F= Industrieterrein Oudeschild de waarschijnlijke lokatie van overdekt overslagstation bezoek vuilverwerkingsinstallaties verhelderend Agressieve wedstrijden in basketballcompetitie Zwemclub naar Marinebad „Juttersrit" van „De Blijde Rijders" Actuele veevoeding Volgens TOEGANG BRUG ALLEEN VOOR HUISVUIL AUTOS PAGINA 7 tewerken Piet Plug is de in Amstel veen gehanteerde verwerkingsmethode ook financieel voordeliger dan die in Volendam en Medemblik. „De exploitatie van een systeem met losse containers (zoals in Amstelveen) is gunstiger dan af voer met gesloten trailers. Belangrijk is ook dat het werken met containers minder kwetsbaar is." Plug's collega Leek uit Volendam be weerde echter het tegendeel. Plug: „Hij heeft ongelijk. Volendam heeft gewoon geroeid met deriemen die het had; ze konden bij toeval die loods krijgen en hebben daar hun overslagstation en afvoermethode aan aangepast. Best mogelijk dat ze nog geen storing hebben ondervon den, maar op zich is de Volendamse situatie natuurlijk ontzettend kwets baar. Ze hebben één oprijconstructie, één bak waarin kan worden gestort, enzovoort. Je kunt beter een vaste constructie hebben met tenminste twee bakken. Als er dan eens een technisch mankement optreedt, kun je probleemloos overschakelen." Volgens Plug staat het Amstelveense overslagstation model voor het te bouwen Texelse station. Het systeem is goed en relatief goedkoop, terwijl de half open constructie eveneens goedkoper is dan een overdekt stati on. „Verwarrend" Het ontging de directeur gemeente werken enigszins dat meerdere aan wezige eilandgenoten het niet zo erg zouden vinden als voor een iets duur dere oplossing (namelijk gehele of gedeeltelijke overkappingl zou worden gekozen. De wethouder, enkele raadsleden, en zeker ook de Oude schilders vonden met het oog op het zwerfvuil zo'n overkapping wel op zijn plaats. Toen Volendam aan de beurt was, werd dat idee steeds sterker. Raadslid Nel Eelman-van 't Veer (CDA): „Overkappen moeten we zien als een lange termijn-oplossing. Het kost wel een paar centen, maar zo'n gebouw zet je voor 25, 30 jaar neer en op jaarbasis valt het dan wel mee. De oplossing spreekt mij' bovendien aan omdat overkappen milieu vriendelijk is, en dat is op den lange duur ook nooit weg." Anderen (onder wie wethouder Schilling) lieten zich in soortgelijke termen uit. Oudeschil der Hans Boom gekscherend: „Die overdekking van de compostering moeten we gewoon over het over slagstation maken, dan moet Plug die compostering verder maar laten rusten.' Plug liet echter blijken gefixeerd te zijn op de half open Amstelveense oplossing: hij noemde tijdens zijn af sluitende toespraakje op de terugreis het bezoek aan Volendam dan ook „verwarrend". Te verwachten valt daarom dat intern nog wel een stevig robbertje wordt gediscussieerd. De eerste wedstrijd vrijdag in de ei landcompetitie basketball was niet alleen spannend maar ook behoorlijk agressief. Vespertina en B&M haal den het onderste uit de kan. Aan vankelijk waren ze behoorlijk aan elkaar gewaagd. Maar Vespertina groef door conditiegebrek zijn eigen graf. Eindstand 16-27. In de tweede wedstrijd was het team van de Oranjeboom niet tegen het geweld van de Sportshop bestand. Oranjeboom moest met een gebogen hoofd en een 34-3 nederlaag het veld verlaten. De derde was tussen Hotel Opduin en Damesmode Moer beek. De laatsten zorgden voor aar dig wat sfeer in de zaal, maar vergaten daardoor te presteren. Dit resulteerde in een eindstand van 30-12. Dikke Mik en Pilaar sloten de avond af. De Kogers hadden een ge heim wapen meegebracht: Edgar Kik kert. Helaas was zijn naamgenoot Nico Kikkert van de Pilaar beter in gespeeld. Deze maakte het grootste deel van de punten bij de Pilaar. Uit eindelijk resulteerde dit in de eindstand 16-12. Uitslagen: Vespertina-B en M 16-27; Sportshop- Oranjeboom 24-3; Hotel Opduin-Damesmode Moerbeek 30-12; Dikke Mik-De Pilaar 12-16 Programma: 20.30 uur Paracentrum-Vespertina 21.00 uur Moerbeek-Oranjeboom 21.30 uur Sportshop-Twaalf Balcken 22.00 uur Mantje Sport-'t Asiel. Foto boven: het half open overslagstation in Amstelveen. Vrachtwagens kunnen aan de voorzijde van het hoge gebouw dat bovenaan een hel