„Fokkers moeten streven naar vruchtbaarder Ww* Natte Schapenfokdag kwalitatieve topper )w esi \at Geslaagd PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 6 SEPTEMBER lll\ISD Mantje, Oudeschild; 1C Mts. H. Tjepkema Zn., De Waal, 1D Gebr. Kooiman, Oosterei 1E J. Mantje, Oudeschild; 1F J. Mantje, Oi schild; 1G J. C. Roeper, Oosterend; 1H Ge Kooiman, Oosterend; 2A J. C Roeper, Oa ien h mgen werst 'orde ig se end; 28 J. C. Roeper, Oosterend, 2C Gebi Kooiman, Oosterend; 2D Gebr. Kooiman, Oosterend. Rubriek 17. 3-tallen ramlammeren van 1 vader: 1A R Verberne, Oosterend; 18 P. Verberne Oosterend; 1C C M. Veeger, Den Hoorn; P. Verberne, Oosterend; 1E P. Verberne, Oosterend; 1F P. Verberne, Oosterend, 1G Verberne, Oosterend; 1H P. J. Verberne, Di Waal; 2A C M. Veeger, Den Hoorn; 2B C Veeger, Den Hoorn; 2C P. J. Verberne, De Waal. Rubriek 18. Schaap 3 lammeren: 1A C. Kikkert, Den Burg; 1B J. Eelman, Oosterend, 1C D. C Kikkert, Den Hoorn. Rubriek 19. Schaap 2 ramlammeren 1A C. Kikkert, Den Burg; 1B P. Verberne, Oosterend; 1C L. C. Eelman, Oosterend, 1i Mts. H. Tjepkema en Zn., De Waal; 2A C Commandeur, Den Hoorn; 2B Gebr Kooim Oosterend; 2C J. Eelman, Oosterend; 2D. p Eelman, Oosterend. Rubriek 20. Schaap 2 ramlammeren: 1A J. Mantje, Oudeschild; 1B J Mantje, 0 it no omer alt he tilte t uiner lense pged ag bi ultaa wee i naarx 1x jig is )at w edur< tijd oewe en is schild, 1C C. A. Commandeur, Den Hoorn Gebr. Kooiman, Oosterend; 2B Gebr. Kooir Oosterend; 3A H. v.d. Star. Oosterend. Rubriek 21. Schaap ooi en ramlam: 1A C. Kikkert, Den Burg; 1B P. Verberne, Oosterend; 1C D. C Kikkert, Den Hoorn; I (rekk Eelman, Oosterend; 2A D. C. Kikkert, Den Hoorn; 2B Gebr. Kooiman, Oosterend; 2C Eelman, Oosterend, 2D D. C Kikkert, Den Hoorn; 2E J, Eelman, Oosterend; 2F J. Ei man. Oosterend; 2G H. v.d Star, Oosterei Rubriek 22. Schaap ooi en ramlam: I 1A P. Verberne, Oosterend; 1B Fa. J. C. Hi Zn., Oosterend; 1C D C. Kikkert, Den Hoi 1D J Eelman, Oosterend, 1E M. C. Hin, Oi schild; 2A H. v.d Star, Oosterend; 2B C Veeger, Den Hoorn Rubriek 23. Schaap ooi en ramlam: 1A Fa. J C. Hin en Zn., Oosterend; 1B P berne. Oosterend; 1C J. Mantje, OudeschilL 1D Gebr. Kooiman, Oosterend; 2A C. M. V ivred ger. Den Hoorn; 2B C. M Veeger, Den Hos ekee 2C H. v.d Star, Oosterend; 2D J. Eelman, Oosterend; 2E L. C. Eelman, Oosterend. r een en in leine en v! ie he Rubriek 24. Schaap 2 ooilammeren: 1A C. Kikkert, Den Burg; 1B Gebr Kooimai Oosterend; 1C Mts. H. Tjepkema en Zn Waal, 1D Gebr. Kooiman, Oosterend; 1E P. Verberne, Oosterend; 2A H. v.d. Star, Oosterend. Rubriek 25. 3-tallen gezoogde 1-jarige ook an p( 1A Mts. H. Tjepkema en Zn., De Waal, 1B A Commandeur, Den Hoorn Rubriek 26. 