Knusse Texelse start van het toneelseizoen Nog 2 dagen PiATEN QPMGSE Smm Jieuwe straatnaam )lijft in discussie Terpstra: Waar is het college zo bang voor? T ).T ol programma van afdeling Texel uziekgroep voor jxelse ouderen? el Vogels gevlogen.... IVN en milieu-defensie geven cursus op Texel Stichting Folklore houdt Dag van de Standwerkers Vakantie wandeltocht Groeiende strijd tussen basketballers ER 11 J DAG 14 OKTOBER 1988 TEXELSE COURANT PAGINA 5 vorig jaar opgerichte Texelse af neem li"9 van ^e' Instituut Voor Natuu- r igf lucatie heeft een omvangrijk goei igramma opgesteld. De natuurlief- bbers kunnen deelnemen aan ex- rsies. een cursus en praktisch ■rk, terwijl ook een lezing van de Texel zeer bekende sterrenkundi- prof. C. de Jager kan worden bij- ivoond. 10 se 9. ;anto in antoi ndag wordt de eerste excursie ge ilden. Onder leiding van Klaas if worden tijdens een boswande- 3 paddestoelen bestudeerd. De irt is op de Jan Ayenweg, het eer- geasfalteerde pad rechts voorbij Rozendijk, aanvang 14.00 uur isdag 25 oktober start een milieu- sus, met als thema „Het milieu in om huis". Onderwerpen als afval afvalverwerking, voeding, zure re en drinkwater komen aan de or- De cursus wordt verzorgd door len van de stichting Milieudefensie neemt vier dinsdagen in beslag, aanvang is telkens 20.00 uur, in t LHNO-gebouw (huishoudschooll n de Haffelderweg. Aanmelding: ma Purmer, telefoon 02223-896. jfessor De Jager praat op vrijdag november over het onderwerp terren waarnemen". Plaats: Ecoma- Aanvang: 20.00 uur. De lezing is stemd voor degenen die belang- illing hebben voor hetgeen er aan sterrenhemel is te zien, maar daar it al teveel van weten. Sterrenkun- voor beginners dus. dinsdag 29 november is er een lenvergadering in het LHNO- bouw, die begint om 20.00 uur. orts staat er voor liefhebbers een zoek aan het Zeiss-planetarium in lis op het programma. Wanneer t gebeurt, wordt nog bekend ge lakt. dra de bladeren gevallen zijn, star- in overleg met Staatsbosbeheer werkzaamheden aan het Mientje. k hierover zal nadere informatie Igen. Regionale Stichting Welzijn voor ideren, afdeling Texel, wil een mu- kgroep voor ouderen oprichten. De oeling is een aantal muzikale leren bijeen te brengen, die geza- nlijk willen musiceren. Elders in land zijn al een aantal muziek- epen van ouderen aktief, waarbij st het musiceren ook de gezellig- centraal staat. Gezien het feit Texel een muzikaal eiland is, et het mogelijk zijn zo'n muziek- lep op te richten. Opgave is moge bij „De Buureton", Molenstraat 2, 91 DL Den Burg. Telefoon 02220 - 96. Bij voldoende belangstelling rdt een ontmoetingsmiddag ge- uden, waarin een aantal zaken d het oprichten van de ouderen- ziekgroep wordt doorgenomen. Scene uit het stuk van de verrassende AmakantersVan links naar rechts Hans Lasthulzen, Nel Kant, Frans Schrama en Janke Daalder. Een deel van de Texelse toneelvere nigingen gaf zondag een onderhou dend gezamenlijk voorproefje van het naderende winterseizoen. Leden van zes clubs zorgden voor een ge varieerd programma, met kwalitatie ve hoogtepunten (Toneelgroep Oosterend, Comedia de la Nioz), een aangename verrassing (combinatie Duinkanters/'t AmateurtjeI, een ge degen duet (UDI) en een stuk dat niet uit de verf kwam (Sint Jan). Over de lokatie kan de organisatie van het ,,Eenacterfestival" tevreden zijn: op de gure zondagmiddag was het Klif 12-theater een uiterst knus onderkomen. Het was maar goed ook dat niet voor een grote zaal als De Linde boom was gekozen, want dan was elke vorm van gezelligheid vermoede lijk ver te zoeken geweest. Zo'n hon derd betalende bezoekers werden geregistreerd. Met daarbij opgeteld de acteurs en hun helpers dus hoog uit 150 man, waarmee in een grote zaal alleen