PTT investeerde 15 miljoen in Texelse communicatienet T M i m d w o v z z Eerste digitale eiland ter wereld 5 6 7 8 9 10 II Echte André van Duin in de LBO-Sinterklaasshow Mee naar Thialf met de Texelse ijsclubs Voetbaluitslagen Programma zaalvoetbal Cursus voor bloembollentelers Zaken Weverstraat „speulen" elkaar PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 6 DECEMBER „Texel is het eerste digitale eiland ter wereld". Woorden van P.P. 't Hoen, bedrijfsdirecteur van PTT Telecommunicatie Nederland vrijdagmiddag tijdens de officiële viering van „Texel, één net nummer". Het telefoonverkeer van, naar en op het eiland gaat nu via glasvezelkabels en digitale centrales. Texel is voortaan on der één netnummer (02220) bereikbaar. Het hele project heeft 15 miljoen gulden gekost. De bijeenkomst werd op ludieke wij ze geopend door strandjutter Cor El len. Op zijn bekende fiets, mét licht aan, reed hij de feesttent bij de PTT- centrale aan de Waalderstraat bin nen. Hij overhandigde bedrijfsdirec teur 't Hoen een fles met daarin een briefje met de toepasselijke spreuk: ,,De toekomst wordt met het heden gekocht". P.P. 't Hoen vertelde dat het staats bedrijf, dat per 1 januari zal worden geprivatiseerd, al in 1970 is begon nen met digitalisering. De computer rukt op en daarmee het digitaal over dragen van gegevens. Dat kan alleen als de PTT-centrales daarop zijn in gesteld. De mechanische oude appa ratuur is aan slijtage onderhevig en wordt in vele gevallen geheel vervan gen door digitale centrales. Dat ver eist een overgangssituatie zoals die ook op Texel is geweest: een parallel- net naast het bestaande en dan over schakeling op digitaal per gebied. Daarvoor werd een ringnet met glas vezelkabel gelegd. De relatief goedko pe glasvezelkabel biedt veel Bedrijfsdirecteur 't Hoen leest de spreuk voor die hij net uit de fles van Cor Ellen heeft gehaald. De schaatsliefhebbers kunnen hun snelle ijzers uit het vet halen, want zondag 18 december staat een dagje naar de overdekte Thialf-kunstijsbaan in Heerenveen op het programma. De organisatie berust bij de zes Texelse ijsclubs (Oost, De Cocksdorp, De Koog, Oudeschild, Den Hoorn en Den Burg), verenigd in de Texelse Ijsbond. De schaatsdag gaat alleen door bij voldoende deelname. De kosten be dragen f25,- all in (dus inclusief boot, bus en entree). Opgave (uiterlijk tot zondag 11 december 20.00 uur) bij: Martin Visser (tel. 12488), Wieb van der Berg (18243) of Paul Eelman (13038). Het vertrek is met de boot van 9.05 uur. Opstappen kan op de boot, of bij het busstation aan de Elemert (vertrek bus 8.45 uur). Bel voor een verhelderend gesprek 02220 - 12833 15747 mogelijkheden tot uitbreiding van ca paciteit in de toekomst. Eigenlijk is alles wat bij de mensen thuis échter de telefoonstekker zit vernieuwd. Het voordeel ervan is dat verbinding sneller tot stand komt, de geluidskwaliteit beter is en de centra les minder onderhoud nodig hebben Het voordeel van de glasvezelkabel in een ringnet is dat bij beschadiging 50 procent van de verbindingen in tact blijft en de overige 50 procent vrij simpel kan worden hersteld. Straalverbinding Telefonisch contact met de vaste wal wordt onderhouden door twee glas vezelkabels die op 500 meter afstand van elkaar door het Marsdiep zijn ge legd. Eén van deze twee kabels loopt via Den Helder, Schagen en Noord- Scharwoude naar Alkmaar. De ande re, die in '89/'90 klaar is, vindt via Den Helder, Middenmeer, Enkhuizen en Hoorn zijn weg naar Alkmaar. Daarnaast is er nog een straalverbin ding van Den Burg via de toren in Wieringermeer en via de toren in Wormer naar Alkmaar. Vanuit deze plaats worden de verbindingen verder geschakeld. ,,Op een eiland is men meer afhankelijk van telefoon dan el ders", zei 't Hoen, die Texel „het mo dernste eiland van de wereld" noemde. Ergernis Burgemeester Ton Schipper hoopte dat het moderne PTT-systeem de Texelaars alle ergernis over het min der goed functioneren van het tele foonnet in het verleden zou doen vergeten. „Binnen een kort tijds bestek zijn twee verbeteringen op het gebied van de bereikbaarheid van Texel gerealiseerd: een dubbeldeks boot en een nieuw telecommunicatie net", vond de burgervader, die er op aandrong dat één van de twee landschap-ontsierende masten bij de centrale