Cjrocn ^wartsjexels in het hart-, 'prie stemmen tegen ?EN-windmolens NBT-delegatie maakt kennis met Texel Opbrengst „Zak van Max" weer rond 27 ton 'REES VOOR HINDER IN JACHTHAVEN LEIJDEKKERS Hersenschudding door val van wagen Anti-apartheid zaak voor rijksoverheid Westerlaken laagste inschrijver riolering Geen brandmelder voor CVO-school Maatregelen tegen vroegtijdig vuurwerk Goënga's Supermarkt en Specialiteitenslagerij R 14»GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.323 VRIJDAG 14 OKTOBER 1988 dactie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon (02220) 2741. iten werktijd deze week tot en met dinsdag a s Tessa de Graaff, Pater Wit- 1 9 t t 1 ak^ r* i ucQ(ireni Jein 3, 1791 DP Den Burg. telefoon 02220 - 5639 CTT. //I AbonnemenUpnjs C19.80 per kwartaal: los 95 cent advertenties, abonnementen, etc Uf 1/1//f 14/L* iprj f/f fe/Pr igeveld Et De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, •loon (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. Bankrelaties Amro Bank nr. 46 99.17 636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34 60.398. Net als vorig jaar heeft de actie ..Geef Max de zak" rond de 27 ton aan afgedankte kleding en schoenen opgeleverd. De organisatie was in handen van Rotary Texel. De enige smet op de verder vlekkeloos verlo pen actie was de val van organisator Edzar van Abs van één van de wa gens. Hij liep een hersenschudding op. Veel tumult is er geweest rond de Max Tailleur Stichting. Het kon niet meer uit, het liep niet, het werd te duur. De Stichting werd opgeheven, maar meteen werd een nieuwe opge zet: Geef Max de Zak. Het aantal vaste medewerkers daalde van zo'n 25 tot 5, maar het (goede) doel bleef hetzelfde. Drie vrachtwagens vertrokken dins dag na de actie op Texel naar de ver werkingsfirma Gebotex te Rotterdam. De kleding wordt daar uitgezocht en gesorteerd, waarna een bedrag per kilo wordt vastgesteld. De helft van het geld is voor kuurreizen van drie weken naar het Oostenrijkse Bad- gastein voor minder draagkrachtige Texelse reumapatiënten. De andere helft gaat naar het „Tesselhuus" in De Koog. De bevolking van Texel heeft dit jaar weer en masse gereageerd op de oproep om oude kleding en schoenen voor het goede doel te verzamelen. Over het hele eiland stonden vuilnis zakken die werden opgehaald door- vrijwilligers van de Rotary met door particulieren en bedrijven beschikbaar gestelde vrachtwagens, trekkers en aanhangers. „Het lijkt wel of er ieder jaar meer zakken staan", aldus Kees Hin na afloop in de grote hal van Ben Rab, waar het overladen van de zak ken in de grote vrachtwagens plaats vond. Een aanmerkelijke verbetering in vergelijking met het geploeter in de regen, zoals voorgaande jaren. De drie beschikbare vrachtwagens voor het vervoer naar Rotterdam wa ren al snel vol, terwijl nog steeds nieuwe zakken werden aangevoerd. „Die bewaren we zolang hier in de hal. Meestal wordt in de loop van de week nog wel gebeld door mensen waarvan een zak niet is opgehaald, of die vergeten waren deze aan de weg te zetten. Dan halen we ze als nog en gaat alles later met een wa gen van Rab mee", aldus Marianne van der Vis. Vorig jaar waren de op- haalploegen een paar straten verge ten. Deze keer kwam alleen van Starkenburg in Den Burg een tele foontje, waarna nog gauw even de 31 zakken die daar stonden werden opgehaald. Belangeloos Marianne van der Vis is zelf reuma- patiënte en is al eens in Badgastein geweest. „Gezond word je er niet van, maar het geeft wel verlichting, het neemt de pijn weg". De Max-actie op Texel levert altijd veel meer op dan in vergelijkbare plaatsen elders in het land. Daar moeten medewerkers van de stich ting het ophalen regelen en vervoer huren. Hier wordt het werk gedaan door vrijwilligers met meestal belan geloos beschikbaar gesteld vervoer". Terwijl de Rotarians en andere vrijwil ligers na afloop genoten van een bord snert, werden de vrachtwagens gewogen op de weegbrug bijDaalder, waarna Kees Hin bekend kon maken dat ongeveer 27 ton was binnenge komen. „De exacte hoeveelheid kun nen we nu nog niet melden, omdat we het ledig gewicht niet van alle vrachtwagens weten". Wie nog spullen heeft voor de „Geef Max de Zak"-actie kan contact opne men met Mariane van der Vis, Ger- ritslanderdijkje 41, telefoon 02220-2459. De nieuwe Bolder-direkteur Leenden Noordzij en zijn vrouw Clara nemen de gelukwensen van de gemeenteraad in ontvangst. straks een uniek projekt is. 25% van de totale electriciteitsbehoefte van Texel wordt erdoor gedekt terwijl men landelijk in het jaar 2000 niet verder denkt te komen dan 7 tot 