4-tallen oudere fokooien: 1A Fa. J. C. Hin en Zn., Oosterend; 1B P. berne. Oosterend; IC C. A Commandeur. Hoorn; 1D L. C. Eelman, Oosterend; 1E C. Commandeur, Den Hoorn, 1F J.C Roeper, Oosterend Rubriek 27 4-tallen 1-jarige ooien van 1 vader: 1A Fa. J. C. Hm en Zn., Oosterend; IB C. kert. Den Burg; 1C Fa. J. C. Hin en Zn., Oosterend; 1D L. C Eelman, Oosterend; 1E C. Eelman, Oosterend; 2A J. Eelman, Oosti end; 2B Gebr. Kooiman, Oosterend; 2C Gei Kooiman, Oosterend. Rubriek 28. 4-tallen 1-jarige ooien van 1 vader 1A P. Verberne, Oosterend; 1B P. Verberne, Oosterend; 1C P. Verberne, Oosterend; 10 C Hm, Oudeschild; 1E J C. Roeper, Oostei end, 2A J. C. Roeper, Oosterend, 2B Mevr Zuidewind, Oudeschild; 2C J. C. Roeper, Oosterend. Rubriek 29. 4-tallen ooilammeren van 1 vader: 1A C. Kikkert, Den Burg; 1B Fa. J. C Hm Zn., Oosterend; 1C G. Bakker, Oosterend; C. A. Commandeur, Den Hoorn; 1E C A Commandeur, Den Hoorn; 1F J. Eelman, Oosterend; 1G M. C. Hm, Oudeschild; 2A l C. Eelman, Oosterend; 2B R. Bakker, Den Hoorn. Rubriek 30. 4-tallen ooilammeren van 1 vader: 1A P. Verberne, Oosterend; 1B P. Verberne, Oosterend; 1C P. Verberne, Oosterend; 10 Mts. H. Tjepkema en Zn., De Waal; 1E D. Kikkert, Den Hoorn; 1F D. C. Kikkert, Den Hoorn; 1G Mts. H. Tjepkema en Zn., De 2A Gebr. Kooiman, Oosterend, 2B H. v.d. Oosterend; 2C J. C Roeper, Oosterend; 21 Gebr. Kooiman, Oosterend. De tien uitgeselecteerde ramlammeren: de I nrs. 4030 0903, 0888 en 0963 van C. KW kert. de Westen, de nrs. 4091.0671, 06621 0663 van J. Mantje, Oudeschild, nr 3884.0927 van G Bakker, Oosterend, nr. 3938.1122 van C.A. Commandeur uit DenJ Hoorn, nr. 4210.1369 van P Verberne. Oost rend en nr 3965.1000 van L.C. Eelman uit Oosterend. Wisselbeker voor de ooi met de hoogste p duktienr. 4031.0132 van D.C. Kikkert, Hoorn. nd C en bi n we ioen; eitlar d en b en itger< etera Batst e afc ampi' )p de ijding ;er ee Ie au loot i reel s Diana Dogger uit Den Burg slaagde Ij in Utrecht voor het diploma damesj bediende en haarstyliste aan de kaf persvakschool. Rubriek 3. 1-jarige rammen: 1A fokker/eig. C Kikkert, Den Burg; 1B fok- ker/eig. I. C. Eelman, Oosterend; 1C fok ker/eig. Gebr. Kooiman, Oosterend; ID fokker/eig. L. C. Eelman, Oosterend; 1E fok ker/eig. J Eelman, Oosterend; 1F fokker P Verberne, eig Mts. H Tjepkema, De Waal; 1G fokker M. M. Waal, Beemster, eig. A. Brans Pzn, Oosterend; 2A fokker/eig. Fa. J. C. Hin en Zn., Oosterend; 2B fokker/eig. C. H. Cupi do, Oudeschild. Rubriek 4. 1-jarige rammen 1A fokker C Kikkert, Den Burg, eig Gebr. Kooiman, Oosterend; 1B fokker/eig. C. Kikkert, Den Burg; 1C fokker/eig. Mts. H. Tjepkema en Zn.. De Waal; 1D fokker J. Vaessen, Simpel- veld, eig. C Kikkert, Den Burg; 1E fokker/eig. P. Verberne, Oosterend, 1F fokker/eig. J. Eel man, Oosterend, 2A fokker/eig. D. C. Kikkert, Den Hoorn; 2B fokker L. C. Eelman, Ooster end. eig J. Eelman, Oosterend; 2C fokker Fa. Roos, Katwoude, eig. M. C. Hin, Oudeschild; 2D fokker/eig Gebr Kooiman, Oosterend; 2E fokker/Eig. C. M. Veeger, Den Hoorn Rubriek 5. 