Totaalplan ,/t Stappeland" moet De Koog impuls geven Niet alleen bungalowsmaar ontwikkeling hele gebied „X9 - Bakker's Ijzerhandel b.v. Toekomstige woningbouw ,0m de noord" Toekomstige uitbreiding kw kampeerterrein camp'"". .'7 ^Terrein voor 144 B9 i vakantiehuizen T lsfWonini sporthotel (plan Rab) Beheerdersgebouw n Waterpartij Waterpartij "V-/ Toekomstig evenemententerrein "jj1 winkels/woningen "O' (Roger ondernemer).' Spelvoorziening '■hl 7K"rSi sportevenementencentrum (plan Erwich) Toekomstige uitbreiding j, kampeerterrein comP1" - - Y jDeS*e's TEXELSE COURANT DINSDAG 22 NOVEMBER i, Voor het zogeheten „artikel 11-gebied" bij De Koog is een ambi tieus nieuw plan ontworpen, dat -als alles doorgaat- een belang rijke toeristische impuls aan de badplaats kan geven. Onlangs werd bekend dat projectontwikkelaar Jarino BV uit Roden de ge meente heeft verzocht aldaar in plaats van de geplande bouw van 144 appartementen, 144 vrijstaande vakantiehuizen te mo gen bouwen, 'n Verzoek dat niet op zichzelf blijkt te staan. De bestaande plannen zijn namelijk geheel omgegooid: de huisjes zijn gepland op de plaats waar eerst een dagrecreatieterrein (a la t Kerckeland) zou komen, en op de plaats van de oorspronkelij ke 144 appartementen (ongeveer waar nu het evenemententer rein aan de Nikadel is) komen allerlei centrale voorzieningen (sporthal, hotel, tennisbanen, winkeltjes). Het plan ligt inmiddels ter inzage bij de gemeente en komt morgenavond ter sprake in „Capri in De Koog, waar de raadscommissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid vergadert. Vanaf 20.30 uur is er een geheel aan het nieuwe plan gewijde openbare hoorzitting. Precies twee jaar geleden verleenden Gedeputeerde Staten van Noordhol land goedkeuring aan het plan voor de bouw van 144 appartementen in het Koger artikel 11-uitwerkingsgebied (,,'t Stappe- land"). De appartementen mochten in twee lagen worden gerealiseerd op een stuk grond ter grootte van circa 1,62 hectare. Projectontwikke laar Jarino BV uit Roden (die de be nodigde grond van de gemeente had gekocht) mocht maximaal 30 pro cent van de appartementen zelfs in drie lagen bouwen. In het begin van de afgelopen zomer informeerde Jarino bij de gemeente of een wijziging van de planologische opzet bespreekbaar was. Men wilde af van de voorgenomen 144 koopap partementen. In plaats daarvan waren 144 zomerhuizen gewenst, die - omdat voor de bouw van huisjes meer grond nodig is- in meer oostelij ke richting werden gesitueerd. In „ruil" hiervoor bood Jarino aan om alle overige plan-onderdelen (namelijk de bouw van centrale voorzieningen en de aanleg van een recreatieterrein) tegelijkertijd tot ontwikkeling te bren gen. Een plan dat bij de gemeente in goe de aarde viel. Vrijstaande recreatie onderkomens betekenen een kwali teitsverbetering die (beter dan appar tementen) in het gemeentelijk beleid passen. Bovendien is de vraag van de consument naar huisjes groot, zo dat goede kansen bestaan op daad werkelijke realisering van het plan. Al sinds halverwege de jaren zeventig ligt het 15 hectare grote artikel 11-gebied gereed om tot toe ristisch/recreatieve ontwikkeling te worden gebracht. Alle plannen strandden tot dusver. In de loop der jaren hebben slechts enkele grond- transacties plaatsgevonden. De ge meente verkocht een hoek aan de Nikadel voor de bouw van het gara gebedrijf van Kikkert en verder alleen de reeds genoemde grond aan Jarino. Daar is dus nog niets mee gedaan. Voorts ligt er het grote parkeerterrein met ruimte voor 900 auto's. Een voorname aanleiding om de plan nen te wijzigen