10%. Volgens Schilling zouden de mogelijk heden om de faciliteiten van de jachthaven uit te breiden door de molens niet worden belemmerd. Voor zover er sprake zou kunnnen zijn van windmolengeruis, dan is dat aan vaardbaar, zeker als in aanmerking wordt genomen dat het milieu ermee restaurant van De Krim. Vervolgens wordt de vuurtoren be klommen en wordt een bezoek ge bracht aan „Ecomare". Van hieruit wordt het gezelschap met het treintje van Bruining door het bos gereden, waarbij onderweg voor het nodige entertainment zal worden gezorgd. In de tocht is een pauze opgenomen voor het consumeren van „Juttertje" en bitterballen. De groep zet vervol gens koers naar het strand van paal 9, waar een wandeling wordt ge maakt. In „Loodsmanswelvaren" wordt het diner gebruikt en wordt een sjoelwedstrijd op touw gezet, waarbij prijzen in de vorm van lams- ham, kaas en andere Texelse produk- ten zijn te winnen. Zaterdagochtend wordt een rond vlucht gemaakt boven Texel, is er ge legenheid om te winkelen in Den Burg en wordt in het VVV-kantoor koffie gedronken. Met een Hollandse maaltijd in „Loodsmanswelvaren" wordt het kennismakingsbezoek af gesloten. gebaat is. „De sluipende hinder van de lucht vervuiling is veel gevaarlijker dan het geluid van windmolens". Gemeente Texel wil niet toetreden tot de vereniging Lagere Overheden Tegen Apartheid (LOTA). Men vindt het een zaak van de rijksoverheid. Wel wil men lokale initiatieven sti muleren. Moet een gemeente een anti- apartheidsbeleid voeren? Drieëntwin tig gemeenten vinden van wel en hebben zich aangesloten bij de LOTA. Het doel van die vereniging is de le den te helpen met een anti- apartheidsbeleid en het coördineren van gezamelijke activiteiten. Gemeen te Texel huldigt het standpunt dat anti-apartheid een rijksaangelegen heid is en wil zich daarom niet aan sluiten. Firma Westerlaken had de laagste in schrijving van de drie uitgenodigde aannemers bij de aanbesteding van de riolering zesde fase in Den Burg. Het werk wordt de firma gegund voor ƒ168.000,- exclusief BTW. Alle Texelse schoolgebouwen voldoen aan de brandveiligheidseisen. Daarom vindt het college het met nodig in de CVO-school een brandmeldinstallatie en een directe verbinding met alarm centrale Den Helder aan te leggen. Hierom was per brief verzocht door het schoolbestuur. Wel krijgt de school /Ï860,- voor reparatie van het voegwerk. Wie voor 31 december 12.00 uur al leen maar rondloopt met vuurwerk op zak kan worden bestraft door de politie, als de raad een wijziging van de Algemene Politie Verordening goedkeurt. Het te vroeg afsteken van vuurwerk was al strafbaar. Vuurwerk mag alleen worden af gestoken op 31 december na 08.00 uur tot 1 januari 02.00 uur. Velen houden zich daar niet aan. De politie kan alleen optreden als iemand daar werkelijk wordt betrapt op het aan steken van vuurwerk. Door een ver andering in de APV wordt ook het bij zich hebben van vuurwerk strafbaar. De politie heeft voorgesteld de af- steekperiode te verkorten tot 14 uremvan 12.00 tot 02.00 uur. Vuur werk mag alleen worden verkocht op 31 december. Klinkers en Kees Hin laden de Max-zakken in te Oudeschild. o© Warmoesstraat 2, Den Burg telefoon 02220 - 2826 Maandag zijn wij weer open 1 kilo riblappen f 12,98 3 lamsburgers f 2,98 Den Hoorn is dichterbij dan u denktl En uw auto? Die parkeert u gewoon voor de deur. st raadsbesluit om mee ten werken aan de bouw van vier elec- citeit opwekkende windmolens op de dijk bij het inlaatmeer in de PEN-centrale bij Oudeschild, werd dinsdagavond niet met gemene stemmen genomen. Drie tegenstemmers wilden hier ren molens, omdat ze vreesden dat ze teveel lawaaihinder zul- n veroorzaken in de naburige nieuwe jachthaven. slliswaar was in de voorstellen al remng gehouden met lawaaihinder or het opnemen van de bepaling t de dichtst bij de haven staande jlen gedurende een deel van het n jaar zal worden stilgezet, maar ink Beumkes (PvdA), Erna Eelman VD) en Tine Krijnen (Texels Belang) laren daardoor niet gerustgesteld. Irritant i bezwaren van Beumkes hadden te aken met de slechte persoonlijke waringen die hij heeft opgedaan et de NIOZ windmolen op 't Hornt- Beumkes woont op nog geen 200 eter afstand van deze zeer produk- fve windturbine. "Het is irritant. Je Dort in 't Horntje niet meer de wind laar die molen. De normen voor de [stand tussen zulke molens en [oonbebouwing deugen niet. Je [oet er minstens duizend meter van [blijven'De PvdA man verwachtte pn ook dat in elk geval enkele van p geplande PEN molens veel te lerk hoorbaar zullen zijn op het ha- Interrein. „Ik ben niet bereid mee te