,Piet Brouwer, wat heb je ons nou aangedaan...! Oosterender familiebedrijf stopt na 178 jaar izamenlijke avond et Marjan Berk rijdagavond start- 'ampex in SVT-keet Overkapping asfaltcentrale kan 1,5 meter lager Discussie over „Vrouw door de eeuwen heen" „Texelse el" voor Oudheidkamer Illegale werknemers Rijden zonder rijbewijs Geslaagd Ander dak op NlOZ-aquarium „Amateurtje" treedt op in „Wielewaal" R 1» JSDAG 25 OKTOBER 1988 TEXELSE COURANT PAGINA 5 irijfster-cabaretièro Marjan Berk Amsterdam geeft donderdag- nd a.s. een lezing tijdens een ge- nenlijke avond van de afdeling i Burg van de Plattelandsvrouwen het Katholiek vrouwengilde, aan- ig 20.00 uur in de aula van de isscholengemeenschap. avond is voor leden gratis toegan- jk. Anderen betalen f 5,- entree, rjan Berk (561 was lange tijd rkzaam in de wereld van cabaret, sical, toneel, radio en televisie, n de belangstelling voor cabaret igliep en ze voor toneel en tv rol- kreeg die haar vaak niet aanston- i („Ik speelde de ene huishoudster de andere; het kwam me de strot 'I ging ze zich toeleggen op dag om 17.30 dienen de 103 ilnemers aan de achtste Texelse mpex zich in de SV Texel-kantine rerzamelen. Gewapend met een s, enkele hoognodige spullen en :hts een kwartje per persoon, 'den zij een uurtje later op pad fuurd voor een circa twintig uur ende uithoudingstocht over het nd (en eventueel omstrekenl. In- tiviteit, conditie, kennis van het ad en natte opdrachten zullen ook leze editie van de Weekend Amp- sche Expeditie weer een voorna- 'ol spelen. Gebruikmaking van a's is ten strengste verboden, op 'ffe van uitsluiting. De door vrijwil- 's gerunde organisatie wordt teund door diverse bedrijven en liculieren, alsmede de Stichting ilse Sportraad. schrijven. Eerst voor radio, televisie en toneel; later ging zij korte verhalen en romans maken. Samen met Je roen Krabbé schreef ze in 1980 het „Bezuinigingskookboek", een jaar la ter volgde „Berend's Binnenwereld". Vanaf 1981 kwam er elk jaar een boek: de verhalenbundel „Liefde en haat", de romans „De dag dat de mayonaise mislukte" en „De femi nist". Verder de bundel „De blonde rat", de roman „De zelfvergrootster" en het gedeeltelijk autobiografische „Rook in de ribben". De firma Ooms B.V. heeft aangekon digd dat de voorgenomen overkap ping van de asfaltcentrale op de haven van Oudeschild 1,5 meter la ger kan worden dan in eerdere plan nen was voorgesteld. Hiermee komt de firma tegemoet aan de wensen van enkele raadsleden. De Werkgroep Landschapszorg Texel (WLT) heeft bezwaar gemaakt tegen de overkapping van de asfaltcentrale omdat de tijdelijke bestemming zou zijn gewijzigd in een permanente en omdat het gebouw inbreuk zou ma ken op het landschap, zowel vanuit het land als vanuit de Waddenzee ge zien. Het college acht deze bezwaren ongegrond. In het bestemmingsplan „Oudeschild-haven" is de asfaltcen trale opgenomen en tijdens de in spraakprocedure van dat plan is door de werkgroep nooit bezwaar ge maakt. Er is ruggespraak gehouden met de directeur ven de ministerieële afdeling „Landbouw, Natuur en Openluchtrecreatie" die ook geen problemen had met de overkapping. Hoe hebben mensen in het verleden geleefd? Waar geloofden ze in? Hoe leefden ze samen en wat was de rol van de vrouw in de samenleving? Hebben de vrouwen vroeger gestre den en waarvoor? Op deze vragen wordt dinsdagavond a.s. ingegaan door mevrouw Gerda Hageman, die in ,,De Buureton" een inleiding houdt en een discussie leidt onder het motto ,,De vrouw door de eeu wen heen". In het jaarprogramma van de organi serende vereniging, de Vrouwenbond FNV, is het een bijzondere avond die van belang wordt geacht voor de emancipatie en daarom wordt gesteund met gemeentelijke subsidie. Gerda Hageman spreekt niet alleen over het verleden. Ook de sociale en economische positie van de vrouw in de hedendaagse samenleving komt uitvoerig aan de orde, waarbij conclu sies voor de toekomst getrokken zul len worden. Na afloop van de lezing is er gelegenheid voor vragen stellen en