|R.D. Bakker (71) al 15 jaar op weg naar de beste koe R II 19 ïïl m ,Je ging met je tijd mee" m 2.0 1.1 1.1 De cijfers: lieuw gebouw voor itaatsbosbeheer Zon, maan en hoog water Boerenkoolrit paardenvrienden Opbrengst Waalder bazaar Woningverwarming Tweede plaats voor crosser Nico Bakker Speelgoedbeurs Speel-o-theek Gyminstuif in Beatrixzaal Borduurbedrijf in de Wilsterstraat Bowler Kooiman tweede in Drachten Kinderversjes over dieren Lange termijn agenda ER I J DAG 28 OKTOBER 1988 TEXELSE COURANT PAGINA 9 Nee. ik heb geen opvolgers, anders had er allang een andere oerderij gestaan". Aan het moord is Reijer Bakker van „Zand- rucht" aan de Rozendijk. Zijn naam krijgt een eervolle plaats in e Texelse landboumgeschiedenis, mant zijn koeien leverden het fgelopen jaar melk met het hoogste eimit- en vetgehalte van eel Texel. Bakker heeft tien koeien. Hij koopt ze nooit, maar jkt ze zelf. Al zo'n vijftien jaar experimenteert hij met Frisian- lolsteinstieren. ,,ln het begin merd ik voor gek verklaard, maar u fokt men er zelf ook mee!" oe bent u op „Zandvrucht" terecht skomen k heb tot m'n twintigste bi) ver killende boeren gewerkt en daarna Dg tien jaar bij Kuip op „Rozen- jrg". Dat waren gemengde bedrij- >n met koeien, bloembollen en k sarden. Met mijn zwager, wiens oerderij in de oorlog was vernield, eb ik een bedrijfje opgezet. Na eni- e |aren kon ik „Zandvrucht" huren an mevrouw Maas. Daar ben ik voor Gemiddelde productie op Texel: 3759 koeien, gem. leeftijd 4,02, 308 melkdagen, 6757 kg.melk, 4,46% vet, 3,47% eiwit. Dagop brengst: 21.95 kg.melk en 1741 gram vet en eiwit. Bedrijfgemiddelden op Texel: 1. R.D. Bakker, Den Burg: 10 koeien, gem. leeftijd 5,00, 302 melkdagen, 8605 kg.melk, 4,55% vet, 3,43% eiwit. Dagop brengst: 28,5 kg.melk en 2273 gram vet en eiwit. 2. S.N.Roeper, De Cocksdorp. Dagopbrengst: 28,5 kg.melk en 2237 gram vet en eiwit. 3. RJ. Verberne, De Waal. Da gopbrengst: 26,2 kg.melk en 2127 gram vet en eiwit.4. G.W. Jimmink, De Waal. Dagop brengst: 26,8 kg.melk en 2124 vet en eiwit. 5. C.P. Kuip, De Waal. Dagop brengst: 25,6 kg.melk en 2103 vet en eiwit. Hoogste productie per district: I.Texel, 2.Schagen, 3.West- Friesland, 4.Weesp, 5.VVB Noord holland Midden, ë.Alkmaar, 7,Purmerend, 8.Assendelft. mezelf begonnen". Bent u gelijk met melkvee begonnen? „Ik had vier koeien, wat kalveren, schapen en 600 kippen. Tegenwoor dig hebben ze er in die legbatterijen wel 10.000, maar voor die tijd was 600 kippen een aardige hoeveelheid. Ach, je had tekort land voor grotere beesten en kippen vragen niet zoveel ruimte. Nu heb ik er nog een stuk of vijf voor de aardigheid. Ik heb ook een paar varkens gehad. Die liepen gewoonbuiten. Later kwamen er voorschriften dat ze moeten worden vastgelegd en dat lag me niet. Ik heb ook nog een tijdje in de crocussen gezeten, maar toen een buurman op hield met boeren en ik land van hem kon kopen, ben ik overgestapt op koeien". U bent direct gaan fokken met Ame rikaanse stieren? „Ik had een paar heel gewone koeien meegenomen toen mijn zwager en ik ieder ons eigen weg gingen. Eén stam heb ik gehouden en daarmee ben ik gaan fokken. Insemineren werd nog niet gedaan, de stieren kwamen aan huis. Ik probeerde altijd topstieren, maar ik was toch niet wild van het resultaat. Een kennis was naar Engeland geweest en had daar een Engels/Amerikaanse stier gezien. Hij zei: die moet je nemen, die vererft beste uiers. Dat was in 1972. Twee jaar later, toen we zelf al kalveren van die stier hadden lopen, zijn we naar Engeland gegaan, naar een enorme show met koeien, paar