perken aan een projekt dat hinder Iplevert voor de jachthaven waar we fc trots op zijn", aldus Beumkes, die ■hter nadrukkelijk verklaarde geen ■genstander te zijn van windenergie I het algemeen. Claim p lag het ook bij de andere tegen- kemmende raadsleden. Erna Eelman erklaarde van harte voorstander te kn van de schone en goedkope :room die met windturbines kan orden gemaakt, maar vond dat een sn de molens van het bij de PEN intrale geplande windmolenparkje dicht bij de jachthaven staat. Ze eesde dat de opvarenden van de rernachtende jachten er last van illen hebben en dat zou een aan- sting zijn van de kwaliteit van die iven, met het risico dat het aantal rernachtingen zal teruglopen. te Krijnen legde er de nadruk op it door de bouw van de windmo- ïs een „claim" wordt gelegd op het nringende terrein, waar het geluid iorbaar is. Door het molenlawaai n dit terrein haast nergens anders or worden gebruikt en dat zou in de toekomst een hinderpaal kunnen vormen voor uitbreiding van de facili teiten van de jachthaven. „Zet die molens maar op de Razende Bol" Eindelijk Een heel ander geluid liet windturbine-enthousiast Hans Roeper (PvdA) horen. Hij zei verheugd te zijn dat zich op Texel nu „eindelijk" een windenergieprojekt aandient dat op zeer behoorlijke schaal een bijdrage zal leveren aan de energievoorziening. De omstandigheden voor het projekt zijnop de geoplande locatie welhaast ideaal: goede windvang, vlak bij de centrale, geen landschapsproblemen. Roeper zei de eventuele geluidsover last niet te willen bagatelliseren, maar concludeerde aan de hand van de uitgevoerde metingen en de op te leggen voorwaarden dat hinder te vermijden zal zijn. De windmolens zullen in theorie een kwart van de Texelse behoefte aan electriciteit kun nen dekken. Daardoor wordt 400 ton zware stookolie bespaard en komt er zes ton minder zwaveldioxide en stikstofdioxide in de atmosfeer. Op landelijke schaa is dat slechts een kleine percentuele verbetering, maar Het voltallige personeel van het kan toor van het Nederlands Bureau voor Toerisme in Keulen komt vandaag naar Texel om met het eiland kennis te maken. De elf medewerkers, aan gevoerd door directeur S. Hiddink, zijn hier op uitnodiging van de VVV, die een aantrekkelijk programma in elkaar heeft gezet. Het wordt nme- lijk van groot belang geacht dat de NBT-medewerkers weten wat er voor toeristen op Texel is te beleven, zo dat zij hun klanten correct en liefst enthousiast over het eiland kunnen informeren. Het NBT-kantoor Keulen is de belang rijkste toeristische vertegenwoordi ging van Nederland in de het is toch goed dat dit op Texel gaat gebeuren. Roeper wees er ook op dat het windturbmeprojekt een versterking betekent van het PEN- bedrijf als bron van werkgelegenheid. De kans dat de centrale ook op lan gere termijn op Texel kan worden ge handhaafd, wordt er groter door. Riet Huitema (CDA) dacht dat wel zal meevallen met de geluidshinder. In 't Horntje wordt volgens haar meer last ondervonden dan straks in Oude schild omdat de situatie ten aanzien van bewoning en overheersende win drichting daar heel anders is. Verder dacht ze dat de techniek niet stilstaat en dat de molens die straks op de dijk bij de PEN-centrale komen, geluidsarmer zullen zijn. Goed nagedacht Wethouder Daan Schilling constateer de met vreugde dat de raadsleden blijkbaar goed over het projekt had den nagedacht en vond dat iedereen wel in meerdere of mindere mate ge lijk had. Hij gaf daarom weinig com mentaar, maar herinnerde er wel aan dat ook het gemeentebestuur alles in het werk heeft gesteld om te voorko men dat de molens straks hinder zul len geven en dat de aanvragers zullen moeten voldoen aan de stren ge bepalingen van de hinderwet. „We hebben met de aanvragers zeer stug onderhandeld en we hebben voor waarden gesteld. De initiatiefnemers durven het aan". Het sprak Schilling wel aan dat het windmolenparkje Bondsrepubliek. Grote aantallen Duit sers die interesse hebben voor een vakantie in Nederland, komen hier hun informatie halen. De NBT-mensen verblijven in „Loodsmanswelvaren" in Den Hoorn. Vanmorgen om half negen vertrekken ze in gezelschap van onder meer di recteur Jaap Dekker van de Texelse VVV per bus naar het maritiem- en juttersmuseum in Oudeschild. Van daar gaat het per fiets naar Den Burg en vervolgens per bus naar De Waal waar het Agrarisch en Wagenmu seum wordt bezichtigd en waar in de smidse voor een interessante de monstratie zal worden gezorgd onder het genot van koffie met gevulde koek. De lunch wordt gebruikt in het

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 1