Texel als afgelegen gevangeniseiland ïaladiner-dansant iet The Platters Gasten geven voor speelwerktuig Opnamen voor Vara comedie-serie urprijs skivakantie Si irsus beroepenoriëntatie or vrouwen start weer Raadsvergadering Rustig laatste weekend van vakantie voor Teso Veel respons op verkeersenquete Zeil-toertocht afgelast Volgende week start Gordoncursussen 25 jaar 't Woutershok SDAG 6 SEPTEMBER 1988 TEXELSE COURANT Acteur Johnny Kraaykamp werd met handboeien om aan boord gebracht van de Teso-veerboot ,,Texelstroom Het gebeurde vrijdagmiddag in 't Horntje, waar onder leiding van regisseur John van de Rest opnamen werden gemaakt voor een comedieserie die de Vara in oktober gaat uitzenden. Texel geniet de twijfelachtige eer om in de serie, die tenminste acht weke lijkse afleveringen zal bevatten, als afgelegen gevangeniseiland te wor den gepresenteerd, al zal het eiland niet met name worden genoemd. De serie heet "Laat maar zitten" en gaat over de enigszins kolderieke be levenissen van een groep gevangenen en hun bewaarders. De meeste opna men worden gemaakt in een voorma lige kazerne in Naarden, die voor deze serie is omgebouwd tot gevan genis. Volgens het verhaal staat die gevangenis op een eiland en voor de buitenopnamen en de opnamen aan boord van de veerboot, waarmee de gevangenen (en hun bezoekers) naar en van het eiland worden gebracht, heeft John van de rest Theater pro- dukties B.V. het oog laten vallen op Texel. Praktisch De opnameploeg kreeg daar de be schikking over de aan de onder- houdskade liggende „Texelstroom", waar in alle rust en zonder hinder van nieuwsgierige passagiers en voorbijgangers de opnamen werden gemaakt. „We werken hier onder ideale omstandigheden. Van Teso hebben we fantastische medewerking gehad", vertelde ons Leo Dijkgraaf uit Baarn, die als „executive producer" deel uit maakt van de opnameploeg. Makkelijk is het dat in de direkte om geving van de veerhaven groene lage duinen zijn, die eruit zien als de di rekte omgeving van de in Naarden staande „gevangenis", waardoor het lijkt alsof deze gevangenis inderdaad op een eiland staat. Hoofdrol Johnny Kraaykamp sr speelt in de serie de hoofdrol. Hi) is de gevangene waar alles om draait. Daarnaast doen bekende sterren mee als Rudie Fal- kenhagen en Pieter Lutz, beiden als bewaarders. Het was vrijdag niet de eerste keer dat voor deze serie opna men werden gemaakt op de veer boot. Twee maanden geleden werd gefilmd op het varende schip. In beeld werd gebracht hoe vrouwen naar het eiland reisden om hun ge vangen echtgenoten te bezoeken. Dat was bedoeld voor aflevering zes. De opnamen van vrijdag worden ver werkt in de eerste aflevering: men ziet hoe Kraaykamp op het eiland ar riveert om daar te worden geinterneerd. De serie is gebaseerd op een oor spronkelijk Engels verhaal, dat be werkt is door Ger Apeldoorn en Harm Edens. Laatstgenoemde speelt Platters zullen op 1 oktober het galadiner-dansant opluisteren. O succes van vorig jaar krijgt een volg: op zaterdag 1 oktober is in el de Lindeboom weer een groots adiner-dansant, op touw gezet ir Nico Erwich in samenwerking t de Lindeboom. Dit jaar niet met Towers, maar met de wereldbe- mde formatie "The Platters", een fessioneel begeleidingsorkest en showballet. trig jaar kwamen er 192 personen af en dat rechtvaardigt een ver- Er is animo voor", aldus Nico rich, die zegt op deze wijze de else middenstand ontspanning te len bieden na een seizoen hard rken. Er zijn ook bedrijven die het een leuk relatiegeschenk