^DUD-SECRETARESSE VAN PRINS N OORLOG WAS EVEN OP TEXEL -V J Oud-redacteur nu predikant En de laatste man deed Ie deur achter zich dicht" /liep Brave-Maks: verre rol bij Russenoorlog i'ïV" - din; ia 'uurtoren 's winters onbemand JTJ iterne competitie chaakclub begint Activiteiten van Vrije Opvoedkunst Wagenmuseum open in herfstvakantie W s.T' Ons hart ligt op Texel..." Pechvolle start Texelse Boys Seizoen begint weer voor scouting Texel Eerste plaats voor softbalsters Texla IR 'fJDAG 16 SEPTEMBER 1988 TEXELSE COURANT PAGINA 5 an ING Texelse vuurtoren is onbemand. Ie laatste man deed de deur ach- ^ri zich dicht", aldus Piet Stam, JQ ofd van de kustwacht. Onder in- ied van de bezuinigingen moesten 27' g personeelsleden afvloeien en de iterende drie zullen werken vol- ns een winter- en een zomer- ister. Het winterrooster, dat van september tot 15 mei loopt, udt in dat één man met een „pie- rondloopt en kan worden ges meerd via kustwachtcentrum ruiden, een tweede man onder- udswerkzaamheden verricht en n derde vrij is. roke 78, roke 77, )uii 5541 n lens besprekingen over het sa- nstellen van een winterrooster is or de kustwachters het voorstel jaan dat ze in de donkere uren I wacht zouden houden in de to- Overdag zijn er wel wandelaars strandpaviljoenhouders die eventu- calamiteiten signaleren. Dit voor- I werd afgewezen.De toren zal in zomerperiode wel zijn bemand, aar dan alleen in de uren dat het it is, dus van 6.00 of 7.00 uur tot 1.00 of 23.00 uur. let houdt in dat we zomers veel te el uren maken en dat 's winters leten compenseren met veel vrije aldus Stam. Hij blijft in dienst, enals Frans Dresens en Piet Nota. t noodnummer van de toren 2222-270) wordt gehandhaafd. Als niemand zit wordt automatisch orverbonden naar het kustwacht- itrum te IJmuiden. „Wij zijn echter it van de wereld, we blijven bereik- ir voor lokale gebeurtenissen of igen onder nummer 02222200), lus Stam. „De praktijk zal moeten wijzen hoe het verder loopt. Ik ik dat men er nog wel op terug aandagavond om 20.00 uur begint De Lindeboom de interne competi- van schaakclub En Passant. Op de ige week gehouden jaarlijkse ver- dering werd onder meer besloten interne competitie voorlopig vol ts het zogenaamde Keyzer- iteem te blijven spelen, wat in- udt dat de deelnemers steeds wor- n gekoppeld aan een tegenstander 1 ongeveer gelijke speelsterkte. En ssant hoopt hiermee de drempel- ies weg te nemen die sommige lisschakers ten aanzien van het ibschaak hebben en een aantal luwe deelnemers voor de competi- te kunnen inschrijven. Jeugdschaak Jk dit jaar verzorgen schakers van Passant weer een cursus schaken or de jeugd. Wie belangstelling eft kan zich aanmelden op maan- gavond om 19.00 uur in De Linde- lom. Voor de gevorderde ugdspelers zullen clubschakers aan- izig zijn om het tegen hen op te men. De beginners worden weg- js gemaakt in de geheimen van het haakspel met behulp van speciaal irvoor door de Schaakbond ontwik- Id lesmateriaal. De kosten voor elname aan de jeugdcursus bedra- n 77,50. komt". Hij en zijn medewerkers wil len mensen attenderen op het ver hoogde risico nu de torenbewaking is verminderd, door het geven van voor lichting. „We denken daarbij aan le zingen op scholen of campings, misschien in samenwerking met de reddingmaatschappij". Torenbezoek Het openstellen van de vuurtoren is een groot succes gebleken: zeker 23.000 mensen beklommen het ge vaarte „We zijn er nu even mee gestopt omdat het bezoekersaantal terugliep en het personeel even tijd nodig heeft om aan de omschakeling te wennen", aldus Stam. Het ligt in de bedoeling de toren weer open te stellen in Kerst-, voorjaars- en zomer vakantie. De vuurtoren staat ter