I Kelder ideale ruimte voor „Radio Texel" atfinvangrijk lessenpakket ïfluziek- en Dansschool Bestuur stelt opheffing rundveeverzekering voor Texelse monumenten zaterdag weer open i?? \i Binnenkort cursus radio maken elegenheid voor aanmelding nalties beslissen )H-Vesdo (1-2) mpioensveulen Repetities Advendo Onverzekerd Vervoer personenauto's in augustus iets gedaald Eilandcompetitie Volleybal Bridgecursus Speelavond damclub naar dinsdag verzet BER JDAG 16 SEPTEMBER 1988 TEXELSE COURANT PAGINA 7 ens de eerste wedstrijd in het iwe seizoen voor ZDH tegen de- lant Vesdo was een hoofdrol gelegd voor de scheidsrechter, maar liefst vier penalties gaf ar- Boon zijn visitekaartje af in Den rn. De strafschoppen konden niet voor een 2-1 nederlaag be den, in een wedstrijd die zeker aanzien waard was voor de vele porters. nare ding ige oi opende zonder enkele gebles- rde basis-spelers. Vesdo beschikte een technisch bekwame ploeg door snelle combinaties het straf- opgebied van ZDH kon bereiken, invallen strandden echter op de -verdediging. Na vijftien minuten scheidsrechter Boon een ZDH- treding binnen de zestien meter egde de bal op de stip. Doelman Ik was kansloos en ZDH keek te- een 0-1 achterstand aan. ZDH it verbeten terug. Tot aan de te minuut hadden ZDH-aanvallen n resultaat opgeleverd, totdat Wil- iakker Bram Brouwer zeer scherp s voeten speelde. Brouwer speel- 'n vaste bewaker vakkundig uit, ehoot de bal achter de kansloze do-doelman. De tweede helft zou volgens het ZDH-draaiboek verlo- Aanvallend was ZDH de tegen- ïder beslist de baas. Er werden jige combinaties opgezet doordat ifesdo-ploeg veel ruimte gaf aan Zwaluwen. Toch kon ZDH met t gevaarlijk worden. Datzelfde I overigens ook voor de bezoekers de vermoeidheid niet meer de s konden, en ZDH keeper Stolk ;r geen drukke middag bezorgden. Ie 25ste minuut sloeg voor ZDH noodlot toe. Een verkeerd beoor- Ide bal gaf een Vesdo speler plot- ig vrije doorgang naar de goal. arbiter tracteerde Vesdo vervol- s op een tweede strafschop, om- de aanvaller verkeerd werd ■stopt. Ook deze tweede straf- p was onhoudbaar voor de ZDH- ilie zodat ZDH opnieuw tegen een terstand aankeek. Na dit incident de vlam in de pan en kreeg de dstrijd een zeer grimmig vervolg arbij de ene overtreding de ander olgde. ZDH ging tot het uiterste de stand weer gelijk te krijgen en Ie 35ste minuut leek dat moment ijn aangebroken. Deze penalty :st worden overgenomen, omdat teeper te vroeg bewoog. De do-doelman ranselde vervolgens trafschop van Wilco Bakker uit joal vandaan, en stelde daarmee tege voor zijn ploeg veilig. nog geen vijf maanden oud „Me- -hengstveulen van mevrouw I. gers uit Den Burg werd afgelopen kend tot Nederlands kampioen de eerste premie uitgeroepen, ite premie is het hoogste predi- Dat gebeurde tijdens de alge- le kampioenskeuring in Utrecht, rganiseerd door de vereniging van lers en liefhebbers van het ens-type. Kees van der VJerve rondde deze week het aandeel van de aannemer af. vanaf nu is het de beurt aan de radio-fanaten om de Buureton-kelder te veranderen in een radiostudio. De eerste contouren zijn al zichtbaar, getuige het raampje in de achterwand. Het venstertje vormt de verbinding tussen een der spreekcellen en de studio ment breekt dan aan: kan met het proefsignaal heel Texel worden bestreken? Het SLOT-bestuur hoopt vurig dat dit het geval is, want de kerktoren zou idea al zijn: slechts op 150 meter van de studio, waardoor de kosten belangrijk kunnen worden gedrukt. Anders