de voorste rijen bezet zou den zijn. In Klif 12 was zondag daar entegen sprake van een gezellig onderonsje, met veel familie en be kenden. In de zaal zat ook Jos van Dijk, toneeladviseur van de provincie en op Texel bekend van de regiecur sus. Bij de voorbereiding van het festival was hij nauw betrokken ge weest. „Prima, zo'n onderonsje. Het is namelijk belangrijk dat de Texelse toneelspelers elkaar aan de gang zien. Daar leer je veel van, vooral omdat je alle ervaringen direct met elkaar kunt uitwisselen," aldus Van Dijk. Hij zal zelf ook een steentje bij dragen aan dit „leerproces", aan staande zondag met een nabespreking waarvoor alle festival deelnemers zijn uitgenodigd. In Klif 12 had de organisatie (de Stichting Eenacterfestival Texel) een welwillende gastheer getroffen. Niet alleen werd de zaal zondag gratis ter beschikking gesteld, ook kon er don derdag, vrijdag en zaterdag worden gerepeteerd. Bovendien konden de deelnemers na afloop samen aan schuiven voor een gastvrij diner. Een hele verlichting voor de armlasti ge toneelverenigingen, die een even- =9 =9 Texelse gemeenteraad besteedt ak erg veel aandacht aan naar ver- uding kleine en eenvoudige aagstukken. Een voorbeeld is de aatnaamgeving, waarover in de advergadering van dinsdag weer voerig werd gediscussieerd. Met me bleek er nogal verdeeldheid te a over de vraag of de Kan- orstraat in Den Burg een andere am moet krijgen. Men kwam er t uit en besloten werd de kwestie mieuw aan de orde te stellen in de rgadering van de commissie voor jemeen en organisatorisch beleid. burgemeester voelde daar aanvan- lijk niets voor, maar er waren zo el raadsleden die het wèl wilden, It hij zich gewonnen gaf. Bij voor at staat echter vast dat het college f op het eerder ingenomen stand- int dat de bestaande naam moet >rden gehandhaafd, zal terugko- sn. De kans dat een raadsmeerder- id de straat toch zal herdopen in v. Elleboogstraat, lijkt echter vrij aot en dat zou betekenen dat de n de straat gevestigde onderme ns hun zin krijgen. Opnieuw ter Bakker (PSP) was een der idsleden die de naamgeving van de niddels veelbesproken straat op- 'uw aan de orde gesteld wilde in. Hij meende dat bij de vorige be ndeling van deze zaak bij de be tten ondernemers verwachtingen i gewekt. Er zou een andere naam men, maardat is niet gebeurd. Henk Beumkes (PvdA) beweerde ech ter dat iedereen accoord was gegaan met het handhaven van de naam Kantoorstraat en dat daarop geen reactie is gekomen van de mensen die wat anders hadden voorgesteld. Maar wat hem betreft mocht de kwestie opnieuw in commissiever band aan de orde worden gesteld. „Zoveel haast is er toch niet bij?" Kromme Elleboog? Een nieuw element in de discussie is de vraag of de Kantoorstraat vroeger wel of niet als „kromme Elle boogsteeg" of iets dergelijks werd aangeduid. Daarvan werd in eerste instantie wel uitgegaan en het geven van de naam Elleboogstraat zou dan herstel van een historische situatie zijn. Erna Eelman had echter de man gesproken die ooit voor het horeca bedrijf van Jellema de naam „Jelle- boog" heeft bedacht. Die had verklaard dat hij zich destijds alleen heeft laten inspireren door de naam Jellema. Dat het straatje ooit krom me Elleboogsteeg of iets dergelijks heette, wist hij zelfs helemaal niet. Later in de discussie werd de twijfel over die oude naam nog versterkt door Gerard van der Kooi. „Ik ben in die straat min of meer opgegroeid, maar die naam heb ik nog nooit gehoord" Niet nodig Burgemeester Schipper zei dat in de eerste vergadering die over de naam Kantoorstraat is gehouden, besloten is om „terughoudend" te zijn wat be treft eventuele verandering. In de tweede vergadering was de commis sie volgens de burgemeester accoord gegaan met