Reconstructie leverde 177 nieuwe woningen op raai staaltje dorpsvernieuwing afgerond Deel van bewoners Schilderend naar Pater Witteplein :R 1! NSDAG 1 NOVEMBER 1988 TEXELSE COURANT PAGINA 7 elen sn he Mki alwaï er 1 irkijkje vanaf de Keesomlaan naar de jongste uitbreiding van het Pater Witteplein. Links op voorgrond de nieuwe premie A-koopwoningen, daarachter de iidentiek ingedeelde ningwet-woningen. Rechts de garages die later aan het plan werden toegevoegd en een af- rstameiding vormen voor de tuinen van de bewoners van de Molenstraat. Verhuiswagens reden de afgelopen dagen af en aan op het Pater Witteplein. Donderdag werden daar namelijk de laatste nieuwe woningen opgeleverd. Daarmee kwam een einde aan een ingrijpend nieuwbouwproject rond de roomskatholieke kerk van Den Burg. In vijf jaar tijd onderging het gebied dat wordt omsloten door de Molenstraat, Keesomlaan, Hollewal en Weststraat („reconstructiegebied RK-kerk") een complete gedaanteverwisseling. De „gaten" in dit deel van Den Burg werden opgevuld met 77 nieuwe woningen en tien garage boxen. „De absolute limiet, het resultaat van voortdurend passen, meten en veel, héél veel praten", aldus de betrokken gemeenteambtenaren (Commijs, Smit) en verantwoordelijke wethouder (Schilling). Met hen wordt teruggeblikt op de thans afgeronde reconstructie en komen nieuwe voornemens ter sprake. in in augustus 1982 de voormali- supermarkt van Maas op de hoek ststraat/Gravenstraat door brand rd verwoest, raakten de al enkele en bestaande plannen voor sane- g van de buurt in een stroomvers- ling. Eind december van hetzelfde r kwam de beschikking van het rond, zodat in 1983 de eerste nfase kon worden uitgevoerd. Fa- 1 behelsde de bouw van zestien woningen (zeven hat-eenheden en negen woningwet-woningen) op de „Maasvlakte", op de plaats van de afgebrande supermarkt dus. Later in dat jaar (september) werd fase 2 op gestart: realisatie van 11 hat's en 11 woningwet aan de Weststraat. De saneringsplannen dateren van 1980 en hebben van meet af aan be trekking gehad op het gebied dat nu is vernieuwd. Geschatte kosten: ƒ2,1 miljoen. Toen al stond het ingrijpende karakter van de reconstructie vast. Het oude Meubelhuis Texel aan de Hollewal bijvoorbeeld zou moeten worden afgebroken. Datzelfde gold voor enkele nog in bedrijf zijnde, maar in slechte staat verkerende boe renschuren. Met bijna alle bewoners van de Molenstraat en Weststraat zouden onderhandelingen moeten worden gevoerd over de verwerving van particuliere grond. Ook het kerk bestuur was partij, want een groot deel van de pastorietuin moest plaatsmaken, evenals het kosterswo ninkje aan de Molenstraat. Onderhan deld werd ook met ondernemer Joop Maas van de „4=6"-supermarkt. Al met al zat er in eerste instantie weinig schot in de uitvoering van de plannen. Mede kwam dat ook door dat de gemeentelijke aandacht ge vestigd was op nieuwbouw in de gloednieuwe buitenwijk „De Mars". Gaten opvullen In 1982 was er een wisseling van de wacht op bestuursniveau. Het nieu we college van B en W was er voor stander van om eerst de „gaten" in de dorpskern op te vullen en pas la ter de toegewezen bouwcontingenten volop te gebruiken voor de buitenwij ken. Voorbeelden van deze strategie zijn (naast het Pater Witteplein en omgeving): de „Krakeling" (waarmee het laatste braakliggende terrein in de wijk noord-west van Den Burg werd bebouwd), acht woningwetwoningen aan de Stolpweg in Den Hoorn en het woningbouwproject aan de Mul derstraat in Oosterend. Enkele maanden nadat het nieuwe college was aangetreden, zorgdede brand bij Maas