Cjrocn '^wartsjexels in het Texelse" vergoeding randweer toch accoord I Bungalows inplaats van appartementen bij de Nikadel EERSTE PAAL VOOR SKILDER SPORTZAAL Rabobank Q Jarino wijzigt plan: Een taxi voor half geld? Loodsmansduin Weekendmenu Gemeentegarantie voor lokale omroep h/dA-fractie tegen jitbreiding museum astoor Persoon )verleden Keurige aanrijder PENSIOEN EN DE FISCUS hpGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.331 VRIJDAG 11 NOVEMBER 1988 ledactie. Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Oen Burg, telefoon 02220-2741 luiten werktijd deze week tot en met dinsdag a s Harry de Graaf Pelikaan- fig 75, De Koog, telefoon 02228 - 266. bor advertenties, abonnementen, etc.: sngeveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, ilefoon (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. Telefax 02220 - 4111 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs /19,80 per kwartaal; los 95 cent Postgiro 652. Bankrelaties; Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742, NMB nr. 67.34.60.398. lemeente Texel mag een uniforme uurvergoeding bij brand- lestrijding invoeren. Dit is beslist door de Lokale Advies- en Ar- itragecommissie. Hiermee wordt afgeweken van het landelijke lodel waarin staat dat de vergoeding verschilt al naar gelang de ang. In de raadsvergadering van dinsdagavond spraken de aadsleden hun waardering uit voor dit besluit. stichting Lokale Omroep Texel kreeg emeentegarantie voor een lening, let uitzondering van Erna Eelman VVD) vonden alle raadsleden dat de >kale omroep op deze wijze een ans moest krijgen. e Vereniging van Nederlandse Ge- ieenten (VNGI had een advies uitge- acht over een nieuwe rgoedingsregeling voor vrijwilligers ij de gemeentelijke brandweer. In de lOdel-regeling is opgenomen: een iste vergoeding per kalenderjaar, :n tot de lagere rangen beperkt be- ag voor oefeningen en cursussen een voor iedere vrijwilliger geiden- vergoeding voor daadwerkelijke andbestrijding en hulpverlening. De- bedragen verschillen in hoogte al iar gelang de rang. Ie PvdA-raadsleden stemden dins- gavond tegen het voorbereidings- lesluit voor uitbreiding van het grarisch Museum te De Waal. Het useum, dat te kampen heeft met imtegebrek, wil naar achteren uit- eiden. e PvdA-fractieleden vinden dat een antasting van de typische „open :ructuur" van het dorp. Volgens het estemmingsplan mag de ruimte ach- 3r het museum niet worden be- ouwd. Eén van de omwonenden eeft al aangekondigd een schade- laim in te zullen dienen als via een rtikel 19 procedure uitbreiding van et museum wordt toegestaan. 'ij plotseling is dinsdagavond op 9-jarige leeftijd de heer C.P.G. Per- Jon overleden, emeritus-pastoor 6n de Joannes de Doper-parochie Den Burg. omelis Persoon werd op 21 oktober 399 geboren in Schiebroek in Zuid- olland. Op 29 mei 1926 werd hij it priester gewijd en was vervolgens ipelaan in Alkmaar en Amsterdam, gaand 29 april 1949 werd bij be- Jemd tot pastoor van de de paro- lie in Den Burg als opvolger van astoor Gussenhoven in de tijd dat J Texel drie r.k. parochie's zelfstan- '9 functioneerden. 