!ebt u al een idee voor 1uwe Sunderklaas? F Nico Stoter Texels turnkampioen iby Rick haalde Üjn zwemdiploma Recreatieve deelname viel tegen IVOL/MU O L/LULIVIDCn IJOÖ TEXELSE COURANT PAGINA 3 luwe Sunderklaas valt dit jaar op maandag, zo ongeveerde be- erdste dag van de week. Tenzij grote aantallen mensen bereid jjn er een vrije dag aan te koppelen om „bee te komme". De hte speulers zal het weinig uitmaken. Zij doen mee onder alle standigheden en velen van hen vinden het zelfs gunstig dat deze keer waarschijnlijk veel minder „overkante" toeschou wers zullen zijn. zijn, omdat het publiek zich de tijd niet gunt om alles nauwkeurig te le zen. In één oogopslag moet duidelijk zijn waarover het gaat. Léét je rijden... Een der mooiste en gelukkig alge meen nageleefde „regels" van het feest is dat ieder na het drinken van alcoholica niet zelf achter het stuur gaat zitten om thuis te komen. Hope lijk zullen de taxi's het in de nacht van maandag op dinsdag weer zeer druk hebben. De politie zal een extra oogje in het zeil houden om deze goede traditie in stand te helpen hou den. Er blijft dan mogelijk mankracht over om een kwalijk bijverschijnsel van het Ouwe Sunderklaasfeest de kop te helpen indrukken. Dat is de openbare en zeer storende dronken schap van mensen die zo nodig lang vóór en ook de hele ochtend né het feest laveloos en blèrend moeten rondhangen op de terrassen en langs de straten, een ontluisterende toestand die niets met folklore te maken heeft. Ouwe Sunderklaas be hoort slechts één nacht te duren; daarna wordt er geslapen of gewerkt. Nieuwsfeiten Na dit op verzoek van vele oprecht verontruste ouwe sunderklaasliefheb- bers geschreven betoog, doen wij de traditionele greep uit nieuwsfeiten van het afgelopen jaar, mogelijk sti muleert het degenen die nog niet op een goed idee zijn gekomen: VW betaalt mee aan TV- amusementsprogramma; vuurtoren wachters overbodig geacht; geluids hinder in Vogelenzangwoningen, rheumavereniging opgericht; reclame ballon daalde neer op Texel; Texel bracht ton bijeen voor poliobestrijding in Indonesië; radio Texel mag de ether in; Neanderthalers woonden 100.000 jaar geleden op Texel; Vrije School opgericht, kemphaantjes ver dwijnen uit Waalenburg; dierenartsen kopen kleuterschool; uitbreiding raad huis noodzakelijk?; raadsvrouwen planten Beatrixboom; gokautomaten e echte speulers hoeven dit artikel k niet te lezen want zij weten al e Ouwe Sunderklaas gevierd moet >rden. Een pakkende voorstelling bben zij al weken geleden bedacht zijn er uitzonderingen die het op t laatste moment laten aankomen, e echte speulers vormen echter minderheid. Dit verhaal is dus idoeld voor de meerderheid, be- aande uit Texelaars die nooit eer- ir hebben meegedaan, uwkomers die (terecht) van me- ig zijn dat zij pas echt deel uitma- n van de Texelse samenleving als op 12 december met een fel- itische voorstelling de straat op- ian en jongeren die hun maskertje |t dusver alleen gebruikten om gra- een zaal in te kunnen, maar er nu t genot van écht speulen willen Niet alles it met ouwe Sunderklaas op Texel es mag, is een betreurenswaardig sverstand dat met name leeft in ngen waar men blijft beweren dat puur-Texelse feest „een soort car- val" is. Er zijn wel degelijk onge- ireven regels, die er in grote lijnen neerkomen dat het feest voor zo- I bedrijvers als kijkers een echt ist moet zijn, waarbij van de extra jheid van meningsuiting die door t masker wordt geboden, geen sbruik wordt gemaakt. In de voor- llingen mag men hard zijn, zwaar ïrdrijven maar het tegenovergestel- beweren van de waarheid is min- geslaagd. Insinuaties of ledigingen van persoonlijk-intieme d of „onthullingen" over