„Texel geen ingeslapen eiland buiten de zomer Texelse gastouders nodig voor vakantie in de zomer VVV-directeur Dekker tevreden over naseizoen ZATERDAGMIDDAG INFORMATIE IN DE SCHAKEL VERVOLG VAN PAC So What Waterschap vergadert Schrijven voor gevangenen PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 28 OKTOBER HJt II bestaat het plan in mei een nieuw 11 vakantie in te stellen, de tulpvakaq tie," Hoe staat de VVV Texel tegenover dat plan en de gedachte om de vb kantiespreiding binnen Nederland der door te voeren „Zeer positief. Een stuk beter dan met Pasen een piekte hebben en v volgens te gaan zitten wachten to de zomer aanbreekt. Als alle plano doorgaan, krijg je een soort conti nuing story." Het houden van meerdere korte vb kanties per jaar is enorm in zwang Welk effect heeft dat op het toe risme naar Texel? „Het gemiddelde verblijf in de zoi wordt korter. Het is al zeldzaam dl mensen een huisje voor vier wekei huren. We zijn nog niet zover dat midweek-vakanties worden geboet in de zomer, maar het scheelt wei Een groeiende groep mensen kan zich veroorloven om meerdere mal per jaar op vakantie te gaan. Dat biedt dus perspectieven voor het offseason-toerisme naar Texel. Ik wacht dat die tendens zich nog w enige tijd zal voortzetten, onder di druk van de toenemende vrije tijd vergrijzing neemt toe, regelingen a de vut en atv spelen een belangrijl rol. Texel merkt dat nu al en ik me dat de ondernemers zich dat ook wust zijn." Is het rapport-Oranjewoud alweer achterhaald? „Tja, het is nog maar twee jaar gi den dat daarin werd geconstateerd dat Texel z'n top had gehad en in middels op de dalende lijn van de golfbeweging was aangeland. Intui sen is er zeer veel positiefs gebeui we zitten duidelijk weer in de lift. verwacht dan ook dat de vele in vesteringen die vooral vorig jaar zij gedaan, hun rendement zullen ople veren. Laten we zeggen dat het rapport-Oranjewoud een goede wa kerschudder was." uit Heerhugowaard, zei onder me dat op So What-oost straks onv< doende parkeerruimte is, waardo bos langs de Californiëweg geka zal moeten worden. Daardoor zal minimale 40% bos niet meer aan zig zijn. Verder zullen kinderen dif naar het speelterrein willen, via d Californiëweg naar het andere ter deel moeten lopen, wat gevaarlijk Zo waren er meer grieven, wat v< Wuite reden was om te verlangen dat het kleine So What-oost alsni als apart plan volgens de regels wordt uitgewerkt. Een soortgelijk luid werd naar voren gebracht do< de heer J.H. Wesche uit Apeldooi voorzitter van de Vereniging Belan gengemeenschap Eigenaren Bungalow-park So What-Oost. Wethouder Daan Schilling en de ambtenaren van de afdelingRuimt ke Ordening stelden zich echter o het standpunt dat het bestem mingsplan als geheel aan de eisei voldoet en dat de problemen op Oostelijke deel door de belangheb benden zelf op „creatieve" wijze gelost moeten worden. Daar nam de protesterende eigenaars geen noegen mee. Ze beweerden dat d onmogelijk is, als het plan om hie negen bungalows te bouwen ten minste wordt uitgevoerd. Ze vroei om herziening van het plan, zodat het oostelijke deel kan beschikken over een groenstrook van zeven r ter langs de Californiëweg, voldoe parkeerterrein en een speelveld, commissie speelde de bal echter unaniem terug en zeiden dat de naars dat zelf moesten regelen. Donderdag (heden) komen de hoo ingelanden van het Waterschap Ti in openbare vergadering bijeen. A vang 20.00 uur in de raadzaal vai het gemeentehuis. De agenda: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken en medede lingen. 