,Dennenoord"-loop onder Jeale omstandigheden Texelse scouts zien af tijdens overlevingskamp Texel blijft ongeslagen in uitwedstrijd voko verliest van Juvoc ippisch onthaal Kilo's afgevallen.... Moeizame overwinning van Texelse Boys Oosterend opgerold door Huiswaard Intocht Sinterklaas Cijfers windenergie te optimistisch Uitslagen voetbal S.V. De Koog benutte alle kansen goed Onnodig puntverlies ZDH tegen Winkel NSDAG 25 OKTOBER 1988 TEXELSE COURANT PAGINA 7 9 c omstandigheden waaronder zon- j de naar sponsor „Dennenoord" ïoemde mijlenloop werd gehou- n, waren ideaal. Het windstille, ele herfstweer met een dun zon- tje was medeoorzaak van de over- gend goede tijden die door de aniserende Atletiekvereniging ;el konden worden genoteerd. De ste prestatie werd geleverd door nne Goenga, die de 10 mijlsloop kilometer en 90 meter) aflegde =6 minuten en 1 seconde, wat ekende dat hij zijn tijd van vorig r met drie minuten verbeterde, k de andere favorieten op de gste afstand waren sneller en le den de prestatie in minder dan uur. danks de propaganda (naast het icht in de krant waren zo'n 70 plakbiljetten over Texel verspreid) ren er totaal slechts 51 deelne- rs, tegen vorig jaar 63. Er waren .overkantse" lopers en dat was jeveer even veel als vorig jaar. Uitslagen jgdig talent kon zich laten gelden de 1 mijlsloop. Uitslag: Pupillen isjes 1. Lia Visser (9 minuten en seconden). Jongens pupillen. 1. wel het eerste team als de piranten-jongens kwamen met een derlaag terug uit Julianadorp. Te il het sterke Juvoc hadden de jon- ns beter verdiend, maar Heren 1 ig terecht met 3-1 ten onder. der druk van het altijd hard wer- ïde Juvoc bleek Heren 1 toch de dige steken te laten vallen. Vooral wallend klikte het vaak niet in de k van jonge en oude spelers. Hoe- il vooral de zenuwen een grote rol lelden, was zeker de onderlinge liek debet aan een gebrek aan ge- bineerde aanvalskracht. Te vaak ird een oplossing gezocht in indivi- listische acties, die ook in de n van de scheidsrechter niet altijd ^dkeuring verdienden. Verdedigend het goed in elkaar, wat de basis jet zijn voor een ook aanvallend ig teamverband. De aspiranten lens hadden meer verdiend dan 3-1 nederlaag. De eerste set ston de Texelaars nog als aan de d genageld, maar onder aanvoe- van een hardwerkende Hessel ks liep het aanvallend steeds be- Het herstel werd beloond met 8-15 setwinst. De keiharde lagen van Juvoc maakten echter snel einde aan de Texelse illusies, veldspel bleef keurig verzorgd en aanvallend werd het steeds beter en ontbrak de macht om de moei- opslagen te verwerken. Dat het d gaat met het aspirantenteam Ier leiding van coach Andrew Al- s blijkt ook uit de uitnodiging om speelcentrum Den Helder te ver- enwoordigen in het regionale elcentrumtoernooi Noord-Holland 3rd. lagen Juvoc 1-Tevoko 1 3-1, Juvoc-Tevoko pl 3-1, De Boemel-Tevoko (j.asp) 0-3. complete verrassing stond zater- gemeenteraadslid Jan van Asselt zijn kersverse bruid Jenny Glas te ichten bij het verlaten van het dhuisAlle pony's van „ponycen- m Elzenhof", waar Jenny eigena- se van is, stonden op de leneptaats opgesteld en door en- e lessertjes werden fraai versierde bogen vastgehouden. Half hip- ch Texel heeft de eerste beginse- van de rijkunst bij „Elzenhof" jedaan en kwam langs om de )telieden te feliciteren. Het paar s in het rijtuig van Willem Goenga :t een driespan ervoor naar het idhuis vervoerd. Op de foto staat bruidspaar temidden van de y's. Lennard Witte (7.59): 2. Maarten Dogger (12.17). Jongens 9-10 jaar. 1. Ivo Witte (6.46I: 2. Mart Hoven (7.02); 3.Joris Schrama (7.30). Tweemijlsloop. Meisjes 11-12-13 jaar. 1. Chantal Mosk (18.57). Jongens 11-12-13 jaar. 1. Roald van der Slikke (12.14); 2. Richard Stevens (13.27); 3. Pieter Cornelis Duin (14 45). Jongens 14-15-16. 