Cjroen c2warisJ~exeh in het hart Minister wil „erfenis" niet overnemen Arco de Graaf verslaat gehele Nederlandse top Ton van Ploeg" voor Raad van State r Oude motoren terug op de weg AKETOE'S WACHT MOMBER LOT ïbraak fermiste sportvisser ood aangespoeld Klap na ruzie Aanrijdingen Zangrepetities van Singers of the Lord Sportuitwisseling uitgesteld tot mei Val van dak Schade Motor pech OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.314 DINSDAG 13 SEPTEMBER 1988 bor advertenties, abonnementen, etc,: angeveld De Rooy BV, Postbus 11, 1790 AA Den Burg, •lefoon (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. Telefax 02220 - 4111 ledactie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon (02220) 2741 luiten werktijd deze week tot en met dinsdag a s Tessa de Graaff, Pater Wit- eplein 3, 1791 DP Den Burg, telefoon 02220 - 5639. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs /19.80 per kwartaal; los 95 cent Postgiro 652. Bankrelaties Amro Bank nr. 46 99.17.636 Rabobank nr. 36.25 01.742; NMB nr 67.34 60.398 )e Minister van Landbouw en Visserij vindt dat hij om zowel :ormele als feitelijke redenen, niet hoeft over te gaan tot uitbeta- ing van het bedrag van f 100.000,- dat door de voormalige taatssecretaris van visserij A. Ploeg is toegezegd als bijdrage in Ie kosten van de verlenging van de visserijkade te Oudeschild. -lij vindt daarom dat het beroep dat de gemeente heeft in gesteld bij de afdeling rechtspraak van de Raad van State, moet vorden verworpen. )at blijkt uit het schriftelijk verweer lat de minister heeft ingediend bij de Raad van State, als reactie op iet Arob-beroep van het Texelse lollege. loals bekend had Ploeg de ton be- jofd, maar verliet kort daarop het olitieke toneel. B en W vonden dat Ie minister van Landbouw en Visserij dus van hetzelfde departement) de erfenis" moest overnemen en ver- ochten het geld beschikbaar te stel- rn. De minister weigerde. Een weede brief van het college bracht aar geen verandering in en er kwam us opnieuw een afwijzing. Het was eze afwijzende beschikking waarte en het college Arob-beroep aante- ende, wat inhield dat men naar het oogste rechtscollege, deRaad van tate, stapte. Deze procedure is nu in olie gang en in het kader daarvan reeg de minister gelegenheid om ich tegen het beroep te verweren. Wel beloofd e minister ontkent niet dat de voor- alige staatssecretaris de ton heeft loofd, maar acht de omstandighe- n waaronder dat is gebeurd, zoda- ig dat inlossing van die belofte niet n worden verlangd. Een van die istandigheden dat Ploeg de belofte iet heeft gedaan jegens het college, laar mondeling jegens de visserijor- lanisaties DETV en CIV tijdens een ijeenkomst in Den Helder. De mi- Jister: „De context waarin een derge- ke toezegging is gedaan, het oorwaardelijk karakter dat daaraan hele zomer houden zich al twee iketoe's op in de Dennen, in deom- iving van de Rozendijk. De tropi- :he vogels worden vrijwel dagelijks 'aargenomen, meestal in de boom- ippen bij hotel Bos en Duin, waar met luid geschreeuw de aandacht ekken. Het zijn geelkuifkaketoe's, c uit gevangenschap moeten zijn itsnapt, maar niemand heeft enig ee wie de eigenaar zou kunnen zijn. e vogels maken een zeer levendige idruk en slagen er dus kennelijk in schikt voedsel te vinden. Gevreesd loet echter worden dat de dieren tt niet lang meer zullen maken, rant herft en winter naderen. Kake- ie's zijn slecht bestand tegen vocht kou, al zouden vogels die in Ne tland in een voliere in de openlucht jn opgegroeid, wel aardig gehard innen zijn. mwonenden hopen dat de eigenaar in de kaketoe's een poging zal doen dieren te vangen. Hij kan dan kon- kt opnemen van hotelier Johan opster van hotel „Bos en Duin" die eet op welke tijden en plaatsen de eren het meest zijn te zien. de nacht van zaterdag op zondag ingebroken in de kantine van Texel- Boys. Er zijnenkele ramen en een sur geforceerd. Twee kratten bier en if pakjes sigaretten werden vermist. 