Cjrom ^warL-J'exeU in het hart-, otel „De Pelikaan" straks kuurcentrum Gemeente ontving 7,5 ton schadelijk afval Abonnementsprijs IET ARTS, MASSAGE, KAPSALON EN BEAUTYFARM Sint Nicolaas-actie bij juwelier MARTIN TROMP in de Weverstraat Woensdag a.s.: één netnummer Paard botst met bromfiets Inbraak in paviljoen Licht handgemeen Goede opbrengst diabetes-collecte Grote merken.... Kleine prijzen!!!! bij CARITA 30% Feestkorting CARITA Infolijn KOOPSOMPOLIS bel vandaaq 02220 51207 SIEBE WAAIJER >GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.336 DINSDAG 29 NOVEMBER 1988 dactie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-2741. I iten werktijd deze week tot en met dinsdag a s.: Harry de Graaf, Pelikaan- ""H ig 75, De Koog, telefoon 02228 - 266. lor advertenties, abonnementen, etc.- Jngeveld De Rooy B.V., Postbus 11. 1790 AA Den Burg (efoon (02220) 2741. Telefax 02220 - 4111 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs /19.80 per kwartaal; los 95 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67 34.60.398 ien kuuroord op Texel. Vaak is dat idee al geopperd, maar bin- ienkort wordt het -toch nog plotseling- realiteit. De lokatie: ho- il „De Pelikaan" aan de Pelikaanweg. De bouw van de «nodigde voorzieningen is inmiddels in gang gezet en zal waar- jchijnlijk begin volgend jaar worden afgerond. Er komen onder leer een schoonheidssalon annex beautyfarm, kapsalon, massa- leruimte en er vestigt zich een arts. Een kuurbad en een sauna |ijn al eerder gerealiseerd. Qua opzet kan een vergelijking wor- len getrokken met het kuuroord in Nieuweschans en de Duitse |uuroorden, maar qua omvang is de Texelse variant bescheiden. Voornaamste onderscheid is dat „De Pelikaan" in eerste instan- ie een hotel annex appartementencomplex is, dat door middel lan de kuurvoorzieningen hoopt méér gasten te trekken (buiten Ie zomer). Vaststaat dat de kapsalon zal wor den geëxploiteerd door Cocky's Kap salon uit De Koog. Ook de naam van e arts is bekend: J.R. Notenbomer, e zoon van Jarino-topman A H. No- enbomer uit Roden (Drente). Junior momenteel werkzaam als bedrijfs- rts voor de aan Jarino BV verbon en bedrijven. Als de belangstelling oor het kuren zich gunstig ontwik- elt, zal hij permanent praktijk uit- efenen in ,,De PelikaanOver ndere namen wil Notenbomer seni- de initiatiefnemer van het kuuroord-plan, nog niets mededelen. „In principe zijn de mensen gevon den. Maar dat is nog niet honderd procent zeker. Mondeling is alles rond, maar nog niet schriftelijk be vestigd", verklaart Notenbomer. Ie Jarino-directeur heeft het plan zo el bedacht als ontwikkeld. Volgens otenbomer heeft de Drentse projec- mtwikkelaar echter mets met de •ekomstige exploitatie van doen. Jarino voert alleen de bouw uit. De ixploitatie berust bij de BV die „De 'elikaan" in eigendom heeft. Dat is Ie BV Warnecke uit Leiden, met een ;antoor in Groningen. Met deze BV leeft Jarino niets te maken. Alleen ik >ersoonlijk ben er wel nauw bij be rokken door het maken van plannen in dergelijke", aldus Notenbomer. ben twee jaar geleden de familie ieyser haar hotel „De Pelikaan" in ndere handen gaf, was van een toe- lomstig kuurcentrum nog geen spra ke. Pas in een later stadium kwam Ilat idee opborrelen. Notenbomer: I Zoiets ontstaat in een gesprek en een opwelling. Zaterdagavond krijg je bezoek en zondagochtend weet je wat je te doen staat. Er werd ge zocht naar middelen om het seizoen te verlengen. Buiten de zomerperiode moet je het verdienen, tijdens de zo mer komen de mensen vanzelf wel. Het voorjaar, de herfst, en vooral de winter moeten beter worden gedekt. Het mooist is als je het hele jaar vol