Scherven brengen Hoornder Vriendenkring veel geluk ,Wering" en verdelging loeten hand in hand gaan Goed spel in leuk stuk lemeente steunt strijd tegen ratten exelse gezinnetjes romoten Friesland Spannende strijd in wielerveldrit Sportvissers vingen 254 centimeters vis Redders voeren uit voor jacht in nood Keukenbrand NSDAG 29 NOVEMBER 1988 TEXELSE COURANT PAGINA 9 aast de Friese commissaris der ko- ngin Hans Wiegel, spelen ook I vee Texelse gezinnetjes een rol in n videoproduktie ter promotie van L provincie Friesland. Dat is niet zo iel vreemd, mant de veertig minu- •n durende film is vervaardigd door ihn Smit van het Texelse bedrijf Vi- jolux Productions. Hij maakte de lm Ivolgens de Texelfilm-formule) in Ijdracht van de VVV Friesland te ïeuwarden. e Texelse „acteurs" zijn het echt- iar Cor en Carta Gmelich met hun Lee dochters, en Koos en Gea Doe- ndie met twee „geleende" doch- Ls ten tonele verschijnen. Per gezin aren zij tmee dagen met Smit op id in Friesland. De gezinnen staan odeI voor de categorieën toeristen e de noordelijke provincie hoopt te gkken. Het echtpaar Doeven mas mrnamelijk te zien met de boot op !t water, het andere stel kwam tel- ins fietsend of wandelend in beeld, ''oor elke portemonnee wat wils" is, met aandacht voor natuur, wa- rlsportl en cultuur. In een allèraar- gste scène prijst Wiegel, in ■hipperskostuum bij een „skütsje" :riese schuit), hoogstpersoonlijk •ijn" provincie aan. John Smit isteedde liefst drie maanden aan de ■oduktie, maar het resultaat is er- iar 'n Fraai opgenomen en uitgeba- nceerd geheel, waarbij de eerste ixelfilm fhet eerste produkt van Vi- toluxl schril afsteekt. Smit maakte Ie opnamen en verzorgde de pro- jktie. Het scenario werd geleverd lor Frits Oostvogel uit Amsterdam, rwi/l radiopresentatrice Meta de 'ies het commentaar insprak. De I iesland-film heeft Smit bovendien I >en windeieren gelegd. Enkele Frie- II bedrijven en organisaties fonder 11deren sponsors van de nieuwe pro- I otiefilm) toonden interesse voor het I ten vervaardigen van video- I idrijfspresentaties. Verder is een I ingepaste versie van de Friesland- I 'm ook uitgebracht in Noord- I merika, voor aldaar woonachtige I iese emigranten. Mocht dit initiatief I inslaan, dan kan Videolux een nieu we markt aanboren. John Smit over- I eegt om in dat geval ook van II dere provincies dergelijke films te maken, terwijl de distributie mogelijk gjpk in andere landen IAustralië Nieuw Zeelandkan plaatsvinden. De FHesland-film is uitgebracht in vier talen INederlandsFries, Duits en En- •Is) ,,Het lijkt wel of ze een patent hebben op leuke stukken", merk te een toeschouwer zaterdagavond op bij „Geluk brengt scher ven" door toneelvereniging De Vriendenkring in Den Hoorn. Inderdaad is de keuze van de stukken door deze vereniging de laatste jaren gelukkig. Het blijspel viel in goede aarde en men kreeg de zaal plat met prima spel van de juiste personen in de juiste rollen. Het stuk zit vol misverstanden. Ton van Dam is een aardige, maar go klustige man. Zijn vrouw To heeft een afkeer van gokken. Ze heeft net te horen gekregen dat ze zwanger is. Ton blijkt een aanzienlijk bedrag te hebben gewonnen in de staatsloterij en in de toto, maar durft dat tegen over zijn vrouw niet toe te geven. Het nieuwtje gaat echter als een lo pend vuurtje rond, mede verspreid door roddelaarster Mien Klepper. To denkt echter dat alle felicitaties haar zwangerschap betreffen. De toeschouwers konden zaterdag getuige zijn van een spannende wie lerveldrit. Van de eerste tot de laat ste ronde was een strijd om de eerste plaats tussen Richard Koop man, Evert Koopman en Hans van Osch die om beurten op kop reden en alleen probeerden weg te komen. Twee ronden voor de finish kwam Hans van Osch op een achterstand van 50 meter. In de laatste ronde kwam hij toch weer bij en nam in de laatste bocht zelfs de kop. In een fantastische sprint over de laatste 150 meter en een spiegelglad bospad, wist Hans van Osch zijn wiel net enkele centimeters voor Evert Koopman over de finishlijn te drukken. Richard Koopman werd der de op een fietslengte. Dirk Vinke die voor het eerst meedeed, moest zijn zoon Jordi toch voor laten