Cjrotii ^warL-Jexels in het harL, TVO loopt vast met jpromotiebijdrage Ingrijpende afslag langs gehele kust EDlD Veeverzekering Rabobank O Vlinderheid weigert betaling hardnekkig „Jutten van mijn balken zielige mentaliteit" Promotie L. Inbraak in kantine Lichtboei zendt uit op kabel FM 100.2 RABOBANK Beenwond na aanrijding Illegale jagers Raad benoemt nieuwe directeur „Bolder" 11! PGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.322 DINSDAG 11 OKTOBER 1988 fooi m edactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon (02220) 2741. uiten werktijd deze week tot en met dinsdag a s.: Tessa de Graaff, Pater Wit- iplein 3, 1791 DP Den Burg, telefoon 02220 - 5639. ir advertenties, abonnementen, etc.: angeveld Et De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, ilefoon (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. Verschijnt dinsdags en vrijdags Abonnementsprijs ƒ19,80 per kwartaal; los 95 cent Postgiro 652. Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99 17 636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60 398 (et Texels Verbond van Ondernemers ,,TVO" slaagt er niet in roldoendegeld bijeen te brengen om de overeengekomen jaarlijk- ie bijdrage aan de Stichting VVV Texelpromotie te betalen. Dat s het gevolg van het hardnekkig weigeren van ongeveer vijftien irocent van de leden om hun aandeel te voldoen. Daardoor is ot dusver elk jaar f 30.000, te weinig binnengekomen. De re- ierves waaruit deze tekorten in eerste instantie konden worden lijgepast, zijn nu uitgeput. Het ziet er dus naar uit dat het TVO- lestuur de Stichting Texelpromotie moet laten weten de con- ractuele verplichting niet langer te kunnen nakomen, twee jaar ioor het verstrijken van de contracttermijn van vijf jaar. situatie is buitengewoon ernstig, «ant er ligt een harde afspraak dat lie partners van de stichting VVV exelpromotie van hun financiële ver lichting zijn ontheven, als een der artners het laat afweten. De hele tichting zou dus kunnen worden ipgeblazen als gevolg van het in ge- ireke blijven van het TVO. let bestuur van het TVO is zich laarvan pijnlijk bewust. „Het is het 'ieptepunt in de geschiedenis van nze vereniging. Zeer beschamend ooronze organisatie; gewoon een af- lang, aldus een der bestuursleden. I vanaf het begin was het moeilijk lm het geld binnen te krijgen, maar e tilden daar niet zwaar aan omdat e dachten dat het besef dat promo- onmisbaar is, nog moest groeien, 'e meenden dat het veel beter zou an als de resultaten van die extra lomotie bekend zouden worden, lou, die resultaten zijn fantastisch, laar evengoed weigert een belang- Ijk percentage van de leden te beta- n, terwijl bijdragen van niet-leden lie toch belang hebben bij het toe isme, erg tegenvallen. We hebben mlangs de acceptgiro's weer ver- :uurd met een briefje waarin nog lens krachtig wordt gepleit, maar ik [ie het somber in. Typerend voor de ituatie is dat er naar verhouding het lechts wordt betaald door onderne- ners die het meest van het toerisme irofiteren en daarvan zelfs geheel af- lankelijk zijn. Badplaats De Koog is iet slechtst betalende dorp. Veertig irocent van de aangeschrevenen laat iet daar afweten. Aanvankelijk was laar een van de redenen dat het A/V-kantoor zou worden gesloten. )ank zij inspanning van het TVO is iet kantoor opengebleven, maar er verd evengoed niet betaald. Waarom niet? Ie niet-betalers voeren de meest uit- enlopende redenen aan voor hun reigerachtigheid: de volgens hen on- riendelijke en ontactische manier 'aarop het TVO de leden heeft aan- 5eslagen, wantrouwen in het functio- eren van de VVV-orgamsatie, ersoonlijke aversie jegens mensen linnen die organisatie, de hoogte van Ie bijdrage, het niet kunnen betalen 9 jan de bijdrage omdat er al zoveel ndere kosten zijn, enz. Er zijn er die oenen dat de gasten ook zonder iromotie wel komen en meer dan iens is ook als excuus aangevoerd Slat er met wordt betaald omdat niet edereen het doet. Haast elke weige- m aar kent wel een mede-ondernemer "pie door het toerisme „rijk is gewor- Jen maar toch niets bijdraagt en daaraan wordt het recht ontleend om zelf de knip ook maar dicht te hou den. Een niet gering aantal weigert zonder opgaaf van reden; ze reageren gewoon nergens op. Hopeloos Het TVO beschikt niet over machtsmiddelen om tot betaling