Met stemverheffing krijg ie de klas heus niet stil" laad tevreden net compromis ,Meester" Bruijn DOPt nu zijn eigen boontjes aamsubsidie Texels museum n 1r- n Hoe laat is het? Geslaagd Kantoorstraat Bowlingteam haalde drie punten in Den Helder Wedstrijd jeugd in Kinderboekenweek Voorlichtingsmiddag voor reumapatiënten Verleende bouwvergunningen Gouden speld voor Leen de Vey iER 1 tl J DAG 14 OKTOBER 1988 TEXELSE COURANT PAGINA 7 2.-1 Oudeschild en omstreken staat „meester" Jan Bruijn (57) er- irn bekend dat hij in 36 jaar onderwijs nimmer heeft staan chreeuwen voor de klas. Wellicht dat de vrijdag afscheid nemen- 'e onderwijzer daarom door twee generaties Oudeschilders op anden werd gedragen. Verwacht wordt dan ook dat de grote int die op het schoolplein wordt opgesteld, vrijdagmiddag een rootscheepse reünie van oud-leerlingen zal herbergen. Per I no- ember maakt Bruijn gebruik van de zogeheten DOP-regeling doorstroming Onderwijzend Personeel). Eigenlijk iets te vroeg, indt hij zelf, het ging me nu nog gemakkelijk af". vanaf het prille begin heeft Bruijn :h voor de klas als een vis in het gter gevoeld. Als 21-jarig broekie eeg hij direct een „lastige" klas egeschoven. Aan het eind van het hooljaar voerden diezelfde leerlin- m actie om „hun meester" te be- luden. „Toen ik van de iveekschool kwam en een tijdelijke nstelling kreeg bij de openbare la- re school in Den Burg, had ik ien ideaalbeeld van een onderwij- ir voor ogen. Het enige advies dat had meegekregen was: ze moeten eerst een rotvent vinden. Eerst rgen dat je de baas bent dus. Als een paard onder controle wilt ibben moet je de teugels ook strak luden. Een kind wil weten waar it aan toe is. Chaos is een dag k, maar daarna niet meer. Pas als verhoudingen duidelijk zijn, kun je il eens wat door de vingers zien." beweer niet dat ik na veertien da- n een klas onder de duim heb. Er iet sprake van een wisselwerking i, je moet een evenwicht bereiken, kunst is met elk kind afzonderlijk evenwicht te komen. De een kun over z'n kop aaien, de ander niet." uijn was voor een periode van ze- n maanden benoemd door de ge- ente Texel. „Dat ging toen nog zo. werd niet gevraagd, nee je moest, kreeg een brief dat ik tijdelijk naar school in Den Burg moest komen, idat onderwijzer Van Moort met serculose in het ziekenhuis was genomen. Ik verdiende het „kapita- salaris van f180,- in de maand, nder inhouding van pensioenpre- Niet echt riant, in de bieten ver- nde je meer." De eerste klas was bepaald niet de kleinste: Bruijn moest orde houden over 41 kinderen (de klassen 3 en 4), onder wie nogal wat familie. Naast een neefje en een nichtje gaf Bruijn aanvankelijk ook les aan een broertje. Zijn collega was juf Brouwer, bij wie Bruijn (en zelfs ook zijn moeder) ooit in de klas had gezeten. Na zeven maanden solliciteerde Bruijn op een vakature bij de openbare lage re school van Oudeschild. Zijn klas vond dat verschrikkelijk en wilde dat meester zou blijven. Gekscherend zei Bruijn: „Nou, dan vragen jullie dat toch aan de burgemeester." Een goed idee, vonden de kinderen, en zij voegden de daad bij het woord. De zelfde middag stonden ze al bij de burgervader op de stoep. Helpen deed de spontane actie uiteraard niet, maar meester Bruijn bleef in de herinnering voortleven, zo bleek een kwart eeuw later. Toen Bruijn name lijk zijn 25-jarig jubileum als onderwij zer in Oudeschild vierde, kwam ook eenaantal oud-leerlingen van de Thijs- seschool op de receptie. Liever naar zee En dan te bedenken dat de zoon van de kolenboer uit de Weverstraat eigenlijk liever naar zee had gewild. Van grootmoeders zijde (familie Kui per) zat het vissen in de familie en