ling ligtI oprijden en hun lading storten In containers in de ruimte onder het station De containers worden vervolgens beneden op opleggers ge laden en afgevoerd. Foto onder de favoriete overkapte installatie in Volendam. gezien vanaf de voorzijde Kees Hin. hoofd reinigingsdienst Edam/Volendam J.P. Leek. Piet Plug en Jan Frederici lopen discussiërend de oprljbrug af. deel van de delegatie bekijkt de oprijbrug in de Volendammer loods vanaf de andere kant bidden boven Is de bak waarin het huisvuil wordt gestort. Links van de bak is de afgesloten Her te zien; in het rechter gedeelte bevindt zich de stationaire hydrollsche pers die het testorte afval in de trailer drukt Daan Schilling bracht er tegenin dat zelf composteren voor de gemeente niet in te schatten financiële risico's met zich meebrengt. „Op papier lij ken de kosten in evenwicht, maar als het project in de praktijk niet soepel loopt, dan is de gemeente de klos. Daarbij is de afzet een onzekere fac tor: de boeren willen de compost wel hebben, maar je hebt geen honderd procent garantie dat de kwaliteit goed genoeg is. 't Is een ideële zaak om het zelf te doen, maar de provin cie streeft eigenlijk naar centrale compostering. Composteren kunnen we dus so-wie-so, maar dan niet op het eiland zelf." Schilling concludeer de dat „hij niet ver af is van de uit spraak: niet composteren". Niet happy Zoals gezegd was de wethouder niet de enige met gedachten in die rich ting, hetgeen exact in het straatje van de oplossing „industrieterrein" paste. Als een der weinigen voelde PvdA-raadslid Henk Beumkes zich met deze ontwikkeling niet helemaal happy. Zijn achterban Zwemclub TX'71 gaat zondag trai nen in het Marinebad te Den Helder. De jongste leeftijdsgroepen gaan met de boot van 14.05 uur, de an deren gaan met de boot van 15.05 uur. Maandagavond 14 november is bijzondere ledenvergadering in de Schakel, aanvang 19.30 uur. Dan zal worden uitgemaakt of men zondag voor het laatst naar het Marinebad afreist. Het bestuur staat positief tegenover het voorstel de maandelijkse trainin gen te verplaatsen naar zwemparadijs Calluna. Alle ouders worden verzocht naar de vergadering te komen, daar het bestuur zowel de financiële als de technische kant wil toelichten. Met de technische kant wordt het vervoer van Den Burg naar het zwemparadijs bedoeld. Zondag vertrekt tevens een delegatie van zwemclubleden met de boot van 15,05 uur naar de zwemtweekamp tegen Aquarius uit Schagen. De wed strijd begint om 16.15 uur. De Texe laars keren huiswaarts met de boot van 19.35 uur. De kaarsenactie is inmiddels afgerond en kan geslaagd worden genoemd. Voor de rommeltjesmarkt kunnen weer spullen worden ingezameld. Al les is bruikbaar. Wie wat heeft kan bellen naar Jan Buren (02220-3875) en het wordt opgehaald. )e plaats waar het overslagstation voor het transport van hui- afval zal worden gebouwd, lijkt bekend. Het zit er dik in dat de euze toch valt op het industrieterrein te Oudeschild. Zoals be- end was deze mogelijkheid door een raadsmeerderheid geblok- eerd, na hevige protesten vanuit de Oudeschilder bevolking, let verhelderende werkbezoek dat een omvangrijke Texelse dele- atie woensdag bracht aan verwerkingsinrichtingen in Amstel- een, Edam/Volendam en Medemblik, deed de betrokkenen enslotte verrassend van mening wijzigen. Algemeen gaat de yens uit naar een geheel overdekte overslag, en dan niet in ombinatie met een composteringsinstallatie. Hierdoor zou een igen Texelse compostering op zeer losse schroeven komen te taan. Discussie valt ook ten aanzien van het onderwerp „compostering" zeker nog te verwachten. Een jaar geleden is een uitvoerig haalbaarheidsonder zoek verricht door de gemeente en het valt niet te verwachten dat het nog uit de Doppenberg-periode stam mende rapport zonder slag of stoot in de lade verdwijnt. Zélf composte ren is aardig voor de werkgelegen heid (zij het zeer marginaal), hoeft geen rekening te houden met hoge transportkosten (belangrijkste motief), en is ook een ideële kwestie: mensen van nabij de recycling van hun eigen afval laten meemaken. Berekend is dat een eigen Texelse compostering- sinrichting in het gunstigste geval f5,- per ton goedkoper