zeer blijspel SVC-toneel op dreef in PvdA niet overtuigd inzake doucheregelaar Molenkoog Veltkamp verhuist naar Maricoweg Bakker's Ijzerhandel b.v Winterprogramma van bedrijfsvoorlichting Wie heeft belangstelling voor ouderenalarm? Sporthal: schoolgebruik en energiekosten gedaald Rheumavereniging houdt avond over voetverzorging Meer spelmogelijkheden op soos-middagen van „De Buureton" Pater geeft uitleg over Oosters Orthodox geloof Geslaagd PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 15 NOVEMBER] Het winterprogramma van de Ver. v. Bedrijfsvoorlichting „Texel" ziet er als volgt uit: Dinsdagavond 15 november wordt gesproken over de veevoeding. Op maandagavond 21 november ko men de werktuigen en de melkwin- ning op het veehouderijbedrijf aan de beurt. Deze inleidingen en de reeds gehouden bijeenkomsten sluiten allen op elkaar aan en vallen onder het thema management op het veehou derijbedrijf. Samen met de gemeente Texel wordt op 24 november een avond belegd over de bestrijding van ongedierte (speciaal ratten) en andere ongewenste gasten op het landbouw bedrijf. De werking van de mestbank en de braakregeling van landbouw gronden worden op maandagavond 28 november besproken. Welke ver zekeringen men op het landbouwbe drijf moet hebben, komen op maandagavond 18 december aan de orde. Op maandagavond 18 januari spreekt een dierenarts van de Ge zondheidsdienst over allerlei schapen- ziekten. De jaarvergadering van de Ver. v. Bedrijfsvoorlichting is gepland op maandagavond 23 januari. Óp donderdagochtend 26 januari is een bijeenkomst voor de schapenhouders waar gesproken gaat worden over „Hoe verder met het Texelse scha penras" en de afzetmogelijkheden van geslachte dieren. Verder zal nog een voorlichtingsvergadering worden gehouden over de teelt en het trek ken van witlofpennen. Voor de akker bouwers zullen speciale Kleine bijeenkomsten worden belegd waar gesproken gaat worden over de kostenbewaking. Een draadloos alarmsysteem dat op het lichaam kan worden gedragen, is een uitkomst voor alleenwonende bejaarden, zieken en andere mensen die wel eens onverwacht hulp nodig zouden kunnen hebben. Via de Stichting Sociaal Alarm Texel is bij meerdere ouderen op Texel dit systeem geïnstalleerd, tot tevreden heid van de gebruikers die het veili ge gevoel hebben dat zij onmiddelijk hulp kunnen laten komen, ook als ze niet meer in staat zijn de telefoon te bereiken. De Stichting heeft momenteel vier alarsystemem meer dan er gebrui kers zijn. Wie meent voor zo'n alarm in aanmerking te komen kan dus kontakt opnemen met de stichting, per adres Molenstraat 2 in Den Burg, telefoon 02220-2696. Het alarmapparaatje is zo klein dat het aan de hals kan worden gedra gen. Als het nodig is moet alleen maar een knop worden gedrukt. Via de telefoonlijn komt dan een signaal binnen bij de alarmcentrale in Den Helder en die zorgt ervoor dat men sen (die de drager van het alarm te voren zelf kan aanwijzen) komen om hulp te bieden. Een indicatieteam be oordeelt of een aanvrager werkelijk in aanmerking komt voor het apparaat. De kosten bedragen f10,- per maand. Scene uit ..Voorzichting breekbaar! Van links naar rechts Rob Bodegraven als de notaris. Anne Kemper als Anna de Boer. Gerhard Smeenk als jonkheer Van Wateringen. Ria Zoetelief als Constance en Gerard Monen als Krijn de Boer. „SV<^ kan beter toneelspelen dan voetballen", werd zaterdag avond aan de bar van het Eierlandsche Huis door iemand opge merkt. Of de man het spottend of bewonderend