Cjrom ^warLr Jexel in het hart-, anger doorvaren met roepscontingent w tf Herfstvakantie heel druk door ontbreken spreiding 13 4, 2, 1. J, 1, 1, Toeloop zwemparadijs brak alle records OETV-BESTUUR KREEG GROEN LICHT SCHOORT Profitechniek voor de houtzager DOLMAR Napraten over Oosterend Present Benzine op... Rijbewijs ingevorderd Ongevallen in mist Het aftellen is begonnen! Nog 4 dagen en wij demonstreren de collectie 1989 GEBROEDERS EB PGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.326 DINSDAG 25 OKTOBER 1988 oor advertenties, abonnementen, etc.: angeveld Et De Rooy BV, Postbus 11, 1790 AA Den Burg, slefoon (02220) 2741. na 18.00 uur 4881. edactie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-2741 uiten werktijd deze week tot en met dinsdag a.s.: Frans Hopman, Pater Wit- iplein 27, Den Burg, telefoon 02PPC - 5"~>2 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs ƒ19.80 per kwartaal; los 95 cent Postgiro 652 Bankrelaties' Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742, NMB nr. 67.34 60.398. Hoewel het definitieve besluit nog niet is gevallen, ziet het er- laar uit dat de Texelse vissers hun individuele vangstquota zul- en onderbrengen in een groepscontingent. Met meer soepelheid fan in de huidige situatie kan dan worden voldaan aan de quo- eringsverplichtingen en wordt het ideaal om het hele jaar door i kunnen vissen beter haalbaar. |ij een groepscontingent worden de ngstquota van de deelnemende 3:hepen bij elkaar opgeteld. Hoewel Ie vissers verantwoordelijk blijven >or hun individuele quotum, kan on- lerling binnen de begrenzing van het |roepscontingent worden „gescho- in". Als een visser bijv. een hoe- elheid tong „over" heeft kan hij ize laten overboeken naar een an- ir, die deze hoeveelheid nog man- ert. En als iemand schol tekort left, zou hij zich volgens dat steem ook door anderen binnen de oep kunnen laten helpen. Een an- r voordeel van een groepscontin- nt is dat de mogelijkheden om lotum te ruilen of bij te huren, voor deelnemers gezamenlijk ongeveer groter zijn dan voor individuele issers. Blijven varen pp die manier houden we elkaar Inger in de vaart", aldus de nieuwe porzitter Bas van der Beek van de pissersvereniging DETV Texel, die za- ërdagochtend in dorpshuis „De Ijenkorf" onder meer dit onderwerp [buitengewone vergadering behan- llde. De in groten getale opgeko- len schipper-eigenaars en ledeopvarenden gingen nog niet bij porbaat accoord en plaatsten diver- i kanttekeningen, maar machtigden fet bestuur om het foepscontingent-systeem verder uit i werken, zodat in november of de- bmber over de gedetailleerde voor- lellen een oordeeel kan worden pgeven. Niet nieuw s het doorgaat loopt Texel niet iorop, want inmiddels wordt al in eer visserijplaatsen (o.a. Urk en teree) met groepscontingentering iwerkt. Op Texel is er al een paar ier eerder over gepraat maar het 'steem werd telkens van de hand iwezen omdat de meeste vissers de iordelen ervan niet overwegend inden. Het DETV-bestuur ziet oepscontingentering als een van de liddelen om de krachtige positie van i Texelse vissersvloot in stand te luden. Het „weglekken" van quo- im naar andere vissersplaatsen kan mee worden tegengegaan. „We )uden elkaar in stand". ien SACHS-DOLMAR 102 Krachtig: 39 cm3, 1,7 KW 2,3 P.S. Licht: 3,7 kg motorisch ge wicht. Handzaam, betrouwbaar en nauwkeurig: professio neel ontwerp, instelbare automatische kettingsme ring, snel-stop kettingrem. I edenavond voorlichtingsavond ket- ïgzagen in Hotel De Pelikaan, aan- ing 8 uur. ratis toegangskaarten verkrijgbaar in de zaal. BAKKER'S IJZERHANDEL 3 Tel. 02220 - 2346 DETV-voorzitter Bas van der Beek .onduldbaar geweld... Apart bureau Als de beslissing is gevallen, zal DETV zich niet meer met de groep scontingentering bemoeien maar de uitvoering