Cjrocn Tuwrts jexeh in het harL, tldemanalyse-apparatuur ervangt de bloedproef fc Computerkassa stopt oneigenlijke reductie w °akkans drankrijders vanaf nu groter Rabobank Q Rijkspolitie: 02220-12222 iOËNGA'S SUPERMARKT 'ECIALITEITENSLAGER IJ Teso verwacht kwart miljoen te „verdienen" Loodsmansduin f. Langere voorwaardelijke straf voor Texelaar (32) 'ers uit Den Hoorn: Grote merken.... Kleine prijzen!!!! bij CARITA 30% Feestkorting CARITA PENSIOEN EN DE FISCUS A JnpGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.337 VRIJDAG 2 DECEMBER 1988 oor advertenties, abonnementen, etc.: angeveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, jlefoon 02220-12741. Telefax 02220 - 14111 (edactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burq, telefoon 2220-12741 uiten werktijd deze week tot en met dinsdag a.s.: Frans Hopman, Pater /itteplem 27, Den Burg, telefoon 02220 - 15472. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs /19,80 per kwartaal; los 95 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46 99.17.636 Rabobank nr. 36.25 01 742; NMB nr. 67.34.60.398 Ie kans dat onder invloed van drank verkerende weggebruikers p Texel door de politie in de kraag worden gevat, is met ingang ran heden fors toegenomen. Per 1 december maakt de Texelse olitie namelijk gebruik van een ademanalyse-apparaat, waar oor de bloedproef overbodig is geworden. De nieuwe appara- jur wordt door politiemensen bediend; de inschakeling van een rts is nu verleden tijd (behalve in geval van een defect). Dat cheelt veel tijd en moeite, zodat de politie zich intensiever met Icoholcontröles kan bezighouden en niet zal aarzelen om imand op het bureau aan een test te onderwerpen. in ..drankrijder" moet (net als vóór december het geval was) mee Bar het bureau als bij zijn aanhou- ng een promillage van hoger dan 5 wordt vastgesteld (door middel n de blaastest). Op het bureau ioet hij de ademanalyse-test doen, binnen tien minuten is het resul- DEZE ZIJDE OMKEREN EN INSTEKEN ADEMANALYSE FORMULIER VOLGNUMMER A 64059 I Rijkspolitie - District ft-KTHW? BUREAU DEN BURG BAC Datanaster II INSTRUMENT 881144 NOVEMBER 30. 1988 GEBOORTEDATUM: 15-83-68 GEBOORTEPLAATS: TEXEL - ADEMANALYSE SIMULATOR: NOMINAAL INTERNE STANDAARD NULTEST SIMULATOR NULTEST NULTEST NULTEST ADEMTEST NULTEST ADEMTEST NULTEST SIMULATOR NULTEST ONDERZOEKRESULTAAT 450 ue'l GOED 0 05/1 445 pvl 0 W'l 0 \n/\ 0 U9S1 0 tr*'l 0 u*/l 0 W/1 0 u»/l 450 w/1 0 W/1 0 w/1 14:11 14:11 14:12 14113 14(15 14:1? 14:17 14:18 14:19 14:20 14:29 14:21 0123456789 BEDIENAAR VERKLAART DE ADEHOfIDEP20EKPROCEDURE CONFORM DE VOORSCHRIFTEN TE HEBBEN UIT6EV0ERD. ziet een strookje met de resultaten van de Jemanalyse-test eruit. De proefpersoon in vestie verrichtte twee geldige ademtests, beide een uitslag van 0 microgram alcohol r liter opleverden en uiteraardook een on- rzoeksresultaat van 0. Hetgeen volledig )pte. taat bekend. Wie een strafbare hoe veelheid alcohol heeft genuttigd kan zonder meer rekenen op een proces verbaal. Ook wordt, afhankelijk van de gemeten hoeveelheid, een rijver bod opgelegd. Wie weinig heeft ge dronken kan in het gunstigste geval al na één uur de auto weer pakken, wie schromelijk over de schreef is gegaan moet in het ernstigste geval 24 uur wachten om weer achter het stuur te mogen kruipen. Het ademanalyse-apparaat („BAC Da- tamaster II) ondervangt veel nadelen van de tot dusver gehanteerde me thode om het alcoholgehalte in het bloed te meten. Opperwachtmeester Tijmen Jilderda van de rijkspolitie groep Texel: „Je bedacht je wel tien keer voordat je een dokter voor de derde maal in één nacht uit z'n bed zou bellen, omdat hij iemand een bloedproef moest afnemen." Boven dien had een deel der