So What-Oost voldoet niet aan voorschriften Cjrocn "Zwartxjexeh in het hart_> gemeente wil zekerheid an provincie over fvalverwerking-plan Protesten bungalow-eigenaars: Korte metten met munitie omfietser nder helm achtelijke brand Doiklamp gemeente Oudeschilders bezoeken vuilverwerkingstations Opslagtermijn voor vuurwerk verlengd Hoornder fietspad valt goed bij provincie Gas aangeboord in Oudeschild i Waddentoernooi volgend jaar op Ameland Aanpassingen Jozefschool worden uitgesteld r /Wfci? ;J«*A t ingang van welke datum krijgt 000 ton Texels afval een plaatsje de verbrandingsinstallatie te Alk- 3 ar? De gemeente wil dat zo spoe- mogelijk van de provincie weten, idat op korte termijn beslissingen igten worden genomen over de w van een overslagstation op iel. Het is niet de enige onzeker- d die kleeft aan onlangs gepre steerde provinciale werp-plannen inzake de toekom- |e afvalverwerking in Noordhol- d. Grootste bezwaar volgens de eente is dat in die plannen on- doende rekening is gehouden met specifieke eilandsituatie van iel. lus schrijft de gemeente Texel aan Provinciale Staten van Noordhol- d in een deze week verstuurde f. De gemeente wil zelf verant- ordelijk blijven voor de inzameling afvalstoffen, eventuele com- itering en transport naar een ver- ndingsinstallatie aan de overkant. jncieel-economisch gezien is dat jens de gemeente wenselijk. Stel lelijk, dat compostering van snte-, fruit- en tuinafval (gft-afval) Texel goedkoper zou blijken te zijn transport naar en verwerking aan overkant (door hoge transport ten). Dan is het onzeker of voor 1 oplossing op Texel kan worden lozen, omdat die mogelijkheid in nu ter tafel liggende plannen niet rdt genoemd. In de plannen wordt iet centrum van Den Burg werd sdag een 19-jarige Texelaar aange- rden die zonder helm op een op roerde bromfiets reed. Later bleek vervoermiddel tevens onver- ;erd. macht is de brandweer enige uren t geweest met het blussen van brandende hooiklamp, op een ein van de gemeente aan de nhardlaan (naast het Scouting- iouw). De klamp, waarvan niets rbleef, was eveneens gemeentelijk endom. De door nog onbekende zaak ontstane brand werd tegen uur ontdekt door een bewoner de Kogerstraat. De brandweer s vlot ter plekke om het al in lich- aaie staande hooi te blussen. Dat Ie in eerste instantie niet, omdat vuur door de wind telkens weer rd aangewakkerd. Hierop besloot brandweer om de klamp met be- p van een shovel uiteen te schui- een karwei waarmee men tot 's itends vroeg mee in de weer was. gesproken over composteringsinstal- laties per „subregio" met een mini male capaciteit van 50.000 ton. Een eventuele Texelse installatie zal op slechts circa 5000 ton zijn af gestemd. Volgens de ontwerp plannen is het dan dus niet toege staan om op Texel een eigen com postering te realiseren, ook al zou dat de goedkoopste oplossing zijn. De gemeente verzoekt daarom dat de mogelijkheid om op Texel te com- posteren, wordt opengelaten. Hetzelf de geldt voor bouw- en sloopafval: ook de stort daarvan moet op het eiland kunnen blijven gebeuren mocht dat financieel-economisch aantrekkelijker blijken. De gemeente wil dit dus zelf kunnen beslissen, maar in de ontwerp plannen blijkt Texel „zomaar" te zijn ingedeeld bij de subregio Kop van Noordholland. Liever zou de gemeen te zien dat Texel als afzonderlijk sa menwerkingsgebied blijft beschouwd. Toch wil de gemeente de nieuwe in- Een delegatie uit Oudeschild zal op woensdag 9 november diver se vuilverwerkingsstations aan de overkant bezoeken. De dorp scommissie is uitgenodigd door de gemeente om dan een werk bezoek met raadsleden en amb tenaren af te leggen. Ophet programma staan overslagstati ons in Amstelveen, Edam en Vo- lendam, alsmede het composteringsproefproject nabij Medemblik die al eerder dit jaar door een Texelse afvaardiging werd bezocht. deling accepteren, mits Texel dan als „sub-subregio" kan fungeren (dus met genoemde eigen verantwoorde lijkheden). In deze constructie deelt Texel dan ook mee in de verevening van tarieven van overslag en trans port. Zo gauw de gemeente weet of ze met 10.000 ton afval terecht kan in Alkmaar, dan kan de besluitvorming inzake de bouw van een overslagsta tion worden afgerond en kan eindelijk de overvolle vuilstortplaats nabij 't Horntje worden gesloten. De mensen die eigendom hebben verworven op een deel van het bungalow park „So What" aan de Californiëweg, vinden dat op dit terreindeel niet