bovendien was de jonge Jan Bruijn veelvuldig te vinden op de Oudeschil der haven. Hij moest zijn vader hel pen met het lossen van "hepen, kolenzakken sjouwen. e grotere schepen werd de Gour loeg inge schakeld. Kleine schepei. sten we zelf, dan spaarden we een paar gul den uit. Ook toen ik al op de kweek school zat, hielp ik nog mee. Vooral 's winters was ik nogal eens „ziek". Eens kwam ik na een periode van zes weken afwezigheid weer op school. De gymleraar zei: ik zal ver onderstellen dat je ziek bent ge weest. Maar hij hoefde me alleen maar aan te kijken om beter te we ten: ik had een gezonde kleur en de zwarte kringen zaten nog onder mijn ogen....." Wegens een oogafwijking kon Bruijn een streep halen door zijn zeevaar taspiraties. Wie een bril droeg kon niet naar de zeevaartschool, en dan bleef er voor Texelse scholieren wei nig keus over. Voor wie verder wilde leren, was de kweekschool in Den Helder feitelijk het enige alternatief, de andere scholen waren immers te ver weg. Bruijn: „Van mijn generatie zijn vrij veel Texelaars naar de kweekschool gegaan en in het onderwijs terecht gekomen. Pietje Druif was onderwij zeres in Eierland, Agna van der Sterre kwam in Oosterend voor de klas te staan en Wim Boon bijvoorbeeld geeft les in Alkmaar, ik geloof trou wens dat hij ook in de DOP gaat." „Ik kon goed rekenen, maar zingen was een ramp. Ik ben zo a-muzikaal dat de zangleraar er op de kweek school wanhopig van werd. Hij vroeg me: welke toon is hoger, deze van de piano of de misthoorn buiten? Ik wist het echt niet en antwoordde dat ik beter het verschil tussen een Opel en een Ford kon horen." En lachend: „Vandaar dat de kinderen bij mij altijd graag zingen, het is namelijk altijd goed....." Meesterlijke verteller Meester Bruijn heeft andere gaven, hij kan bijvoorbeeld uitstekend vertel len. De verhaaltjes „De reus en de dwerg" en „Padde" zijn klassiekers in Oudeschild. Vaders en moeders van nu bemerken tot hun verrassing dat hun kroost met precies dezelfde verhalen thuiskomt als zijzelf vroeger op school hoorden. „De reus en de dwerg" is misschien al dertig jaar oud, schat Bruijn. „Die verhalen spruiten voort uit boeken die ik vroeger ooit heb gelezen. In „Padde" zitten bijvoorbeeld snufjes uit „De Scheepsjongens van Bonte koe", „Paddeltje" en nog wel zes an dere jeugdboeken verwerkt. Alles is door elkaar gegooid tot een eigen verhaal. De kinderen ervaren dat als veel mooier dan een boek. Zij ont houden elke finesse, terwijl ik zelf wel eens wat vergeet en er wat an ders van maak. Ik moet die verhaalt jes telkens weer vertellen, ze krijgen er nooit genoeg van. Je moet als on derwijzer intens meeleven met zo'n verhaal. Als ik vertel „er zit een jon getje in een roeiboot", dan zie dat ook voor me." „Of de reacties van toen en nu ver schillen? Nauwelijks. Er is een hele boel veranderd, maar ik geloof dat de kinderen het minst veranderd zijn. Ja ik weet het: het tegendeel wordt vaak beweerd. Natuurlijk heb je te genwoordig de invloed van de televi sie, van meer zakgeld, enzovoort. Maar we groeien daarin zelf ook mee. De jeugd van nu brutaler? Bij mij nietEn ach, als er zoals toen ik veertig werd op het bord stond ge schreven „meester jewordt een ouwe zak", dan kan ik daar hartelijk om la chen." Meester Jan Bruijn voelde zich als een vis in het water op de Oudeschilder basisschool Mijn schooltijd is omgevlogen", aldus de afscheid ne mende onderwijzer. Fluisteren „Als ik mijn stem verhef, is het niet best. Maar ik zou echt niet weten wanneer dat voor het laatst is ge beurd. Met hard praten bereik je niets, een klas blijft lawaaiig. Verge lijk het maar met een boer die druk is en met de