zou zijn en in het ongunstigste geval f6,- per ton duurder dan bij compostering aan de vaste wal. In het kader van het winterprogram- ma van de Ver. v. Bedrijfsvoorlichting spreekt op dinsdagavond 15 novem ber mevrouw Trees de Vent over ac tuele veevoeding. Deze bijeenkomst wordt gehouden in Hotel „De Peli- laan" en begint om 20.00 uur. Trees de Vent is specialist veevoeding bij het Consulentschap voor de Rund veehouderij. In haar inleiding zal wor den ingegaan op themanummer management. De norm voedering zo als aangegeven door het Proefstation voor de Rundveehouderij te Lelystad zal in samenhang met de Koppeling Melkcontrole Veevoeding aan de orde komen. Ondanks de vrij goede finan ciële resultaten op het veehouderijbe drijf zullen de veekosten steeds kritisch benaderd dienen te blijven. Hoge melkproduktie met veel en duur krachtvoer beperken het inkomen van de veehouder. bevindt zich in Oudeschild en hij be hoorde destijds tot de tegenstem mers inzake de lokatie Oudeschild. Voor zijn ogen zag hij in een halve dag tijd een afvaardiging van diezelf de Oudeschilders van mening veran deren..... Als enige van de Oudeschilder delegatie wilde Bert Ko ning een slag om de arm houden. Hij vond dat ja zeggen tegen het in dustrieterrein te snel was gebeurd. Koning wilde liever eerst overleg ple gen met de achterban. De anderen vonden het niet zo'n probleem dat Oudeschild de verras sende bevindingen nu uit de krant moet vernemen. „Je moet reëel zijn. Het zit er niet in dat de raadsleden voor een lokatie aan de Pontweg zullen kiezen. Dan kun je de zaak wel gaan rekken tot hooguit februari, maar dat is zinloos. Dit is een goed compromis: helemaal overdekt, geen compostering. Dat overslagstation is beslist geen zware industrie en kan zonder meer op het bedrijventerrein staan. Het is beter om het nu positief te bekijken. Wil niemand dat ding in de eigen achter tuin hebben? Nou, Oudeschild wèl, en nu zullen we een zo goed moge lijk overslagstation neerzetten." Besloten is er (uiteraard) nog niets. De zaak wordt opnieuw doorgere kend en in commissie- en raadsver gaderingen ter tafel gebracht. Wanneer is nog onbekend. e doorbraak in de al lange tijd spe- inde kwestie kwam op naam van e meegereisde Oudeschilders. Na ritische bezichtiging van de drie in- tallaties, verklaarden zij unaniem de ouw van een overdekt overslagsta- on zoals getoond in Edam/Volen- am. te kunnen accepteren. En in at geval zou niet moeten worden ekozen voor de door B en W voor- estelde lokatie ten noorden van de EN-centrale, maar gewoon voor de laats waar een dergelijk bedrijf luishoort: op het industrieterrein. Ie Oudeschilder voorwaarde dat aar dan géén compostering mag laatsvinden, lijkt op weinig reerstanden te stuiten. In de loop an de dag bleken steeds meer radsleden, en ook wethouder Schil- ng, bereid dit idee te laten varen ezien de financiële risico's die er- an zijn verbonden. i februari brachten raadsleden en mbtenaren al een werkbezoek aan en vuilverwerkingsinrichting (Me- emblik), maar destijds waren geen Brtegenwoordigers van de Oude- childer bevolking uitgenodigd, /oensdag was het havendorp pre- snt met acht personen. De dorp scommissie (aanwezig met voorzitter Gerard Zijerveld, Martha Kalf en Dirk fVVittehad enkele inwoners gevraagd die hun kritische betrokkenheid bij de iak nooit onder stoelen of banken idden gestoken (Hans Boom, Roy elleman. Kees Hin). Dirk Slik had chzelf aangemeld en Bert Koning ras als fotograaf/verslaggever van de O-krant eveneens een nauw betrok- 5n medereiziger. 'ooral het overslagstation in Volen- am heeft hun mening drastisch oen herzien. Bij het vertrek had me igeen nog het beeld van stinkende jbrieken voor ogen, Volendam was et sprekende bewijs dat de overslag an huisvuil zich zonder overlast voor e buurt kan voltrekken. Het over- lagstation van het palingdorp is een- oudig van opzet. Alle werkzaamheden vinden plaats in een rote oude fabrieksloods. Daarin is en soort bietenlader geplaatst. Bove- aan kunnen de vuilniswagens hun iding lossen in een bak, waarna het Idus gestorte afval in een afgesloten 'ailer wordt geperst (hydraulisch). De ailer wordt dezelfde dag nog aan en truck-cabine gekoppeld