in de Waalderstraat snel zal worden afgebroken. Schipper was blij met de invoering van één netnummer voor het hele eiland. Ook was hij tevreden over de wijze waarop de Texelse telefoon nummers tegenwoordig in de PTT- gids staan vermeld. „En dan niet zo zeer omdat we nu eindelijk ook eens, zij het tijdelijk, zestig bladzijden van het telefoonboek bezetten of dat we voor vol worden aangezien omdat we thuis ook een telefoonnummer van vijf cijfers hebben!" Barometers H. Beijer, directeur PTT Telecommuni catie district Haarlem overhandigde de burgemeester, Cor Ellen en be drijfsdirecteur 't Hoen een fraaie ba rometer als aandenken. Foto: Dirk Kuiter) Burgemeester Schipper bedankt districtsdirecteur „Texel wordt door veel mensen mooi gevonden en dat was vooral 's zo mers merkbaar aan de drukte op het telefoonnet", aldus Beijer. Veel storin gen ontstonden door overbelasting of door schippers die met een slepend anker het Marsdiep doorgingen en de oude PTT-koperkabels kapot trokken. De straalverbinding via de mast werd als noodvoorziening gebruikt en dien de ook voor het doorzenden van ver bindingen met booreilanden op zee. Tuidraden „De mast is verstevigd en verbeterd. Het „broertje" wordt in februari weg gehaald. Dan zijn de omwonenden ook af van de herriemakende tuidra den", kondigde Beijer aan. Als laatste zal komende zomer Oosterend wor den overgeschakeld on een digitale Beijer voor de barometer die hij heeft gekregen. centrale. Tijdens de aanpassingen voor het nieuwe communicatienet stootte de men bij woonhuisaanslui tingen op een groot aantal kostentel- lers dat niet door de PTT was geplaatst, wat eigenlijk strafbaar is. „Op Texel is een grote klus geklaard in bijna twee jaar. Het heeft 15 mil joen gekost en daar er 6000 aanslui tingen op het eiland zijn kun je stellen dat voor elke aansluiting f25.000,- is geïnvesteerd", besloot Beijer zijn toespraak. Na een rondleiding door de nieuwe centrale konden belangstellenden ge nieten van een optreden van dixieland-band „Basin Street Five" en een doorlopende spectaculaire lasers how in een grote tent achter de centrale. Zaterdag 3 december 1988 KNVB afdeling Noord-Holland SVO/Z-Hollandia 0-3 Junioren: Texel B1-HRC B2 SRC B3-Texel B2 ZDH B-1-HCSC B3 JVC Cl-Texel Cl ZAP C2-ZDH Cl HRC C2-Tex. Boys Cl Pupillen: Texel DTOosterend Dl Tex. Boys E1-ZDH El Texel E3-Tex. Boys E2 Tex. Boys E3-Texel E2 Oosterend El-De Koog E1 Texel ETOosterend E2 Zondag 4 december 1988 KNVB Texel-Wieringerwaard 0-0 KNVB afdeling Noord-Holland De Koog-Dirkshorn 3-1 5-0 3-4 8-0 0-1 2-1 1-3 3-1 14-0 0-16 6-0 2-2 11-1 Het is zo langzamerhand traditie dat van de Sinterklaasviering op de scholengemeenschap LBO een groot feest wordt gemaakt. De aflevering van dit jaar was wel héél spectacu lair, met medewerking van diverse omroepen en enkele prominente Ne derlanders (André van Duin, Ronald Koeman). Leerlingen en personeel togen vrij dagmiddag naar de tot tv-studio om gebouwde Bgm. De Koninghal, om daar te genieten van de LBO- Sinterklaasshow. Na een maanden lange voorbereiding door de speciaal in het leven geroepen feestcommis sie, bestaande uit zeven leerkrachten, werd een programma op de planken gezet dat klonk als een klok. In een schitterend decor, ontworpen en vervaardigd door Herma van der Star, met medewerking van de afde ling bouwkunde van de school en het onderwijsondersteunend personeel, was het een aaneenschakeling van tv-programma's die normaal op Ne derland 1, 2 of 3 zijn te zien. Na aan komst van Sinterklaas en zijn knechten werd het eerste programma aangekondigd door de charmante omroepster Annemarieke de Vries: „Jonge mensen op weg naar het po dium". Twee leraren leefden zich uit als internationaal balletduo. In de „Op goed geluk-show" van presentatrice Carry (Welle)Tefsen, gingen llonka Kuiper, Reina Bos en Li lian Dijker op zoek naar de ware Ja cob. llonka was uiteindelijk de gelukkigste die met haar droomprins (leraar Fred Wigman) in de „lovecor- ner" mocht plaatsnemen. Een bijzondere verrassing zat verpakt in de „Surpriseshow" van presenta tor Henny Huizinga. Leraar handels kennis Gerben van der Feen werd geconfronteerd met de complete verkoop-examenklas uit het school jaar 1985-'86. Een ware reünie dus. Minstens zo'n grote verrassing be leefde Fulco