beschikking van de Rijkspolitie te water, evenals voor andere instanties als bijvoor beeld waterstaat. De Vereniging voor Vrije Opvoed kunst, afdeling Texel, organiseert dit najaar weer een aantal activiteiten. Op de eerste plaats is er de cursus „Opvoeding van het kind van 0-7 jaar", onder leiding van Marga Ho- genboom en Hannelore Speelman. Deze cursus wordt gegeven op woensdagavond in de Vrije School Texel, Gasthuisstraat 55, Den Burg, steeds om 20.15 uur. Naast algeme ne inzichten over dit onderwerp zal aandacht worden besteed aan kinder tekeningen, de achtergrond en de be tekenis van sprookjes en aan de zintuigontwikkeling. De kosten bedra gen 75,— per avond. Voor verder in lichtingen kunt u contact opnemen met Marga Hogenboom, 02228 - 852 of Hannelore Speelman, 02228 - 682. Verdr gaat op maandag 10 ok tober een leesgroep van start bij Ge- nia Purmer, Oesterstraat 23, Oosterend. Gelezen wordt: „Anthro- posofie, een wegwijzer" van Maria Loosjes-Roelofs, uitg. Vrij Geestesle ven. De bedoeling is iedere veertien dagen bij elkaar te komen om 20.15 uur. Opgeven bij Genia Purmer 02223 - 896. Tenslotte is er de cur sus Aquarelschilderen onder leiding van Rob van Dongeren vanaf maan dag 24 oktober, steeds om 20.15 uur in de Vrije School Texel. De kosten bedragen 77,50 per avond, inclusief materiaal. Opgeven bij Rob van Don- geren 02228 - 282. Alle verdere ac tiviteiten van de Vereniging voor Vrije Opvoedkunst zullen tijdig in de agen da van de krant verschijnen of via af fiches worden aangekondigd. Het Agrarisch en Wagenmuseum in De Waal blijft dit seizoen langer open dan eerst de bedoeling was. Het pu bliek kan er nu tot en met de her fstvakantie terecht. Ingaand heden zijn de openingsuren echter 13.00 tot 17.00 uur van maandag tot en met zaterdag en 14.00 tot 16.00 uur op zondagen. Ar ie Breet. voormalig radactaur van da Taxaiaa Courant. Arie Breet, oud-redacteur van deze krant, is tegenwoordig Doops gezind predikant in Den Helder. Hij was altijd al geïnteresseerd in theologie, maar kreeg pas op latere leeftijd kans zich daar geheel in te verdiepen. Hij brengt met zijn vrouw veel tijd door op Texel. Hij logeert dan op camping Pranger. „Als de kans zich voordeed, zouden we dolgraag weer naar Texel terug willen, want daar ligt ons hart...." De 65-jarige Arie Breet is geboren Zaankanten maar kwam eind 1945 naar Texel om als drukker te gaan werken bij Jan Brüggeman. Na een half jaar stapte hij over naar concur rent Langeveld en de Rooij. „Gerrit Logman zat tegen z'n pensioen aan, vandaar dat ik kwam", aldus Breet. Breet volgde Jan de Waal op als re dacteur van de Texelse Courant. Dat was van korte duur. In 1962 nam de familie Breet echter afscheid van het eiland. „De studiemogelijkheden voor onze kinderen waren op het eiland gering en daar er in die tijd nog wel werk was aan de overkant,zijn we weggegaan. En de spijt die we daar nu van hebben komt te laat". Via Andijk en Amsterdam kwam het gezin in Enkhuizen terecht, waar het achttien jaar heeft gewoond. Sinds kort wonen Arie Breet en zijn vrouw in Den Helder. „Dan kunnen we op 't fietsie naar het eiland!" Contacten „Ik denk altijd met veel plezier aan de contacten die ik nu nog heb met de oud-collega's op Texel, zoals Jan Kramer en zijn zoon Joop, die ik nog als leerling heb meegemaakt". Arie Breet heeft ook goede herinne ringen aan zijn periode als redacteur. „Ik ben samen met een redacteur van een Haagse krant een keer van zee gehaald door de reddingboot. We zaten in een volgboot voor wadlopers die voor het eerst van Texel naar Vlieland gingen. We waren er bijna toen we motorpech kregen. De red dingboot kwam eraan te pas en mijn vrouw werd via Scheveningen