wordt voldaan aan de eisen van het bestemmingsplan. Er is o.a. te weinig groen, te weinig parkeerruimte en er is geen speelterrein. Ze hebben daarom bezwaar gemaakt tegen het uitwerkingsplan dat de gemeente voor dit ge bied heeft gemaakt. Twee hunner maakten woensdag avond van de gelegenheid gebruik om dit bezwaar toe te lichten tijdens de hoorzitting die in het raadhuis werd gehouden ten overstaan van de raadscommissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid. De commissie achtte de bezwaren echter on gegrond. Moeilijk De discussie die aan dit oordeel voor af ging was interessant omdat hier problemen aan de orde werden gesteld die kunnen ontstaan als bin nen één recreatief bestemmingsplan sprake is van onderdelen die in de Vijf winkeliers op Texel hebben een hinderwetvergunning voor het op slaan van vuurwerk van 30 decem ber tot en met 3 januari. In de praktijk bleek dat tekort, wat ontdui king in de hand werkte. Daarom zal de termijn voor de opslag van vuur werk worden veranderd in: van 15 december tot 11 januari. praktijk geen verbinding met elkaar vormen, waardoor de eigenaars van een bepaald deel geen gebruik kun nen maken van voorzieningen die zich op een ander deel bevinden. Het totale uitwerkingsplan voor „So What" voldoet aan de regels, wat betekent dat parkeerruimte, speelge- legenheid, boomsingels e.d. in vol doende mate aanwezig zijn. Het nieuw te ontwikkelen en inmiddels „uitgeponde" gedeelte „So What- oost" wordt echter van de rest ge scheiden door een toegangsweg met houtwal naar een ander recreatie park, zodat bijvoorbeeld het speelter rein niet bereikbaar is. Minder kwaliteit Feitelijk is sprake van een apart ter rein dat niet aan de regels voldoet en daardoor een lagere kwaliteit heeft. Zo redeneren althans de eigenaars, die een vereniging vormen. Volgens hen zou het betreffende gedeelte daarom anders moeten worden inge richt zodat dit alsnog voldoet aan de eisen waaraan ook het terrein in zijn totaliteit beantwoordt. Een der eigenaars, de heer A. Wuite Lees verder pagina 2 Overzicht ven een deel ven de te vernietigen munitie. hierjaarlijks wel een keer of acht moeten komen. Harde klap Woensdag was het dus weer zover. Schipper G. van Helden, korporaal T. Bais en ziekenverpleegster B. Kamp kwamen in gezelschap van twee wachtmeesters van de Texelse Rijkspolitie (die de bevoegdheid heeft om mensen uit de omgeving te ver wijderen) naar het Hoornder strand, waar de verzamelde munitie tesamen met springstof in een kuil van een halve meter diep werd begraven en electrisch tot ontploffing gebracht. Daarvoor werd 4,5 kg TNT gebruikt alsmede een kleinere hoeveelheid kneedbare springstof, die tegen de grootste granaten werd aangeplakt. Er werd veel meer springstof gebruikt dan gewoonlijk omdat onder de gra naten enkele zeer forse exemplaren zaten die anders niet vernietigd zou den worden. Dat was aan de kracht van de explosie dan ook best te ho ren. Van het oorlogstuig bleven slechts wat scherfjes over en in de bodem sloeg een krater met een doorsnee van ruim twee meter. Bij de ontploffing kwam een stof vrij die neersloeg op de duintjes, waardoor deze tot op een afstand van bijna Het door de gemeente ontwikkelde plan voor het Hoornder fietspad heeft een overwegend goede indruk gemaakt bij de provinciale ambtena ren. zodat het er naar uitziet dat de subsidie geen problemen zal geven en in januari met de aanleg kan wor den begonnen. Tijdig starten met het werk is belang rijk omdat nogal wat tulnwallen moe ten worden gemaakt. Als dat voor het komende voorjaar gebeurt, kun nen die nog op tijd begroeien. De mensen van de provincie hebben er waardering voor uitgesproken dat het pad goed in het landschap is inge past en dat rekening is gehouden met biologisch waardevolle elemen ten, zoals bermen waarin zeldzame paddestoelen groeien. Er was ook enige kritiek. Hier en daar kan nog wat meer berm worden gespaard en een „dubbele tuinwal" die op een be paalde plek dreigt te zullen ontstaan, werd ongewenst geacht. honderd meter donkergrijs werden gekleurd. Tevreden De politie is over het algemeen zeer tevreden over de manier waarop het publiek met gevonden munitie om gaat, hoewel het een enkele keer toch nog voorkomt dat men onbe kende metalen voorwerpen mee naar huis neemt om er daar aan te gaan sleutelen. Verwacht mag worden dat ook de komende maanden weer veel patronen, granaten, markeerders en allerlei andere explosieven