Cjrocn ^warts jexeh in het hart rienduizend dollar voor Dudeschilder sportzaal Toneelamateurs met z'n allen op de film Jan Stolk alsnog in „Raadskelder 4AROLD KIOUS TOONT DANKBAARHEID: VERMISTE SPORTVISSER NOG NIET GEVONDEN Auto de sloot in: total loss Diefstal uit tent Hissen dijk en duinenrij Inspraak Zwemmende toerist dood door hartaanval ER 1! PGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.312 DINSDAG 6 SEPTEMBER 1988 pr advertenties, abonnementen, etc. nqeveld De Rooy B.V, Postbus 11, 1790 AA Den Burg, lefoon (02220) 2741, na 18.00 uur 4881 Telefax 02220 - 4111 edactie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-2741. uiten werktijd deze week tot en met dinsdag a.s.: Frans Hopman, Pater Wit- Iplem 27, Den Burg, telefoon 02220 - 5472 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs /19.80 per kwartaal; los 95 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99 17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398 r camera rijdt langs de huisjes van het strand van De Koog. terwijl de Texelse toneelamateurs achter het windscherm voor de afgesproken pnes zorgen. ie voormalige oorlogsvlieger Harold E. Kious uit Albuquerque in ieuw Mexico heeft tienduizend dollar ter beschikking gesteld an de gemeenschap van Oudeschild. De 71-jarige effectenma- elaar doet dat uit dankbaarheid omdat het drie Oudeschilders naren die hem op 4 maart 1943 het leven redden, nadat hij met jn B 17 bommenwerper boven de Waddenzee was neerge- choten. et inmiddels overgemaakte geld 21.200,zal worden gebruikt om begroting van de bouw van de euwe sportzaal sluitend te maken, e stichting die daartoe in het leven geroepen heeft echter een bredere Delstelling: ondersteunen en bevor- eren van sociale en culturele activi- irten in Oudeschild in de ruimste zin sn het woord. Contacten oals onze lezers zich zullen herinne- in, werd Kious destijds uit de Wad denzee opgepikt en in veiligheid gebracht door de heren C.Krijnen, W.Griek en C.Boekel. Op het moment zelf is dat niet tot Kious doorgedron gen, omdat hij in slechte toestand verkeerde. Hij heeft altijd gedacht dat het Duitsers waren geweest, totdat de oud-oorlogsvlieger in november 1986 werd opgespoord door Willem Bakker van "Spyk" Zoals bekend leidde dat tot hartelijke kontakten. Ki ous kwam in juni 1987 naar Texel om de nog in leven zijnde redders Boekei en Griek te ontmoeten. Bij die gele- !o'n honderd leden van Texelse toneelverenigingen waren zondag- biddag op het strand van De Koog om daar te worden gefilmd. !e figureerden in de rolprent "Points of view; het dagboek van len reiziger", die waarschijnlijk in maart a.s. zijn premiere zal be sven en mogelijk ook op de televisie te zien zal zijn. Ie Texelse amateurs hoefden geen roeilijke acteursprestaties te leveren, 'an hen werd slechts verwacht dat e zich natuurlijk gedroegen: rustend, pelend of converserend in en bij de trandhuisjes van de familie lurgman. Op rails ging wel veel technische voorbe- eiding aan vooraf, want de tafereelt- es bij de huisjes werden vastgelegd net een camera die zich over rails oortbewoog. Het zand voor de huis- is was door de firma Tatenhove met ien shovel egaal gemaakt. Op dit tra- :ee waren plankiers van De Bolder angebracht, en hierop was rails (van ilastic afvoerbuis) gemaakt, waarover iet wagentje met de camera soepel on rijden. Deze „spoorweg" had een ngte van 250 meter en volgens iroduktieleidster Roeli Vrielink was et één van de langste „rijers" die oit is gemaakt. Ontdekkingsreis Points of view" van cineast Ruud tonster uit Amsterdam, is het ver van een ontdekkingsreis door lederland. Gedurende vier seizoenen er komen ook sneeuwscenes in roor) verplaatst hij zich door stad en snd, water en lucht, waarbij hem al- soorten vervoermiddelen ten dienste staan. Logiscn verband zit er niet in het verslag; de reiziger (die zelf niet in beeld komt) laat zich lei