Texel moet vuil nog paar jaar opsparen Huisvuil volgend jaar sl in mini-containers Argentijnse dominee bezoekt Texel Syvo trainingen 'olksdansgroep bij ipen dag Buureton eslaagd fexelstroom aat in dok 'rogrammawijziging imash '68-toernooi Eerste bijeenkomst Plattelandsvrouwen Fietstocht toerclub Eindsprint bij wielerwedstrijd Reinigingsrecht traks ruim f100,— (leedruimte voor heuma-zwemmers lejaardentocht (oor Oosterenders Voordrachtskunstenaar vertelt volkssprookje Voor de veertiende keer zwemvierdaagse Molenkoog fllJDAG 9 SEPTEMBER 1988 TEXELSE COURANT PAGINA 9 Het ingang van maandag begint Gy- o weer met haar trainingen. laandag: 19.00-20.15 uur, dames olleybal. 'lijdag gym: 4.15-15.15 uur dames 15.15-16.15 uur kleuters groep 1 2 16.15-17.5 uur jongens meisjes roep 3 4 17.15-18.15 uur jongens meisjes joep 5 6 18.15-19.15 uur jongens meisjes roep 7 8 lieuw leden zijn op de desbetreffen- te uren van harte welkom. !P woensdag 14 september is in de 'tureton een open dag. Diverse vere rgingen verlenen hun medewerking, look de volksdansgroep. De groep in woensdag, onder leiding van oukje Drijver treedt op om 10.15 Pr, de vrijdaggroep van Veldwisch m 14.30 uur. inny Medema slaagde aan de Rijks- Piversiteit Groningen voor het doc- raal examen Pedagogiek. ^Teso-boot „Texelstroom" vertrekt Jandag naar het drijvende open- ditdok „Hercules" te Harlingen. In igeveer tweeenhalve week zal het •fup een normale periodieke onder - 'ludsbeurt ondergaan. Vuiloverslagstation in Amstelveen, werkend volgens een systeem dat ook op Texel zal worden toegepast Boven: gezicht op de stortbunker. waaronder zich de containers bevinden. Te zien zijn de kleppen waarmee het stortgat direkt wordt afgesloten. Onder: Een volle afgesloten container wordt afgevoerd. De op handen zijnde invoering van het mini containersysteem staat geheel los van de plannen om het Texelse huisvuil zo spoedig mogelijk af te voeren naar verbrandingsinstallaties op het vasteland of op het eiland zelf te verwerken tot compost. Of de "eigen" compostering doorgaat, staat nog niet vast. Maar het overslagstation (waar het huisvuil in containers wordt gestort die vervolgens naar de verbranding op het vasteland worden afgevoerd) moet er in elk geval komen. Zoals bekend wil het college het overslagstation bouwen op het terrein dat grenst aan de noordkant van de PEN-centrale bij Oudeschild, maar ook de voormalige autowrakkenbelt aan de Pontweg ter hoogte van Den Burg komt in aanmerking. Geen stank Wethouder Klaas Barendregt en di recteur gemeentewerken Piet Plug vinden het vervelend dat veel men sen denken dat dit overslagstation een bron van stank zal zijn. „Dat is echt een misvatting", zegt Baren dregt met stelligheid. „Zo'n over slagstation is niet zomaar een vuilberg, maar een inrichting waar de reinigingswagens het huisvuil in con tainers storten, die potdicht worden afgesloten. Er kan gewoon geen stank in de omgeving ontstaan; als het wel zo was zouden we zo'n systeem zelf niet willen. Ook weg waaien van vuilnis tijdens het over- storten is onmogelijk, want alles gebeurt overdekt en windvrij". Erva ringen met dergelijke overslagstagsta- tions elders in het land zijn gunstig. Dat er geen reden is voor ongerust heid, wordt volgens de wethouder bewezen op Ameland waar sinds een jaar een huisvuiloverslagstation tot tevredenheid in gebruik is. „In Liefde voorde staat zelfs een overslagstation probleemloos midden in een dorp",zeggen Barendregt en Plug. De compostfabriek die men er op Texel later wil bijbouwen, zal ook van een type zijn dat geen milieuhinder van betekenis veroorzaakt. Overigens staat het nog allerminst vast dat die eigen Texelse compostfabriek er ooit komt. Wachten Het overslagstation heeft uiteraard pas zin als het mogelijk wordt het Texelse huisvuil naar verbrandingsmg- sinstallaties op het vasteland af te voeren. Zo ver is het nog niet want de capaciteit van de bestaande in- stallatie's wordt momenteel volledig benut. Het Texelse huisvuil (10.000 ton per jaar) kan er niet bij. Dat wordt anders als i de derde week van september mdt de bejaardentocht voor oudere losterenders plaats. De exacte da im wordt later bekend gemaakt. We mee wil kan zich