1. André Keijzers uit Den Helder (14.45). Recreanten dames. 1. Jante Heethuis (17.41). Recreanten heren. 1. Hans Witte (12.45); 2. Henk Schraag (14.08); 3. A. Keijzers (14.41). Vijfmijlsloop. Heren veteranen. 1. Dirk Vinke (34.11); 2. Dirk Eelman (35.55); 3. Jan van Dijk (36.02). Da mes. 1. Ingrid van Lubek (36.16). he ren. 1. Remco Nagtegaal (32.11); 2. Mark Riteco (33.08); 3. Herman Ploeger (33.27). Tienmijlsloop. Dames veteranen. 1. Coby Bakelaar (1 uur, 15 minuten en 15 seconden); 2. Nel Bruining (1.18.35). Heren veteranen. 1. Piet Ba kelaar (1.5.0); 2. Wim Daman (1.6.37); 3. Gijs Jansen (1.7.58). Da mes. 1. Marijke Stark (1.20.18). He ren. 1. MinneGoenga (56 minuten en 1 seconde); 2. Albert Hoven (57.29); 3. Ron Daalder (59.23). In de kantine van het naburige Va kantiecentrum „Dennenoord" werden de uit bloemboeketten bestaande prij zen uitgereikt. Verder namen heel wat lopers prijzen in ontvangst van de verloting op startnummer die was gehouden om de animo te stimule ren. SPORT Remco Nagtegaal won bij de heren de vijf mijlsloop. Texelse scouts Irmin Reydon (16 jaar) en Ruud Kager (18 jaar) hebben in de herfstvakantie deelgenomen aan een „Trapperskamp" in Vught en in de Luxemburgse Ardennen. De or ganisatie was in handen van Scou ting Nederland. Onder de 110 deelnemers zaten ook enkele Engel se jongeren. „Het was wel afzien, maar ik weet nu al dat ik volgend jaar weer meedoe", aldus Irmin Reydon. De eerste zondag, na de aankomst in Vught, moesten de scouts eerst vijf kilometer hardlopen, waarna informa tie werd verstrekt over eetbare plan ten. Het thema waar de week om draaide was: het oprollen van een „bende" die een verboden soort gif voor de bestrijding van sprinkhanen in de derde wereld verhandelde. Na de instructies volgde een nacht voettocht met volle bepakking naar een kampplaats, waar werd geslapen in zelfgemaakte tenten van land bouwplastic. Maandag werd aan allerlei vormen van atletiek gedaan, 's Avonds wer den de deelnemers per bus naar Luxemburg vervoerd, waar in het nachtelijk duister weer een voettocht naar een kampplaats moest worden gemaakt. De volgende morgen stond een voettocht naar een rivier op het programma, waar van vier autoban den en zes palen een vlot moest worden gebouwd. Met dat vlot moesten de scouts de rivier afzakken tot een lunchpost was bereikt. Vanaf die plaats ging het verder te voet. Noodpunten „We hadden een boek met routebe schrijvingen meegekregen en daarin stonden ook noodpunten aangege ven,zoals opvallende kerktorens. Daar kon je heengaan als je 't echt niet meer wist", aldus Irmin Reydon. Woensdag kwamen die noodpunten goed van pas, want de scouts ver dwaalden. Nadat men bij een nood- punt was opgepikt en wederom op het goede spoor was gezet verdwaal den ze weer. Het was inmiddels don ker