van het systeem in de praktijk overlaten aan een in het le ven te roepen apart bureau. De deel nemende vissers moeten daar elke week hun vangstgegevens bekend maken en het bureau zal tijdig waar schuwen als er quotum bijgehuurd of geruild moet worden. Andere zaken Naast deze aangelegenheid van loka le aard, spraken de DETV-leden zich zaterdag ook uit over de stellingname van de visserijorganisaties jegens de overheid ten aanzien van enkele lan delijke aspecten van het quoterings- vraagstuk. Voorstellen, gedaan door een vier personen tellende commissie die is voortgekomen uit de Federatie van Nederlandse vissersverenigingen en de Nederlandse Vissersbond, rie pen veel discussie op maar werden wat betreft de grote lijnen gesteund. Een van die voorstellen is dat het be drijfsleven meebetaalt aan de sane ring van het overtollige deel van de visserijvloot. Wat betreft de omvang van deze operatie wil de visserij dat niet meer dan 90.000 pk van de vloot verdwijnt. Het ministerie en „Brussel" willen echter dat 160.000 pk wordt weggesaneerd. De vissers baseren hun standpunt op onderzoek van het landbouw Economisch Insti tuut (LEI) waaruit blijkt dat de econo mische overcapaciteit van de Nederlandse vloot niet groter is dan 90.000 pk. Het ziet er overigens naar uit dat de sanering voor de Texelse vloot nauwelijks gevolgen zal hebben. Vrijdag- en zaterdagavond a.s. wordt in „De Bijenkorf" nagepraat over het feest „Oosterend Present" van de afgelopen zomer. Daarbij zal de door Meiert Laan gemaakt video reportage worden vertoond en er wordt ingegaan op de financiële re sultaten van het feest. De vrijdagavond is in de eerste plaats bedoeld voor genodigden en degenen die financieel borg hebben gestaan. De overige belangstellenden zijn za terdag welkom, tenzij ze echt zijn verhinderd. Beide napraatavonden be ginnen om 20.00 uur. De bedrijven beschikken over het al gemeen over behoorlijke quota en staan er ook in andere opzichten goed voor. Controle en sancties De visserij vindt dat het controle- en sanctiebeleid van de overheid zich moet richten op schepen die niet of nauwelijks over quotum beschikken, want het zijn vooral deze schepen die de nationale quotumreserve op souperen, wat frustrerend is voor de vissers die deze reserve hebben ge vormd door 12% van hun schol en 7% van hun tong „in te leveren". Mi nister Braks heeft in december vorig jaar verklaard dat deze zg. nul- contingenthouders per 1 januari 1988 zouden worden aangepakt, maar daar is niets van te recht gekomen. Akkoord gingen de DETV-leden ook met het voorstel om de voor 1989 beschikbare kabeljauw te verdelen over de zg. K-documenthouders (vis sers die historisch afhankelijk zijn van kabaljauwvangst), degemengde be drijven en de boomkorvissers die ka beljauw als bijvangst hebben. Onduldbaar De Texelse visserij betreurt ernstig de rellen die onlangs door vissers van Vlissingen en Arnemuiden zijn veroor zaakt. „In een rechtsstaat is het on duldbaar dat op deze manier ongenoegen wordt geuit", aldus voorzitter Van der Beek. Door de ge beurtenissen is schade toegebracht aan de reputatie van deze beroeps groep, hoewel het overgrote deel van de vissers zich van de akties distan tieert. Dat neemt niet weg dat de Texelse visserij het ongenoegen op zichzelf deelt. „De overheid slaagt er nauwelijks in voorwaarden te schap pen waaronder een hardwerkende groep ondernemers op legale wijze een boterham kan verdienen". De reddingboot „Siegfried Egmun- dis" is vrijdagavond om half negen uitgevaren om hulp te bieden aan een bootje dat op de Waddenzee zonder benzine was geraakt. Het ging om twee mensen die werk zaam zijn op de pierensteekmachine van Duinker uit Nieuweschild. Na het winnen van pieren op de Vlakte van Kerken, wilde men met een bootje naar De Cocksdorp