Tweedaags toernooi honkbalvereniging Lange afstandsrace wordt beslissend voor surftitel VERVOLG VAN PAG. 2 Toeristenbelasting Texelse catamaranzeilers strijden om kampioenschap v. - - Muziek en zwemmen goede combinatie Eerste wedstrijd Sponsorfietstocht naar Amsterdam Picknickrit van De Blijde Rijders 't Proefkonijn weer woensdagavond open Ereprijs voor Wieb van der Berg Georgiers op zoek naar gastadressen Texels kampioenschap kleiduiven schieten Geslaagd Open dag in „De Buureton" f)m len PAGINA 2 TEXELSE COURANTVRIJDAG 16 SEPTEMBER H R|, verhoging van de onroerend goed- belasting wilde hij al helemaalniets weten en hij had grote bezwaren te gen het argument dat volgens hem daarvoor door de burgemeester was gebruikt. „Dat die belasting op Texel laag is, mag geen reden zijn om tot verhoging over te gaan. Je moet streven naar laag houden". Poster vond bovendien dat de burgerij van Texel er ondanks die lage onroerend goed-belasting weinig beter voorstaat dan andere Nederlanders. Het leven is hier duurder, onder andere door de bootkosten. V Erna Eelman wees op de succesen die zijn geboekt met het streven naar kwaliteitsverbetering en seizoenver breding. Mede dank zij aanzienlijke bijdragen van de gemeente kwam de VVV- promotie, de jachthaven, zwemparadijs, fietspadenaanleg e.d. van de grond. Dit beleid moet wor den voortgezet en dat kan alleen bij belastingverhoging. De toeristenbe lasting kan daarbij niet ongemoeid worden gelaten. Erna Eelman vond een verhoging met 5 cent gerecht vaardigd. Trendmatig Wethouder Klaas Barendregt zei met andere woorden hetzelfde en wees erop dat ook bij ongewijzigde taken gezorgd moet worden voor meer op brengst van plaatselijke belastingen omdat het rijk steeds minder geeft. Hij legde uit dat het nu de tweede keer is sinds 1983 dat de toeristen belasting wordt verhoogd. Daarvoor is het vier jaar niet gebeurd. Als de vijf cent verhoging nu wordt geac cepteerd (waarbij ervan wordt uitge gaan dat het tarief de eerstvolgende jaren ongewijzigd blijft) komt de ver hoging gemiddeld per jaar neer op 1,5%. „Dat is nauwelijks meerdan de inflatiecorrectie. Die belasting wordt dus reeel helemaal niet hoger". Jaar lijkse verhogingen in stappen van tel kens een cent, noemde Barendregt onpractisch. het college had daar in eerste instantie wel aan gedacht, maar had ervan afgezien, mede als gevolg van de meningen die in de commissievergaderingen naar voren kwamen. Alleen al met het oog op dat laatste vond de wethouder het vreemd dat een aantal raadsleden nu blijkbaar toch niet verder dan een cent wilde gaan. Het meest indrukwekkende argu ment van Barendregt daartegen was echter de veel geringere opbrengst. Als die door hogere onroerend goed- belasting gecompenseerd zou moe ten worden, zou die OG-belasting met maar liefst 10% omhoog moe ten. Dat was gebleken uit een bere kening die de wethouder door ambtenaren van de financiële afde ling had laten uitvoeren. Dat Texel met een toeristenbelasting van 90 cent een erg dure indruk maakt en daarom zijn concurrentie positie aantast, zou volgens de we thouder wel meevallen. Ook het nieuwe tarief is niet het hoogste van het land, al gaf hij toe dat Texel nu wel tot de „subtop" behoort. De burgemeester liet weten die „sub top" rijkelijk hoog te vinden en toon de zich bezorgd over het effekt op de consument. Hij bleef ook ongelukkig met het signaaleffekt dat de gemeen teraad geeft door het sterk verhoog de tarief. Anderen zullen er aanleiding inzien om hun prijzen ook op te trekken. Dreigement Op dat moment waren de meningen over de belastingverhoging