discussie. Gerda Hageman, coördinator van het Educatief Centrum in Schagen, is op Texel geen onbekende. Ze heeft hier De Stichting Texels Museum kan een zg. „Tesselse el" kopen, dat is een ellemaat van 72 centimeter, die f300,- kost. Dat bedrag zal door de gemeente beschikbaar worden gesteld. De Tesselse el is ruim drie centimeter langer dan de Amster damse el, waar de oudheidkamer al een paar exemplaren van heeft. Ook is er al een kwart Tesselse el. in het verleden de zg. VOS-cursussen ("Vrouwen Orienteren zich in de Sa menleving"! geleid. Ze studeerde ge schiedenis (met als specialisatie vrouwengeschiedenis) en is betrok ken bij veel cursussen en politieke scholing voor vrouwen. Het bestuur van de FNV- vrouwenbond stelt het op prijs als ook niet-leden aan de avond deelnemen. Bij een bloembollenbedrijf bij De Cocksdorp zijn donderdag door de Texelse politie in samenwerking met de dienst Inspectie Arbeids Verhou dingen drie Tamils aangehouden. Zij beschikten wel over een geldige ver blijfsvergunning, maar hadden geen tewerkstellingsvergunning. Zowel te gen de drie zwartwerkers als tegen de werkgever is proces verbaal op gemaakt. Op het Hoornderslag is zondag een 22-jarige inwoner van Den Burg aan gehouden, die in een auto reed ter wijl zijn rijbewijs sinds augustus was ingevorderd wegens rijden onder in vloed. Hij had de wagen geleend van een 22-jarige man uit Den Hoorn. De auto is in beslag genomen. Het hangt van de officier van justitie af wan neer de eigenaar deze terug krijgt. Oud-Texelaar Jacob Jan Ottens uit Roden studeerde af aan de Landbouwuniversiteit te Wageningen, richting tropische veeteelt en land bouwwetenschappen. Oost en een deel van polder Het Noorden, dinsdag de rest van Het Noorden, Spang en Dijkmanshuizen, woensdag Den Burg, Donderdag Ou deschild en het Horntje en vrijdag en zaterdag Oosterend. Volgens kille economische berekeningen kan dat bezorgen in zo'n uitgestrekt gebied fi nancieel niet uit, maar ook die rede nering acht Piet Brouwer niet van toepassing op de situatie waarin hij altijd heeft verkeerd. Dat bezorgen hield de band met de klantenkring op in stand. Het is toch fantastisch dat een vriendelijke vent telkens stipt vol gens bestelling je levensmiddelen komt bezorgen, waar je ook woont op Texel? Dat mag best een paar centen meer kosten. Het is trouwens zeer de vraag of een boerin die met de auto naar Den Burg gaat om te gen bodemprijzen in een supermarkt boodschappen te doen, wel zo voor delig uit is. Piet Brouwer had het gevoel dat hij in een behoefte voorzag en dat was zeer motiverend. Hij was zelfs niet te beroerd om speciaal op pad te gaan als „een oud mens" tussentijds om een paar levensmiddelen verlegen zat. „Ze zeiden wel eens tegen me: daar moet geld bij. Maar ik wist dat het geld dubbel en dwars terug kwam, niet direkt maar op den duur". Familiebedrijf De situatie in huize Brouwer stond model voor die van het ouderwetse middenstandsgezin: hard werken en iedereen meehelpen. Familieleven en zaken doen waren totaal met elkaar verweven. Diverse leden van de fami lie Brouwer hebben in de kruideniers zaak hun mannetje gestaan. Allereerst Piets vrouw Annie. „Ze werkte mee totdat het niet meer kon", vertelt Piet. „Een jaar of tien geleden moest ze aan haar rug wor den geopereerd. Dat was een zorge lijke tijd. Ze is wel dertien keer in het ziekenhuis geweest. Er zijn binnen de familie wel meer dingen gebeurd, die ik graag anders had gezien. Maar dat hoort bij het leven. Je wordt erdoor gevormd, je leert incasseren en im proviseren en er zijn gelukkig genoeg dingen waarvoor ik dankbaar kan zijn. Mijn gezondheid bijvoorbeeld. Ik ben al die jaren nooit ziek ge- weest.We hebben vijf jongens. Die wonen allemaal in Oosterend en ze hebben allemaal werk. Dat is toch prachtig? Het was ook mooi om in moeilijke tijden te ondervinden dat er je heen altijd weer mensen waren om je te helpen". Recordhouder Wat haast niemand op Texel weet is dat de zaak van Piet Brouwer het oudste familie-kruideniersbedrijf