ronki Groot gezamenlijk feest voor zieken en ouderen Voor het weekend van 10 en 11 september 1988 VERVOLG VAN PAG.l Gemeentebegroting als DEMUmU1 Lichtboei en Zonnebloem doen samen GS tegen olieboringen in de Waddenzee Artsen Groene Kruis Diëtiste Tandartsen Apotheek Gezinsverzorging Alcohol en drugs Dierenartsen Noodslachtingen Rijkspolitie Brand/ambulance Kerkdiensten Anti-Discriminatie Kustwacht Eierland iist oor PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 9 SEPTEMBER) „(je» overeenkomst tot overdracht van de rijkshaven Oudeschild naar de ge meente Texel op te stellen. Tot op he den hebben wij nog geen reactie op dit verzoek ontvangen." Wellicht komt daarin verandering na het bezoek van minister Smit Kroes aan Texel. B en W zijn van plan haar uit te nodigen. Aan gespreksonder werpen geen gebrek: behalve de mo gelijke overdracht van de haven en de verbreding van de havenmond, schreeuwt ook de kustverdediging om aandacht. B en W willen probe ren om de zandsuppletie aan de Texelse noordwestkust alsnog vol gens schema in 1989 te laten plaats vinden. Ook in de portefeuille van deze mi nister zit het verkeer. Het opstellen van een Texels verkeersveiligheidsplan trekt momenteel de aandacht, maar B en W hebben zich voorgenomen om in 1989 al enkele concrete maat regelen te treffen. Onder meer wordt gedoeld op de aanpassing van de omgeving van de Schumakersweg en het maken van een linksafvlak nabij het Gerritslanderdijkje. Bovendien wordt gestart met een onderzoek naar de situatie op de Postweg Voorts kan een lang gekoesterde wens in vervulling gaan: de aanleg van een fietspad tussen Den Burg en Den Hoorn (voor de zomer). Als de Kogerstraat en de Bernhard- laan zijn gerenoveerd, dan zullen de reconstructiewerkzaamheden aan straten en wegen worden verplaatst naar de buitendorpen, zoals is te zien in het investeringsplan voor 1989. In het zelfde hoofdstuk noemen B en W tot slot de gewenste verbetering van de toegankelijkheid van de Teso- veerboten (voorziening aan de fui ken). Het college wil hierover overleg gaan plegen met onder meer rijkswa terstaat en Teso. Openbaar toilet Over de realisatie van een openbaar toilet in De Koog laten B en W zich cryptisch uit. „Binnen de voor 1989 beschikbare financiële ruimte hebben wij de aan de realisatie van een openbaar toilet in De Koog verbon den investering ad f 100.000,— niet kunnen handhaven. Deze investering is thans voorzien in 1990, ofschoon het onze wens is en blijft de ge wenste voorziening al in 1989 te rea liseren." VV V.» Het ziet er naar uit dat het doel van deze actievoerende Hoornder schoolkinderen (in februari 1987 tijdens een bezoek van WD-statenledenin 1989 wordt verwezenlijkt. De aanleg van een fietspad tussen Den Burg en Den Hoorn is althans opgenomen in de begroting voor volgend jaar. Het brandweerwagenpark is op peil, zodat op het investeringsplan geen grote bedragen voor de brandweer zijn gereserveerd. Toch moet rekening worden gehouden met de aanschaf van nieuw materieel, in verband met de brandbestrijding op de Waddenzee (de „blusboot"). De nieuwe brand weercommandant, de heer Groote die deze maand in functie treedt, zal dit punt verder uitwerken. Slaapplaatsen Ten overvloede stelt het college nog maar eens „onverkort vast te houden aan het maximum aantal van 47.000 toeristische slaapplaatsen". Het ge meentelijk beleid is gericht op sei zoenverbreding en kwaliteitverbetering van de recreatie ve voorzieningen. Wensen zijn onder meer een golfbaan en een luchtvaart museum. Voor de zomer van 1989 wil het col lege duidelijkheid hebben over het kamperen bij de boer. Industrieterrein Vrij regelmatig krijgt de gemeente verzoeken van bedrijven om zich te Zo'n tweehonderd Texelse zieken en ouderen zijn zondag uitgenodigd voor een grote feestmiddag in De Lindeboom. Het feest is een geza menlijk initiatief van zieken en be- jaardenomroep