zou moeten worden uitgeweken naar de PTT-mast aan de Waalderstraat. De kelder van De Buureton aan de Molenstraat wordt momenteel omge bouwd tot radiostudio. Medewerkers en bestuursleden van de De Licht boei en de StichtingLokale Omroep Texel lopen regelmatig nieuwsgierig binnen. Als de aannemer deze week de „ruwe" verbouw heeft afgeslo ten, dan kunnen de radio-fanaten zelf de handen uit de mouwen ste ken. De inrichting zal geen peule- schil zijn, want de kelderruimte blijkt meer te beslaan dan slechts een presentatiehok en studiolokaal. En hoewel de medewerkers staan te trappelen om „in de ether" te gaan, zal dat niet direct na de voltooiing van de werkzaamheden het geval zijn. De lokale omroep heeft namelijk een ernstig tekort aan medewerkers, en wil daarom binnenkort een cursus radio maken houden. Het is de bedoeling om de cursus in een weekend af te ronden. De deel nemers zullen dan nog niet volledig bekend zijn met het radio maken, maar wel een idee hebben wat dit werk inhoudt. Ter verduidelijking stelt SLOT-voorzitter Martin de Weijer: „Wij zoeken geen deejays, maar mensen die de presentatie van informatieve programma's aankunnen, of aan een hoorspel willen meedoen. Daarnaast kijken we uit naar mensen die willen meewerken aan kinderprogramma's en recepten kunnen afleveren voor een kookrubriek. De programmaraad die begin dit jaar is ingesteld, heeft voldoende ideeen op papier gezet, nu is het woord aan de Texelaars om daar iets mee te gaan doen, pro gramma's maken dus." De cursus is niet alleen bestemd voor degenen die zijn geinteresseerd in de journalistieke kant van het radi owerk, ook degenen die zin hebben om achter de knoppen plaats te ne men, zijn welkom, ledereen, dus zo wel aspirant-presentatoren als -technici, krijgt echter dezelfde basi sinstructie over wat radioprogram ma's maken feitelijk inhoudt. De cursus zal in elk geval een vrijdaga vond en een zaterdag beslaan, en eventueel ook de zondag. Deelname is gratis en schept geen verplichtin gen. Uiteraard wordt wel gehoopt dat de cursus voldoende nieuwe mede werkers zal opleveren. In 1985 was een cursus radio maken van de SLOT al eens een groot succes qua deelna me, maar later vielen velen af omdat het radio maken niet in praktijk kon worden gebracht. Die situatie ligt thans duidelijk anders. De zender is inmiddels besteld en zal binnen veertien dagen op Texel arri veren. Vervolgens moet de appara tuur worden geinstalleerd in de toren van de RK kerk, even verderop aan de Molenstraat. Een belangrijk mo- essen aan de Texelse Muziek- en sschool zijn inmiddels hervat, een aantal lessen en cursussen ïen nog nieuwe leerlingen wor- geplaatst. Nadere informatie kan den verkregen op het schoola- Schilderend 39 (tel. 20-3493), dagelijks van 9.00 tot )0 uur. Aanmelding als leer- deelnemer is daar ook mogelijk. Speelklassen deze lessen algemene muzikale ning kan worden deelgenomen r leerlingen vanaf groep 5 van de isschool. Deze tweejarige cursus ut een schakel tussen de muziek- en op de basisschool en eventue- oekomstige instrumentale lessen de muziek- en dansschool, plaatsen en -tijden: Burg: Muziek- en dansschool, op mdag van 16.00-17.00 en van )0-18.00 uur. derend: School met de Bijbel, op indag, tijd nog niet bekend. Hoorn: J. Drijverschool, op nsdag van 13.00-13.30 uur. Koog: Lubertischool, op dinsdag 16.15-16.45 uur. Cocksdorp: Eierlandsche Huis, op nsdag van 14.00-14.30 uur. lesgeld is afhankelijk van het ge- inkomen en bedraagt f147,— tot •4,— per