geworden. „In het boek stond dat je, als je zowel de weg als het nood- punt niet kon vinden, je maar naar een grote weg moest gaan en daar naast je kamp op moest slaan", al dus Irmin. Er werd een kamp gemaakt naast een grote snelweg, maar tegen half vier 's nachts werd de rust verstoord door een regenbui. „We hadden geen tenten opgezet, dus alles was zeiknat". Met zware, natte bepakking werd de volgende morgen koers gezet naar het volgende punt, waar de scouts vrijwel alle bagage moesten inleveren op een „survival-pakket" na. Het lo pen en later slapen in de natte spul len was geen succes, maar men hield vol. Beproeving Vrijdag kregen de deelnemers de ba gage terug en werd weer de hele dag gelopen met volle bepakking. Met de laatste nacht in een natte slaapzak was het einde van de beproeving in zicht. Zaterdag werd het gezelschap per bus terug naar Vught vervoerd, waar het trapperskamp werd af gesloten. Ruud Kager deed voor de tweede keer mee aan het overlevingskamp, voor Irmin Reydon was het de eerste keer. „We zijn kiloos afgevallen, om dat we een paar keer de lunchpost hadden gemist en omdat het avonde ten ook maar een kwestie van impro viseren was", aldus Irmin Reydon. Het overlevingskamp van scouting Nederland staat open voor jongeren tussen 14 en 19 jaar. In de zesde wedstrijd is het DTS uit Oud Karspel niet gelukt Texel het eerste verlies toe te dienen. Texel blijft zodoende in de uitwedstrijd zonder puntverlies. De wedstrijd begon een klein kwar tiertje te laat omdat enkele SV Texe laars het DTS-veld niet konden vinden. De te korte warming-up had geen invloed op de start van de ei landbewoners. Texel startte sterk wat al in de vijfde minuut resulteerde in de eerste Texel-goal. Klaas Dirk Koorn, samen met Simon Brand de beste Texel-speler, onderschepte op rechts de bal, passte af op Rien Brouwer, die de goed doorgelopen Koorn van een dieptepass bediende. Net voor de achterlijn zette Klaas Dirk Koorn knap voor, waar Erwin Koning ter plekke was en keihard in kopte. Texel wist de eerste 25 minu ten het heft in handen te houden, daarna trok het team zich weer te ver terug, waardoor het middenveld in handen kwam van DTS. Er ont stonden gevaarlijke momenten voor keeper Bart Heerschap, die een goe de inzet van Arthur Glas op de paal zag belanden. Het was de onmacht van DTS en het stugge verdedigen van Texel dat de ruststand op 1-0 in het voordeel van de Texelaars hield. Zo goed als Texel in de vijfde minuut van de eerste helft begon, zo'n te genvaller kreeg het team te incasse ren na vijf minuten in de tweede helft. In een duel om de bal kreeg Rien Brouwer een elleboog in de Texelse Boys heeft meer tegen zich zelf lopen voetballen dan tegen de Westfriese tegenstander DESS. Deze laaggeklasseerde ploeg kon lang een 1-2 voorsprong koesteren, maar door een beslissende penalty van Richard Maas trok Texelse Boys toch met 3-2 aan het langste eind. De thuisploeg opende zeer voorspoe dig. In de tweede minuut lanceerde Ronald van de Wetering spitsspeler Barry Betsema die fraai doelman Van Ingen uitspeelde en 1-0 aantekende. De Boys ging door en creëerde diver se uitstekende kansen. Toen Barry Betsema voor de tweede maal door brak keerde Van Ingen zijn schot en de rebound werd door Frank de Gra ve net naast geschoten. Ook Ronald van