het ongewijzigd laten van de naam en hij voelde er dan ook weinig voor om er nu weer in commissieverband over te gaan praten. Hij zag geen reden voor ver andering. Riet Huitema en Tine Krij- nen dachten er anders over. Een meer zinvolle naam achtten zij op hun plaats, al hoefde het niet persé Elleboogstraat te worden. „Mensen die een lelijke achternaam hebben, kunnen een andere naam krijgen. Voor straten moet dat ook kunnen". Ook Peter Bakker bleef op naamsve randeringen aandringen. Hij zei dat het streven van de betrokken zaken lieden onderdeel is van een reeks maatregelen om het straatje karakte ristieker en aantrekkelijker te maken en daarvoor had hij veel lof. Gerard van der Kooi zag alleen maar heil in die andere maatregelen. Volgens hem is het straatje dringend aan een reparatie- en opknapbeurt toe. „Het is er nu een onfrisse troep. Akkoord ging de raad met de naam „Cor Bremerstraat" in Oosterend en „Sluyscoogh" in de Mars in Den Burg, Eerstgenoemde straat zou aan vankelijk kortweg Bremerstraat heten, maar er zijn meer Bremers in Ooster end (geweest). De betrokken persoon werd door iedereen Cor Bremer ge noemd en moet daarom als zodanig in de herinnering voortleven. Ook de familie had daarop prijs gesteld, zo was gebleken, hoewel het gebruikelijk is dat bij straatnaamgeving alleen de achternaam van de te vernoemen persoon wordt toegepast (Mul derstraat, Thijsselaan, Klimpstraat). tueel verlies samen zouden moeten delen. Voorstellingen beperkt Een deel der clubs het aantal voor stellingen heeft teruggebracht tot slechts een, vooral om financiële re denen. Een andere reden is dat het theater-aanbod op Texel dermate ge groeid is, dat het verstandiger is om zich tot een kwalitatief goede voor stelling te beperken. Een Eenacter festival (dat eens pier twee jaar moet gaan plaatsvinden) is dan voor een aantal acteurs en actrices een mooie uitlaatklep. Het biedt ook mogelijkhe den om eens wat anders te doen dan de gebruikelijke klucht. Dat toonde bijvoorbeeld de eenmalige combinatie van De Duinkanters (De Koog) en het equivalent uit De Waal, 't Amateurtje. Deze combinatie (door hoofdrolspeler Hans Lasthuizen gekscherend „De Amakanters" genoemd) zette met eenvoudige middelen de humoristi sche eenacter „Zijn laatste wil" pri ma op de planken. Heel wat moeilijker had Sint Jan het zichzelf gemaakt met het pseudo- psychologische „Even goede vrien den". Nervositeit overmande de de buterende hoofdrolspeler, waardoor het spel verstrikt raakte in een web van onbegrepen teksten. Rederijkerskamer UDI bracht een spel voor twee dames, die zeer behoorlijk het altijd taaie spits afbeten. Net als „De Amakanters" had ook UDI crea tief gebruik gemaakt van eenvoudige decorstukken, hiertoe gedwongen door de krappe tijd die voor decor wisselingen was uitgetrokken. Aardig was voorts dat UDI de vele scène wisselingen muzikaal (klarinet) bege leidde. Van dezelfde auteur, Atie Vogelenzang-de Jong, bracht Toneel groep Oosterend een stuk, dat voor velen het hoogtepunt van de dag was. Herkenbaar en gevoelig werd de confrontatie van twee stadse meiden (met Oosterends accent) en een Turkse werkster in een toiletruimte gestalte gegeven, 'n Verhaal met 'n moraal, en ook goed gespeeld: zo kennen we de Oosterenders al gerui me tijd. Comedia de la Nioz gaf vaart en zwier aan de middag, met een clow nesk absurd stuk van lonesco. „Co media" maakte z'n faam volledig waar: de juiste acteurs op de juiste plaats, goed getimed en duidelijk spel. Kortom: onbegrijpelijk maar boeiend. Aldus kreeg de Texelse toneelliefheb ber een gevarieerd menu voorgescho teld, dat echter nog maar het aperiefje is van hetgeende komende winter staat te wachten. Onbekenden hebben woensdag een straattegel door