uit het duinzand tevoorschijn zullen komen. De juiste handelwijze is dat men de ze spullen niet aanraakt, maar volstaat met het waarschuwen van de politie Vooral zwaar verroeste gra naten zijn moeilijk als zodanig te her kennen. Daarom moet elk onbekend metalen voorwerp als verdacht wor den beschouwd. De veronderstelling dat sterk verroeste munitie niet ge vaarlijk meer is, is onjuist. Bij sommi ge soorten granaten is zelfs het tegendeel het geval. Onder invloed van lucht en water ondergaat de springstof in de loop der jaren een verandering waardoor deze onstabiel wordt en dan makkelijker tot ontplof fing komt. Twee medewerkers van de Auto- busonderneming wilden dinsdag middag een haltebordje plaatsen aan de Heemskerckstraat. Met een palenboor maakten zij een gat vlak naast het wegdek. Toen een diepte van ongeveer zestig centimeter was bereikt, klonk een sissend geluid en rook het ineens naar aardgas... De boor had de distributieleidingvan het gasnet vernield. De gewaar schuwde brandweer sloot de Heemskerckstraat voor het ver keer, groef de defekte leiding bloot en trachtte het lek te dich ten met behulp van een knevel. Voordat dit was gelukt arriveer den twee mensen van het Gas bedrijf Texel, die een eind aan de lekkage maakten door het kapot te stuk leiding te vervangen. (ER 1 iGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.327 or advertenties, abonnementen, etc.: ngeveld De Rooy BV, Postbus II, 1790 AA Den Burg, jj tloon 102220) 2741, na 18.00 uur 4881. Telefax 02220 - 4111 ff factie. Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-2741. - iten werktijd deze week tot en met dinsdag a.s.Frans Hopman, Pater Wit- dein 27, Den Burg. telefoon 02220 - 5472 VRIJDAG 28 OKTOBER 1988 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs f 19,80 per kwartaal; los 95 ct Postgiro 652. Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99.17 636 Rabobank nr. 36.25 01.742; NMB nr. 67 34.60.398 ^®rand had veel rookontwikkeling tot gevolg. Gelukkig voor de buurt blies de wind niet in de richting van woonhuizen. Héél even wes het onrustig op het uitgestorven strand bij paai 8... Woensdagmiddag tegen drie uur deed zich op de Hors een explosie voor die op heel Texel duidelijk was te horen. De ontploffing werd te weeg gebracht door mensen van de Duik- en Demonteergroep van de Ko- ninklijke Marine, die daarmee een partij munitie onschadelijk maakte. De merendeels uit de tweede we reldoorlog afkomstige munitie was de afgelopen weken op het strand en op andere plaatsen op Texel ge vonden en bestond uit een viertal mortiergranaten Iwaaronder twee zeer grote exemplaren), een partij kleine granaatkoppen, drie zware granaatkoppen en een nog zeer gave Duitse springgranaat, die bij graaf werk bij het Pater Witteplein in Den Burg was ontdekt. Vooral de laatste tijd zijn nogal wat munitievondsten bij de politie gemeld, een gevolg van de sterke kustafslag waardoor veel oorlogstuig uit het duinzand tevoorschijn is gekomen. Gebruikelijk is dat de politie niet voor elke granaat de opruimingsploeg naar Texel laat komen, maar de munitie op een veilige plaats opslaat totdat het de moeite waard is om de boel tot ontploffing te brengen. Texel hoort tot de plaatsen in Nederland waar naar verhouding veel munitie wordt gevonden, zodat de marinemensen De als „Waddentoernooi" bekend staande sport- en speluitwisseling tussen de Waddeneilanden zal vol gend jaar op Ameland worden ge houden, op 27 en 28 mei. Aldus is onlangs besloten te Harlin- gen, waar vertegenwoordigers van al le Waddeneilanden over dit onderwerp vergaderden. Daarbij werd teruggeblikt op het Waddentoernooi 1988 dat in het voorjaar op Texel werd gehouden. Door de Texelse ver tegenwoordigers (mevrouw Praamstra en de heren Van Zeijlen en Kikkert) werd het draaiboek overhandigd aan de mensen van Ameland, waarbij aangegeven was wat op Texel goed is verlopen en wat nog voor verbete ring vatbaar is. Stichting Katholiek Onderwijs Texel heeft per brief aan de gemeente ge vraagd of de optimalisering van de CV-installatie en de plaatsing van electronische inbraakbeveiliging kan worden uitgesteld tot 1991. Dan komt de Jozefschool namelijk in aan merking voor ingrijpend onderhoud en tijdens de verbouwingen die dat met zich meebrengt kunnen die an dere twee aanpassingen makkelijker worden uitgevoerd. Het college had hier geen bezwaren tegen. Czn.

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 1