(yroen c/jwartsjexeh in het Ruzie over subsidie t/oor het oude land MSLV Ecomare slaat vleugels uit over hele provincie Rabobank Q Een taxi voor half geld? Loodsmansduin Weekendmenu Texel decor voor Belgisch tv-programma Straf ontuchtzaak valt lager uit Voor jeugdmusical: Massale toeloop jonge artiesten Melkwinning en mechanisatie EcolVlare helpt Helpt vi E de zeehonden, coMare? ecoMare ,'Giro\ Texelse bedrijven sponsorden 1500 affiches Werkloosheid lager dan het vorig jaar Amateurtje brengt plattelandskomedie PENSIOEN EN DE FISCUS Schitterende AANBIEDINGEN VAN UW JUWELIER. Let op onze folder Qi bakker bv. Pütm^rii 10 otr I tlviDtn 108/ NR. 10.333 VRIJDAG 18 NOVEMBER 1988 tdactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-2741. liten werktijd deze week tot en met dinsdag a.s.: Frans Hopman, Pater Wit- plein 27, Den Burg, telefoon 02220 - 5472. ior advertenties, abonnementen, etc.: ngeveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg efoon (02220) 2741 Telefax 02220 - 4111 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs /19.80 per kwartaal; los 95 Postgiro 652 Bankrelaties. Amro Bank nr. 46 99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB 67.34.60.398. e overigens vrij harmonieus verlopen begrotingsvergadering eeg woensdagavond op het laatste moment toch een grimmig ot. Er brak een pittig ruzietje uit tussen tussen Texels Belang enkele andere partijen, waarbij verwijtenvielen als „woord- euk" en „onbetrouwbaar". inleiding was het voorstel van xels Belang om het bedrag van f 1.000,- dat b en w wilden uittrek- n voor de subsidieregeling die ge- uikt wordt voor het mogelijk aken van landschapsvriendelijke iuw in het buitengebied, uit de be- oting te schrappen. Dat was vol- ins Ate Rienstra van het CDA ijdig met het collegeprogramma it ook door Texels Belang is onder kend en hij sprak dan ook van ordbreuk, terwijl de ook boze Er- Eelman-van der Kooi van de VVD h afvroeg of met Texels Belang lenlijk wel afspraken gemaakt kun- n worden. Het door Gerbrand ster gelanceerde voorstel kreeg al- n de steun van de Texels Belang- ictie en werd dus verworpen. Iverigens had ook de rest van de Bad geen genoegen genomen met Bt oorspronkelijke voorstel van b en I om voor 1989 een halve ton voor I oude land-subsidie uit te trekken, let bedrag werd gehalveerd, niet Indat men tegen de regeling was laar omdat de reserve in deze pot Jomenteel vrij groot is, zodat het erantwoord was om tijdelijk een (finder grote jaarlijkse storting te loen. Het college had daar geen pro- ilemen mee. Wijzigingen it voorstel tot verhoging van de iroerend Goed-belasting met 2% nam er niet door, want de stern en staakten met 7 tegen 7. (wet- uder P. Zegers maakte de rgadering in verband met het over- Jen van zijn moeder niet meel. Te rn de verhoging stemden de icties van Texels Belang en PvdA. ;t voorstel tot verhoging zal in een ilgende raadsvergadering opnieuw mhangig worden gemaakt, ïtzelfde gebeurde met het voorstel in PvdA en PSP om het kinderdag- rblijf in Oudeschild een overbrug- ngssubsidie van f 10.000,- te ven, in afwachting van definitieve ïanciering van rijkswege. De subsi- e voor het kinderdagverblijf kwam in de orde bij het sociaal cultureel arplan, dat tegelijk met de gemeen- begroting werd behandeld. In afwij- ZIE ADVERTENTIE ELDERS IN DEZE KRANT - Gebonden champignonsoep - Kalfsentrecote met garnalensaus witlof uit de oven haricot verts gemengde salade div. soorten aardappelen - Chocolademousse met slagroom - f27,50 Rommelpot, Den