Cjroen <2tmrLr Jexels in het harL, Radio Texel wil werken net „raamprogramma" Gemeente pleit bij staatssecretaris L Conserveren van wrak met 5000 zakken zand Opgraven is eigenlijk vernietigen" ,Bedrijfspresentatie" welkome geldbron Texels echtpaar demonstreerde in hoofdstad Armenië „Investeringsimpuls voor alle gemeenten" Informatieavond over vuiloverslagstation VfW ïü-b.-*. - 'V Inbraak Doorgereden SIEBE WAAIER Uw koopsom-gulden is bij ons een daalder waard jGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.332 DINSDAG 15 NOVEMBER 1388 dactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg telefoon 220-2741. iten werktijd deze week tot en met dinsdag a.s Frans Hopman, Pater tteplem 27, Den Burg, telefoon 02220 - 5472. or advertenties, abonnementen, etc.. igeveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg ïfoon (02220) 2741. Telefax 02220 - 4111 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs /19.80 per kwartaal; los 95 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67 34.60.398 e Lokale omroep Texel is voornemens te gaan werken met een oor anderen gemaakt „raamprogramma" waardoor het mogelijk 24 uur per dag in de lucht te zijn. Zo'n raamprogramma dat ir beschikking staat van alle lokale omroepen in Nederland, ieft een algemeen en verstrooiende inhoud, maar kan op elk wenst moment plaatsmaken voor het eigen plaatselijke pro- amma. (langrijkste voordeel van deze me nde is dat de luisteraars niet tel- ns opnieuw op de Texelse zender ieven af te stemmen. Er zal im- ers voortdurend wat te horen zijn, is het niet steeds plaatselijk. De isterdichtheid zou dan belangrijk oter kunnen zijn dan bij een zender e maar een paar uur per dag in de ;ht is en voor de rest ..ruis" laat ■ren. t zag er even naar uit dat Radio xel over zo'n raamprogramma zou nnen beschikken want de Veronica nroep Organisatie had vergevorder- plannen voor het produceren van ëronica Lokaal" waarvan radio Kei gratis gebruik kon maken. Voor de mensen van de voormalige pi st Weekend Radio Texel, die genwoordig bij de Stichting Lokale nroep Texel zijn betrokken, waren thousiast over deze mogelijkheid, immige bestuursleden waren echter inder opgetogen over de „Veronica- deur" die de serieus en informatief sedoelde Texelse radio dan zou krij- ■n. Een twistappel kan het echter Qt meer worden, want de Raad van ate heeft Veronica verboden om n programma via de lokale omroe- n te gaan uitzenden. Eenzelfde nnis trof en soortgelijk alternatief n Radio Ten. OLON ■t bestuur van de Stichting Lokale nroep Texel (SLOT) heeft nu de op gevestigd op de Organisatie n Lokale Omroepen in Nederland LON) die plannen heeft voor een utraal en reclame-loos raampro- amma dat wèl door de beugel kan. ïgeacht of dat doorgaat, komt ra il Texel echter zo spoedig mogelijk at een eigen programma dagelijks de lucht. Mogelijk gebeurt dat al 17 december met een spectacu- re uitzending die voorbereid en ge- d wordt door Margreet Berndsen Jan Brandenburg. Dan moet wel rst de studio onder „De Buureton" lar zijn en dat lukt alleen als er nog at meer vrijwilligers komen voor hilderwerk e.d. Dagelijks idio Texel zal op werkdagen telkens n 18.00 tot 20.00 uur uitzenden, ivendien van zaterdag 7.00 tot zon- ig 03.00 uur en van zondag 9.00 t 22.00 uur. Er wordt zg. horizonta- programmeringtoegepast. Het lang- irige programma in het weekend zal ilemaal worden verzorgd door de nsen van de voormalige WRT- aat. is nog behoefde aan mensen die s willen meewerken aan de overige ogramma's. Er zijn genoeg enthou- istelingen, maar men schrikt terug 'or de verplichting om telkens op- suw op afgesproken uren aktief te oeten zijn. Daaraan kan tegemoet Drden gekomen door de uitvoering m bepaalde programma's in handen leggen van groepen medewerkers, nnen die groepen kan dan „gescho- worden zodat de leden daarvan en toe ook eens vrij hebben. Cursussen n en ander kwam ter sprake op de 'nderdagavond in „De Buureton" houden openbare bestuursvergade- g van de SLOT. Daar werd ook sproken