bedoelde, was niet duidelijk, maar het is in elk geval waar dat de toneelgroep van deze sportvereniging die avond een heel behoorlijke presta tie leverde door met veel inzet het blijspel „Voorzichtig...breek baar!" over het voetlicht te brengen. Menige „echte" toneelvereniging heeft het wel eens slechter gedaan. Opvallend was de overgave waarmee de tien SVC-acteurs hun rollen ten beste gaven. Hoewel de aard van het stuk daartoe niet inspireerde, was er blijkbaar langdurig en serieus gerepe teerd onder de straffe leiding van regisseur Piet Zijm, die er overigens niet in was geslaagd voor alle rollen het meest geëigende type speler te vinden. Wassen beelden Erg waarschijnlijk is het verhaal niet. Het draait om jonkheer Hubert van Wateringen en zijn vrouw Constance, befaamde egyptologen, die zich op de Bahama's willen terugtrekken, maar wel de zekerheid willen dat hun landgoed Rommelstein intussen goed wordt beheerd door neef Martin, de enige erfgenaam. Laatgenoemde is een boemelaar die het geld dat hij steeds overvloedig kreeg, er snel heeft doorgedraaid. Maar nu heeft hij de kans zijn gevoel voor verantwoor delijkheid te tonen en daarmee zijn erfenis te redden. Oom laat echter een oogje in het zeil houden door de zakelijk bekwame Krijn de Boer, maar houdt de ontwikkelingen ook per soonlijk in de gaten. Dat gebeurt op heel bijzondere wijze. Hij en zijn vrouw gaan roerloos in de kamer zit ten; zodat iedereen denkt dat het de wassen Tussaud-beelden zijn die van het beroemdearcheologen-echtpaar zijn gemaakt. Deze onwaarschijnlijke situatie is de basis van een verhaal vol geinige maar niet erg verrassende verwikkelingen en misverstanden. Het was vooral aan het overwegend vlot te spel van de Cocksdorper tone listen te danken dat het publiek zich van het begin tot het eind liet boeien en na afloop terugzag op een heel genoeglijke avond. Contrast De rol van jonkheer Hubert van Wa teringen was in goede handen bij Ge rard Smeenk die er met de juiste portie overdrijving heel wat van maakte, voortdurend geaffecteerd sprekend. Dat laatste had naar onze smaak ook gedaan moeten worden door Ria Zoetelief als Constance van Wateringen, maar die praatte gewoon Cocksdorps en kwam daardoor als adellijke dame onvoldoende uit de verf, hoewel de rol haar verder goed afging. Ernst Jan de Graaf speelde met op vallende overgave en inzet als de boemelende neef Martin, die zich door de gebeurtenissen ontwikkelt tot een verantwoordelijk persoon. De Graaf sloofde zich in woord en ge baar zeer uit in een langdurige en niet zo makkelijke rol. Er had echter wat meer nuance kunnen inzitten en de timing had ook wat beter gekund. Zowel het een als het ander zou in orde zijn geweest als de emotie wat beter afgestemd was op de situatie van het moment; mogelijk is de re gisseur hier in gebreke gebleven. Een kleinere rol had Jeanet Boon als Mollie de Bruin, vriendin van Martin. Ze acteerde iets te bescheiden en zou wat duidelijker, meer gearticu leerd moeten spreken. Luid en duidelijk Wat dat laatste betreft is wat te le ren van Rob Bodegraven, die een van de betere acteerprestaties van deze avond leverde als notaris Maris. Hij interpreteerde - welliswaar een tikje krampachtig - het weinig serieuze stuk op de juiste wijze, nadrukkelijk en niet te snel sprekend met vol doende nuancering, dus met de juiste toonverschillen en pauzes. De meest geroutineerde speler toon de zich Gerard Monen als beheerder Krijn de Boer. Hij leverde subliem spel in een fraai