gaan. Uitslag: 1. Hans van Osch, 2. Evert Koopman; 3. Ri chard Koopman; 4 Jan Buis; 5. Jacco Vinke; 6 Jordi Vinke; 7. Dirk Vinke; 8 Jos Hulsman. Ondertussen ontstaat grote verwar ring als de man van Mien, Arie Klep per, ten tonele verschijnt. Hij lijkt als twee druppels water op Ton en wordt voor hem aangezien. Zijn grove dronkenmansgedrag wordt hem niet in dank afgenomen. Vooral Marie Schriek, de moeder van To, krijgt het met hem aan de stok. Kees en Ina van lersel zijn vrienden van de familie en staan hen met raad en daad terzijde. Tons inwonende va der Jaap van Dam lost de zaak op door To loten toe te spelen. Hij scha kelt weduwe Riet Benson in, die moet vertellen dat To enkele grote prijzen heeft gewonnen. Ze durft dat niet aan Ton toe te geven Als aan het eind van het stuk blijkt dat iedereen wel eens een gokje waagt in een of andere loterij, komt de aap uit de mouw en wordt de vrede getekend. Dubbelrol Bert Bruijn had een zware taak: hij was zowel Ton van Dam als Arie Klepper. Dat maakte enkele zeer snel le verkleedpartijen achter het toneel Zondag kwamen 23 vissers aan de dijk van de Hornt achter de teermo- len. Er deden ook drie jeugdleden mee. Er zijn totaal 17 vissen gevan gen met een gezamenlijke lengte van 254 centimeter. Uitslag: 1. C. J. Huisman 93 cm. 6 vissen; 2. C. J. Bakker 29 cm. 2 vis sen; 3. R Verhagen 27 cm. 2 vissen. De volgende wedstrijd zal op zondag 18 december bij 't Horntje worden gehouden. noodzakelijk. In beide rollen kon hij goed uit de voeten en met zijn spel ontlokte hij vele lachsalvo's aan de zaal. Zijn tegenspeelster Bep van Duyn verdient een groot compliment. Goed verstaanbaar en vlot gespeeld zette zij een jonge vrouw neer die zichbaar verrukt was over haar zwangerschap. Verwarring, nervositeit en blijdschap kwamen zowel in haar gezichtsex pressie als in haar spel goed tot uit drukking. Bedaard en droog-komisch was Wim Jan Bakker in de rol van inwonende vader Jaap van Dam. Op de juiste momenten plaatste hij rake humoristi sche opmerkingen. Dat bracht de la chers op zijn hand. Sergeant-majoor „Een negatief ingestelde sergeant majoor van een schoonmoeder", zo werd ergens in de tekst de rol van Gerdy Grabowski als To's moeder Marie Schriek treffend weergegeven. Gerdy speelde de stijve, strenge vrouw goed, maar kon niet al haar talenten kwijt in deze rol. Het sa menspel met Bert Bruijn als de dron ken Arie Klepper leverde enkele superkomische scenes op. Janny Schuyl speelde aarzelend de rol van weduwe Riet Benson. Als ei genaresse van de plaatselijke tabaks winkel zorgt zij voor de lotto- en totoformulieren. Janny Schuyl leek wat onzeker en kwam pas in het laatste bedrijf echt op dreef. Toen Jaap van Dam haar ten huwelijk vroeg, reageerde ze daar maar lauwt- jes op. Mien Klepper, een ordinaire rodde laarster, werd prima op de planken gezet door Anneke Hillebrand. Een echte bemoeizieke tante die overal haar neus in stak. Haar nieuwsgierig heid was in haar stem te horen. Aangevers Kees en Ina van lersel werden keurig neergezet door Marco Bakker en Git- ta Witte. Zij fungeerden als aangevers in het stuk. Niet echt rollen om uit te bouwen. Gitta Witte begon angstig, maar kreeg steeds meer vertrouwen. wat haar rol ten goede kwam. Veel lof moet worden toegezwaaid aan regisseur Joop Groeskamp. Op kleine gebaartjes was erg goed gelet, waardoor alle rollen net iets extra's kregen. Wat er in zat, werd eruit ge haald en dat bezorgde de toeschou wers een aangename avond. Souffleuze Linda Zijm was niet één keer te horen voor de zaal. Ze hoefde dan ook nauwelijks in te springen, want de rolkennis was goed. De gri me was goed verzorgd door Gerdy Grabowski en het licht door Olivier Schilling. De Texelse reddingboot .Siegfried Egmundis" en de KNZHRM- whipperploeg van De Koog waren gisteren betrokken bij een reddingac tie voor een in nood verkerend Scan dinavisch jacht op de Noordzee. Tot daadwerkelijk ingrijpen kwam het niet: het stuurloze jacht kon namelijk door de Helderse reddingboot „Su zanne'' naar de haven van Den Hel der worden gesleept. Alle drie opvarenden werden in veiligheid ge bracht. De situatie liet zich aanvankelijk ern stig aanzien. De aanleiding was een paniekerig alarm dat omstreeks kwart voor twaalf 's ochtends door de op varenden van het jacht „Sagitarius" werd gegeven. Vandaar dat de kust wacht groot alarm blies: ingeschakeld werden drie helikopters, de redding- ie last heeft van ratten, moet ze niet alleen verdelgen maar er iok voor zorgen dat vestiging van nieuwe ratten onmogelijk ordt. Wering en verdelging moeten hand in hand gaan. Dat as de essentie van de lezing die donderdagavond in „De Peli- aan" werd gegeven door de heer D.P. Kempe van de afdeling lestrijding van Dierplagen van het Ministerie van Volkshuisves- ing. Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer. eze „vertegenwoordiger van het epartement van Nijpels" sprak tot en publiek dat hoofdzakelijk be tond uit agrariërs, van wie er velen ampen met overlast van ratten. Hij verd terzijde gestaan door Piet Bo- r („van het departement van Ba- tendregt", zei voorzitter P.C. Hin) die lan gemeentewege instructie geeft lij rattenbestrijding en belast is met iet verstrekken van vergif. tempé vertelde op aanschouwelijke vijze, geïllustreerd met dia's veel iver de levenswijze van rat en muis, Ie wijze waarop zij schuren en wo- lingen binnendringen en vooral over ireventieve maatregelen en de tech- nek die moet worden toegepast bij iet toedienen van vergif. De gifsoor- en die in de praktijk het beste resul- aat opleveren veroorzaken allemaal len dodelijke verandering van de sa- nenstelling van het bloed van de rat- len. De dood treedt pas in geruime lijd na het eten van het vergif, waar- loor het dier geen verband ziet tus- ien het vergif en de onaangename levolgen ervan. Ratten zijn slim. Als te zien dat een soortgenoot sterft na 'et eten van een bepaalde stof, zijn gewaarschuwd en eten er niet zelf 'en. Het tegenwoordig meest ge buikte middel is haver dat gemengd s met Warfarin. Het wordt onder an- iere door de gemeente (gratis) ver strekt. Kistjes Dit vergiftigde voer moet niet zomaar srgens worden uitgestrooid, want dan wordt het nat en onsmakelijk en 's de kans groot dat huisdieren of kinderen ermee in aanraking komen, tat gif dient in zg. rattenkistjes wor den gedaan, die onder andere bij de Aankoopcentrale te koop zijn maar °ok zelf kunnen worden 9emaakt. De kistjes (zie tekening) "loeten zo dicht mogelijk worden neergezet bij plaatsen waar zich re gelmatig ratten ophouden, dus bij rattengaten en in de routes die de dieren afleggen en die vaak vrij mak kelijk herkenbaar zijn aan pootafdruk- ken, sleepsporen en keutels. Heel belangrijk is dat het gif telkens wordt aangevuld, zodat de ratten zoveel kunnen eten als zij lusten. Legt men telkens een beetje neer, dan is de kans groot dat de rat na het eten al leen maar ziek wordt, opknapt en vervolgens resistentie ontwikkelt waardoor hij voor het gif min of meer onkwetsbaar wordt. Ratten zitten vaak in sloot- en wal kanten, vooral als deze niet regelma tig worden gemaaid. Hier kan het voer het beste worden aangeboden in een stuk pvc-pijp van 11 cm door snee en een lengte van 70 cm. Deze aan een kant dichtgemaakte pijp moet in het talud worden gegraven, iets schuin aflopend en aan de voor kant verankerd met een pen die te vens voorkomt dat (water)vogels bij het gif komen. Als ratten in huis of schuur zijn, zit ten ze nogal eens achter de isolatie platen van het dakbeschot. Het gif kan hier worden toegediend in een jampot die in een gat in de isolatie plaat wordt geschroefd (tekening). Nadeel Bij toepassing van de gifmethode trekken de dieren zich terug in hun nest en gaan daar dood. Men vindt de dode dieren dus lang niet altijd te rug, maar volgens Kempe moet dat nadeel voor lief worden genomen, omdat alle andere veldelgingsmetho- den minder effektief of verboden zijn. Dat dode ratten niet zouden stinken omdat ze door het gif zijn geconser veerd, is een sprookje. Het vangen van ratten met vallen, klemmen en knippen is weinig effektief omdat er meestal veel meer ratten zijn (tiental len en soms zelfs wel honderden) dan de paar dieren die op die manier worden gepakt en bovendien zijn die „overlevenden" dan gewaarschuwd. Het met een knip of klem vangen van een rat (of muis) die in een be paalde en