I 40 jaar kind aan uis op Dennenoord Toeristische expansie aan Grensweg strijd van jaren LETTY BEHOORT TOT DE FAMILIE" Met de bus naar EO-jongerendag Dennenoordloop ER IJSDAG 18 OKTOBER 1988 TEXELSE COURANT PAGINA 5 )e nu 49-jarige Letty Lammers-Wanrooy heeft het zogeheten kippenhokkentoerisme" nog aan den lijve ervaren. Veertig jaar \e\eden kwam zij met haar ouders, twee broers en zusje voor het terst vanuit het Zuidlimburgse heuvelland naar Nederlands groot- ite Waddeneiland gereisd. Vakantie-adres was „Dennenoord" van °j] te familie Van der Berg, dat toen voor het eerste jaar draaide, 'an het huidige moderne vakantiecentrum was nog niets te zien: Ie gasten verbleven in een tot appartementencomplex vertimmer de schuur, waarin de kippen vrolijk rond kakelden. Deze eerste er awig weerhield de familie Wanrooy er niet van om jaarlijks terug keren. Dochter Letty is er nu zelfs al veertig jaar kind aan huis. Iet echtgenoot Rudolf (ook al 24 jaar te gast) komt zij steevast driemaal per jaar op bezoek. itsen Per! sbel Van der Berg. We ontvingen bericht terug dat het in orde was, zodat we in augustus 1948 met vader, moeder en vier kinderen naar Texel reisden. Het duurde bijna negen uur voordat we op de plaats van bestemming waren aanbeland. De overtocht ge beurde met de Dokter Wagemaker. Vanuit Oudeschild gingen we met een heel oude bus richting Den Burg, de chauffeur kan ik me nog scherp voor de geest halen. We werden af gezet aan de oude Kogerweg, voorbij De Strooppot. Na veel zoeken en vra gen kwamen we uiteindelijk op Den nenoord terecht." huisje „Iris" bewoonden. In de jaren voor haar huwelijk (in 19641 is Letty slechts eenmaal ergens anders op va kantie geweest. In het begin van de jaren zestig ging zij met een aantal vriendinnen naar het Duitse Heidel- berg. Maar teen zij terugkwam, moest zij direct doorreizen naar Texel waar haar ouders vakantie hielden. In de roos Ook toen Letty trouwde en onder de ouderlijke invloed vandaan kwam, aarzelde zij niet om weer naar Texel op vakantie te gaan. Een schot in de roos, want echtgenoot Dolf was di rect verslingerd aan het eiland. En dat niet alleen: ook maakte hij fami lieleden enthousiast. Allemaal logeer den ze op Dennenoord, hoe kan het lijks op Dennenoord terug. In den beginne kwam dit gezin met een tent gemaakt van zeil van een Canadese legerwagen. Tegenwoordig huren ze een huisje. Zwembad Van den Berg senior hield er een merkwaardige manier van reclame maken op na: hij verhuurde zijn cam ping vaak met zwembad. Wanneerde gasten hem hierover aanvielen, ant woordde Van den Berg: ,,'n Paar kilo metertjes lopen, dan heb je een heel groot zwembad....." In 1960 werden de eerste huisjes in de droogschuur verbouwd tot kantine, zeven jaar later werden daar een winkel met kantoor aan toegevoegd. In die „explosieve" jaren zestig werden jaar na jaar hou ten huisjes bijgebouwd, op een gege ven moment ook met de luxe van douche en toilet. Het stuk land „De Bol" werd in 1964 aangekocht. Aan vankelijk liep daar vee, later kwam er een kinderboerderij en sinds 1980 is De Bol een zelfstandige camping (stacaravans en tenten). Eind jaren zestig begon het touwtrekken met de gemeente pas goed. Voor het in 1968 ter tafel gebrachte modernise ringsplan „stenen huisjes", werd pas in december 1984 vergunning ver leend. De plannen stuitten eerst af op het ontbreken van riolering en een gebrekkige watervoorziening. Toen die bezwaren van de baan waren, bleek dat met de plannen geen reke ning was gehouden in het