was de totstandko ming van subtropisch zwemparadijs „Calluna", eveneensin de directe om geving van De Koog. In eerste instan tie was namelijk ook in het artikel 11-gebied een dergelijke accommoda tie gepland. Daar moest echter een streep door worden gehaald, toen de plannen op 't Kerckeland werkelijk heid werden. De realiseringskanserv voor de plannen voor het artikel 11-gebied namen hierdoor sterk af. Huizenterrein Het terrein waar mogelijk de 144 va kantiehuizen komen, is thans nog weiland. Het strekt zich naar het oosten uit tot aan de Mienterglop, en aan de noordzijde grenst het aan het kampeerterrein „Om de Noord". (Daarbij is rekening gehouden met een eventuele toekomstige uitbreiding van dat kampeerterrein.) Er wordt uit gegaan van vrijstaande eenheden; in enkele gevallen is sprake van onder linge schakeling. Getracht is om de huisjes op een zo aantrekkelijk moge lijke wijze ten opzichte van elkaar te situeren. Op het huizenterrein komt geen andere bebouwing. Aan zuidelij ke en oostelijke zijde zal een water partij worden aangelegd. Een tiental huizen zal als gevolg daarvan op een schiereilandje in de zuidoost-hoek ko men te staan. Gestreefd wordt naar een logische aansluiting op de directe omgeving. Dat kan worden bereikt door de aan leg van een „buitengebied" met wandel- en fietspaden, die een ver binding vormen tussen het bos aan de zuidkant (bij de Kamperfoelieweg) en de duinen aan de noordkant (Boodtlaan). Verkeer Het gehele plangebied blijft open baar; dus ook het huisjesterrein is vrij toegankelijk. De weg die er doorheen loopt is bestemd voor voetgangers en fietsers. Wèl zullen de huisjes per auto bereikbaar zijn. Er zijn meerdere parkeermogelijkheden. Gasten kunnen de auto bij het huisje zetten, het gro te parkeerterrein (dat ongeveer de zelfde capaciteit behoudt) is uiteraard ook voor parkeren beschikbaar en te vens zou een parkeergarage onder één der centrale voorzieningen (het hotel) kunnen worden aangelegd. Van het grote parkeerterrein wordt momenteel in zeer geringe mate ge bruik gemaakt, zelfs op piekdagen is nauwelijks de helft van de 900 par keerplaatsen bezet. In het nieuwe plan lijkt deze situatie te veranderen. In elk geval worden de De Koog bin nenkomende automobilisten gestimu leerd om hun auto's daar te parkeren. Enerzijds is het parkeren daar aan trekkelijk gezien de directe nabijheid van de nieuwe centrale voorzieningen (waaronder dus een winkelcentrum). Anderzijds zal de Nikadel ter hoogte van Bruining worden aangepast, waardoor verkeer dat vanaf de Pont- weg de Nikadel opdraait voor de keu ze komt te staan; parkeren, of linksaf slaan het dorp in? Gehoopt wordt dat zodoende de Ni kadel minder druk wordt en dat er minder hard wordt gereden. Andere entree Zo zijn we beland bij een belangrijk aspect van het nieuwe plan: de en tree van het dorp ondergaat een complete gedaanteverwisseling. De bedoeling is dat de thans tamelijk ha veloze, onontgonnen Nikadel wordt omgetoverd in een nieuw stukje De Koog waar het wandelend publiek zich in ruime mate kan vermaken. Anders dan bij de 144 gestapelde ap partementen, is geen sprake van een „verstedelijkte" bouwvorm. De opzet is zó gekozen dat de cen trale voorzieningen in het artikel 11-gebied een logisch verbindingsstuk vormen tussen het huisjesterrein en het huidige dorpscentrum (de Dorpsstraat dus). Gesteld is dat de In de nieuwe planopzet is verder re kening gehouden met de bouw van een aantal dienstwoningen. Deze zijn gesitueerd in een gezamenlijk com plex ten noorden van de roomskatho lieke kerk, dat de overgang vormt