„In het begin ga je steeds meer aan jezelf ir ri het raadhuis Volwasseneneducatie in d'ouwe Ulo ikeersveiligheidsplan leslaagd !e ettingbotsing ekers voor de este vorderingen Lelijk Eend gemangeld Zangrepetities Soli Deo Gloria PRIJS VOOR MOOIE VVV-SLAGZIIM Tafeltennis start Gerrie Muhren weer bij SV Texel-jeugd Slotavond Texelse paardenliefhebbers Texel B1 even winnaar van Europese beker Lesrooster G.V.T. Ander geluid door digitale centrales Start avonden van Volksdansgroep NOGMAALS: BLESSURES IN ZWEMPARADIJS R 1! JDAG 2 SEPTEMBER 1988 TEXELSE COURANT PAGINA 7 MEDEDELINGEN VAN B EN W «VI («UWWUI ivi IWVIUWUUW III VI v/w w u langs heeft u een brief ontvangen ir het verkeersveiligheidsplan Texel, de brief was een meldingsformu- gevoegd waarmee u verkeerson- ige situaties in uw omgeving kunt Iden. mogelijkheid is aanwezig om uw Iding nader toe te lichten tijdens spreekuur verkeerszaken, dat zal iden gehouden van 11.00 tot 00 uur in het raadhuis op de na- gende data: iandag: 5 september, 1988 jdag: 9 september, 1988 iandag: 12 september, 1988 idag: 16 september, 1988 andag: 19 september, 1988 dag: 23 september, 1988 tegenwoordigers van de politie en gemeente zullen uw melding op- nen, waarna deze verder zal wor- verwerkt in het keersveiligheidsplan. Overigens zijn ra meldingsformulieren verkrijgbaar het raadhuis, het politiebureau en dorpshuizen. Hhet Scheidegger Instituut slaag- Hn de volgende personen voor het ^■oma electrisch typen: Hheren A. Witte (Den Burg) en M. JU'Sthage (Oosterend), en de dames Smit (Den Burg), D. van Tongelen an Burg), I. van Tongelen (Den rg), J. Wijnhoff (Oudeschild), E. tte (Den Hoorn), K. Zoetelief (De og), A. Boon (De Cocksdorp), Ca- a Brokken (De Cocksdorp), Cindy ikken (De Cocksdorp), H. Duin in Burg), S. Dijkstra (De Koog) en Witte (Den Burg). n 21-jarige man uit Enschede reed jdag met grote vaart de boot af en mde te laat af voor een 24-jarige versummer, een 22-jarige Duitse luw en een 48-jarige man uit Er- lo die in hun auto's voor het ver- |erslicht stonden. De vrouw moest :h onder behandeling van een dok stellen. organisatoren van de zondag af sloten reeks crosslopen van De og, kennen niet alleen prijzen toe or de beste tijden, maar ook voor beste vorderingen. Wie dit jaar inmerkelijk harder heeft gelopen n vorig jaar komt dus voor zo'n ijs in aanmerking. Bij de heren en ren veteranen waren er geen iestaties die beter waren dan in )87, zodat in deze categorieën geen rijzen werden toegekend. Bij de da les boekte Tilly Eelman echter 7.41 iconden vooruitgang, bij de recrean- m was Norbert Eelman 2.01 sneller bij de jeugd ging Richard Stevens 34 seconden vooruit. Betty San- ers tenslotte maakte bij de mini ugd een vordering van 8.25 secon- sn. Ter afwisseling van altijd weer ezelfde foto van dezelfde winnaar laakten wij onderstaand plaatje van beste vorderaars". In september gaan in d'ouwe Ulo ze ven verschillende cursussen van start in het kader van de volwas seneneducatie. De leiding is in han den van Siem Zijm Mijkje Uittenbogaard en vrijwilligsters Ellie Vink en Mieke Rietveld. Nieuw zijn dit jaar de cursussen grammatica en zelfstandig wonen. Op dinsdag 6 september is van 19.30 tot 21.30 uur een informatiea vond waar iedereen vrijblijvend kan binnenlopen. „Ik schat dat op Texel zo'n honderd personen rondlopen die niet of niet goed kunnen lezen en schrijven, maar dat is natte vingerwerk hoor", aldus Siem Zijm. In de jaren '83/'84 laaide de verontrusting over het enorme aantal volwassen analfabeten hoog op. In het hele land werden projecten gestart om dit probleem aan te pak ken, zo ook op Texel. De praktijk wees uit dat het in de meeste geval len niet goed was gegaan op de la gere school. „Tegenwoordig wordt er veel meer individuele aandacht aan de kinderen besteed en door alle pu- blikaties over dit