zit; een kuuroord zou daarvoor de oplossing kunnen zijn." De plannen werden uiteraard uitvoe rig bestudeerd. Notenbomer oriën teerde zich her en der. Onder meer op Texel gaat lopen. Maar voor mij staat vast dat een ontiegelijke be langstelling voor dit soort dingen bestaat. Ik heb gepolst bij Nieuwe schans, Boekelo en anderen. Verder gaan ontzettend veel Nederlanders naar Duitsland. Hopelijk kunnen we deze categorie mensen ook naar Texel krijgen." Op de vraag op welke doelgroep „De Pelikaan" mikt, antwoordt Notenbo mer na enig nadenken: „De gasten kunnen mets van het ziekenfonds te rugontvangen, dus in elk geval moe ten het mensen zijn die het zelf kunnen betalen." Mensen met poen dus? Notenbomer: „Dat wil ik niet zeggen. Van Nieuwe schans weet ik bijvoorbeeld dat daar ook mensen komen die het heel moeilijk kunnen betalen, maar tóch een kuur volgen." Preventieve kuur Dat hoeft niet perse op doktersad vies, of omdat men zélf vindt dat de gezondheid zwak is. Ook een preven tieve behandeling is in trek. „De Peli kaan" zal het accent leggen op het preventieve aspect, en niet zozeer als genezingscentrum te boek staan. Meer „Erholung"dan „Heilung" dus. Notenbomer: „Dat is in Duitsland ook De eerste vleugel koopappartementen schijnt al geheel aan de man te zijn gebracht (zie elders) Dit is geen zwembad, maar een kuurbad. Onder het isolatiescherm bevindt zich het warme, zoutrijke water waarvan een heilzame werking uitgaat. Het bad is de eerste in een reeks van voorzieningen die van ..De Pelikaan" een kuurcentrum moeten maken. Op de achtergrond de al gereed zijnde vleugel met koopappartementen. volgde hij een kuur in één van de twee kuuroorden die Nederland rijk is, in het Groningse Nieuweschans (het andere staat in Boekelo). „Ik heb er gezwommen hoor. Of het mij ge holpen heeft? Daar is geen helpen aan, maar het was wèl lekker grinnikt Notenbomer. Vanzelfsprekend liet hij zich niet alleen de lijfelijke ge neugten smaken, maar gaf ook ogen en oren goed de kost. Nieuweschans is een groot kuurbad met tal van voorzieningen; een hotel ontbreekt echter. Overigens is men (met Jarino) wel van plan daar hotelaccommoda tie te bouwen. Het belangrijkste ver schil is dat Nieuweschans is opgezet als kuuroord dat in de loop der jaren met andere voorzieningen wordt uit gebreid, terwijl „De Pelikaan" in eer ste instantie een hotel annex appartementencomplex is dat met de bouw van kuurvoorzieningen méér gasten tracht te trekken. de voornaamste beweegreden om naar het kuuroord te gaan. Niet om dat de mensen niet gezond zijn, maar wel om te voorkomen dat ze iets gaan mankeren. Dat gebeurt in com binatie met vakantie-overwegingen. Hier in Nederland zou dat dezelfde kant op moeten gaan. Dus op Texel vakantie houden in combinatie met massage en dergelijke." In de praktijk zal de kuurarts een be langrijke rol spelen. Hij draagt zorg voor de begeleiding van de kuur- gasten. De aan het hotel verbonden arts zal de gasten eerst aan een keu ring onderwerpen. Naast bloed- en urine-onderzoek zal onder meer een hartfilm worden gemaakt. Op basis van de aldus verkregen medische ge gevens wordt -rekening houdend met de conditie en eventuele aandoeningen- een kuurplan op gesteld. In het plan wordt aandacht besteed aan badtherapie, beweging soefeningen (fitness, gymnastiek), dieet, massage, eventuele fysiothera pie en aan de algehele leefwijze. De kuurgast moet proberen zich tijdens de kuur een ontspannen leefwijze In de nacht van woensdag op don derdag om 24.00 uur precies, wordt heel Texel overgeschakeld op één netnummer (02220). Den Hoorn en De Cocksdorp zullen op dat tijdstip enkele minuten niet