bestem mingsplan buitengebied. Er moest een procedure worden gevoerd om de grond een re creatieve bestemming te geven. Deze procedure duurde extra lang door de bezwaren van de Werkgroep Land- schapszorg. Toekomst De verstandhouding met de gemeen te is thans beter dan ooit. In 1985 werden de eerste stenen bungalows gebouwd en een jaar later gingen de eerste houten huisjes tegen de vlak te. Dat was het begin van een groot scheepse vernieuwingsoperatie Momenteel zijn 12 van de 35 houten huisjes gesloopt, welke zijn vervan gen door acht stenen huisjes. Tijdens de komende drie winters zullen ook de resterende houten onderkomens aan de slopershamer ten prooi vallen. In de winter 1986-'87 werd de kanti ne verbouwd: een deel werd restau rant, een deel werd bar. Tijdens de meest recente winter werd aan de overzijde, aan de ingang van Denne noord, een nieuwe kantoor annex woonhuis (van Jaap van den Berg) gerealiseerd. Ook de receptie is daar gehuisvest. Als in 1991 alle stenen bungalows gereed zijn, kan worden gestart met de bouw van centrale voorzieningen. In de planning liggen een overdekt zwembad en een sport spelhal. „Centraal" wil zeggen: in sa menwerking met de campings Gor tersmient en De Koornaar. De gemeente had deze kwaliteitsverbete ring als voorwaarde gesteld, anders zouden de drie betrokken campings niet mogen uitbreiden. De toeristi sche expansie aan de Grensweg is dus nog geenszins ten einde ook anders. Tot op de dag van van daag is dat het geval, behalve broer Jan die bij Plaatsman in Oost verblijft omdat hij zo dicht mogelijk bij de Waddenzeedijk wil zitten. Sportvissen is namelijk diens grote hobby: Dolf en Jan hebben samen wat afgevist tijdens hun Texelse vakanties. „We visten op platvis. Nu is dat allang niet meer wat het geweest is, halver wege de jaren zeventig trad zomaar een verslechtering op." Het echtpaar Lammers bleef komen, nu zelfs driemaal per jaar. In 1979 kwam het paar voor het eerst met de kerst. „Eigenlijkzouden we naar Ter schelling gaan, maar we waren te laat met de autoreservering voor de veerboot. We wisten dat Jaap van der Berg een bungalow had gebouwd aaan de Rozendijk, dus we belden hem toen op of we daar een paar daagjes in terecht konden. Dat was meteen geregeld, en vanaf dat mo ment komen we elk jaar met de kerst op Texel." Ook de Catamaranronde om Texel groeide uit tot een vaste aanleiding om een weekje Texel te boeken. In september komt het echt paar Lammers telkens drie weken. Eenmaal presteerden ze het om vier maal in een jaar naar Texel te komen (ook met Pasen). Dat was echter te veel van het goede: nu gaan ze al weer enkele jaren achtereen voor twee weken naar Gran Canaria. Geen veranderingen Inderdaad: al zes jaar lang naar het zelfde hotel. Duidelijk mag zijn dat Letty geen mens van veranderingen is. „Ik hou graag vast aan wat ik heb." En op Texel is dat genoeg om geluk kig mee te zijn: in de loop der jaren is een uitgebreide kennissenkring op gebouwd en telkens weer is het ge nieten geblazen van de natuur en de frisse lucht. „In dat ziekenhuis in Heerlen werk ik hard en heb een ver antwoordelijke baan. Texel is dan ideaal om te ontspannen. Toen we laatst storm hadden, ben ik naar de noordpunt gegaan en heb daar uren lang alleen maar gekeken, prachtig was dat." Texelaars die de op zaterdag 22 okto ber in de Utrechtse jaarbeurshallen te houden EO-Jongerendag willen be zoeken, kunnen gebruik maken van speciaal busvervoer. De kosten be dragen ongeveer f 16,50. Wie mee wil rijden dient