jaar; korting voor elk !ede en volgende kind tien tent. Ballet de balletlessen kunnen nog den geplaatst jongens en meisjes 1' 4 jaar en dames en heren. De w worden gegeven op woens- niddag en -avond in de Muziek- Visschool. De lesgelden bedra- tot 18 jaar f200,— per jaar; vanaf 18 jaar f225,— per jaar. Kor ting voor elk tweede en volgend ge zinslid: f25,— per jaar. Kinderkoor Vanaf 21 september worden de repe tities van het kinderkoor hervat. De minimumleeftijd is 8 jaar. Goed noten kunnen lezen is nog niet nodig, want in het begin kan op het gehoor wor den meegezongen. Het repertoire zal bestaan uit één- of tweestemmige liederen met of zonder instrumentale begeleiding. Dag en tijd: woensdag van 16.30 - 17.30 uur, plaats 'd Ouwe ULO (peuterspeelzaal). Kosten f30,— per jaar (voor speel- klasleerlingen gratis). Zowel „oude" als nieuwe leden kunnen zich aan melden. AMV voor volwassenen Bij voldoende belangstelling zal er ook in het nieuwe schooljaar weer een cursus algemene muzikale vor ming voor volwassenen worden ge geven. Deze lessen zijn vooral bedoeld voor hen, die graag iets aan muziek willen doen en een aantal ba sisregels onder de knie willen krijgen of hun kinderen willen helpen bij het muziekonderwijs. Het cursusprogram ma omvat o.a. zingen, zelf muziek maken met behulp van Orff- instrumenten, de grondbeginselen van de muziektheorie, gehoor- en rit metraining, kennis van instrumenten en blokfluit leren spelen. De cursus zal worden gegeven op maandaga vond. De kosten zijn afhankelijk van het aantal deelnemers (richtlijn: bij 15 deelnemers maximaal f 200,— per persoon per jaar). Aanmelding als deelnemer/ster is noodzakelijk vóór 20 september. Nadere inlichtingen worden verstrekt door de docent de heer Bernard1 Tellegen, tel. 02220 - 5529. Ensembles Aan een aantal ensembles van de Muziek- en Dansschool kan worden deelgenomen door volwassenen en andere niet-muziekschoolleerlingen, mits zij over voldoende vaardigheid op hun instrument beschikken en no ten kunnen lezen. Met name het accordeon-ensemble, de werkgroep lichte muziek, het heterogeen ensem ble (diverse instrumenten) en het slagwerk-ensemble staan open voor deelname van buiten de Muziek- en dansschool. Repetitietijden: werkgroep lichte muziek: dinsdag van 17.30-18.30 uur; heterogeen ensem ble: woensdag van 18.30-19.30 uur; accordeon-ensemble, maandag van 16.15-17.15 uur; slagwerk ensemble: woensdag, tijd in overleg met de deelnemers. Kosten f30,— per jaar. Instrumentale lessen Voor een beperkt aantal instrumenta le lessen (t.w. orgel, keyboard/synthe sizer, spinet, accordeon en harmonica) kunnen waarschijnlijk nog leerlingen (ook ouder dan 22 jaar) worden geplaatst. De lestijden hier voor worden in overleg met de leer lingen vastgesteld. De kosten zijn afhankelijk van het gezinsinkomen en bedragen f270,— tot f541,— per jaar (voor personen van 23 jaar en ouder bedraagt het lesgeld f610,— per jaar). Voor lessen op andere in strumenten (t.w. viool, klarinet, kope ren blaasinstrumenten, harp, gitaar, banjo, mandoline, saxofoon, dwars fluit, cello, piano, slagwerk en blok fluit) is het op dit moment alleen nog mogelijk te bemiddelen bij het (even tueel voorlopig) realiseren van de ge vraagde lessen buiten het urenpakket van de school om. De Texelse Muziek- en Dansschool is rijkserkend en alle lessen en-cursus sen worden gegeven onder toezicht van de Inspectie Kunstzinnige Vor ming van het ministerie van WVC. De school heeft momenteel ca. 700 leer lingen en