kunnen telefone ren, omdat de oude electro- mechanische centrale voor die dor pen wordt overgezet op een digitale. eigen te maken en staat onder voort durende controle van de kuurarts. Badtherapie De badtherapie staat centraal. De warmte (circa 33 graden Celsius) en het zoutgehalte staan garant voor een masserende, verkwikkende wer king Het kuurbad staat open voor iedereen, ongeacht leeftijd of gezond heid. Niet alleen hotelgasten of huur ders van appartementen van „De Pelikaan", maar ook anderen (dus ook Texelaars) kunnen ervan gebruik maken. Dit bad is reeds aangelegd en was afgelopen zomer al in gebruik. Ook nu nog ligt het bad er gebruiksklaar bij, hoewel het niet overdekt is. Het warme badwater wordt hermetisch afgedekt door een isolerende „de ken". Desondanks kost het bijzonder veel energie om de vereiste tempera tuur te handhaven Notenbomer: „Toch moet het bad niet worden overkapt. Een essentieel punt, name lijk de frisheid van de buitenlucht, is niet te evenaren door welke afzuiging dan ook. Onder een kap wordt het te benauwd." Het kuurbad verschilt niet alleen door de watertemperatuur met een doorsnee zwembad, maar ook door het feit dat de gebruikers niet vanaf de kant in het water hoeven plonsen. Het bad kan namelijk van binnenuit, door een sluis worden be reikt. De buitenlucht wordt pas ge voeld als men zich tot aan de schouders in het water heeft bege ven. Groot is het kuurbad beslist niet. Lees verder pagina 2 Twee meisjes reden zondagmiddag te paard ter weerszijden van het fietspad van de Schilderweg in de richting van Den Burg. Een 17-jarige bromfietser uit Oudeschild naderde van achteren en wilde tussen hen door. Eén van de paarden schrok en kwam op het fietspad terecht, waar na een aanrijding volgde. De brom fiets sloeg over de kop en raakte total loss. De berijder kwam er met een gekneusde pols vanaf. De 19-jarige amazone viel van haar paard, maar kwam met de schrik vrij. Het paard viel ook en liep een schaafwond in de flank op. De bot sing kan gevolgen op termijn hebben, want het dier was drachtig. In een bergruimte van het Torenpavil joen is in de nacht van zaterdag op zondag ingebroken. Er werden twee flessen sterke drank ontvreemd, met een totale waarde van f140,-. De da ders hebben enkele sporen nagelaten en die worden door de politie nage trokken. In de nacht van zaterdag op zondag ontstond een licht handgemeen tus sen een 25-jange inwoner van Oude schild en enkele politiemensen. De man werd op de Groeneplaats aange houden wegens vernieling van een bloembak en baldadigheid. Toen men hem mee wilde nemen naar het bu reau verzette hij zich. De politie bleek sterker, zodat de man uiteindelijk toch in het bureau terecht kwam Nadat hij een verklaring had afge legd, werd hij op vrije voeten gesteld. Texelse boeren en loonwerkers maken op toenemende schaal gebruik van de mogelijkheid om gewasbeschermingsmiddelen en andere voor het milieu schadelijke stoffen bij de gemeente in te leveren, zodat ze niet tussen het huisvuil terecht komen, In de gemeentewerkplaats aan de R.P. Keijserstraat in Den Burg werd het afgelopen jaar 1700 kg bestrijdingsmiddelen in ont vangst genomen en een nog veel groter gewicht aan vaten en fusten waarin bestrijdingsmiddelen hebben gezeten en waarin zich vaak nog resten bevin den. Totaal werd 7,5 ton aan fusten en bestrijdingsmiddelen afgevoerd naar een verwerkingsbedrijf in Utrecht. Doelgroep Notenbomer: „Het hangt van reclame en dergelijke factoren af hoe snel het Evenals andere bladen zal ook de Texelse Courant per 1 januari 1989 de abonnementsprijs verhogen. De prijs wordt f 20,20 per kwar taal, f40,40 per half jaar