Hoorn, telefoon 02226 - 590 Alle weekenden geopend. king van het voorstel van b en w werd het bezwaarschrift van de Commissie culturele evenementen Basisonderwijs met 10 tegen 4 stem men gegrond verklaard. Voor de rest volgde de raad het college, wat bete kende dat de overige bezwaren onge grond werden verklaard met uitzondering van de bezwaren van de commissie Basiseducatie en de ad viescommissie Kunst- en Cultuur beleid. Belastingen Texels Belang stemde tegen de meeste voorgestelde belasting- en ta riefsverhogingen. De meerderheid van de raad achtte de meeste verhogin gen echter noodzakelijk. Naast de trendmatige verhogingen was er een verhoging van 7% voor het rioolgeld en een verhoging met maar liefst De Alkmaarse rechtbank heeft een 59-jarige Texelse man een onvoor waardelijke gevangenisstraf opgelegd van twaalf maanden met aftrek van voorarrest, waarvan zeven maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. De man stond twee weken geleden terecht voor het plegen van ontucht met meerdere jonge kinde ren. De rechtbank veroordeelde hem verder tot het betalen van een ver goeding voor de reiskosten die voor één van de betrokken kinderen we gens deskundige hulp in Den Helder worden gemaakt. De moeder van dat kind had hiertoe een schadeclaim in gediend. Officier van justitie mr. Van Riel, die 21 maanden (waarvan 7 voorwaardelijk! had geëist, neemt geen genoegen met deze uitspraak en tekende hoger beroep aan. 34% van de reinigingsrechten. Dat laatste was het gevolg van de invoe ring van het mini containersysteem met ingang van volgend jaar. Gezin nen zullen voortaan f 109,80 betalen en alleenstaanden (die ge noeg hebben aan een kleine contai ner) f 67,80. De voorlopige weigering van de raad om de onroerend goed-belastmgte verhogen had tot gevolg dat de ver betering van de wegkruising Laagwaalderweg-Sommeltjesweg- Hogereind in De Waal nog niet kan worden uitgevoerd. Het college heeft toegezegd een „ak- tief kwijtscheldingsbeleid" te zullen voeren wat betreft de plaatselijke be lastingen. Er komt bij de aanslag een foldertje waarin staat hoe gehandeld moet worden als men de belasting niet kan betalen. Onder die voorwaar de kon de PvdA akkoord gaan met de meeste verhogingen. Verder werd overeengekomen dat het openbaar toilet in De Koog, straatre novatie in Oosterend en het plaatsen van een rijwielstalling bij de school van Oudeschild het komende jaar al werkelijkheid zullen worden door de ze investeringen „naar voren" te halen. De resultaten van de wervingsactie die musicalvereniging „Geen C te hoog" hield om artiesten bij elkaar te krijgen voor een jeugdmusical, heeft alle verwachtingen overtroffen. Bij Toos Maas hebben zich maar lieft 70 jongens en meisjes van 10-15 jaar gemeld. Ze hebben allemaal de „auditie" bezocht die zondag door de artistieke leiding van de vereni ging werd gehouden in dorpshuis d'Ouwe ULO en daarbij zijn er 25 uitgeselecteerd, die zaterdag 26 no vember beginnen met het instuderen van de musical „De zeven nachtmer ries van Dommeldam". De groep bestaat voor het merendeel uit meisjes. Er zijn slechts acht jon gens bij, maar dat wordt geen be zwaar gevonden. Het ging bij de selectie overigens niet alleen om kwaliteit; de kandidaten moesten ook passen in de diverse rollen. Door de enorme toeloop nam de auditie zeven uren in beslag. De jonge kandidaten werden allemaal apart beoordeeld tij dens een gesprekje, waarbij ze ten overstaan van Aris van Zeijlen, Ruud Nooij en Clarien Combé een liedje moesten