onderwerp zijn ou ders ook veel alerter geworden", aldus Zijm. Schande Vroeger werd het als een schande beschouwd als een kind naar een Lomschool of de BLO ging. „Ouders lieten nog liever een kind dat twee keer was blijven zitten en voor een derde keer in aanmerking kwam toch overgaan. Dan zat het weliswaar voor spek en bonen in de volgende klas sen, maar het ging gewoon met de rest mee", aldus Zijm, die vindt dat er in de onderwijswereld veel ver beterd. Volwassenen die niet goed kunnen lezen en schrijven weten dat vaak voor de buitenwereld goed te verber gen. „Ik koos zoveel mogelijk de woorden die ik wel kon schrijven, maar dan kun je dus niet precies op een briefje zetten wat je denkt", al dus een deelneemster aan een vorige cursus. Analfabeten De meeste mensen die meedoen aan de taalcursus kunnen wel een beetje lezen of schrijven, maar niet goed. Echte analfabeten, die het dus hele maal niet kunnen, zitten er maar af en toe bij. Die krijgen speciale begeleiding. Met de overigen wordt gewerkt in kleine groepjes, af hankelijk van de ontwikkeling op taal gebied. Uit ervaring blijken de eerste weken het zwaarst: „Je gaat naar zo'n cursus omdat je de stomme of flauwe opmerkingen van mensen die ontdekken dat je niet goed kunt schrijven zat bent. Maar dan zie je in het begin zoveel fouten van jezelf, dat je steeds meer gaat twijfelen. Je schrijft sommige dingen al zovaak verkeerd, dat het moeilijk is af te le ren", aldus een cursiste. Stimulans van de directe opgeving blijkt erg belangrijk. „Juist omdat de buitenwereld nog vaak neerbuigend doet is het heel belangrijk dat de cur sist wordt gesteund en gestimuleerd door mensen die hem of haar na aan 't hart liggen", aldus Zijm. Bui tenstaanders snappen vaak niet dat iemand niet kan lezen of schrijven Het valt niet mee om de stap te ne men om naar zo'n cursus te gaan. „Ik heb er dagen over lopen denken. Je moet het wel echt zelf willen, an ders kan je de moed niet opbrengen", vindt een cursist. Er wordt tijdens de taalcursussen ge bruik gemaakt van materiaal dat aan sluit bij de belevingswereld van de deelnemers. Ook heel praktische za ken als het invullen van formulieren en kruiswoordpuzzels komt aan de orde. Thema's Een andere cursus in het kader van de Open School is de themagroep. Deze is voor komend jaar al vol en is bedoeld voor mensen die geen voor tgezet onderwijs hebben gehad en hun Nederlands en algemene kennis willen ophalen. Door het uitwerken van thema's en het houden van ex cursies en lezingen met gastsprekers wordt van elkaar geleerd. De cursus Nederlands voor andersta ligen draait al vier jaar. De grootte van de groep varieert van vier tot acht personen en strekt zich uit over diverse nationaliteiten. „Het valt mis schien niet op, maar er zijn op Texel veel verschillende nationaliteiten vertegenwoordigd. Voornamelijk vrou wen komen op deze cursus af", al dus Siem Zijm. Niet alleen over de Nederlandse taal wordt hen iets bij gebracht, ook de gewoonten van het land worden besproken. Avondmavo De nieuwe cursus grammatica is be doeld voor het ophalen van de kennis op dat gebied. Het is een proef, op gezet in samenwerking met de avondmavo met de bedoeling dat deelnemers na drie maanden weer helemaal op de hoogte zijn van ter men als voltooid deelwoord, per soonswoord enz. zodat ze moeiteloos door kunnen stromen naar die avondmavo. Bij de verkeerslichten op het kruispunt Akenbuurt vond dinsdag een kleine kettingbotsing plaats toen een nog onbekende bestuurder van een auto met een caravan nadat het licht op groen sprong onverwacht remde om rechtsaf te slaan. De er achter rijdende 22-jarige Texelaar in een BMW en een 24- jarige inwoner van Eist in een lelijk eend konden nog bijtijds remmen, maar de daar weer achter rijdende 62-jarige man uit Den Haag kon dat niet en reed te gen zijn