er zijn veertien docenten werkzaam. Kelder De Buureton-kelder zelf lijkt eveneens een ideaal onderkomen. Vanzelfspre kend is de ruimte goed geisoleerd (ondergronds), zowel tegen geluiden van buitenaf als tegen temperatuur- sinvloeden. Hoge stookkosten zijn niet te verwachten. Wie bij een kel der denkt aan een vochtige, bedomp te ruimte, komt bedrogen uit. Volgens Kees van der Werve van aannemers bedrijf Duin, die de afgelopen twee weken in de kelder aan het werk was, is er sprake van „een mooie droge ruimte". De kelder dateert uit de vijftiger jaren toen het voormalige bejaardenhuis Sint Jan werd ge bouwd, eveneens door aannemer Duin. De ruimte is onderverdeeld in meer dere vertrekken, die alle door „Radio Texel" en De Lichtboei in gebruik worden genomen. Er komen twee studio's met evenzoveel presentatie cellen, een vergaderruimte (op de plaats van het voormalige stookhok), er iseen toilettengroep gemaakt, een bescheiden keukentje en twee berg hokken. Ruimte genoeg zo lijkt het, maar als de Texelse radio uren per dag in de lucht is en vele program ma's tegelijkertijd moeten worden voorbereid, zou elke vierkante meter wel eens hard nodig blijken te zijn. Na de inbreng van aannemer Duin, die deze week wordt afgerond, wordt het systeemplafond aangebracht, leg gen WRT-medewerkers onder supervi sie van De Lichtboei-bestuurslid Henny van Heerwaarden de electra aan, nemen medewerkers van De Lichtboei het schilderwerk op zich en gebeurt de installatie van de appara tuur door enkele deskundige vrijwil ligers. Zangvereniging Advendo uit De Koog hervat de repetities op donderdag 22 september, in De Schuilhut om 20.00 uur. Nieuwe leden kunnen voor opga ve en inlichtingen terecht bij: tel. 02228-294 en 02228-257. „Het wordt gewoon te duur", ver zucht Henk Tjepkema, voorzitter van de onderlinge rundveeverzekering „Texel" B.A. In een buitengewone le denvergadering op dinsdag 4 okto ber (dierendag!) zal het bestuur een voorstel tot opheffing aan de leden doen. Als dit wordt aangenomen verdwijnt alweer een plaatselijke on derlinge vereniging voor boeren van het toneel.... Vorig jaar was er een naheffing van 1,30%. Dat is dit jaar al 1,65%. Door de boeren wordt over een half jaar 1,25% premie betaald over de verze kerde waarde. Na het tweede half jaar volgt de naheffing. Tjepkema denkt dat de oorzaak van de ver hoogde kosten ligt In de tegenvallen de opbrengsten van de slachtdieren. „Vroeger waren de koeien minder vatbaar voor ziektes. Koeien van te genwoordig, die meer melk geven zijn gevoeliger, daar is gauwer wat mee. En er worden vaker stukken vlees van afgekeurd. De opbrengst is wel eens 60% geweest, maar de laatste tijd is het maar 36% aldus Tjepke ma, die niet de indruk heeft dat de keuringsdienst strenger is geworden. In 1985 werden 117 dieren door de verzekering overgenomen, dit jaar tot nu toe 114. Kapitaal Het ledental van de onderlinge rund veeverzekering is ook wat gedaald, van 94 in 1983 tot 75 nu. Het aantal boerenbedrijven op Texel is afgeno men. Het verzekerde kapitaal was in 1985 /S.US.OOO,- tegen f6.631.000,- nu. „Maar als er naar verhouding niet meer schadegevallen zijn, dan maken deze getallen niet- suit", aldus Tjepkema. Het bestuur van de onderlinge rund veeverzekering zal uitzoeken of het aantrekkelijk is als collectief een risi coverzekering af te sluiten bij een maatschappij aan de overkant. Bij Een 25-jarige Cocksdorper werd vrij dag aangehouden omdat hij in een onverzekerde wagen die niet APK was gekeurd