nog zeer verdeeld en een eventuele menings verandering van slechts enkele raadsleden zou dus bepalend zijn voor de uitslag. De PvdA-fractie maakte van die situ atie gebruik door te laten weten dat haar stemgedrag zou afhangen van het stemgedrag van de „rege ringspartijen" dus van de fracties die een wethouder in het college heb ben, waarbij in het bijzonder werd gedoeld op Texels Belang. Oud zeer Terpstra legde uit dat zijn fractie be lastingverhoging noodzakelijk acht zo als voorgesteld door de meerderheid van het college, maar kondigde aan toch tegen te zullen stemmen als de regeringspartijen dat ook zouden doen. Die merkwaardige opstelling had te maken met oud zeer. Het is meerdere keren voorgekomen dat het college (waarin de PvdA tot haar on genoegen niet is vertegenwoordigd) met minder populaire voorstellen kwam die dan niet werden gesteund door alle regeringspartijen, maar er toch doorkwamen dank zij de stem men van links. Voor die linkse partij en was het nogal frustrerend dat zij op deze manier het rechtse college steunden, terwijl de tegenstemmende Texels Belang-raadsleden zich bij groepen kiezers populair maakten door tegen de niet populaire voorstel len te zijn. De fractie had daar „schoon genoeg" van en had al eens gedreigd het college in dergelijke kwesties te zullen afvallen. Nu was het dus zover. Niet doen Het dreigement van Terpstra werd uiteraard niet in dank afgenomen. Meerdere raads- en collegeleden zei den dat de fractie gewoon volgens zijn mening moest stemmen en zich daarvan niet door gevoelens moest laten afhouden. Barendregt vond zelfs dat Terpstra zich op deze wijze aan zijn verantwoordelijkheid onttrok en schade toebracht aan het functio neren van de raad. Jan van Asselt (Texels belang) sprak zich uit voor een verhoging van de toeristenbelasting met niet meer dan een cent per jaar, maar zei nog meer te voelen voor differentiatie van het tarief. Als de toeristenbelasting voor hotelgasten veel hoger wordt, zou die voor gebruikers van goedkopere ac- comodaties lager kunnen blijven, zelfs zodanig dat de zuigkracht van Texel erdoor zou worden vergroot Van Asselts fractiegenote Tine Krij- nen was de enige die steun betuigde aan dit idee. De overigen vonden het onbespreekbaar omdat het niet was uitgewerkt en in commissieverband niet eerder was besproken, afgezien van het feit dat de gedifferentieerde toeristenbelasting in het verleden van de hand is gewezen. Er zullen meer signalen moeten komen, voordat dit onderwerp opnieuw ter discussie wordt gesteld. Spannend Rienstra („Ik weet niet hoe dit af loopt; het is wel spannend!") liet we ten dat het eventueel afstemmen van de belastingverhoging met 5 cent, niet tot gevolg zou mogen hebben dat de investeringen worden terugge draaid. Liever wilde hij dande post onvoorzien (nu een tientje per inwo ner) kleiner maken. Barendregt had echter geopperd dat de investeringen dan maar moeten worden terugge draaid, wat hij overigens heel schade lijk achtte omdat dit ten koste zou gaan van de toeristische ontwikke ling, de meest kansrijke bestaansbron van Texel. Bezuinigen Volgens Gerbrand Poster stond hele maal niet vast dat dit allemaal moet. Hij zei dat de begroting ook sluitend is te krijgen met bezuinigingen en verweet de meerderheid van de raad de huidige problemen zelf te hebben opgeroepen door af te zien van een vacaturestop vwb het gemeenteper- soneel en accoord te gaan met dure plannen zoals de vernieuwing van de Groeneplaats en de uitbreiding van het raadhuis. „Jullie hebben overal maar voorgestemd en nu moet Texels Belang de rekening