zingen, iets opzeggen en zich wat moesten bewegen. Daarbij werden punten toegekend en wie veel punten had hoorde tot de uitver- Tijdens een avond van de Vereniging van Bedrijfsvoorlichting worden maandag de onderwerpen melkwin- ning en mechanisatie behandeld. Sprekers zijn J. Hartog, specialist me chanisatie, en H. Wemenhoven, spe cialist melkwinning, beide werkzaam bij het consulentschap voor de rund veehouderij te Alkmaar. De bijeen komst is in De Pelikaan en begint om 20.00 uur. - -'nT rfr——jr I I-TV^JL eonirum voor watJdun «n Noordzee. Texel Met ingang van deze week worden in de heieprovincie Noordholland af fiches verspreid waarmee om steun wordt gevraagd voor de zeehonde nopvang van Ecomare. De posters zijn gedrukt in een oplage van 1500 stuks, die over tien verschillende re gio's worden verdeeld. Zes Texelse bedrijven en één instituut hebben de poster-actie gesponsord in ruil voor naamsvermelding op de affiches. De affiches komen te hangen in scholen, winkels, banken en diverse openbare gebouwen waar veel men sen komen. Ecomare, dat door een toeval op het idee is gebracht en de kans vervolgens met beide handen heeft aangegrepen, hoopt op deze wijze meer naamsbekendheid te ver werven in Noordholland. Tevens wordt gehoopt dat de club „Vrienden van de zeehondenopvang Texel" hier door kan worden uitgebreid. De „Vrienden" vormen voor Ecomare een structurele financiële steun. Zij geven niet één keer geld als gevolg van een sentimentele opwelling, maar zijn een club bewuste mensen die weten waarvoor ze het geld geven. Deze bewustwording acht directeur Jan Kuiper van Ecomare een belang rijke zaak, naast de centjes die uiter aard altijd welkom zijn. De poster-actie is op een merkwaar dige wijze tot stand gekomen. Zo'n zes weken geleden werden verschei dene Texelse bedrijven telefonisch be naderd met de vraag of zij wilden meewerken aan een poster „voor de zeehondjes" die landelijk zou worden verspreid. Enkele benaderde onderne mers vertrouwden de zaak niet hele maal en belden Kuiper. Deze wist van niets en informeerde bij de zeehon- dencrêche te Pieterburen. Daar zei men eveneens van niets te weten. Korte tijd later bleek echter dat de Texelse bedrijven niet helemaal bij de neus waren genomen, want er ver scheen inderdaad een poster op de proppenmet reclame voor Pieterbu ren, onder vermelding van een giro nummer. Navraag leerde dat Pieterburen wel degelijk opdracht had gegeven voor de actie. Het bureau dat voor de vervaardiging en versprei ding van de posters zou zorgen, uit- geverij Pietersen uit Alphen aan de Rijn, was zich echter niet bewust van het bestaan van nóg een zeehonden centrum (Ecomare dus! en was ge heel te goeder trouw ook op Texel gaan sponsors werven. Irritatie alom op Texel, zo valt te begrijpen. Pieter buren besloot de actie te staken. Ecomare nam het heft toen in han den en zette een eigen actie op touw, maar dan beperkt tot het eigen werkterrein: Texel en de rest van Noordholland. Kuiper: „Zo rijden we niemand in de wielen en kunnen we toch de sponsors nog waar voor hun geld geven." Het staat al bij voorbaat vast dat Ecomare baat zal hebben bij de actie. Op initiatief van de uitgeverij krijgt het centrum voor Wadden en Noord zee een percentage per poster uitge keerd. Jan Pietersen van genoemde uitgeve rij was woensdagmiddag op Texel om directeur Kuiper alvast een voorschot van dat bedrag in een gesloten enve lop te overhandigen. korenen. Het was opvallend dat een beperkt aantal kinderen er sterk uit sprong, naast een