den, schapen en honden. Daar liepen al oudere nakomelingen van die stier en ze waren prachtig. We waren met een groep boeren uit Noordholland en Friesland en die keurden die koeien afl Het leek niet op wat ze gewend waren". U bent toch doorgegaan in deze fo- krichting? „Tijdens de show stonden de uiers gespannen, vol melk. Er zat een ou we baas in onze groep en die gaf er puur op af. Het zou allemaal vlees zijn. Na de show werden die koeien gemolken en toen was heel goed te zien dat hij ongelijk had. Maar hij zei: als het nou enkel om het uier gaat, hoeft het voor mij niet. Ik dacht, laat maar kletsen, ik doe het toch. Ik ben vernieuwingen nooit uit de weg gegaan. Maar je moet wel voor je zelf sorteren wat goed voor je is en wat niet. Ik heb nu weer een ex periment op het erf, een Franse ram met een wat smallere kop dan het Texelse schaap, waardoor het aflam- men wordt vergemakkelijkt. Ach ja, je krijgt op het laatst steeds weer be hoefte aan iets nieuws". Is het wel voordelig om in een tijd van superheffing en melkquota koei en te hebben met zo'n goede indivi duele productie? „Laten we maar zeggen dat het goed voor het milieu is, minder mestover schot, snap je? De superheffing pakt kleine bedrijven procentueel zwaar. Ik heb al minder dan vroeger, want ik heb een stapje terug gedaan. Ik word ook een dagje ouder. Maar over stop pen denk ik nog lang niet. Mijn werk is mijn hobby". Hecht u zich aan uw dieren? „Jazeker. Ik hou koekalveren altijd tot ze ongeveer twee jaar zijn. Dan zoek ik de beste eruit en de rest gaat weg. Soms hoor ik er later nog wat van. Tja, je kunt ze niet allemaal houden. De meeste van mijn koeien zijn meer dan 90% Frisian-Holstein. Het is trouwens een onzinnig verwijt dat dat nieuw bloed is. Het komt oor spronkelijk uit Nederland. De Ameri kanen kochten hier de goeie dieren weg en gingen zorgvuldig fokken. R.D. Bakker van „Zandvrucht": ze kennen me Hier ging de kwaliteit steeds meer achteruit. De koeien werden te klein, te kort en te vet. Vroeger was een koe van 1.38 cm. al een topkoe, nu zijn ze op tweejarige leeftijd soms al 1.40 cm. In Amerika staat ook het karakter van de stier op het keurings rapport. Je hebt makke stammen en hufters die slaan. Dat blijft er van moeder op dochter inzitten". Het is de derde keer dat u als hoog ste bedrijf van Texel bent geëindigd. Verzorgt u uw koeien anders dan anderen goed.... „Vorig jaar was ik zesde van Texel. Fokken is gokken en hetblijft een avontuur of een bepaalde kruising een succes wordt of niet. Daardoor kunnen de resultaten per jaar ver schillen. Ik pas goed op mijn beesten. Ze kennen me. Als ik eens niet kan melken en er komt iemand van de boerenhulp, dan zijn ze nog wel eens moeilijk. Ik voer ze ook een keer of zes per dag kleine beetjes. Als je gras vaker voert krijgen ze iedere keer een verse portie. Het le vert meer op als je er meer werk in steekt, 's Winters gaan ze alleen overdag naar buiten, als het kan ten minste. Als het erg nat is vertrappen ze alles, dus dan blijven ze binnen. Ik heb geen ligboxenstal. Dat kan ook niet voor zo weinig koeien. Maar ik kan het toch opnemen tegen grote bedrijven, dat blijkt". Heeft u nog wensen voor de toekomst? „Ik heb al eens een topkoe gehad, maar je wil toch altijd nog weer een betere koe. Fokken blijft een avontuur. Sn gratis »f mde pripen. 