De Lichtboei en de afdeling Texel van De Zonnebloem. De aanwezigen krijgen een geva rieerd, echt Texels, programma voor geschoteld, dat duurt van 15.00 tot 19.30 uur. Thuisblijvers kunnen het feest rechtstreeks in hun huiskamer beluisteren via De Lichtboei. Niet toevallig is aanstaande zondag als datum geprikt. Dan is het name lijk de nationale ziekendag, een jaar lijks terugkerende dag (a la moederdag), voor alle zieken in heel Nederland. Deze dag gaat uit van De Zonnebloem. De lokale afdelingen van deze organisatie zorgen ervoor dat alle zieken in de desbetreffende regio een roos krijgen overhandigd. Vorig jaar deelden de Zonnebloem- vrijwillig(st)ers op Texel driehonderd rozen uit. Dit jaar wilde de nog prille en enthousiaste afdeling iets anders doen voor de zieken. Zo ontstond het idee voor een feestmiddag. Toevallig liep het bestuur van De Lichtboei met soortgelijke plannen Gedeputeerde Staten van Noordhol land willen wel toelaten dat in de Waddenzee bij Texel seismisch on derzoek wordt verricht naar de aan wezigheid van olie en aardgas, maar hebben grote bezwaren tegen het uitvoeren van olieboringen aldaar. Dat blijkt uit de verklaring van geen bezwaar die GS hebben afgegeven voor seismisch onderzoek dat de Ne derlandse Aardolie Maatschappij N.V. in de Waddenzee ten noorden van Texel wil uitvoeren. Dat onderzoek mag doorgaan onder voorwaarden die erop zijn gericht de verstoring van het milieu zo klein mogelijk te hou den. Wat de provincie betreft mag de NAM dus wel zoeken naar olie, maar geen boringen uitvoeren. „Wij zijn van mening dat een relatief gering ongeluk tijdens een boring reeds one venredige schade kan toebrengen aan het natuurlijk milieu van dit gebied". rond. De omroep beleeft dit jaar het 20jarig bestaan en wilde dit heugelij ke feit luister bijzetten door iets aan te bieden aan alle luisteraars. Er werd een datum geprikt voor een feest middag in De Lindeboom: zondag 4 september. Zo hadden dus twee organisaties voor dezelfde doelgroep in dezelfde week hetzelfde plan in gedachten. Tijdens de Zonnebloemboottocht jongstleden voorjaar kwam dit uit. Heel wijs besloten beide besturen vervolgens de organisatie van het feest samen aan te pakken. Zo konden ook de kosten worden ge deeld. De Zonnebloem kreeg geen vergoeding van de landelijke organi satie (geen rozen, geen geld), maar kon het feest financieren uit onder meer spontane giften (waaronder f500,— van klaverjasclub De Witte Burcht) en lotenverkoop (bijna 3000 stuks verkocht dit jaar). De Lichtboei bracht het geld bijeen door deelname aan de Koninginnemarkt en een spe ciaal voor dit doel gehouden bazaar. Uiteindelijk bleken de kosten mee te vallen: van vele kanten werd belange loos medewerking toegezegd voor aanstaande zondag. Zo haalt en brengt Taxi Toon Smidt gratis de be woners van De Gollards die niet op eigen gelegenheid kunnen komen en hoeft geen huur te worden betaald voor de schouwburgzaal. Verpleeg kundigen en een arts zullen aanwezig zijn, terwijl tevens tal van particulie ren hun diensten aanbieden (autover voer etc.). Programma De gasten worden zondagmiddag muzikaal onthaald door Peter Kaan met zijn orgeltje „De Zigeuner". Voor de muziekbegeleiding voor de rest van de middag zorgt Alfons Boom op piano. Om drie uur verricht De Lichtboeivoorzitter Gelein Jansen de opening, waarna Lichtboei en Zonnebloemmedewerkers een door Martha Witte en Gre Zegers geschre ven „Lichtboeilied" ten gehore bren gen. Verder zijn er 's middags optredens van de Gemeenschap Ou deschild, de Dansgroep Oude Dansen en het zangduo Bennie den Haan/Do- rie Kuip. Na de broodmaaltijd staan nog op het programma een gedicht van Ans Gieles, de dagsluiting door dominee Donker en als klap op de vuurpijl een optreden van het Texels Christelijk Mannenkoor. mogen vestigen in of rondom Den Burg. Hoewel de capaciteit op het in dustrieterrein van