De heer C.J. de Lugt overleden VERVOLG VAN PAG. 1 Herfstvakantie Zelfgemaakte katapult Vernieler gepakt Winst bowlingteam in Spierdijk Zelfde speeldagen bij bowlingleagues Geen favorieten in hoofdklasse zaalvoetbal Programma zaalvoetbal Gezamenlijk concert van Texelse koren Zambiaanse jongeren leren Texel kennen Vandalisme? Drankrijder gepakt Kantklos-cursus begint 8 november PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 25 OKTOBER 19 INJ bieden, wordt op prijs gesteld." De Krim wil in de nabije toekomst de centrale voorzieningen verder uitbrei den. Met nieuwe elkweervoorzienin- gen wordt gehoopt de periode voor en na de herfstvakantie aantrekkelij ker te maken. Nu gebeurt dat vooral door te adverteren met lagere prijzen voor het naseizoen exclusief de her fstvakantie. Ook de meeste andere Texelse logiesverstrekkende bedrijven bedienen zich van deze strategie. Bui ten de herfstvakantie kunnen de mensen soms dertig tot veertig pro cent goedkoper terecht in een vakan tiewoning. Zowel ouderen (categorie 55+) als jonge gezinnen zonder schoolgaande kinderen trekken hiervan profijt. Dui delijk is in elk geval dat de zoge naamde „korte vakanties" inmiddels de belangrijkste plaats in de toeristi sche markt hebben veroverd.Men gaat meerdere malen per jaar op va kantie, in plaats van een lange vakan tie in de zomer te houden. Naast wintersport- en zonvakanties buiten het seizoen, zijn ook de binnenlandse vakanties in trek. Kennelijk vinden ve len een weekje uitwaaien op Texel in het naseizoen geen slecht idee. Zwemparadijs Na afloop van de zomer is de vraag naar zwemparadijs-aandelen enorm toegenomen. Belangrijke oorzaak: veel logiesverstrekkende bedrijven trachten in het naseizoen gasten aan te trekken met de aanbieding dat zij voor half geld het subtropisch zwem paradijs „Calluna" kunnen bezoeken. „Nog alle dagen is er vraag naar aan delen", zo wordt ons van de zijde van het zwemparadijs medegedeeld. „Met het oog op de gasten, maar ook voor de Texelaars zelf. Sinds de zomer komen hier steeds meer Texe laars regelmatig zwemmen. Ons in ziens maken echter nog te weinig logiesverstrekkende bedrijven gebruik van aankoop van aandelen. Momen teel is zo'n 70 procent van de aande- Na een periode van ziekte is gisteren in De Koog de heer C.J. de Lugt op 84-jarige leeftijd overleden. Hij was Ridder in de Orde van Oranje Nassau en kreeg de zilveren erepenning van de gemeente Texel. Deze ereblijken dankte hij aan zijn langdurige inspan ningen op bestuurlijk gebied. De op 10 maart 1904 in Den Haag geboren Cornells Johannes de Lugt was directeur van het 200 ha omvat tende Aardappelselectiebedrijf C.J. de Lugt B.V. Daarnaast vervulde hij meerdere agrarische bestuursfuncties. Hij was voorzitter van de afdeling Ei- erland van de Hollandsche Maat schappij v. Landbouw, voorzitter van het district Texel van de Nederlandse Algemene Keuringsdienst (NAK) en bestuurslid van de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting Texel. Verder had hij van 1935 tot 1941 zitting in de gemeenteraad en was hij van 1936 tot 1973 commissaris van de N.V. Texelsche Electriciteits Maatschappij. Bij de burgerij was De Lugt echter het meest bekend als bestuurder van de N.V. Teso. Vanaf februari 1940 was hij commissaris en van 1954 tot 1975 president-commissaris. Vooral hij vertolkte een beleid dat gericht was op onafhankelijk voortbestaan, los van een subsidiërende overheid. Mede door de toeristische ontwikke ling maakte Teso een enorme groei door. Het jaarlijks vervoerde aantal passagiers steeg in de periode De Lugt van 183.000 tot