald van der Slikke 25.54 min. B-jeugd 8 km: 1. Jan Werner Prins 17.47 min., 2 Thijs de Boer 18 43 min. Senioren 32 km: 1 Hans van Osch 48.58 87 min, 2. Dirk Vinke 48.59.09 min 3. Leen van Elk 49.46.49 mm.. 4 Theo Boom 50 47.36 min 5 Willem Trap 51.06.03 min., 6. Wil Braam 51.46.86 min., 7. Jordi Vinke 52.48.88 min., 8. Eelco Seepma 53.25.56 min., 9. Jan Buts 53.5910 min 10 Martin Visser 54 59.00 min. De wekelijkse trainingen van honk en softbalvereniging "Texla" begin nen donderdag (heden) om 19.00 uur op de speelweide in Den Burg. De trainingen zijn in eerste instantie een voorbereiding op het grote honken softbaltoernooi dat op 17 en 18 sep tember op Texel wordt gehouden. geval de hoofdprijs van de reserve teams overhandigd. Na afloop van de wedstrijd is de prijsuitreiking van een prijsvraag, wacraan elke bezoeker kan deelnemen. Men kan raden hoeveel goals er tijdens de „Boysdag" in to taal worden gescoord (inclusief de „4 tegen 4"instuif). Instuif De „Boysdag" begint met een instuif voor jeugd van 6 tot en met 12 jaar. Gewoonlijk was de jeugdinstuif een jaarlijks terugkerend, op zichzelf staand evenement aan het begin van het voetbalseizoen. Nu is deze activi teit dus een onderdeel van de „Boys dag". Ook in deze nieuwe opzet staat de instuif open voor nietleden. De deelname is gratis. De instuif wordt gehouden in de vorm van een „4 tegen 4"toernooi, en begint om 12.00 uur. Inschrijven is al mogelijk vanaf 11.30 uur. Er wordt gespeeld op kleine veldjes en met speciale „4 tegen 4"doeltjes. Naar schatting duurt de instuif 2 a 2,5 uur. Bijzonder is dat het „4 tegen 4"- toernooi een wekelijks vervolg krijgt. Naast de gewone training op woensdag en donderdagmiddag, zul len er de komende maanden elke dinsdagmiddag „4 tegen 4"- wedstrijdjes worden gehouden, onder leiding van eerste elftalspeler Alfred Bakker. In samenwerking met jeugd trainer Jitze Beintema heeft die daar voor een puntensysteem bedacht, waarbij ook de voetballertjes individu eel punten kunnen verzamelen. De samenstelling van de teams veran dert regelmatig, zodat er van een zo eerlijk mogelijke competitie sprake zal zijn. Gratis lid Nieuwe pupillenleden kunnen hieraan, en ook aan de training en competitie, het eerste half jaar gratis deelnemen, aldus een nieuw plan van het jeugd- bestuur. Vindt de desbetreffende jeugdspeler na een half jaar er niets meer aan, dan kunnen de gemaakte kosten voor tenue en schoentjes (ge deeltelijk) worden terugontvangen van de club. Het jeugdbestuur heeft hiervoor een regeling in de maak. In dat eerste half jaar kunnen de nieuwe jeugdleden in elk geval profi teren van de demonstratiemiddag met medewerking van Gerrie Muhren, op woensdag 21 september aan staande. Meer informatie hierover volgt in de Texelse Courant. Tijdens de „Boysdag" zullen de overi ge Boysteams oefenwedstrijden spe len. Om 11.45 uur speelt junioren C1 tegen Texel C2 op het Aveld. Op het veld ernaast zal het verjongde Boys 2 moeten laten zien sterker te zijn dan het talentvolle A1, aanvang 12.00 uur. Om 13.00 uur spelen de vetera nen op het Aveld tegen Boys 3 en om 14.00 uur ontmoet het da mesteam op het Bveld Buitenveldert uit Amsterdam. In de rust van deze wedstrijd is voor de kantine het „offi ciële" gedeelte, met aansluitend de wedstrijd Texelse Boys 1 tegen Zee macht 1 op het A-veld. De nieuwe eilandcompetitie voor basketballteams, georganiseerd door de Texelse vereniging De Mareis, start op 23 september. Evenals vorig jaar zijn er geen leeftijdsgrenzen en de samenstelling van het team moet zodanig zijn dat er tijdens de wedstrijd zich twee dames binnen de lijnen bevinden. Het is dus aan te raden om meerdere dames in het team op te nemen. Op de vrijdagavonden 9 en 16 sep tember zijn er inspeelavonden waarbij alle deelnemers welkom zijn. Men kan dan informatie over de competi tie krijgen en de balvaardigheid testen Inschrijving is mogelijk met inschrijfformulieren, die verkrijgbaar zijn bij Peter de Hoogh, Theo Legierse (Sportshop Texel) of Jacqueline WilnerHoogenbosch (Beatrixlaan 75). De inschrijving sluit op vrijdag 16 september, tijdens de laatste mspee- lavond. Het inschrijfgeld is iets om hoog gegaan en bedraagt nu f200,. Als er zich voldoende teams aanmel den, wordt in twee poules gestreden. Na een half jaar worden deze poules opnieuw ingedeeld. De bovensten van elke poule en de ondersten strij den de tweede helft van de competi tie tegen elkaar. Voor verdere informatie: Peter de Hoogh (tel 022205504) of Jacqueline Wilner (tel. 02220 3467). De badmintonclub hervat maandag 5 september de training in sporthal Ons Genoegen (19.00-22.30 uur). Wie nog lid wil worden kan zich aanmel den aan de zaal of bij Margriet Reij, tel.02220-2345.

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 5