1-jarige rammen: 1A fokker/eig. C. A. Commandeur, Den Hoorn; 1B fokker C. Kikkert, Den Burg, eig. Gebr. Kooiman, Oosterend; 1C fokker Fa J. C. Hin en Zn., Oosterend, eig Mts. H. Tjepkema en Zn., De Waal; 1D fokker/eig P Verberne, Oosterend, 1E fokker/eig. P. J. Verberne, De Sommigen knopen aan het jaarlijkse reisje naar „het Mekka van het Texel se schaap" zelfs een vakantie op Texel, zoals in het geval van een vooraanstaande hobbyfokker uit Twente. De fokdag zelf is voor deze kenners een reünie, waarop men De tien beste ramlammeren werden dit jaar slechts gedeeltelijk door landbouwschoolleerlingen rondgeleid. De school had gisteren nog vakantie. Piet Kooiman en zijn kampioen van de rubriek 1-jarige rammen. ringsresultaten in een computer in de bank verwerkt, waarna de uitslagen direct na afloop van het laatste on derdeel (de selectie van de tien beste ramlammeren) onder de toeschou wers konden worden uitgedeeld. Rubriek 1. Oudere rammen: 1A Fokker K. Franzen, W. Wormer, eig. Gebr. Kooiman, Oosterend; 1B fokker C. Kroon, Oostwoud. eig J. Mantje, Oudeschild, 1C fok ker Fa J. Blokker en zn., Limmen, eig. D. C. Kikkert, Den Hoorn; 1D fokker/eig J, Eelman, Oosterend; IE fokker R. Assink, Hengeveld, eig. G. Bakker, Oosterend; 1F fokker L. C. Eel man, Oosterend, eig. H. v.d. Star, Oosterend; 2A fokker B- Kouters. Eist, eig. C. M. Veeger, Den Hoorn. Rubriek 2. 2-jarige rammen. 1A fokker D. C. Kikkert, Den Hoorn, eig. L. C. Eelman, Oosterend, 1B fokker/eig. C.A. Com mandeur, Den Hoorn; IC fokker/eig. C. Kik kert, Den Burg; 1D fokker Fa. J. C Hin en Zn, Oosterend. eig. M C Hin, Oudeschild; IE fok ker/eig. C. A. Commandeur. Den Hoorn, 1F fokker/eig. Gebr Kooiman, Oosterend; 1G fok ker C. Kikkert, Den Burg, eig. L. C. Eelman, Oosterend; 2A fokker L en M Wagemaker, De Weere. eig J. Eelman, Oosterend; 2B fok ker/eig. H. v.d Star, Oosterend; 2C fokker L. C Eelman, Oosterend, eig Mevr. Zuidewind, Oudeschild. Waal, 1F fokker C Pauw, Beemster, eig Mts. H. TJepkema en Zn., De Waal; 2A fokker/eig. J. Eelman, Oosterend; 2B fokker P Donker, Twisk, eig. J. C. Roeper, Oosterend; 2C fokker G. Bakker, Oosterend, eig. A. Brans Dzn., Oosterend Rubriek 6. 1-jarige rammen. 1A fokker/eig. D. C. Kikkert, Den Hoorn; 1B fokker P. Verberne, Oosterend, eig. Mevr. Zuidewind, Oudeschild; 1C fokker/eig. P Ver berne, Oosterend; 1D fokker/eig. C A Com mandeur, Den Hoorn, 1E fokker Gebr Kooiman, Oosterend, eig. Mts. H Tjepkema en Zn., De Waal; 2A fokker/eig. C. A Com mandeur, Den Hoorn; 2B fokker/eig. G Bak ker, Oosterend; 2C fokker/eig M. Veeger, Den Hoorn. Rubriek 7. 1-jarige rammen: 1A fokker/eig. R. Bakker, Den Hoorn; 1B fok ker/eig C. A. Commandeur, Den Hoorn; IC fokker/eig J. Mantje, Oudeschild; 1D fok ker/eig. J. Eelman, Oosterend; 2A fokker/eig. J. Eelman, Oosterend; 2B fokker Fa. J. Worp, Beets, eig. J.C. Roeper, Oosterend. Rubriek 8. 2-tallen ramlammeren van 1 vader: 1A G. Bakker, Oosterend; 1B G. Bakker, Oosterend; 2A G. Bakker, Oosterend; 2B G Bakker, Oosterend; 2C G. Bakker, Oosterend, 3A R. Bakker, Den Hoorn. Rubriek 9. 