voorgangers. De lelijk eend werd daardoor gemangeld tussen twee auto's en raakte voor en achter flink beschadigd. De andere wagens kwamen er met wat deuken vanaf. Onder leiding van dirigent Jan Beijert start Soli Deo Gloria dinsdag de zan grepetities weer. Het koor is de laatste jaren uitgegroeid tot een groep met ongeveer zestig leden in de leeftijd van twintig tot tachtig jaar. Toch is er nog plaats voor nieu we, liefst jongere leden, mede om de ouderen te ontlasten. Er wordt vooral gedacht aan sopranen en tenoren. De repetities zijn dinsdagavond 20.00 uur in het muziekcentrum, Pe perstraat, Oosterend. Van de leden van het koor wordt verwacht dat de repetities trouw worden bezocht, evenals een volledige inzet om het repertoire zo goed mogelijk uit te voeren. Het repertoire bestaat uit ou de en nieuwe kerkmuziek, maar het streven van dirigent en bestuur is om zo mogelijk ieder voorjaar een con cert te geven in een lichter genre, dit in samenwerking met andere vereni gingen. Inlichtingen: de secretaris, te lefoon 02223 - 202 of dirigent, telefoon 02222 - 260. Informatrice C. de Kok van de VVV Texel won een prijs in een door het Nederlands Bureau voor Toerisme (NBT) uitgeschreven prijsvraag. Ze gaf een goed antwoord op de vragen die waren gesteld in het NBTmaan- blad maar vulde ook een slagzin aan over Texel als aantrekkelijk vakan tieoord. De prijs die de jury toekende bestond uit een fraaie display met het "Lekker weg in eigen land"logo,bestemd om op de balie of in de etalage te zetten.Daarnaast kreeg ze een persoonlijke attentie in de vorm van een "Lekker weg in ei gen land"badhanddoek. De cursus Zelfstandig Wonen wordt in samenwerking met de werkgroep Begeleid Wonen Texel gegeven aan mensen van bijvoorbeeld De Bolder. Van minderbegaafden werd vroeger vaak niet verwacht dat ze zelfstandig konden wonen, maar vaak blijkt dat met enige begeleiding best te kun nen. In de cursus wordt aandacht besteed aan praktische vaardigheden als koken, verzorging van jezelf en je huis en het leggen van contacten. Informatie Een overzicht van de cursussen die dit jaar worden gegeven: Taal voor beginners. Taal voor gevorderden. Praktisch rekenen. Themagroep Open School Grammatica Zelfstandig Wonen. Nederlands voor anderstaligen. De kosten bedragen per cursus f.60,- per jaar. De lessen worden gegeven in d'ouwe Ulo of de bibliotheek. In september zijn de eerste lessen en deze gaan door tot juni. De reken- cursus start in januari. Informatie kan worden verkregen bij Siem Zijm, tel 02225-741 of Mijkje Uittenbogaard, tel. 02220-4203. Het lesrooster van de avondmavo is: (wijzigingen voorbehouden) Dinsdag 18.30-20.00 uur: Frans 1,Spaans 1, Economie 1, Textiele werkvormen 3. Dinsdag 20.15-21.45 uur: Engels 1, Biologie 2, Spaans 3, Duits 3. Donderdag 18.30-20.00 uur: Neder lands 1, Frans 3. Donderdag 20.15-21.45 uur: Wiskun de 1, Textiele werkvormen 1 2, En gels 2, Spaans 2. Met ingang van maandag begint het tafeltennis-seizoen weer. Bij t.t.v. Te- tak kan men weer elke maandaga vond terecht, in sportzaal De Ferrever in Den Burg. De jeugd tot en met 16 jaar speelt van 18.30 tot 19.45 uur. Personen van 17 jaar en ouder kun nen spelen van 19.45 tot 21.30 uur. Ook nieuwe spelers of speelsters kunnen bij Tetak terecht. De eerste twee weken zijn vrijblijvend. Evenals vorig jaar houdt het jeugd- bestuur van SV Texel in de herfst vakantie weer drie trainingsdagen (19, 20 en 21 oktober) voor alle jeugdleden van SV Texel. Vorig jaar waren deze voetbaldagen een groot succes, met name door de mede werking die oud-profvoetballer Gerrie Mühren eraan verleende. Ook deze keer zal Gerrie Mühren drie dagen aanwezig zijn om trainingen te geven en de SV Texel-jeugd te bege leiden bij wedstrijdjes. Ook worden tijdens deze dagen andere activiteiten georganiseerd. Met Gerrie Mühren komt weer