zich tevoren op te ge ven bij Harry Ellen, Lieuwstraat 20 in Den Burg, telefoon 02220-2598 of bij Gerard Huisman, Bernhardlaan 30 in Den Burg, telefoon 02220-4478. De EO-Jongerendag is een landelijke aktiviteit met muziek, nieuws, info markt, sprekers en interviews. Er worden 20.000 jongeren verwacht. De Atletiekvereniging Texel hcudt ep zendag 23 oktcber haar traditionele "Engelse Mijlenloop" De inschrijving is vanaf 13.00 uur in de kantine van Camping Dennenoord aan de Grensweg. Start en finish zijn aan de Dennenweg. Afstanden: 1, 2, 5 en 10 Engelse mijlen. (1 Engelse mijl is 1609 meter). Er wordt gestart in diverse leeftijdscategorieën, waar onder de mini's/pupillen (1 Engelse mijl) en junioren tot en met 16 jaar (2 Engelse mijlen) De 2 Engelse mij len zijn ook voor recreanten. Start 1 en 2 Engelse mijlen: 14.00 uur. Voor de 5 en 10 Engelse mijlen zijn ook diverse categorieën. Start 5 en 10 Engelse Mijlen: 14.30 uur. Er is een verloting op startnummer en iedere deelnemer krijgt eenherin- neringscertificaat. Inschrijfgeld: Jeugd tot en met 16 jaar 72,50 (A.V.T.-leden 71,-), senioren 75,- (A.V.T.-leden 74,-). ialerie Tessel", Kogerstraat 11 Den ■urg. Expositie van Joop Cromvoets (eramiek) en Hilligje Geytenbeek aquarellen). Maandag tot en met rijdag van 10.00 tot 18.00 uur. •insdags gesloten. ilif 12, Den Hoorn. Kleuretsen (land- chappen) van Hans Heyman. afé Bremen, Dorpsstraat De Koog. eefdrukken van Jürgen Fontein. IIOZ, Landsdiep 4, 't Horntje. Mari- eme schilderijen van kapitein- seschilder Theo de Lange. Op werk agen van 9.00 tot 17.00 uur. qgische vraag: waarom komt het chtpaar Lammers niet op Texel wo- en? Het antwoord: „Dat zouden we /el willen, maar werk bindt ons aan uidlimburg." stty heeft een prima baan in een iekenhuis in Heerlen en wil die niet raag opgeven. Vooral een financiële westie: op Texel zou ze waarschijn- jk niet alleen minder verdienen, laar ook de opgebouwde pensioen- ichten vervallen. „Ik zou wel op ixel willen werken, maar helaas kan laap van der Berg me geen jaarbe- ekking aanbieden", lacht ze. Voor laar man ligt het anders. Tot 1981 as hij aan Zuidlimburg gebonden egens zijn werk in de Bondsrepu- iliek Duitsland. Een zware keelopera- ie maakte een einde aan zijn lopbaan. let echtpaar is vast van plan om Ich over een jaar of zeven, als Letty de VUT gaat, op Texel te vestigen, 'aar? „Op Dennenoord natuurlijk, een haar op mijn hoofd peinst er- ver om ergens anders op Texel te aan wonen. De familie Van der Berg eschouw ik als broers en zusters." n dat meent de in Eygelshoven (ge- leente Kerkrade) woonachtige Texel- anbidster. Toen zij als 9-jarig meisje Dor het eerst op Dennenoord logeer- e, had zij in de kinderen Van der erg leuke speelkameraadjes. Jaren- sng bleef dat zo en ook nu nog zijn Ide contacten meer dan prima. Geen onder dat ter gelegenheid van het O-jarig jubileum van Dennenoord an de trouwste gasten van allemaal en etentje werd aangeboden in ho- I Opduin. Drie generaties zaten aan ifel: moeder Wanrooy, Letty en haar ochter Evelien die eveneens Texel ouw is gebleven, uiteraard in gezel- hap van.de familie Van der Berg. Kattekwaad 'amen met Jaap van der Berg haalt ;tty herinneringen op: „Jazeker, we 'eze maand zijn op Texel exposities zien op de volgende adressen: an Bruin, Gasthuisstraat 68, Den urg. Doorlopende expositie van et en, aquarellen en monoprints. Maan- tot en met vrijdag van 19.00 tot 1.00 uur. larry Tielemans, Ruigendijk 20, De oog. Doorlopende expositie van olie- erfschilderijen, gouaches en kerami- he fantasiedieren. 