door de Kikkertstraat in zijn woonplaats reed. De wagen ver toonde diverse gebreken en is voor technisch onderzoek in beslag geno men. In de auto werd een windbuks aangetroffen die eveneens in beslag is genomen. Teso vervoerde in augustus 78 een heden meer dan vorig jaar, dat is een stijging van 0,08%. Er werden 77634 personenauto's overgevaren, een daling van 0,87%. Het aantal vrachtwagens steeg, mede onder in vloed van de kermis en het circus dat Texel aandeed, met 5,44% tot 3584. Bij de opleggers was een stij ging van maar 2 tot 1333. De ver wachting is dat dat aantal zal dalen, omdat grote bouwprojecten op het eiland gereed zijn. De bussen namen af van 321 tot 315, een daling van 1,86%. De meest opvallende stijging was die van de caravans: 8,8% (3661 tegen 3365 vorig jaar). Dit komt waar schijnlijk omdat de provincie Noord holland laat vakantie had en het kennelijk aantrekkelijk is Texel met een caravan te bezoeken. Bij de aan hangwagens was een kleine stijging tot 3573 (0,87%) te zien. Het vervoer, gezien over het hele jaar, vertoont tot dusver een stijging van 6,9% (512.838 tegen vorig jaar 479.724 eenheden). Na het redelijk succesvolle probeer sel van vorig jaar, wordt zaterdag voor de tweede maal de landelijke Open Monumentendag gehouden. Ook Texel doet hieraan weer mee. Van 10.00 tot 17.00 uur zal een aantal karakteristieke gebouwen (voornamelijk kerken) gratis zijn te bezichtigen. In de gebouwen, die prijken op de rijksmonumentenlijst, zullen gidsen aanwezig zijn. De Open Monumentendag is op Texel soberder van uitvoering dan vorig jaar. De diavoorstelling in het Mari tiem en Juttersmuseum, die vorig jaar nogal wat bezoekers trok, is ko men te vervallen. Bovendien zou van de dag heel wat meer kunnen wor den gemaakt, aldus Siem Swinkels van de gemeente Texel, die de orga nisatie in handen heeft. Hij kritiseert zijn werkgever: „Ik zou graag wat meer „ruimte" van de gemeente heb ben gehad. Niet eens zozeer finan cieel, maar vooral qua voorbereidingstijd. Eigenlijk moet er in elk open monument iets te doen of te zien zijn, zoals foto-exposities. Nu ontbrak me echter de tijd om dat te regelen." De vraag rijst ook waarom er niet meer monumenten zijn geopend Er zijn toch tal van stolpen, boeten en andere beeldbepalende panden die de moeite van een bezoekje waard zijn? De moeilijkheid blijkt echter te schui len in het feit dat dergelijke monu menten particulier bezit zijn, of moeilijk bereikbaar. In elk geval zijn ze niet in de opzet van de dag be trokken. Wel geopend zijn de navolgende ge bouwen, herkenbaar aan de speciale Open Monumentendag-vlag: de Ne derlands Hervormde kerken van Den Hoorn, Oudeschild, Oosterend, De Cocksdorp, Den Burg en De Koog, de Doopsgezinde kerk (Vermaning) van Oosterend, de Oudheidkamer, De Lin deboom (met de gerestaureerde scheidingswand), de vuurtoren (nieuw dit jaar) en de molen van Het Noorden (met tekst en uitleg over de in het verschiet liggende restauratie). zo'n verzekering wordt een lage pre mie betaald maar is het eigen risico groot, dat wil zeggen dat als bijvoor beeld maar één koe per jaar sterft niets of praktisch niets wordt uitge keerd, maar dat 100% wordt betaald als na die ene meerdere dieren dood gaan. „Het verlies van één koe kan iedereen wel dragen, maar een grote strop als meerdere dieren doodgaan niet. Dan is een grote uitkering van een verzekering van belang". Superheffing Vroeger telde iedere liter melk mee en probeerde men zijn dieren zo lang mogelijk te houden. Door de super heffing en de verbeterde melkproduc tie van de koeien is daar verandering in gekomen. De hoeveelheid melk die mag worden geproduceerd is snel be reikt en dus gaan dieren waar wat aan mankeert naar de slacht. Programma dinsdag 20 september Veld A mannen 18.30 u. Bremakk. 