Zegel, die in de B1-junioren van SV Texel voetbalt. Hij werd persoonlijk (via de band) toe gesproken door Ronald Koeman, de bekende voetballer van PSV en Ne derlands elftal. Dik voor Mekaar In het derde en laatste onderdeel van de Surpriseshow werden enkele lera ren met gebeurtenissen uit het nabije schoolverleden verrast. De grootste surprise was weggelegd voor vakte kenleraar Ab van der Kooi. Hij kreeg een echte „Dik voor Mekaar-show" te horen, vervaardigd door André van Duin en diens radiocollega Ferry de Groot. André van Duin had de show speciaal voor het LBO- Sinterklaasfeest opgenomen. De tien minuten durende geluidsband bevatte allerlei namen en eigenaardigheden van leerlingen en leraren, gebracht door typetjes als Dik voor Mekaar, Ome Joop en André van Duin him self Getuige de reacties uit de zaal was dit één van de hoogtepunten uit de LBO-Sinterklaasshow. In het programma „Wedden dat" greep brugklasser Jeffrey Kooger de gelegenheid aan om een stuk van de stropdas van LBO-directeur Van der Weide af te knippen, terwijl in de Journaals diverse actuele schoolza- ken de revue passeerden In de Ho- neymoonquiz van Ron Brandstichter (Peter Ampt) en zijn assistente Fran- cien (Marijke Bakker) streden drie „bruidsparen" om een reis per tan dem naar de vuurtoren. Alle programma's werden on dersteund door de originele tunes en leaders, welke met medewerking van de omroepen waren verkregen. Voor de montage en geluidsbediening zorgden Marco van Sambeek en Marc-Hessel Huizinga; de belichting was in de zeer vertrouwde handen van toneelmeester Jaap van Vooren. ZDH-GSV 2-2 Schoorl-Oosterend 5-2 Texel 2-Succes 2 afgelast Oosterend 2-Succes 6 afgelast Helder 6-Texel 3 afgelast Junioren: Texel A1-Wieringerwaard A1 afgelast Woensdag 7-2-1988: 16.45 u. ZDH-Texel BV 2 (j) 17.25 u. Texel 2-Casino 1 (j) 18.10 u. Gamma 1-Gamma 2 (d) 18.50 u. De Krim 1-Casino 1 (d) 19.30 u. Selectie C-jun.-Texel BV 1 20.20 u. Nissan-Texel BV 1 21.10 u. Gamma 2-Mantje 2 22.05 u. Gamma 3-Rab Donderdag 8-12-1988: 17.00 u. Oosterend 2-De Koog 2 (j) 17.30 u. De Krim 2-Texel 10 (j) 18.00 u. Klif 4-NIOZ 2 18.50 u. De Koog 4-Mantje 3 19.40 u. De Koog 5-Rab 2 20.30 u. De Muy-NIOZ 21.20 u. Casino 8-ZDH 2 22.10 u. Oosterend-Attent Vrijdag 9-12-1988: 17.00 u. Texel 1-Texel 3 (j) 17.40 u. Gamma 1-Casino 2 (j) 18.20 u. Casino 7-De Krim 2 19.15 u. Sel. A-jun.-Den Helder 20.05 u. ZDH-Klif 1 20.55 u. De Krim 1-Klif 3 21.45 u. Jelleboog 2-Texel 3 22.35 u. De Koog 3-Texel BV 3 Voor beginnende en ervaren bloen bollentelers wordt een cursus „Zii en zeer in de bloembollenteelt" 9 ven. De eerste bijeenkomst van 6 40 uur durende cursus is woensd 7 december in d'ouwe Ulo om 9.; uur. De lessen zijn gericht op pral sche omstandigheden. Met de cui kan het vakmanschap in de bloen bollenteelt worden vergroot. Een koffieshop die huizen te koop heefteen schoenenwinkel die e\ gelische lectuur aanprijst en een warenzaak waar men kennelijk terecht kan voor modieuze kledin I de Weverstraat staat deze week t wereld op z'n kop. Vandaag, de cl dat Sint Nicolaas weer naar zuidi I ker streken is afgereisd, zijn de m keiiers uit deze straat namelijk dM bezig geweest hun etalages om o toveren. Niet om alvast kerstversd> ring aan te brengen, nee: in de l verstraat is een ware Ouwe Sunderklaas-stemming uitgebrokt De winkels „speulen" elkaar, 'n tuele en humoristische oplossing voor een praktisch probleem, zo blijkt. De week tussen 5 en 12 di cember wordt door veel winkelier als ,,dood" ervaren: de etalages in kerstsfeer, of wachten tot nè C we Sunderklaas? Bovendien is er als het hoort) een actuele aanleidt de actie speelt in op de op hands zijnde grootscheepse verhuizing w Weverstraat-ondernemers (in enke panden worden nieuwe zaken ge opend, andere wisselen van explo tant). Vrijwel alle winkeliers reageerden enthousiast op dit id& van Janneke Goënga en doen eer week lang net alsof zij een ander zijn. Op de foto laat kunsthandels Hans van der Klift zien dat hij ziel ook tussen de lingerie van college Damesmode Zegel prima thuisvoe Overigens hebben de winkels 's avonds aan aantrekkingskracht ge wonnen: in de gehele straat is ge\ verlichting aangebracht, die ook n de decembermaand zal blijven han gen.

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 2