Hoe lang nog wachten >p nieuwe zandsuppletie? Weer trainingskamp met Gerrie Mühren anttekeningen RWS-hoofd Reeder bij kustafslag oefcursus ekanovaren Feiten inzake kustafslag Texel Zambiaanse jongeren in IMH kerk Den Hoorn Zon, maan en hoog water Aanrijdingen BER 1 JOAG 14 OKTOBER 1988 TEXELSE COURANT PAGINA 9 )e krachtige westerstorm van eind vorige week heeft Texel veer een stukje kleiner gemaakt. Tienduizenden kubieke me ers zand verdwenen in een nacht tijd in de golven. Niet al en zand van de laatste zandsuppleties (1984 en '85), maar 10k ging „bestaand duin" verloren. Vooral ten noorden van )e Slufter is de situatie ernstig. Ernstig genoeg om nieuwe andsuppletie op korte termijn te rechtvaardigen? Of zijn itrandhoofden toch beter? In elk geval heeft „Den Haag" al erkondigd dat Texel in 1989 niet op nieuwe maatregelen ter erdediging van de westkust hoeft te rekenen. Moet de poli- iek nu hardhandig worden wakker geschud? J. Reeder, loofd van de dienstkring Texel van Rijkswaterstaat, geeft zijn isie. I bedreigend is de nu ontstane si- der: „Gevaar voor de veiligheid de bevolking is er absoluut niet, ir er zijn zoals bekend ook econo- he en natuurbelangen in het ge- In de noordpunt is de duinenrij de Mandenvallei behoorlijk aan- ist. Zonder dat er momenteel risi- ZIEf iestaat c'at d't stukje r lurgebied onder water loopt, is er VtkJ degelijk sprake van schade. Af- veroorzaakt namelijk een veria van de zoetwaterbei in het duin, irdoor de grondwaterstand nega- wordt beïnvloed. Het gebied <£>gt uit, waardoor stuifzand vrij krijgt en de vegetatie in de vallei It aangetast. We zullen er extra jacht aan moeten besteden in onderhoudsbestek voor de ko lde tijd." 1 soortgelijke situatie kan ont- n bij de duinen tussen paal 25 !6, daarachter ligt namelijk even een smalle vallei. Ter preventie en we het afgelopen jaar van die en een stukje van de top afge- en naar binnen geschoven, zo- een minder hoog maar breder h is ontstaan. Daarvan is nu ech- Iweer zes meter afgeslagen. Het hter heel moeilijk te zeggen eer precies de natuurwaarden te worden aangetast. We hanteren aide normen, er is een zeker mi- im duin nodig om nog een su- itorm te kunnen overleven, raard wachten we niet op dat ent, maar trekken al vroegtijdig Imatig aan de bel." <e situatie tussen paal 18 en 24? suppletie bij De Koog is inder- smal geworden, maar het duurt wel eventjes voordat camping rstrand wordt bedreigd. De eer- [bedreiging is stuifgevaar. Dat is reeel als de top van het aand duin wordt aangetast. Maar ritten nog maar aan het begin het stormseizoen, er kan nog van gebeuren voor februari." het noordelijkste deel was ilijk al in 1988 een suppletie izakelijk. Waarom worden er dan 1989 nog geen maatregelen ge len? r de minister is de veiligheid van evolking de doorslaggevende [weging om wel of geen geld zandsuppletie beschikbaar te Haar budget is uiteraard niet Ier grenzen. De minister heeft volgend jaar andere, hogere iteiten elders in het land, zoals erzwaring van de rivierdijken." Texel staan ook natuur- en eco- «sche belangen op het spel. „Dat is niet de eerste zorg van de minister van verkeer en waterstaat, maar allereerst een zaak van haar collega's van landbouw en visserij, VROM en economische zaken, 'n Po litieke kwestie dus. Stel dat minister Smit-Kroes te lang zou wachten met een nieuwe zandsuppletie bij De Koog. waardoor er kans is op een doorbraak naar de camping. Dan nog is er voor de inwoners van De Koog geen risico, want de tweede duinenrij -de rij tussen camping en dorp- is de officiële Deltakering. De minister beslist uiteindelijk en dat is een poli- tiekebelangenafweging. Overigens: officieel staat een nieuwe zandsup pletie voor De Koog voor 1994 op het programma. Zelf denken we ech ter aan 1992; deze mening is bij het ministerie bekend." Signalen Oefent de dienstkring Texel ook op die andere ministeries druk uit? ,,ln principe hebben wij alleen te ma ken met de minister van verkeer en waterstaat, die onze werkgever is. Wij gaan gewoon door met het geven van signalen aan de mensen van het ministerie. Dat betekent dat we ze op de hoogte houden van de ernst van de situatie, niet