Oudeschild voorals nog voldoende is, is dit voor 8 en W aanleiding om onderzoek te doen naar geschikte lokaties in Den Burg. Dit onderzoek is nog gaande. Onderwijs Kritiek heeft het college op de rijks bezuinigingen in het (basis)onderwijs. „Leek met de invoering van het Londobekostigingsstelsel een einde te zijn gekomen aan de grote, voor reke ning van de gemeente komende, te korten op de onderwijsbegroting, nu volgen maatregelen elkaar in snel tempo op, met ons inziens als enig doel het verlichten van de druk op de rijksbegroting." De gemeente heeft in totaal voor meer dan dertigduizend gulden moeten ombuigen om gelijke tred te kunnen houden met de bij gestelde Londonormen. „Wij beschouwen het als onze taak, daar waar mogelijk, voorwaarden te scheppen het basisonderwijs gestalte te kunnen geven", aldus B en W. Concreet betekent dat in 1989 onder meer handhaving van het niveau van het schoolzwemmen en de gym nastieklessen. De gemeente draagt in zeer behoorlijke mate bij in de daar aan verbonden kosten. De vervoersregeling voor de leerlin gen van de Strijbosschool in Midden- Eierland zou volgens B en W niet automatisch moeten worden geconti nueerd, maar jaarlijks worden bezien. B en W willen de kosten van school- Donderdag 8 september In Cinema Texel draait om 20.00 uur voor het eerst „The Untouchbles", spelend in Amerika in de dertiger ja ren, de tijd van de drooglegging. Het drankverbod is er de oorzaak van dat Chicago is veranderd in een stad van geweld en corruptie. De dienst wordt er uitgemaakt door maffiabaas en af perser Al Capone (Robert de Niro). Alle pogingen om zijn absolute macht binnen de georganiseerde misdaad te breken, zijn mislukt en hebben tot komplete gangsteroorlogen geleid. Het ministerie van financien geeft aan een stille, bescheiden man op dracht een eind te maken aan de moorden en de illegale praktijken. Zijn naam is Eliot Ness (Kevin Cost- ner). Hij heeft slechts een doel: Al Capone vernietigen en Chicago „schoonvegen". In deze film is verder onder andere Sean Connery te zien als Malone. De muziek is van de ver maarde filmcomponist Ennio Morrico- ne. De regie was in handen van Brain de Palma. Vrijdag 9 september Van 11.00 tot 12.00 uur wordt in het raadhuis spreekuur gehouden voor mensen die hun schriftelijke opgave van verkeersknelpunten willen toe lichten tegenover mensen van ge meente en politie. Om 19.00 uur wordt in „Het Olijf blad" in de Weverstraat in Den Burg een gebedsuur voor christenen van Texel gehouden; aansluitend om 20.00 uur vergadering. In Cinema Texel draait om 20.00 uur „The Untouchables" Zaterdag 10 september Om 10.00 uur start in de jachthaven het „Rondje Haaks" van de Wa tersportvereniging. Van 10.00 tot 15.45 uur wordt op het veld achter de School met de Bij bel te Oosterend het jubileumtoernooi gehouden ter gelegenheid van het 20jarig bestaan van „Smash '68". Om 14.00 uur begint op het veld van Texelse Boys een driekamp van de at- letiekjeugd. In Cinema Texel draait om 19.00 en 21.30 uur „The Untouchbles". Zondag 11 september In „De Lindeboom" wordt van 15.00 tot 19.30 uur een grote feestmiddag gehouden voor allle zieken en bejaar den van Texel ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van „De Lichtboei". Om 10.00 uur start bij Manege „Akenburg" de najaarsmarathon van de Vereniging voor Vrienden van het Paard. Vanaf 11.00 uur kunnen toe schouwers een routebeschrijving in de manege krijgen. In de Hervormde kerk in Den Burg preekt in de dienst van 9.30 uur Ds Bonmo uit Buenos Aires. Aansluitend gelegenheid tot discussie. In Cinema Texel draait om 20.00 uur „The Untouchbles" Maandag 12 september Van 11.00 tot 12.00 uur is in het raadhuis spreekuur om mensen de gelegenheid te geven hun schriftelijke klachten over knelpunten in het verkeer toe te lichten tegeno ver mensen van politie en gemeente. In Cinema Texel draait om 20.00 uur „The