4. Opmaken voordracht van twee personen voor benoeming van eer dijkgraaf. Aftredend en herkiesbaa J.S. Dijt Hzn. 5. Opmaken van een voordracht twee personen voor benoeming vi een heemraad. Aftredend en herki baar J. Vermue. 6. Bezoldigingsbesluit Burgerlijke F sambtenaren 7. Verkoop grond aan de Hem- merweg. 8. Herziening wegenbeheer. 9. Rondvraag. 10. Sluiting In de vorige krant kwamen we tot de conclusie dat de herfstvakantie een prima afsluiting was van een interessant naseizoen 1988. Een ondervraagde logiesverstrekker consta teerde tevreden een toename van het toerisme in de periode van begin september tot en met de herfstvakantie: „Een ge volg van de voortdurende grote promotie voor Texel door alle betrokken partijen." Een uitlating die directeur Jaap Dekker van de Stichting VVV Texel Promotie als muziek in de oren klinkt. „We zijn op de goede weg, maar we kunnen het niet alleen doen. Het fijne is nu dat méér organisaties zich bezig houden met het opkrikken van Texel's imago in voor- en na seizoen. Texel is bepaald geen ingeslapen eiland buiten de zomer." De herfstvakantie 1988 was niet al leen druk als gevolg van werving scampagnes. maar ook doordat de vakantie in Nederland samenviel met die in de belangrijkste Westduitse deelstaten. Dat geeft een vertekend beeld waardoor het trekken van con clusies en maken van vergelijkingen eigenlijk niet mogelijk is. Jaap Dekker: „Pas eind oktober is het mogelijk een reëel beeld te schet sen. Op basis van de mij tot dusver bereikte berichten heb ik de indruk dat het drukker is geweest dan in voorgaande jaren. Vergelijk je de drukte met nog langer geleden, 10 a 15 jaar terug, dan merk je dat de in teresse voor het naseizoen drastisch is gestegen. Vroeger was het opzien barend als je tot half september ver huurde: tegenwoordig is verhuur tot diep in oktober de normaalste zaak van de wereld." Op welke wijze tracht de promo tiestichting het najaar onder aan dacht te brengen „Onze totale campagne is gericht op het „offseason", op de perioden bui ten de zomervakantie dus. Eigenlijk is het een verhaal van verkopen van het eiland door het hele jaar. De werving voor het najaar is gestart tijdens de zomer, onder meer via een adverten tiecampagne in een landelijk huis- aan-huis-blad met een miljoen oplage, adverteren en beursbezoek in Neder land, België en Duitsland en activitei ten met de promotietruck. Dat ding is trouwens een gouden greep: alleen al langs de weg trekken we onvoor stelbaar veel aandacht. Maar: we kunnen promoten wat we willen, het produkt moet goed zijn." Hoe moet dat produkt eruit zien in het najaar? „De herfstvakantie niet meegerekend, heb je vooral te maken met mensen zonder schoolgaande jeugd. Dat is een heel brede groep. Namelijk ener zijds de categorie tussen de 20 en 30 jaar, en anderzijds de steeds gro ter en belangrijker wordende groep 55-plussers. Die uiteenlopende sa menstelling van de doelgroep maakt het moeilijk om Texel als eiland alléén voor dit of alléén voor dat aan te prij zen. Op Texel moet ieder het zijne kunnen vinden, en die gedachte vind je ook terug in onze drukwerken, die een grote oplage hebben en uitge breide informatie bieden. Wat je nu ziet, is dat steeds meer organisaties bezig zijn om het imago van Texel in het offseason op te krikken. Texel is geen ingeslapen eiland buiten de zo mer. In de junimaand hebben de ca tamaranronde en het jazzfestival hun waarde bewezen. Nu is dan in de herfst het bluesfestival van de grond gekomen, beschikken we over een zwemparadijs en is met ingang van heden ook het Maritiem en Jut- tersmuseum het hele jaar geopend." Zijn nog meer voorzieningen en