2-tallen ramlammeren van 1 vader: 1A C A. Commandeur, Den Hoorn, 1B W J Bakker, Den Hoorn; 1C C. A. Commandeur, Den Hoorn, 2A C. A. Commandeur, Den Hoorn; 2B A. Brans Pzn., Oosterend; 3A A. achter beter, van voren minder" lijkt de laatste jaren te zijn opgegaan." Secretaris Kistemaker zei bezig te zijn met het opnieuw in het keuringsrap port opnemen van de beoordeling van de kop. Kleine ring Wat volgend jaar ook verandering be hoeft, is de omvang van de ring. Als gevolg van de herinrichting van de Groeneplaats, vond het keuren niet meer plaats voor het raadhuis, maar was ditmaal gesitueerd op de Vismarkt. Op zichzelf een goede nieuwe stek, maar naar de mening van veel toeschouwers te klein. Er zijn echter mogelijkheden om de ring nog wat te vergroten. Voor het overi ge viel de nieuwe indeling alleszins mee. Vantevoren was nog even ge vreesd dat de ruimte te beperkt zou zijn, maar alle dieren konden zonder problemen worden ondergebracht. Voorzitter Hin sprak van „een gesmeerd verloop", zowel dankzij de goede samenwerking met de ge meente, als door de inzet van een 25tal vrijwillige veehouders. Zondag hadden die in anderhalf uur tijd de markt compleet opgebouwd. Wethouder Klaas Barendregt, die de gemeente vertegenwoordigde, be vestigde de goede verstandhouding. Barendregt stipte in zijn toespraakje kort de problematiek van overtollige agrarische gronden aan. „Wellicht dat de schapenhouderij hierop een ant woord heeft en deze gronden gaat gebruiken." Meer keuringen De juryleden hadden het drukker dan verleden jaar. Er waren nu iets meer inzendingen, maar tevens een belang rijk minder aantal afmeldingen, zodat er per saldo meer dieren op de Groe neplaats in de hokken stonden dan in 1987. In de rubriek oudere rammen ging het kampioenschap naar de tweejari ge ram van Leon Eelman uit het La- geveld (gefokt door Dick Kikkert van de Hemmerkooi). Hetzelfde dier was vorig jaar de kampioen van de jeug drubriek. Topfokker Kees Kikkert uit De Westen leverde de reservekampi oen. In de ogen van jurylid Vis had deze tweejarige ram iets meer bespiering nodig. Na veel wikken en wegen eindigde een eveneens twee jarige ram van Cees Commandeur uit Den Hoorn op de derde plaats. Van de vijf rubrieken anderhalfjarige rammen toonden de eerste twee een buitengewoon goede kwaliteit. Daar uit kwamen dan ook de jeugdkampi oen en reservekampioen. Grote man was Kees Kikkert, die van beide die ren de fokker was. De eigenaar van het kampioensdier had echter een andere naam: Piet Kooiman uit Den Burg. Kampioen van de viertallen oudere ooien werd een dier van de firma J.C. Hin Zn. uit Oosterend, met als re servekampioen een inzending van P. Verberne uit Oosterend. In de rubriek viertallen Ijarige ooien scoorde J.C. Hin wederom het hoogst. Reservekampioen werd een dier van Kees Kikkert, die een gewel dige dag beleefde, want het beste