Cjrocn cZwartrJexeU in het harL, /erkoop Schorren log niet rond Oosterend Present: veertig mille winst Willem-Alexander zette bloemetjes buiten op Texel 1 Doorgereden Natuurgebieden gesloten robleem voor waterschap: Texelaar ernstig gewond bij botsing op Zaandammerdijk Baldadigheid Aanrijding zilandcollege's confereerden Kroonprins Willem-Alexander verbleef afgelopen weekend op Texel en dat bleef niet onopge merkt. In het gezelschap van een groep Leid se medestudenten stortte de prins zich uitbundig in het eilandelijke uitgaansleven. Vooral vrijdagavond was het raak: de kroonprins leefde zich uit in discotheek J'Elleboog en dat zorgde de volgende dag voor de meest wilde geruchten. Toen Willem-Alexander zaterdagavond weer in Den Burg verscheen was de Texelse jeugd gewaar schuwd en stond de prins voort durend in het middelpunt der belangstelling. De 21-jarige zoon van koningin Beatrix komt wel vaker op Texel, maar meestal gebeurt dat tame lijk anoniem. Hij is bijvoorbeeld een regelmatig bezoeker van Texel Airport, waar hij zijn vlieg tuig even aan de grond zet om een kopje koffie te drinken bij de luchthavenmeester. Het opvallen de en luidruchtige studentikoze gezelschap waarmee de kroon prins vrijdag, zaterdag en zondag op Texel rondtoerde, vestigde echter automatisch de aandacht op zich. Het duurde niet lang of Willem-Alexander was als één van hen ontdekt; de voortduren de aanwezigheid van twee veilig heidsmensen op de achtergrond vormden een bevestiging van het idee dat de sterk op de prins ge lijkende jongen inderdaad Willem- Alexander in levende lijve moest zijn. De prins vond zijn „ontmas kering" aanvankelijk niet leuk, zeker niet toen een groep Texe laars in de J'Elleboog het Wilhel mus aanhief. Dat belette hem echter niet om in de discotheek te blijven en net als vele anderen daar flink te feesten. Vele Texelse jongens en vooral meisjes maak ten van de gelegenheid gebruik om een praatje met Alexte maken. Enkelen konden er prat op gaan een biertje met Zijne Ko ninklijke Hoogheid te hebben ge dronken of met hem te hebben geswingd op de dansvloer. Toen de prins en zijn vrienden (twaalf personen) terugkeerden bij de twee blauwe personenbus- jes die zij in het centrum van Den Burg hadden geparkeerd, wachtte hen een onaangename verrassing. De Texelse politie was zonder aanzien des persoons op getreden en had een bon achter de ruitenwisser geschoven we gens foutparkerenOok over dag kon het gezelschap worden gesignaleerd. Zowel zaterdag- als zondagmiddag bijvoorbeeld, ge noot de sigaartjesrokende kroon prins van een lunch in „De Koffiepot" aan de Bmnenburg. Tot genoegen van exploitant Jan Lusthof bestelde de aanstaande koning der Nederlanden een „Uit smijter De Koffiepot". De zaak beleefde zelfs één van de beste dagen van het seizoen. Vrij veel nieuwsgierigen kwamen namelijk toevalligbinnen om iets te eten of te drinken. Het gezelschap verbleef twee volle dagen (vrijdagmiddag gear riveerd, zondagmiddag vertrok ken) op Texel en overnachtte in de Joost Dourlein-kazerne op de Mok. Ï3ÊR jCK^^EPTEMBE^eS^^CTHM DINSDAG 1 NOVEMBER 1988 or advertenties, abonnementen, etc. igeveld Et De Rooy BV, Postbus 11, 1790 AA Den Burg, •foon (02220) 2741, na 18 00 uur 4881 Telefax 02220 - 4111 lactie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon (02220) 2741. ten werktijd deze week tot en met dinsdag a s Tessa de Graaff, Pater Wit- ein 3, 1791 DP Den Burg, telefoon 02220 - 5639 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs /19,80 per kwartaal; los 95 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46 99 17 636 Rabobank nr 36.2C.01 742; NMB nr. 67 34 60.398 Een 26-jarige inwoner van De Koog reed gisteren achteruit vanuit de Duinroosstraat naar de Boodtlaan en raakte daarbij de geparkeerde auto van een 25-jange Cocksdorper. Enke le mensen die daar getuige van wa ren attendeerden de bestuurder daarop, maar deze trok zich daar niets van aan. Zijn kenteken