te dwingen. Zoveel mogelijk is wel met de weigeraars gesproken om hen te wijzen op de belangen die op het spel staan. Dat gebeurde onder ande re via de ondernemersverenigingen van de diverse dorpen. In voorgaande jaren is door persoonlijk bezoek aan niet-betalende leden getracht deze alsnog over te halen, maar dit kostte enorm veel tijd en leverde naar ver houding weinig resultaat op. De men sen bij herhaling opzoeken bleek bovendien zeer ondankbaar werk te zijn en voor de incasserende onder nemers zelfs schadelijk. Bestuurslid en juwelier Martin Tromp: „Onder de wanbetalers zitten soms goede klanten of aanstaande klanten. Het is heel vervelend om die mensen tot betaling van hun promotiebijdrage te moeten manen. Al gauw verwek je irritatie en loop je de kans dat hij niet meer bij je in de winkel komt omdat hij je wil ontlopen. Royeren als lid van het TVO zou dat effekt ook hebben. De ondernemers moeten in zien dat die promotie in stand moet blijven omdat het in hun eigen belang is en dat het in feite asociaal is om wel te profiteren maar anderen voor de kosten te laten opdraaien. Dat be- Tussen donderdag en zaterdag is in gebroken in de kantine van SV.Texel. De daders zijn binnengekomen door een bovenlicht te forceren. Ze heb ben een sigarettenautomaat en een fooienpot gekraakt. Daarnaast werd een hoeveelheid snoepgoed mee genomen. sef leeft dus onvoldoende. We begin nen nu een beetje wanhopig te worden. Het geld moet er komen. We hebben zelfs overwogen om de bijdrage te verhogen om het door de wanbetalers veroorzaakte tekort te compenseren, maar dat viel in slech te aarde. Het werd ons al gauw dui delijk dat er dan nog meer leden niet meer zouden betalen. Geen twijfel „Het staat als een paal boven water dat de versterkte promotie van de af gelopen jaren resultaat heeft opgele verd, zegt Co Vinke, voorzitter van de Stuurgroep Toeristisch Aktieplan. „Het toerisme op Texel zit weer in de lift, ondanks dat steeds meer men sen naar het buitenland op vakantie gaan en het slechte weer van de af gelopen zomers. Als we niets hadden gedaan, zouden we achteruit zijn ge hold. Die groei is een enorme stimu lans geweest voor vernieuwing en verbetering van de toeristische ak- kommodatie. Steeds meer mensen weten Texel ook in voor en naseizoen te vinden, wat voor de eilandecono mie en de werkgelegenheid van on schatbaar belang is. Het zou een soort zelfmoord zijn als de onderne mers het nu laten afweten. Lees verder pagina 5 Spontaan meldden zich enkele nieu we luisteraars als donateur van zieken- en bejaardenomroep De Licht boei aan, toen donderdagavond het eerste programma via de kabel werd uitgezonden. Hoewel de omroep jongstleden vrijdag officieel door alle op de kabel aangesloten inwoners van Den Burg kon worden ontvan gen, vond de eerste uitzending don derdagavond al plaats. Zoals wekelijks op donderdag de bedoeling is, werd een actueel onderwerp bij de hoorns gevat: het bezoek van de Ge- orgiers. Gast was voormalig burge meester Jo Engelvaart. De Lichtboei-uitzendingen zijn te horen via FM-frequentie 100.2 op de kabel. Luisteraars kunnen net als zoals voor heen tussen 18.30 en 19.30 uur tele fonisch (02220-3430) verzoekplaatjes aanvragen. Ook kan dat schriftelijk, via postbusnummer 89, Den Burg. Strandpaviljoen Drie bij De Koog bleef tenauwernood een ramp bespaard. Liefst zeven meter van de zandsuppletie verdween in de nacht van vrij dag op zaterdag in zee, zodat het paviljoen op de rand van de afgrond kwam te staan (Foto: Dirk Kuiter) De Texelse westkust heeft zeer ernstige schade ondervonden van de zware storm die drie dagen lang woedde. Twee weken na de zuidwesterstorm waarmee het herfstseizoen werd ge opend, verdween andermaal een fors deel van de zandsuppletie en duinen in zee. Ten noorden van de Slufter was de afslag het hevigst: bij paal 29 werd tien meter van de eerste duinenrij af geslagen en bij paal 26 (waar het laatste deel van de suppletie tijdens de laatste storm verloren ging) werden de duinen even eens aangetast (zes meter afslag). In de nacht van vrijdag op zaterdag sloeg ter hoogte van De Koog zeven meter van de zandsuppletie weg waardoor Paviljoen 3 van de familie Zoetelief op de rand van een ruim vier meter diepe afgrond kwam te staan. Slechter nog verging het paviljoenhouder Henk Griffioen, die