vrij grote midden groep waarvan de leden elkaar op punten weinig toegaven. Tijdens een twee uur durende vergadering zon dagavond wisselden de genoemde mensen van de artistieke leiding hun ervaringen uit en maakten de defini tieve keus. Winnaars en verliezers hebben inmiddels bericht gehad. Voor de eerste repetitie zullen ook de ouders worden uitgenodigd omdat hun steun erg belangrijk is bij het ge motiveerd houden van de kinderen, die maandenlang elke zaterdag zullen moeten repeteren. Als gevolg van het aflopende toe ristenseizoen is de werkloosheid in de maand oktober gestegen. Er zijn echter minder Texelse mannen en vrouwen zonder werk dan een jaar geleden. Het totale aantal werklozen bedraagt nu 374, oftewel 11,6 pro cent van de beroepsbevolking. Zoals gebruikelijk raakten met name in de horecasector veel mensen na de her fstvakantie zonder baan en kon het arbeidsbureau in Den Burg als gevolg daarvan 36 vrouwen en 23 mannen extra registreren. De vraag naar werknemers m de horeca houdt niet temin aan, maar dat gaat in de meeste gevallen om part time werk. Opvallend is dat de categorie „overi ge werkzoekenden" liefst een kwart kleiner is dan vorig jaar. Mogelijk komt dat doordat vooral deze perso nen aan de slag zijn geraakt in de le lies, een sector die een steeds grotere aantrekkingskracht uitoefent. Verder noemt Theo Zijm van het ar beidsbureau de werkgelegenheidssitu atie in de Texelse bouwwereld „onverwacht rooskleurig" De vraag naar vaklieden is zelfs zo groot dat mogelijk in de regio Den Helder moet worden rondgekeken. De Waalder toneelvereniging ,,'t Ama teurtje" heeft „Het veenspook" in studie genomen, een plattelandsko medie van D.J. Eggengoor. Het stuk zal zaterdag 18 februari a.s. in „De Wielewaal" worden uitgevoerd onder regie van Dien Plaatsman. Financiële zekerheid voor later en een fiscale aftrekpost voor 1988. Wij adviseren u vrijblijvend over de mogelijkheden. Telefoon 02220 - 4341 Na kantoortijd: 4894 - 4389 of 5622 Twee dagen lang was een vijftien personen tellend gezelschap van de RTBF de Franstalige televisie van Belgiëop Texel bezig met het maken van opnamen voor een vijf minuten durend onder deel van het modeprogramma „Signes Particuliers". In dat on derdeel wordt wollen kleding ge presenteerd en het werd toepasselijk gevonden om dat te doen op het schapeneiland Texel. De opnameploeg, die met succes een beroep had gedaan op de medewerking van de VVV, arri veerde dinsdag op Texel en film de op de boot, in de Slufter, bij een schapenboet aan het Dool hof (waar de VVV speciaal voor deze gelegenheid een kleine kud de schapen van Piet Bakker had laten heenbrengen), op het ha venterrein van Oudeschild, op het Groeneweggetje in De Waal en in de Peperstraat te Ooster end, waar de bewoners via de ondernemersvereniging het ver zoek hadden gekregen hun auto's elders te parkeren, zodat het gezicht op de fraaie gevels niet door kleurig „blik" zou wor den belemmerd. Teso vervoerde het gezelschap gratis en VVV- directeur Jaap Dekker was bij de meeste opnamen aanwezig om hand- en spandiensten te verle nen. Regisseur BUI Binnemans was opgetogen over al deze ser vice en ook over het zonnige, heldere weer waardoor de opna men sprankelend beloven te wor den. Vrijdagavond 16 december zal het programma om 22.00 uur worden uitgezonden en de vol gende dag om 17.15 uur worden herhaald. „Signes Particuliers" trekt gewoonlijk 150.000 a 200.000 kijkers. Groeneplaats 6, Den Burg

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 1