den door nieuwsgierigheid en intuitie. Hij wil Nederlands uiterlijk en samen leving opnieuw bekijken en in zijn dagboek noteren wat hem intrigeert. De film moet tonen wat de reiziger onthouden heeft: de reis door het land, de verschillende weersomstan digheden, de kleine en grote gebeur tenissen op de plaatsen- waar hij even stil bleef staan, maar ook de fantasieën en herinneringen die bij hem opkomen. Er wordt niet gestreefd naar een kompleet of repre sentatief beeld van Nederland, maar wel naar een persoonlijk ingekleurd tijdsdocument. Volgens Ruud Monster zullen de op namen die op het strand van De Koog zijn gemaakt een belangrijke plaats innemen in de film. Voor het maken van de opnamen (waarvoor een 16 man sterke technische staf in actie was) was de hele middag no dig. Alles verliep volgens plan. De Texelaars hielden zich keurig aan de aanwijzigen die door regisseur Willem Rodenhuis via de magafoon werden omgeroepen. Het resultaat krijgen ze te zien in maart, want ze worden voor de dan te houden premiere alle maal uitgenodigd. Dat is hun enige beloning. genheid kwam hij op het idee om een gebaar uit dankbaarheid te ma ken. Aanvankelijk was hij van plan om een studiefonds in het leven te roepen, waar veelbelovende jonge Texelaars gebruik van zouden kunnen maken. Later zag hij echter in dat iets dergelijks in Nederland niet in een behoefte voorziet. Er zijn hier al voldoende mogelijkheden voor studie financiering. Willem Bakker, die als contactpersoon voor Kious fungeert, deed hem toen het idee aan de hand om iets voor de Oudeschilder sport zaal te doen. Enkele weken geleden was Kious opnieuw op Texel, waar hij zich op de hoogte stelde van de sportzaalplannen en graag bereid was zijn steun daaraan te geven. KGB-fonds De speciale stichting die daartoe in het leven is geroepen heet: „The Cor- nelis Krijnen, Willem Griek and Cor nells Boekei Memorial Social Cultural fund". Kious vond het een erg lange naam en sprak lachend over het „KGB-fonds". Het stichtingsbestuur wordt gevormd door Dirk Krijnen uit Den Burg (zoon van de overleden redder C.Krijnen), Harold Kious zelf, Cor Boekei, Willem Griek en Willem Bakker. Bij het laatste bezoek aan Texel werd op 18 augustus bij notaris Boswijk de stichtingsakte onderte kend. Direkt na deze plechtigheid kwam als een verrassing een Oude schilder vertegenwoordiging binnen, bestaande uit Gre Zegers en Klaas Veenbaas om alle bestuursleden met bloemen te huldigen. Kious kreeg een ets van de haven van Oudeschild en de uitnodi ging om aanwezig te zijn bij de ope ning van de sportzaal. Lening De stichting keert de tienduizend dol lar niet zonder meer uit, maar stelt het bedrag (minus kosten) als lening beschikbaar. Betaling van rente en af lossing geschiedt echter onder uit zonderlijk gunstige kondities, afhankelijk van de financiële omstan digheden te bepalen door het stich tingsbestuur. Ooit komt het geld Ruud Monster legde contact met de Texelse toneelamateurs via Els White van de Toneelgroep Oosterend. Het kostte haar weinig moeite om ge noeg mensen enthousiast te krijgen. Behalve op het strand filmde Monster ook in Den Burg. Gisteren maakte hij daar opnamen vanaf de kerktoren. Het is de bedoeling dat deze beelden zullen overvloeien in een vogelvluch topname die vanaf het Empire State Building van New York wordt ge maakt, waarbij het verschil maar ook de overeenkomst tussen Texel en Manhattan duidelijk zal worden gemaakt... "Points of view" komt tot stand met een subsidie van WVC Het zoeken naar de 49-jarige Horst Walther uit Moers (Duitsland).die sinds zondagochtend wordt vermist, heeft tot dusver niets opleverd. Aan genomen wordt dat de man over boord is geraakt en verdronken. Harold Kious zet zijn handtekening onder de stichtlngsacte. Links medebestuurder Willem Griek. weer bij de stichting terug en kan dan gebruikt worden voor andere sociaal-culturele doelen