49-jarige Horst Walther uit het uitse Moers is gistermiddag leven- os aangespoeld bij Zürich langs de sluitdijk. De sportvisser, die over lord van „de Rival" is geraakt in st weekend van 3 en 4 september ird aangetroffen door de Rijkspoli- te water. Het is niet duidelijk hoe alther te water is geraakt. mogelijk is gegeven is appellant (b en w van Texel - red.) evenmin als mij rechtstreeks bekend. Reeds hierom had appellant een voorwaardelijk ka rakter van een dergelijke gestelde toezegging zeker behoren aan te ne men. Dit geldt eens temeer nu appel lant bekend behoort te zijn en kennelijk bekend was met het feit dat de toezegging betrekking had op een aangelegenheid waar de toenma lige staatssecretaris, gelet op de toe deling van verantwoordelijkheden voor het zeehavenbeleid binnen de rijksoverheid, geen toezeggingen, als hier verondersteld, kon doen". Niet bevoegd De minister vindt dus dat de toezeg ging niet geldt omdat Ploeg daartoe niet bevoegd was en omdat de ge meente dat kon weten. Argumenten in die richting werden door de mi nister al eerder gebruikt bij zijnafwij- zende opstelling. Niet het ministerie van landbouw en visserij draagt bij in de kosten van havenverbetering, maar het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Een man een man... B en W van Texel vonden uiteraard dat ze daar niets mee te maken had den. Ploeg had de ton beloofd en dat geld moest er dus gewoon komen. Een man een man, een woord een woord. In hun beroep drukten ze zich echter formeler uit: de staatssecreta ris had zodanige verwachtingen ge wekt dat erop mocht worden vertrouwd dat de toezegging ook gestand zou worden gedaan. De minister vindt echter dat de ver wachtingen ongerechtvaardigd wa ren, gezien de omstandigheden. Een woordenwisseling om achterstal lig loon laaide zaterdag zo op dat een eigenaar van een Texels bedrijf een voormalige werknemer een klap met een midgetgolfclub gaf. Die moest zich onder doktersbehandeling stellen en kreeg vier hechtingen in zijn oor. 'V.r De liefhebberij in oude motorrijwie len grijpt op Texel snel om zich heen. Tot voor kort was er slechts een handjevol Texelaars dat zich be zig hield met het opknappen en weer rijvaardig maken van motoren die vaak tientallen jaren ongebruikt op een zolder of in een schuur had den gestaan, maar nu zijn het er tientallen. Dat bleek zondag toen zich maar liefst 30 motorrijders aanmeldden voor de periodieke nostalgische rit die over het eiland werd gemaakt. „En dat is nog maar een deel van het totale aantal oude motoren dat zich op Texel moet bevinden", zeggen Adre Ran (eigenaar van een uit 1938 daterende Ariel) en Harley-rijder Her man Bakker, die twee keer per jaar de rit organiseren door uitnodigingen in de bus te stoppen bij iedereen waarvan waarvan bekend is dat hij een „klassieke" motor bezit. De nostalgische motorrijders vormen geen vereniging. Wel werken ze af en toe samen met de liefhebbers van oude tractoren en stationaire moto ren, die wel een georganiseerde club vormen en de motorrijders wel eens uitnodigen om luister bij te zetten aan een show. Uitdaging Het restaureren van een oude motor is vaak een moeizaam en langdurig karwei en daarom een uitdaging. Ontbrekende onderdelen kun je niet zomaar in een winkel kopen, maar moeten worden opgespoord. De soci- alekontakten die daardoor ontstaan. vormen