een volière bij een woning aan de Buytengors gegooid, waardoor een twaalftal parkieten kon ontsnappen. „Waar is het college zo bang voor?" Aldus reageerde Dirk Terpstra van de PvdA dinsdag in de rondvraag van de raadsvergadering op het besluit van b en w om geen openbare be kendmaking te geven aan hun even tuele nevenfuncties, wat betekende dat het college geen gevolg gaf aan een desbetreffend verzoek van de minister van binnenlandse zaken. Het college had geredeneerd dat be kendmaking van eventuele neven functies hun privacy zou aantasten. Dirk Terpstra keurde dat af. „Het is goed dat het publiek weet waar je al lemaal inzit. Daarom moet je duidelijk zijn over nevenfuncties. Ik begfrijp uw terughoudendheid niet. Elders in het land wordt het helemaal geen probleem gevonden" De burgemeester maakte onderscheid tussen hemzelf en de wethouders. Laatstgenoemden oefenen hun func tie als gemeentebestuurder uit naast hun gewone beroep. Het staat dus bij voorbaat vast dat ze er iets bijdoen. Burgemeester Schipper zag niet in welk belang het publiek erbij heeft om precies te weten wat de wethou ders naast hun gemeentetaak alle maal doen en hij had dan ook alle begrip voor hun terughoudendheid. Wat hemzelf betreft zei hij geen en kel geheim te hebben („Van mij mag u alles weten") maar hij voelde er weinig voor om dat officieel elk jaar in de openbaarheid te brengen, zoals de minister had gevraagd. Texvis Op Terpstra's vraag of er al nieuws is te melden over de failliete palingkwe kerij „Texvis", moest wethouder Klaas Barendregt het antwoord schul dig blijven. Hij had echter goede hoop dat het bedrijf binnen afzienba re tijd opnieuw zal kunnen worden opgestart. Er zou anders sprake zijn van een gigantische kapitaalsvernie tiging. Gewest Geregeld zal worden dat de gemeen te Texel aan het gewest een bijdrage betaalt die in verhouding staat tot de afgenomen diensten. Texel maakt na melijk slechts gebruik van acht van de elf diensten, maar het zag er even naar uit dat de bijdrage desondanks even hoog was als bij gebruikmaking van alle diensten. Erna Eelman-van der Kooi (VVD) kreeg desgevraagd te horendat de zaak wordt uitgesplitst, waarna zal blijken of aan de gemeen te het juiste bedrag in rekening is ge bracht. Drempel Ate Rienstra (CDA) uitte zijn tevre denheid over de verbetering die de Kogerstraat heeft ondergaan, maar was niet blij met de drempel die op de Zes is aangebracht. Die is te hoog of te stijl, waardoor auto's met car dan of knalpijp het plaveisel raken. Wethouder Barendregt veronderstelde dat dit het gevolg is van te hard rij den, maar zou een onderzoek in stellen. Ijskast Het was Peter Bakker (PSP) opgeval len dat afgedankte koelkasten vaak bij het grof vuil aan de weg worden gezet en dan door de gewone vuilni sauto worden afgevoerd. Dat leek hem gevaarlijk want in elke koelkast zit het koelmiddel freon, dat ontsnapt als de ijskast door het machanisme van de vuilnisauto wordt samenge perst. Dat kan gevaar opleveren voor Het IVN Texel houdt in samenwer king met Milieudefensie een cursus op Texel over milieu in en om het huis. In vier bijeenkomsten wordt gepraat over water, wasreini- gingsmiddelen, verpakkingen, afval en klein-chemisch afval. De cursus zal worden begeleid door twee medewerksters van de educa tieve afdeling van de Vereniging Mi lieudefensie uit Amsterdam en wordt gehouden in het LHNO-gebouw te Den Burg op de dinsdagen 25 okto ber, 1, 8 en 15 november, van 20.00 tot 22.15 uur. De kosten bedragen f 20,-, waarbij informatiemateriaal dat ter voorbereiding van een thema moet worden gelezen is inbegrepen. Een bijdrage van ƒ5,- wordt gevraagd voor koffie of thee. In verband met het toezenden van het cursusmateri aal moet men zich vóór 18 