„We moeten eigenlijk enquete onder baby's en peuters houden /vaddenvereniging )rotesteert tegen seismisch onderzoek Bijdrage kinderopvang discutabel Scouting Texel ontving beeld en geluid tijdens 31e Jota AKTIUITEITEn Weekend vol radio-activiteit HU Assurantiekantoor overgenomen door Rabobank Texel Tekenen en schilderen naar levend model 'rije school oudt open huis Her- en bijscholing voor alle werklozen „Zeester" losgegooid Graffity ijwiel Hulpmotoren Club ield toertocht op Texel IER 1 NSDAG 18 OKTOBER 1988 TEXELSE COURANT PAGINA 7 Onder leiding van zendamateur G. Keyser legden scoutlngleden contacten met collega's in de rest van het land „We moeten eigenlijk een enquete onder baby's en peuters hou den om te horen wat die ervan vinden", aldus Tine Krijnen (Texels Belang) in de donderdagavond tijdens de commissiever gadering voor welzijnsbeleid gehouden discussie over kinderdag- opvang. Peter Bakker (PSP) was bang dat daar een hoop "bla bla" in zou komen te staan.... Alle commissieleden waren het er wel over eens dat een gemeentelijk beleid over kinderdagopvang moet worden vastgesteld, mede gezien de landelijke ontwikkelin gen, maar men was het er niet over eens of een gemeentelijke bijdrage aan een opvangcentrum daar bij hoort. Aanleiding tot de discussie was de notitie van wethouder Zegers over dit on derwerp. Op het gebied van kinderdagopvang zijn allerlei landelijke ontwikkelingen gaande. Steeds meer vrouwen willen hun baan behouden, uit angst dat ze na een periode van kinderen opvoe den niet meer aan de slag raken. An- derzijdszijn steeds meer werkgevers bereid bij te dragen in de kinderop vang van hun vrouwelijke werkne mers, om van de werkervaring te kunnen blijven profiteren. Iemand met een goede baan verdient genoeg om kinderopvang te kunnen betalen. De financiële hobbel wordt echter wel erg groot in een gebied waar maar weinig hooggekwalificeer de banen voor vrouwen zijn, zoals op Texel. Gastouders zoeken is een oplossing die veel wordt toegepast. Maar het is moeilijk de continuïteit daarvan te garanderen en er is geen enkele kwaliteitscontrole. In Oudeschild is een kinderdagverblijf gestart in de leegstaande kleuter school. Dat deze voorziet in een dui delijke behoefte is inmiddels gebleken. Over het verzoek tot subsi die dat het bestuur van de kinderda gopvang heeft gedaan, kan echter pas worden beslist als een gemeen telijk beleid is vastgesteld. Goedkopere kracht Gerard van der Kooi (PvdA) zag een bijdrage van het bedrijfsleven aan kinderopvang niet zitten. Hij was bang dat daardoor de loonkosten te veel stijgen en dat een werkgever in dat geval eerder naar een goedkopere arbeidskracht zal uitkijken. Hij had bewondering voor het pionierswerk dat door de mensen van het kinder dagverblijf te Oudeschild is verricht. Het heeft z'n nut en noodzaak al bewezen en we moeten niet langer wachten met ondersteuning". Nel Eelman (CDA) achtte ouders best zelf in staat de kwaliteit van het gastouderschap in de gaten te hou den. Het leek haar geen bezwaar dat het kinderopvangcentrum van Texel in Oudeschild was gevestigd en niet in Den'Burg. „De afstanden op Texel zijn niet onoverkomenlijk". Mocht er in de toekomst worden besloten tot het geven van gemeentelijke subsidie, dan wilde Nel Eelman daaraan de voorwaarde verbinden dat de kinder opvang op één plaats werd gecon centreerd, zodat niet in alle dorpen kinderopvangcentra zouden worden gesticht. Peter Bakker benadrukte dat veel werk op Texel een tijdelijk karakter heeft en vroeg zich af of het opvang centrum deze piek goed zou kunnen opvangen. „Er moet wel iets gebeu ren, ik denk bijvoorbeeld aan een ge- De ether gonsde van vrijdag 24.00 uur tot zondagmiddag van de gesprekken tijdens de 31e JOTA van nationale en internationale scouting groepen. JOTA staat voor „Jambo ree On The Air". Op Texel werden niet alleen gesprekken gevoerd, er kwamen ook zg.,,Slow Scan"- beel den binnen van stations over de hele wereld. Meer dan 260 scoutinggroepen in Nederland deden dit weekend mee aan