noordelijk dialect. Dat laatste geldt nog meer voor Anne Kemper, die als Anna de Boer heel vermakelijk was en kennelijk zelf veel plezier beleefde van haar rol. Dat de altijd goed spelende Björn Ezerman het prima deed als de tuinman Wob- be, zal niemand verbazen. Els Ooije- vaar zagen we verdienstelijk bezig als Wobbe's vrouw Geesje. Met respect noemen we tenslotte tenslotte Carry de Kok, die als Wobbe's dochter Het ty met professionele flair een rolletje neerzette, waar niets op was aan te merken. De rolkennis was overwegend rede lijk, zodat souffleuse Carien Graaf maar een enkele keer op voor het pu bliek merkbare wijze in actie moest komen. Bij de gebruikelijke bloemenparade na afloop werd door SVC-bestuurder Piet Douma ook Peter van der Gracht naar voren geroepen. Hij kreeg een bloemetje en een applaus voor de bij zondere inspanningen die hij zich ja renlang vooral achter de schermen voor SVC heeft getroost. PvdA-raadslid Gerard van der Kooi hield nog een slag om de arm ten aanzien van de aanschaf van een re gelsysteem voor het gebruik van de douches van zwembad Molenkoog. Tijdens de discussie over dit onder werp in de raadscommissie voor welzijnsbeleid, donderdag in het raadhuis, was Van der Kooi het eni ge commissielid dat niet zonder meer met dit B en W-voorstel ak koord ging. Hij wil eerst overleg met zijn fractie. Het nieuwe systeem zal centraal van uit de kassa worden bediend. Daarop richtte zich Van der Kooi's kritiek ge deeltelijk. „De kassa kan niet altijd worden bemand, zo staat in het be leidsplan van Molenkoog te lezen. Dat lijkt me dus een praktisch be zwaar. En als het aan de kassa druk is, heeft de kassière waarschijnlijk wel wat anders aan haar hoofd dan het in de gaten houden van de dou cheruimten", betoogde de PvdA-man. Ook Erna Eelman-van der Kooi (VVD) voorzag praktische problemen, maar ging toch akkoord omdat dit centraal bestuurde systeem méér voordelen lijkt te bieden dan het aanvankelijk door de raad geopperde douchemuntjes-systeem. Chef cultu rele zaken Ger Praamstra zette uiteen dat het thans voorgestelde systeem besproken is met het zwembad personeel (inclusief cassières). Deze direct betrokkenen ondersteunen het voorstel. Praamstra betoogde dat het in de praktijk wel zal loslopen: „Als het druk bij de kassa is, dan is het op dat moment bij de douches nog leeg. De kassa is alleen onbezet tij dens het schoolzwemmen." Van der Kooi had nog andere tegen werpingen. Hij vond dat het te lang heeft geduurd alvorens het college met een voorstel is gekomen (de aanschaf was al in de raad van april 1987 voorgesteld). Ook financieel- technisch vond Van der Kooi het col legevoorstel niet doortimmerd: „Ik zie niet in waarom deze investering bij voorbaat tot een overschrijding van het budget leidt en de post onvoor zien 1989 moet worden aangespro ken." Nel Eelman-van 't Veer (CDA) wilde eveneens weten waarom het college voorstel zo lang op zich heeft laten wachten. Haar partijgenoot wethouder Piet Ze- gers beaamde dat er veel tijd was verstreken. „Het onderzoek naar een geschikt systeem bleek ingewikkelder dan we vantevoren dachten." Handhaving ƒ160.000,-? Zegers herhaalde wat hij al eerder naar buiten bracht: door deze inves tering zal het zeer moeilijk worden beneden de „maximale" subsidie- grens van 7160.000,- te blijven. Praamstra versterkte deze mening met aanvullende informatie. De ko mende tijd zullen een groot aantal voorzieningen in Molenkoog moeten worden verbeterd, mede als gevolg van de Wet