over de wenselijkheid om spirant-medewerkers curussen te en volgen zodat zij elementaire nnis kunnen opdoen, die later in specialiseerde richtingen wordt ver- 'Pt. In eerste instantie ontbreekt l geld om deze cursussen door kmensen te laten geven. De prac- sh gerichte basiscursus wordt arom verzorgd door een lerares Ne- 'lands, gespecialiseerd in taalbe- ersing, zo werd door OT-voorzitter Martin de Weijer don- meegedeeld. Bij het opdoen van kennis kan ook worden geprofi teerd van de goede kontakten die er zijn met de lokale omroep van Hoorn, terwijl ook de OLON bepaalde facili teiten biedt. Bedrijfspresentatie Blijkens de bijgestelde begroting 1989 zullen de inkomsten van Radio Texel bestaan uit onder meer subsi dies (f19.800,-), donaties en giften (f1000,-), sponsoring (f5000,-) en een bedrag van f16.800,- dat zal worden verdiend met het maken van korte toeristische presentatieprogramma's. Laatstgenoemde „spotjes" van vijf minuten zullen zodanig in elkaar wor den gezet dat ze welkome informatie betekenen voor toeristen die naar de lokale radio luisteren en die op zoek zijn naar vermaaksmogelijkheden. Voor de betrokken bedrijven, die met name worden genoemd, is het recla- meeffekt dat ervan uitgaat, mooi meegenomen en het SLOT-bestuur verwacht dat die bedrijven daarvoor zullen willen betalen. Onderwerpen kunnen zijn: fietsverhuur, bibliotheek, sportvissen, Jan Plezier-rijden, hore ca, watersport, rondvluchten, para chutespringen, etc. etc. Verwacht wordt dat het eerste jaar 21 bedrij ven hiervoor kunnen worden geïnte resseerd voor f800,- per bedrijf. Dat levert dus f16.800,- op. De kosten die Radio Texel er zelf voor moet maken zijn slechts f3150,- zodat f13.650,- overblijft waardoor het gat van f11000,- dat aanvankelijk in de begro ting zat, ruimschoots is gedicht. Da gelijks zou op deze wijze op drie bedrijven de aandacht kunnen wor den gevestigd. Link Lokale omroepen mogen geen recla me uitzenden. Het SLOT-bestuur reali seert zich dat bij het maken van de toeristische bedrijfspresentaties uiterst behoedzaam en terughoudend tewerk moet worden gegaan, wil men de wettelijke grenzen niet over schrijden. De nadruk in zo'n uitzen ding moet op de informatie liggen. De reclamemoet „toevallig" ontstaan, als bijkomend effekt. De Weijer noemde als voorbeeld de radio nieuwsuitzendingen over de brand bij C A. Dat was gewoon nieuws, maar de naamsbekendheid van C A zal er groter door geworden zijn. Het is zaak om goed te weten hoe ver men hiermee kan gaan, wil men voorkomen dat het Commissariaat voor de Media ingrijpt en de zender het zwijgen oplegt. Lichtboei De plannen voor een apart facilitair bedrijf om de samenwerking tussen SLOT en bejaardenomroep „De Licht boei" te regelen, zijn van de baan. Het is niet nodig gebleken, want „de Lichtboei" krijgt een eigen afdeling met apparatuur in de studio waar de eigen speciale programma's op de kabel worden gezet. En als de Lichtboei-mensen een ether programma voor Radio Texel maken, gebruiken ze de studio en spullen van de SLOT. Het echtpaar T. Duinker uit Oosterend nam onlangs deel aan een demonstratie van meer dan 100.000 mensen voor de aan sluiting van de enclave Nogorno Karabach bij Armenië. Dat ge beurde in de Armeense hoofd stad Jerevan, waarheen de familie Duinker van 21 oktober tot 3 november een vakantiereis maakte, samen met achttien an dere toeristen. De demonstratie was de zoveelste in een lange reeks. Bijna wekelijks komen massa's mensen op de been om de aansluiting van Nogorno Kara bach te eisen. Ook deze keer was het verloop ordelijk en keek de politie toe zonder in te grij pen. De groep buitenlanders waartoe het echtpaar Duinker behoorde, deed van harte mee omdat ook zij vinden dat de Christelijke bewoners van de en clave niet thuishoren in het over wegend door Moslims bewoonde Azerbaidsjan. Het viel op dat de betogers niet alleen voor aanslui ting van Nogorno Karabach pleit ten, maar ook riepen om meer vrijheid voor de Baltische staten Estland, Letland