meer dan twee miljoen. Onder het presidentschap van de heer De Lugt werden drie nieuwe boten in de vaart gebracht: het zijladingschip „De Dageraad" en de kopladingschepen „Marsdiep" en „Texelstroom". Het na de oorlog be gonnen Teso busbedrijf werd in 1971 echter afgestoten en ging op in de AOT, waardoor de verliezen van dit bedrijf geen belasting meer vormden voor de bootdienst. In de zakelijke en bestuurlijke capaci teiten van de heer De Lugt werd in brede kring op Texel vertrouwen gesteld. In de vele door hem meesterlijk geleide vergaderingen liet hij zich kennen als een man met een bezonken oordeel, dat allerwege veel gewicht in de schaal legde. len die door logiesverstrekkers zijn gekocht, in handen van kleinschalige verhuurders. De grotere bedrijven blij ven daarbij achter en zouden meer aandelen moeten kopen. Wij hebben inmiddels de ervaring dat door veel vakantiegangers sterk wordt geinfor- meerd naar het zwemparadijs. Dat weten wij van bedrijven die de aan wezigheid van een zwemparadijs en de mogelijkheid om daarvan tegen gereduceerd tarief gebruik te maken, benutten in hun advertentiecampag nes. Overigens: als bedrijven met het zwemparadijs willen adverteren, dan kunnen zij zonder meer beschikken over het bij ons voor handen zijnde dia-materiaal en dergelijke." Om de bedrijven aan te sporen, is re centelijk een brief uitgegaan naar praktisch alle logiesverstrekkende be drijven op Texel. Als zij voor 1 januari aandelen kopen, dan krijgen de be drijven jaarlijks 52 voordeelcoupons per aandeel ter beschikking. Na 1 ja nuari zijn alleen nog aandelen met slechts 40 coupons te koop. Aan de kassa blijkt het aantal aande len en coupons in omloop stijgende. In eerste instantie was de verhouding kortingskaartjes/losse entreekaartjes fifty-fifty; thans is de verhouding 70:30 in het voordeel van de aande len en coupons. Ook blijkt dat de be zoekers over heel Texel verspreid zitten. In de voorbereidingsfase was wel eens gesuggereerd dat het moei lijk zou zijn om elders op het eiland verblijvende gasten naar 't Kercke- land te lokken. Dat blijkt dus wel los te lopen. Wachttijden In de herfstvakantie was het op som mige dagen drukker dan tijdens de zomer. Topscores van 1600 tot 1700 bezoekers op een dag leidden zelfs tot „wachttijden" voor de kassa. Even bestond de vrees dat het zwemparadijs overbevolkt zou raken. Immers, tijdens de zomer was op zeer drukke dagen sprake van een snelle doorstroming omdat men maximaal twee uur in het bad mocht vertoeven. Nu geldt al enige tijd een maximale verblijfsduur van vier uur, waardoor de bezoekers gemiddeld langer in „Calluna" verblijven. De op namecapaciteit van het zwemparadijs bleek echter voldoende om zoveel mensen prettig te kunnen herbergen. Vooralsnog blijft de 4 uurs-regeling uitsluitend van toepassing buiten het zomerseizoen. Welke tijden komende zomer worden gehanteerd, is nog de vraag. De politie heeft zaterdagavond opge treden tegen een jeugdige inwoner van De Cocksdorp, die met een zelf- gefabriceerd katapultachtig voorwerp bessen en luchtbukskogels weg schoot, waardoor hij een Thermopa- neruit had beschadigd. Er werd een schaderegeling getroffen. Een 25-jarige Amsterdammer is in de nacht van donderdag op vrijdag ge pakt, nadat hij met vrienden in De Koog de ruit van een winkel had in gegooid. Hij bleek teveel aan Bac chus te hebben geofferd. Bowlingteam Opel Rentenaar heeft negen punten in de Nationale league behaald in Spierdijk, waardoor het van de zesde naar de tweede plaats steeg. Het was een wedstrijd van ups en downs. De spelers wisten elkaar zeer goed