was in Nederland. „In vergelijking met ons is Albert Heijn nog maar een broe- Piet Brouwer temidden van ..struunende" klanten tijdens de opheffingsuitverkoop. (Foto Pieter de Vries). kie", zegt Piet Brouwer grijnzend. Het begon in 1810 toen Pieter Brou wer Jzn de visserij verliet en een winkel begon, precies op de plaats waar het bedrijf nog steeds is. In 1860 werd de zaak overgenomen door zijn zoon Jan Brouwer Pznen diens zoon Piet zette het bedrijf in 1896 voort. In 1930 nam Jan Brou wer Pzn de scepter over en de huidi ge Piet Brouwer kwam in 1955 aan het bewind, als medefirmant van zijn vader.Dat de oudste zoon opvolger werd van de vader, was vanzelfspre kend en stond niet ter discussie. Piet: „Daar was geen dwang bij. Ik wilde het graag. Als 5-jarig jongetje ver kocht ik al blokjes chocola van de fir ma Grootes uit Westzaan, voor vijf cent per stuk" De opvolgende zoons werden dus steeds naar de grootvader vernoemd. Piet de Laatste vindt het jammer dat inmiddels ook achter die traditie een punt is gezet. Gat? Mensen die na jaren hard werken plotseling niets meer om handen heb ben, raken wel eens in de problemen. Ze vallen in een gat, zoals dat heet. Piet Brouwer is daar niet bang voor, maar hoe hij zijn vrije tijd gaat invul len weet hij nog niet. „Ik ga eerst maar eens uitrusten en dan zie ik wel verder. Ja, ik zal het werk wel mis sen, maar vroeg of laat zou ik toch moeten stoppen en deze kans kon ik niet laten lopen. We hebben de zaak best verkocht, dus ik heb goede hoop dat ik het tot mijn 65e uit houd". Met de winkel verliest de fa milie tevens het woonhuis. De Brouwers verhuizen naar de Oran jestraat, waar ze gaan inwonen bij broer Jan, die de laatste jaren halve dagen in het bedrijf meehielp. Organist Piet Brouwer heeft één hobby waarin hij zich al sinds zijn prilste jeugd he lemaal uitleeft en waarmee hij tot zijn laatste snik wil doorgaan: orgel muziek. Sinds 1968 is hij de vaste organist van de Gereformeerde kerk van Oosterend, wat betekent dat hij in elke dienst present moet zijn. 's Zomers is dat twee keer op een zon dag, vroeger zelfs drie keer, maar Piet Brouwer vindt dat helemaal geen belasting. „Héérlijk vind ik het. Elke zaterdag hoor ik van de dominee wat er de volgende dag gespeeld moet worden, 's Avonds ga ik dan naar de kerk om me voor te bereiden. Ik speel dan een vol uur. Het dreunt te gen de muren, fantastisch! Dat is voor mij pure ontspanning. Al heel jong heb ik orgelspelen geleerd van mijn opa en later van mijn oom Jan Bakker, die vanaf 1908 zestig jaar or ganist van de kerk is geweest. Opa wilde graag dat iemand uit de familie hem zo opvolgen en ik was zijn enige hoop. Alle dagen kreeg ik les. Ik MOEST het leren. Ik zal nooit verge ten dat ik voor het eerst in de kerk speelde. Het was nummer 87 uit Jo hannes de Heer „Hoor naar Jezus' rede". Opa luisterde en huilde van ontroering. Het moet een van de mooiste momenten in zijn leven zijn geweest" Er staat definitief een punt achter het kruideniersbestaan van Piet Brouwer. De opheffingsuitverkoop heeft vele oude bekenden naar Oosterend ge trokken, die niet alleen kwamen „struunen" in de tot voor kort altijd overvolle en gezellig-drukke winkel van met meer dan 22 vierkante me ters, maar ook Piet en zijn vrouw kwamen bedanken voor alle dienstbe toon. Sommige klanten waren echt een beetje verdrietig. „Piet, wat heb je ons nu aangedaan?" Het aquariumgebouw van het Neder lands Instituut voor Onderzoek der Zee in 't Horntje krijgt een ander dak. De grote puntige lichtkappen worden momenteel gesloopt en ver vangen door een plat dak waarin drie „lichtstraten" worden aange bracht in de vorm van platte kunststof kappen. Verwijdering van de ramen was nodig omdat ze in slechte toestand verkeer den; er was veel lekkage. Bovendien was het type constructie in de prak tijk minder functioneel gebleken, zo dat besloten werd de punten niet opnieuw aan te brengen. Het ge bouw wordt daardoor bijnatwee me ter lager. Het aquarium is het hoogste (12 me