en Litouwen. Het gemeentebestuur heeft nu ook bij staatssecretaris van Binnenlandse Zaken mevrouw D.Y.W. de Graaff-Nauta gepleit voor een zodanige verdeling van de zg. investeringsimpuls van f50 miljoen, dat deze ten goede komt van alle gemeen ten in het land. Dit ais reactie van het regeringsvoornemen om dit geld uitsluitend te ver delen onder gemeenten met 25000 en meer inwoners. Zoals bekend heeft het Texelse colle ge hiertegen al geprotesteerd bij de Raad voor de Gemeentefinanciën, een actie waaraan inmiddels tiental len gemeenten in het land adhesie hebben betuigd. In de brief aan de staatssecretaris (waarbij de adhesiebetuigingenzijn in gesloten) worden de argumenten her haald die ook op tafel zijn gelegd bij de Raad voor de Gemeentefinanciën. Het komt erop neer dat ook kleinere gemeenten de investeringsimpuls hard nodig hebben. Texel wordt in deze gesteund door de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, die heeft gepleit voor toepassing van het „gelijkheidsbeginsel". Het college van Texel vindt bovendien dat de nu door de staatssecretaris voorgenomen ver deling van de vijftig miljoen strijdig is met het bestuursakkoord en de historie van de investeringsim pulsen. Bovendien zijn er wat evenre dige verdeling van dit geld betreft, verwachtingen gewekt, zo wordt ge schreven. Een afschrift van de brief aan de staatssecretaris is gestuurd aan de Tweede Kamer. In dorpshuis 't Skiltje wordt donder dagavond een hoorzitting gehouden over het eventueel in Oudeschild te realiseren vuiloverslagstation. De dorpscommissie heeft alle inwoners een uitnodiging gestuurd. Vanaf 20.30 uur zullen de acht Oudeschil ders die vorige week een werkbezoek brachten aan drie vuilverwerking sinstallaties in Noordholland, verslag doen van hun bevindingen en is er volop gelegenheid tot het stellen van vragen. LVrf. Een deel van de zandzakken op het terrein van de firma Tatenhove. klaar om te worden afgezonken. (Foto: Dirk Kuiterl Meestal worden scheepswrakken van enige historische beteke nis kort na de ontdekking boven water gehaald en in musea of onderzoekscentra geconserveerd. Vaak zijn de onderzoekers („onderwaterarcheologen" of amateur-duikers) hiertoe wel ge dwongen. Want zolang een wrak in de zeebodem is verborgen is er niets aan de hand, maar zodra duikers in de blootgekomen restanten gaan spitten, slaat de erosie onherroepelijk toe. Omdat niet alle vondsten tegelijk kunnen worden onderzocht, dreigen er stukken geschiedenis voor eeuwig verloren te gaan. Tegenmaa tregelen zijn daarom gewenst. Momenteel is men bezig het wrak van de ,,Rob" in het Burgzand te verzwaren met 5000 zandzak ken. 'n Unieke operatie want het is voor het eerst dat een vondst op dergelijke wijze onder water wordt beschermd. De „Rob" is het wrak waaruit het beroemde bronzen kanon afkomstig is waarmee Texel in de zomer van 1985 midden in de nationale belang stelling stond. Vermoedelijk betreft het een voormalig VOC-schip, date rend uit 1640. Voor de deskundigen van de afdeling onderwaterarcheolo- gie van het ministerie van WVC is het een interessant wrak dat nadere studie waard is. Gedegen onderzoek zou veel details kunnen opleveren over de tijd waarin met dergelijke schepen de wereldzeeën werden be varen. Van die historie zijn nog steeds veel gegevens onbekend. Het op Texel bekende WVC-team onder leiding van Thijs Maarleveld wil het wrak mede daarom graag behouden voor de toekomst. Weliswaar moeten zich in de Nederlandse kustwateren zo'n 15.000 scheepswrakken bevin den, daarvan zijn er slechts 300 inte ressant voor wetenschappelijk onderzoek. Het budget is echter be perkt en het aantal onderzoekers eveneens. Een goed aangepakt on derzoek neemt al gauw vijf tien jaar in beslag. Maarleveld's assistent Boudewijn Goudswaard, die de „operatie zand zak" coördineert, zegt het als volgt: „Ontdekken betekent niet dat je alles meteen moet onderzoeken. Je mag ook best wat bewaren voor komende generaties." Uit die redenatie volgt dat vondsten moeten worden