Cjrocn c2wartsjexeh in het hart Hogere belastingen maken >egroting 1989 sluitend PrachtigMaar wel 'n bonk wiend om je harses Ooit kiest u voor mooist Ianbeveling B en W: huisarts in De Koog Bang&Olufsen 3 jaar garantie Wist u: GOËNGA'S SUPERMARKT en SPECIALITEITENSLAGERIJ Jubileum-tandemsprong van Cor Ellen NI0Z MAG GEEN CONTAINER PLAATSEN Illll Verkeersveiligheidsplan ER 1| GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.313 VRIJDAG 9 SEPTEMBER 1988 De laatste toebereidselen worden Beomaster 3300 Systeemprijs: Beocord 3300 f3995,- Beogram CD 3300 tot31december1988 Jan Brouwer DEN BURG Splnbaan 15. Tel 02220-5130 BEOSYSTEM 3300 Een beroemd ontwerp met de nieuwste technieken. Radio, cassettedeck, compact disc-speler en afstandsbediening. of advertenties, abonnementen, etc geveld De Rooy B.V, Postbus 11, 1790 AA Den Burg, s?oon (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. dactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg. telefoon 02220-2741. ten werktijd deze week tot en met dinsdag a s.: Frans Hopman, Pater Wit- fcin 27, Den Burg, telefoon 02220 - 5472. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs ^19,80 per kwartaal; los 95 cent Postgiro 652. Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36 25 01.742 NMB nr. 67.34.60 398. dat biologisch dynamisch vlees niet duurder is dan gangbaar vlees. dat de bleflappen dit weekeinde maar 7,98 per kilo kosten en de Griekse Rosaki-druiven maar 1,98 per kilo bij in Den Hoorn, 02226 - 252 En... Den Hoorn is dichterbij dan u denkt. Ons postagentschap is ook op vrijdagavond geopend. loruitlopend op de ontwerp-gemeentebegroting voor 1989 eft het college van B en W deze week de bijbehorende ,,aan- idingsbrief" gepubliceerd. In deze nota becijferen B en W dat n verhoging van de gemeentelijke belastingen en rechten met lee procent noodzakelijk is om het voorgenomen beleid te kun n uitvoeren. Zoals reeds eerder in deze krant gemeld wil een llegemeerderheid een uitzondering maken voor de toeristen- woonforensenbelasting. Daarvan zouden de tarieven met vijf nt moeten stijgen. Opvallend nieuw plan is het streven naar n huisartsenpraktijk in De Koog. Verder zit er beweging in het nwrikbare" standpunt ten aanzien van de parkstatus van de telse duinen, omdat een collegemeerderheid graag voor de is- en provinciale subsidie voor Ecomare ad f180.000,— in nmerking wil blijven komen. ze subsidie staat na dit jaar op de ;ht. Bij ongewijzigd gemeentelijk eid (in het collegeprogramma at dat de status nationaal park rdt afgewezen) wordt van rijkswe- met intrekking van de subsidie Ireigd. „Alhoewel wij deze status ren afwijzen, is een meerderheid i ons college van mening dat aan minister van landbouw en visserij et te worden verzocht een zoge- imde „convenant" af te sluiten, kunnen op basis van het gemeen- jk beleid voor de duinen de ge- imde subsidies ten behoeve van mare worden veiliggesteld", al- schrijven B en W in de aanbie- gsbrief. Wethouder Schilling is als enige collegelid niet met de- ipstelling eens. Hij meent dat het te allen tijde de status nationaal izal wensen c.q. eisen. „Als dit Berdaad het geval blijkt te zijn, dan ins voltallige college van mening verdere initiatieven richting de ister overbodig zijn. De nationaal kstatus is op basis van het colle- irogramma niet bespreekbaar", zo aren B en W zich weer op een i 85 procent van de inkomsten de gemeente Texel is afkomstig het landelijke gemeentefonds. B W zijn somber gestemd over de wikkeling van de algemene uitke- uit dit fonds. Als gevolg van be- ligingsoperaties door het rijk is de vachting dat het uitkeringspercen- i de komende jaren zal dalen. Te- jkertijd worden de gemeenten onfronteerd met een toename van in, doordat hogere overheden ta- afstoten (decentralisatie). „Hand ing van de huidige gemeentelijke in, c.q. het gemeentelijk beleid, niet zonder (financiële) conse- nties blijven", concluderen B en lan ook. lens het college is het onont- mbaar dat de gemeentelijke be- ingen en rechten zullen stijgen, maast wordt uiteraard ook naar lostenzijde gekeken en blijft het ren gericht op verbetering van de :iency. De ruimte voor een dergelijke tarie- venstijging is zonder meer aanwezig, aldus blijkt uit het VBAonderzoek (Vergelijkend