de jaarlijkse JOTA. De radiocon tacten worden gelegd met hulp van zendamateurs, die de benodigde ver gunningen hebben. Op Texel was dat G. Keyser. Onder zijn toezicht konden de scouts via de twee meter set pra ten met collega's in de rest van het land De „call" van de Texelaars was Papa Alfa 3. Charlie Papa Tango I J. Op het dak van het scoutinggebouw aan de Bernhardlaan was van houten palen een 15 meter hoge antenne mast gemaakt. Verleden jaar werd deze geteisterd door zware windsto ten, maar dit jaar deden zich geen problemen voor. Het bereik van de zender strekte zich niet uit tot het buitenland. Het verste station waarmee contact werd ge maakt was Geleen in Limburg, onge meentelijke startsubsidie en misschien is een soort individuele bij drage mogelijk voor alleenstaande vrouwen bijvoorbeeld via belasting". Eigen omgeving „Voor gastouderschap is veel te zeg gen, want dan kan een kind in z'n eigen omgeving blijven en is het ver- voerprobleem ook opgelost", aldus Erna Eelman (VVD). Een nadeel vond ze dat het gastouderschap wel een grote verantwoordelijkheid met zich meebrengt. „De gemeente zou moe ten bijdragen in de benodigde voor zieningen voor een goede kinderopvang en het bedrijfsleven moet betalen om de extra ervaring van de vrouwelijke werknemers te behouden", aldus het VVD-raadslid. Het is niet gebruikelijk dat een wet houder met een notitie komt om de ontwikkeling van beleid op een be paald gebied te stimuleren. „Uit deze discussie heb ik waardevolle gege vens voor een vervolg kunnen halen. En het is zeer duidelijk dat iedereen vindt dat iets moet gebeuren", aldus wethouder Zegers. veer 300 kilometer van Den Burg verwijderd. Anders was dat met de beelden die via de „slow scan televisie" van Biem Lap binnenkwamen. Tekenin gen, letters of foto's met een identi teitscode kwamen door van over de hele wereld. „We hebben hier alleen een kijkstation, want de apparatuur om zelf beelden te verzenden hebben we niet", aldus één van de scouts. Nadat een contact was gelegd per radio of beeldscherm werden de ge gevens van de andere partij vastge legd en verwerkt met een computer van een scoutinglid. „ledereen krijgt van ons een QSL-kaart met onze ge gevens erop". De radiocontacten liepen via twee in- meldstations in Zoeterwoude en Sas- senheim. Was een gesprekspartner gevonden dan werd een vrije fre quentie opgezocht om rustig te kun nen praten. Na een weekend vol „radio-activiteit" kon de balans worden opgemaakt: Er was dit jaar minder animo voor de JOTA, maar toch kon één zender vol ledig worden bemand. Texel was het enige deelnemende station op een waddeneiland en dat bleek aantrek kingskracht uit te oefenen, want er was geen gebrek aan gesprekspart ners en -stof. Ingaand 15 oktober j.l. heeft Jan van Asselt uit De Koog zijn „Assu rantiekantoor Ger Dros" overgedaan aan de Rabobank Texel. Hij gaat zich samen met zijn echtgenote bezig houden met de uitbouw van hun re- creatiebedrijf en hij heeft dan geen tijd meer om het assurantiewerk vol waardig te behartigen. Van Asselt koos voor de Rabobank omdat deze een aparte verzekering safdeling heeft, die onafhankelijk sa menwerkt met een vijftigtal verzekeringsmaatschappijen en beursmakelaars, waarmee de belan gen van zijn klanten ook op termijn zijn gediend. De Rabobank greep de ze mogelijkheid tot uitbreiding van de klantenkring graag aan. Volgens de directie van de bank sluit de bedrijfs filosofie van beide assurantieporte feuilles goed op elkaar aan. Verzekeren is voor de Rabobank geen bijzaak. Op de afdeling, die onder lei ding staat van Luc van Lubek, zijn to taal acht mensen werkzaam, waaronder drie assurantie-adviseurs. Met ingang van woensdag 26 okto ber om 20.00 uur houdt de TEEVA (Texels Eerste Eigen Vrije Academie) weer de bekende wekelijkse schilder en tekenavonden in d'Ouwe ULO. Er wordt gewerkt naar een levend model. Men is geheel vrij om op eigen wijze en met eigen technieken te werken. Er wordt geen les gegeven, maar men staat natuurlijk elkaar in raad en daad bij. Ook