1968 ging hij met emeritaat en 'erd opgevolgd door pastor P. Kolk en. Hij bleef echter op Texel wo rn, waar hij zijn gouden en amanten priesterjubileum beleefde, h van de belangrijkste activiteiten an pastoor Persoon was de stichting an het r.k. rusthuis Sint Jan, dat 'rees naast de pastorie in de Mo lstraat en later werd vervangen oor nieuwbouw aan de Beatrixlaan. dat verzorgingstehuis overleed de ad-pastoor dinsdagavond, nadat hij diezelfde dag wegens ziekte was Pgenomen. De gemeenteraad wilde wel een per rang verschillend vast bedrag per jaar geven, maar wil bij daadwerkelijke brandbestrijding een gelijke vergoe dingen voor alle leden van het korps. Dat deel van het werk levert immers het meeste gevaar op voor demensen in de lagere rangen, die brandende gebouwen binnengaan. Voor het deelnemen aan oefeningen wordt op Texel geen aparte vergoeding gege ven. Wel wordt jaarlijks een bedrag gereserveerd voor bijzondere perso- neelsactiviteiten. Steun van links „Mijn fractie is verheugd over de goedkeuring. Met steun van links hebben we dit erdoor gekregen", al dus Gerbrand Poster (Texels Belang). De CDA-fractie protesteerde tegen deze uitlating. „Wat verstaat u onder links? Wij hebben ook meegewerkt", aldus Ate Rienstra. Tine Krijnen-Baijs (Texels Belang) was blij dat de onder handelingen in een goede sfeer wa ren gevoerd. Apartheid Gerard van der Kooi (PvdA) vond het jammer dat gemeente Texel niet deel wil nemen in de vereniging Lagere Overheden Tegen Apartheid (LOTA). „U vindt het een rijksaangelegenheid, maar doen andere gemeenten die zich wél bij deze vereniging aanslui ten dan iets dat niet mag?" Wethouder Zegers verklaarde dat ge meenten wel degelijk zelf iets mogen ondernemen, maar het leek hem niet verstandig om „aparte groepjes" te vormen. Hij dacht dat de meningen over apartheid bij alle raadsleden wel hetzelfde zouden zijn. Alweer Drijver? Poster vond het vreemd dat hij bij de aanbesteding van het voegwerk voor de CVO-school de naam van de firma Drijver tegenkwam. „Ik zie steeds maar de naam van die firma. Ik heb niets tegen dat bedrijf hoor, maar er is ons beloofd dat ook andere aanne mers zouden worden aangetrokken voor werkzaamheden". Zegers legde uit dat de CVO-school bij het bijzon der onderwijs hoort en dus niet ge meentelijk is. „We hebben er geen snars mee te maken,al laten ze het bakker Timmer doen. We moeten al leen het geld beschikbaar stellen", al dus de wethouder. Logopedie De nieuwe regeling voor schoollogo- pedie zal geen afbreuk doen aan de kwaliteit van de voorziening. Onder wijsgevenden zullen wel eerder zelf gebreken moeten signaleren. Gerard van der Kooi vroeg of een cursus voor leerkrachten kan worden geor ganiseerd, eventueel in samenwerking met de logopedisten op Texel. Zegers wilde dat zeker in gedachten houden. „Er is al gesproken over een training voor leerkrachten, maar die willen daar nu nog niet aan. Ze hebben al zoveel cursussen". Hoeveel geld de maatregel de gemeente gaat opleve ren is nog niet vast te stellen. Pas als de wachtgeldverplichtingen zijn geïn ventariseerd kan een schatting wor den gemaakt. Zegers vermoedde dat het enkele tienduizende guldens zou opleveren. „Maar van dat geld zullen eventuele aanpassingen in de scholen worden betaald, zodat de logopedi sche behandelingen daar kunnen worden uitgevoerd", aldus de wet houder. SLOT De Stichting Lokale Omroep Texel vroeg per brief om gemeentegarantie voor een lening van fl 30.000,-. Met dit geld zal apparatuur worden aan gekocht en interne verbouwing wor den bekostigd. De CDA-fractieleden aarzelden. Het totaalbedrag aan in vesteringen viel hen tegen en ze had den hun twijfels over de kans van slagen van de omroep. In een aanvullende informatie over de exploitatie staat dat de uitgaven van SLOT zijn verhoogd met f17.000,-en dat deze kosten zullen worden ge dekt door een nieuwe, nog te realise ren inkomstenpost. Erna Eelman-van der