Budget Analyse- onderzoek) dat de gemeente begin dit jaar liet uitvoeren. Daaruit kwam onder meer naar voren dat Texel een grotere onbenutte belastingcapaciteit heeft dan vergelijkbare gemeenten. Vooral de onroerend goedbelasting zou nog een flink stukje hoger kun nen uitvallen. Andere belangrijke con clusies zijn dat de gemeente Texel over de afgelopen jaren een teruglo pend begrotingsresultaat heeft ge kend en dat zij aanmerkelijk meer uit de reserves heeft geput dan vergelijk bare gemeenten. Kortom: allemaal ar gumenten voor B en W om nu voor verhoging van de belastingen te plei ten. Bovendien aanleiding om de post onvoorzien te verruimen: voorgesteld wordt om in 1989 f 10,per inwoner te berekenen, in plaats van f7,50 zo als dit jaar. B en W stellen trouwens voor om de post onvoorzien voortaan nog uitsluitend te benutten voor het doen van incidentele uitgaven. In 1989 zal dat nog niet geval zijn: de raadscommissie voor financieel, eco nomisch en technisch beleid heeft zich uitgesproken voor 50 procent in cidenteel, 50 procent structureel. Investeringen B en W streven ernaar om in 1989 voor f 1,9 miljoen te investeren (exlu- sief rendabele bedrijfsinvesteringen). De investeringen zullen worden ge dekt uit de in de begroting opgeno men inkomsten. Anders ligt het met de zogenaamde „overcapaciteit" die voortvloeit uit de positieve resultaten over de dienstja ren 1984, '85 en '86. In de begro ting van 1989 is rekening gehouden met een extra beschikbaar bedrag van f 2 miljoen. Het ligt in de bedoe ling dit geld te reserveren voor de verbouwing van het gemeentehuis. Niet helemaal, want f 100.000,— zal worden overgeheveld naar het zoge naamde „egalisatiefonds" ten behoe ve van het gemeentelijk momumentenbeleid. Rekening houdende met de twee pro cent belastingverhoging ontstaat een zoordelig begrotingsresultaat voor 1989 van f 77.003,—. De begroting werd sluitend (met dus een saldo van 0) gemaakt door dit bedrag op te ne men als structurele dekking voor een deel van de post „groot onderhoud secundaire wegen". Deze post (ad f 165.000,—) werd aanvankelijk gefi nancierd uit de reserves, maar eigen lijk is dat ongewenst. Het „wegwerken" van de f 77.003,— is dus geen begrotingstechnische truc, maar kan worden beschouwd als een eerste stap op weg naar volledige structurele dekking van genoemde post. De ontwerpgemeentebegroting laat zodoende uiteindelijk het fraaie be drag van f 16.780.721,— zien, waar mee opbrengsten en kosten elkaar exact in evenwicht houden. Monumentenbeleid De storting van een ton in het hier boven al even aangehaalde „egalisa tiefonds", is eenmalig en gebeurt in het kader van een gewijzigde koers inzake het monumentenbeleid. Tot dusver werd van jaar tot jaar bekeken welk bedrag er voor het uit te voeren gemeentelijk monumentenbeleid be schikbaar moest worden gesteld. Daarvan wijken B en W nu af. Het college stelt voor om jaarlijks een be drag van f 110.000,— te reserveren. In de ogen van B en W is dat verant woord omdat het in 1985 opgestarte gemeentelijke monumentenbeleid zijn vruchten afwerpt. Weliswaar zijn dit jaar in het buitengebied niet veel panden zijn gerestaureerd en werd het budget dientengevolge niet ge heel opgesoupeerd. Dit kwam echter mede doordat de inventarisatie van de dorpen moest worden afgerond. Vanaf 1989 verwacht het college zo wel in de dorpen als het buitengebied concreet overleg te kunnen gaan voeren met de eigenaren van de mo numenten, waarna een prioriteiten programma kan worden samengesteld. Minister Smit-Kroes B en W laten blijken de haven van Oudeschild als een economisch speerpunt te beschouwen, zowel uit toeristisch als visserij oogpunt. Om trent de eventuele overname van de rijkshaven, kan momenteel weinig concreets worden gemeld. Wel bena drukt het college dat de haven feite lijk in handen van de gemeente moet komen. Verbreding van de haven mond is daarbij een belangrijk punt. „Om die reden hebben wij in februari verzocht aan de directie Noordholland van rijkswaterstaat een concept- Lees verder pagina 2 ,,Potverdikkeme, wat was dat mooi. Schitterend was het, maar wel een bonk wiend om je harses. Ze zelle mij hier vast nog wel eens terugzien!" Aldus het onversneden commentaar van strandjutter Cor Ellen (61) die woensdagmiddag op het vliegveld Texel een parachutesprong maakte, de eerste in zijn leven. Het was een zogenaamde tandemsprong, waarbij de springer zich vastklampt aan een geoefende parachutist, in dit geval de zeer ervaren Iwan Spilker. Ellen had de tandemsprong als geschenk aan geboden gekregen van het Paracen trum Texel, ter gelegenheid van zijn 50-jarig juttersjubileum. Aanvankelijk zou het waagstuk in juli worden uit gevoerd in Oudeschild, maar de weersomstandigheden dwongen toen tot uitstel. Woensdag werd een nieu we poging ondernomen en toen lukte het voortreffelijk. Eigen outfit Het werd een kleurrijke vertoning, die door vele familieleden (waaronder El lens 80-jarige moeder), de voltallige Texelse pers en collega's van het ma- ritiem en juttersmuseum werd gade geslagen. Ellen zag er heel anders uit als een gewone parachutist, want hij droeg niet de gebruikelijke paraoverall met valhelm en springschoenen, maar kwam in korte broek. oie broek was vervaardigd van een aangespoel de sleepzak, die als schietschijf bij luchtafweeroefeningen was gebruikt. Ittie Rienstra, dochter van de locale CDA-politicus, had er een fraai en zelfs zeer trendy kledingstuk van ge maakt, bestand tegen de ijskoude snijdende wind die op grote hoogte boven Texel staat. Militair gezelschap Na een korte instructie op de grond, tactvol en geruststellend gegeven door Spilker, stapte de strandjutter uiterlijk kalm naar het Pilatus Porter- toestel. Vredesactivist Ellen moest wel even slikken toen bleek dat hij deel zou uitmaken van een gezel schap militaire parachutisten maar zijn gevoelens werden deze keer toch overwegend beheerst door zorg over het eigen hachje. Op 3000 meter hoogte, klaar voor de sprong IFoto Dirk Kuiter). Alles verliep vlekkeloos. Het vliegtuig steeg op, nagekeken door zoveel mensen dat het leek of het om een reis naar de maan ging en wierp al op een paar honderd meter hoogte de militaire parachutisten af. Vervol gens klom het toestel naar meer dan 3000 meter en hier stortte Ellen zich samen met Iwan Spilker in de diepte. Er werd een vrije val gemaakt van zo'n anderhalve kilometer, waarna de parachute werd opengetrokken en de jubilerende strandjutter met zijn bege leider een precisielanding maakten op het grindbed. Juttertje toe Ellen, nog een beetje doof door het luchtdrukverschil, was voorlopig niet uitgepraat over hoe fantastisch het was geweest. Het was in elk geval voor herhaling vatbaar, zo verzekerde hij, terwijl hij op de plaats van de landing een feestelijke borrel dronk. Die borrel was natuurlijk wel van zijn eigen merk: Juttertje. MEDEDELINGEN VAN B EN W Onlangs heeft u een brief ontvangen over verkeersveiligheidsplan Texel. Daarin was een meldingsformulier waarmee u verkeersonveilige situaties in uw omgeving kunt melden. De mogelijkheid bestaat om uw melding nader toe te lichten tijdens het spree kuur verkeerszaken, dat zal worden gehouden van 11.00 tot 12.00 uur in het raadhuis op de navolgende data: Vrijdag 9 september 1988 maandag 12 september 1988 vrijdag 16 september 1988 maandag 19 september 1988 vrijdag 23 september 1988 Vertegenwoordigers van de politie en de gemeente zullen uw melding op nemen, waarna deze verder zal wor den verwerkt in het verkeersveiligheidsplan. Extra mel dingsformulieren zijn verkrijgbaar op het raadhuis, het politiebureau en de dorpshuizen. Het gemeentebestuur wil niet dat het NIOZ tijdelijk een laboratorium- container neerzet bij de Mokbaai. Het NIOZ had gevraagd de container te mogen neerzetten in verband met een cursus die van 11 september tot en met 7 oktober a.s. wordt gehou den. Volgens het bestemmingsplan is het betreffende terrein „duingebied" en daar mogen geen gebouwen wor den gezet. Ook een container geldt als gebouw. Vrijstellingsmogelijkhe den zijn er niet en er kan dus geen medewerking worden gegeven aan het plan. „Een van deze conclusie af wijkend besluit achten wij hier niet voor de hand liggen daar de contai ner voor educatieve doeleinden wordt geplaatst en niet voor wetenschappe lijk onderzoek", aldus het ambtelijk advies, dat door het college dus is overgenomen. Onder het genot van een ..Juttertje" wordt verslag uitgebracht aan moeder.

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 1