tussen het bebouwde plangedeelte en de bestaande woonwijken. Procedures Realisatie van het nieuwe plan bete kent dat de bebouwing van uit De Koog naar het buitengebied is afge rond. Zuidelijk en oostelijk van het plangebied zijn zodanige open ruim ten opgenomen dat wijzigingen in de toekomst mogelijk zijn. Het nu voor liggende plan past in grote lijnen bin nen het op Texel gevoerde beleid. Ter aanzien van het gedeelte waar de oorspronkelijke 144 appartementen zouden worden gebouwd (en waar nu dus de centrale voorzieningen zijn gepland), zijn van de zijde van GS geen problemen te verwachten. Dat deel valt binnen het in 1975 vast gestelde bestemmingsplan De Koog. Voor het huizenterrein is echter het bestemmingsplan buitengebied Texel van toepassing. Om bebouwing mo gelijk te maken, zal een artikel 19-procedure moeten worden ge voerd. Het is niet ondenkbaar dat dit deel van het plan op weerstand van de provincie zal stuiten, omdat de 144 huisjes in eerste instantie wor den verkocht en niet verhuurd. In het koopcontract zal echter de verplich ting worden opgenomen dat de huis jes twaalf weken per jaar voor verhuur beschikbaar moeten zijn. Ook dat past in het gemeentelijk beleid. Verhuur Dit beleid wordt gesteund door de uitkomsten van een onderzoek naar de exploitatie van zomerhuizen op Texel, dat de gemeente een jaar gele den liet uitvoeren. Gebleken is dat 75,9 procent van Texels vakantiewo ningen blijvend voor verhuurdoelein den beschikbaar is. Wanneer rekening wordt gehouden met de toekomstige uitbreiding van het aantal zomerhuis jes in het Krimgebied, is het aanne melijk dat genoemd percentage tot boven de 80 stijgt. Bij de gemeente trekt men de conclusie dat „ruim schoots wordt voldaan aan de pro vinciale beleidsuitgangspunten inzake het meervoudig gebruik van verblijf- saccommodatie". Op 9 december zullen B en W deze kwestie bespre ken met GS. nieuwe voorzieningen een ver lengstuk, c.q. versterking van de Dorpsstraat moeten vormen, en dat er niet allerlei concurrerende bedrij vigheden zullen plaatsvinden. B en Whebben uitdrukkelijk te kennen ge geven dat in het artikel 11-gebied geen discotheek mag worden ge vestigd. De afstand tot de Dorpsstraat wordt zo kort mogelijk gehouden door mid del van een looproute, die met een herkenbare bestrating wordt aange geven. Daarbij wordt gebruik ge maakt van bestaande doorbraken (tegenover de Kaapstraat en de pas sage bij het dorpsplein). Aan de Nika del zal een attractief nieuw plein worden aangelegd. De genoemde herkenbaar bestrate loop-/fietsroute loopt als een rode draad door het ge bied en verbindt de diverse deelge bieden met elkander. Om de route aantrekkelijk te maken, zullen een duidelijk begin- en eindpunt worden aangegeven. Beheer Het eindpunt van de route in het arti kel 11-gebied wordt gevormd door een gebouw, dat tevens de afsluiting vormt van de centrale voorzieningen en de overgang is naar het huizenter rein. De gedachte is dat vanuit dit gebouw zowel het beheer van het huisjesterrein als van enkele centrale voorzieningen kan gebeuren. Ideaal in bos-, landbouw en groenvoorziening. Daar komt het op aan. SACHS-DOLMAR kettingzagen hebben een bijzonder gunstige gowlcht/-prestatle verhouding. Ze zijn mes scherp In het hout, licht en handzaam. Daarbij komt de modernste professionele techniek: elektronische ontsteking, naar duitse overheldsnorm vlbratleopvang, een kom- plete veilig- helds uitrusting met snel-stop /BOkalllnnrom telefoon 02220 2346 Alle soorten zaagkettingen uit voorraad leverbaar.

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 6