ervoor dat de ge noemde saneringsplannen plotseling weer zeer actueel werden. De ge meente werd daarbij door VROM op het goede spoor gezet. Van die zijde werd namelijk gewezen op het be staan van een rijksregeling „re constructie en sanering" (later het provinciale fonds „stads- en dorps vernieuwing") Deze regeling diende ter stimulering van vernieuwing van stads- en dorpskernen en kwam erop neer dat de overheid 80 procent van de grondaankopen zou subsidiëren (mits daarvoor redelijke prijzen zou den worden betaald). reaus (Zeeman en Jan Visser/c.q. Bouwfonds Nederlandse Gemeenten). uiteindelijk kon worden verworven. Inmiddels was het echter al augustus 1987. Wijzigingen Inhoudelijk werd het plan enigszins gewijzigd. Eerst zouden namelijk al leen woningwet-woningen worden gebouwd. Besloten werd om ook pre- miebouw toe te passen: 50 procent premiekoop A en 50 procent woning wet, hetgeen beter haalbaar bleek. De aantallen zouden zich in de vol gende vijf jaren echter nog wijzigen. De oorspronkelijke plan-opzet ging namelijk uit van 54 (4- en 5-kamer- )woningen, zonder garageboxen en op dezelfde plaats waar de huizen nu werkelijk zijn gebouwd, 'n Ruime op zet dus, maar ook daarvan moest na enige tijd worden afgeweken. Dat was een financieel verhaal. Gezien de stijgende grondkosten en limitering van de stichtingskosten moesten er méér woningen worden gebouwd om de prijzen van de huizen te kunnen drukken. Om toch niet al teveel aan kwaliteit te moeten inleveren, moest de gemeente financieel het onderste uit de kan zien te halen. Alle denkba re mogelijkheden om ergens geld los te peuteren werden aangegrepen. „We hebben er vreselijk voor moeten zweten, maar achteraf hebben we het maximum eruit weten te slepen." Zo was het bijvoorbeeld mogelijk om dankzij een gezamenlijke inspanning met de woningbouwvereniging lagere huren te bewerkstelligen. Voor het verwerven van grond en opstallen werd in totaal ƒ1,3 miljoen subsidie verkregen. Uitgeknepen Erkend wordt dat sprake is van een „uitgeknepen" plan. „Die 77 wonin gen plus garages is de absolute li miet. Anders hadden we moeten gaan stapelen." De term „uitgeknepen" geldt niet al leen voor de minder ruime opzet. Ook op allerlei voorzieningen en de tails moest worden bezuinigd om bin nen de stichtingskosten te kunnen blijven. Wethouder Daan Schilling; „De aannemers hebben er niet veel aan verdiend, maar de kwaliteit heeft daaronder niet te lijden gehad. Texel se aannemers zijn niet de gemakke- lijksten als het op prijsonderhandelingen aankomt, maar wat betreft de kwaliteit van de af werking moet ik ze complimenteren. Er wordt in deze jaren tachtig prima gebouwd." In het reconstructiegebied werd ge bouwd door drie aannemersbedrijven (Drijver, Visser en Duin) op basis van tekeningen van twee architectenbu- Snelheid Schilling zegt zeer tevreden te zijn over de snelheid waarmee de gehele reconstructie is volbracht. Telkens gesteund door een instemmende ge meenteraad kon alwéér een fase worden gerealiseerd. Snelle besluit vorming was ook noodzaak, want met het verkrijgen van 's rijks wo ningcontingenten mag nimmer wor den geaarzeld. Welke gemeente geen uitgewerkte plannen op papier heeft staan en/of de zaakjes niet goed voor elkaar heeft, loopt het grote risico achter het net te vissen. Of men krijgt te weinig contingenten toege wezen, öf er gaan niet benutte con tingenten verloren. De gemeente heeft in ambtenaar volkshuisvesting Jan Commijs een specialist in huis die zelden ofnooit een contingent aan zijn neus voorbij ziet gaan. Vier van de zes nieuw opgeleverde