zijn keukencontainer met apparatuur zaterdagochtend total loss aantrof bij paal 12. Het zwaartepunt van de storm be vond zich in de nacht van vrijdag op zaterdag. Een extreem harde westen wind (met uitschieters van elf en ho ger) ging gepaard met een hoge waterstand (2.07 meter in Oude- Laat u informeren door de tussenpersoon voor o.a. INTERPO LS, DELTA LLOYD en CERES VEE VERZEKERINGEN. verzekeringen Telefoon tijdens kantoortijden: 02220 - 4341. Buiten kantoortijden: 0222O - 5622, 4984 en 4389. Hoe zou u het vinden als u een aan schrijving zou krijgen van minister Smit-Kroes om f 500,— te storten als bijdrage voor de aanleg van de stormvloedkering in de Oosterschel- de? Of een acceptgiro van gedepu teerde staten met de vraag geld over te maken voor de bouw van vuilver brandingsinstallaties? Of een verzoek van de gemeente om een vrijwillige bijdrage voor het bekostigen van de strandbewaking of het uitbreiden van het raadhuis? Terecht zou u dat vreemd vinden omdat dergelijke za ken door de overheid zelf moeten worden betaald die het daarvoor be nodigde geld van de burgers incas seert via de belasting. Het gaat om voorzieningen ten algemene nutte waarvan de noodzaak door de meer derheid van de bevolking wordt on derschreven en ook de tegenstanders zullen zich daarbij moeten neerleggen en meebetalen. Dat is maar goed ook, want anders zou er weinig van terecht komen. Zo geredeneerd is het eigenlijk vreemd dat de voor Texel van algemeen belang zijnde toeristi sche promotie voor een belangrijk deel moet worden bekostigd met bij dragen waarvan de betaling in de praktijk niet kan worden afgedwon gen. Het zou natuurlijk erg leuk en solidair zijn geweest van de mid denstanders als zij wel allemaal over de brug waren gekomen, maar het was naïef van het TVO-bestuur om te verwachten dat de leden en ande re ondernemers dat ook allemaal vijf jaar achter elkaar zouden doen. Eigenlijk is het fantastisch dat zo'n 85% wel betaalt, hoewel het om pit tige bijdragen gaat, variërend van en kele honderden tot enkele duizenden guldens per bedrijf per jaar. Het TVO- bestuur moet dan ook niet klagen dat de leden het belang van promotie niet inzien, want dat doen ze over het algemeen en zelfs in zeer verheu gende mate juist wel! Dat „slechts f150.000. per jaar binnenkomt in- plaats van de noodzakelijke f 180.000, is uitsluitend het gevolg van de onmogelijkheid om sancties te treffen jegens wanbetalers. In elke gemeenschap heb je mensen die wil len profiteren zonder bij te dragen; dat is een gegeven. Heel vaak heb ben die niet-betalers daarvoor argu menten die welliswaar niet getuigen van brede vooruitziende visie, maar die toch heel begrijpelijk en menselijk zijn. In het geval van de weigerachti ge middenstanders is dat niet anders. Het zal veel moeite, tact en overre dingskracht kosten om hen alsnog tot betalen te bewegen. Lukt dat niet, dan begint een rampzalige sneeuwbal te rollen die een eind maakt aan het bejubelde nieuwe pro- motiestsyteem op een moment dat het juist vrucht begint op te leveren. De contracttermijn van vijf jaar is voor 2/3 verstreken. Hoog tijd dus om te gaan denken hoe het daarna verder moet met de financiering van de Texelpromotie, niet alleen omdat de middenstandsbijdrage op een an dere manier moet worden geïncas seerd maar ook omdat te verwachten is dat andere contractpartners de hoogte van hun bijdragen zullen her zien. De RST bijvoorbeeld is niet ten onrechte tot de conclusie gekomen dat die anderhalve ton plus btw on verantwoord veel meer is dan het percentage dat een bedrijf maximaal aan reclame kan uitgeven zonder zelf schade op te lopen. Het totale be drag dat jaarlijks voor promotie nodig is, zal straks, op een andere manier moeten worden omgeslagen. Het lijkt redelijk dat de zeer belanghebbende ondernemers tenminste hetzelfde be drag op tafel leggen als waartoe zij in de huidige situatie verplicht zijn, maar de heffing zal minder vrijblij vend moeten zijn, al was het maar om frustraties bij de goedwillenden te voorkomen. Dat zou kunnen in houden dat het geld wordt binnenge haald door een andere instantie, wellicht de locale overheid, die alle ondernemers die belang hebben bij het toerisme benadert, dus niet al leen de TVO-leden. Op deze manier kan ook worden voorkomen dat be langhebbende ondernemers