mensen die menen dat zij de schilder- of tekenkunst (nog) niet voldoende beheersen zijnwelkom, want oefening baart kunst. Inlichtingen: Iwan de Vries, telefoon 02220 - 4674. e landelijke vereniging tot behoud n de Waddenzee heeft bij de ge- centebesturen van Texel, Vlieland i Terschelling geprotesteerd tegen t verlenen van vergunning aan Pe- Dland B.V. voor het uitvoeren van ismisch onderzoek in het bij de treffende gemeenten behorende ïel van de Waddenzee. )lgens het bestemmingsplan is ismisch onderzoek in de Wadden- e verboden. De gemeentebesturen illen het echter toch toelaten, blij- ïns het feit dat door de respectieve- ce gemeenteraden onlangs zg. lorbereidingsbesluiten zijn genomen, aardoor een artikel 19 procedure ogelijk wordt gemaakt die uiteinde- c een vergunning oplevert als de ïtrokken provinciebesturen er geen e vrije School Texel houdt zaterdag oktober open huis. Van 14.00 tot (.00 uur is iedereen welkom in het ibouw van de voormalige kleuter- ihool „Maris Stella" waarvan in- iddels een mooi schooltje is imaakt. r gelegenheid van het open huis sedt om 15.00 uur de poppekast- oep „De Wissewas" uit Koedijk op et de voorstelling „Jan Klaassen irslaat de draak" die ongeveer een ir duurt. Verder is er een boekenta- I, waar ook boeken kunnen worden ikocht en er wordt het nodige te en en te drinken aangeboden. Presentatie e initiatiefgroep, bestuur en leer rechten houden de open dag om ch te presenteren ter gelegenheid an het eerste leerjaar dat onlangs in et schoolgebouw in Den Burg van tart is gegaan, nadat ruim twee jaar eleden de plannen voor een Vrije chool op Texel werden gelanceerd, i september begon het met een rije peuterklas met zes kinderen in et Maartenhuis. Een jaar later volg- e een peuter/kleuterklas met 12 terlingen en los daarvan begon hui- onderwijs op Vrije School-basis. Nu ook dit huisonderwijs bij het Vrije chool-initiatief betrokken zodat er o naast een dit jaar nog gecombi- eerde peuter/kleuterklas ook een la- are schoolcombinatie is van de 'assen 1, 2, en 3. Dat laatste werd 'ogelijk omdat de gemeente het 'agstaande en door vandalisme ge- a'sterde Maris Stella-schoolgebouw anbood, waarin nu twee lokalen zijn 'gericht met veel medewerking van wders en andere betrokkenen. Het ,e'de lokaal moet nog toonbaar wor- kn gemaakt. Pas volgend jaar ont- Jngt de school subsidie. stokje voor steken. Dat laatste hangt mede af van bezwaren die worden ingebracht. Zo'n bezwaar is er dus nu. Niet zorgvuldig Toepassing van artikel 19 om seismisch onderzoek toch toe te staan, is alleen gerechtvaardigd als het gaat om een incidenteel geval en als een zorgvuldige afweging van be langen en en gevolgen wordt ge maakt. Dat laatste is volgens de Waddenvereniging niet gebeurd, er blijkt althans niets van uit de stuk ken. De Waddenvereniging wijst erop dat NAM en Petroland bezig zijn vrij wel de hele diepere ondergrond van de Waddenzee in kaart te brengen. Bij seismisch onderzoek wordt door een explosie een trilling de aarde in gestuurd. De wijze waarop de trillin gen terugkaatsen van de diverse diepe aardlagen, levert aanwijzingen op inzake de eventuele aanwezigheid van olie en gas. Het hangt vooral daarvan of of het de moeite waard wordt gevonden om in een bepaald gebied een proefboring uit te voeren. Onlosmakelijk De Waddenvereniqinq vindt het Alle werklozen en gedeeltelijk ar beidsongeschikten die voor meer dan 1/3 van de normale arbeidsduur meer dan 13 uur) staan inge schreven bij het arbeidsbureau ko men binnenkort in aanmerking voor her- en bijscholing. Binnenkort zal het cursusaanbod van het Samenlevings Opbouw Orgaan niet meer alleen openstaan voor mensen met een WWV, WW of RWW uitkering, maar ook voor diege nen met een ABW, AAW en AOW uitkering, mits ingeschreven bij het arbeidsbureau voor meer dan 13 uur. De najaarscursussen zijn vrijwel alle maal al van start. Er zijn nog plaat sen vrij in de cursus Praktijkdiploma Informatica die eind oktober in Den Helder begint. Er zijn nog twee plaat sen vrij in de cursus