alleen wat de veilig heid van de mensen aangaat, maar ook wat betreft de ernst met betrek king tot andere zaken. Omgekeerd is er van hogerhand ook duidelijke inte resse voor de Texelse situatie. Maan dagochtend werd door de provinciale directie van Rijkswaterstaat direct geinformeerd naar de gevolgen van de storm. Daarnaast hebben de in stanties die op lokaal niveau die an dere belangen in de gaten moeten houden, hun eigen kanalen. Staats bosbeheer is bijvoorbeeld ook partij en kan aan de deur kloppen bij het ministerie van landbouw en visserij. Idem geldt voor de gemeente Texel, die de vrijheid heeft om eventueel zelf actie te ondernemen." Kan niets worden ondernomen in sa menwerking met de gemeente? „De minister is mijn baas, dus die mogelijkheid heeft RWS Texel niet. Maar met de gemeente bestaat een prettige samenwerking. Wij zorgen dat de ambtenaren goed op de hoog te zijn; wat ze met die informatie doen, is een zaak van de gemeente. Ik moet zeggen dat de gemeente zich duidelijk zorgen maakt, kijk maar naar de aanbevelingsbrief bij de be groting. De pogingen om minister Smit-Kroes te over te halen tot een werkbezoek aan Texel, zijn daarvan een uiting Zouden de andere belanghebbende ministeries ook kunnen bijdragen in de kosten, zoals destijds in het zoge heten „Sibas-rapport" al werd aan gegeven? „Ja, dat zou je je kunnen afvragen. Ik weet niet of achter de schermen al door de ministers met elkaar hier over is gesproken. In elk geval heb ik geen signalen ontvangen die in die richting wijzen." Hoog tempo Het gesuppleerde zand verdwijnt in een hoger tempo dan verwacht. Zelfs nog sneller dan op grond van de er varingen met de suppletie van '79 mocht worden aangenomen. Wat zijn daarvan de oorzaken? „Die zijn zeer moeilijk aan te geven. Momenteel wordt daarnaar intensief onderzoek verricht. Het feit dat de kustafslag zich nog sneller voltrekt dan bij de eerste suppletie, is een te ken dat op zee bepaalde stromingen aan de gang zijn die het afslag proces beïnvloeden. Dat zit ontzet tend ingewikkeld in elkaar. Je zou het zand eigenlijk in een bepaalde kleur moeten schilderen, dan weet je waar het blijft. Wellicht dat we dat aan de hand van de mineraalstraling kunnen nagaan, maar dat is nog toekomst muziek." „Een ander ding is dat we extra kwetsbaar zijn omdat er geenmooi „zomerstrand" is. Zo noemen we de natuurlijke ophoging van het strand door transport van zand naar de kust en ophoging van de duinvoet onder invloed van zon en wind. De oorzaak daarvan is dat we twee slechte zo mers achter de rug hebben, met veel zuidwestenwind. Het is tekenend dat we al met stormen zoals die van vo rige week zoveel afslag hebben. Wat moeten we wel niet verwachten als Texel een zware noordwester met drie meter verhoging voor de kiezen krijgt?" Van paal 9 tot en met paal 17 bevei ligen strandhoofden de kust. In welke mate voldoen die? „Het effect daarvan is positief. De strandhoofden hebben de kustafslag aanzienlijk vertraagd. Dat geeft ons de gelegenheid om in de zomer duin voeten te maken, die als buffer fun geren. Zo kun je weer wat zand terugwinnen en een evenwichtssitua- tie bereiken. Dat lukt redelijk." Meer strandhoofden? Waarom maken we dan niet pieren langs de hele kust? „In de eerste plaats is dat een finan ciële kwestie. Misschien klinkt het wat vreemd, maar zandsuppletie is de goedkoopste methode. Strand hoofden kosten jaarlijks een groot be drag aan onderhoud, groter dan menigeen denkt. Hoe meer pieren we aanleggen, hoe meer het jaarlijks kost. Een nadeel van strandhoofden r J. Reeder: ..Gewoon doorgaan met het geven van signalen aan Den Haag. is voorts dat je je vastlegt op een be paalde kustlijn. Bovendien mag aan het effect van strandhoofden aan de noordzijde worden getwijfeld. Daar staat een onderstroom die het zand direct afvoert. Dat is een van de re denen dat de afslag in het noorden zo snel gaat. Bij De Koog blijft dat zand eerst voor de kust liggen, zodat een drempel wordt opgeworpen. De eerstvolgende storm wordt daardoor in zijn vernietigingsdrang geremd. Maar strandhoofden of suppletie is en blijft een keuze. Niet onbelangrijk is dat bij de Rijkswaterstaat-theoretici