privéza- zijn natuurlijk helemaal uit den ze omdat dit buitengewoon laf is. rder is het belangrijk dat in elk ge- de volwssenen zich beperken tot jrstellmgen van Texelse aard, liefst it een actueel karakter. De uitbeel dingen moeten verder zoveel mogelijk voor zichzelf spreken. Het meedragen van borden en opschriften is meestal onvermijdelijk, maar het is belangrijk Jat die opschriften zo kort mogelijk ren kan hij nog niet, maar zwem- in vormt geen enkel probleem: za- jdag behaalde de nog geen zes landen oude Rick Smit in zwem- radijs Calluna het „Teddybeer"- iloma. Daarmee werd Rick de igste Texelaar aller tijden met een lemdiploma. Zwemdocenten Klaas der Weide en Ria Keyser reikten In nog 21 andere jonge kinderen In „Teddybeer"-diploma uit. Het Irste „Ouder en kind"-zwemmen Texel is daarmee een succesvol liatief gebleken. naam zegt het al: de kinderen m 0 tot en met 4 jaar) leren emmen in gezelschap van hun ieder en/of vader. „Leren zwem- in" wil zeggen: vertrouwd raken it water. „De doelstelling is dat de ideren zich vrij en met plezier in t water bewegen. Vooral voor de erjongste kinderen, ongeveer tot 'ee jaar, is het bewegen in het 32 aden warme water een prettige er- ring die vergelijkbaar is met het rblijf in de baarmoeder. Het was vallend dat de kinderen minder gst toonden dan hun moeders, die het begin argwanend de boel in de ten hielden", vertelt zwemleraar sas van der Weide, kele examen-onderdelen: spetten het verdragen van spetters, 15 se inden slepen door het water op de buik, idem op de rug, zittend vanaf de kant te water gaan en samen met de ouder onder water gaan. De „Teddybeer"-cursus startte begin oktober. Zeventien moeders met kind hadden zich opgegeven: aan het di- plomazwemmen werd verder deelge nomen door vijf kinderen die de lessen voor 4-jarigen volgen. Eén meisje uit die groep, Dominique Kooi man, wist zaterdag zelfs het A- diploma te bemachtigen. Ook zes kinderen uit hogere leeftijdscatego rieën zwommen met succes af voor het A-diploma. Tom Wolkers deed als enige examen voor het B-diploma en slaagde eveneens met vlag en wim pel. De kinderen werden zaterdag verrast door een zwarte piet bij het bad, die met zijn vrolijke sprongen alle nervo siteit deed verdwijnen. Na afloop ver scheen Piet weer ten tonele. Hij was behulpzaam bij de diploma-uitreiking en de kinderen mochten van hem ook allemaal een pakje uitkiezen. De „Teddybeer"-lessen (éénmaal per weekj en overige lessen (tweemaal per week) gaan gewoon door. De Teddy's die nu hun diploma „brons" hebben gehaald, gaan nu door voor zilver en goud (de kinderen moeten dan steeds meer zonder hulp van hun ouders doen). Nieuwelingen be ginnen uiteraard voor brons. Tijdens het eerstvolgende afzwemmen zal te vens een groep volwassenen het A- diploma trachten te halen. Ook voor deze cursus kunnen zich nog nieuwe deelnemers aanmelden. moeten weg uit speelhallen; Cor Ellen viert 50-jarig strandjutterschap; vuil nisman Boet in de VUT; buurt keert zich tegen timmerbedrijf De Ridder; strijd tegen rotganzen met verbouw de pistolen; strijd om kamperen bij de boer; Texel biedt negen huizen aan voor asielzoekers, aangespoelde kan toen de mist in; Stolk volgt Vincenzo op in Raadskelder; Texel krijgt officie- Ie zwerdierenopvang; zandsuppletie bedreiging voor toerisme?; uitbreiding raadhuis vermindert ziekteverzuim ambtenaren; burgemeester zet punt jes op de i bij de strandvonderij; strijd om vuiloverslag in Oudeschild; rob ben worden ingeënt; Molengat slaat van zijn trossen; vuurtoren open voor publiek; roofoverval blijft onopgelost; mariniers ingezet bij debarkatieproef veerboot; Teso-tarieven omhoog; paardenclubs nog