1,7 J zijn vergevorderde plannen voor In nieuw kantoor voor Staatsbos- ftheer Texel, dat nu nog in de voor- jalige RSG in de Molenstraat is Ihuisvest. Financiële hinderpalen llemmerden de speurtocht naar In nieuw onderkomen, maar de flossing lijkt inmiddels gevonden: In semi-permanent gebouw van f2 m2 in De Mars. ior 1979 had SBB een kantoortje jn huis bij het districtshoofd Maar- Mantje in De Koog. Na dat jaar rd de oude RSG in gebruik geno- n. „We zijn verwend door de ruim- die we hier hebben, maar het ibouw wordt nu toch echt zo icht dat er wat anders moet ko- in. Het lekt aan alle kanten", aldus assen, de opvolger van Mantje. ing is een verhuizing naar de Maris [ella-kleuterschool overwogen, maar it ging om financiële redenen niet- lor. De vereiste verbouwingen voor aanpassing tot SBB-kantoor ble- n te duur. Rijksgebouwendienst in Haarlem Yam met het idee van een semi- rmanent gebouw in De Mars. Over lokatie en de benodigde vergun- igen zijn onderhandelingen met de meente aan de gang. „Als alles nder problemen verloopt kan het Buwe SBB-kantoor eind februari in klfs de „schaduw" van Van Basten ]ng op Texel op vakantie(Uit de plkskrant van 19 oktober j.l.) Vooral defensief worstelt Beck< 16_ bauer met gebrek aan kwaliteit. De libe- ro-positie zal hij vergeven aan de houte- 9 rige Olympiër Fach van Bayer Uerdin- gen die zijn ploeggenoot Herget uit de basis heeft verdrongen. Buchwald, Brehme en Berthold moeten hem terzij de staan, alsook Kohier die opnieuw pogingen zal doen om Van Basten bui ten beeld te houden. De stopper van FC Köln, die zijn vakantie op Texel door bracht, heeft beloofd zich niet wéér te laten verrassen. „Ik heb de videoband drie keer teruggedraaid en weet nu wat me te doen staat Ik zal bij wijze van «preken in Van Basten moeten krui' gebruik worden genomen", aldus Klaassen. Op een betonnen fundering zal een gebouw van aaneengeschakelde de len worden gezet met vier kamers, een kantine annex vergaderzaal, een pantry, een toilet, een berging en een archiefruimte. De financiering is een zaak van het ministerie van Land bouw en Visserij, waaronder SBB re- sorteert. De zon komt 30 oktober op om 7.31 en gaat onder om 17.15 uur. Maan: 1 november L.K. Doodtij: 3 november Hoog water te Oudeschild: Vrijdag 28 oktober 10.44 en 22.42 Zaterdag 29 oktober 11.14 en 23.09 Zondag 30 oktober 11.36 en 23.41 Maandag 31 oktober 11.38 Dinsdag 1 november 0.18 en 11.46 Woensdag 2 november 1.06 en 12.52 Donderdag 3 november 2.12 en 14.22 Vrijdag 4 november 3.30 en 15.56 Zaterdag 5 november 4.50 en 17.37 Laag water valt gemiddeld 6.15 uur na hoogwater. Aan het strand is het een uur eerder hoog water. De vereniging voor Vrienden van het Paard houdt zondag a.s. de jaarlijkse boerenkoolrit. De start is om 11.30 uur bij manege Akenburg. Na de rit van ongeveer anderhalf uur is er vol doende tijd om de paarden naar huis te brengen want om 14.30 uur wordt de boerenkool opgediend bij de fami lie W.J. Bakker, „Breemhoeve", Hem- merweg, Den Hoorn. De kosten bedragen f 5,- per per soon; kinderen tot 12 jaar f 2,50. Tot uiterlijk vrijdagavond kan men zich opgeven bij mevrouw J. de Wit- Roeper, telefoon 02226-357. Bij slecht weer gaat de rit niet door maar de boerenkoolmaaltijd wèl. Als het weer twijfelachtig is, kan men tot zondagochtend 10.00 uur bij me vrouw De Wit zekerheid krijgen. De bazaar van de Waalder Vrouwen vereniging heeft 75089,75 opge bracht. MEDEDELINGEN VAN B EN W Nu het stookseizoen weer is aange broken is het raadzaam extra aan dacht an de verwarmingsinstallatie te schenken. Wie het gehele jaar door een houtkachel gebruikt, moet de schoorsteen halfjaarlijks laten vegen. Wanneer de kachel minder regelmatig aan is, dan moet de schoorsteen in elk geval vóór het stookseizoen wor den geveegd. Het is