radio gealarmeerd". Ook aan de overkant werkte Breet voor grafische bedrijven en als redac teur. Maar hij ging zich ook steeds meer richten op het kerkelijk leven. „Ik ben van huis uit Hervormd. Later ben ik echter bewust Doopsgezind geworden omdat daar een zekere vrij heid van geloven is. Daar wordt niet gezegd hoe je moet geloven, je mag geloven, zonder dwang. De bijbel is wel het fundament, maar de stelregel is niet zozeer de woorden, maar de daden", aldus Breet. Zelfstudie Breet kreeg les van professor Hartt- dorf, die vroeger in De Waal als Her vormd predikant werkte. „Theologie interesseerde me altijd al, maar we trouwden, er kwamen kinderen dus er moest brood op de plank komen". Pas later kreeg Breet de kans zich meer in godsdienstleer te verdiepen via het Doopsgezindseminarie en door zelfstudie. Door een samenloop van omstandig heden belandde het echtpaar in Den Helder. „Mijn wortels liggen daar. Mijn grootvader en vader zijn er ge boren en getogen". Een paar jaar terug is een straat naar de grootvader van Arie Breet ge noemd, de Bakker Breetstraat. De man was evangelist die in die straat zelf een kerk heeft gebouwd. Broeder Sinds Breet in Den Helder woont heeft hij zich helemaal op de gods dienst toegelegd. „Mijn stelling is: wij moeten geen kerken prediken, maar wij moeten de vrede prediken". In Den Helder werkt de Doopsgezinde gemeente samen met Remonstranten en Hervormden onder de naam „Drie master". „Men noemt mij geen predi kant of dominee, maar broeder. In de Doopsgezinde wereld werkt men met broeders en zusters". Breet doet in Den Helder veel pasto raal werk: het bezoeken van zieken en ouderen. Maar ook praten met jongeren hoort erbij. Daarnaast zorgt hij voor de preken op zondag. Hij is geregeld gastpreker bij kerk diensten op Texel en in Friesland. Techniek De Texelse Courant wordt door fami lie Breet nog twee keer per week gespeld. „De inhoud van de krant is met de tijd meegegaan. De techniek staat niet stil. Er is in de grafische wereld enorm veel veranderd. In mijn tijd gebeurde het zetten nog met de hand", aldus Breet. Het toerisme was tijdens Breets're- dacteurperiode net in opkomst. „Ik heb nog wel eens wat geschreven over mensen die in kippenhokken werden ondergebracht. Dat werd me toen niet in dank afgenomen". Fami lie Breet had in die tijd aan het Schil derend zelf een pension, genaamd "De Open Deur". „Waar we nu wo nen in Den Helder staat die naam niet op de gevel, maar iedere Texelaar is er wel welkom. Hendrik Baskeweg 119, telefoon 02230-30979. Breet heeft geen heimwee naar zijn periode bij de Texelse Courant „Het vak boeit me, nog steeds, maar de theologie boeit me meer". oensdag was een delegatie oud- izetsmensen uit Haarlem op Texel gast. Onder leiding van oorlogs- storicus en oud-Texelaar Wim Kalk en uit Den Helder en Jaap Keijzer, id-ondercommandant van de BS t Oudeschild, maakten leden van Bond van Oud-illegaal Werkers OW) Haarlem een rondrit over het land. In het gezelschap bevond ch iemand die zich in de oorlog ihter schermen heeft ingespannen n de geallieerden te laten ingrijpen de opstand van april 1945: me- 'ouw Miep Brave-Maks. voormalig icretaresse van prins Bernhard tij- !ns de tweede wereldoorlog. sar verhaal is door Kalkman opgete ld in diens boek „Texel, Europa's atste slagtveld" dat handelt over de >stand der Georgiers. Vorige week 'tmoette Kalkman mevrouw Brave 3) bij toeval voor het eerst, tijdens spreekbeurt in Haarlem voor de )W aldaar. Mevrouw Brave kreeg die gelegenheid van Kalkman het bord om zelf haar geschiedenis te "tellen. Als secretaresse van de 'os verbleef zij een groot deel van oorlog in Londen en keerde in de Inter van 1944/'45 terug naar Ne- "land. In Apeldoorn had de prins hoofdkwartier. Daar kreeg in april Do kranslegging bij het monument van de algemene begraafplaats. 