opgeven bij ienny Kalis, tel. 02223-310, Adri lentenaar, tel. 02223-227 of Anja oot, tel. 02223-283. et programma van het Smash '68 ernooi wordt gewijzigd in verband iet het afzeggen van één team. Alle selnemende teams worden daarom irzocht zaterdag om 9.45 uur aan- ezig te zijn op het terrein bij de :hool met de bijbel te Oosterend. pgave voor de barbecue kan bij Jan oopman, telefoon 02223 - 848, (na BOO uur). Ook een volle len dus zwareI minicontainer kan makkelijk worden verreden. De afdeling Texel van de Nederland se Bond van Plattelandsvrouwen staat op punt het nieuwe seizoen te beginnen. Maandag wordt in de kan tine van het LBO aan de Emmalaan de eerste bijeenkomst gehouden, aanvang 20.00 uur. Voorts kunnen de leden weer deelnemen aan cur sussen. Gast tijdens de eerste avond is me vrouw L. Hof de Boer uit Weststellin- gerwerf, een bekend vertelster (vooral in noordelijke provincies). Onlangs was zij nog op televisie te zien. Da mes die eens willen kennismaken met het werk van de Plattelandsvrou wen, zijn van harte welkom. Een pro grammaboekje laat zien wat er gedurende het seizoen nog meer wordt georganiseerd. Naast diverse cursussen, kan men deelnemen aan een gespreksgroep, boekenclub of zwemgroep. Van 19 tot 24 septem ber staat een reisje naar Belgie op het programma, waarvoor nog enkele plaatsen vrij zijn. Ook niet-leden kun nen zich hiervoor aanmelden. Inlich tingen: mevr. W. den Haan, tel. 02220 - 3418. Voor verdere informa tie over de Plattelandsvrouwen kan men zich wenden tot het bestuur: mevr. T. Brand (02220 - 2325) of A. Westbroek (02220 - 3525). Toerclub Taxi 2000 houdt zondag de laatste toertocht van het seizoen. De afstanden zijn 25, 50 en 100 kilome ter. Inschrijven is mogelijk van 10.00 tot 12.00 uur, in het clubgebouw aan de Warmoesstraat. binnen enkele jaren nieuwe installa ties klaar zijn in Alkmaar en Amster dam of als er meer huisvuil in de provincie tot compost wordt ge maakt, waardoor de bestaande instal laties minder vuil te verwerken krijgen er er voor Texel dus ruimte ontstaat. Dat duurt waarschijnlijk nog een paar jaar en zo lang zal Texel gedwongen zijn te blijven storten op de inmiddels al veel te hoge vuilberg bij de Mokbaai. De gemeente wast de handen in onschuld. Het betreft hier een provinciale verantwoordelijk heid. Als de provincie niet voor extra verbrandingscapaciteit (of composte- ringsmogelijkheden) zorgt, zal zij er moeilijk bezwaar tegen kunnen ma ken dat de stortplaats nog een tijd in gebruik blijft. Er is geen alternatief, al is dat vooral voor de omwonenden een gruwel. Eerste keus Die vertraging heeft ook een voor deel: er is nu ook nog vrij veel tijd om de bevolking ervan te doordrin gen dat een overslagstation niet zo verschrikkelijk is velen hardnekkig blijven denken en als dat lukt, heeft het college wat meer vrijheid bij de keus van de plaats waar deze voor ziening moet komen. De eerste keus is zoals gezegd nog steeds het terrein bij de PENcentrale in Oudeschild. Blijkens een inmiddels vervaardigde schets, zal hier een overslagstation komen op een terrein dat groot genoeg is om er later de eventuele compostfabriek te kunnen bijbouwen en dat aan het zicht zal worden onttrokken door een boom singel van maar liefst dertig meter breedte. Het terrein zal worden ont sloten via een weg die op de IJsdijk uitkomt. Het terrein van de tweede keus (de voormalige rioolzui vering/autokerkhof) aan de Pontweg bij Den Burg, heeft volgens directeur Piet Plug van gemeentewerken het nadeel dat het te klein is; een aan grenzend stuk grond zou er dus moe ten worden bijgekocht. De bestaande ontsluiting van dit terrein (vanaf de Pontweg) is ongeschikt; er zou een pad vanaf de Westerweg moeten komen. De Teso veerboten zullen niet merk baar voller worden als het huisvuil van Texel straks naar het vasteland wordt vervoerd. In vergelijking met de "vuilproduktie" van grotere ste den, is die 10.000 ton van Texel een bescheiden hoeveelheid. Het komt neer op niet meer dan een vrachtau to per dag. Bij de dinsdag gehouden wieler wedstrijden lieten de renners van zo wel de A als de B-jeugd het op de sprint aankomen. Bij de A-jeugd was Martijn Bakker de snelste en bij de B-jeugd Jan Werner Prins. Bij de senioren kwamen vijftien ren ners aan de start aangetrokken door het mooie weer. In de B poule wist niemand te ontsnappen, in de sprint wist Willem Trap z'n wiel net iets eerder dan Martin Visser over de streep te drukken. Bij de A poule de- mareerde Piet Roeper in de laatste ronde en werd niet meer terug gepakt. Is de gemeenteraad bij de begro- igsbehandeling het licht op groen lt, zal al in de loop van volgend isr kunnen worden overgegaan op izameling van huisvuil in zg. mini- gntainers. Tegelijk gaat dan de srste fase in van de verhoging van jt reinigingsrecht: van f 70.