nog niet te laat om dit alsnog te laten doen. Binnenshuis behoort rondom de ka chel geen brandbaar materiaal te zijn (afstand minimaal een meter). In elk stookseizoen komen veel klachten binnen bij de afdeling milieu beheer over „allesbranders". Deze ka chels zijn echter alleen maar voor hout en kolen geschikt. Klachten ont staan pas als verkeerde stoffen als brandstof worden gebruikt, zoals melkpakken en oude schoenen. De gemeentelijke bouwverordening verbiedt overigens het verspreiden van roet, walm en stank. Het versto ken van bijvoorbeeld vetkolen of ge verfd hout is dus verboden wegens stankbezwaren. Bovendien is het ver- Zondag heeft Nico Bakker zijn laatste clubcrosswedstrijd in de klasse 250cc junioren in Amsterdam gere den. De competitie werd verreden over tien crosses waarvan hij er vier won, viermaal als tweede en één keer als derde eindigde. In de eerste manche van de laatste wedstrijd slaagde hij erin lange tijd op kop te rijden maar door een valpartij in de voorlaatste ronde werd hij tweede. Gedurende het hele jaar heeft Nico gelijk op gereden met zijn concurrent; zondoende moest de tweede en laat ste manche de beslissing brengen. Na een matige start slaagde Nico er vrij snel in bij zijn concurrent te ko men. Na enkele spannende ronden verloor hij met slechts een paar me ter achterstand waardoor hij als tweede in het kampioenschap eindig de. Volgend jaar zal Nico Bakker in klasse 250cc senioren uitkomen. stoken van geverfd of geïmpregneerd hout erg schadelijk omdat (ook bin nenshuis) kankerverwekkende stoffen worden verspreid. Stook dus bij voor keur schoon en droog hout en, wie kolen stookt, antraciet. Voor meer informatie: bij de afdeling milieubeheer op het gemeentehuis ligt een vouwblad klaar. De Speel-o-theek houdt dit jaar we derom een speelgoedbeurs op zater dag 5 november van 10.30 tot 12.00 uur in de Voorspeelruimte van d'ouwe Ulo. Hierdoor wil men spreel- goed, dat niet meer wordt gebruikt, opnieuw in de roulatie brengen. De opzet is ruim: niet alleen speelgoed, maar ook kinderwagens, boxen, kin derfietsjes, fietszitjes en kindermeu belen mogen voor verkoop worden aangeboden. De speel-o-theek krijgt 10% een kwartje van de opbrengst per artikel. Op vrijdag 4 november is van 15.00 tot 17.00 uur en van 19.30 tot 21.30 uur gelegenheid om schone en com pleet zijnde spullen in te leveren in de speel-o-theekruimte in d'ouwe Ulo. Er wordt een inleggeld van een kwartje per stuk speelgoed gevraagd. De vraagprijs wordt door de inbren ger zelf, eventueel met hulp van een speel-o-theekmedewerkster, bepaald. Het afhalen van niet verkocht speel goed en de afrekening van de wel verkochte spullen is op de verkoop- dag (zaterdag 5 november) van 16.00 tot 17.00 uur, eveneens in de- voorspeelruimte. ledereen is welkom. Voor meer inlich tingen kan men bellen naar Magda Knol, tel.02220-4253. Bij haar thuis (Noordwester 48) kan ook speelgoed voor de beurs worden ingeleverd. Zondag houdt de jeugdraad van de G.V.T. weer een gymnastiek-instuif voor de jeugd tussen de 6 en 12 jaar in de Beatrixzaal. De zaal zal open zijn van 14.00 tot 16.00 uur. Niet al leen voor G.V.T. leden maar voor iedereen die zich eens wil uitleven op de diverse gymnastiektoestellen. De jeugdraad en gekwalificeerde leiding zijn aanwezig om hulp te bieden. Letters, vignetten en tekeningen in alle kleuren kunnen bij het borduur bedrijf van Astrid Wilkens in de Wilsterstraat 2 op truien, handdoe ken enz. worden gemaakt. Zij maakt gebruik van een professionele com putergestuurde borduurmachine en werkt zowel voor