woningwet-woningen aan het Pater Witteplein worden betrokken door bewoners van de nutswoningen aan het Schilderend. Deze in eigendom van de Woningbouwvereniging Texel zijnde huisjes staan zoals bekend op de nominatie om te worden gesloopt. In de loop van volgend jaar zal in opdracht van de WBV Texel met nieuwbouw op dezelfde plaats worden begonnen. Éénmaal dreigde dat risico tijdens de afgelopen vijf jaar Dat was in 1986, toen als gevolg van een onteige ningsprocedure niet verder kon wor den gebouwd achter de RK-kerk. Als de bliksem moesten toen de daarvoor geplande contingenten worden veilig gesteld: ze werden overgeheveld naar De Mars. Fase 4 van de reconstructie werd hierdoor met een jaar vertraagd. De onteigeningsprocedure was het gevolg van het enige geval waarin de gemeente niet met omwonenden tot overeenstemming had kunnen komen. De aan de Molenstraat wonende fa milie Peet-Witte weigerde principieel om een groot deel van hun tuin te verkopen, welk bedrag de gemeente ook bood. De rechter stelde de ge meente in het gelijk, zodat de grond Ook menige andere woningbezit ter/grondeigenaar huiverde bij de ge dachte huizen in de achtertuin te zien verrijzen. De emotionele aspec ten maakten de onderhandelingen er vaak niet eenvoudig op. Voor het ge meentelijk grondbedrijf was het niet altijd uitsluitend een kwestie van af kopen, in een aantal gevallen moest ook voor vervanging worden gezorgd. Met een bewoner van de Molenstraat bijvoorbeeld, van wie een deel van de tuin moest worden verworven, raakten de onderhandelingen in een impasse. Uiteindelijk verhuisde de be woner en kocht de gemeente diens huis. Een ander voorbeeld was het huis van een bewoonster van de Weststraat, die daar al lang woonde. Het huis verkeerde nog in redelijke staat, zodat kon worden overwogen om het te laten staan en pas over enige jaren te vervangen door nieuw bouw. Gewenst was dat eigenlijk niet en tenslotte werd overeengekomen dat de vrouw in kwestie vervangende woonruimte op een steenworp af stand kreeg. Voorts liggen de verhui zingen van de supermarkt Maas (naar de Vogelenzang) en de meubel zaak Oosterhof (naar de Parkstraat) nog vers in het geheugen. Kerk zonder toren.... De onderhandelingen over de kerkelij ke eigendommen vormen een hoofd stuk apart. Het lokale parochiebestuur stelde zich soepel op, maar met heubisdom Haarlem verliepen de contacten zeer moei zaam. Het belangrijkste punt was wel dat de bouwkundige afdeling van het bisdom op het kerkgebouw wilde be zuinigen. Overwogen werd zelfs om de kerktoren af te brekenEn dat terwijl de gemeente voor de kerk een centrale plaats in het plan had inge ruimd. Om het monumentale karakter van het kerkgebouw te garanderen, werd het pand op de gemeentelijke monumentenlijst gezet. Voorts ver plichtte de gemeente zich om de kerkmuur op te knappen. Enfin, ook deze onderhandelingen werden tot een goed einde gebracht, waarna het grote passen en meten kon beginnen. Met bouwstroken en straten (zoals de Hollewal) moest worden geschoven, maar aan de uit eindelijke situering van de te bouwen woningen werd niets veranderd. Lees verder pagina 9 plek zes jaar later. Rechts onderin de vorige weekopgeleverde huizen, waarmee de reconstructie werd afgerond. (Foto: Arend Courant) Nij- Het reconstructiegebied zoals dat er begin september 1982 bijlag. Te zien zijn onder meer de restanten van de in as gelegde ,A=6"-supermarkt, waardoor de plannen voor dorpsvernieuwing in een stroomversnelling werden gebracht. (Foto: archief gemeente TexelI

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 7