beschermd, willen toekomstige onderwaterarcheologen überhaupt iets te onderzoeken heb ben. Volgens Goudswaard is het een taak van de overheid om manieren te vinden om de vondsten te beheren. „Daarbij moeten we heel selectief te werk gaan. We kunnen niet zomaar alles boven water halen. Vaak is voorlopig laten rusten belangrijker dan blootleggen. Opgraven is eigenlijk vernietigen: als de zee eenmaal vat op een wrak heeft dan kan er binnen de kortste keren niets van over zijn." Goedkoopste De methode die de overheid thans toepast, is in de ogen van Gouds waard de goedkoopste oplossing. Hij realiseert zich dat kritikasters bij deze opmerking de wenkbrauwen zullen fronsen. „Ik heb al horen roepen dat het geld overboord gooien is wat nu gebeurt. Veeleer is het tegendeel het geval. Kijk alles kost geld, maar als je dit vergelijkt met de kosten die ge paard gaan met opgraven en boven water conserveren, dan is daarmee het 100-voudige gemoeid. Onder wa ter bewaren is so-wie-so het goed koopste.' Is dat wel waar? Per slot van reke ning wordt van zandsuppletie ten be hoeve van de kustverdediging hetzelfde beweerd, maar spoelt het zand in een steeds hoger tempo dan verwacht weer weg zodat nieuwe en duurdere suppleties nodig zijn. Kan een soortgelijke situatie optreden bij de bescherming van wrakken? Goudswaard denkt van niet, maar zegt tegelijkertijd: „De zee blijft onbe rekenbaar. In de zomer zullen we ze ker contrólemetingen uitvoeren om te kijken of alles nog op z'n plaats ligt. Mocht dat niet het geval zijn, dan moeten we wéér maatregelen ne men." De „suppletie" van zandzakken is be doeld voor een periode van een nog onbekend aantal jaren. Hoogstwaar schijnlijk zullen ook andere scheepswrakken op deze wijze op de zeebodem beschermd. Nóg goedkoper zou natuurlijke be scherming zijn, erkent Goudswaard. Maar de „Rob" ligt ter hoogte van een ondiepte die snel uitslijpt (een re den waarom het wrak aan de opper vlakte is gekomen). Dat proces kan zich snel verergeren, waarna het schip voor de tweede maal kan ver gaan". Ook wordt het wrak zodoen de beveiligd tegen eventuele plundering door derden. Neptunus De zeebodem in de directe omgeving van de „Rob", die dooT WVCals „be schermd monument" is aangewezen, moet eerst vlak worden gemaakt met zandzakken Vervolgens wordt over het schip, dat op z'n kant ligt en slechts weinig boven de zeebodem uitsteekt, een groot gaas gespannen (vervaardigd van een soort kunststof jute), dat vervolgens wordt verzwaard met de volgende serie zandzakken. Met het afzinken van de eerste 1500 van de in totaal 5000 zandzakken (van 40 kilogram elk), werd afgelo pen weekend begonnen. De zandzak ken (dezelfde die ook voor dijkverzwaring worden gebruikt) zijn gevuld door aannemersbedrijf Taten hove en werden gestald op de Oude schilder haven, waar ze nogal wat bekijks trokken. Het afzinken gebeur de met behulp van een grote bak van aannemer Daalder uit Alkmaar, en werd verricht door de leden van het Texelse duik- en bergingsbedrijfje „Neptunus". In totaal waren gemid deld tien personen op volle zee bij tie operatie betrokken. Het is de bedoe ling dat alle zandzakken voor het eind van het jaar op hun plaats op de bodem van de Waddenzee liggen. Bij een inbraak in de nacht van don derdag op vrijdag in een restaurant in Den Hoorn zijn vijf flessen jenever met een totale waarde van fïOO,- buitgemaakt. De inbrekers kwamen binnen door een slot te forceren. Een 18-jarige bromfietser uit De Koog werd gistermiddag op de kruising van het fietspad Pontweg/Pelikaanweg aangereden door een zwarte Opel Kadett, type D. De wagen had een Duits kenteken en reed door na de aanrijding. De bromfiets raakte licht beschadigd, de jongen liep een pijnlij ke nek en een stijf been op De auto was aan de voorzijde beschadigd. Eventuele getuigen worden verzocht zich te melden, telefoon 02220-2644. Vraag nu offerte voor uw hoogste pensioen! bij: Assurantiën Hypotheken 02220 - 5207

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 1