huisartsen principiële bezwaren tegen de bloed proef, evenals sommige aangehouden personen. Verder was die methode omslachtig, niet goedkoop en duurde het drie weken voordat de uitslag be kend was. Redenen voldoende om op zoek te gaan naar een alternatieve test. Vol gens de „Wet van Henry" is het al coholgehalte in het bloed gelijk aan de dampconcentratie in de longen. De tot dusver bekende „promillages" (hoeveelheid alcohol per milliliter bloed) komen overeen met micro grammen alcohol per liter lucht. De huidige ondergrens van een alcohol promillage van 0.5 is gelijkwaardig met 220 microgram alcohol per liter lucht. Straks zal ook wettelijk niet meer worden gesproken van 0.5 maar van 220, terwijl een extreem hoog promillage van 4.0 voortaan met het getal 1760 wordt aangeduid. Een veelgehoorde aantijging tegen de bloedproef was dat deze inbreuk op iemands privacy inhield. Mensen die op grond van bijvoorbeeld religieuze motieven weigerden, kwamen daar door in conflict met de Nederlandse wet. Het weigeren van de bloedproef wordt namelijk aangemerkt als een misdrijf. Ook hadden nogal wat art sen geen interesse om aan de bloed proef hun medewerking te verlenen, omdat zij in principe hun beroep uit oefenen om mensen medische hulp te verlenen, en met om bewijslast te gen ze te verzamelen. Ook op Texel waren enkele artsen tegenstander van de bloedproef; de meerderheid werkte echter mee. Met de aanschaf van de nieuwe ademanalyse-apparatuur, lijken deze bezwaren in één klap van tafel ge veegd. De arts komt in het hele ver haal niet meer voor, en de verdachte krijgt geen spuit in de arm of een an dere inwendige behandeling, maar hoeft slechts te blazen. Mee naar bureau Wie wordt aangehouden, moet -net als voorheen- in of bij het politiebusje de blaastest doen. Is de uitslag min der dan 0.5, dan is er niets aan de hand en mag men zijn weg vervol gen. Komt er een hogere score uit de bus, dan moet men mee naar het po litiebureau. Tot dusver werd er nog een onder scheid gemaakt voor een een uitslag tussen 0.5 en 0.8. Dan moest men óók mee naar het bureau, om daar de mond te spoelen en opnieuw de blaastest af te leggen. Als het resul taat dan opnieuw tussen 0.5 en 0.8 lag, dan werd een rijverbod van acht uur opgelegd. Geen proces verbaal, geen bloedproef. Was het resultaat echter hoger dan 0.8 dan werd de dokter gebeld voor het verrichten van de bloedproef. Naast een rijverbod, kreeg de ver dachte dan ook een proces verbaal aan de broek. Het wettelijk bewijs zou echter pas over een week of drie kunnen worden geleverd, wanneer het gerechtelijk laboratorium te Rijs wijk het afgetapte bloed had onder zocht. Interne tests In de nieuwe situatie wordt dus iedereen die 0.5 of hoger scoort, Geen prik en geen arts meer, maar blazen onder het toeziend oog van een politieman. Op de monitor onder het toetsenbord kan direct het resul taat worden afgelezen. Geheel links onder Iverscholenl hangt het printerstrookje waarop alle gegevens na een minuut of tien zwart op wit wor den vermeld, en dat als wettelijk bewijs dient Achter het apparaat bevindt zich Ihalf zichtbaarI een gesflesje met een proefmengsel meegenomen naar het bureau om daar de ademanalyse-test te onder gaan. Het nieuwe apparaat is een on geveer 1 meter hoog kastje met toetsenbord, beeldscherpje, inge bouwde printer en een uitwendige gasfles. Door een slang met weggooi-mondstukjes moet men bla zen. Nadat de begeleidende politie man de persoonsgegevens van de aangehouden man of vrouw heeft in gevoerd, wordt het f20.000,- kosten de apparaat in werking gesteld. De „Datamaster" houdt eerst een gron- dige contróle. Als er bijvoorbeeld een flikkerende t.l.