een Volendams jeugdteam (met trainer Wim Kwakman) mee, dat onder meer wedstrijden zal spelen te gen een aantal SV Texel-teams. Trainingen De reguliere jeugdtrainingen beginnen komende week. De trainingstijden zijn: A-jun. maandag, 20.00-21.30 uur. Woensdag, 19.00-20.30 uur. B-jun. maandag, 19.00-20.00 uur. Woensdag, 18.00-19.00 uur. C1 maandag en donderdag, 18.00-19.00 uur. C2 maandag en donderdag, 17.00-18.00 uur. Dl dinsdag, 17.00-18.00 uur. D2/E1 dinsdag, 16.00-17.00 uur. E2/E3 woensdag, 16.30-17.30 uur. F-pup. donderdag, 16.00-17.00 uur. Nieuwe jeugdleden kunnen de eerste maand zonder verdere verplichtingen meetrainen. Bovendien kunnen zij ook meedoen met de extra voetbal activiteiten, die op de woensdagen 7 en 14 september, aanvang 15.00 uur, gehouden worden voor alle jeugd tot en met 12 jaar. Voor meer informatie en voor het opgeven van nieuwe jeugdleden: Martin Land (tel. 4657) of Loes Geus (tel. 4148). In verband met het afsluiten van het seizoen 1988 houdt de ringsteekcom missie een „napraatavond", waarbij alle betrokkenen bij de hippische sport op Texel welkom zijn. De avond wordt vrijdag gehouden in De Linde boom en begint om 20.30 uur. Er is muziek en gelegenheid tot een dans je. Texel BI met de Europese beker: voorste rij van links naar rechts: Dirk-Jan Wuis; Fulco Zegel; Jan Willem Kraay: Marcel van Eg- mond; Denhard van der Slikke; Remko van de Belt. Stefan Bousma Achterste rij van links naar rechts: W Huizinga; J.A. van der Slikke; Marc-Hessel Huizinga; Jurriaan Momberg. Ramon Staal; Edgar Pieters. Arnold Krijnen; Sjoerd Postma; D. Dijker Het B1-team van SV Texel heeft de afgelopen week van maandag tot en met zaterdag deelgenomen aan een Jeugdsportkamp van de KNVB op het sportcentrum van de voetbal bond in Zeist. Naast de Texelaars waren er voetbalverenigingen uit on der andere Warffum, Ede, Huizen en Bilthoven. Texel - gekleed in het nieuwe door Hotel Opduin gespon- serde tenue nam deel aan verschil lende voetbaltoernooien waarbij het voetbal en voetvolleybal respectieve lijk een vierde en vijfde plaats wer den behaald. Voorts namen de jongens deel aan de zogenaamde KNVB-voetbal- en vaardigheidstesten, waarbij de com plete groep een diploma op het hoogste niveau behaalde. Tijdens de rekreatieve onderdelen (bosspelen, puzzeltochten, zwemmen) was ook een 10 kilometer veldloopestafette in het programm opgenomen. Van het begin tot het einde leidde Texel deze race, waarmee een wandklok voor de vereniging werd gewonnen. Op het KNVB-sportcentrum werd van alle fa ciliteiten gebruik gemaakt, zoals de sporthal, het zwembad en het kunst grasveld. De medische staf van de voetbalbond stond ook voor de kampdeelnemers klaar, zodat het kon gebeuren dat twee Texel B1-spelers werden opgelapt door de arts van het Nederlands elftal Frits Kessel en elke dag werden mgetaped door Oranje-verzorger en fysiotherapeut Monne de Wit. De spelers van B1 Afd. gym. 1988/89 o.l.v. Yvonne Bruining en Nico Stoter in de ,,Bea- trixzaal". Maandag: 15.45-16.30 uur, kleuters 5 j. 16.30-17.30 uur, jongens 6 j. 17.30-19.00 uur, jongens E.T.B. 19.00-20.30 uur, jongens E.T.A. 20.30-21.30 uur, dames recreatie. Dinsdag: 15.45-16.30 uur, kleuters 4 j. 16.30-17.30 uur, meisjes 6 j. 17.30-18.30 uur, meisjes 8 j. 18.30-19.30 uur, meisjes 10 j. 19.30-20.30 uur, meiden 14-16 j. Woensdag: 15.30-17.00 uur, meisjes E.T.C. 17.00-18.30 uur, meisjes E.T.B. 18.30-20.00 uur, meiden E.T.A. 20.00-21.00 uur, springuur. Donderdag: 15.45-16.30 uur, peuters 3 j. 16.30-17.30 uur, meisjes 7 j. 17.30-18.30 uur, meisjes 9 j. 18.30-19.30 uur, meiden 11 j. 19.30-20.30 uur, meiden 12 j. 20.30-21.30 uur, dames recreatie. Vrijdag: 15.45-16.45 uur, jongens 7 8 j. 16.45-18.00 uur, jongens E.T.B. 18,00-19.00 uur, jongens 9 10 j. 19.00-20.00 uur, jongens 11 12 j. 20.00-21.00 uur, jongens 13-16 j. 21.00-22.00 uur, heren recreatie. Zaterdag: 08.00-09.30 uur, jongens E.T.A 09.30-11.00 uur, meisjes E.T.B. 11.00-12.30 uur, meisjes E.T.A. Afdeling jazz. o.l.v. Ina Platte in De „Ferrever". Dinsdag: 16.00-17.00 uur, jeugd 7-10 j. 17.00-18.00 uur, jeugd 10-12 j. 18.00-19.00 uur, jeugd 12-14 j. Woensdag: 19.15-20.15 uur, jeugd 16-18 j. 20.15-22.15 uur, dames selectie. Donderdag: 18.00-19.00 uur, jeugd 14-16 j. 19.00-20.00 uur, jeugd selectia 20.00-21.00 uur, dames beginners. 