varen. Ongeveer vijf kilometer uit de kant, in het vaar water van De Cocksdorp, liet de mo tor het afweten omdat de tank leeg was. Met de mobilofoon werd kon- takt opgenomen met het bedrijf op de wal, waar besloten werd de red dingboot om hulp te vragen. On danks de mist had de bemanning van de „Siegfried Egmundis" het bootje snel gevonden. Het werd op sleep touw genomen. Bij een routinecontrole op het Schil derend in de nacht van zaterdag op zondag is een 22-jarige inwoner van Den Burg voor de tweede maal in vijf jaar gepakt met drank op achter het stuur. Als gevolg daarvan is zijn rijbe wijs ingevorderd. In de zaterdagavond plotseling inval lende dichte mist zijn drie ongevallen gebeurd. Op de T-splitsing De Staart/Polderwegreden twee automo bilisten rechtdoor. De schade bleef beperkt. Op de kruising Emmalaan/Pontweg reed een 19-jarige inwoner van Til burg met een te hoge snelheid gezien de mist tegen een verkeersbord en een verkeerszuil, waarna hij aan de overzijde van de weg tot stilstand kwam. De auto, die de bestuurder had geleend van een 53-jarige man uit Maastricht, bleek verschillende gebreken te hebben en werd voor technisch onderzoek uit het verkeer genomen. De vergaderende vissers werden zaterdag onder meer toegesproken door eilandgenoot Ben Daalder. Hij maakt deel uit van het viermanschap dat namens de Nederlandse visserij de voorstellen heeft geformuleerd die bij de minister zullen worden bepleit na in de diverse visserijplaatsen ter discussie te zijn gesteld. Toeristisch Texel heeft een bijzonder geslaagde herfstvakantie achter de rug. Doordat de vakantie in Nederland echter samen viel met die in de belangrijkste Westduitse deelstaten, gaat een vergelijking met vorig jaar mank. Het best bezet was de appartementen- en huisjessector, die over het algemeen volledig volgeboekt was. Volgens de tendens van de laatste jaren profi teerden de hotels veel minder van de herfstvakantie. Het nieuwe subtropisch zwemparadijs loste de verwachtingen als grote trek pleister meer dan in: bijna 8000 bezoekers in een week tijd. Soms ontstonden zelfs wachtrijen voor de kassa. Aldus bleek de herfstvakantie een prima afsluiting van een steeds interessanter wordend naseizoen. De vervoerscijfers van Teso, die zoals gebruikelijk een betrouwbare indicatie geven van het toerisme naar Texel, ondersteunen de mening dat Texel een goede week achter de rug heeft. In vergelijking met de herfstvakantie vorig jaar (periode vrijdag 16 oktober tot en met zondag 26 oktober 1987) werd 11,7 procent meer personenau to's overgezet (21.996 tegen 19.699 vorig jaar). Het caravanvervoer nam met een derde toe ten opzichte van 1987: van 492 naar 657 stuks. Het aantal aanhangers vertoonde een lichte stijging (456 om 424). Bij deze getallen moet zoals gezegd in aan merking worden genomen dat vorig jaar de Westduitse herfstvakantie volgde op de Nederlandse. Een en ander valt ook af te leiden uit het aantal „vreemde auto's" (auto's van niet-ingezetenen volgens de Teso- statistieken) dat op het eiland ver blijft. Zondagavond 26 oktober 1987 werden 1472 vreemde auto's gere gistreerd, terwijl afgelopen zondag avond nog slechts 188 vreemde auto's werden geteld. Ging de aankomst in Den Helder in het eerste herfstvakantie-weekend nog gepaard met lange wachtrijen voor de boot, de terugtocht verliep afgelopen weekend heel wat soepe ler. Zaterdag omstreeks het midda guur werd aan 't Horntje de grootste piek genoteerd. Ondanks het feit dat al de hele dag met twee boten werd gevaren, waren de wachttijden opge lopen tot anderhalf uur. Ook vrijdag was het druk en moest de grote stroom huiswaarts kerende vakantie gangers met twee boten worden af gevoerd. Zondag volstond de vervoerscapaciteit van dubbeldeks veerboot „Molengat". Weliswaar ble ven tussen 11.00 