waarschijnlijk de belangrijkste charme van deze hobby. Liefhebbers van oude motoren zijn geen snel heidsduivels, maar vaak wel perfecti onisten, die pas rusten als hun roestige, defekte en bijna vergeten vehikels er weer fabrieksnieuw uit zien en veilig rijden liefst in zo origi neel mogelijke staat. Zelf lopen ze er ook enigszins aangepast bij. Geen flitsende, kleurige motorpakken maar degelijke leren jassen en jacks met zwarte of witte valhelmen, vaak in „pot"-model met losse stofbril. De nostalgie-rijders vormen overigens een weinig uniform gezelschap. De meest uiteenlopende beroepen, leef tijden, inkomens en politieke partijen zijn erin vertegenwoordigd. Techni sche belangstelling en een zekere hang naar romantiek vormen de bin dende elementen. Aanwas Tot vreugde van de organisatoren konden zondag weer diverse nieuwe lingen worden verwelkomd, waaron der Cor Dros (69) die met DKW met zijspan present was en met de 74-jarige Sparta-rijder C.Schuijl tot de oudste categorie hoort. Ook Uw TC-redakteur heeft zich met zijn door zijn zoon gerestau reerde en door Rob Smidt gespoten NSU Fox uit 1954 bij het gilde ge voegd. Bij de rit over Texel was de snelheid aangepast aan de traagste deelnemers, zodat niet harder dan 60 kilometer per uur werd gereden. Nog niet alle motoren waren in technisch perfekte staat, zodat er enkele ach terblijvers waren. Overigens werd de rit een succes, al was de motregen tijdens de tweede helft (na een kof- fiestop bij hotel De Hoop in De Cocksdorp) onaangenaam. De foto toont de motorrijders bij de Eierlandse vuurtoren. „Het gevoel dat je gaat winnen van al die toppers, is heel gek. Ik geloof de gewoon niet dat ik de beste was, maar keek telkens achterom en dacht: waar blijven de anderen nou?" Maar de anderen kwamen niet en Arco de Graaf passeerde tot zijn eigen grote verbazing en vreug de als eerste de finish in de zwaar- bezette 10 Engelse mijlen van Dordrecht. De succesvolle Texelse rolstoelatleet liet de gehele Neder landse wheelertop (inclusief Seoul- gangers) achter zich en mag nu ook zelf tot die top worden gerekend. Dat hij vanaf nu tot de favorieten be hoort bij races over langere afstand, beseft De Graaf terdege. „Ik wil nu gaan prijsrijden." Uit opmerkingen van collega-wheelers blijkt dat dit geen grootspraak is. Na afloop van de wedstrijd bleken de toppers tevre den over hun eigen prestaties en tij den. Zij konden niet harder, waar Arco de Graaf nog reserves over had. Twijfels bij de winnaar, maar concur rent Kees van Breukelen verzekerde Arco dat hij hem niet had laten win nen. En collega Gerrit Plomp, vorig jaar nog winnaar van de marathon van Rotterdam, zei hem dat als hij al eerder in het jaar zo sterk zou heb ben gereden, hij een goede kans op deelname aan de Paralympics (in ok tober in Seoul) had gehad. Aldus de man die De Graaf vorig jaar nog be wonderend had gadegeslagen voor de televisie. „Ongelooflijk wat kan die hard rijden", dacht hij toen nog. De overwinning van zaterdag kan voor een deel worden toegeschreven aan intervaltraining. Samen met zijn trouwe begeleider hardloper Theo Franchimon uit Den Burg, oefende De Graaf op tempowisselingen. Twee ki lometer hard, twee kilometer rustig, en dan een nieuwe demarrage. Daar naast waren de weersomstandighe den en het parcours op maat gesneden. Arco de Graaf: „Tempo draaien is mijn grote kracht. Dat gaat het beste op een vlak, goed geasfal teerd parcours, zoals in Dordrecht." Ook wist de winnaar van de Texelse sportprijs 1988 zijn krachten goed te verdelen, zodat hij in de slotfase kon reageren op demarrages en uiteinde lijk in de laatste vijfhonderd meter de winst binnenhaalde. Al