door met niet betalen te dreigen, invloed krij gen op het soort promotie dat wordt bedreven. Tevens is het een methode om bijdragen te krijgen van verhuur ders die niet bij de Texelse vereniging van logiesverstrekkers zijn aangeslo ten. Het heffen van een baatbe lasting zou het meest doelmatig zijn, maar het is zeer twijfelachtig of dat juridisch door de beugel kan. De vraag hoe het dan wel moet, dient op korte termijn aan de orde te wor den gesteld door alle instanties die bij de Texelpromotie zijn betrokken. schild). De exploitanten van paviljoen Westerslag, Gert Jan Groenendijk en Jurriaan Schuitema, zagen zich daar om genoodzaakt voor de tweede maal in twee weken hun zaak te ont ruimen. Het tweetal werkte een nacht lang door. Niet alleen tafels en stoelen werden naar het parkeerter rein getransporteerd, ook al het ande re interieur werd geevacueerd. Ze hadden de moed opgegeven om nog tot en met de herfstvakantie door te draaien, aldus verkondigde het ver moeid ogende duo zaterdagochtend. Strandpaviljoen Westerslag zal hoogstwaarschijnlijk deze week wor den gedemonteerd. Per jeep speurden Groenendijk en Schuitema het strand af op zoek naar houten terrasvlon ders die door de gulzige golven wa ren opgeslokt. Hier en daar werden exemplaren teruggevonden. Onderwijl kon tevens de schade bij collega's in ogenschouw worden genomen Rij dende richting paal 17 bood de zeil- school van kustzeilvereniging Westerslag een haveloze aanblik. Een strandhuisje waarin zeilkleding was Een fietster uit Den Burg moest vrij dag met een beenwond naar het Ge- miniziekenhuis worden vervoerd omdat zij in de Julianastraat was ge raakt door een tegemoetkomende auto, bestuurd door een 42-jarige man uit Den Burg. Hij was verblind door de zon en zag daardoor de vrouw te laat. In samenwerking met een jachtopzie ner heeft de politie een 50-jarige man uit Den Burg, en een vader en zoon uit De Waal aangehouden die buiten het jachtseizoen op grauwe ganzen aan het jagen waren. opgeslagen was zwaar beschadigd. Een deel van de inhoud was weg gespoeld. Een kantoorcontainer was van zijn oorspronkelijke positie ge trokken en dwars op het strand ge zet. Twee aldaar gestalde catamarans hadden steun bij elkaar gezocht, al was dat vast niet zo de bedoeling. Verder noordwaarts was het strand paviljoen van de familie Nouwen bij paal 19 verdwenen, maar niet in de golven. De familie had na de septem- berstorm besloten het met zwaar ge schut beschermde paviljoen af te breken. Collega's Gerard en Ria Zoe telief van Paviljoen 3 bij paal 20 had den dat niet gedaan, maar de storm van vrijdagnacht deed hen de schrik om het hart slaan. „We dachten: wij kunnen nog zeker een storm of vier doorstaan. De suppletie voor het pa viljoen was nog elf meter breed. Toen we zaterdagochtend op het strand kwamen, was daar nog maar weinig van over, een meter of drie, vier", al dus het echtpaar Zoetelief zonda gochtend. Een zaterdag lang waren ze druk in de weer geweest om voor het paviljoen een onneembare vesting van zandzakken op te werpen. Zo'n vierhonderd zakken zand werden aan gevoerd en vervolgens bedekt met zand en riet. Klaar voor hetvolgende gevecht met de zee. Die krachtme ting bleef echter uit. Merkwaardig genoeg werd de hoogste waterstand al zaterdagmiddag omstreeks half vijf Lees verder pagina 5 De gemeenteraad zal vanavond een nieuwe directeur benoemen voor de sociale werkplaats „De Bolder" als opvolger van de heer K. Fraanje die per 1 augustus j.l. een functie elders heeft aanvaard. B en W hebben als eerste de heer L. Noordzij uit Hooge- zand op de voordracht gezet. Tweede is de heer G. Kluit uit Moordrecht. Voor de functie dienden zich totaal 44 kandidaten aan. Met negen kandi daten is een sollicitatiegesprek ge voerd, waarna drie kandidaten werden gekozen voor een volgende gespreksronde. Daarbij hebben de kandidaten gesproken met het colle ge van b en w, een personeelsdele- gatie en een afvaardiging van de gemeenteraad. De nieuwe Bolder- directeur treedt per 1 januari in tijde lijke dienst van de gemeente, wat ge bruikelijk is bij kandidaten die niet komen uit een andere overheidsbe- trekking. Voorafgaand aan de verga dering van vanavond maken de heer Noordzij en zijn vrouw kennis met de gemeenteraad.

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 1