«nzc.5472' Groen /warLrTexels in het hart^ >k „Rustavi "-artiesten herdachten doden Acht stemmen tegen opheffing van rundveeverzekering PLECHTIGHEID IN GEORGISCHE STIJL ieslaagd ndernemers willen •lleboogstraat" ptember was weer /nstig voor Teso Ambachtencentrum open in herfstvakantie Protest tegen jachthondenwedstrijd Candy weet hoe je de was moet drogen! nu f699, BAKKER'S IJZERHANDEL Ö2220 2346 lERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.321 VRIJDAG 7 OKTOBER 1988 onomie actie; Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-2741 Verschijnt dinsdags en vrijdags. en werktijd deze week tot en met dinsdag a.s Frans Hopman, Pater Wit- ^""7 {*^7* 1 I4 t 1 m Abonnementsprijs /19,80 per kwartaal; los 95 cent aan de Kantoorstraat in Den Burg restigde ondernemers nemen er Bn genoegen mee dat b en w kbaar hebben afgezien van imswijziging van hun straat. Ze llen dat de huidige karakterloze en sleidende naam alsnog wordt ver- ngen door „Elleboogstraat" of leboogstraatje" en hebben die ns per brief aan de gemeenteraad ïbaar gemaakt. kwestie kwam in het voorjaar van 87 al aan de orde. De aan de eat gevestigde ondernemers stel- i toen voor een keus te maken uit srse nieuwe namen en de raad- immissie voor algemeen en organi- [orisch beleid was daarvan erminst afkerig. Martin Karlas, Bordvoerder van de betrokken be- jven, las onlangs tot zijn teleurstel- j in de krant dat het college sloten had de naam niet te wijzi- i, althans niet van plan was met orstellen te komen bij de raad. og steeds blijkt in de praktijk dat :l passanten op de Groeneplaats in de Binnenburg menen dat de aat doodloopt. Mede door een amsverandering, wijzend op de m van de straat, kan een grotere ntrekking voor de straat ontstaan", lus Karlas in zijn brief aan de raad, san toevoegend dat destijds is toe- zegd dat een positief voorstel tot amsverandering zou worden inge- nd. Ook wordt erop gewezen dat naam van de discotheek in de aat destijds is gekozen omdat de ntoorstraat vroeger Kromme Elle- ogsteeg werd genoemd. Er kan s met worden gezegd dat de straat ar de „Jelleboog" wordt vernoemd de ondernemers hun zin krijgen. >o vervoerde vorige maand drie scent meer dan in september 87. Het aantal naar Den Helder en rel overgezette vervoerseenheden droeg 65.678. t aanbod viel alleen tegen in de tegorieen opleggers en bussen, oral de achteruitgang in het ver- er van opleggers is opvallend: 06 tegen 1425 vorig jaar. Dat lijkt ornamelijk te worden veroorzaakt or het ontbreken van grote projec- 1 in aanbouw. Vorig jaar zorgden bouwactiviteiten op onder meer Krim en 't Kerckeland voor veel nvoer van materialen van het steland. Na drie kwartalen in 1988 tte de bootdienst 578.516 eenhe- ]n over, tegen 543.482 eenheden in I87. Dat is een stijging van 6,44 scent. Vooral in de eerste twee rartalen werd een forse stijging ge- ekt. De categorie opleggers zit met een kwartaal voor de boeg, als in de min ten opzichte van vo- jaar. van der Beek is met lof geslaagd het doctoraal-examen Agrarische aan de Landbouwuniversi- te Wageningen. De plechtigheid op de begreefplaats. Een der niet-Georglsche deelnemers een de herdenking giet na het uitbrengen van een dronkde rest van zijn wijn op het graf van Loladze. Een herdenkingsplechtigheid in Georgische stijl, waarbij ook Texelaars waren betrokken, was het indrukwekkende hoogtepunt van de tweede dag van het bezoek dat het staatsensemble Rustavi" aan Texel bracht. Op de begraafplaats op de Hoge- berg werd gezongen, gedeclameerd en gedronken ter nagedach tenis van de gesneuvelde landgenoten en werd in vele toonaarden het verlangen naar