en ver- oerd naar een der provinciale vuil- erbrandingsovens. Alle aangevoerde uisafval (niet gescheiden) wordt zo- oende binnen twee uur afgevoerd, r zijn drie huisvuilwagens nodig om en trailer, met een lading van circa !4 ton, te kunnen vullen. slagstation functioneert, zijn gunstig, aldus hoofd reinigingsdienst J.P. Leek. Zowel voor wat betreft het verwer kingssysteem als het gebouw op zich. Hoewel de loods zich op 50 meter afstand van een woonwijk be vindt, is nog geen enkele klacht ont vangen. Leek. „Ten aanzien van de hinderwet vergunning zijn geen bezwaren ge maakt. Wèl zeiden enkele omwonenden dat zij zouden klagen zodra sprake was van enige overlast. Toen we al drie weken in bedrijf wa ren, belden ze op met de vraag wan neer we zouden beginnen te draaien....." Zulke teksten klonken natuurlijk als muziek in de oren. Maar ook de schone en arbeidsvriendelijke (perso neel hoeft niet in weer en wind te werken zoals bij een half open over slagstation) opzet, sprak het meren deel der aanwezigen aan. Half open De Volendamse situatie kon worden vergeleken met het overslagstation in Amstelveen, dat woensdag het spits afbeet. De rondleiding over het ter rein van gemeentewerken gaf een half open gebouw te zien, gelegen op een helling. Vuilniswagens rijden daar naar boven en storten hun la ding in gereedstaande containers. Een pers die zich over rails boven de containers voortbeweegt, verdicht het zojuist gestorte afval, zodat de con tainercapaciteit optimaal wordt be nut. Volle containers worden aan de achterkant van het gebouw, op de begane grond, geplaatst op opleggers en vervolgens naar de Amsterdamse verbrandingsoven getransporteerd. Door de omvang van het reinigings- gebied (produktie: 35.000 ton huis vuil op jaarbasis) is bij dit overslagstation sprake van af en aan rijden van vrachtwagens. Wanneer bovenaan de huisvuilwagens staan te lossen, staan vaak aan de achterzijde de deuren open omdat daar tegelijkertijd containers gereed worden gemaakt om te worden afge voerd. De wind heeft daardoor vrij spel, en welke gevolgen dat kan heb ben, bleek uit de hoeveelheid zwerf vuil. Hoewel de containerruimte 's ochtends nog was schoongemaakt, lagen her en der alweer hoopjes uit de containers gewaaid afval. Het gros der excursiegangers kwam tot de conclusie dat tegenmaatregelen moeten worden getroffen, indien voor Texel tot eenzelfde half open constructie zou worden besloten. Eén mogelijkheid is het plein aan de ach terzijde te overkappen, zodat de vrachtwagens als het ware een loods binnenrijden. Zwerfvuil uit de contai nerruimte verzeilt dan in die loods, maar komt niet buiten terecht. Een andere, goedkopere oplossing, kan worden gevonden in het maken van stringente werkafspraken (bijvoor beeld: wanneer men bovenaan staat te lossen, mogen de deuren aan de achterzijde niet open zijn). Voordeliger de Texelse directeur gemeen- De „Juttersrit van de Blijde Rijders wordt zondag gehouden. De start is om half twaalf bij „Bos en Duin", en eindigt bij Manege Akenburg. Halver wege wordt nog een Sherrystop ge houden, en diegene die door de grootste lengte aan juttershout weet te verzamelen kan een leuke prijs ver wachten. Iedere zaterdagochtend haalt Scou ting Texel oud papier, lompen en oude schoenen op. De mensen wor den verzocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kunnen worden ingeladen. Bij de oud papier-wagen kunt u ook gereed schap voor de derde wereld kwijt. Komende zaterdag wordt het oude papier etc. opgehaald in de volgende straten: 1. Bernhardlaan, Lieuwstraat, Tjak- kerstraat, Burdetstraat, Mr. Kraaistraat, Wilsterstraat, Ma- relstraat. De Koog: Deze week wordt zaterdag oud pa pier opgehaald in De Koog en directe omgeving, leder wordt verzocht het papier tijdig gebundeld aan de straat te zetten. Vergelijkbaar )e huisvuilproduktie in de regio Vo- ïndam/Edam is redelijk te vergelijken iet die van Texel. Volendam moet o'n 12.000 ton per jaar laten ver- iranden, Texel een kleine 10.000. De anvoer is op Texel echter ongelijk- natiger over het jaar verdeeld door Ie zomerdrukte. De ervaringen in de V/i jaar dat het Volendamse over-

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 7