op de Hygiëne. Totale in vestering: bijna een kwart miljoen gulden. De kapitaalslasten daarvan zullen ten laste van de exploitatie worden gebracht. Alleen al hierdoor lijkt het onwaarschijnlijk dat de na gestreefde 7160.000,- kan worden gehaald. Sportaccommodaties Een ander gesprekspunt vormde het gebruik van de Texelse binnen- en buitensportaccommodaties. Gediscus sieerd werd aan de hand van het jaarverslag over het seizoen 1986/87. Het verslag van het vorige seizoen is nog in wording. In dat rapport wordt gesignaleerd dat het gebruik van sportzalen door verenigingen zich stabiliseert, maar dat het aantal gym- nastiekuren van de scholen terug loopt. De onderhoudstoestand van zowel de gebouwen als de sport- toestellen en materialen is goed te noemen. Door het toepassen van energiebeperkende maatregelen en een verbeterde klimaatbeheersing in sporthal Ons Genoegen zijn de ener giekosten van deze hal met liefst 24 procent gedaald. Kritiek had Nel Eelman op het ge bruik van de Burgemeester De Ko ninghal. Hoewel de hal wordt aangeduid als „multifunctioneel", wordt ernaar gestreefd het cultureel gebruik tot een minimum te beperken zodat de sporttrainingen zo weinig mogelijk worden onderbroken. Daar voor bestaat een bepaalde regeling: de sport mag eenmaal per kwartaal worden onderbroken, en de betref fende culturele voorstelling moet minstens zes weken vantevoren zijn aangemeld. „Zo kun je nooit spon taan een voorstelling houden", rea geerde Nel Eelman. Zij vroeg zich af waarom het perse nodig is dat de sport voorrang krijgt. Uitgelegd werd dat het andersom beredeneerd voor leden van sportverenigingen heel irri tant is om telkens de trainingen of competitie-avonden onderbroken te zien. Verder werd gesteld dat het cul tureel gebruik van de De Koninghal nogal meevalt: „Vooral Texelse vereni gingen krijg je er met geen stok in." Georgiërs In verband hiermee noemde Zegers een pikant voorbeeld. Het optreden van het wereldberoemde Georgische staatsensemble „Rustavi" werd na melijk in eerste instantie op basis van ,,6 weken-regeling" geweigerd. Zegers: „We willen deze regels strak naleven. Ervan afwijken kun je niet maken ten opzichte van de vereni gingen." Maar omdat Texel in plaats van aan het begin, aan het slot van de toernee werd geplaatst, kon de adembenemende dansvoorstelling tóch in de Burgemeester De Koning hal plaatsvinden. Wethouder Zegers verklaarde in dit verband geen voorstander te zijn van multifunctionele hallen. „Samen goed is arremoed. Als er ooit weer plannen in die richting komen, dan zal ik me hevig verzetten", beloofde Zegers. Nel Eelman vroeg welke financiële gevolgen de afname van hetgebruik door de scholen heeft voor de ge meente. De vuistregel „wat leeg staat, kost" bleek ook in dit geval op te gaan: op jaarbasis scheelt dat de gemeente 730.000,- aan huurin komsten. Ingaand gisteren is de Firma Velt kamp niet meer gevestigd aan de Burgwal in het centrum van Den Burg maar op het bedrijventerrein aan de Maricoweg. Het loodgieters- en dakbedekkingsbedrijf is hier veel beter bereikbaar en kan de vleugels verder uitslaan. Sinds 1978 had Veltkamp al een opslagplaats aan de Maricoweg. Aan leiding voor de bouw was destijds de oliecrisis waardoor allerlei aardoliepro- dukten zoals plastic en dakbedekking in korte tijd meer dan in prijs verdub belden. Het was toen aantrekkelijk om tijdig grote voorraden in te slaan en daarvoor was ruimte nodig. Deze schuur is nu tot werkplaats gemaakt en er is 700 m2 nieuwe