vrede, veiligheid en broederschap uitgesproken. Voor de Texelaars die zoiets niet eer der meemaakten was het een verras sende, maar ook ontroerende gebeurtenis, die meer dan een uur in beslag nam. Het begon met het ont steken van tientallen kaarsjes die wa ren aangebracht op de bronzen gedenkplaat op het graf van hoofd man Sjalwa Loladze, waarna het in traditioneel costuum gestoken man nenkoor van „Rustavi" een reeks herdenkingsgezangen inzette. De ove rige leden van het ensemble luister den met brandende kaarsjes in de hand. Op uitnodiging van tolk en oud-minister Wachtang Kupwiara slo ten zich daarbij wat Texelaars aan. Een vrouw uit het „Rustavi"-gezelschap declameerde op geëmotioneerde toon een gedicht, dat zij die ochtend zelf had gemaakt voor deze gelegenheid en dat ook be trekking had op de Georgische zonen die in de Texelse aarde rusten. Wijn De tot de leiding van het gezelschap behorende Georgiërs lieten zich ver volgens stuk voor stuk een hoorn wijn inschenken, spraken een wens uit en goten het restant uit over het graf. De Texelaars werden uitgeno digd hetzelfde te doen en zo werd er gedronken op de Texelse bevolking die de Georgiërs hadden geholpen tij dens en na de opstand, op de goede vriendschapsbanden, op voortzetting van de ontspanning tussen oost en west, enz. De plechtigheid werd toen verplaatst naar het massagraf, waar hetzelfde ritueel plaatsvond en het gebeurde ook bij het met brandende kaarsjes versierde portret van wijlen „moeder" Cornelia Boon-Verberg bij de ingang van de begraafplaats. Rondrit De dag na het succesvolle optreden van de groep in de burgemeester De Koning-hal was begonnen met een bezoek aan de algemene begraaf plaats in Den Burg, waar de door Ge orgiërs geschonken koperen „levensboom" werd bekeken en waar een tocht werd gemaakt over de be graafplaats van de gesneuvelden van het Britse gemenebest. In de buurt van de Eierlandse vuurto ren werd een wandeling gemaakt. Verschillende leden van het Rustavi- ensemble herkenden de omgeving van de films die de Georgische regis- toppunt van glasnost en perestroika: Georgiërs en Texelaars samen in de whirlpool van het zwemparadijs ..Calluna" seur Rezo Tabukasvih hier heeft op genomen Vooral door deze films hebben de opstand van 1945 en de kontakten die als uitvloeisel daarvan zijn ontstaan, veel aandacht gekregen in Georgië. Het is de bedoeling dat de opnamen die Tabukasvili in de loop der jaren heeft gemaakt over dit onderwerp, tot één grote film wordt gemonteerd. De Georgische filmregis seur is inmiddels zeker zes keer op het eiland geweest. Ook het bezoek van „Rustavi" aan Texel zou hij mee maken, als zijn moeder niet was overleden zodat hij voortijdig naar Georgië moest terugkeren. Filmopna men van het bezoek van het staat sensemble zijn echter toch gemaakt. De omstandigheden voor het verder uitbouwen van de kontakten tussen Texel en Georgië lijken intussen steeds gunstiger te worden, onder andere als gevolg van de „glasnost"- ontwikkelingen. Er zijn inmiddels plannen in de maak voor een in 1990 te maken groepsreis naar de repu bliek. Inzake de reis is een „verlang lijstje" onderweg naar de staatsreisorganisatie „Intourist" en de vriendschapsvereniging in Georgië. Juttersmuseum Het gezelschap bezocht dinsdagmid dag ook de Slufter en ging vervol gens via Muijweg (waar aan de kar ijsjes werden gekocht), de Hoofdweg en De Waal naar dorpshuis d'Ouwe ULO, waar een goed bereide brood maaltijd met vlees en salade klaarstond. In het Maritiem en jut tersmuseum in Oudeschild werden de Georgiërs ontvangen door Cor Ellen, die aan ieder een kleine fles „Juffert je" (ter