en f80,80 per jaar. Abonnees die automatisch over schrijven, delen wij mee, dat de bedragen door de banken en post giro zullen worden aangepast. Directie Langeveld en de Rooy Deze cijfers werden donderdagavond bekend gemaakt tijdens een bijeen komst van de Vereniging voor Be drijfsvoorlichting, door Piet Bolier van de gemeentelijke plantsoenendienst. Hij vertelde er echter ook bij dat die ingeleverde hoeveelheden nog maar een deel vormen van de totale hoeveelheid schadelijk afval die jaar lijks op Texel beschikbaar komt. Hij riep zijn gehoor op alle chemische af val, olie en andere giftige of schade lijke rommel die niet in het milieu thuishoort, apart te houden en regel matig in Den Burg te bezorgen. De gemeente is van plan het inleveren te stimuleren door ook in de andere dorpen opvanggelegenheden te maken. Verheugend De aanwezige boeren lieten blijken de nu ingezamelde hoeveelheden scha delijk afval al heel verheugend te vin den. Bert Dros: „Het is toch prachtig dat die rommel niet op de vuilnisbelt terecht is gekomen? Het is een kleine moeite om een paar keer per jaar naar het Wezenland te rijden om die troep daar in te leveren". Voorzitter Piet Hin sloot zich daarbij aan. „We werken met de natuur en we mogen er niet met de pet naar gooien. Het milieu moet worden beschermd". Bo lier zei de indruk te hebben dat voor al de grootverbruikers van bestrijdingsmiddelen e.d. (zoals de loonbedrijven) hun schadelijke afval op de juiste wijze afvoeren. Anderen tillen er kennelijk nog niet zo zwaar aan, mogelijk omdat het per gebrui ker om slechts kleine hoeveelheden gaat die dan gemakshalve in de vuil niszak woreden gestopt. Al die kleine restjes samen vormen echter een enorme hoeveelheid. Het is overigens een zaak van vertrouwen omdat het natuurlijk onmogelijk is dat de men sen van de reiningsdienst alle vuilnis zakken controleren. Plastic Een probleem wordt nog gevormd door het landbouwplastic. Ook dat zou eigenlijk apart ingezameld en voor hergebruik verwerkt moeten worden, maar dat is niet bij alle soor ten mogelijk. Het zwarte of witte (ondoorzichtigel plastic is voor herge bruik geschikt en moet dus apart worden gehouden. Bij het transparan te (doorzichtige) afdekplastic heeft dat (nog) geen zin. Van agrarische bedrijven is ook veel afgedankt prikkeldraad, stalen draden van pakken en allerlei schroot afkom stig dat ook niet op de vuilnisbelt thuishoort. Dergelijke metaalafval kan worden bezorgd op het autokerkhof van Henk Witte in Eierland, die het desgewenst ook komt ophalen. De onlangs op Texel gehouden collec te in het kader van de jaarlijkse actie "Geef voor diabetes" heeft f5.515,05 opgebracht. Dat is bijna even veel als vorig jaar en de organi satoren zijn er zeer tevreden over, het geld is bestemd voor wetenschappe lijk onderzoek op het gebied van sui kerziekte, nog altijd een ongeneeslijke ziekte. Wie een collectant heeft ge mist, kan een bijdrage overmaken op postbanknummer 5766. Gespecifi ceerd per dorp-streek was de op brengst op Texel: Den Burg f2294,95; omgeving Den Burg f470,85; De Waal f80,55; Oosterend f789,35; Oudeschild f421,90; Den Hoorn f238,40; De Koog f154,30; Eierland f608,15; De Cocksdorp f217,45; "t Horntje f88,85; P.H. Polder f150,30. Tijdens de gehele feestmaand de cember geven wij bij elke aankoop op onze gehele najaars- en winter collectie '88. Exclusief voor Texel de topmerken Esprit, In Wear, Matinique, Radio Boy, Radio Girl, Diesel jeans, en Tra der jeans. The boutique with the best choice Weverstraat 5, Den Burg, Texel Assurantiën Hypotheken (ook 's avonds en in weekend)

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 1