-buis zich in de omge ving bevindt, of iemand rookt, dan zal de apparatuur dat als „storing" aanmerken. Ten tweede spoelt het apparaat zichzelf schoon: uiteraard mogen er geen restanten van voor gaande ademtests aanwezig zijn! Gelijk met de invoering van één netnummer voor heel Texel heeft de Texelse Rijkspolitie een nieuw, makkelijker te onthouden telefoonnummer gekregen: 12222. Dit kan dag en nacht worden gebruikt. Buiten de ope ningstijden van het politiebureau wordt men verbonden met de meldkamer van de rijkspolitie in Alkmaar, die zonodig voor draad loze alarmering van de politie op Texel zorgt. Tenslotte wordt een interne test (si mulatie) uitgevoerd. In het bijbeho rende gasflesje bevindt zich een mengsel waarvan de waarde 450 mi crogram alcohol per liter lucht is. Dat is geijkt, en de meting van het appa raat mag niet ver van deze norm af wijken, anders moet de proef ongeldig worden verklaard. Blazen Als alle drie de testen in orde zijn be vonden, kan de verdachte blazen. Het gaat erom dat hij of zij in totaal twee geldige tests aflevert. In één „cyclus" kan men maximaal viermaal blazen, waarbij zich dus twee geldige pogin gen moeten bevinden Het apparaat rekent vervolgens aan de hand van de twee geldige tests uit wat het on derzoeksresultaat is. Dat resultaat wordt vermeld op een printeruitdraai, die in de politie-administratie wordt opgeslagen. Een afschrift gaat naar de officier van justitie; de drankrijder krijgt het onderzoeksresultaat wel on der ogen, maar krijgt geen schriftelijk bewijs mee. De (opper)wachtmeesters hebben voor de bediening van de nieuwe ap paratuur een speciale cursus moeten volgen, zodat een zo betrouwbaar mogelijke uitkomst is gewaarborgd. De 32-jarige Texelse man, die twee weken geleden wegens verkrachting terechtstond voor de Alkmaarse rechtbank, is dinsdag veroordeeld tot een celstraf van 18 maanden. Daarvan zijn er zes voor waardelijk, met een proeftijd van twee jaar. De officier van justitie had 15 maanden onvoorwaardelijk geëist, waarvan drie maanden voorwaarde lijk. De raadsman van de verdachte had echter om een langere voorwaar delijke straf gevraagd, opdat die .een stok achter de deur" zou vormen. Met de uitspraak is de rechtbank enigszins aan dit verzoek tegemoet gekomen. Eveneens dinsdagmiddag veroordeel de de Alkmaarse rechtbank een man uit Enkhuizen tot een onvoorwaarde lijke gevangenisstraf van twee maan den, wegens betrokkenheid bij het aan land brengen van een grote partij hasj, eind oktober 1987 aan de dijk ten zuiden van Oudeschild. Hoornder Harten Hoornder Ringen Lamsvlees specialiteiten Vleesschotels Fondueschotels Gourmetschotels Rollades Fruitmanden Speculazen Banketletters Gebakjes Marsepein Bloemen en planten i nog veel meer dingen die u in een ge- one supermarkt niet vindt, vindt u wel bij Den Hoorn, tel. 19252. (tere vrijdagavond koopavond utv autoDie zet u gewoon voor de Teso maakt in de loop van het volgend jaar een eind aan het misbruik van de reductieregeling voor auto's van Texelaars en Texelse bedrijven. Dat wordt op afdoende wijze mogelijk door uitbreiding van de voorwaarden waaraan men moet voldoen om als „Texels" erkend te worden. De gegevens van de erkende Texelse auto's worden in de computer opgeslagen waarop het kaartjesapparaat in Den Helder is aangesloten. bewijs of geldig bewijs van inschrijving in het bevolkingsregister of het Handelsregister niet kunnen tonen. Als de lokettist(e) de regels naleeft en dus weigert, worden veel automobilisten boos en proberen hun zin door te drijven. Ook voor de lo- kettist is het moeilijk te moeten wei geren, vooral in gevallen waarin de aanvrager een bekende klant is waar van men weet dat hij een echte Texelaar is. In de nieuwe situatie kun nen alleen reductiekaartjes