op te vangen en kwamen geza menlijk op een goede score. In één wedstrijd gingen slechts 777 kegels om en werd toch nog met één punt gewonnen. Klaas Veldman moest er zes omgooien om de winst binnen te halen. Hij gooide de bal recht door het midden en ieder hield de adem in, maar tot grote opluchting werd het 4-split en de game was binnen. Het gemiddelde van deze dag was: Harry Keyzer 176 met een game van 216, Dennis Beumkes 172 en een 209-game. Joop van Hove 157, Gré Penha 165 en Klaas Veldman 172. Deze week beginnen de bowlinglea gues op Texel weer. De speeldagen zijn hetzelfde gebleven. Op vrijdag avond is er een juniorenleague bij gekomen. De dinsdagleague start met zeven teams. Elke week spelen er zes van 20.00 tot 22.00 uur volgens een handicap-systeem, zodat ook begin ners een kans hebben. De woensdag/donderdagleague is de grootste van allemaal. Op beide da gen worden van 19.30 tot 23.30 uur twee series gespeeld. 24 Teams van drie bowlers met eventueel een reser ve doen mee. Tussen 10.00 en 11.30 spelen de da mes van de donderdagmorgenleague volgens het handicapsysteem. Er zijn vijf teams opgegeven dus er is nog één plaats open. Voor jongens en meisjes van 12 tot 16 jaar is de vrijdag-jeugdleague van 19.00 tot 20.00 uur. De kostenbedra- gen voor hen 75,- per speelavond. Voor junioren van 16 tot en met 18 jaar is de nieuwe vrijdag-junioren league van 20.00 tot 21.00 uur. Zaterdagmiddag speelt de mini-jeugd tot 12 jaar van 14.30 tot 15.30 uur. De kosten bedragen 72,- per middag. Bij voldoende belangstelling zal een beginners-gezelligheidsleague worden gestart op dinsdag van 22.00 tot 23.00 uur. Bowlingbelangstellenden kunnen zich nog opgeven bij Peter Veldman, tel. 02228-672. Na de eerste wedstrijden in de hoofdklasse zaalvoetbal heeft geen enkel team zich als mogelijke kans hebber voor de titel geprofileerd. De uitslagen van afgelopen week bewij zen dat nogmaals. Leider in de hoofdklasse met de volle winst uit drie wedstrijden is Mantje. Ook Gamma 2 heeft nog geen enkel puntverlies geleden maar heeft een wedstrijd minder gespeeld. Gamma 2 speelde tegen ZDH en moest alle zei len bijzetten om deze partij tot een goed einde te brengen. Kort voor het einde van de partij kwam pas het verlossende en beslissende doelpunt. Koploper Mantje kwam uit tegen Ca sino 3. Eerst kwam Mantje achter door goals van Rob Grisnigt en Pieter Bakker. Lang plezier had Casino 3 niet, binnen twee minuten had Mant je de achterstand weggewerkt en won uiteindelijk verdiend met 4-2. Texel BV kwam uit tegen Rab. Texel BV speelde een bijzonder matige wedstrijd, waardoor Rab ook niet zo best in het spoor kon blijven. Een halve minuut voor tijd had Texel BV nog een voorsprong. Hopeloos ge knoei in de defensie bracht Rab op gelijke hoogte, een duur verliespunt Woensdag 26 oktober 1988 16.45 u. ZDH 2-Texel 6 (j) 17.25 u. De Koog-Oosterend 1 (j) 18.10 u. Casino 8-Klif 3 19.00 u. De Krim 1-Gamma 1 19.40 u. Gamma 2-Casino 2 20.20 u. Texel-Albert Heijn 21.10 u. NIOZ-ZSH 2 22.05 u. Jelleboog 2-De Koog 3 Zaaldienst: Casino. Donderdag 27 oktober 1988 17.15 u. Texel 1-De Krim (j) 18.00 u. Casino 6-Gamma 4 18.50 u. Casino 11-Klif 4 19.40 u. De Krim 3-NIOZ 2 20.30 u. Casino 5-Casino 4 21.10 u. Casino 7-De Muy 22.05 u. De Koog 4-Attent Zaaldienst: Mantje. Vrijdag 28 oktober 1988 17.00 u. Texel 4-Casino 3 (j) 17.40 u. Texel 3-Texel BV 2 (j) 18.20 u. De Krim 2-Texel 2 19.15 u. Noordhollandse beker sel. 20.05 u. De Krim-Texel BV 2 20.55 u. Mantje 3-Oosterend 21.45 u. Klif 1-Klif 2 22.35 u. Texel BV 3-De Koog 2 Zaaldienst: Casino. Voorgaande jaren