1945 mevrouw Brave het bericht dat Texelaars met de reddingboot naar Londen waren overgestoken om hulp te vragen van de geallieerden, omdat op Texel het georgische bataljon in opstand was gekomen tegen de Duit sers. De prins was toen niet in Apel doorn aanwezig, waarop mevrouw Brave zelf het heft in handen nam. Samen met Peter Tazelaar, een voor aanstaand verzetsfiguur, ging zij per jeep (die ergens „versierd" moest worden) op zoek naar prins Bernhard. De nodige gevaren onderweg trotse rend belandden zij via Brussel tenslotte in Reims, in het hoofdkwar tier van de geallieerden. Inderdaad was de prins daar, en naast hem zat iemand die werd aangeduid als „de generaal". „Pas toen ik oog in oog met hem stond, besefte ik dat dege ne die naast de prins zat, generaal Eisenhouwer was", aldus een vrien delijke Miep Brave woensdagmiddag op Texel. Haar missie slaagde echter niet: mili taire actie op Texel zou de voedsel hulp aan hongerend bezet Nederland in gevaar brengen. Over die voedsel hulp waren toen geheime besprekin gen met de Duitsers gaande. Mevrouw Brave had echter haar best gedaan voor de Texelse bevolking en de Georgiers. Had zij toendertijd wel licht een band met Texel? Mevrouw Brave: „Ja. Mijn ouders maakten in 1911 hun huwelijksreis naar Texel. Daar zit nog een leuke anekdote aan vast: op een dag gin gen zij zwemmen in zee, hetgeen toen niet veel gebeurde. Zij waagden het zelfs zonder badpak te gaan zwemmen. Daar hielden ze echter snel mee op, toen mijn moeder ont dekte dat ze werden bespioneerd door de vuurtorenwachterLater ben ik zelf ook meerdere malen met mijn ouders op Texel op vakantie ge weest." In 1976 kreeg mevrouw Brave een Georgische herinneringsmedaille.Op bevrijdingsdag ontmoette zij tijdens een officiële plechtigheid een hoge Russische functionaris, afkomstig uit Georgie. Pas toen kwam voor de man uit Georgie de aap pit de mouw: al tijd was verondersteld dat de opstan dige Georgiers door de geallieerden zonder meer in de steek waren gela ten. Dertig jaar na dato bleek plotse ling dat er achter de schermen wel degelijk pogingen waren ondernomen om militaire hulp te bieden. Dat maakte veel indruk en twee dagen later moest mevrouw Brave naar de Russische ambassade in Den Haag komen. Daar kreeg zij de onderschei ding, die zij woensdag bij haar be zoek aan Texel ook droeg. Het bezoek aan Texel was min of meer een vervolg op Kalkman's spreekbeurt. Het gezelschap uit Haar lem was met de boot van half twaalf uit Den Helder gekomen. „Gids" Kalkman voerde de oud verzetsmensen onder meer langs De Hemmer, een plaats die ooit door het Texelse verzet was aangewezen als lokatie voor dropping van wapens en dergelijke. Daarvan is nooit gebruik gemaakt. In Bos en Duin werd een lunch ge bruikt, waarna de rondrit per touring car werd hervat. Gestopt werd bij de begraafplaats Loladze op de Hoge- berg en de Algemene Begraafplaats aan de Kogerstraat. Oud-verzetsman Na het behalen van de Texelcup wa ren de verwachtingen hoog gespan nen, maar Texelse Boys heeft een ongelukkige competitiestart ge maakt. Het stugge en hardwerkende Hauwert kende enkele mazzeltjes en kon een 2-0 overwinning boeken. Vooral de eerste helft had Texelse Boys de kansen. Na een afwachtend begin werd Hauwert stevig op de eigen helft vastgezet. Door een ster ke middenveldbezetting met Bert Wit te en Ronald van de Wetering kon de thuisploeg alleen met lange halen de spitsen bereiken. Het jonge centrale verdedigingsblok met Richard Maas en Barry Betsema verleende goed steun in de opbouw. Barry Betsema