de strandhoofden slecht in de smaak vallen." Zandsuppletie was relatief goedkoop uitgaande van een bepaalde levens duur en het feit dat het zand dichtbij Inamelijk het Eierlandse Gat) te halen was. Daarin is echter verandering ge komen. „Inderdaad. De kustafslag gaat in een hoger tempo dan was berekend. En inmiddels heeft de minister een duidelijke uitspraak gedaan, op aan drang van de Waddenvereniging: geen zand meer uit het Eierlandse Gat (Steenplaat) halen. De transport kosten zullen daarom waarschijnlijk hoger uitvallen." Baggerlobby Gezegd wordt dat een lobby van de bagger-industrie debet is aan de keu ze voor zandsuppletie. „Of dat een reden is voor de minis ter, betwijfel ik. Maar dat de bagger bedrijven graag willen suppleren, moge duidelijk zijn. Ze beschikken over uitstekend materieel en de bag- germarkt is momenteel slap." Ziet u een manier om een volgende zandsuppletie langer op zijn plaats te houden? „Je zou eigenlijk met zwaarder zand moeten suppleren, zoals bij Callant- soog is gebeurd. Daar is zand met een groterekorreldiameter gebruikt, afkomstig uit het Schulpengat. Voor Callantsoog lekker dichtbij, maar voor Texel is dat een gigantische transpor tafstand. Een pijpleiding? Ja, dat zou ideaal zijn, maar ook ontstellend duur." Strandpaviljoen op de rand van de afgrond, geen onbekend verschijnsel langs de Texelse westkust. Op de foto Paviljoen Drie bij De Koog na de westerstorm van eind vorige week. (Foto: Dirk Kuiter) Ten noorden van De Slufter heeft tot tweemaal toe een suppletie plaatsge had: in 1979 en 1985. Totale kosten: f21,5 miljoen. Op de meeste plaatsen is het gehele opgehoogde strand in middels weer op het oude niveau en wordt het duin aangetast. Ook voor afgaand aan de laatste suppletie in 1985 was de zee al aan het „bestaand duin" gaan knagen. Tus sen paal 25 en 26, waar de suppletie van '79 het smalst was, werd toen liefst 31 meter van het oude duin af geslagen. De noordpunt was met liefst 60 meter verzwaard, maar zelfs daar was de suppletie geheel ver dwenen en ging nog 4 meter duin verloren. In totaal Idus zandsupple ties inclusief duinafslagI werd sinds 1979 ten noorden van De Slufter over de hele lengte 90 tot 110 meter weggeslagen. Oftewel een tempo van 12,5 meter kustafslag per jaar. Een nieuwe zandsuppletie zal op dit ge middelde moeten worden gebaseerd. De stand van zaken na de laatste storm: het ernstigst is de kust ten noorden van paal 29 er aan toe. Het duinmassief dat de uit natuur- oogpunt waardevolle Mandenvallei af schermt, heeft inmiddels 16 meter duin aan de zee moeten afstaan (10 meter vrijdag en 6 meter met de septemberstorm). Tussen paal 27 en 29 was tot vrijdag nog een deel sup pletie aanwezig (variërend van 0 tot 10 meter); in de nacht van vrijdag op zaterdag sloeg gemiddeld zes meter weg, zodat ook daar het bestaand duin is aangetast. Direct ten noorden van de Sluftergeul (paal 25) was de suppletie reeds verdwenen, en is nu in totaal 9 meter van het duin ver zwolgen. De suppletie van 1984 tus sen paal 18 en 24 is nu angstwekkend smal geworden. Van het veertig tot vijftig meter brede stuk opgespoten zand, resteert min der dan een kwart. Bezuiden paal 18, waar de kust wordt verdedigd met strandhoofden („pieren") sloeg vorige week gemiddeld 4 meter af van de eerste duinenrij. Rond paal 9, waar het in het begin van dit decennium nog ontzagwekkend kon spoken, is na de aanleg van twee strandhoof den twee jaar geleden, de relatieve rust wedergekeerd. herfstvakantie wordt op de denzee een proefcursus zeeka ren gehouden. Het betreft een iteit van het nog jonge „Zeeka ntrum Texel". Avonturiers uit iele land zullen deelnemen. tiefnemer Jos Engelvaart van (eekanocentrum spreekt nadruk- van een proefcursus. „Het zon- ■ooraf eisen stellen aan de mg van de deelnemers, is een riment waar wij graag lering uit 1 trekken." Dit betekent niet dat aar wat wordt aangerommeld, endeel, er is een strak program- pgezet, dat wordt begeleid door ïrvaren docenten (H. Houwer, L. Ier Vaart en W. Wolkers). Engel- is belast met de algehele orga- ie. De deelnemers dienen zelf een vrij uitgebreide uitrusting te o.m een zeekano, peddel