bebouwing bijgekomen, waaronder 450 m2 be drijfsruimte, een woning en een showroom. Het bedrijfsgedeelte is nu in gebruik; aan de showroom (110 m2) wordt nog gewerkt. Eind februari moet alles klaar zijn. Geschiedenis De verplaatsing van het bedrijf valt ongeveer samen met het 60-jarig be staan. De firma Veltkamp is een voortzetting van het loodgietersbedrijf dat in augustus 1928 werd opgericht door de uit Friesland afkomstige Jan Agter. Hij kwam naar Texel omdat daar toen slechts één loodgietersbe drijf was gevestigd (Oele). Agter ging van start in het gebouw tegenover de Julianastraat dat tegenwoordig „Triangel" heet. Enkele jaren voor de oorlog kocht Agter het kapitale pand van veearts Roelofs aan de Stenenplaats-Weverstraat en ver plaatste daarheen zijn bedrijf, dat te gelijkertijd werd uitgebreid met electro-mstallatie. Begin jaren vijftig kwam Agters schoonzoon Joop Velt kamp (tot op dat moment automon teur bij Vonk in de Kogerstraat) in de zaak. Aanleiding was de bouw van het C.E. Gollards Rustoord aan de Zes, waarvoor Agter het loodgieters- werk had aangenomen en het was onmogelijk om dat in zijn eentje uit te voeren. Een golf werk betekende kort daarop ook de komst van de waterleiding op Texel. In 1959 werd het bedrijf gesplitst. Joop Veltkamp De Vereniging van Rheumapatienten Texel houdt donderdag 24 november een informatieavond in hotel „De Lin deboom", verzorgd door de pedicures mevrouw N. Kalshove en mevrouw R. Joosten. Eerstgenoemde is meer dan 12 jaar werkzaam geweest in het Jan van Breemen-instituut in Amsterdam. Mevrouw Joosten is penningmeeste res van de afdeling Noordholland van de Landelijke organisatie Voetverzor ging. Mede aan de hand van dia's zal het tweetal laten zien hoe voeten moeten worden verzorgd. Daarbij wordt op boeiende wijze uitgelegd hoe belangrijk de voeten zijn als ba sis voor de rest van het lichaam en hoe belangrijk dus het juiste schoei sel en de juiste verzorging zijn. Niet alleen leden van de rheumavereniging maar ook andere geinteresseerden zijn welkom; aanvang 20.00 uur. Het organiseren van dergelijke infor matieavonden is één van de activitei ten van de sedert een jaar bestaande vereniging, die nu 38 leden telt. Een andere activiteit is het gezamenlijk zwemmen in warm water, wat ge beurt in het bad van „Tubantia" dat voor dit doel bouwkundig is aan gepast. Dienstencentrum „De Buureton" wil de wekelijkse soos-middagen op donderdag aantrekkelijker en veelzij- diger maken. Niet alleen kaarters en biljarters zullen er aan hun trekken kunnen komen, maar ook mensen die andere spelletjes willen doen zo als dammen, schaken, rummy cup en scrabble. Gehoopt wordt dat dit een stimulans zal zijn voor nieuwkomers. Het leukst zou het zijn als die met een of meer partners naar De Buureton komen om daar een of ander spelletje te doen, zodat ze al direct verzekerd zijn van „tegenstanders". Bij voldoende toe loop kan dan worden geprobeerd een competitie op te zetten. Deelname daaraan is uiteraard vrijwillig en vrij blijvend. De soos-middagen worden al jaren in De Buureton gehouden. Vrijwilligers schenken er thee, koffie of andere vloeibareversnaperingen voor de aan wezige kaarters en biljarters. Iedere laatste donderdag van de maand wordt een klaverjasdrive gehouden, waarbij aardige prijzen te winnen zijn. De voorgenomen uitbreiding van het spelaanbod, brengt daarin geen ver andering. De soosmiddagen beginnen steeds om 13.30 uur. begon voor zichzelf met de loodg* tersafdeling en vestigde zich