was op genomen en de politie werd in kennis gesteld. Natuurgebieden De Muy en De Bolle- kamer waren tijdelijk opengesteld voor bramenzoeken. Vanaf 1 novem ber zijn ze weer gesloten, met uitzon dering van de groene routes. Het vernielde busje hangt in de takels, klaar om te worden weggesleept. Rechts staat de bij de aanrijding betrokken vrachtwagen Imet bescha digde linkervoorzijde). De ambtstermijn van dijkgraaf J.S. Dijt loopt dit jaar af. Met algemene stemmen beslisten de hoofdingelan den om hem voorherbenoeming bij de Kroon voor te dragen. Met ruime meerderheid van stemmen werd H. Flens als tweede op de voordracht gezet. De benoemingstermijn is zes jaar. Binnenkort komt echter verande ring in het systeem en zullen de wa terschapsbestuurders telkens en tegelijkertijd voor vier jaar worden ge kozen of herkozen, net als de ge meenteraad. Met 17 van de 19 stemmen werd heemraad J. Vermue voor herbenoe ming voorgedragen met als tweede Lees verder pagina 2 Een 45-jarige inwoner van Den Burg moest zondagavond met een zeer ernstig bekkenfractuur en een ge compliceerde beenbreuk naar het Geminiziekenhuis in Den Helder wor den vervoerd, nadat hij op de Zaan dammerdijk bij een frontale autobotsing in zijn voertuig bekneld was geraakt. De brandweer moest er met de rampenwagen aan te pas komen om de man uit diens benarde positie te bevrijden. Er waren geen andere gewonden, de materiële schade was fors. De Oosterend Present-festiviteiten van 4, 5 en 6 augustus hebben een positief saldo van ruim 40.000,- opgeleverd. Aldus maakte het bestuur van de Stichting Oosterend Present vrijdagavond bekend tijdens een redelijk goed bezochte napraata- vond in De Bijenkorf. Na het korte officiële gedeelte ging de videofilm die van het feest is gemaakt ,,in pre mière", hetgeen voor velen een feest van herkenning was. De film is thans op videoband te bestellen. Bij aanvang van de laatste feestavond had het nog ernaar uitgezien dat men nauwelijks uit de kosten zou kunnen komen. „Pas zaterdagavond om ne gen uur kon de penningmeester me dedelen dat het begrote bedrag was overschreden", vertelde voorzitter Wim van Tatenhove. Vandaar dat het Oosterend Present-bestuur geen hoge verwachtingen koesterde over de hoogte van de winst. Toen vrijwel al le rekeningen binnen waren, bleek het financieel resultaat aanmerkelijk gunstiger te zijn uitgevallen. Veel kosten bleken te hoog zijn geraamd. Het saldo had nog iets positiever kunnen uitpakken, als er niet met 3 dagen-kaarten zou zijn gesjoemeld. „De sociale controle in het dorp is ons tegengevallen. Mensen kropen bij de toiletten door de heining en haal den trucjes uit bij de kassa om in de feesttent te komen. We hadden niet gedacht dat Oosterenders zulks zou den doen." Het was het enige min puntje dat het bestuur van het hart moest. Voor het overige werd de medewer king van de dorpelingen geroemd. Dat was goed te zien geweest aan het versieren van het dorp, het enige programma-onderdeel waarvoor geen commissie was ingesteld maar aan de bewoners zelf werd overgelaten. Van Tatenhove: „Dankzij een onge kende medewerking van het hele dorp heeft Oosterend zich geweldig gepresenteerd." Na de festiviteiten begin augustus hebben het bestuur en vaste mede werkers niet stilgezeten. Wekelijks werd vergaderd. Met alle commissies vonden evaluaties plaats, waarbij tal van organisatorische details nog eens aan de orde kwamen. Achter de schermen gaat, ondanks alle ervaring en een strak draaiboek, nog wel eens iets mis. Van grote missers in het programma was echter geen sprake, aldus kon worden geconcludeerd. Voorts waren de afgelopen twee drie maanden hard nodig om het fi nanciële gedeelte naar behoren af te ronden. De aanwezige commissieleden wer den vrijdag- en zaterdagavond (twee de napraatavondl beloond met herinneringsplaquettes. De bestuursleden werden bedacht met De man had het ongeval zelf veroor zaakt. Omstreeks kwart over acht was hij, in zijn