ter! gebouw van het NlOZ-complex. Door zijn opvallende verschijning was er destijds veel kritiek op. Volgens de oorspronkelijke plannen zou het hoofdgebouw van het NIOZ nog veel hoger worden, maar daarvan werd afgezien. Er kwam een nieuw ont werp waarbij de ruimte veel meer in de breedte werd gezocht. De werkzaamheden aan het 40 x 13 meter grote aquariumdak worden uit gevoerd door het Bouw- en timmer bedrijf Visser uit Oudeschild. Toneelvereniging ,,'t Amateurtje" brengt zaterdagavond a.s. in dorps huis „De Wielewaal" in De Waai het stuk „Het Verrassingspakket" van J. Hemmink-Kamp. Gezicht vanuit de bouwkraan op het dak van het aquariumgebouw, waar een deel van de oude lichtkappen inmiddels is weggesloopt. Tegelijk wordt Irechtsl het nieuwe dak aangebracht om het gebouw, waarin de wetenschappelijke proefnemingen gewoon moeten doorgaan, zo kort- mogelijk open te laten zijn. Ondanks dat plezier houdt kruidenier Piet Brouwer (57) het voor lezien. Wie nog wil profiteren van zijn opheffingsuitverkoop (alles oor de halve prijs) is te laat, want donderdag was de winkel op de hoek Kerkstraat-Peperstraat voor het laatst open. Vrijdag a.s. wordt het pand overgeschreven en wordt de buurman, de altijd fel bestreden concurrent Gé Coot, eigenaar. De schaalvergroting e kei gaat door, zelfs in Oosterend. pal in plaat 24 ar a Het was altijd hard werken maar ik heb het 43 jaar met veel olezier gedaan. Ik geloof dat ik er nooit een dag de pest in heb gehad. Ik kijk terug op een prachtig leven!" g va at laatste is geen spot want het n aa rinkelbestand in het ruim duizend n hefiwoners tellende Oosterend heeft ich tot dusver aardig weten te n ve andhaven. Er zijn in de loop der jaren erhui iken verdwenen, maar minder dan in ndere, niet op de recreatie leunen- e dorpen. Voor Piet Brouwer ligt de srklaring voor de hand. „De nor- len die voor andere plaatsen gel en, zijn hier veel minder van lepassing. De mensen hier kijken iet alleen naar de laagste prijzen en e grootste sortering maar ze willen kaar ook nog begunstigen. Ooste- mders zijn klant van elkaar omdat i als het ware één grote familie R Rjrmen. Maar ook andere mensen 3n ei nden het leuk om op een persoon- og, k ke man er geholpen te worden in jmrn sn winkel met een beetje gezellig- eid. In 1971 is een onderzoek ge- eest van de Middenstand. Ze iet g igen voor mij geen toekomst. Ze lerhi ,iden dat 'k moest fuseren. Ik vond astr< st n'et nodig en ik voelde er dan Dk niets voor. En dat bleek wel, ent ik heb me al die jaren erna im- lers steeds prima gered?" Even achterom et Brouwer staat ons te woord in kamer achter de winkel. Dat kan wel even, ondanks de uitverkoop- drukte. De klanten worden geholpen door de 19-jarige dochter Marjan, die de laatste jaren vaste kracht was in de winkel en nu dus naar wat anders moet uitkijken. Vader Brouwer heeft er alle vertrouwen in dat dat ze aan de slag komt. „Een voordeel is dat ze van aanpakken weet. Ze zoekt onge veer hetzelfde soort werk. Bediening van mensen dus. Liever niet alleen maar achter een kassa zitten, maar echt de mensen helpen en adviseren. Dat vindt ze leuk en dat heb ik ook altijd prachtig gevonden. Het contact met de mensen. Iets voor ze beteke nen, service bieden. Ze wisten dat ze bij mij ook wel na sluitingstijd konden aankloppen als ze een of andere boodschap vergeten waren. Dan kwamen ze even achterom. Ik heb dat nooit erg gevonden". Die instel ling verklaart waarom Piet Brouwer tot op de dag van vandaag bood schappen is blijven rondbrengen, niet alleen in Oosterend maar over heel Texel. Hij heeft heel wat kilometers afgelegd met zijn vrachtautootje, via een uitgekiende route waarbij tegelij kertijd zowel bestelboekjes werden opgehaald als boodschappen werden bezorgd. Maandag (om kwart voor vier 's morgens het bed uit! deed hij it uiterlijk ven het winkelpend op de hoek Kerkstraet-Peperstreet is in vijf generaties Brouwer uwelijks veranderd. (Foto Dirk kuiter). boui erin;

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 5