aan j Burgwal. Hoewel vader Veltkamp nog zeer gelmatig in de zaak aktief is, heefi zoon Dries het roer inmiddels over genomen. Ruimtenoot Het bedrijf kwam de laatste jaren steeds meer in de knel te zitten. E was onvoldoende ruimte voor de opslag en verwerking van material! onder andere veroorzaakt door het verschijnsel dat in de bouw steeds meer bitumeuze dakbedekking wor toegepast inplaats van dakpannen. Direkte aanleiding voor het besluit om naar het bedrijventerrein te ver huizen was echter de verkeerssitur tie. Steeds moeilijker konden de auto's van Veltkamp het bedrijf bei ken. Volgens Dries Veltkamp werd toestand vooral onhoudbaar door ti omkeren van de verkeersrichting in de Parkstraat. De gebouwen aan de Burgwal zijn weer eigendom van vader JoopVelt kamp en zullen worden gehuurd dc Frans de Boer van ijssalon „Jelltex Hij gaat er wonen en zal een deel van het bedrijfsgebouw als opslag I ruimte gebruiken. De nieuwbouw aan de Maricowegl werd naar een ontwerp van architJ tenbureau Alkema gebouwd door I Meijert Boon en Bouwbedrijf Duin l Bijzondere alure belooft de grote showroom te krijgen. Hier zal een I omvangrijke dwarsdoorsnede wore getoond van wat er momenteel aal sanitair en aanverwante artikelen cl de markt is. Samengewerkt wordt I met Fokko Mulder uit Oosterend dil hier in combinatie met het bijpass! de sanitair zijn tegels toont, zodat! mensen die overwegen om bijv. eel badkamer te bouwen of te verbou-f' wen, hier kennis kunnen maken ml allerlei fraaie combinaties. Donderdag en vrijdag is Vader Hei goemen Pachom uit het „Profeet i as"-klooster te Sint Huber (Noordbrabant) op Texel te gast. Donderdagavond geeft hij een lezi in het zaaltje bij de Doopsgezinde 1 kerk van Den Burg en vrijdagocht^jfl brengt hij eerst een bezoek aan dl openbare basisschool „De Bruinvi in Oudeschild en spreekt daarna e kort gebed uit op de begraafplaat! der Georgiërs op de Hogeberg. Vader Pachom was één van de inle ders tijdens de „Dag om te delen' op 10 september in Amersfoort. Di|( kloostergemeenschap waarvan hij deel uitmaakt, is een onderdeel vai* de Russisch Orthodoxe kerk, maar valt onder het patriarchaat van Konstantinopel. De Russisch Ortho doxe kerk vierde dit jaar haar 1000-jarig bestaan. De lezing van donderdagavond heeft de Oosters thodoxe kerk als onderwerp, on dersteund door videobeelden. De aanvang is 20.00 uur. Eigenlijk was het de bedoeling dat Vader Pachom ook de Redmer IJski school in De Waal zou bezoeken, maar door een overvolle agenda koi dat niet doorgaan. Op de school in Oudeschild komt hij dus wel. Vrijdai vanaf 9.00 uur 's ochtends zal hij iets vertellen over de kloosterge meenschap en kunnen de kinderen hem vragen stellen. In aansluiting hierop gaat hij naar de Georgische begraafplaats en spreekt daar een kort gebed uit, passend in de Ortho doxe traditie. Bij het gebed, dat om 11.00 uur plaatsvindt, is iedere be langstellende welkom. Aan de Hogere Economische Schoo te Amsterdam slaagde José van Heerwaarden uit De Cocksdorp vooi het einddiploma (richting Internatio naai Management). De superieure kettingzaag SACHS-DOLMAR 115. Motor 52 cm'; 2.6 KW toeren. Optimale geluld» (3.5 PS) en vibratieopvang Onovertrotten gewicht/- Geïntegreerde elektronl- prestatieverhouding sche ontsteking Veilig Slechts 1,7 kg op 1 KW heldsullrusting met sne* Hoog vermogen bij lage stop kottlngrem i Telefoon 02220 - 2346 Alle soorten zaagkettingen uit voorraad leverbaar.

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 2