overigens afgesloten ruim te is binnengedrongen heeft uiteraard wél zin. Wering Voorkomen dat ratten zich vestigen in de leef- en werkomgeving van de mensen en zich daar in verbluffend tempo (een rattenpaar levert 300 na komelingen per jaar op) vermenigvul digen is echter minstens zo belangrijk als verdelging. Een boerenerf, cam ping of particulier erf waar allerlei rommel ligt opgeslagen is voor ratten heel aantrekkelijk, vooral als er water (de sloot) en voedsel (kippenhok, composthoop, zakken vuilnis) in de buurt is. Kempe toonde verder aan de hand van allerlei voorbeelden aan hoe ratten huizen en schuren kunnen binnendringen: via het bekende „kat- teluikje", brievenbus, ventilatiegaten in de spouw, ondeugdelijke riolering e.d. Weinig bekend is dat ratten goed kunnen klimmen. Door een regenpijp kunnen ze een hoge dakgoot berei ken en vandaar onder de dakbedek king komen. Dat is te voorkomen door zo'n regenpijp aan de onderkant af te sluiten met een soort kraaienkap. Zo werden nog tal van tips gegeven, ook bij het beantwoorden van de ve le vragen die werden gesteld. Duide lijk werd dat de omgeving nagenoeg „ratvrij" kan worden gemaakt en ge houden als iedereen hier de hand aan houdt. Rattenbestrijding, ook op moeilijke plaatsen als vuilnisbelten, is bepaald geen hopeloze zaak. Als voorbeeld werd de Texelse stortplaats genoemd, waar het vorig jaar nog wemelde van de ratten. Dank zij wat extra aandacht zijn er nu nog maar enkele. Informatie over rattenbestrijding zal op 14 december ook worden gege ven voor Texelse recreatieonderne mers, na afloop van het huishoudelijk gedeelte van de Recron-vergadering. 25 cm Voerkist voor binnen „We zaten rustig in de kamer te eten en ineens hoorden we een luide knal". Nauwelijks van de schrik beko men deed J B. Hin zondagavond zijn relaas. In de keuken van de familie aan het Schilderend 64 had een pan met vlees vlam gevat. Via de afzuig kap was het vuur aangewakkerd en de knal waarmee de oververhitte af voerbuis losspatte, alarmeerde de eters. Bij gebrek aan een deksel werd het vuur afgedekt met een jas, wat de vlammen snel deed doven. De in middels gewaarschuwde brandweer hoefde er niets meer aan te doen. De zwartgeblakerde keuken stond nog lange tijd vol rook. boten „Suzanne" en „Siegfried Eg mundis" en de whipperploeg van De Koog. Verder werd de sleepboot „Lies" uit Den Helder besteld en werd opdracht gegeven om de nu onbezette kustwachtpost Eierland te bemannen. De positie van het jacht was eerst onduidelijk. Uit de eerste meldingen viel óp te maken dat het zich noordelijk van de Eierlandsche gronden zou bevinden. Niet veel later echter zou het jacht al ter hoogte van de Slufter zijn aanbeland. De vier bemanningsleden van de „Siegfried", die in de zware zee in het Eierlandse Gat eerst in noordelijke richting wa ren gaan varen, moesten concluderen dat het geen zin had om nog achter het in ijltempo zuidwaarts driftende jachtje aan te gaan. Immers, er stond een vervaarlijke deining, het zicht was miserabel en tevens was de „Suzanne" hard bezig om naar de Skandinaviërs op te stomen. De whipperploeg van De Koog stond op het strand gereed om het jacht op te vangen in geval het zou stranden. De Kogers zouden het scheepje zelfs niet eens in zicht krijgen. Inmiddels was duidelijk geworden dat de pro blemen aan boord van het jachtje minder ernstig waren dan aangeno men. Het stuurrad van de twee master bleek afgebroken; manoeuvreren werd hierdoor bemoei lijkt, maar was toch nog mogelijk. Hierop werden de helikopters terug gefloten Voor de „Siegfried" en de whipperploeg was de actie tussen half twee en twee uur 's middags weer ten einde. De „Suzanne" onder schepte het jacht tussen De Koog en de uiterton van het Molengat (onge veer ter hoogte van paal 12), circa anderhalve mijl uit de Texelse kust. 40 cm 0 6 cm Voerkist voor buiten Voerbuis lom in te graven Pot met schroefdraadhals in isolatieplaat. Arie Klepper IBert Bruijn) neemt het op tegen vader Jaap van Dam IWim Jan Bakker) Kees en Ina van lersel IMarco Bakker en Gitta Wittel zien het somber in De uitgebrande keuken van de familie Hin

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 9