Basislassen/be- ginners lassen te Wieringerwerf, aanvang 26 oktober. Omdat er onvol doende belangstelling voor is gaan de cursussen draaien, frezen en MIG MAG lassenelementair in Den Helder voorlopig nog niet van start. Uitgebreide informatie is te vinden in de folder „Beroepsopleidingen voor volwassenen, Korte Cursussen" die kan worden afgehaald bij de Sociale dienst of het Arbeidsbureau. Voor in schrijving kan contact worden opge nomen met T. Prud'homme de Lodder op maandag, dinsdag en vrij dag, tel. 02230-17300 en op woens dag en donderdag, tel. 02240-13674. seismisch onderzoek op zichzelf al schadelijk voor de Waddenzee. Het geluid van de explosies in dit „stilte- gebied" en het menselijke verkeer dat met het onderzoek samenhangt zijn vormen van onrust. Daarnaast is de Waddenvereniging beducht voor het volgens haar onlosmakelijke ver volg op het onderzoek. „Indien men bij het seismisch onderzoek olie- of gasbronnen vindt, is het onzinnig om te geloven dat de bedrijven die bron nen niet zullen willen gebruiken" De eilandcollege's vinden de kennis van de ondergrond van de Wadden zee echter een maatschappelijk be lang, waardoor het onderzoek is gerechtvaardigd, de Waddenvereni ging ziet echter geen ander belang dan dat van het boren. „Het seismisch onderzoek is de voorberei ding op ingrepen in de Waddenzee, die zowel de bewoners als de natuur en het milieu slechts zeer grote scha de zullen berokkenen" Geen verband Dat laatste wordt door Petroland ont kend. Bij monde van persvoorlichtster Marianne de Ree werd ons meege deeld dat Petroland uitsluitend meer „regionale" informatie wil hebben over de bodensamenstelling als aan vulling op eerder onderzoek. Dat is nodig omdat de zes proefboringen die in de kop van Noordholland zijn uitgevoerd naar aanleiding van dat eerdere onderzoek, niets hebben op geleverd. Alvorens verder te gaan zoekt men daarvoor de verklaring en heeft daarbij gegevens nodig van een meer uitgestrekt gebied rond de boorlocaties. Het droge wad blijft bij het onderzoek practisch ongemoeid want men werkt op zee. Daarbij wordt geenspringstof gebruikt, maar een airgun, dat is een apparaat waar mee men in het water een hoeveel heid samengeperste lucht plotseling laat ontspannen. Dat geeft een schokgolf die via het water diep in de bodem doordringt. Het geluid is volgens de Waddenvereniging verge lijkbaar met dat van motorschepen die zich voor andere doeleinden in deze omgeving ophouden en het zal dan ook niet opvallen. Rond zes uur gisterochtend ontdek ten voorbijgangers dat het sportvis- schip „Zeester" van J. Hutjes los ronddreef in de Noorderhaven van Oudeschild. De vier touwen waarmee de boot was afgemeerd, waren door onbekenden losgemaakt. Dank zij de gunstige windrichting was geen schade van betekenis ontstaan. Teso- personeel dat terugkeerde van een nachtelijke ziekenreis, waarschuwde de eigenaar en was behulpzaam bij het weer vastleggen van het schip. Op de muren van de inlaatsluis te genover de PEN-centrale is tussen 7 en 13 oktober met verf graffity aan gebracht. De muren waren pas ge verfd. De schade bedraagt ongeveer 800,-. )stalgle op Texel: 34 leden van de RHC met n antieke rijwielen. et: Hulp in nood bi) pech onderweg! toertocht van de Rijwiel Hulpmo ren Club IRHCI op Texel is een irlijks terugkerende traditie aan het orden, waar steeds meer leden op komen. Reden vorig jaar nog zo'n personen mee op prachtig onder ouden antieke fietsen met hulpmo- rtjes, nu waren dat er al 34 en ze vamen vanuit heel Nederland. De idste, een BMI uit 1934 maakte de cht in de volgwagen van TWD ee, want op het eerste deel van de cht, van de boot naar Den Burg, 3 k een klep. idere pechgevallen zoals een ver- opte hotter, een ketting die eraf p en een tank zonder benzine, kon- n onderweg worden opgelost. En- Ie merken die waren irtegenwoordigd zijn: Flinck, Mos- lito's, Mobilettes, Lohman-diesels, evier. Rex en Rap's. De ouderwets ingeklede optocht trokveel bekijks.

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 7