meebetalen", de door andere raadsleden geschetste konsekwenties van het niet akkoord gaan met de verhoging van de toe ristenbelasting en de woonforensen- belasting, kenschetste hij als dreigementen en chantage. Nel Eelman-van 't Veer (CDA) was een van de raadsleden die inzag dat de discussie tot een bedenkelijk niveau was afgezakt. „Ik geneer me dat ik hierbij hoor". Ze liet zich vermanend uit jegens zo wel Poster als Terpstra. Laatstge noemde kreeg te horen dat het kwalijk is dat de PvdA-fractie door tegen de vijf cent verhoging van de toeristenbelasting te stemmen, zich zelf dwingt akkoord te gaan met sterkere verhoging van andere plaat selijke belastingen, waardoor de ei gen Texelaars met een kleine portemonnee worden getroffen. Opgelucht Of dat heeft geholpen, zal nooit met zekerheid komen vast te staan, maar feit is dat gedurende een door Ger brand Poster gevraagde schorsing van tien minuten, de weerspannige raadsleden hun mening herzagen. Poster deelde tot algemene opluch ting mee dat ook hij inzag dat er dekking moet zijn voor de uitgaven waartoe de meerderheid van de raad heeft besloten. Hij ging akkoord met de verhoging met vijf cent van de toeristenbelasting omdat anders de onroerend goed-belasting 10% zou moeten stijgen en daar voelde hij nog minder voor. Dirk Terpstra hoefde zijn dreigement dus niet uit te voeren. Poster had echter niet de hele fractie aan zijn zijde gekregen: Jan van As selt was de enige tegenstemmer. Zaterdag en zondag wordt in zes wedstrijden beslist wie zich Texels zeilkampioen 1988 mag noemen. De wedstrijden worden gezeild bij de Cocksdorper kustzeilvereniging bij paal 33. ledereen die lid is van een Texelse catamaranvereniging mag deelnemen. Er zijn vijf prijzen be schikbaar en een wisselbokaal (be schikbaar gesteld door Meijert Boon Systeembouw). De wedstrijdleiding is in handen van de wedstrijdcommissie van CKZ. De wedstrijden vinden plaats volgensde regels van de Inter national Yacht Racing Union (IYRU). De briefing begint beide dagen om 10.00 uur en de start is om 10.30 uur. Het inschrijfgeld bedraagt voor tweemanscats f35,- en eenmanscats f25,-. v. V -r* Beeld van de opening van het traditionele kampeerweekend van ZPC TX '71. dat ditmaal in het teken stond van de muziek. Het voorbije weekend heeft aange toond dat muziek en de zwemsport hand in hand gaan. „Muziek" was al thans een succesvol thema van het jaarlijkse kampeerweekend voor de leden van zwem- en poloclub TX '71. Een kleine honderd jeugdleden ver bleef vanaf vrijdagavond in tenten op de zonneweide bij zwembad Molen koog. Het startsein werd gegeven door het Koninklijk Texels Fanfare corps, eerst met een optreden, en la ter met deelname aan een spel. Een achttal muzikanten verstopte zich in de bosjes rond het zwembad en gaf signalen met de respectievelijke mu ziekinstrumenten. Nog ingewikkelder werd het zaterdanavond. Midden in de nacht liep toen nog een cjroepje over het Texelse strand, op zoek naar een ingegraven tromboneEerder op de avond had de leiding zich hees getoeterd in de Dennen, tijdens een muzikaal bosspel. De film „Fanfare" van Bert Haanstra bleek eveneens een schot in de roos. Dat kon ook gezegd worden van het vraagteken op het programma. Verrassend werd zondagochtend een bezoek gebracht met de gehele groep aan het zwem paradijs. Tijdens de afsluiting zondag werd In ge Heethuis in de bloemetjesgezet, omdat zij als enige precies tien jaar lid was. Op het drukke programma van de zwemclub staan nog de deel name aan een nachtmarathon in Schagen, diplomazwemmen en de seizoen-afsluiting op 25 september. Voor