'e Blauwe Rafel, Warmoesstraat 8, 'en Burg. Doorlopende expositie van andgeweven vloerkleden en lopers, ieraden en txtielschilderijen. Alleen og dagelijks in de herfstvakantie; aarna gesloten. anet Tromp, Kaapstraat 15 (hoek uyslaan) in De Koog. Doorlopende xpositie van gebrandschilderd glas i eigen atelier. Dinsdag tot en met aterdag van 14.00 tot 18.00 uur. abobank, Groeneplaats, Den Burg. xpositie textielschilderijen van Iny lahuys. Ie Scholerie. Zuid Eierland. Expositie skeningen van Ad Bok vd velden Texel voor de ruilverkaveling". unstenaars-exposanten worden ver- echt aanvullingen en wijzigingen oor deze rubriek uiterlijk 28 oktober oor te geven via telefoon 2220-2261. Het nieuwe Dennenoord-kantoor met receptie en woonhuis dat vorige winter werd gebouwd, is een van de vele vernieuwingen op het 40-jarige vakantiecentrum. De toeristische ontwikkeling die Texel sinds de oorlog heeft doorge maakt, is aan Vakantiecentrum Den nenoord duidelijk afleesbaar. Begonnen werd in 7948 met de ver huur van appartementenin een verbouwde schuur. Inmiddels is spra ke van een imperium met comforta bele stenen vakantiehuisjes en centrale voorzieningen waarvan het einde nog niet in zicht is. Een ding is gelijk gebleven: nog altijd is het campingbedrijf aan de Grensweg de aangelegenheid van de familie Van den Berg. Jaap, Ig en Jan van den Berg hebben samen de beschikking over het acht Ëtare grote Dennenoord, broer s'zwaait de scepter over de 2,5 tare van de naburige camping De Bol. Alle vier zijn zoons van de stich ter van het familiebedrijf, Johannes Henderikus van den Berg. Op zondag 10 juli werd ter gelegenheid van diens 88ste geboortedag door moe der A. van den Berg-Heddes een schilderij onthuld: een portret van wijlen Van den Berg senior, vervaar digd door de Groninger kunstschilder Bert van der Wal. Het schilderij, dat een plaatsje heeft gekregen in het dit jaar nieuw gebouwde kantoor, was een eerbetoon voor de man die tot aan zijn overlijden in 1981 Denne noord heeft grootgemaakt. Dat diens pad lang niet altijd over rozen voerde, is op Texel geen geheim. Meer dan eens lag Dennenoord in de clinch met de gemeente Texel, waarbij de oude Van den Berg zich onverzettelijk opstelde. De oorsprong van het huidi ge bedrijf ligt in 1948. Toen verhuis de het gezin Van den Berg, dat in de oorlog op Texel was komen wonen, van polder Het Noorden naar De Dennen. Daar werd een woning van boekhouder Beers uit Den Burg ge kocht, dat echter gedeeltelijk nog werd bewoond (door aannemer Han nes Keyser). Het bleek niet te lukken om het huis met twee families te de len, waarna de koper (de familie Van den Berg dus) in het huis bleef wo nen. Er moest brood op de plank ko men en vandaar dat werd geprofiteerd van het opkomende toe risme. Alle kamers die het huis rijk was, werden verhuurd en het gezin sliep zelf in de schuur (de jeugd in hangmatten). Er stond nog een schuur, een droogschuur Voor bollen, op de plaats waar nu de kantine staat. Deze werd opgeknapt en ge deeltelijk vertimmerd, zodat er vijf „appartementen" in ontstonden. De ze huisjes werden beschilderd met waterverf: menig gast vertrok hier door met gekleurde kleren huis waartsIn het nog niet verbouwde deel van de schuur liepen de kippen vrijelijk rond en die hadden wel trek in de kalk van de scheidingswanden. Deze vertoonden dan ook in het voorjaar vele gaten, waardoor er hard moest worden gewerkt om ze voor de zomer weer verhuurbaar te maken. Illegaal De