bedrijfs-bestelbusje rij dend in de richting van De Waal, in de scherpe bocht ter hoogte van boerderij Ora et Labora door nog on bekende oorzaak rechtdoor gereden. Hij kwam daarbij in botsing met een tegemoetkomende vrachtwagen van een bedrijf uit 't Horntje, bestuurd door een in polder Het Noorden woo nachtige man. Het bestelbusje boor de zich aan de bestuurderszijde in de linkervoorzijde van de vrachtwagen. Beide voertuigen bleven zwaarbe- schadigd op het wegdek staan. De bestuurder van de vrachtwagen kon ongedeerd uitstappen, om vervolgens te constateren dat de ander welis waar bij kennis was maar dusdanig zwaargewond dat hij niet uit het wrak kon worden bevrijd. Dat kon pas toen de rampenwagen was gear riveerd. Brandweerlieden wisten het slachtoffer binnen enkele minuten uit het wrak te halen. De man werd di rect per ambulance naar Den Helder gebracht. Omdat de politie vermoed de dat hij drank had gebruikt, werd in het ziekenhuis een bloedproef ge nomen. Het vernielde busje werd met een takelwagen afgevoerd Ruim een uur na het ongeluk was de weg weer vrij voor het verkeer. de eerste exemplaren van de video film. Geen bestemming Het bestuur heeft nog geen idee hoe het positief saldo zal worden besteed. Suggesties vanuit de bevol king zijn wat dat betreft welkom. In elk geval moet het bedrag ten goede komen aan iets waaraan de hele Oosterender gemeenschap iets heeft. In het verleden werden op deze wijze onder meer het dorpshuis en de mu- zieknis gerealiseerd, en werd grond in de omgeving van het dorpshuis ver worven. Van het geld dat vijf jaar ge leden resteerde, werd de ondergrond van De Bijenkorf gekocht. Nu zal Oosterend weer een kleine vijf jaar geduld moeten hebben, en moet men het voorlopig doen met de her inneringen aan de geslaagde editie 1988. Deze zijn door het echtpaar Meijert en Annemarie Laan uit Oosterend tevens vastgelegd op vide oband. Vanzes uur gefilmd materiaal vervaardigden zij een drie uurs-band. Alle programma-hoogtepunten passe ren hierop de revue, afgewisseld met close-ups van het versierde dorp en haar bewoners. De band is te bestel len voor f35,- (standaardkwaliteit): de reportage is desgewenst ook op duurdere kwaliteit banden verkrijg baar. In het weekend zijn enkele bekeurin gen uitgedeeld wegens baldadigheid. Een tweetal jongens uit Den Burg en De Waal kregen een bon voor open bare dronkenschap, een jongeman uit De Koog werd betrapt op het uit schoppen van een lantaarnpaal en een 17-jarige inwoner van Oudeschild kreeg een bekeuring voor het afste ken van vuurwerk. In de Emmalaan werd een 47-jarige man uit Rijswijk aangehouden die te veel aan Bacchus had geofferd. Na twee blaastesten en een bloedproef kreeg hij een rijverbod van acht uur. verkoop van de Schorren door het Waterschap Texel aan de reniging tot behoud van Natuurmonumenten heeft nog steeds i beslag niet gekregen. De afhandeling van de transactie, larmee rond f 900.000,- is gemoeid, stuit op de provincie die t dusver heeft geweigerd subsidie aan Natuurmonumenten uit keren, zodat deze vereniging de koopsom niet kan voldoen. aldus deelde dijkgraaf J.S.Dijt desge vraagd mee. Polder houdt wegen De gemeente Texel gaat ermee ak koord dat het beheer van de water schapswegen (het grootste deel van de wegen in het buitengebied) niet wordt overgedragen aan de gemeen te. Dit ondanks het feit dat de rijkso verheid vindt dat het beheer bij de op handen zijnde herziening van het wegenbeheer in Nederland een taak moet worden van rijk, provincies en gemeenten. Het Waterschap wil de wegen graag blijven behartigen om dat dit in combinatie met de andere beheerstaken op efficiente wijze kan gebeuren. Dat geldt echter alleen als men aanspraak kan blijven maken op waardevaste bijdragen voor de wegen op basis van 1986. De discussie is dus weer open als dat laatste misloopt. Geen functiewaardering Het Waterschap heeft de salariëring van zijn personeel herzien. De dienst hoofden worden worden