het tweede achtereenvolgende jaar houdt de HSV Texla een groot tweedaags toernooi, waaraan naast eigen teams ook verenigingen van de overkant zullen deelnemen. Het festijn zal zaterdag en zondag plaatsvinden op het terrein van de honkbalvereniging, de ijsbaan aan de Emmalaan. De vier deelnemende verenigingen (uit Amersfoort, Harlingen, Den Hel der en Texel) zorgen voor een geza menlijke deelname van tien verschillende teams, die in negen softbal en zes honkbalwedstrijden zullen strijden om de eer. Er wordt gespeeld volgens de regels van de Zaterdag werd nabij de IJzeren Kaap de eerste viswedstrijd na de win terstop gehouden. Achtien vissers, waarbij vier jeugdleden deden aan deze wedstrijd mee. In totaal werden zestig vissen gevangen, met een to tale lengte van 958 centimeter. Uitslagen: Jeugd: 1. Stephan Kikkert, 53 cm. 3 vissen, 2. Fulco Zegel, 47 cm. 3 vissen; 3. Sebasti- aan Duinker, 47 cm. 3 vissen. Senioren: 1. Map van der Zwaag, 161 cm. 9 vissen; 2 Theo Buren, 116 cm. 8 vissen; 3. Albert de Zwart, 95 cm. 6 vissen. Volgende wedstrijd 18 september bij 't Horntje. Deelname aan het Noord- hollands kampioenschap, dat op 2 oktober aan de Afsluitdijk zal worden gehouden, kost f24,50 exclusief aas. Opgave is mogelijk tot uiterlijk 28 september. De amnestygroep Texel houdt een fietsltoerltocht naar Amsterdam op zaterdag 24 september. Deelnemers vertrekken met de boot van 7.05 uur. In Alkmaar is een ontvangst met kof fie door de amnestygroep van die plaats. Bij het secretariaat van Am nesty Nederland aan de Keizersgracht in Amsterdam staat koffie en brood klaar. Voor vervoer terug naar Texel wordt gezorgd. Opgeven voor de tocht of voor sponsoring kan men bij Jenneke Wassink, tel. 02220-4109 of Willem Witte, tel.02223-870. Het is de bedoeling dat de fietsers zelf sponsors zoeken. Het geld dat bijeen wordt gefietst is voor onder zoekswerk van Amnesty in diverse landen waar gewetensgevangeneri zijn en voor hulp aan families van geadopteerde gevangenen. Wie meer inlichtingen wil hebben over amnesty of over deze fietstocht kan contact opnemen met Jenneke Wassink. Nederlandse Honkbalbond, de KNBSB, welke bond ook voor de scheidsrechters zal zorgen. Het toernooi wordt zaterdag om 11.00 uur geopend door J. Lamens en wethouder Zegers. Programma: Zaterdag 17 september, softbal: 11.00 u. Texla-Vikingen (jeugd) 12.10 u. Blue Frets-Smit&Darlas Q. 13.20 u. Texla-Vikingen 14.25 u. Vikingen-Blue Frets 15.35 u. Smit&Darlas Q.-Texla 16.50 u. Texla-Blue Frets 18.00 u. Vikingen-Smit&Darlas Q. 19.15 u. Prijsuitreiking Zondag 18 september, honkbal: 11.00 u. Texla-Smit&Darlas Q. 12.10 u. Vikingen-Blue Frets 13.25 u. Blue Frets-Texla 14.35 u. Smit&Darlas-TexIa 15.50 u. Blue Frets-Smit&Darlas Q. 17.00 u. Texla-Vikingen 18.15 u. Prijsuitreiking Paardensportvereniging De Blijde Rij ders houdt zondag de jaarlijkse „Pick nickrit". Om half twaalf 's ochtends is de start op het parkeerterrein bij garage Kaczor aan de Keesomlaan. leder wordt verzocht zelf koffie en lunchpakket mee te nemen. Mocht er twijfel zijn over het wel of niet door gaan van de rit wegens de weer somstandigheden, dan kan er tot 10.00 uur gebeld worden naar de fa milie De Kraker, tel. 02220-3697. Het L.B.O.