voor me- t verkers of klanten zien. opzet is hetzelfde als de vorige r. Een avondvullend programma, elkaar gepraat door een vak- idige presentatrice. De zesper- msformatie „Casino" zorgt voor achtergrondmuziek en de nals vorig jaar houdt de gemeen- fexel. in samenwerking met de chting Beroepsgerichte Volwasse- Educatie, een cursus beroepen- ntatie voor vrouwen. Gezien de angstelling van vorig jaar is de wachting dat ook deze keer vol- ïnde deelneemsters zich zullen jeven. Op donderdag is om 20.00 een voorlichtingsavond in d' Ou- Ulo. begeleiding van „The Platters", die ongetwijfeld hun onvergetelijke hits als „Only you" en „Smoke gets in your eyes" ten gehore zullen bren gen. Er is bovendien een optreden van de „Irene Weiter dansers", het winnende showjazzballet uit de Hen- ny Huismanshow. Natuurlijk wordt de gasten een exclu sief zesgangendiner voorgeschoteld, inclusief bijpassende wijnen, verzorgd door de bekende koks uit de Fagel-restaurants Arno Evers en Ar thur Taggenbrock, bijgestaan door de sous-chef van het Amstelhotel Cor van Dusschoten en Jaap Mets, chef-kok van de Lin deboom. Deurprijs Vast en spectaculair onderdeel van de avond is de verloting van de deur- prijs, deze keer een geheel verzorgde reis voor twee personen naar een Frans skigebied. Voor dit galadiner-dansant zijn 200 plaatsen beschikbaar. De Texelaars die vorig jaar zijn geweest zullen eerst in de gelegenheid worden gesteld zich aan te melden. Andere belangstellenden kunnen tot 10 sep tember bellen naar de receptie van de Lindeboom, telefoon 02220-2041. De kosten bedragen f.137,50 per per soon. Met eventuele dieet- voorschriften kan rekening worden gehouden, mits tijdig bekend. Dinsdagavond 13 september verga dert de gemeenteraad, aanvang 19.30 uur. De agenda: De geboeide Kraaykamp wordt van het polltlebusje naar de boot geleid. PAGINA 5 in de serie mee als politieman. Voor Johnny Kraaykamp was het vrijdag de eerste keer sinds twintig jaar dat hij op Texel was. Destijds bracht hij met zijn toenmalige vrouw de witte broodsweken door bij mevrouw Van Vooren aan de Vuurtorenweg in De Cocksdorp. Het laatste vakantieweekend heeft geen enorme uittocht veroorzaakt vanaf Texel. Hoewel de vervoerscij fers van Teso over de hele linie wel zijn gestegen ten opzichte van vorig jaar, deden zich geen lange wacht tijden voor. Dit weekend werden van Texel naar Den Helder 7958 personenauto's ver voerd. Dat waren verleden jaar 590 minder, dus een stijging van 8%. Ook bij de caravans was er een stij ging: 236 tegen 221 vorig jaar, dat is 6,8 Er werden 237 aanhangers vervoerd, 48 meer dan in 1987 (+25,4%). Ook de vervoerscijfers van Den Hel der naar Texel vertonen een stijging: personenauto's 3865 tegen 3585 vo rig jaar 7,8%), caravans 90 tegen 82 9,7%) en aanhangers 108 te gen 83 30,1%). Het aantal vreemde auto's dat op Texel was op zondag was 2969. Dat zijn er 18 minder dan op de ver gelijkbare zondag verleden jaar. Zo'n 250 mensen hebben tot nu toe het formulier van de gemeentelijke verkeersveiligheidenquete inges tuurd. Een week geleden is de actie gestart. Gisteren kwamen drie per sonen naar het raadhuis om hun in zending toe te lichten. De gegevens uit de binnengekomen formulieren en de zes spreekuren die in het raadhuis worden gehouden zul len worden geïnventariseerd. In alle dorpen van Texel komen hoorzit tingen, waar de knelpunten per ge bied worden besproken. Op basis van al die informatie en meningsuit wisseling zullen punten aan de ver schillende gevaarlijke