bedrijven als voor particulieren. Ongeveer vier maanden geleden is Astrid Wilkens naar Texel verhuisd vanuit het Brabantse Lrth, nadat haar man een baan bij de gemeente had aanvaard. Ook in Lith had zij een bor duurbedrijf en toen had ze al klanten van Texel, onder andere hotel Opduin. „Ik ben er ingerold doordat mijn va der in de textiel zat". Behalve het borduren van namen en emblemen op handdoeken, slabben, In een. met 210 deelnemers sterk bezet toernooi te Drachten is Texelse bowler Kees Kooiman tweede gewor den. Andere Texelaars die meededen waren Peter Veldman en Rinse Dijt. In de voorronde scoorde Veldman 189, 160, 184, 193 en 170. Dijt speelde zijn eerste overkantse toer nooi en haalde 140, 135, 166, 184 en 144. De start van Kooiman was sterk, daarna werd het minder: 194, 140, 165, 191 en 127. Door deze scores zakte het Texelse trio van een eerste naar een vierde plaats. Kees Kooiman had zich echter toch geplaatst voor de kwartfinales, waar 20 bowlers aan deelnamen. Tien daarvan zouden overgaan naar de halve finales. Kooiman gooide drie mooie games (172, 191, 152). Hij plaatste zich hiermee voor de halve finales. Daarin werden twee games gespeeld, waarna de vier hoogst ge plaatsten nog een finaleronde moesten spelen. De start van Kooiman met 216 was schitterend. Ook de tweede game (178) mocht er wezen. In de finalega mes wist hij zijn verworven tweede plaats te handhaven. schorten en truien maakt Astrid Wil kens ook kerstkaarten met borduur- motieven. Voor wie dat zelf wil doen: bij haar zijn ook de kaarten zónder iets erop te krijgen. Ook verkoopt ze exclusieve Amerikaanse stoffen per meter, kartonnen sjablonen van ver schillende figuurtjes en dieren waar leuke versieringen van kunnen wor den gemaakt en zelfmaakpakketten voor kerstversiering. Het is fascine rend om te zien hoe de borduurcom- puter tekeningen op stof tovert. Wie eens wil kijken is welkom na een te lefoontje (02220-5775). Van Nel Sampiemon-van Vliet is een boekje verschenen met tien kinder versjes over dieren. Het is uitgegeven door Castellum BV. uit Alphen aan de Rijn en kost 73,95. De illustraties zijn verzorgd door Dorothé Pauptït. Nel Sampiemon woont sinds vier jaar in De Koog. Eerder zijn van haar drie voorleesboekjes voor kleuters ver schenen. OKTOBER 29 M A B. puzzelrit (snertrit) Toneelvereniging 't Amateurtje speelt in De Waal. 30 M.A.B clubcross in Eierland. Boeren koolrit georganiseerd door Vereniging voor vrienden van het Paard. Inl. A. Eelman-Bakker 2118. NOVEMBER 4 Najaarsvergadering van de Vereniging voor Vrienden van het Paard, inl. 2118. In De Schakel is een bazar ten bate van de her vormde gemeente Den Burg. 5 Toneelverenmg U.DlI. heeft een uitvoering in De Lindeboom. 8 In de L.T.S. is een Rmgavond Hervormde vrouwenvereniging, hierbij komt een gastspreker van de stichting groente en fruit, de avond begint om 20.00 uur. 12 Toneelvereniging De Cocksdorp in Het Eierlandsche Huis Zwarte markt in manege Akenburg 16 In De Kampagne te Den Helder is een optreden van Toon Hermans, waarschijnlijk vaart hier een extra boot voor, inl. 5582. 18 Verkoopexpositie in het gemeentehuis van SOS Wereldwinkel tot en met 6 de cember 20 M.A.B. triocross op het terrein in Ei erland In Klif 12, Den Hoorn: capellakwartet Heren- mettijd 27 M.A.B. puzzelrit (sinterklaasrit). DECEMBER 3 Texels kampioenschap turnen in sporthal Ons Genoegen, 9 In de Kampagne in Den Helder is een op treden van de André van Duin revue, na af loop vaart een extra boot, inl. 5582.

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 9