steeds niet samen; kleinkunst in Den Hoorn; van „Vergul de Kikkert" naar Cinema Texel; Krim- huis voor winnaar Mc Donalds-spel, nieuw plaveisel in Kogerstraat; Bas vd beek een jaar op proef als visserij voorzitter; Onrorend goed-belasting op Texel extreem laag; drinkwater smaakt niet; Plug nieuwe directeur gemeentewerken; kangoeroe spoorloos op Texel; Teso nèt op tijd voor de WIR; Hoornders willen appar tementen bouwen; Landschapszorg tegen windmolens; vliegveld wil ver harde landingsbaan; „susploeg" suc cesvol in De Koog; twee maal „Heidehof" op Texel; VVV koopt te lefooncentrale en nieuwe computer; jaaromzet Rabo Texel twee miljard; vrijwilligers maken de Schorren dro ger; creativiteitscentrum in Verma ning Den Hoorn; gemeente gaat scherper controleren; Iraans gezin naar Texel; belastingen op Texel te laag; Pall Mali spandoeken moesten weg; sluiting vuilnisbelt laat op zich wachten; tv bleef weg bij olympia's tour; fusie Texelse Boys-sv Texel van de baan; opening jachthaven met po litieke confrontatie; verkiezingen bij TVL mislukt; chloorgas in scheikun delokaal; ouderensalon op Texelse boot; historisch Warenar-diner; RSG in plastic gehuld; modelspoorweg- bouwers vormen club; houdt Texel twéé straalzendmasten?; kostbare mi neralen in Texels duinzand; Lokale omroep hand in hand met ex-piraat; openbaar toilet De Koog; extra con troleur toeristenbelasting; ouderen blijven vragen om roltrappen bij de boot; Ronde om Texel en jazzfestival: rij wachtenden tot Akenbuurt; hardlo pend rond Texel en Vlieland; twee Teso-boten en twee havens straks niet meer genoeg?; bommelding op veerhaven Den Helder; burgemeesters op Razende Bol; Skilder skuutje; cir cus zonder toiletten; Texvis failliet; in folijn Teso waarschuwt voor wachttijden; De Koog heeft face-lift nodig; blessures in Calluna; circus en kermis bleven langer zonder overleg met buurt; oeroud gewei op strand gevonden; nieuw Teso-kantoor en an dere onderhoudskade, IJf Blokker kwam stappen op Texel; beter kli maat in raadhuis wordt veel te duur; geen straf voor Duitse verkeerszon- daars; met watervliegtuig om de kof fie in Oudeschild; Brandweer krijgt „Texelse" vergoeding; Hans Bakker wordt directeur Sint Jan; luchtmacht blijft hinderen in De Cocksdorp; Eco- mare zondag open; huisvuil in mini- containers, opvang zwerfdieren; Stolk wil met weg uit havenrestaurant; gala diner dansant ook voor gewone men sen; De Koog krijgt dorpskelder; toe ristenbelasting 5 cent omhoog; jachthaven opweg naar 10.000 bo ten; de „ton van Ploeg"; kaketoes in De Dennen; $10.000,- voor sportzaal Oudeschild; So What voldoet niet aan de voorschriften; Oudeschild op excursie naar vuilverwerkingen, gas aangeboord in Oudeschild; Ben Daal der stapt op; huisje „De Zon" wordt verplaatst; protest tegen seismisch onderzoek in Waddenzee; kinderda- gopvang; 27 ton kleding voor „De zak van Max"; Pelikaan wordt kuur centrum; kerstwild voor ouderen; te veel ratten op Texel; Karlas daagt organisatiebureau voor de rechter; Rode kruis werft leden; AOT wordt NZH; brandweerlieden krijgen helmen cadeau; twee plannen voor sportcen tra in De Koog; RSG en LBO samen?; Jan Dekker slachtoffer van beleg gingsfraude?; Texels duinkonijn ver werkt in paté; Texelse schapen naar Rusland; Annet van Rossum speelt mee in Medisch Centrum west; aan koop Schorren nog niet rond; Willem Alexander kwam stappen op Texel; musicalvereniging zoekt jeugdig ta lent; politie introduceert nieuw blaastest-systeem. HELP DE LEPRA BESTRIJDEN. DOE HET NU! De Texelse kampioenschappen tur nen 1988 die zaterdag in sporthal „Ons Genoegen" werden gehouden, verliepen prima. De organisatie had kosten noch moeite gespaard om al