Kooi (VVD) wilde weten of SLOT deze inkomstenpost alhard kon ma ken. „Als ik nu accoord ga, wil ik niet later alsnog terugkrabbelen. Ik kan hier zo niet mee instemmen". Dirk Terpstra (PvdA) had begrip voor de wijzigingen in de begroting. „Het is moeilijk om die vast te stellen van uit een totaal nieuwe situatie en dan zijn wijzigingen logisch. Jammer van dat „pissige" ingezonden stuk van SLOT in de krant, maar wat ons be treft zijn de goede verhoudingen daardoor niet verstoord". tjJ De eerste paal wordt de de zachte veengrond van Oudeschild ingedreven. De bouw van de veelbesproken sportzaal bij dorpshuis 't Skiltje in Oudeschild is woensdagmiddag offi cieel van start gegaan door het feestelijk heien van de eerste paal in aanwezigheid van de bouwcommis sie, het dorpshuisbestuur en andere genodigden. De plechtigheid werd uitgevoerd door voorzitter Ruud Boom van de bouw commissie, nadat hij de eerste paal had voorzien van een tekst waarin de trots op dit projekt van samenwer king tot uitdrukking kwam. Die trots was terecht want niet al leen heeft de Oudeschilder gemeen schap een financieel aandeel geleverd van niet minder dan f 130.000,- maar ook steekt een flinke ploeg op elk vrij moment de handen uit de mouwen om het projekt tegen zo laag mogelij ke kosten tot een goed eind te bren gen. Er is al 1500 uur vrijwilligerswerk verricht, goed ge coördineerd door Gré en Koos Ze gers. Voldaan In een toespraakje zei Ruud Boom er voldaan over te zijn, dat Oudeschilder bedrijven een belangrijke rol spelen bij de bouw van de sportzaal. De bouw is gegund aan de laagste in schrijver, het Bouw- en Timmerbedrijf Visser en de staalconstructie komt van Hans Boom. Klaas Veenbaas (voorzitter van de Gemeenschap Ou deschild) hoorde ook tot de inschrij vers, maar zeer tot zijn spijt ging het werk aan zijn neus voorbij omdat hij f 3500,- te duur was, op een totale aanneemsom van rond vier ton. Als vrijwilliger en dus voor niets werkt Veenbaas echter toch aan de sport zaal mee De offciele paal van woensdag was de eerste van totaal 66 stuks, in lengte variërend van 4 tot 8,5 meter omdat de vaste grond onder de veen laag een sterk hellend verloop heeft. De inrichting en andere bijkomende kosten meegerekend zal de Oude schilder sportzaal uiteindelijk f 630.000,- kosten. Als de winter niet streng en langdurig wordt, zal de bouw begin mei zijn voltooid. Een vrachtwagen van een loonwerk- bedrijf uit Oosterend raakte dinsdag een in de Waalderstraat geparkeerde Renault 5 personenauto. Daarbij ont stond plaatschade aan laatstgenoem de wagen. Een voorbijganger dacht dat de vrachtwagenchauffeur er van door ging zonder zich bekend te ma ken en deed daarvan aangifte bij de politie Direkt daarop bleek echter dat de chauffeur zich keurig had gedra gen door een briefje onder de ruiten wisser van de Renault te stoppen en vervolgens de politie te verwittigen. Ruud Boom voorziet de paal van een passen de tekst. Projektontwikkelaar Jarino wil zijn plannen voor de bouw van 144 ap partementen in het zg. artikel 11-gebied bij de Nikadel in De Koog ingrijpend wijzigen: inplaats van ap partementen zouden er bungalows moeten komen. De zaak is planologisch nog niet ge regeld, maar van gemeentewege is er positief op gereageerd en het ziet er naar uit dat ook de provincie geen bezwaren zal hebben. Aldus werd in de rondvraag van de raadsvergadering van dinsdag meege deeld door wethouder Daan Schilling, naar aanleiding van vragen van Ger brand Poster. Die vreesde al voor een