-schoolrestaurant van de af deling koken en serveren zal vanaf 21 september weer iedere woesdaga- vond geopend zijn, van 17.30 tot 19.30 uur. De vierde-jaars leerlingen staan dan weer klaar en zullen voor 712,50 een steeds wisselend 3 of 4 gangenmenu serveren. Ook dit schooljaar is het weer mogelijk een abonnement te nemen van tien maal tijden voor 7100,—. De reeds in om loop zijnde abonnementen van het vorige schooljaar kunnen nog steeds worden gebruikt. Daarnaast is het voor groepen tot dertig personen mo gelijk te lunchen in het schoolrestau- rant, of kunnen eenvoudige hapjes en salades worden verzorgd. Daartoe dient tijdig contact te worden opge nomen om het in te passen in het normale schoolprogramma. In het ko mende schooljaar zal ook een viertal themaweken worden georganiseerd, naar aanleiding van het succes van de Japanse week in het afgelopen schooljaar. In 1988 staan een Ita liaanse week, Oud-Hollandse week en het traditionele kerst diner op het programma. Reserveringen: tenminste één dag van te voren op 02220 - 2121 of bij de schooladministratie. De surfwedstrijd De Cocksdorp- Dijkmanshuizen zal zondag beslis send zijn in de strijd om het Texels kampioenschap. Voor de eilandelijke topsurfers betekent deze race de laatste kans om nog verandering te brengen in hun positie op de rang lijst. Bovenaan is het erg spannend, maar algemeen wordt toch Menno Loning als favoriet beschouwd. Zon dag demonstreerde Loning nogmaals zijn prima vorm door hoog te eindi gen in de finale van het Brandingpro- motiecircuit te Scheveningen. In het overall klassement legde Lo ning beslag op de vijfde plaats, ter wijl hij op het onderdeel course race als derde eindigde. In totaal surfde Loning afgelopen weekend slechts zes wedstrijden. Alleen zondag von den de wedstrijden namelijk door gang, nadat zaterdag het programma werd afgeblazen wegens het ontbre ken van wind. Menno Loning was dit jaar de enige Texelse deelnemer. Tijdens de prijsuitreiking na afloop van de finale brak een bijzonder mo ment aan voor Wieb van der Berg van de Windsurfclub Texel. Hem viel de eer te beurt als eerste met de „Jan Thomsen-erepenning" te wor den onderscheiden, vernoemd naar de initiatiefnemer en animator van het Brandingpromotiecircuit (oftewel het Nederlands kampioenschap bran- dingsurfen voor amateurs). De dit jaar uit de organisatie getreden Thomsen heeft de prijs beschikbaar gesteld voor een persoon die zich voor het brandingsurfen langs de Ne derlandse kust bijzonder verdienstelijk maakt en daarmee de surfsport pro moot. Wieb van der Berg toonde zich enorm ingenomen: „Wij zijn maar een klein duppie aan de Waddenzee, en dat geeft dit blijk van waardering ex tra glans." Dubbeltellend De Cocksdorp-Dijkmanshuizen, ofte wel de „Dextro-race", telt met alleen mee voor het Texels kampioenschap, maar ook voor het clubkampioen schap. Ook in laatstgenoemde com petitie is de beslissing nog niet gevallen. De inschrijving is zondag bij paviljoen Vliezicht bij paal 33, aan vang 10.30 uur. De start van de wedstrijd is om 11.30 uur. Om de VC-boei wordt richting Dijkmanshui zen koers gezet. De aankomst van de winnaar wordt circa een uur na de start verwacht. In de kantine op de dijk vindt na de wedstrijd tevens de prijsuitreiking van het Texels kampi oenschap plaats. De bekendmaking van de prijswinnaars van het club kampioenschap is pas later, tijdens de ledenvergadering. Tevens is na de wedstrijd een erwtensoepmaaltijd, voor deelnemers gratis en niet-deelnemers betalen een rijksdaalder. Maandagavond 3 oktober geeft de wereldberoemde groep Rustavi Tbilisi in Georgie een folkloristisch» theatershow van zang, dans en mo ziek in de Burgemeester de Koning hal, aanvang 20.00 uur. Het totaal 54 personen tellende ge zeischap maakt van de gelegenheid gebruik om nader kennis te maken met Texel, het eiland waarmee de Georgiers zich verbonden voelen Ci Thr. 0.0 ust ene it d en vins sinds de opstand van april 