de Wetering zag zijn kopstoot uit een voorzet van Alfred Bakker net naast gaan. De Westfriezen worstel den zich steeds meer onder de druk van de Boys uit. Enigszins in slaap gesust door de bliksemstart greep de eilandelijke defensie slordig in bij aan vallen van DESS. Middenvelder Mar tin Hayema drong van links het strafschopgebied binnen en lobde met buitenkant rechts de bal over Kees Kooy heen, die machteloos moest toezien hoe DESS langszij kwam. Nog steeds was de Boys langszij toen Frank de Grave over rechts twee man uitspeelde maar zijn voorzet bleek net onbereikbaar voor Barry Betsema. Na rust wilde Texelse Boys laten zien dat het meer in zijn mars had dan een 1-2 achterstand. De werklust werd groter, waardoor de hele twee de helft een veldmeerderheid ont stond. Toch bleef het oppassen voor de counters van DESS, maar de de fensie was duidelijk beter dan de eer ste helft. Toch duurde het tot ver in de tweede helft voordat de verdiende gelijkmaker viel. Albert Poolman, net ingevallen voor Erik Boogaard, speel de op rechts een man uit en gaf hard voor. Uit de scrimmage scoorde Bar ry Betsema zijn tweede treffer in de uiterste hoek. Op slag ging het jonge Boys-team veel beter voetballen en de Westfriezen kwamen serieus in de problemen. De winnende goal kwam gelukkig tot stand. Een verre ingooi van Alfred Bakker stuiterde binnen de zestienmeterlijnen op tegen de arm van laatste man Jan Korver. Zijn voordeel was zo groot dat scheids rechter Van leperen niets anders dan een strafschop kon geven. Voor de derde maal dit seizoen benutte Ri chard Maas deze feilloos. De gasten probeerden na dit ongelukkige mo ment nog wel 3-3 te forceren, maar de beste kans deed zich aan de an dere zijde voor. Jan Korver verdedig de slecht uit, knalde tegen Frank de Grave aan, die de terugspringende bal wel onder doelman Van Ingen doorschoof maar net de verkeerde kant van de paal zag passeren. Na de slechte start van deze competitie doet Texelse Boys toch weer volop mee in de strijd om de bovenste plaatsen. maag van een DTS'er, reageerde daarop met een natrap-beweging en werd door scheidsrechter Huyseling terecht het veld uitgestuurd. Texel ging verder met twee spitsen en trok zich in de verdediging terug, maar deed dat zeer consequent en wist na een onderschepte DTS-aanval de bal goed in de ploeg te houden. Een compliment voor Simon Brand is op zijn plaats, hij bestreek een groot deel van het middenveld en maakte met zijn inzet vaak vroegtijdig een DTS-aanval onmogelijk. DTS zag geen kans om het veldoverwicht in doel punten om te zetten. Texel zag zelfs kans om de voorsprong uit te bou wen naar 2-0. Uit een snelle counter op rechts, schoof Leendert Eelman voor de goal waar de goed meegeko men Klaas Tjepkema gemakkelijk kon scoren. DTS gaf zich gewonnen en Texel boekte een verdiende overwin ning en blijkt met SRC, dat met 4-2 won van Hollandia T (de volgende te genstander van Texel), koploper van de vierde klasse A. Oosterend heeft in de uitwedstrijd tegen Huiswaard opnieuw een flinke nederlaag moeten incasseren. De Alkmaarders wonnen verdiend met 6-1. Al voor rust was een 2-0 stand bereikt. In de tweede helft kon Jitze Beintema voor SVO de eer nog red den, maar Oosterend kon toch niet voorkomen dat Huiswaard de eind uitslag op 6-1 bepaalde. In