krakkemikkige situatie was de ge meente Texel niet ontgaan: de appar- tementenschuur voldeed niet aan de eisen en zou moeten worden afge broken als er geen verbeteringen werden aangebracht. Van den Berg kon deze inkomstenbron niet missen en bleef enkele jaren illegaal aan de gang. Begin juli 1954 was de maat voor de gemeente vol. Er werd hard handig ingegrepen: de huisjes werden afgebroken, de inventaris in beslag genomen en de gasten onderge bracht op Loodsmansduin. De gasten vonden dat verschrikkelijk en wilden graag naar De Dennen terug. Van den Berg ging akkoord, mits de gasten op eigen risico terugkeerden. In ijltempo werden overal spulletjes vandaan gehaald en opnieuw huisjes ingericht. De gemeente gedoogde de situatie en liet het op een gerechtelij ke uitspraak aankomen. De rechter stelde defamilie Van den Berg in het gelijk. In 1957 verschenen de eerste houten huisjes (dubbele huisjes zon der toilet). Kampeerders kwamen er inmiddels ook. Evenals de familie Lammers-Wanrooy, komt ook de fa milie De Vries uit Utrecht nog jaar hebben samen veel spelletjes gedaan en natuurlijk ook kattekwaad uitge haald. Boompje verwisselen en ver stoppertje hebben we vreselijk vaak gedaan, ik ben daarbij nog wel eens verdwaald in het bos. Ik hielp mee de kamers van de andere gasten op te maken. Dan stonden we samen gek te doen met ondergoed, vooral van dikke DuitsersOok kan ik me her inneren dat voor de gasten elke week een kampvuur werd gehouden. Daar zat iedereen gezellig omheen en de den we aardappelen poffen." De allereerste keer is haar goed bijge bleven: „Mijn oudersreageerden op een Mini in de Volkskrant. Vader werkte bij de Nederlandse Spoorwe gen, hij en zijn gezin konden daarom vrij reizen tweedeklas. Helemaal naar Texel op vakantie gaan, was daarom financieel geen probleem. Vader had gehoord dat Texel heel mooi moest zijn, dus hij schreef naar de familie Koffers opgestuurd „De eerste keer kwamen we voor veertien dagen. De koffers werden met Van Gend Loos opgestuurd, die moesten we ophalen in Oude schild. Ons huisje bevond zich in een oude droogschuur, op de plaats waar nu de kantine staat. De helft van die schuur was verbouwd, Van der Berg senior had er vijf huisjes in gemaakt. Later zou ook de rest van die schuur worden verbouwd. Nu zou je zoiets denk ik niet meer accepteren, maar wij wisten toen niet beter en vader nam er genoegen mee. Ik geloof dat alleen moeder wel eens kriegelig werd. Zij stapte dan op Van der Berg af, en die had er een gewillig oor voor.' „We raakten meteen verknocht aan het eiland, het was liefde op het eer ste gezicht. Pa hield enorm veel van de natuur hier, we zijn dan ook on noemelijk vaak naar het bos en dolf en Letty Lammers: verslingerd aan Texel. strand geweest. Veel verder kwamen we ook niet, want alles moest lo pend gebeuren. De Slufter bijvoor beeld was te ver weg. Een paar jaar later lieten mijn oudere broers de fiet sen nasturen, zodat zij toen wel het hele eiland konden verkennen." Toch maakte de familie wel uitstapjes die verder reikten dan de horizon. La chend vertelt Letty een voorval tij dens een rondvaart met een kotter. „Moeder zat op dek onder de schoorsteenpijp. Zonder het zelf te merken werd ze roetzwart. Wij lagen allemaal in een deuk van het lachen." Toen in 1957 de eerste houten huis jes verschenen op Dennenoord, nam de familie Wanrooy onmiddellijk daar in haar intrek. De trouwe Zuidlimbur gers waren zelfs de eersten die het

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 5