en 17.00 uur regelmatig enkele rijen auto's staan (mede als gevolg van de terugkeer van nogal wat auto's met caravan), maar Teso achtte het niet nodig om de reserveboot in te zetten. Het toeristenseizoen lijkt nu dus echt voorbij. Dat blijkt niet alleen uit het aantal door Teso geregistreerde vreemde auto's, maar ook uit het beeld dat door diverse logiesverstrek- kende bedrijven wordt geschetst. Voor de vele gasten die de afgelopen week in appartementen, bungalows, hotelkamers en in caravans op Texel verbleven, zijn nauwelijks anderen in de plaats gekomen. Er moet echter niet worden gedacht dat nu een ab solute stilte is ingetreden. Integen deel: de een heeft een congres binnen de poorten, de ander kan re kenen op goed bezette weekenden en de derde heeft zijn tijd hard nodig om zich alvast voor te bereiden op het nieuwe seizoen. Appartementen De bedrijven die recentelijk hebben uitgebreid met huisjes en/of apparte menten, mochten lang niet klagen. De stenen en houten vakantiebunga lows op Vakantiecentrum Denne noord bijvoorbeeld, waren volledig bezet. Dat is een jaarlijks terugkerend beeld tijdens de herfstvakantie. De belangstelling voor de 150 vakantie woningen op De Krim was overweldi gend Niet alleen werden ditmaal zestig huisjes meer ter verhuur aan geboden, ook overtrof de vraag het aanbod ruimschoots. Als de noordelij ke camping over nog meer huisjes zou hebben beschikt, zouden die moeiteloos zijn volgeraakt. Bosch en Duin, dat thans over 35 appartemen ten beschikt en niet meer als hotel fungeert, zat helemaal vol, en De Pe likaan had eveneens weinig proble men om de nieuwe appartementen aan de man te brengen. In de hotel kamers van hetzelfde bedrijf bleef het daarentegen rustig. „Dat is de ten dens van de laatste jaren. De her fstvakantie is een vakantie voor gezinnen met schoolgaande jeugd. Die kiezen voor zelfverzorging, punt 1 omdat dat goedkoper is dan hotelka mers en punt 2 omdat wordt veron dersteld dat men dan meer vrijheden heeft." Van een honderd procent bezetting was bij hotel Opduin evenmin sprake, al wordt daar gesproken van een „re delijk goede" herfstvakantie. In verge lijking met de zomermaanden huurden in de afgelopen week meer gezinnen een kamer. De afgelopen winter tot stand gebrachte uitbreiding van het hotel met een nieuwe vleu gel en nieuwe, luxueuze suites, maakt het moeilijk om een vergelij king te trekken met voorgaande ja ren. Actief naseizoen Rustig is het in het statige hotel in de Koger duinen nog allerminst. De meeste toeristen zijn weliswaar weer thuis, maar hun hotelkamers zijn deels opgevuld door deelnemers aan een congres dat deze week in Op- duin plaatsvindt. Het naseizoen is tot dusver niet rustig geweest en vooral gedurende de weekenden is er volop bedrijvigheid in het hotel. Bij het vernieuwde Bosch en Duin signaleert men hetzelfde. Opvallend is daar de vraag naar appartementen voor de nu aanbrekende periode. Vo rig jaar al presenteerde november zich als een onverwacht goede maand en ook nu zijn een aantal ap partementen al tot halverwege no vember volgeboekt. Enkele Duitsers, maar vooral Nederlanders. Belgen niet, die komen liever in het voorjaar. „De herfst is moeilijk te verkopen aan Belgen. Ze weten dat het hier dan net zulk pokkeweer is als in Bel gië Volgens goed gebruik is ook De Krim bijzonder actief in het naseizoen. „Herfstvakantie is kindervakantie. Dat betekent dat we net als in de zomer met een volledig recreatief program ma voor de dag komen, begeleid door een recreatieleider. Het pakket is alleen iets cultureler van aard, met uitstapjes naar Ecomare en dat soort dingen. De animo ervoor was prima en alleen al het feit dat wij dit aan- Lees verder pagina 2 WAALDERSTRAAT 33-35 DEN BURG-TEXEL

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 1