in Oude schild. Het fonds kan echter ook op peil worden gehouden of vergroot door schenkingen, legaten e.d. van anderen. Interesse Harold Elwood Kious is zich naar aanleiding van het hernieuwde kon- takt van 1986 voor Nederland en in het bijzonder Texel gaan interesseren. Hij leert ijverig Nederlands en kan die taal al aardig spreken en schrijven. Hij wil graag weten met welke vraagstukken de mensen zich hier bezig houden en abonneerde zich daarom op de Texelse Courant. Van sommige problemen kent hij uiteraard de voorgeschiedenis niet. Onlangs in formeerde hij bij Willem Bakker waa- Een 36-jarige inwoonster van De Cocksdorp raakte vrijdag met haar auto van de Hoofdweg en kwam in de zachte berm terecht. Ze slaagde er in weer op de weg te komen, maar mede door het verschil in hoog te tussen wegdek en berm verliep dat nogal abrupt, waardoor ze de macht over het stuur verloor en uit eindelijk in de sloot terecht kwam. De wagen werd daarbij onherstelbaar beschadigd. De vrouw kwam er vrij goed af: ze had een lichte verwon ding aan de knie en klaagde over hoofdpijn. Een 15-jarig meisje uit Koog aan de Zaan ontdekte dat tussen woensdag en vrijdag een walkman ter waarde van ƒ100,was gestolen uit haar tent. Het meisje kampeerde met een groep anderen op camping De Krim. n-f- door Klaas Bonne rom minister Braks eigenlijk niet die nieuwe visserijkade had willen openen... Het is dan ook waarschijnlijk dat Ha rold Kious zich vaker op Texel zal la ten zien. Misschien komt het ook nog eens tot een tegenbezoek van de Oudeschilder leden van het stich tingsbestuur. Vooral Willem Griek zou dat fantastisch vinden. "Want ik ben nog nooit in Amerika geweest, zie je..." De 47-jarige B. de Vetten uit Vlaar- dingen kwam zaterdagmiddag bij het zwemmen in zee om het leven, vrij wel zeker als gevolg van een hart aanval. De ongehuwde De Vetten, bracht op Texel de vakantie door en verbleef op een camping aan de Grensweg. Hij was zaterdag tegen zes uur op het strand Westerslag het water inge gaan. Daar werd hij onwel. Zijn op het strand achtergebleven zwager en zijn zuster merkten dat hij niet rea geerde op roepen. De zwager ging toen het water in, maar kwam daarbij in problemen en wist hem niet te be reiken. Vrij plotseling verdween het slachtoffer uit het zicht. Walther maakte deel uit van een groep van 22 Duitsers, die zaterdag in Den Helder aan boord was gegaan van de "Rival" van Hans Jongedijk uit Oudeschild voor een vistocht op de Waddenzee. Horst Walther werd om half twee 's nachts voor het laatst gezien, toen hij evenals de anderen aanstalten maakte om naar zijn kooi te gaan. De "Rival" lag toen voor anker nabij de Dovebalg en de Vlieter, oostelijk van Texel, niet ver van de Afsluitdijk. Om streeks zes uur lichtte Jongedijk het anker en zette koers naar Oudeschild. Pas toen hij daar om half acht aan kwam en alle opvarenden naar boven kwamen om te eten, werd ontdekt dat Wal ther er niet was. Toen duidelijk was dat hij op zee overboord moest zijn geraakt, werd de kustwacht gealar meerd. De reddingboten van Den Hel der, de rijkspolitie te water, de whipperploeg van De Koog en een marinehelicopter begonnen een ver geefse zoekaktie, die halverwege de middag werd gestaakt. Het sportvissersschip Rival verleende zaterdagmiddag nog hulp aan een zeilbootje, dat als gevolg van de zwa re buien in moeilijkheden was geraakt bij het "Visjagersgaatje", halverwege de route Oudeschild-Den Oever. De twee opvarenden konden weinig be ginnen tegen de hoge golven en ru kwinden, temeer daar de motor defekt was geraakt. Rival-schipper Hans Jongedijk repareerde de motor en bracht bootje en opvarenden naar Den Oever. Er werd toen alarm geslagen, waarop de whipperploeg uit De Koog, de Siegfried Egmundis, de reddingboten van Den Helder, een helicopter van de marine, een vliegtuig van Tessel Air en een rubberboot van de kust- zeitvereniging een