acti viteiten nodig in deze periode? ,y\le moeten het niet alleen in de sfeer van festivals en grote mani festaties zoeken. Er zijn genoeg men sen die hun vakantie sportief willen doorbrengen of rust zoeken, willen genieten van de stilte die in de Den nen kan heersen. Duidelijk is dat rust en een mooie natuur alléén onvol doende zijn. De mensen moeten kun nen kiezen: als zij willen uitgaan, moeten daarvoor mogelijkheden zijn Strandpaviljoens, musea, restaurants en andere elkweervoorzieningen zijn zaken die Texel ook buiten het sei zoen de toerist behoort aan te bie den. Je belandt dan bij „de kip of het ei"-kwestie: zaken gaan dicht omdat er geen toeristen komen, toeristen komen niet omdat er niets open is. Kijk, je kunt niet verwachten dat alle winkels in De Koog open blijven. Dat hoeft ook niet, want Den Burg heeft een winkelklimaat dat ook buiten het seizoen voor toeristen aantrekkelijk is. Al met al mogen we op dit mo ment niet ontevreden zijn." We zijn dus op de goede weg. Welke verbeteringen zijn nog denkbaar? „De hotelsector in het naseizoen is nog voor verbetering vatbaar, evenals het caravankamperen. De bezetting van huisjes en appartementen is goed, maar kan nog verder worden opgevoerd. Dat is voor een deel een prijskwestie. Door logiesaccommoda- tie buiten het seizoen voor lagere prijzen aan te bieden -hetgeen ook gebeurt- kun je het toerisme naar Texel in die perioden enigszins sturen. Een volgende stap in het streven seizoenverbreding is aandacht voor de periode tussen de herfst- en kerstvakantie, al heb ik daar een be paalde gedachte over. Mijn inziens is het goed dat degenen die in het toe risme werkzaam zijn dan even tot rust komen. Veel Nederlanders boe ken bovendien in die periode liever een reisje naar de zon. De maand mei komt ook in zicht. Momenteel Jaap Dekker: Rapport-Oranjewoud 'n goede wakkerschudder." vertellen zij vooral over negatieve er varingen. „De leuke dingen komen de mensen vanzelf wel tegen, maar van de risico's en eventuele vervelende situaties moeten de gastouders van- tevoren goed op de hoogte zijn. Als je je aanmeldt omdat je die kinderen zo zielig vindt en je die magere zielt jes eens goed wilt verwennen, dan kan dat wel eens flink tegenvallen. Soms gaat het bijvoorbeeld om kin deren die thuis alles bezitten wat hun hartje begeert, maar emotioneel te kort zijn gekomen. Of ze stelen iets terwijl je ze mee uit winkelen neemt, of ze maken ruzie met je eigen kinde ren. Ze kunnen last krijgen van heim wee. Allemaal niet ondenkbaar. Mensen melden zich vaak impulsief aan. Door middel van onze huisbe zoeken vindt een soort voorselectie plaats: ouders die er bij nader inzien toch maar van afzien. Een realistisch gesprek vooraf voorkomt teleurstellin gen." De kinderen worden in hun land van herkomst geselecteerd door mede werkers van hulpverlenende instanties als het Rode Kruis, Leger des Heils en maatschappelijk werk. Door diver se oorzaken kunnen zij in een moeilij ke gezinssituatie zijn terechtgekomen, bijvoorbeeld doordat de ouders geen werk hebben, gescheiden of aan de drank zijn, of omdat er sprake is van een slechte behuizing. De doelstelling van Europa Kinderhulp is deze kinde ren te laten proeven van een gewone gezinssituatie, zodat ze eens van een onbezorgde vakantie kunnen genie ten. Het is daarbij niet eens nodig dat allerlei activiteiten worden ont plooid en uitstapjes worden gemaakt. Gewoon op tijd naar bed, driemaal per dag eten en spelen in de tuin: het zijn de kleine dingen die het doen. Begeleiding en kosten De begeleiding van de stichting bestaat verder uit het