het begin van de wedstrijd zag het er niet naar uit dat Huiswaard zo'n grote overwinning zou behalen. Beide ploegen hielden elkaar lang in even wicht. Zo'n twintig minuten voor rust brak Higgins de score open. Fouten in de dekking bij Oosterend boden hem een niet te missen kans. SVO probeerde na deze tegenvaller zo snel mogelijk op gelijke hoogte te komen en kreeg daarvoor ook de kansen. Met het afronden van de scoringsmo- gelijkheden had Oosterend echter weinig geluk. Vlak voor rust was SVO in het streven om op gelijke hoogte te komen zover opgerukt dat Dol via een snelle counter simpel 2-0 kon scoren. Na rust leek Oosterend aanvankelijk alsnog in staat om iets aan de score te doen. Toen echter na ongeveer een kwartier spelen Huiswaard aanvaller Dol opnieuw scoorde, was het met Oosterend gedaan. Jitze Beintema bracht zijn ploeg met een fraai doelpunt nog wel wat dichterbij, maar Huiswaard had de smaak te pakken en liep in de slotfase vrij sim pel uit tot een 6-1 overwinning. Sinterklaas komt dit jaar op zaterdag 19 november op Texel aan. Nadat zijn stoomboot is binnengevaren in Oude- schild maakt de goedheiligman zijn gebruikelijke rondgang te paard door Den Burg, waarna hij door de burge meester voor het raadhuis wordt ver welkomd. In d'ouwe Ulo kunnen de kleintjes terecht voor een poppen kastvoorstelling en in de Lindeboom zal een voorstelling voor de jeugd worden gegeven. De geplande bouw van vier windmo lens van elk 250 kilowatt op de dijk van het inlaatmeer van de electrici- teitscentrale, zal helaas lang geen 25% van de totale electriciteitsbe- hoefte van Texel kunnen dekken. De huidige behoefte ligt tussen 5000 en 6000 kilowatt; de molens zouden dus bijna 20% daarvan kunnen pro duceren indien ze altijd op vol vermo gen kunnen draaien. In de praktijk is dit door windarme perioden en stilstand voor onderhoud niet het ge val. De goed producerende molen bij het NIOZ heeft een maximaal vermo gen van 75 kilowatt en een rotordia- meter van 16 meter, de rotoroppervlakte is 200 m2. De jaar- produktiecijfers waren afgerond 120.000 Kwh, 200.000 Kwh en 150.000 Kwh, dit is 600 tot 1000 Kwh per m2 per jaar. Indien de ge plande windmolens (rotordiameter 24,5 meter) de hoge produktie van 1000 Kwh per m2 per jaar halen, dan is dat jaarlijks totaal bijna 2 mil joen Kwh. Op een electriciteitsbe- hoefte voor Texel van ongeveer 50 miljoen is dat 4%. Dit is weliswaar een flinke besparing, maar visuele- en geluidshinder is te verwachten bij de nieuwe jachthaven, omdat twee molens op minder dan 100 meter af stand gepland zijn. Arno Bakker Den Hoorn Zaterdag 22 oktober 1988 KNVB afdeling Noord-Holland MFC-SVO/Z 3-1 SVO/Z 2-HCSC 6 1 -6 Junioren: Watervogels A1-Texel A2 niet gesp. SRC B2-Oosterend B1 4-1 Texel B1-ZAP B2 6-0 ZAP C1-Texel C1 1-2 Texel C2-ZAP C2 2-0 Zondag 23 oktober 1988 KNVB DTS-Texel 0-2 KNVB afdeling Noord-Holland De Koog-Sint Boys 4-1 Tex. Boys-DESS 3-2 Huiswaard-Oosterend 6-1 Texel 2-WGW 3 10-2 Succes 6-De Koog 2 0-3 Oosterend 2-Zeemacht 3 3-3 Texel 3-HRC 7 5-3 ZAP 9-Texel 4 1 -3 Junioren: Succes Al-Texel A1 2-2 S.V. De Koog dat de wedstrijd matig begon via een goede tweede helft het maximale aantal punten gehaald in de thuiswedstrijd tegen Sint Boys. De kansen werden optimaal benut door De Koog. Nadat het eerste