nu betaald volgens schaal 13 (was 12) en de mensen van de buitendienst volgens schaal 4 (was 3). Met name in de buitendienst waren op salarisgebied nogal wat onbillijkheden geconsta teerd, die nu zijn rechtgetrokken. De salarisaanpassing komt neer op een verhoging van 2,55%. Het dagelijks bestuur heeft afgezien van de moge lijkheid om de organisatie aan een functiewaarderingsonderzoek te on derwerpen. De voordelen daarvan wegen niet op tegen de spanningen, onrust en rompslomp die zo'n onder zoek met zich meebrengt. Bij een zeer groot personeelsbestand zou het anders kunnen liggen, maar het wa terschap heeft slechts 21 medewer kers en het functioneren van die organisatie is ook wel zonder functie waarderingsonderzoek te beoordelen. De ingelanden gingen er donderdag dan ook mee akkoord dat het Bezol digingsbesluit Burgerlijke Rijksambte naren 1984 zonder functiewaardering van toepassing wordt verklaard op het personeel. Het dagelijks bestuur werd gemachtigd tot verdere uitwer king en plaatsing van het personeel op de diverse functieniveaus. Op de kruising Gasthuisstraat/De Zes vond donderdag een aanrijding plaats toen een 40-jarige vrouw uit Den Burg in een Volvo de bocht te ruim nam en de Mercedes van een taxibe drijf uit Den Burg raakte. Deze wagen liep plaatschade op. Op dezelfde dag vond ook een aanrij ding plaats op de kruising Waalder- weg/Meyertebosweg toen een 47-jarige inwoner van Den Burg in een BMW linksaf wilde slaan en daarbij een 16-jarige Oosterender op een bromfiets over het hoofd zag. Er vielen geen gewonden. De bromfiets was echter total loss en de BMW had deuken over de gehele linker zijde. provincie heeft blijkbaar moeite t deze zaak. Hetwaterschaps- ituur gaat ervan uit dat het pro em vroeg of laat zal worden gelost, maar voelt zich weinig ge- kig met de financieel onzekere si- itie waarin men door deze gnatie is komen te verkeren. Bij opstellen van de begroting weet n niet of met de negen ton (en rente daarvan) rekening moet rden gehouden. k door een andere oorzaak levert maken van de begroting proble- n op want nog steeds is onbe- id in hoeverre gerekend kan rden op uitkeringen voor de zee- terkeringen. Al een paar jaar is >r dit doel geen uitkering ontvan- i, maar wel een voorschot. Dit r is zelfs dit voorschot nog niet ierweg :e financiële problematiek kwam iderdagavond even ter sprake in openbare vergadering van hoofdin- anden. In verband met de finan- e onzekerheid staan de uwbouwplannen van het Water- jpiap momenteel op een laag pitje, )e voltallige colleges van b en w fan de vijf Waddeneilanden ver iaderden donderdag en vrijdag )p Texel. Het was de jaarlijkse Naddenconferentie die bij toer beurt op een der eilanden wordt gehouden en waarbij onderwer ken die voor alle eilanden belang- ijk zijn, worden besproken met Ie bedoeling tot een gezamenlijk tandpunt te komen. Het gezel- chap bestond niet alleen uit burgemeesters en wethouders, naar ook uit echtgenoten en be- ïeleidende ambtenaren, totaal bngeveer vijftig personen. Allen verden ondergebracht in de ho- els Rebeccaen „De WaeT'in )e Waal. Tijdens de (besloten) •ergaderingen van de Wadden- bestuurders werd onder meer gesproken over de wettelijke in- trumenten waarmee de rijkso- 'erheid de natuurlijke waarden •an het waddengebied wil be- chermen en de onderwijsproble- natiek. Het ontspannende clement ontbrak niet. Het gezel- chap vermaakte zich onder an- iere kostelijk bij een Warenar"-maaltijd in Klif 12 in )en Hoorn. Cor van Heerwaar- len en zijn medewerkers hadden laarbij gezorgd voor een speciaal 'oor deze gelegenheid gemaakt nogramma, waarin meerdere ei- mdbestuurders spottend op de 'orrel werden genomen. Er werd batuur lijk ook kennis gemaakt net Texels jongste aanwinst, het wemparadijs. De foto toont de onferentiegangers bij de touring- 3r van Robert Aris van Boven, aarmee zij een rondrit over het iland maakten.

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 1