Untouchbles". Dinsdag 13 september De afdeling stamboomonderzoek van de Historische Vereniging Texel heeft een bijeenkomst in dorpshuis d'Ouwe ULO, aanvang 20.00 uur. Ook be langstellende niet-leden zijn welkom. In Cinema Texel draait om 20.00 uur „The Untouchbles". ta ouderenbeleid tot stand te bren gen. „Ook op Texel is er sprake van een verdergaande vergrijzing. Naast de consequenties welke deze ontwik keling kan hebben voor de huis vesting van ouderen (te denken valt aan uitbreiding van het aantal kleine re woningen, vergroting van de capa citeit van de bejaardentehuizen en het realiseren van zogenaamde serviceeenheden), menen wij dat geanticipeerd dient te worden op het ouder worden in bredere zin." Mede met het oog op de in de ge meente Texel verblijvende toeristen, vinden B en W uitbreiding van het aantal huisartsenpraktijken met 1 wenselijk. Dat zou het geval moeten zijn in De Koog. Pogingen om, in overleg met de eilandelijke huisart sen, te komen tot een dependance of een eerste hulppost in De Koog, zijn gestrand. Reden daarvan vormden de financiële gevolgen voor de betrokken artsen. De afbouw van het aantal door het rijk toe te wijzen contingenten voor nieuwbouw, gaat voort. In 1989 be schikt Texel over 37 contingenten (12 woningwet en 25 premiekoop As Cwoningen), in 1990 nog slechts Na 1990 hoopt Texel weer over gj middeld 45 contingenten te beschj ken. Het actieve woningverbeteringsbeleid wordt vyj tgezet. In dit jaar werd de eerste aanzet gegeven met een zestal be jaardenwoningen (Starkenburgh), j 1989 is een complex woningwet*] nmgen aan de beurt (Schilderend) SchenJ De raadsfracties krijgen uitvoerig tijd om de B en Wvoornemens op zich te laten inwerken. Op woensj 12 oktober kan er voor de eerste maal worden gereageerd. Dan is e| een voorbehandeling in een openl vergadering van alle adviescommJ sies. Weer een maand later, op dtf dag 15 november, houden de raadsfracties hun algemene besclJ wmgen. Een dag erna vindt de eid lijke begrotingsbehandeling plaats, met een reactie van B en W op d4_ algemene beschouwingen en uitej delijk de vaststelling van de ontw begrotingen. logopedische hulp (daadwerkelijke be handeling van de daarvoor in aanmerking komende kinderen) ten laste laten komen van ziektekosten verzekeraars. Momenteel zijn de be trokken logopedistes in dienst van de gemeente Texel. In de aanbiedingsbrief publiceren B en W tevens de resultaten van een „leerlingenprognose", opgesteld door een onderzoeksbureau uit Assen. De uitkomst luidt dat het aantal basis schoolkinderen de komende vijftien jaar licht afneemt (van 1285 naar 1226). Opvallend is dat het leerlin gental bij alle scholen vermindert (het sterkst bij Thijsse en Jozefschool). Een deel van deze afname komt voor rekening van de nieuw te vestigen Vrije School, die in het jaar 2003 95 leerlingen zou tellen. Molenkoog In het investeringsplan voor 1989 is een bedrag van f 217.000,— opgeno men voor diverse aanpassingen in zwembad Molenkoog. Vooral het ver vangen van filters en leidingen is kostbaar. Ook voor 1990 zijn investe ringen voor Molenkoog voorzien. Vol gend jaar zal dat nog geen gevolgen hebben voor de tarieven, maar daar na zitten tariefstijgingen er dik in. Er is geen rekening gehouden met even tuele effecten van de ingebruikname van het subtropisch zwemparadijs „Calluna" op het bezoek aan Mo lenkoog. Vergrijzing B en W stellen zich ten doel een no- Uitsluitend voor spoedgevallen Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur. Dokter R. Coutinho, Schilderend 40, Den Burg, tel. 02220 - 2023. Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandag 8.00 uur Zaterdag 10 september: Marja Keyser Zondag 11 september: Henny Hilgers telefoon (02230) 23024. Uitleen van verplegings- artikelen en informatie: Op de werkdagen van 16.30 - 17.30 uur. Spoedgevallen tel. (02220) 3241. De diëtiste mevrouw S. L. Goote houdt in de maand september we gens vakantie geen zitting. Voor zeer spoedeisende tandheel kundige hulp kan men op zaterdag en zondag om 18.00 uur precies in het Tandheelkundig Centrum, Witte Kruislaan 19, Den Burg. Weverstraat 95, telefoon (02220) 2112. Open van maandag t/m vrij dag van 8.30-18.00 uur. Zaterdag van 11.00-12.30 uur en van 15.00-17.00 uur en zondag van 11.00-12.30 uur en van 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd al leen voor spoedeisende gevallen. Spreekuur: elke werkdag van 9.00-10.00 uur en van 14.00 tot 15.00 uur, Julianastraat 3a, Den Burg, telefoon (02220) 4152. In het weekend kan op zaterdag, zondag en maandag tussen 17.00 en 19.00 uur gebeld worden met mevr. B. Dijkstra, tel. 02223-832. Consultatiebureau voor alcohol en drugs, Molwerk 31/45, 't Horntje. Spreekuur volgens afspraak: tele foon (02226) 413. Alleen voor spoedgevallen tele foon (02220) 2527. Voor noodslachtingen bellen op werkdagen (02220) 2182 (slacht plaats); na werktijden en in het weekend (02220) 4663 via TEM- centrale. De bureau van de groep Texel van de Rijkspolitie in Den Burg is da gelijks geopend van 9.00 tot 18.00 uur.Telefonisch te bereiken, dag en nacht, via tel. 02220 - 2644. Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 02220-2066. Bij geen gehoor 02230-22222. Voor niet spoed eisend ambulance-vervoer: 02230-12888, bij geen gehoor 02230-22222. Zondag 11 september HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 9.30 uur ds. Bonino uit Buenos Aires Uitzending Lichtboei De Waal 11.00 uur ds. Weggemant, De Koog 9.30 uur mw. Van Alphe ')en 0I Den Hoorn 9.30 u. ds. Weggeman Oosterend 9.30 uur ds. De Jong Oudeschild 11.00 uur ds. De Jong De Cocksdorp 9.30 uur mevrouw Van Alphen GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg, 9.30 uur ds. Bonino uit Buenos Aires Gez. dienst in de Herv. Kerk. 19.30 uur drs. Salakay Oosterend 10.00 en 19.30 uur dl J. Fuickschot uit Zaandijk GEREFORMEERDE GEMEENTE in kerkgebouw Schoolstraat te Oosterend, dienst 10.00 en 16.00 uur: GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk, Ko gerstraat, Den Burg 16.15 uur dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg, 10.00 uur ds. Knip- scheer Kerkbusje Den Hoorn BAPTISTENGEMEENTE In Eben Haëzer, Julianastraat 11, Den Burg 10.00 uur: spreker voor ganger Joh. Tensen Doopdienst Kinderoppas 19.15 uur: welkomstdienst m.m.v. The Messengers. Spreker: evange list R. Meeuwsen uit Den Helder Uitzending Lichtboei ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: zaterdag 19.30 uur Dameskoor Uitzending Lichtboei Zondag 10.45 uur Herenkoor Doopdienst Kindercrèche De Koog: zondag 9.30 uur Oudeschild: zondag 19.00 uur JEHOVA'S GETUIGEN Koninkrijks zaal, Schilderend. 10.30-11.20 uur: Openbare lezing 11.20-12.30 uur Wachttorenstudie Jongeren - Hoed je voor het leide* van een dubbel leven. BAHA'I Elke eerste woensdag van de maand informatie over het Baha'i- geloof van 10.00-12.00 uur. Adres Plevierstraat 16, De Koog, tel. 02228-896. De telefonische melddienst van Anti-Discriminatiegroep Texel is voor melding van alle soorten dis criminatie te bereiken onder de volgende nummers: 02220-2609, 02220-4897, 02220-4969 en 02222-315. Voor meldingen van schepen of zwemmers in nood: Kustwacht Eierland, tel. 02222-270. Opgaven voor vermelding in de lijst „Voor het weekend" moeten dinsdags vóór 12.00 uur ingele verd worden. st coll gende wein in te i lals b< ïgs m Ie afd irenigi ig eer in 6 ti in gra irschil enoeg ïze sp jubile Tig jas ir kum et 9 j; al is ii ieder smake lor de: ik vee et de bben. kn 14.1 iren vi eedoe ten. H i hand ir judo he fbal ei ijvend, les me m uur in", ali ganisa lor gei format ins ovi stijden 'gelijks lentuel e afde! esente bt een tijd ie ie in d an vrijt ngsles ssen g ST-afd ie zon ST-insl men. lorthal "arte j rm,

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 2