meteen na het startschot was er een groepje van drie favorieten aan de haal gegaan. De Graaf zag het ge beuren, reed er bliksemsnel naar toe en wist als enige de aansluiting tot stand te brengen. Een topper als Huub Nelissen (recentelijk winnaar van de Bloemenmarathon) miste de slag en was niet in staat om ook de ze sprong te maken. Hij bleef de hele wedstrijd in de achtervolging, want het groepje van vier bleef tot een ki lometer voor de finish op kop. Bij een scherpe bocht voor een viaduct brak het groepje in tweeen. Nederlands kampioen Kees van Breukelen greep zijn kans en demarreerde. Alleen de Texelse „coming man" kon tot ieders verrassing volgen. Toen De Graaf van ver de eindsprint inzette, voerde hij het tempo zo hoog op, dat Van Breu- kelen's krachten het begaven. Niet al leen de zege was fraai, ook de tijd (over circa 15 kilometer) mocht er zijn: 40 minuten en 30 seconden. Zangkoor „The Singers of the Lord" zou nog vele zanglustigen kunnen ge bruiken om de gelederen te verster ken. Het koor heeft de repetities weer hervat, onder leiding van Nelle- ke Schreur. Elke donderdagavond om 20.00 uur wordt gerepeteerd in „De Poort" achter de Gereformeerde kerk in Den Burg. De „Singers" streven naar gezellige repetities en zo goed mogelijke zang met liederen waar een boodschap in zit. Een 49-jarige vrouw uit Oosterend raakte donderdag met haar auto van de weg doordat ze schrok van een 24-jarige Japanner uit de Verenigde Staten, die in zijn auto langzaam de Sommeltjesweg opreed. De vrouw botste tegen een ANWB-paal en moest zich met lichamelijke klachten onder doktersbehandeling stellen. Een 47-jarige vrouw uit Den Hoorn zag vrijdag bij het oprijden van de Pontweg een 31-jarige man uit Assen in een witte Honda over het hoofd. Een aanrijding was het gevolg, waar bij de Volvo van de vrouw zwaar be schadigd raakte en de Honda total loss moest worden weggesleept, zo als op bovenstaande foto van Bert Koning is te zien. De sportuitwisseling tussen Texel en Koudekerke aan de IJssel die in het weekend zou plaatsvinden gaat niet door. „De geplande datum was te kort na het seizoen en er bleef te weinig tijd over om de organisatie rond te krijgen", aldus Ger Praamstra van de gemeente. Het idee van de sportuitwisseling kwam naar boven tijdens een bijeen komst van gemeenteraadsleden van Texel en Koudekerke. „We besloten dat onze gemeentes zich ook maar eens op sportief gebied moesten me ten", aldus Praamstra. Van uitstel hoeft geen afstel te komen. Er zal een nieuwe datum voor een uitwisse ling worden geprikt in mei Alle vere nigingen die deel zouden nemen komend weekend zijn op de hoogte gebracht en zullen opnieuw worden benaderd als een nieuwe datum vastligt. Bij werkzaamheden op het dak van zijn huis in de Warmoesstraat is za terdag een man van het dak gevallen. De val van ongeveer acht meter hoog werd enigszins gebroken door een luifel. De onfortuinlijke tuimelaar is met vermoedelijk enkele gebroken ribben in het Geminiziekenhuis op genomen. De Honda Civic van een 79-jarige Rotterdammer is in de nacht van woensdag op donderdag op het par keerterrein van een hotel in De Koog aangereden. De linkerachterkant raak te beschadigd. Vrijdag kwam de reddingboot „Sieg fried Egmundis" in aktie om hulp te bieden aan een Duitse sportvisser die met zijn bootje motorpech had gekre gen, op 500 meter uit de kust ter hoogte van paal 28. De man, in ge zelschap van twee vrienden, stelde met zijn 27 Mc-zender de kustwacht op de hoogte, waarna de reddingboot het zes meter lange vaartuigje naar zijn vaste ankerplaats bij De Cocks dorp sleepte.

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 1