gelegenheid van Ellens gou den juttersjubileum) overhandigde, een gebaar dat financieel mogelijk was gemaakt door Ellen zelf en zijn leverancier de firma De Wit. Zwembroekenjacht De organisatoren meenden dat het leuk en ontspannend voor de Georgi sche artiesten zou zijn om te gaan zwemmen in zwemparadijs „Calluna". Er was echter één probleem: nie mand had zwemkleding bij zich. Dat kon echter worden geregeld. De Texelse gastvrouwen en gastheren leenden graag huneigen zwemspullen uit of leenden iets in de buurt. In Den Hoorn schijnt zelfs een soort zwembroekenjacht te hebben plaats gehad. Het eindresultaat was in elk geval dat de Georgiërs de overdekte golven van Texels nieuwste attractie inkonden, al waren het bijna uitslui tend de mannen en jongens van het gezelschap die van deze mogelijkheid gebruik maakten en kostelijk genoten. In restaurant „Calluna" werd de ge zamenlijke slotmaaltijd gebruikt. Bij die gelegenheid werden over en weer de nodige dankwoorden uitgewisseld en werd in het bijzonder lof gebracht aan Nora Slootman-Verheij van de Stichting Ondersteuning Welzijns werk, die het leeuwendeel van het organisatiewerk had verricht. Uit Ge orgische handen ontving zij een pak ket grammofoonplaten. Alle Georgiërs kregen van Texel een souvenir in de vorm van een luchtfoto van het eiland. De Onderlinge Rundveeverzekering Texel houdt na 58 jaar op te bestaan. Het besluit tot ontbinding van de vereniging werd dins dagavond in „Rebecca" in De Waal genomen met 33 tegen 8 stemmen. De tegenstanders vonden dat het bestuur te hard van stapel liep en had moeten onderzoeken welke andere mogelijk heden er zijn om het rundvee onder billijke kondities te ver zekeren. Men was het er over eens dat de huidige situatie onaanvaardbaar is. De kosten van deze verzekering zijn de afgelopen twee jaar voor de leden veel te hoog geworden. Meerdere le den sloten echter niet uit dat de „on derlinge" in stand zou kunnen blijven bij een ander beleid, bijvoorbeeld door het onderbrengen van het risico bij een grotere verzekering. Ook zou een eigen risico van enkele procenten van de verzekerde waarde kunnen worden ingevoerd, de premie zou dan lager worden en de boeren zouden erdoor worden gestimuleerd extra goed op hun vee te passen. Tegen standers van onmiddellijke opheffing vonden ook dat het bestuur had moeten onderzoeken welke kondities zullen gelden als alle boeren zich na de opheffing van de onderlinge in zee gaan met een particuliere verzeke ringsmaatschappij. Misschien leidt het inbrengen van de 4500 Texelse koeien bij één maatschappij tot een veel lagere premie dan individueel verzekeren bij een maatschappij naar eigen keus. Zo waren er meer vra gen. De tegenstanders van onmiddel lijke opheffing zeiden dat er nog tijd genoeg is om dat eerst uit te zoeken alvorens een definitief besluit te ne men over het lot van de vereniging. Het werd het bestuur zelfs kwalijk genomen dat die gegevens nu niet op tafel lagen. „U maakt er zich met een Jantje van Leiden vanaf", zei een van de leden. De helft plus een Om over de ontbinding een rechtsgel dig besluit te kunnen nemen, moest meer dan de helft van de leden aan wezig zijn op deze buitengewone ver gadering. Anders zou een tweede bijeenkomst moeten worden belegd. Aanvankelijk waren van de 81 leden er 39 present, dus net te weinig. Het bestuur belde toen een zestal niet aanwezige leden op, wat tot resultaat had dat er alsnog twee naar de ver gadering kwamen. Tijdens de discussie naar aanleiding van het voorstel tot ontbinding, kwa men allerlei omstandigheden ter spra ke die mede hebben geleid tot de onhoudbare situatie