oktober opgeven. Inlichtingen bij Genia Pur mer, Oesterstraat 25 Oosterend, tele foon 02223-896. de mensen van de reinigingsdienst Bovendien tast het vrijgekomen freon de ozonlaag van de atmosfeer aan. Wethouder Barendregt erkende dat koelkasten niet op deze manier ver werkt zouden moeten worden. Wet houder Schilling achtte afvoer naar het autowrakkenterrein van Spigt de beste oplossing. Aldaar kan dan voor demontage worden gezorgd, waarbij het freongas op verantwoorde wijze wordt opgevangen. Golfbaan Jan van Asselt (Texels belang) wees op het bestaan van een provinciale nota waarin het beleid inzake golfba nen is uiteen gezet. Volgens die nota zouden in de provincie twaalf nieuwe golfbanen gewenst zijn en Van Asselt wilde weten of de baan die op Texel wordt nagestreefd, daar ook bijhoort. Schilling zei dat Texel in deze als aparte regio wordt beschouwd. Een golfbaan wordt ook hier op zijn plaats geacht, dat vinden althans de ambtenaren. Van Asselt wees er verder op dat de strandreddingboot Joan Hodshon op het terrein van het juttersmuseum ligt te rotten, omdat het ding niet on derdak wordt gebracht. Hij vond dat het geld dat in deze raadsvergadering aan de Stichting Texels Museum was toegewezen, onder meer moet wor den gebruikt voor het maken van een behoorlijk afdak, zodat men te zijner tijd niet voor hoge herstel- en repara tiekosten komt te staan. Woensdag houdt de Stichting Folklo re Texel als herfstvakantie-activiteit een Dag van de Standwerkers. Dit is in de zomer ook al eens gebeurd, maar deze keer is er geen kampioen schap aan verbonden. Het begint om 11.00 uur en duurt ongeveer tot 16.00 uur. Naast een zestiental standwerkers zal er een draaiorgel en een minikermis zijn en wordt een ver loting gehouden. Wandelsportvereniging „Het Gouden Boltje" houdt zondag 23 oktober een wandeltocht in Den Hoorn. Start tus sen 13.00 en 14.00 uur bij Klif 23. De afstanden zijn 7V4 en 15 kilome ter. Inschrijfgeld voor junioren be draagt f5,— en voor senioren f5,50. Leden krijgen één gulden korting. Dit is dezelfde tocht als de avondwande ling op vrijdag 23 september. Er wa ren toen slechts 10 wandelaars die de zware storm en regen trotseerden en deze tocht liepen. Aan elkaar gewaagde wedstrijden voor de eilandcompetitie basketball, maar toch waren er afgelopen vrijdagavond weinig verrassende uit slagen te noteren. Basketball liefhebbers zullen namelijk met ple zier hebben geconstateerd dat de onderlinge krachtsverschillen kleiner lijken te zijn geworden. Zo wist GVT het team van Paracen trum veel langer serieus tegenstand te bieden dan de einduitslag doet vermoeden. Het was vooral in de be ginfase dat scores gelijke tred met el kaar hielden. Nog feller en langduriger was het verweer van de Twaalf Balcken tegen het sterker geachte Mantje Sport. Met doordacht aanvalsspel kon de Twaalf Balcken tot 17-16 bijblijven, om daarna toch nog met een onnodig groot verschil te verliezen. Ook De Pilaar hield lan ge tijd stand tegen de sterke nieuw komer B&M. Hier brak het De Pilaar op dat ze sterk afhankelijk was van één scorende speler. Toen B&M deze „uitschakelde" was de wedstrijd een gelopen koers. De laatste wedstrijd van de avond had een ander soortig verloop. Daarin kende Sportshop Texel geen enkel pardon met de vijf dames Moerbeek. Het scorebord ver toonde dan ook een aanzienlijk ver schil van 40 punten. De uitslagen: Paracentrum-GVT 37-18; Twaalf Balcken- Mantje Sport 16-25; Pilaar-B&M 25-38; Sportshop Texel-Dames Moerbeek 44-4. Programma voor vrijdag 14 oktober: 20.30 u. Da. Moerb.-The Jump Crops 21.00 u. Vespertina-Crops Da. Moerb. 21.30 u. Hotel Opduin-B&M Vespert. 22.00 u. D. Mik-Oranjeb.Hotel Opduin

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 5