contact opne men na enkele dagen, waarbij de gang van zaken wordt doorgespro ken. Bij eventuele problemen is altijd een contactpersoon bereikbaar. Terug naar huis worden de kinderen door medewerkers begeleid. De stichting zorgt er tevens voor dat men is ver zekerd tegen het aanrichten van schade door de kinderen en voor ziektekosten. (Uiteraard moet men niet verwachten dat een heel tapijt zal worden vergoed als er een kopje koffie over de vloer valt.) Gastouders doen hun werk vanuit een zeker idealisme, want zij ontvan gen namelijk geen vergoeding. De kinderen draaien dus mee in het ge zin geheel op kosten van de gastou ders. Tot de kosten behoort ook het vervoer van en naar het station in Nederland waar de kinderen kunnen worden afgehaald. Duitse kinderen bijvoorbeeld stappen op diverse plaat sen in hun land op in een trein die in Berlijn is gestart, en worden vervol gens in diverse Nederlandse plaatsen gedropt. De stichting is dan ook niet rijk: ze ontvangt geen subsidies, al leen donaties, en wordt door vrijwilli gers gerund. Hoewel gepraat wordt over „gastou ders" hoeven degenen die zich aan melden niet perse kinderen te hebben, of getrouwd te zijn. Oudere echtparen bij wie de kinderen de deur uit zijn, blijken vaak prima gastouders. Wel gaat de voorkeur uit naar een gezinssituatie De gastou ders hebben een vrije keus. Gekozen kan worden uit kinderen uit vijf lan den: Frankrijk, Westduitsland, Oostenrijk, Engeland en Nederland. Voorwaarde is dat tenminste één ouder de taal van het kind spreekt. Voorts kan men voorkeuruitspreken voor een jongen of meisje en de leef tijd ervan. „Jonge meisjes zijn het populairst, maar vaak blijken die min der gemakkelijk dan men denkt." Over de individuele kinderen is meestal weinig informatie voorhan den, uitgezonderd de Nederlandse kinderen die worden aangemeld via de ZMOK-school te Utrecht. De gastoudermiddag in De Schakel vindt zaterdag plaats tussen 14.00 en 16.00 uur. Zowel degenen die al eens gastouder zijn geweest, als nieuwe belangstellenden zijn wel kom. Er wordt onder meer een vide ofilm gedraaid en stichtingsmedewerkers van het vasteland zijn aanwezig. Donderdag avond wordt tijdens een uitzending van De Lichtboei aan het onderwerp aandacht geschonken. Voor informa tie: Marlies de Porto (tel. 02220-4439, na 18.00 uur) of Jans- je Lok (tel. 02220-4681). De Texelse groep van Amnesty Inter national houdt een schrijfavond op dinsdag 1 november van 20.00 tot 21.00 uur in de Openbare Biblio theek aan de Drijverstraat en op het adres Trompstraat 15 te Oudeschild. De gevangenen waarvoor zal worden geschreven bevinden zich in Syrië, Zuid Afrika en Nicaragua. In Syrië zit ten sinds 1983 drie broers gevangen op verdenking van het lidmaatschap van de Partij voor Communistische Actie, die in Syrië is verboden. In Zuid Afrika voor Joy Mabudafhari, die in 1986 werd gedetineerd op grond van de algehele noodtoestand. Zij was ondermeer lid van een mensen rechten organisatie en groepen die tegen het apartheidsbeleid van de re gering zijn. En voor Mario Baldi zón Avileés in Nicaragua. Hij zitteen ge vangenisstraf uit van tien jaar we gens een publicatie waarin hij de regering van Nicaragua verantwoor delijk stelde voor stelselmatige men senrechten schendingen. Meer informatie over deze gevangenen kan men op de schrijf-avond lezen in het maandblad „Wordt vervolgd" Over- schrijfbrieven en luchtpostvellen zijn aanwezig. niemand aan en vorig jaar toonden acht gezinnen interesse, waarvan uit eindelijk twee daadwerkelijk een gastkmd tijdens de zomer opnamen. Veel te weinig, vinden Marlies en