viertal ooilammeren was volgens de jury eveneens door hem gefokt. Het kwartet reservekampioenen in die ru briek was P. Verberne. Deze grote fokker sleepte bij de ooi en de hoogste prijzen in de wacht. In de rubriek oudere ooien was zowel de kampioen als de reservekampioen van het bedrijf van Verberne af komstig. In de rubriek 1-jarige ooien leverde Verberne de reservekampioen. De hoofdprijs in deze rubriek was voor R. Bakker uit Den Hoorn. J. Mantje leverde het beste stel (schaap met twee ramlammeren), wederom Kees Kikkert het beste drie tal ramlammeren van een vader en Leon Eelman het beste tweetal ram lammeren van een vader. De Rabobank tenslotte was de kam pioen van de snelheid. Middels een directe verbinding werden de keu- W Kistemaker van de stamboekvereniging (links) administreert, terwijl de begeleiders van de aspirantkampioensooien in spanning afwachten. Brans Dzn., Oosterend; 3B A. Brans Dzn., Oosterend. Rubriek 10. 2-tallen ramlammeren van 1 vader: 1A L. C Eelman, Oosterend; 1B C. A. Com mandeur, Den Hoorn; 1C L. C. Eelman, Oosterend; 1D J. Eelman, Oosterend, 1E C. A. Commandeur, Den Hoorn, 1F J. Eelman, Oosterend; 1G J. Eelman, Oosterend; 2A M C. Hin, Oudeschild; 2B L. C. Eelman, Ooster end; 2C M. C. Hin, Oudeschild. Rubriek 11. 2-tallen ramlammeren van 1 vader: 1A D. C Kikkert, Den Hoorn; 1B Fa. J. C. Hin en Zn., Oosterend; 1C C. Kikkert, Den Burg; ID C. Kikkert, Den Burg, 1E C. Kikkert, Den Burg; 1F C. Kikkert, Den Burg; 1G C. Kikkert, Den Burg; 2A Fa J. C Hm en Zn, Oosterend; 2B C. Kikkert, Den Burg; 2C Gebr. Kooiman, Oosterend; 2D Gebr Kooiman, Oosterend. Rubriek 12. 2-tallen ramlammeren van 1 vader: 1A Mts. H Tjepkema en Zn., De Waal; IB Mts. H. Tjepkema en Zn., De Waal; 1C C. M. Veeger, Den Hoorn; 1D Mts. H. Tjepkema en Zn., De Waal; 1E P. J. Verberne, De Waal; 1F Mts. H. Tjepkema en Zn., De Waal; 2A J. Mantje, Oudeschild; 2B C. M. Veeger, Den Hoorn. Rubriek 13. 3-tallen ramlammeren van 1 vader: 1A G. Bakker, Oosterend; 1B C. A Comman deur, Den Hoorn; 1C G. Bakker, Oosterend; 1D W. J. Bakker, Den Hoorn; 2A C. A. Com mandeur, Den Hoorn; 2B G. Bakker, Ooste rend; 2C W. J. Bakker, Den Hoorn; 2D D. Buitenhuis, De Waal; 2E P. Brouwer, Den Burg; 2F A. Brans Pzn., Oosterend; 3A D. Bui tenhuis, De Waal. Rubriek 14 3-tallen ramlammeren van 1 vader: 1A Fa. J. C. Hin en Zn., Oosterend; 1B J. Eel man, Oosterend, 1C L.C. Eelman, Oosterend; 1D L. C. Eelman, Oosterend; 1E J. Eelman, Oosterend; 1F J. Eelman, Oosterend; 1G L. C. Eelman, Oosterend; 1H Fa. J. C. Hin en Zn., Oosterend; 11 L. C. Eelman, Oosterend; 2A L. C. Eelman, Oosterend; 2B L. C. Eelman, Oosterend. Rubriek 15. 3-tallen ramlammeren van 1 vader: IA C. Kikkert, Den Burg; 1B C. Kikkert, Den Burg, 1C Fa. J. C. Hin en Zn., Oosterend; 1D C. Kikkert, Den Burg; 1E C. Kikkert, Den Burg; 1F J. C. Hin en Zn., Oosterend; 1G C. Kikkert, Den Burg, 1H D. C Kikkert, Den Hoorn; 2A D. C. Kikkert, Den Hoorn Rubriek 16. 