waarin de .on derlinge" is geraakt, zoals de geringe opbrengst van het van de noodslach- Naar aanleiding van het succes van de afgelopen zomer, zullen in het Ambachtencentrum in Den Hoorn (de voormalige Doopsgezinde „Ver maning" aan de Diek) in de periode rond de herfstvakantie aktiviteiten zijn te beleven. Naast de tentoonstellingen die al eer der waren te bezichtigen (houtdraai- werk, aquarellen, vliegers, antieke beeld- en geluidsapparatuur, knip werk, keramiek, sier- en speelpoppen) worden extra aktiviteiten on dernomen. Op de woensdagen 12 en 19 oktober kan men spelletjes komen doen met zelfgemaakt houten speelgoed en puzzels. Op dinsdag 11 en woensdag 12 oktober kan men zijn of haar por tret laten knippen. Op dinsdag 11 en donderdag 13 oktober is er gelegen heid om onder leiding een eenvoudig popje (een zg. hartepopje) te maken en zal Henk Noorlander bezig zijn met zijn serie schilderijen van Hoorn der dorpsgezichten. Verder zal de heer O.J. Agter zijn deze zomer nieuw verworven aanwinsten op het gebied van historische geluidsappara tuur laten zien en demonstreren op donderdag 13 en woensdag 19 oktober. De openingstijden van het ambach tencentrum zijn dinsdag, woensdag en donderdag van 14.00 tot 17.00 uur. De toegang is gratis. ting afkomstige goedgekeurde vlees (dat door Coveco niet graag wordt afgenomen) zodat naar andere afzet kanalen gezocht zou kunnen worden. Het was voor het bestuur echter geen aanleiding om af te zien van het voorstel tot opheffing. Dit werd in stemming gebracht en dus niet het voorstel van Kees Hin om eerst een voorlichtingsbijeenkomst te beleggen waar deskundigen informatie zouden geven over mogelijkheden totcollec tief verzekeren. Tjepkema zei met te weten wie zo'n voorlichtingsavond zou kunnen verzorgen en vond het met de taak van het bestuur om alle mogelijkheden zelf te gaan uitzoeken door het inwinnen van offertes e.d. Hij meende dat de verzekeringsmaat schappijen die er brood inzien dat zelf wel zullen doen. Blijkens het re sultaat van de stemming dacht de meerderheid van de leden er ook zo over. De „onderlinge" wordt dus eind dit jaar opgeheven. Voor die tijd wordt nog een gewone ledenvergade ring gehouden waarin de beslomme ringen worden geregeld die samenhangen met de opheffing, zo als het aan de leden uitkeren van de reserve die van f 17000,- die nog in kas is. In een telegram aan Staatsbosbe heer eist „Kritisch Faunabeheer" af gelasting van de internationale jachthondenwedstrijd, die zojuist is begonnen in de Texelse duinen. De organisatie vindt het schandelijk dat Staatsbosbeheer en het Ministerie van Landbouw vergunning hebben gegeven om de wedstrijd in dit na tuurgebied te houden. Zoals bekend worden zestig honden tijdens de jacht, waarbij dus op le vende dieren wordt geschoten, be oordeeld op hun prestaties als jachthonden. „Kritisch faunabeheer veroordeelt dit soort wrede spelletjes met in het wild levende dieren en spreekt haar schande uit over het feit dat Staatsbosbeheer Texel hieraan aktief meewerkt", aldus de organisa tie, die erop wijst dat in de natuurter reinen van Texel inmiddels duizenden trekvogels zijn aangekomen die slachtoffer worden van het evene ment. Kritisch faunabeheer vindt dat jagers die hun honden willen trainen en aan wedstrijden willen deelnemen, kunstdieren kunnen gebruiken in- plaats van levende dieren. „Waarde volle natuurterreinen moeten voor dit soort aktiviteiten gesloten blijven". N WINK EL VOL IDE EEN! Wasdroger type D 7 R, trommelinhoud 4,5 kg. Roestvrijstalen trommel links en rechtsdraaiend Telefoon

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 1