Jansje. „De reacties op Texel blijven achter bij elders in het land. Jammer, want hier heb je juist enorm veel mo gelijkheden. Zonder al te veel moeite kan een kind zich hier drie weken pri ma vermaken." Marlies de Porto kan het weten, want al tien jaar geleden had zij voor het eerst een pleegkind over de vloer. Hoe kwam zij met Europa Kinderhulp in aanraking? „In een damesblad, ik meen de Libelle, had ik een artikel gelezen over mensen die dat werk al enige jaren deden en daar heel posi tief over waren. Ik heb toen contact gezocht met de stichting. Waarom? Tja, ik vond het gewoon wel een goede zaak en best wel spannend ook. Vroeger hadden we thuis ook vaak logés, met wie ik als kind speel de." Bijzonder is dat haar eerste gastkind, een toen 11-jarig Nederlands meisje, inmiddels al vier jaar vast in het ge zin De Porto is opgenomen. In totaal heeft Marlies vier kinderen van Euro pa Kinderhulp in huis gehad. Het tweede jaar kwam ook een broer van het meisje mee. Die bleek zich niet zo gemakkelijk aan te passen en keerde het jaar erop niet terug. Later had Marlies nog van doen met een 10-jarig Nederlands meisje en een even oud meisje uit Frankrijk. Ze noemt haar ervaringen „overwegend positief". Jansje Lok is korter als gastmoeder bij de stichting betrokken, toevallig ook naar aanleiding van een reporta ge in een damesblad. Of er anderen op Texel als gastouders opereerden, wist zij niet. „Daar kwam ik later pas achter, toen ik als contactpersoon van de stichting op Texel ging funge ren. Voor dat baantje ben ik toen me teen gestrikt. En nadat de mensen van de stichting mijn huisbezoek hadden afgerond, zijn ze bij Marlies langsgegaan." Bij de familie Lok heeft eenmaal een meisje uit Berlijn een vakantie doorgebracht, en tweemaal een jongetje uit Wenen. Ook negatieve ervaringen Hoewel beide dames hopen dat zich zoveel mogelijk aanstaande gastou ders aanmelden en zijzelf kunnen bo gen op gunstige ervaringen, mag niet onvermeld blijven dat het problemen kan geven om de kinderen drie we ken lang in huis te nemen. Als Jansje en Marlies op huisbezoek gaan bij mensen die zich hebben aangemeld, Wie wil gedurende 3 S 3ïé week tij dens de zomer een kind een gastvrij verblijf op Texel bezorgen? Deze vraag stelt de Stichting Europa Kin derhulp, een Nederlandse organisatie die al sinds 1960 dergelijke vakan ties voor kinderen uit vijf Europese landen op touw zet. De betreffende kinderen verkeren doorgaans thuis in een moeilijke gezinssituatie; opname in een „gewoon" gezin is voor hen daarom vaak een verademing en een vakantie op zichzelf. De stichting wordt op Texel vertegenwoordigd door vrijwilligsters Jansje Lok en Marlies de Porto. Zij leggen contac ten met aspirant-gastouders en zijn ook betrokken bij de informatiemid dag die zaterdag in De Schakel wordt gehouden. Europa Kinderhulp komt voort uit een actie van een Amsterdamse wijkvere- niging in 1960. Destijds werden vijf tig kinderen van Letlandse vluchtelingen naar Nederland uitgeno digd voor een vakantie, waarbij ze liefdevol werden opgevangen door Amsterdamse gastgezinnen. Na enke le jaren kwamen ook kinderen aan bod uit andere landen, en kregen zij onderdak bij gastgezinnen in heel Ne derland. Zo ook op Texel. Het liep echter zelden storm met de aanmelding van Texelse gastouders. Twee jaar geleden meldde zich zelfs Jansie Lok (links! en Marlies de Porto voor het gebouw waar de informatiemiddag wordt gehoudenMensen die denken dat ze zielige magere kindertjes eens lekker kunnen verwennen, kunnen wel eens bedrogen uitkomen."

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 2