verkeerssituaties worden toegekend, waardoor de meest urgente zaken bovenaan een lijst komen. Er zal een plan worden gemaakt aan de hand van die prioriteitenlijst en na een inspraakprocedure zal dat aan de raad ter goedkeuring worden aan geboden. „De binnengekomen reacties gaan over situaties verspreid over het hele eiland, alleen Den Hoorn is iets in de minderheid", aldus ambtenaar Alex Bijma. Een veelgenoemd probleem betreft het oversteken van de Pont- weg. „De meeste mensen hebben het over situaties in hun directe om geving, met name kruispunten. En er wordt veel geklaagd over te hard rij dende auto's", aldus Bijma. cursus is bedoeld voor vrouwen (weer) willen gaan werken, maar stap niet maken. Bijvoorbeeld om- ze niet zeker weten of hun oplei- g voldoende is, of er wel plaats >r ze is op de arbeidsmarkt, of ze terug kunnen of willen in hetzelf- werk dat ze vroeger deden. De sus bestaat uit de volgende on- delen: Algemene oriëntatie, hierin een zaken aan de orde die te ma- hebben met werk en opleidingen, wordt aandacht besteed aan de schillende beroepsopleidingen, de leidsmarkt, solliciteren etc. Ook loort bij dit onderdeel een uitge- ide beroepskeuzetest. Het onder- el studievaardigheden richt zich op ophalen van kennis en vaardighe- die nodig zijn voor het volgen een opleiding: rekenen, taal, het sn maken van verslagen, uitreksels werkstukken. De kansen op een irkkring worden vergroot als men ige kennis heeft van informatica, larom wordt in het derde onderdeel de cursus aandacht besteed aan gebruiken van computers in het gelijks leven en in verschillende be- pen. Er wordt niet alleen theorie geven, maar er zal ook praktisch :t computers worden gewerkt. Het itste onderdeel is de beroepen- ëntatie. De deelneemsters kunnen de loop van de cursus zowel theo- isch als praktisch kennis maken it een groot aantal vakrichtingen, laatste onderdeel vindt plaats op Streekschool, het Centrum voor roepsoriëntatie en Beroepsoefening iden in Heerhugowaard) of op het 1.0. in Den Burg. De cursus start maandag 26 september, eindigt !gend jaar mei en beslaat 5 dagde- per week. Voor vrouwen met jon- kinderen hoeft deelname geen zwaar te zijn, er wordt voor kinde wang gezorgd. De bijdrage van de meente en het ministerie van Soci- Zaken en Werkgelegenheid is zo dot dat de kosten inclusief boeken, ncils, kinderopvang, excursies en 'gelijke niet meer bedragen dan 0,— per deelnemer. Wie zich nu ds wil opgeven of meer informatie kan contact opnemen met de bei- cursuscoördinatoren, Mijkje Uit- 'boogaard, 02220 - 4203, Siem f, 02225 - 741. Of met Dick v.d ambtenaar Culturele Zaken, 220 - 3041. 1. Opening 2. Vaststelling volgorde stemming 3. Vaststelling besluitenlijst raadsver gadering van 9 augustus 1988. 4. A. Ingekomen stukken: B Mede delingen; C.Beantwoording raads vragen 5. Aanbrengen schuifwand o.b.s. De Cocksdorp 6. Overzicht vermeerdering huis vesting 1990-1992 ex artikel 65 van de Wet op het Basisonderwijs 7. Plaatsen fietsenrekken Kompas- school 8. Educatief plan voor de basiseduca tie 1988 9. Voorbereidingsbesluiten ten behoe ve van het bouwplan van: T.H.R.T. Haarsma, Molenstraat 64 te Den Burg P.M. Aarts/G.J.R. Festen, Marelstraat 12 te Den Burg Stichting Texels Museum, museum aan de Barendzstraat te Oudeschild L.H. Gort, Grensweg 330, te Den Burg 10. Besluiten I.Z.A.