les zo vlekkeloos mogelijk af te wer ken. Jammer dat de deelname met name bij de recreatieve wedstrijden nogal tegenviel, in verband met de Sinterklaasviering. Voor de rest kan de organisatie terugzien op een uit stekende editie van de Texelse kam pioenschappen. De eerste wedstrijd betrof de recrea tieve wedstrijden tussen de zes gym nastiekverenigingen van Texel. Na de opening van de kampioenschappen door de voorzitter van de sportraad Albert Hoven, konden de deelnemers, in leeftijd variërend van zes tot zestien jaar, beginnen. Zij lieten oefe ningen op zes toestellen zien, waarbij een keuze (afhankelijk van de vorm en de mogelijkheid van de turner of turnster) gemaakt kon worden uit een A; B; C; of D-niveau. Voor de prijsberekening werd de oude formule toegepast: totaal aantal punten van een vereniging gedeeld door het aan tal deelnemers. De eindstand na deze berekening leverde het volgende re sultaat op: eerste G.O.S. uit Oude schild met een gemiddelde van 43.7 punten. Tweede S.V.C. uit De Cocks dorp met 43.5 punten. Derde G.V.O. uit Oosterend met 43.39 punten. Vierde G.V.T. met 43.24 punten. In totaal deden 186 deelnemers en be haalden zij een cijfer van 7.21 gemid deld per toestel. De daarop volgende verplichte stof-wedstrijden waren vooral bedoeld voor de betere turners en turnsters van de „buitendorpen" en de beginners van de selectiegroe- pen. Helaas viel de inschrijving van de „buitendorpen" tegen. Vier deel neemsters van S.V.O. en één deel neemster van S.V.C. Gelukkig bracht G.V.T. nog 50 turners en turnsters op de been om ook van deze wedstrijd een spektakel te maken. De meisjes turnden vijf verplichte oefeningen op vijf verschillende toestellen: ringen, brug ongelijk, balk, langemat en mini- tramp. Na een vlotte wedstrijd, die iets te laat begon, eindigden in de categorie meisjes t/m tien jaar op het erepodium: 1. Marlies Koorn (G.V.T.) met 38.30 punten; 2. Lonneke Legierse (G.V.O.) met 38.08; 3. Arian- ne van Noort (G.V.T.) met 37.90. Categorie meisjes vanaf elf jaar: 1. Mirjam Joustra (G.V.O met 39.70; 2. Maaike van Dijk (G.V.T.) met 38.60; 3. Linda Moor (G.V.T.) met 37.88. Bij de jongens helemaal geen deelne mers buiten G.V.T. en na de wedstrijd bleken de volgende jongens het bes te geturnd te hebben: Categorie jongens t/m 10 jaar: 1. Edwin Zwaneveld met 43 70 punten; 2 Joost van Heerwaarden met 43.60; 3. Patrick Bakker met 42.00. Categorie jongens vanaf 11 jaar: 1. Erick Jan Veeger met 46.80 pun ten; 2. Maarten Elzinga met 46.00; 3. Dennis Bakker met 43.65. Tot slot was het de beurt aan de se lectie turners en turnsters. Door uit eenlopende oorzaken bleek de telcommissie wat langer tijd nodig te hebben, zodat de wedstrijd uiteinde lijk een half uur later dan gepland van start ging. Voor de toeschouwers moet dit wel de leukste wedstrijd zijn geweest om naar te kijken. Vooral de meer ervaren turners en turnsters draaiden een redelijk goede wedstrijd. De nieuwelingen in de selectiegroe- pen hadden het duidelijk moeilijk aan het begin van hun wedstrijdseizoen. Daarbij kwam ook nog dat de leiding op zes plaatsen tegelijk aanwezig moest zijn, waardoor een grote zelfstandigheid werd vereist. Hoewel het niveau soms nog ver uit elkaar lag, was de structuur van de oefenin gen duidelijk zichtbaar en bieden de oefeningen ruimte om nieuwe onder delen eenvoudig in te passen. De lei ding voorkomt hiermee, dat de oefeningen onnodig veel omgebouwd moeten worden als nieuwe onderde len zijn aangeleerd. Na 2/2 uur turnen zat ook deze wed strijd erop en was het de beurt aan wethouder R Zegers om de prijzen uit te reiken. Op het einde van een lange turndag kon dit precies volgens schema plaatsvinden. Voordat hij hier echter toe overging nodigde Zegers de gymnastiekverenigingen uit om in de nabije toekomst met hem om de tafel te komen zitten om de proble men met betrekking tot het afschaf fen van de subsidie van de S.T.K.A.