21.00-22.00 uur, dames gevorderd. mochten zich ook even vergapen aan de Europese beker die op 25 juni in München door het Nederlands elftal werd gewonnen. De cup werd er speciaal voor uit de prijzenkast van het KNVB-bondsbureau gehaald en uiteraard werd er een plaatje van ge schoten. Naast alle aktiviteiten in het kamp werd ook een bezoek gebracht aan Amsterdam, waar een rondvaart werd gemaakt (de „Oranje-route") en de ere-divisiewedstrijd Ajax-Veendam werd bijgewoond. Op 21 september om 23.00 uur wor den de telefooncentrales van Den Burg, De Koog en Eierland digitaal. Hierdoor klinken de kies-, bel-, bezet en informatietoon iets anders dan men gewend was. Door het overschakelen zou er iets mis kunnen gaan waardoor sommige aansluitingen niet goed werken Wie na 21 september merkt dat zijn of haar telefoon het niet goed doet, kan bellen naar de storingsdienst, tele foon 007. De Volksdansgroep Texel start weer met de wekelijkse volksdansavon den. leder die zin heeft, is welkom. In dit jubileumjaar wordt gestart met een beginnersgroep, zodat ook dege nen die nog nooit hebben gevolks danst, kunnen meedoen. Het repertoire is internationaal, waar bij vooral dansen uit de Balkan, Israel en Griekenland aan bod komen. Het eerste dansuur is op woensdag 7 september om 19.45 uur en voor de gevorderden om 21.00 uur in De Wie lewaal in De Waal. De jeugdvolksdansgroep, die in het vorig seizoen een succesvolle start heeft gemaakt, gaat ook weer begin nen. De eerste keer is op vrijdagmid dag 9 september, om 16.00 uur in De Ferrever in Den Burg. Ook deze groep danst een internationaal pro gramma. De groep is gericht op jeugd in de leeftijd van ongeveer acht tot en met dertien jaar. Inlichtingen over de Volksdansgroep Texel zijn te verkrijgen bij C. Veth (tel. 02220-3516) en speciaal voor de jeugdgroep bij Yvonne Grose (tel. 02220-4806). Het artikel in de vorige krant over de blessures die in het opvangbassin van de waterglijbaan van het zwem paradijs Calluna ontstaan.was geba seerd op gegevens die wij inwonnen bij het zwemparadijs zelf, de ambu lancedienst en Texelse artsen. Tan darts J.G. de Winter liet ons weten dat het aantal gevallen van tandscha- de hoger is dan in artikel was ver meld. In de eerste week dat het zwemparadijs open was behandelde hij drie patiënten met blijvende scha de aan het gebit: totaal drie gebroken voortanden,waarvan een door de ze nuw en een verplaatste tand. In de weken erna kreeg hij nog vijf patiën ten op bezoek die in Calluna blijven de gebitsschade hadden opgelopen. Het ernstigst was het geval van een Duitse toerist bij wie twee ondersnij tanden verwijderd moesten worden. Tandarts De Winter veronderstelt dat nog meer mensen gebitsschade heb ben opgelopen, maar onbekend zijn gebleven omdat het toeristen zijn die niet op Texel maar in hun woonplaats naar de tandarts zijn gegaan. De Winters collega G.J. van de Meent kreeg een geval van gebroken tanden te behandelen en tandarts C.M. van Karsen moet tenminste twee patiënten hebben gehad. Tan darts H. van de Blaak had geen Calluna-tandschade te behandelen omdat hij met vakantie was. Bijna al le genoemde blessures waren ont staan omdat de zwemmers te kort na elkaar in de waterglijbaan stapten en daardoor bij het neerkomen in het opvangbassin op elkaar sprongen.

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 7