werden de Zambi- aanse gasten ondergebracht in Elspeet. Iemand in de organisatie kende „Bloem en Bos" op Texel en daar de jeugdwerkers ook contacten hadden met Johan Kok, dominee in Den Hoorn, werd dit jaar voor een weekje Texel gekozen. „We hebben hier alle ruimte om rond één thema dingen tedoen", aldus één van de be geleiders. Daarnaast bezocht het ge zelschap het Maritiem- en Juttersmuseum, ging mee met een garnalenkotter, maakte de kerkdienst in Den Hoorn mee en wandelde over het strand. De buitenlandse gasten waren onder de indruk van de vrien delijkheid van de Texelse bevolking. Het eiland zelf vonden ze koud en erg groen. „Ik had wel zes jassen aan willen hebben tijdens die strand wandeling. Later ging het beter. Je went eraan", aldus één van de Zam- bianen. Het gezelschap vertrekt vrijdag naar de DDR waar ook een week zal wor den doorgebracht. De buitenlandse gesten met hun binnenlandse begeleiders op de garnalenkotter TX 27. voor Texel BV. De Koog en Jelleboog maakten er een bijzonder spannende wedstrijd van. Een halve minuut voor tijd werd een Jelleboog-speler voor twee minuten naar de bank gestuurd. Uit het ontstane veldoverwicht wist De Koog de gelijkmaker te produce ren. Texel BV 2 was duidelijk de be tere van Gamma 3, dat toch tot de degradatiekandidaten moet worden gerekend. Andrè Brouwer had een groot aandeel in de Texel BV-winst van 5-2 met drie doelpunten. Uitslagen junioren beker: De Krim-Oosterend 2 1-1 Junioren 2: Texel 5-Casino 4 2-3- Juni oren 1: Gamma 2-Texel 3 8-1; Texel BV 2-Gamma 0-8; Texel 2-Casino 2 9-1; ZDH- Texel 0-7 Dames: Gamma 2-De Krim 2 5-6; Casino 2-ZDH 5-4. Derde klasse: Rab 2-De Krim 3 1-11; Casino 11-Casino 10 2-3; Ooster end 2-Nioz 2 1-3; Nissan 2-De Koog 3 3-2; Texel 3-Gempo 2-2. Tweede klasse: Casino 9-Nissan 2-6. Eerste klasse: Mantje 2-Klif 3-5; Casino 4-De Koog 2 6-2; A.H.-Casino 5 2-3. Hoofdklasse: Texel BV 2-Gamma 3 5-2; Rab-Texel BV 3-3; MAntje-Casmo 3 3-3, Gam ma 2-ZDH 2-0. Op zaterdag 29 oktober geven het Texels Christelijk Mannenkoor onder leiding van Martien de Visser, bege leid door de heer P. Krayma en het Texels vrouwenkoor onder leiding van Arie Groen en begeleid door de heer F. Jansen, een gezamenlijk concert in de Nederlands Hervormde kerk te Den Burg. Ze zullen naast hun eigen repertoire ook enkele gezamenlijke nummers brengen. Het concert be gint om 20.00 uur en de entree be draagt 75,—. Dinsdag 25 oktober De Historische Vereniging heeft in dorpshuis „d'Ouwe ULO" een biblio theekavond, aanvang 19.30 uur. De raadscommissie voor financieel, economisch en technisch beleidheeft in het raadhuis een openbare verga dering, aanvang 19.30 uur. Voor de Vrouwenbond FNV leidt Ger- da Hageman uit Schagen een discus sieavond „De vrouw door de eeuwen heen". In „De Buureton"; aanvang 20.00 uur. Ook toegankelijk voor niet-leden tegen een entree van f 2,50. Sportvereniging De Cocksdorp heeft jaarvergadering in Het Eierlandsche huis, aanvang 20.00 uur. Naast leden zijn ook andere belangstellenden welkom. Woensdag 26 oktober Van 9.00 tot 12.00 uur wordt in dorpshuis De Waldhoorn in Den Hoorn gebruikte kleding en kin derspeelgoed verkocht ten bate van de peuterspeelzaal. Voor de Plattelandsvrouwen van De Cocksdorp-Eierland houdt de heer Plaatsman een lezing over de voet- zoolreflectietherapie. Eierlandsche Huis; aanvang 20.00 uur. De federatie van Doopsgezinde zusterkringen houdt vanaf 10.00 uur in de Doopsgezinde kerk in Den Burg de jaarlijkse verkoopdag. De raadscommissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid heeft in het raad huis een openbare