voorkeursbehandeling van Jarino. „Kan iedereen zoiets zomaar omruilen of heeft alleen Jarino dat recht?" Wethouder Daan Schilling vond dat iets „te simplistisch" voorgesteld. Hij legde uit dat de oorspronkelijke plan nen van Jarino practisch rond waren, volgens de projektontwikkelaar ook in financieel opzicht. Een paar maanden geleden had het bedrijf echter het gemeentebestuur benaderd met een gewijzigd plan. Bij b en w was dat niet in slechte aarde gevallen en af gesproken was dat Jarino het verder zou uitwerken. Inmiddels heeft ook de raadscommissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid er (in besloten bij eenkomst) onder voorbehoud een po sitieve mening over gegeven en het college gemachtigd verder te gaan met de voorbereiding. Ook de provin cie was niet afkerig. Het is de bedoe ling het uitgewerkte plan voor het eerst in het openbaar te presenteren in de volgende vergadering van de raadscommissie. De inwoners van De Koog zullen daar in het bijzonder bij worden betrokken. Om die reden wordt de vergadering in De Koog ge houden. Face lift Het college vindt dat het gewijzigde plan veel meer alure heeft dan het oude. Uitvoering ervan zou een „face lift" betekenen voor het thans niet erg fraaie De Koog, met name voor de Nikadel en omgeving. Naar aanleiding van andere vragen van Poster werd door het college meegedeeld dat het thans nog erg hobbelige vernieuwde wegdek van de Bernhardlaan moet „bezakken" en straks zeker egaal zal zijn. Dat geldt ook voor het trottoir. De lantaarns in de Kantoorstraat, die thans bijna allemaal kapot zijn, zullen worden gerepareerd. Peter Bakker informeerde of bij de aanbesteding van werkzaamheden aan straten en wegen een maximum termijn wordt afgesproken, waarbin nen het werk moet worden voltooid. Aanleiding voor de vraagwas de vol gens Bakker veel te trage voortgang van de herbestrating van de Ko- gerstraat. Van bewoners had hij ge hoord dat daar op sommige dagen maar een paar mensen aan het werk zijn. Wethouder Barendregt wist het niet maar beloofde er later op terug te zullen komen. Zonder licht Riet Huitema klaagde dat zeer veel fietsers in Den Burg bij duisternis zonder licht rijden. Ze brengen zich zelf en anderen daardoor in groot ge vaar omdat ze makkelijk worden aangereden door automobilisten die hen veel te laat opmerken. Niet al leen jongeren maar ook volwassenen maken zich hieraan schuldig. Dat konden de wethouders bevestigen. Volgens Zegers rijden zelfs oud raadsleden zonder licht... De burge meester beloofde hierover met de po litie te zullen praten maar hij zag ook een taak voor de scholen. Baarmoederkanker Het bevolkingsonderzoek naar baar moederhalskanker wordt anders op gezet. De te onderzoeken vrouwen zullen door de gemeente worden op geroepen, maar het onderzoek zelf zal door de huisarts worden uitge voerd. Volgens Erna Eelman-van der Kooi zijn de Texelse huisartsen van dat laatste zelf nog niet op de hoog te, zodat het tijd wordt om hen te in formeren. Financiële zekerheid voor later en een fiscale aftrekpost voor 1988. Wij adviseren u vrijblijvend over de mogelijkheden. Telefoon 02220 - 4341 Na kantoortijd: 4894 - 4389 of 5622 ZIE ADVERTENTIE ELDERS IN DEZE KRANT Lamsvlees pasteitje Cordon Bleu witlof uit de oven haricot verts bloemkool hollandaisesaus gemengde sla, frites gebakken aardappeltjes Coupe Dame Blanche f27,50 pp. U laat uw eigen vrouw toch niet op zondag in de keuken staan? Den Hoorn, telefoon 02226 - 590

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 1