1945. Ojelo dansers, zangers, musici, artistieke leiders en technische en organisatcAubl sche medewerkers maken dinsdag uig* een uitgebreide excursie, georgani- an seerd door mensen van de Sectie laty Kunst, Cultuur, Hobby en Amateu |eef ristische Kunstbeoefening en veria! Texel pas woensdagochtend vroeg. De bedoeling is dat zij voor de t' nachten bij Texelse gastgezinnen worden ondergebracht en daar lo; met ontbijt genieten. De overige maaltijden worden elders gebruikt. Texelaars die hun huis willen openstellen voor de Georgiers, kui nen dat laten weten bij de Stichtii Ondersteuning Welzijnswerk, telefi 02220-5582. Kaarten voor de voorstelling van maandagavond zijn vanaf heden vol f 12,50 te koop bij de VVV, Zegel herenmode in de Weverstraat en SOW in dorpshuis d'Ouwe ULO. de zaal kosten de kaarten f 15,- Zaterdag houdt de KNJV, afdeling Texel weer haar jaarlijkse kleiduive schietwedstrijd voor leden en jack opzieners om het Texels kampioenschap. tok )kk ent eke Ie s ,itu en lak )e jen Dze (00 Ie i Het kleiduivenschieten is een offici Olympische sport, in welke discipli de Hollander Eric Swinkels tijdens O.S. van 1976 een zilveren medaiH voor Nederland behaalde met 198 van de maximaal 200 te behalen treffers. Swinkels neemt binnenkor samen met de Europese juniorenka u's pioen Henny Dommeling weer dee aan de Olympische Spelen. Bij dezl/rijt sport wordt op bakelieten schotelt) 'an met een doorsnee van 8 cm gesch aac ten die vanuit een werpmachine m !en een snelheid van 80 120 km/u worden weggeschoten in verschilli de richtingen. Een harde wind bet kent een extra handicap. Een groti fan reactiesnelheid is uiteraard een voi 'mi waarde voor het goed beoefenen ank deze sport. De wedstrijden beginnt an om 14.00 uur op het weiland acht Hotel Nieuw Breda in de Eierlandst polder. Belangstellenden zijn welkoi Na afloop vindt de prijsuitreiking plaats in het hotel. Verder houdt di KNJV afd. Texel op dinsdag 20 sep tember de jaarlijkse ledenvergader» in hotel De Pelikaan, 's avonds om 20.00 uur. Als gastsprekers op de2 avond zijn uitgenodigd de heer Ir. G Klaassen (regiovertegenwoordiger Noordholland van de Stichting Be houd Natuur en Leefmilieu) die zal spreken over de doelstellingen van deze stichting en de heer Boon uit Den Burg die zal spreken over het fokken van patrijzen, Verpleegkundige mevrouw Trijntje Troost uit Den Burg slaagde voor hirers SOSA-diploma van de Stichting Opleiding en Scholing ten behoeve van Ambulancevervoer. Zij is werk zaam bij de ambulancedienst Texel. Op woensdag, een week later dan gepland wegens het overlijden van B. Roest, is een open dag in De Bn reton. Op deze dag kunnen niet leen ouderen, maar ook jongere mensen kennismaken met verschil lende facetten van gecoördineerd ouderenwerk op Texel. Tevens dient deze open dag als st» punt van het nieuwe winterseizoen voor de activiteiten binnen en buit® „De Buureton". De bezoekers kunns genieten van verschillende de monstraties die zullen worden gegt ven (onder andere koersbal, stijldansen, volksdansen en gym nastiek voor ouderen). Daarnaast tl er informatiestands over verschillen! zaken, die mede door het gecoördi neerd ouderenwerk worden behartij (onder andere warme maaltijdvoor» ning en alarmering). Tevens zal de gehele dag een film over de activite ten van „De Buureton" te zien zijn- Bij het sjoelen en bij biljartspelletjes kunnen de bezoekers een prijsje w® nen. „De Buureton" staat van 10.00 tot 17.00 uur open voor bezoek. Tm J11 sen 12.30 en 13.30 uur is het ge bouw gesloten. iiil

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 2