deuren smijt, zijn vee is dan erg onrustig. Als je het in je keel hebt, heb je een stille klas. Fluister maar eens, de kinderen onthouden dan elk woord." Bekend is ook het verhaal dat meester Bruijn de jeugd leerde zwem men achter de dijk, lang voordat er een zwembad was op Texel. „Dat ge beurde met een ronde rubberboot, halverwege de jaren vijftig. Die boot was een gigantisch ding, er kon wel 1100 liter lucht in en er was plaats voor minstens 25 kinderen. Zwem men deden we na schooltijd, het was eigenlijk meer vermaak dan zwemles. Natuurlijk ging het de jeugd om die boot. Die lag aan een touw van vijf tig meter uit de kust. Intussen liep ik met een provisorische zwemhengel - een bonenstok met een touwtje- langs de dijk waaraan de kinderen konden leren zwemmen. Maar ook degenen die het nog niet helemaal onder de knie hadden, klommen op de boot. Zij wurmden zich langs dat vijftig meter lange touw, met een rij kurken om het middel. Spelenderwijs leerden de kinderen elkaar goed zwemmen, ik maakte ze alleen ver trouwd met het water. Die rubber boot was trouwens snel versleten. Ik ging ermee te poeren op het wad, dus er moest een andere boot ko men. Kees de Wijn heeft toen een nieuwe boot voor me gemaakt. Ik heb er heel wat pondjes paling mee gevangen. Bij een zachte plek in de Mokbaai, of bij Ceres waar na de warme zomer van '59 paling in over vloed was." Eenmalige aanbieding De immer op de fiets 's morgens vroeg naar school komende meester Bruijn (woonachtig in Den Burg) vindt dat de 36 jaar in het Texelse onder wijs zijn voorbijgevlogen. Nooit heb ik de weken afgeteld. Ik stop nu op een moment dat ik er eigenlijk weinig voor voel. Maar die DOP-regeling was een eenmalige aanbieding, iedereen zei dat ik het moest doen. Eerst ga ik nu wat afstand nemen. Ik heb een grote tuin in Oudeschild, een bootje, een huis dat moet worden opgeknapt en ik ben penningmeester van de Doopsgezinde gemeente. Misschien nog een reden waarom mijn school tijd is omgevlogen: ik heb het altijd reuze getroffen met collega's, dat is heel belangrijk geweest." de f2 itS 55 e gemeenteraad is dinsdag- 'ond unaniem akkoord ge- aan met het compromis- jorstel dat na moeizame on- rhandelingen tot stand is ge- >men inzake de omvang van zg. raamsubsidie voor de ichting Texels Museum. last de oude jaarlijkse subsidie van 170.982,- krijgt de STM f110.000,- us een extraatje van f6000,- voor it maritiem en juttersmuseum. Ver- ir is er -,„g een extra subsidie no- gebleken van f15.659,- om de idheidskamer en het Maritiem en Jttersmuseum te kunnen onderhou- in, eentaak die tot dusver door de -imeente werd behartigd. De Stich- ig beschikt voortaan dus jaarlijks 'er f302.641,- en moet daarmee de Ie exploitatie zelfstandig rond zien J, krijgen. Zowel college als raadsle- IU' >n zeiden erop te vertrouwen dat I ook zal lukken. Dirk Terpstra vdA) liet blijken dat er met zijn actie wel te praten is, als er onver- Dopt toch moeilijkheden zouden rij- in. Zegers: „Wij zeggen dat NIET voorbaat toe, want daar zouden a dan toch eerst eens goed over oeten nadenken" Bolder-directeur et algemene stemmen werd de jarige Leendert Noordzij uit Hoo- zand per 1 januari a.s. benoemd directeur van de sociale werk- iats „De Bolder" als opvolger van Fraanje. Noordzij is thans nog junct-directeur van een bedrijf in eatertechniek en was daarvoor ver fden aan een technisch bureau. 