zoekaktie be gonnen. De actie werd gestaakt toen enkele strandwandelaars vlak voor zonson dergang het juist aangespoelde li chaam van De Vetten ontdekten, ruim een halve kilometer ten noorden van de plaats waar hij nog geen drie uur tevoren in zee was gegaan. Jan C.Stolk is toch nog pachter geworden van „De Raadskelder". Per 1 sep tember heeft hij het bedrijf overgenomen van Vincenzo d'Urso, die er sinds april een pizzeria exploiteerde. Stolk zal er een café-restaurant met een heel ander karakter van maken, dat op 7 december zijn deuren zal openen. De Texelse bevolking mag Nu zelf gaan rapporteren Wat er aan ons wegennet Nog valt te repareren Want iedereen praat als het kan Liefst uit zijn eigen straatje En raakt toch wel eens uit de bocht Of struikelt in een gaatje Ik viel op die stoep, sprak ome Jan Al drie keer op mien flikker Maar 't geld is op, dus pluk nou maar Eens veren van een kikker Maar ik teken op mien formulier De plek van het obstakel Al levert het geen eiers op Het geeft allicht gekakel Maar meestal dempt men pas de put Als 't kalf al is verdronken Want wat geeft zo'n Neeltje Smit Om ome Jan z'n bonken En wat de badgast offeren moest Die hier kwam overnachten Deer zitten ze in 't paradijs Misschien wel op te wachten Dus raakt mien klachten formulier Wel onder in het laadje En fient men ome Jan wel weer Verkreukeld op het paadje. Zoals bekend heeft Stolk eerder ge tracht de Raadskelder van de ge meente te pachten. Het zag ernaar uit dat hij met b en w onderhands tot een accoord zou komen, maar de gemeenteraad kwam tussenbeide en verlangde een openbare inschrijving. Dat gebeurde en de Italiaan Vincenzo d'Urso werd pachter omdat hij de laagste inschrijver was. Dat hij er bin nen een half jaar alweer mee stopt, heeft te maken met zijn verslechterde gezondheid. „Hartklachten", vertelde hij ons. „Drie bedrijven is een te gro te belasting voor mij. Ik wilde daar om de Raadskelder afstoten door het huurcontract met de gemeente te beeindigen, maar mijn pizzeria's in De Koog en in de Weverstraat in Den Burg gewoon voortzetten" Dezelfde pacht Hoewel de gemeente bij deze overna me van de pacht geen partij was, heeft Stolk toch met b en w onder handeld om te trachten de pachtprijs omlaag te krijgen. Daar is het college niet op ingegaan, maar andere ver langens van Stolk zijn wel bespreek baar. Een van zijn wensen is dat De Raadskel der op marktdagen goed bereikbaar en in het zicht blijft, wat mogelijk is bij een iets andere inrichting van de markt. Niet exclusief Stolk is thans bezig de Raadskelder te ontruimen. Er zal een vrij ingrijpen de interne verbouwing worden uit gevoerd. De Raadskelder moet een midden klasse cafe-restaurant worden. "De gemiddelde Texelaar moet er zich thuisvoelen. Prima kwaliteit tegen vriendelijke prijzen, maar geen culi naire hoogstandjes", zegt Stolk. Havenrestaurant blijft Jan Stolk blijft zijn restaurant op de veerhaven van Het Horntje en zijn "eetcafe" in de Parkstraat in Den Burg op de oude voet exploiteren. Een cafe-restaurant in Den Burg wil de hij erbij hebben om zijn totale be drijf efficiënter te kunnen exploiteren. Het Havenrestaurant blijft daarbij on misbaar, onder andere omdat alleen dit bedrijf beschikt over een keuken van 120 m2 met diverse machines. Hier zal het grootste deel van het „kookwerk" voor de drie bedrijven geschieden. In de nieuwe opzet wordt het voor Stolk en zijn vrouw („Wij worden ook een dagje ouder") mogelijk om zelf wat minder lang in de keuken te staan en meer leiding gevend en organiserend bezig te zijn. Hele jaar Het is de bedoeling dat De Raadskel der het hele jaar practisch alle dagen open is. Daarvoor moet nog perso neel worden aangeworven. Afhankelijk van het seizoen is een personeelsbestand nodig van twee tot zeven personen; er zitten dus en kele jaarbetrekkingen bij.

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 1