-regeling 11. Aanleg fietspad paal 28 12. Vervanging maaicombinatie 13. Goedkeuring 2e en 3e begro tingswijziging 1988 van de Recrea tiestichting Texel 14. Toeristenbelasting en woonforen- senbelasting 15. Overzicht onvoorziene uitgaven 16. Beschikbaarstelling financiële middelen planologisch onderzoek 17. Uitkomsten jaarrekeningen 1984-1986 18. Basisgezondheidsdienst 19. Overgang Schoolartsendienst in de Basisgezondheidsdienst 20. Schadevergoeding ex artikel 49 WRO (preadvies ontwerpbesluit) 21. Rondvraag 21. Sluiting. De zeiltocht rond Texel en Vlieland vond zaterdag geen doorgang en is verzet naar zaterdag 17 september. Gezien de weersvoorspellingen achtte de organisatie het, na de nodige in stanties te hebben geraadpleegd, on verantwoord om de tocht te maken. Er hadden zich 33 boten ingeschre ven. Volgende week starten op Texel twee zogeheten „Gordoncursussen". Een ervan, „Effectief omgaan met kinderen" werd al tweemaal eerder op het eiland gehouden. Deze cur sus vindt plaats in dorpshuis D'Ou- we ULO in Den Burg, voor de eerste maal op dinsdagochtend 13 septem ber. De andere cursus is op maanda gavond (voor het eerst op 12 september) en wordt gegeven in het Groene Kruisgebouw aan de Witte Kruislaan in Den Burg. Deze cursus is getiteld „Beter omgaan met jezelf en anderen". Docente van beide cur sussen, die f 175, per deelnemer kosten (inclusief lesmateriaal), is Ti ny Beemsterboer uit Heerhugowaard. De cursussen zijn gebaseerd op de boeken van de Amerikaanse kinderp sycholoog Thomas Gordon. Centraal staat het naar elkaar luisteren, zodat beide „partijen" elkanders behoeften leren kennen en daarover kunnen pra ten. De „Effectief omgaan"cursus is bestemd voor ouders en/of verzorgers en mensen die beroepsmatig te ma ken hebben met het opvoeden van kinderen. Tïny Beemsterboer: „Het is een cursus voor opvoeders van alle leeftijden: er zitten bijvoorbeeld ook oma's bij. Kinderen opvoeden is vaak niet gemakkelijk. Ouders voelen zich soms machteloos door het gedrag van hun kroost. Het gebruiken van straffen en beloningen helpt vaak niet en leidt tot strijd. Met onze cur sus proberen we dergelijke problemen te voorkomen, plezierige situaties uit te breiden en problemen tussen ou der en kind op te lossen op een voor beiden bevredigende manier." De cursus „Beter omgaan" werd vo rig jaar in Nederland geintroduceerd. Oorspronkelijk was de cursus ontwik keld in het kader van de vrouwene mancipatie en was bedoeld voor vrouwen. Daarvan is men inmiddels afgestapt; de cursus staat open voor iedere geinteresseerde volwassene. Het aanleren van assertief handelen (opkomen voor jezelf) is een onder deel van de cursus, maar Tiny Beemsterboer spreekt niet van een „assertiviteitscursus". „In deze cur sus gaat het erom hoe je kan opko men voor jezelf, zonder dat dit ten koste gaat van anderen. Effectief is daarom meer van toepassing dan as sertief." Beide cursussen bestaan uit tien bijeenkomsten van drie uur. The orie wordt afgewisseld door praktijk, zowel individueel als groepsgewijs. Voor opgave en inlichtingen: Tiny Beemsterboer, tel. 02207 - 14347. Contactpersoon op Texel: Gerda Stam, tel. 02220 - 4175. „Een oude keet, dat was zijn kantoortje". Herinneringen van trouwe gasten van Staatsbosbeheer kampeerterrein ,,'t Woutershok" aan de beginjaren van de camping en de toenmalige beheerder Dirk van der Vliet. Zijn opvolger en tevens schoonzoon Ger de Graaf wordt door de gasten op handen gedragen. Hij kreeg vrijdag tijdens een plechtige bijeenkomst op het speelveld van de camping dan ook letterlijk een pluim op zijn hoed van de oudste vaste gast, tante Cor Dros. kan men er alleen na reserveren te recht. 