1 aanstaande Bolder-directeur (die boren is in Capelle ad IJssel) was 8t zijn vrouw in de raadsvergade- aanwezig en nam tijdens een arvoor bedoelde schorsing de gelu- 'snsen van de aanwezigen in ont- ngst. id. Vogeljacht iform het voorstel van het college ai de raad nog geen beslissing over het verzoek van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Vo gels om de jacht op een elftal on schadelijke vogelsoorten te verbieden (voor zover het gemeentelijk jachtter rein betreft) en de afwijzende reactie daarop van de Koninklijke Nederland se Jagers Vereniging. Het college zal eerst nadere informatie inwinnen. Vooruitlopend daarop liet Gerard van der Kooi van de PvdA toch alvast weten dat zijn fractie het verzoek van „Vogelbescherming" zou steu nen. Hij toonde zijn koffiekopje en zei: „Vogels ter grootte van dit kopje. Ik ben er geen voorstander van dat daarop wordt geschoten". Nel Eelman-van 't Veer liet weten dat ook de CDA-fractie „in principe" aan het verzoek van Vogelbescherming tegemoet wil komen. Erna Eelman (VVD) vond het vreemd dat in deze kwestie de adviseur van de minister niet is geraadpleegd. Jan van Asselt (Texels Belang) zei verheugd te zijn dat het college niet uitsluitend afgaat op de thans aangevoerde informatie, maar zich breder zal informeren. Hij onthulde dat de jagers van de Wild beheereenheid Texel al hebben beslo ten om de komende drie jaar niet op patrijzen te schieten, zodat de terug gelopen stand van deze vogelsoort kan herstellen. Een eventueel verbod om op de elf in het geding zijnde vogelsoorten te ja gen heeft overigens vooral principiële betekenis, omdat de gemeente slechts zes hectare grond bezit die voor de jacht verpacht wordt. Gerard van der Kooi had gewild dat het college het aanplakbiljet van „Vo gelbescherming" in de raadzaal had opgehangen, maar de burgemeester wees dat van de hand. In de raadzaal moet in een neutrale sfeer beslist kunnen worden. De indruk mag niet ontstaan dat de raadsleden in een bepaalde richting worden geduwd, zo redeneerde hij. Tine Krijnen sloot de korte en eigenlijk niet toegestane dis cussie over dit onderwerp filosofe rend af: „Vroeger was het een kwestie van eten, nu van etiek. Schieten en aanvallen, dat zit in de De een liep voor, de ander achter, de derde helemaal niet....Daarom zijn de klokken van de Hervormde kerken van Den Burg, De Waal en Den Hoorn gedemonteerd en naar de gespecialiseerde werkplaats „De Klok" te Aarle-Rixtel gestuurd. Ze zullen geheel worden gereviseerd en binnenkort weer in de kerktorens worden geplaatst. Peter Wetsteen uit Oosterend slaagde te Amsterdam voor het vakdiploma aardappelen, groenten en fruit. mens. Maar schieten mag je blijkbaar niet op dieren doen" Marktkraam De marktkooplieden zijn verplicht ge bruik te maken van uniforme kramen, die door werkplaats „de Bolder" be schikbaar worden gesteld. Markt- antiquairJelle Wersma neemt daar geen genoegen mee, want hij be schikt zelf over een prima kraam en wil die blijven gebruiken. Dat heeft het college geweigerd en tegen die weigering is hij nu in beroep gegaan bij de gemeenteraad. In zijn beroeps schrift voert hij aan dat hij zeven jaar geleden op de markt werd toegelaten onder voorwaarde dat hij zijn eigen kraam zou gebruiken. Verder vindt hij de afkoopregeling die het college hanteert ontoereikend en daardoor zeer nadelig. Hij rekende voor dat hij de komende zes jaar (waarin hij zijn eigen kraam zou kunnen gebruiken) bijna f 9000,- aan huur voor de ge meentelijke kraam kwijt is en dat vindt hij te gek. Een beslissing op dit beroep zal worden genomen nadat de bezwaar- en beroepsschriftencom- missie advies heeft uitgebracht. Al enige tijd volg ik via de krant de discussie over eventuele naamsveran dering van Kantoorstraat in Elle boogstraat. De naam „Jelleboog" heeft niets te maken met een even tuele vroegere naam Kromme Elle boogsteeg of zoiets. Hij is namelijk op de volgende wijze ontstaan. „De