en ivest. De kano's dienen aari be- e eisen te voldoen, tweeper- skano's zijn toegestaan. De deelnemers worden ondergebracht op vakantiecentrum De Krim, waar een deel van de camping voor hen is ge reserveerd. In het campingrestaurant zijn voor hen tevens warme maaltij den beschikbaar. De deelnemers wor den zaterdagochtend op het eiland verwacht, om in de loop van de dag met elkaar en de docenten kennis te maken. Zondagochtend gaan ze voor het eerst naar zee Een week later, zondag 23 oktober, wordt het kamp weer opgebroken en is de proefcur sus ten einde. In de Hervormde kerk van Den Hoorn wordt zondagavond een extra dienst gehouden, waaraan wordt meege werkt door een twintigtal jongeren uit het Afrikaanse land Zambia. De aanvang van deze dienst is 19.30 uur. Het programma bestaat uit een ontmoeting tussen Texelaars en Zam- bianen, waarbij onder het genot van een kop koffie vragen kunnen wor den gesteld, en het gezamenlijk zin gen terwijl de Afrikaanse gasten muziek maken. De Afrikanen verblij ven in Nederland in het kader van een uitwisselingsprogramma tussen Zambia en ons land. Na het optreden in Den Hoorn blijft het gezelschap nog een kleine week op Texel. De zon komt 16 oktober op om 7.06 en gaat onder om 17.43 uur. Maan: 18 oktober E.K. Doodtij: 20 oktober Hoog water te Oudeschild: Vrijdag 14 oktober 10.18 en 22.27 Zaterdag 15 oktober 10.39 en 22.25 Zondag 16 oktober 10 48 en 22.52 Maandag 17 oktober 11.08 en 23 36 Dinsdag 18 oktober 11.54 en Woensdag 19 oktober 0.44 en 13.19 Donderdag 20 oktober 2.05 en 14.48 Vrijdag 21 oktober 3.47 en 16.43 Zaterdag 22 oktober 5.12 en 18.08 Laag water valt gemiddeld 6.15 uur na hoogwater. Aan het strand is het een uur eerder hoog water Voor de tweede keer organiseert SV Texel een driedaags trainingskamp voor zijn jeugd van 7-18 jaar oftewel de A-junioren tot en met de F- pupillen. Op woensdag 19, donder dag 19 en vrijdag 21 oktober zullen ze zich vermaken met training en ontspanning onder leiding van Gerrie Mühren en Wim Kwakman van F.C. Volendam, volgens een programma dat nog uitgebreider is dan de vorige keer. Leuk is dat de hele Volendamse C- selectie (15 man) ook naar Texel komt en het hele programma mee maakt. Ze spelen onder andere drie wedstrijdjes en worden onderge bracht bij gastgezinnen Donderdagavond is op het SV Texel- veld mooi voetbal te beleven want dan speelt de Al-selectie van Volen dam een lichtwedstrijd tegen A1 van Texel. Publiek is daarbij van harte welkom; de toegang is gratis. Zwemmen Naast de wedstrijden en andere trai- ningsaktiviteit is in het programma veel andere gezamenlijke ontspanning en ontmoeting opgenomen. De 140 deelnemende SVT-ers gaan met hun Volendamse gasten naar de bioscoop, gaan samen zwemmen, doen mee aan een dropping, etc. Woensdag avond om 20.00 uur wordt gezamen lijk in de kantine gekeken naar de wedstrijd Duitsland-Nederland op een scherm met een doorsnee van 1,60 meter. Ook andere SVT leden zijn daarbij welkom. Het trainingskamp wordt georgani seerd door het jeugdbestuur onder leiding van trainer Martin Land. De deelnemers doen gratis mee want het evenement wordt bekostigd met sponsorgeld van Hordifood en van de zg. „Club van honderd", de anderhalf jaar geleden opgerichte vereniging waarvan de ledenzich verplichten SV Texel elk jaar met f 100,- te steunen. De goede contacten met Volendam (Mühren wees graag andere aanbie dingen van de hand om op Texel het trainingskamp te kunnen leiden) heb ben inmiddels tot de afspraak geleid dat het eerste elftal van FC Volen dam volgend jaar naar Texel komt om te voetballen tegen Texel 1. Dinsdag vond een aanrijding plaats toen een 53-jarige vrouw uit Den Burg vanaf de Beatrixlaan de Emma- laan opreed en daarbij geen voorrang verleende aan een vrachtwagen, bestuurd door een 38-jarige Ooste- render. De auto raakte total loss, de vrachtwagen had slechts lichte schade. Op de Duinreep gebeurde woensdag morgen een aanrijding toen een 56-jarige vrouw in een Volvo achter uitreed tegen de Ford van een 74-jarige man uit Uden, die net van een uitrit kwam. Beide wagens liepen plaatschade op

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 9