-functionarissen door het mi nisterie van W.V.C. met hem te bespreken. Uitslag Meisjes t/m 12 jaar: 1. Liesbeth Brouwer 33 55; 2. Linda Goes 29.60, 3. Wendy Moor 29.30. Meisjes vanaf 12 jaar: 1. Esther Witte 32.85; 2. Henriefe Mulder 29.90, 3. Suzanna Boijen 29.80 Jongens t/m 10 jaar niveau 6C 1. Rutger Zoetelief 42.65; 2. Wilco Drijver 42.48; 3. Jasper Keizer 42.40. Jongens t/m 12 jaar niveau 5C: 1. Emile Keyser 46.70; 2. Martijn Visser 43.75; Jongens vanaf 12 jaar niveau 4C: 1. Nico Stoter 52.55; 2. Mark Jan Mulder 48.15; 3. Joost Brugemann 43 95. Tot slot maakte wedstrijdleider Henk Keyser bekend wie de Texels kampi oen turnen was geworden. Op de derde plaats eindigde Cios-studente Esther Witte met een gemiddelde van 8.2125. Tweede werd jeugdturnster Liesbeth Brouwer met een gemiddel de van 8.3875 en eerste werd de trainer van G.V.T. en G.O.S. Nico Sto ter met een gemiddelde van 8.758 punten. Nabeschouwd kan worden gezegd dat deze kampioenschappen anders waren dan in het verleden. Door deze kampioenschappen in het begin van het wedstrijdseizoen te or ganiseren is er nog weinig zelfstan digheid bij de jongste turners en turnsters. Hierdoor was het niveau nog niet bereikt wat andere jaren wel werd gehaald. Het jongens-turnen krijgt uitbreiding. Deden zes jaar te rug maar zes turners mee, nu waren dit er negentien. Ook de gemiddelde leeftijd ligt aanzienlijk hoger dan in voorgaande jaren. Hieruit blijkt dat de G.V.T. haar selectieleden langer weet te behouden wat gunstig is voor de gehele vereniging en voor de turnsport in het algemeen. Stort uw bi|dragc op postgiro 50500 of bankgiro 70.70 70.929 eti9 neemt baby Rick het eerste „Teddybeer"-diploma in ontvangst. Nederlandse Sdchiing mi Leprabmrqdinj: Amsfcrdam Bedroefd, maar dankbaar voor hetgeen hij voor mij betekend heeft, deel ik u mede dat toch nog onverwacht van mij is heengegaan mijn dierbare man Arie Hendrik Kikkert echtgenoot van Cornelia Bruin Geboren Overleden 23 jan. 1911 2 dec. 1988 Den Burg: C. Kikkert-Bruin Texel, 2 december 1988 Golfslag 1, 1791 HC Den Burg De begrafenis heeft inmiddels plaats gevonden. Zacht en kalm is van ons heengegaan mijn zwager en onze oom Arie Hendrik Kikkert Den Burg: W. Kikkert-Bruin Biddinghuizen: J. de Waard-Kikkert J. M. de Waard Cor en Wendy De Cocksdorp: H. J. Boon-Kikkert J. W. Boon Irma en Arja Texel, 2 december 1988 Wij ontvingen bericht van het plotseling over lijden van Bastiaan Lakerveld oud-medewerker van de dienstkring Texel van de Rijkswaterstaat We wensen zijn vrouw en kinderen de kracht dit verlies te kunnen dragen. Personeel en oud-collega's van de dienstkring Texel. Met droefheid delen wij u mede dat geheel on verwacht van ons is heengegaan mijn lieve vrouw, onze zorgzame moeder Mireille Louisette Gislène Lejault echtgenote van F. Otten, op de leeftijd van 50 jaar. F. Otten Marijke en Sietse Christian en Carolyn Alain en Irma Texel, 2 december 1988 Beatrixlaan 144, 1791 GG Den Burg. Gelegenheid tot condoleren dinsdag 6 decem ber van 18.30 tot 19.30 uur in de vergader zaal van de Doopsgezinde kerk te Den Burg. De rouwdienst zal worden gehouden op woensdag 7 december om 13.30 uur in de Doopsgezinde kerk te Den Burg, waarna de begrafenis op de Algemene begraafplaats zal plaatsvinden. Beeld van de prijsuitreiking na afloop van de verplichte oefenstof tijdens de Texelse kampioenschappen turnen.

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 3