kwartier weinig overtuigend werd gespeeld kreeg Sint Boys een aantal zeer goede kansen om op voorsprong te komen. Maar keeper Ipenburg, die de laatste tijd goed in vorm is, wist een voorsprong van de uitspelende ploeg te verhinde ren. Pas in de 25ste minuut kreeg De Koog de eerste doelrijpe kans die ge lijk werd verzilverd door Jaap van Kranenburg nadat Cees van Beek de corner van John List terugkopte. Hierna volgde al snel de tweede kans voor De Koog via Wilke Wassenaar, die een stiftballetje voorlangs zag gaan. In de rust werd de geblesseer de Bernard Ipenburg vervangen door Riewert Pol. Via een prachtige voor zet kwam Jaap van Kranenburg al leen voor de keeper en kopte de bal knap in de korte hoek. De Koog pro fiteerde goed van de desorganisatie en kwam vijf minuten later op 3-0 via een penalty van Pol. Een Sint Boys-verdediger had via een handsbal in het strafschopgebied een doelpunt kunnen voorkomen. Een paar minu ten later kon Sint Boys iets terug doen toen Hans Polderman niet slaagde de bal het strafschopgebied uit te werken. De bal kwam ongeluk kig terecht bij De Heer van Sint Boys die koppend het enige wapenfeit van Sint Boys in de tweede helft in een doelpunt omzette. Niet lang daarna was de volgende kans voor De Koog raak toen een vrije schop van Wilke Wassenaar te ver leek te gaan. Cees van Beek wist de bal goed terug te leggen met zijn hoofd, waarna Wally van Beek met een knappe snoekduik in kon koppen. Via deze overwinning neemt De Koog de koppositie strakker in handen en is het zelfvertrouwen, dat vorig jaar wel eens ontbrak, teruggekeerd. De Koog 2 heeft een verdiende overwin ning behaald op Succes 6 met 0-3 en klimt langzaam maar zeker op op de ranglijst. De tegenstanders van De Koog dames hadden afbericht ge daan zodat deze wedstrijd niet werd gespeeld. De ZDH-spelers verlieten zondag met een zeer ontevreden gevoel het Winkel-speelveld. De ploeg uit Den Hoorn kwam al zeer snel op achter stand, scoorde de gelijkmaker en even leek er weer een overwinning in te zitten. Een slordig foutje ach terin gooide voor de Zwaluwen roet in het eten en bracht alsnog de ne derlaag. Voordat ZDH het goed en wel wist, keken de Hoornders al tegen een achterstand aan. Winkel verrastte ZDH via een bliksemaanval en Bijvoet kreeg van ZDH ongehinderd de kans om 1-0 te scoren. ZDH had niet di rect antwoord op deze tegenvaller en het spel verliep stroef. De combina ties kwamen niet uit de verf en pas in de 24e minuut ging het roer om. Henk de Ruyter scoorde via een vrije trap voor ZDH de gelijkmaker. Zijn loeiharde schot langs de muur was onhoudbaar voor de Winkel-doelman. Na de rust toonde ZDH zich te wei nig agressie om het de tegenstander werkelijk moeilijk te maken. Winkel liet de bal op het middenveld rond gaan en probeerde door het midden kansen te scheppen. De ZDH- defensie was voor de thuisploeg toch nog niet te passeren, maar na tien minuten kwam hier door een gewel dige miskleun van Rein Bakker veran dering in. Vlak voor de doelmond verzuimde hij de bal op te ruimen en de bal kon door Winkel eenvoudig worden ingetikt. Na vijftien minuten spelen maakte Jan de Wit zijn ren tree binnen de ZDH-ploeg, maar ook zijn inzet kon niets meer aan het re sultaat veranderen.

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 7