3-tallen ramlammeren van 1 vader 1A Mts. H. Tjepkema en Zn., De Waal, 1B J. de l atuur De schapenfokkers op Texel blijken nog altijd het neusje van de zalm te kunnen voortbrengen. De jaarlijkse fokdag van het Texels Schapenstamboek, gisteren op een doorweekte Groeneplaats in Den Burg, toonde dat aan. Vooral toonden de juryleden zich ver heugd over de prima kwaliteit van de jongste lichting ramlamme ren, die opmerkelijk weinig ..onderend" (kwalitatief minder goede dieren) herbergde. Toch moeten de fokkers zich niet blindstaren op dergelijke resultaten, maar ook de commerciële kant niet uit het oog verliezen, aldus voorzitter Jaap Hin van de stamboekvereniging in zijn traditionele openingstoespraak. Vorig jaar kampioen van de jeugdrubriek, ditmaal van de oudere rammen. Tine Eelman toont trots haar topdier. Hin doelde daarmee op de concur rentie van ..kruisingsprodukten": schapen die het produkt zijn van een kruising van een ooi met specifieke eigenschappen als vruchtbaarheid en een lange bronstijd, met een Texelaarram. Het resultaat is dat er meer slachtlammeren op de markt worden gebracht, maar met een mindere vleeskwaliteit dan de Texe laar. Dat heeft een negatief effect op de prijs, maar per saldo is de op brengst die met deze „kruisingspro dukten" wordt bereikt groter. Uiteraard riep Hin niet op om thans massaal op vlees te gaan fokken, en het type te vergeten. Maar hij gaf wel de hint aan de fokkers om wat meer aandacht te schenken aan de vruchtbaarheid van het Texelse schaap. „De schapenhouderij zit de laatste ja ren duidelijk in de lift. De Nederland se schapenstapel is in twee jaar tijd met dertig procent uitgebreid, als di rect gevolg van de problemen in de melkveesector. De afzet van fokma- teriaal van de stamboekbedrijven loopt daardoor uitstekend. We moe ten echter erkennen dat de uitbrei ding van de schapenstapel lang niet geheel voor rekening komt van onze Texelse schapen, maar voor een aan zienlijk deel wordt ingevuld door krui singsprodukten. Mijns inziens een wat griezelige gedachte, gezien onze afhankelijke positie in de export markt, waar we alleen met kwaliteit kunnen concurreren en niet met een lagere prijs genoegen kunnen ne men", aldus de voorzitter. „Onze fok kers moeten alert zijn op deze ontwikkelingen. Zijn we niet erg over trokken bezig met een hobby als we zoveel belang hechten aan de stand van de oren of het zwarte pigment in de neus? Het is mijn overtuiging dat als we een wat ruimer schaap gaan fokken en wat gerichter bezig zijn met de vruchtbaarheid van ons ras, er nauwelijks behoefte zou bestaan aan deze kruisingsprodukten. Wij zou den dan met de Texelaar een sterkere positie kunnen handhaven op de ex portmarkt", hield Hin zijn gehoor voor. Belgen Gisteren viel te zien dat het met de uitstraling van het Texelse schaap nog wel snor zit. Texel is de baker mat van dit ras en dat is jaarlijks aanleiding voor