worden gekocht die door de computerkassa worden geproduceerd. Als iemand straks om een reductie kaartje vraagt, wordt het kenteken van de auto ingetoetst. Zit de auto in het erkende Texelse bestand, dan produceert het apparaat het ge vraagde kaartje. Is dat niet het ge val, dan gebeurt er niets en moet de betrokken automobilist een kaartje voor het volle pond kopen. Het is niet nodig het kenteken te tonen. Discussie over het al of niet recht hebben op een reductiekaartje is met de lokettist(e) ook niet meer mogelijk; daarvoor moet men op het Teso-kantoor van 't Horntje zijn. Ruzie Dat laatste betekent het eind van een vervelende toestand. Het komt nogal eens voor dat automobilisten een kaartje willen kopen voor het Texelse tarief maar de daarvoor beno digde bewijsstukken zoals kenteken- Veel misbruik Een „Texels" autoknipkaart is onge veer 40% goedkoper dan een norma le knipkaart. Vooral voor mensen die vaak met hun auto van de boot ge bruik maken is het dus aanlokkelijk om als Texelaar erkend te worden. Volgens het bestaande systeem heeft men daarop recht als degene op wiens naam de auto volgens het kentekenbewijs staat, met een uit treksel uit het bevolkingsregister kan bewijzen dat hij of zij ingezetene van het eiland is. Als het om een bedrijf gaat moet met de inschrijving in het handelsregister worden aangetoond dat het bedrijf op Texel is gevestigd. Dit systeem is niet waterdicht, waar door het aantal overkantse automobi listen of bedrijven dat er gebruik van maakt, inmiddels in de honderden loopt. Een van de meest bekende trucs is dat op het vasteland wonende kinde ren hun auto op naam van een van hun op Texel woonachtige ouders la ten zetten. Een extreem voorbeeld is een in een verzorgingshuis in Den Burg woonachtige weduwe die geen auto en zelfs geen rijbewijs heeft, maar toch in het „bezit" is van maar liefst drie auto's die feitelijk eigen dom zijn van haar overkantse familie leden die doordoor voordelig naar Texel kunnen reizen. Postbussen Zeer verbreid is ook de methode die bedrijven toepassen die voordelig met hun (vracht)auto's naar Texel willen. Zij openen op het eiland een bij het Handelsregister geregistreerde „vesti ging" of zelfs „hoofdvestiging" die niet meer is dan een postbus. Ook komt het voor dat een overkant se leverancier de vrachtauto waar mee hij regelmatig naar het eiland komt, op naam laat zetten van een Texelse klant. Het is zelfs mogelijk dat een over kantse automobilist met een correct te naam gestelde auto in het bezit is van.een of meerdere goedkope Texel se knipkaarten. Hij heeft de auto dan voor een paar dagen op naam van een Texelse onderneming of particu lier gezet, de kaartjes gekocht (waar mee hij soms jaren vooruit kan) en vervolgens de auto weer op zijn eigen naam laten stellen. Een truc die onder andere wordt toe- Lees verder pagina 2 Tijdens- de gehele feestmaand de cember geven wij bij elke aankoop op onze gehele najaars- en winter collectie '88. Exclusief voor Texel de topmerken Esprit, In Wear, Matinique, Radio Boy, Radio Girl, Diesel jeans, en Tra der jeans. The boutique with the best choice Weverstraat 5, Den Burg, Texel Financiële zekerheid voor later en een fiscale aftrekpost voor 1988. Wij adviseren u vrijblijvend over de mogelijkheden. Telefoon 02220 - 14341 Na kantoortijd: 14894 - 14389 of 15622 CAFÉ - EETHUIS - Het trefpunt van gezelligheid - Prima eten en drinken voor een gemoedelijke prijs in rustieke sfeer - Het ideale adres voor alle festi viteiten; vraag naar onze partygids. - Wegens Sinterklaasfeest dit weekend gesloten - Denkt u alvast even aan uw kerstreservering Rommelpot 29, Den Hoorn, tel. 02220 - 19590 t

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 1