60 tot 70% van de kampeer ders zijn vaste gasten, sommigen zelfs vanaf het begin af. „Seizoensuitbreiding is bij ons duide lijk waar te nemen", aldus beheerder Ger de Graaf. Dit voorjaar heeft 't Woutershok voor het eerst arrange menten, waarbij men tent of caravan voor een bepaalde tijd onbeheerd mag laten staan. Dit ter bevordering van het weekendtoerisme. „Duidelijk een gat in de markt. We doen niet commercieel, maar we denken wel zo", aldus De Graaf. „Rust en ruimte staan hoog in ons vaandel. We ne men alleen gezinnen op. Er is geen kantine en kampwinkel. De groene draad van SBB wordt hier duidelijk doorgetrokken". Veel kampeerders waren tussen de buien door naar het speelveld van de camping gekomen om het bedrag te overhandigen dat was ingezameld on der de gasten. Met dat geld zal een kinderspeelwerktuig worden aange schaft. Het bedrag, f.1000,-, was een verrassing voor beheerder Ger de Graaf. „We hopen dat Staatsbos beheer nog een potje heeft en het bedrag kan verdubbelen. De kinderen zullen daar nog heel lang vreugde aan beleven", aldus G.Kootstra, een van de initiatiefnemende kampeer ders. Ger de Graaf beloofde het ko mend jaar een briefje mee te sturen met de reserveringen om iedereen persoonlijk te bedanken. Paspoortterrein In 1963 werd ,,"t Woutershok" op gericht in de Dennen. Op allerlei stukjes land tussen de bomen kon worden gekampeerd. Het was een zg. paspoortterrein. In maart 1971 kwam Ger de Graaf beheerder Dirk van der Vliet assisteren met de be doeling het beheer na ongeveer vijf jaar over te nemen. Dat werd echter twee jaar wegens gezondheidsrede nen van Van der Vliet. Ger de Graaf komt uit de Noordoost polder. Zijn vader werkte ook bij Staatsbosbeheer, lange tijd eveneens als campingbeheerder. Na een opleid ing in de fruitteelt werkte Ger twee seizoenen op een camping in Oos telijk Flevoland. Maarten Mantje was een kennis van de familie en vroeg hem voor een baan bij SBB Texel. „Om hogerop te komen was het han dig als je een kruiwagen had en die had ik in Mantje". Ger solliciteerde voor .kooiker in de Korverskooi, maar die baan ging aan zijn neus voorbij. Hij kreeg echter de toezegging dat hij de eerstvolgende keer aan de beurt was. Dat werd de baan bij ,,'t Wou tershok", Ballade De in 1980 overleden Dirk van der Vliet heeft eens in een poëtische bui een ballade geschreven over 't Wou- tershok.De familie vermoedt dat de naam van het kampeerterrein door hem is bedacht. Nadat in 1973 de paspoortterreinen en de kampkaarten werden afge schaft was 't Woutershok een jaar „statenloos". Voormalige paspoortbe- zitters drongen er bij SBB en ANWB op aan weer een soort kampkaart in te stellen. Dat gebeurde en alle voormalige paspoortterreinen werden natuurkampeerterreinen. Deze nieuwe term was eigenlijk bedoeld voor ter reinen van maximaal een hectare, met 25 kampeereenheden. 't Wouter shok voldeed daar niet aan en zat ook qua prijsniveau meer op de lijn van een algemeen kampeerterrein. Pas na tien jaar kwam er een inven tarisatie van de SBB natuurkam peerterreinen en alle campings die tot dan natuurterrein werden genoemd, maar eigenlijk veel te groot waren kregen de keus te verkleinen of alge meen kampeerterrein te worden, 't Woutershok werd met 5,5 hectare en 150 standplaatsen dat laatste. Reserveren Hoewel voor kamperen op 't Wouter shok geen documenten zijn vereist. Campingbeheerder Ger de Graat krijgt een pluim op zip hoed van tante Cor. terwijl zijn vrouw en zoons toekijken.

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 5