- naar f 00,- tot f 110,- per jaar. e plastic vuilniszakken zijn straks js verleden tijd. Een hele verbete- ng, want de aanbieding van huisvuil ilgens de nieuwe methode is netter, ficienter en meer hygiënisch. Bo- mdien is het containersysteem no- ig als te zijner tijd wordt overgegaan pde gescheiden inzameling van an het overdekte zwembad in ap- artementenhotel „Tubantia" wordt eel gebruik gemaakt door rheuma- atienten, die het zwemmen in het xtra verwarmde water als aange- aam en heilzaam ervaren. Eigenaar I.O.K. van Holte wil de akkomodatie oor deze categorie gebruikers verbe- eren door het bijbouwen van een leedruimte. Volgens het bestem- nngsplan is dat onmogelijk omdat et maximale percentage van het ter- Bin dat bebouwd mag worden, reeds volgebouwd. B en W willen dat robleem oplossen, door het verlenen an vrijstelling. Een dergelijke vrijstel- ng (tot een maximum van 250 m2) an worden gegeven als het gaat om entrale voorzieningen waarmee de waliteit van het geheel is gediend, lat is hier volgens het college duide- jk het geval. het Texelse huisvuil straks naar ver brandingsinstallaties op het vasteland wordt gebracht. Uiteindelijk zal het tarief rond de f 240,- per jaar liggen. Grote emmers De kunststof mini-containers hebben een inhoud van 240 liter, wat onge veer overeenkomt met de inhoud van zes tot zeven plastic huisvuilzakken. Practisch elk gezin zal dus aan een container ruimschoots genoeg heb ben voor het aanbieden van het huis vuil van een week. De bestaande reinigingwagens van de gemeente zullen in gebruik kun nen blijven. Wel zullen ze moeten worden voorzien van een opzetstuk inrichting de container erin geleegd kunnen worden alsmede een moge lijkheid om grof vuil (dat niet in een container kan) mee te nemen. Overigens is gebleken dat het aanbod van grof vuil afneemt in gemeenten waar containers zijn ingevoerd. Grof vuil (dat meestal ook hard en scherp is) wordt dan vaak klein gemaakt om het in een container te kunnen stop pen. De plastic zakken gingen er ech ter kapot van Op Texel zal de aanbod van grof vuil ook afnemen dank zij de actieve opstelling van de familie Witte van de onlangs "offi cieel" geworden autowrakkenopslag aan de Postweg. Restanten draad, af gedankte stalen bedden en spiralen, kachels, wasmachines e.d. worden desgewenst van huis afgehaald. huisvuil. Dat laatste zal echter nog op zich laten wachten. Duurder De Argentijnse dominee Jose Migu- ez Bonino komt naar Texel. Zondag om 9.30 uur zal hij een interkerkelij ke dienst voorgaan in de NH-kerk te Den Burg. Maandag bezoekt hij en kele basisscholen op het eiland. Dominee Bonino is emeritus hoogle raar aan het Protestantse Instituut voor Hoger Theologisch Onderwijs in Buenos Aires. Hij is een van de be langrijkste bevrijdingstheologen van protestants Latijns-Amerika. Van 1975 tot 1983 was Bonino een van de voorzitters van de Wereldraad der kerken. Een van zijn boeken werd in de Nederlands vertaald „Theologie van verdrukten, een boodschap uit Latijns Amerika". Vertaling Zaterdag is Bonino gastspreker in Amersfoort tijdens de „Dag om te delen". Zondag is hij op Texel, waar hij in de NH-kerk te Den Burg zal pre ken. De Argentijnse dominee spreekt spaans, maar er zal een tolk aanwe zig zijn voor de vertaling. Verder wer ken aan de dienst mee ds. Salakay, ds. Ter Haar, mevrouw Hin-de Porto, mevrouw Van der Kooi-Hol en Geuko Haikens. Na afloop wordt in de kerk koffie ge dronken en is er gelegenheid om vra gen te stellen aan de buitenlandse gast. Dominee Bonino is ook maandag nog op Texel. Hij zal dan een bezoek brengen aan