vergadering, aan vang 19.30 uur. Er is een hoorzitting naar aanleiding van de bezwaren die zijn ingebracht tegen het uitwer kingsplan „So What", er wordt gesproken over het beschermd dorps gezicht Den Hoorn, het bestem mingsplan Prins Hendrikhotel en de plaatsing van enkele gebouwen op d gemeentelijke monumentenlijst. Donderdag 27 oktober In de raadzaal van het raadhuis heef het Waterschap Texel de openbare vergadering van hoofdingelanden; aanvang 20.00 uur. Van 14.00 tot 17.00 uur houdt de vrije School Texel open huis in de voormalige kleuterschool Maris Steil; aan de Gasthuisstraat in Den Burg. Om 15.00 uur optreden van poppen kastgroep „De Wissewas" uit Koedijk. In de aula van het RSG-gebouw heb ben het Katholiek Vrouwengilde en de afdeling Den Burg van de Platte landsvrouwen een gezamenlijke avond: optreden schrijver/cabarettièri Marjan Berk. Aanvang 20.00 uur. Niet-leden betalen f 5,- entree Bij de films die dit jaar het meest aansloegen op de festivals van Can nes, New York en Toronto behoorde zeker „Barfly". Een onconventioneel liefdesverhaal van twee aan de zelf kant van de maatschappij levende kroeglopers, gespeeld door Mickey Rourke en Faye Dunaway. Hij is een parttime schrijver die de hele dag niets anders doet dan rondhangen er drinken in een morsige bar. Zij drinkt omdat ze denkt dat dit het enige al ternatief is. Ondanks dat, behoudt ze haar gevoel voor humor. Samen de len ze dezelfde behoeften. Ze hebber bewust gekozen voor dit leven zon der verplichtingen en zijn gevlucht ui! de treedmolen der gewone maat schappij. „Barfly" een film van Bar- bet Schroeder draait als eerste in de donderdagse serie van Cineclub. Ci nema Texel, aanvang 20.00 uur. Bijna een week lang bevinden zich 15 Zambianen en twee jongeren uit Lesotho op Texel in jeugdhotel „Bloem en Bos". De groep wordt begeleid door 15 Nederlandse jon geren. Het bezoek is een onderdeel van het Interkerkelijk Jongeren Pro ject Nederland-Zambia. In 1985 bracht voor het eerst een groep Nederlandse jongeren van het Amersfoortse en Amsterdamse kerke lijk jeugdwerk een bezoek aan Zam bia. Het jaar erna was het de beurt aan een groep Zambianen en zo wer den bezoeken afgewisseld. Het doel is eikaars leefgewoonten ontdekken en vragen rond vrede, gerechtigheid en kerk bespreken. Zambia is geko zen omdat er geen oorlog heerst (hoewel de grensverhouding met Zuid Afrika gespannen is), omdat er En gels wordt gesproken en omdat er al contacten waren met dat land. Het leek op vandalisme, gen in Oudeschild. De jeugdclub dat dorp leefde zich met stenen en mokers uit op de muren van de dorpskamer van 't Skiltje. Dat want het was de start van de aan passing van het Oudeschilder dorps huis, waarvoor eerst een deel van het gebouw moet worden gesloopt Bij 't Skiltje zal een gymzaal wordei gebouwd. Het werk wordt gedaan door zo'n 80 vrijwilligers en aanne mersbedrijf Visser. In de nacht van vrijdag op zaterdag werd een 21-jarige inwoner van Schoorl aangehouden omdat hij te gen het verkeer in door de Parkstra; reed. Hij mocht meteen even blazen en werd na een tweede blaastest voor een bloedproef meegenomen. De man kreeg een rijverbod van acl j uur. r Dinsdag 8 november begint in Tim- mers Tearoom weer een cursus kar klossen, bestaande uit tien wekelijk lessen voor beginners en gevorder den, telkens op dinsdagmiddag van 14.00 tot 16.00 uur. De kosten zijn f 5,- per les, inclusief een kopje thee. Voor nadere inlichtin gen en opgave kan men zich wendei tot mevrouw Smits, telefoon 02220-3974. I 'n 1 •j m I an n rr

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 2