zag een hard afstandsschot op het ouderwetse vierkante houtwerk be landen. Een voorzet van Alfred Bak ker werd door Bert Witte panklaar gemaakt maar doelman Butter keerde het schot van Frank de Grave De hoekschop leek een goal van Bert Witte op te leveren, maar opnieuw brachten de vingertoppen van Butter redding. Vlak voor rust viel het doel punt aan de andere kant. Een twijfe lachtige vrije schop werd razendsnel door A. Houtsma genomen. R. Vriend maakte gebruik van dit moment van onoplettendheid. Zijn schot ging voorlangs, maar de meegesprinte linksbuiten R. Dijkstra maakte het werk af. Na rust kwam Hauwert me teen op 2-0. Een ongevaarlijk schot van J. Wappenkamp werd van rich ting veranderd zodat Boys-keeper Kees Kooy kansloos was. Meteen hierna bracht trainer Bakker aanvaller Erik Schneider in het veld voor verde diger Erik Boogaard. Achterin werd een tegen een gespeeld zodat de Boys nu een geweldig veldoverwicht creeërden. Het aanvalsritme van de eerste helft kon echter niet meer worden gevonden. Texelse Boys hoeft gezien het spel zeker niet te wanho pen voor de nabije toekomst. Scouting Texel gaat weer van start. De spits wordt afgebeten door de welpen (jongens 7 tot 11 jaar) op maandag vanaf 18.30 uur. De kabou ters (meisjes 7 tot 11 jaar) zijn don derdag om 18.30 uur aan de beurt. Gidsen, verkenners, rowans en sher pa's hebben vrijdag 23 september om 19.45 uur een napraatavond met dia's en foto's van het grote zomer kamp in het Duitse Wegberg. Familie leden en bekenden zijn ook welkom. Wie belangstelling heeft voor scou ting Texel kan de eerste zes weken gratis meedoen. Inlichtingen bij N.SIij- derink, tel.02220-2374. In de beslissende wedstrijd tegen het meisjes-softbal junioren team van Heiloo heeft Texla duidelijk re vanche genomen op de eerder tegen dit team geleden nederlaag: 20-4. De inzet van deze wedstrijd was de eerste plaats in de B-poule van de junioren klasse. Toch leek het er aanvankelijk op, dat Texla een eenvoudige overwinning zou behalen. Drie veldfouten bij de eerste drie slagmensen van Heiloo zorgden voor een 0-3 achterstand, voordat de eerste nul viel. Vanaf dat moment liet de verdediging echter geen steken meer vallen en kon Hei loo worden aangepakt. In de gelijk makende slagbeurt bleek al snel, dat het pitchen niet sterk verzorgd was bij de tegenstanders. In een lange slagbeurt met veel 4-wijd en zes honkslagen, liep Texla uit tot 11-3. De wedstrijd was eigenlijk al beslist en Texla nam gas terug. Na de tus senstanden 14-3 en 20-3, brak de vierde en laatste inning aan. Heiloo scoorde haar vierde punt, maar het einde van de wedstrijd kwam na een attent dubbelspel, uitgevoerd door Yvonne Witte en Renate Kramer. An dere hoogtepunten waren de aangooi van catcher Bianca van der Wetering op tweede honk speelster Minke Kra mer, die een nul opleverde en het slaan van Yvonne Witte, Renate Kra mer en Marieke Schneider die ieder twee honkslagen produceerden. Bij Marieke zat daar zelfs een 3-honkslag tussen. Jeaniet van Hoo- gen debuteerde verdienstelijk en nam twee punten voor haar rekening. Na deze laatste competitiewedstrijd heb ben de speelsters nog twee toernooi en voor de boeg: zaterdag 17 september het eigen Texela toernooi en zondag 25 september het toer nooi van Zuidvogels uit Huizen. J. Blanken legde daar namens alle aanwezigen bloemen bij het monu ment. De reis werd voortgezet rich ting De Cocksdorp. Daar werd gestopt bij de plaats nabij het red dingboothuis waar destijds de red dingboot „Joan Hodshon" richting Engeland te water ging, en werd ge dineerd in „De Hoop". Burgemeester Schipper was daarbij ook aanwezig.

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 5