basisscholen „De Bruin vis" in Oudeschild, „Redmer Yska" in De Waal en de CVO-school te Den Burg. De kinderen van de hoogste groepen kunnen hem vragen stellen over de kinderen in Argentinië. Het valt niet mee om alleen met be hulp van de stem bepaalde beelden zo over te brengen dat de toehoor der ze na vele jaren nog steeds hel der voor de geest kan halen. Johannes Kemkens probeert dat zondag 17 september om 15.30 uur in Cinema Texel (de Vergulde Kik kert) met het Russische volkssprook je „Marja Morjewna, dochter van de zee". De voorstelling is boeiend voor alle leeftijden. Op 12, 13, 15 en 16 september vindt dit jaar voor de veertiende keer de nationale zwemvierdaagse plaats. De organisatie is weer in handen van het badpersoneel van Molen koog in samenwerking met de Zwem- en Poloclub TX'71. ledereen met genoeg uithoudingsver mogen om alle vier dagen minimaal 500 meter en maximaal 1000 meter te zwemmen (kinderen onder 11 jaar: minimaal 250 meter en maximaal 500 meter) kan zich bij de kassa van Molenkoog opgeven. De kosten be dragen 75,— en iedereen ontvangt vrijdag op de feestelijke slotdag een medaille en kan zich met de gratis bon te goed doen aan een lekker stuk barbeque vlees. Tussen 10.00 en 12.00 uur of 17.30 en 19.30 uur kan men terecht voor zijn of haar vierdaagse baantjes, ledereen waar van de achternaam met A t/m K be gint wordt verzocht tussen 17.30 en 18.30 uur te komen zwemmen. De gene waarvan de achternaam met L t/m Z begint wordt dan tussen 18.30 en 19.30 uur verwacht. Evenemen ten: Bij de zwemvierdaagse hoort, Molenkoog-getrouw, een groot aantal evenementen. Dit jaar wordt gewerkt aan paalhangen en glijbaan race op maandag, surfen op dinsdagmiddag, een sprint voetbal-spektakel op woensdagmiddag, badkuipen-race op donderdagmiddag en op de slotdag (vrijdag): kinder-vlooienmarkt, grab belton, miniplaybackshow, en bad barbeque. Voor de playbackshow, badkuipenrace en sprintvoetbal kan men zich bij Molenkoog opgeven. Eventueel kan op de woensdagmid dag (17.30-18.30 uur) worden inge haald als men één van de andere dagen verhinderd zou zijn. Voordrachtskunstenaar Johannes Kemkens brengt beelden over met zijn stem. Voordrachtkunst is een vak apart. Jo hannes Kemkens heeft in Londen een opleiding kunstzinnig spreken ge volgd. Hij probeert als rondreizend verteller en cursusdocent zijn brood te verdienen, maar dat is niet een voudig, ook al omdat hij geen subsi die krijgt. Kemkens heeft zich niet speciaal toe gelegd op sprookjes. Het voordeel er van vindt hij dat het leuk is voor zowel volwassenen als kinderen. „Kinderen vinden de beelden boeiend en volwassenen zoeken naar de bete kenis van die beelden", aldus de ver teller. Het Russische sprookje Marja Morjewna is een vertelling die al vele eeuwen onder de mensen in dat land leefde. De beeldspraak in het verhaal weerspiegelt het innerlijk en het hoogste ideaal van het Russische volk. Het is in de 19e eeuw opgete kend door Afanasjev. B en W hebben de dienst Gemeente werken inmiddels opdracht gegeven om de voorbereidingen te treffen voor het invoeren van het nieuwe systeem. Tevens is bepaald dat alle kosten die met de inzameling en af voer van huisvuil samenhangen, voor taan volledig door de tarieven moeten worden gedekt. Momenteel dekt de opbrengst aan reinigingsrecht de werkelijke kosten van de reinigings dienst voor 80%. Straks is dat dus 100% en wethouder Klaas Barendregt verwacht dat dit zal neerkomen om ruim f 30,-extra reini gingsrecht per gezin per jaar. Het is nog niet precies bekend, omdat de kosten van het nieuwe systeem nog maar globaal zijn geraamd Percentu eel is deze verhoging van het reini- gingssgeld nogal fors, maar gehoopt wordt dat de gemeenteraad er toch mee zal instemmen. De verhoging lijkt acceptabel, gezien het feit dat de mensen geen geld meer hoeven uit te geven voor plastic zakken (al gauw een gulden of vijftien per jaar) maar ook in het licht van de op han den zijnde opheffing van de baatbe lastingen I en II, waardoor het hogere reinigingsrecht voor de meeste Texe laars ruimschoots wordt gecompen seerd. Het reinigingsrecht zal echter nog aanmerkelijk hoger worden als

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 9