2-Segerink Versluis 19.05 u. Teso-Versluis Segerink 19.45 u. Th. hoeve-Musics. Teso 20.25 u. Graaf sp.-Amro Musicsh. 21.05 u. RWS-Autocentr. Graaf Sp. 21.45 u. DGM-Paal 9 RWS 22 25 u. Westerslag-Bremakk.1 DGM Veld B vrouwen en mannen 18.30 u. Question-Gyvo Mets 19.05 u. Mets-Visserb. Question 19.45 u. CVI-Ass. Bremer Visserb. 20.25 u. Leydekk.-7 Prov. CVI 21.05 u. Rabo-Smash '68 2 7 Prov. 21.45 u. CZM-Eelman/Seg. Rabo 22.25 u. Paal 28-De Krim Paal 9 Veld C vrouwen 18.30 u. Klif-Retsina W+W 19.05 u. Da-W+W Klif 19.45 u. Rival-Opel Rent DA 20.25 u. Antiekh.-Best Opel 21.05 u. Westerl.-Zegel Best 21.45 u. Durper-Sportshop Zegel 22.25 u. Mantje-Taveerne Sportsh. Wedstrijdleiding Jan en Leontine. De ze week is de laatste gelegenheid om nog een team op te geven bij Onnoli- ne (02220-5132) of Agnes (02220-3540) Bij voldoende deelname gaat er in oktober een bridgecursus van start. Degene die dit spel willen leren, kun nen zich opgeven bij de heer Zeven hoven, telefoon 02220 - 2964. Voor de leden begint de competitie maan dag 3 oktober; nieuwe leden zijn wel kom. Opgave bij de wedstrijdleider, telefoon 02220 - 3096. Tijdens de ledenvergadering is vrij wel unaniem besloten de damclub avond te veranderen. In plaats van dinsdag wordt nu vrijdag gespeeld. De competitie begint dinsdag. Er wordt gespeeld in dorpshuis De Bijenkorf te Oosterend, aanvang 19.45 uur. Mensen die zin hebben in dammen of ermee willen kennisma ken, zijn van harte welkom. Dat geldt ook voor de jeugd, want het is de bedoeling om ook weer een jeugdafdeling op te richten. De jeugd speelt dan tot omstreeks 20.30 uur. In overleg wordt het aanvangstijdstip voor hen vervroegd tot 19.00 uur of 19.30 uur. Informatie verkrijgen of opgeven kan bij Piet Bakelaar, tel. 02220 - 2943 of bij Jos de Wolf, te lefoon 02223 - 432. Dit jaar heeft de Nederlandse dam- bond voor het eerst bekerwedstrijden voor viertallen ingesteld met een han dicapfactor. Het viertal van damclub Oosterend-Texel was daarin onge woon succesvol. Door eerst Andijk en Slootdorp te kloppen, kwam men in de finale voor het district Noorder kwartier/Westfriesland. De ontmoe ting tegen het veruit favoriet geachte Schagen eindigde in 4-4. Op grond van de handicapregels werd het Texelse viertal bekerwinnaar in dit district. Het team bestond uit M. Vit- tali, P. Bakelaar, J. van Heerwaarden en W. Bakker. In de recent verspeelde provinciale fi nales werd het onderspit gedolven tegen de bekerwinnaar van district Alkmaar/Zaanstreek. De uitslag werd 6-2. In de strijd om de derde en vier de plaats van de provincie Noordhol land werd de bekerwinnaar van het district Amsterdam verslagen met 5-3. Voor dit laatste succes zorgden P. Bakelaar, J. van Heerwaarden, H. van de Wetering en G. Dros. De eerste wedstrijd voor de bonds- competitie staat op het programma voor 1 oktober. Dan wordt in Den Helder gespeeld tegen het gedegra deerde Turnlust. Naast de bonds wedstrijd van het achttal wordt een vriendschappelijke ontmoeting gespeeld, waaraan alle overige dam liefhebbers mee kunnen doen. Niet- clubleden kunnen zich hiervoor opge ven bij P. Bakelaar, telefoon 02220 - 3843 of 2850.

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 7