Jelleboog" is gevestigd in een oud pand van de fa. Keyser en Co. Dit onrendabele pakhuis werd indertijd verkocht aan Joop Jellema, met als doel verbouwing tot bar-disco. Toen Jellema bijna aan de opening van zijn nieuwe bedrijf toe was, vroeg hij in de Texelse Courant suggesties voor een naam van deze zaak. Door mij werd toen (niets van een Kromme El leboog wetende) naam Jelle/Jellema boog(bocht) ingestuurd en geaccep teerd. Inmiddels vermoed ik, dat on danks de naam Kantoorstraat, zeer vele Texelaars en toeristen de weg naar de „Jelleboog" goed weten te vinden! R. Zijm, Den Burg. Bowlingteam Opel Rentenaar speel de in Den Helder haar eerste wed strijd in de Nationale league. In totaal moesten drie wedstrijden van twee games worden gespeeld. De meeste bowlingclubs zijn alweer begonnen met hun „huisleague". Dat is op Texel nog niet het geval. Daar door speelde Opel Rentenaar wel strijdlustig, maar kwam men routine te kort. Henk Plaatsman en Klaas Veldman behaalden totalen van 1100 en 1016 pins. Joop van Hove had een hoge game van 210 pins. De eerste wedstrijd tegen Poelenburg werd met 2-1 verloren. Tegen Party centrum Zaandam kon het Texelse team niet op: beide wedstrijden wer den verloren. Kooymans bv had het echter moeilijker: de Texelaars won nen de eerste game met 100 pins en ook de tweede game liep goed De wedstrijd werd uiteindelijk met 2-1 gewonnen, want in de laatste game werd de tien beurt niet afgemaakt. Daggemiddelden: Gré Penha 162, Joop van Hove 167, Henk Plaatsman 183, Rob Beumkes 157 en Klaas Veldman 169. Gisteren begon de Kinderboeken week, die duurt tot 22 oktober. Dit jaar is het thema van de week „Dui zend dingen achter deuren". In de openbare bibliotheek te Den Burg zijn twee tentoonstellingen te zien: een presentatie van de dit jaar bekroonde boeken, en een tentoonstelling van bouwplaten en de kant-en-klare resul taten van vele uren plakwerk. Daar naast kan de jeugd meedoen aan het inrichten van een eigen museum op een in de bibliotheek af te halen werkplaat. Woensdag 19 oktober zul len de beste inzendingen worden beloond. Door omstandigheden gaat de mid dag voor reumapatiënten, verzorgd door medewerkers van het regionaal ziekenfonds Noord Holland Noord niet door. Deze middag stond gep land voor donderdag 20 oktober in De Lindeboom. In plaats hiervan zal een demonstra tie worden gegeven van diverse hulp middelen van de firma Comein uit Hoorn voor reumapatiënten. Deskun dige toelichting wordt gegeven door een ergo-therapeute. De aanvang is 15.00 uur. Burgemeester en wethouders hebben aan de volgende personen en/of in stanties bouwvergunningen verleend J. S. Groot, Klif 22, Den Hoorn voor het ged. vergroten van een woon huis; Recreatiepark Texel B.V., Plein 40-45 nr. 5, Amsterdam, voor het plaatsen van 47 zomerhuizen, Rog- geslootweg, De Cocksdorp; Fa. Gebr. N. J. en M. G. Boersen, Schorrenweg 30, Oosterend, voor het plaatsen van een rundveestal. Derden-belanghebbenden kunnen te gen deze beschikkingen ingevolge de Wet Administratieve Rechtspraak Overheidsbeschikkingen een be zwaarschrift indienen. Nadere infor matie hierover is te verkrijgen bij de gemeentesecretarie, afdeling R.O.V., kamer 205. Teso-medewerker Leen de Vey her dacht het feit dat hij 25 jaar geleden lid werd van de vervoersbond FNV. Deze week werd daar aandacht aan besteed in de eerste vergadering van de nieuwe ondernemingsraad van Te- so, waar De Vey als voorzitter deel van uitmaakt. Namens de bond felici teerde Pieter Jan Zutphen de jubilaris met het bereiken van de mijlpaal en overhandigde hem de gouden bondsspeld. IFoto Dirk kuiter)

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 7