kenners, fokkers en handelaren uit alle provincies om naar de fokdag te komen. Ook waren er nogal wat Belgische insiders pre sent, een uitvloeisel van de uitste kende export van het Texelse schaap naar onze zuiderburen. De meesten van deze Belgen zijn zelf geen vee houder, maar beoefenen de schapen fokkerij uit hobbyisme, naast hun dagelijkse werk als gendarme, ge meenteambtenaar of piloot. Eenzelfde verschijnsel doet zich voor in het noorden en oosten van Neder land. In Overijssel bijvoorbeeld houdt een aantal personen zich in de vrije tijd enthousiast bezig met fokken de Texelaar. Een plaatselijke fabrieksdi recteur had zijn werknemers hiertoe gestimuleerd. minstens zoveel tijd kwijt is met het beoordelen van dieren als met het spreken van oude bekenden. Gehan deld wordt er uiteraard ook. Begrijpelijkerwijs laten zulke van hein de en verre gekomen, sterk geinte- resseerde toeschouwers zich niet uit het veld slaan door slechte weer somstandigheden, zelfs niet als het zo hard regent als gisteren. Rondom de keuringsring bleef het dan ook tot het einde aan toe zeer druk. Dat weerhield voorzitter Hin er niet van om na afloop zijn teleurstelling over het tegenvallende weer uit te spre ken. Hin: „De regen was een echte spelbreker. De kwaliteit die ik 's och tends vroeg nog bij de dieren had aangetroffen, was door de regen la ter op de dag nauwelijks terug te vin den. In mijn ogen waren de dieren eigenlijk niet toonbaar" Lovend Wel of niet om aan te zien, de (over- kantsel juryleden maakten er geen probleem van. Namens hen liet de heer M.W. Meinsma uit Oudkarspel zich na afloop lovend uit over de in zendingen van dit jaar. „De Texelse fokkers zijn er dit jaar in geslaagd om binnen een goed type ook aandacht te besteden aan een goede ontwikke ling van de dieren", oordeelde Meinsma. Als voorbeeld van een geslaagde combinatie noemde hij de ramlammeren van J. Mantje uit Ou deschild. Liefst drie dieren bevonden zich bij de selectie van de beste tien (van de circa 650), en twee daarvan (de nummers 662 en 663) waren als besten van de hele lichting uit de bus gekomen. „Dat is een felicitatie waard, want Mantje was enkele jaren geleden door de zwoegerziekte ged wongen om zijn zelfgefokte schapen te verkopen. Hij moest helemaal op nieuw beginnen, maar slaagde erin om zijn oude type terug te fokken, met de nodige aandacht voor kwali teit." Jurylid C.G. Vis uit Venhuizen, die ringmeester was bij de rubrieken 1 tot en met 7, stak zijn lof voor de ramlammeren niet onder stoelen of banken. „Veel minder onderend dan in andere jaren. We zijn op de goede weg." Met secretaris W. Kistemaker van de stamboekvereniging, andere bestuursleden en betrokkenen was Vis van mening dat weer wat meer aandacht aan de koppen van de ram men moet worden geschonken. „De koppen zijn niet slecht, maar ik mis de uitdrukking. Het gezegde „van

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 2