Van werknemersingang tot schriftelijke verlenging Vermoedelijk weer actie tegen uitblijven impuls MAASDAM SCOORDE HOOG MET ARBEIDSBUREAU Kinderdagverblijf nti-discriminatiegroep lood ludiek boeken aan (mnesty International oudt fakkelwacht Zoon teleurgesteld terug uit Den Haag Films Cinema Texel nu met stereogeluid Eilandcompetitie toernooi afgelast niw—'I LALLOL wvwnnm I rivjiil« a Het Texels college van B en W (met tweede van rechts secretaris Piet ZoonI zou een investeringsimpuls van het rijk de komende jaren goed kun nen gebruiken. Per bromfiets, getooid met een lange leren jas en witte „Willem- pie"-helm, ging hij alle van militaire dienst vrijgestelde jongens in de regio Oud-Beierland af. Zó startte A. (Aart) Maasdam in 1963 zijn arbeidsbureau-carrière. In 1970 (een jaar waarin Texel in de maand juli slechts drie werklozen telde.....) belandde hij op Texel als directeur van het gewestelijk arbeidsbureau, dat destijds nog aan het Schilderend was gevestigd en over twee ingangen be schikte: één voor de werkgevers (de voordeur) en één voor de werknemers (achterom). Die tijd is voorbij en dat geldt evenzeer voor de loopbaan van Maasdam: op 1 december maakte de 60-jarige geboren Rotterdammer gebruik van de VUT-regeling. Met Maasdam blikken wij terug op een periode waarin het Texels rbeidsbureau goed „scoorde", maar tevens werd geconfronteerd met een opeenhoping van goed bedoelde maar vaak niet effectie ve maatregelen. Op 8 februari van dit jaar werd Maasdam met verschijnselen van een hartinfarct in het ziekenhuis op genomen. Sindsdien is hij uit de rou latie. zowel wat betreft zijn werk als maatschappelijk leven. Momenteel voelt Maasdam zich weer fit. al heeft hij nog geen enkele trek om weer wat aan te pakken. „Ik ben nog bezig te herstellen van de enor me stress-situatie die ik onbewust in de loop der jaren had opgebouwd." Zijn functie als directeur van het ge westelijk arbeidsbureau (GABI Texel wordt waargenomen door Theo Zijm. Maasdam vindt -en niet alleen lij, maar ook bijvoorbeeld het TVO en de arbeidsbureaus in Den Helder en Alkmaar- dat Zijm als zijn opvol ger moet worden aangesteld, maar daarover bestaat nog geen zeker- ïeid. Ook hier is het „Den Haag" dat wikt en beschikt. Jit deze inleiding blijkt al een beetje lat Maasdam zich niet altijd met het jeleid van hogerhand heeft kunnen lerenigen. Hij voelt er weinig voor >m bij zijn afscheid hierop de nadruk e leggen, maar iets wil Maasdam er toch wel over kwijt. „Toen ik moest motiveren waarom ik in de VUT wilde, heb ik als hoofdre den genoemd dat ik het niet zie zit ten om nog een aantal jaren achter de feiten aan te hobbelen. Het is rustrerend dat er telkens weer émand in de Tweede Kamer opstaat, kf hij nu Vermeend of Moor heet, die pen of ander plannetje ophoest, dat maar hebben uit te voeren. Een koorbeeld: in 1985 kregen wij te ho- |en dat we geen energie meer moeti jen verspillen aan werklozen van 45 aar en ouder, maar dat we ons ge heel op de jongeren moesten richten. Twee jaar later is het beleid geheel omgegooid en moeten we juist pro jecten voor langdurig werklozen sti muleren, Dus toen moesten we eerst tegen de mensen zeggen dat wij ze niet meer konden helpen, en later te gen diezelfde categorie precies het omgekeerde." Een ander voorbeeld is het schriftelijk verlengen van de inschrijving bij het arbeidsbureau. Maasdam was daar van van begin af aan een fervent te genstander. De maatregel was genomen om de de door de stijgende werkloosheid steeds grotere werk druk voor de arbeidsbureau's te ver minderen. Goed bedoeld, maar niet verstandig, volgens Maasdam. Hij neemt daarbij de term „paniekvoet bal" in de mond. Contact „Bestandsvervuiling was een eerste gevolg waarvoor ik heb gewaar schuwd. Belangrijker nog vond ik het dat je door schriftelijk verlengen het contact met de werkzoekenden kwijt raakt. Enerzijds is dat voor de men sen een psychologische zaak: als je alleen maar een kaartje moet invullen en opsturen en je hoort verder niets, krijg je met het gevoel dat zo'n ar beidsbureau veel voor je doet. Ander zijds wil ik graag weten wie er in ons bestand zitten. Dat kost weliswaar méér tijd, maar die kennis verhoogt de kans dat je mensen aan geschikt werk kunt helpen. Wat je ook kunt doen is op goed geluk tien mensen uit de kaartenbak plukken en aan schrijven, in de hoop dat er twee zul len bijten. Sommige collega's zeggen: dan bied je er tien kans op werk. Ik zeg: je moet er dan negen teleurstel len. Onze stijl is daarom altijd ge weest: de mensen zelf benaderen." Maasdam vertelt dat hij zelfs wel eens heeft geweigerd om bepaalde maatregelen over te nemen. „Dan konden ze mijn bedenkingen niet weerleggen, en zei men: jullie gaan je gang maar op Texel." Dat lukte na tuurlijk niet altijd. Bedrijfsblind In 1980 leidde deze houding er zelfs toe dat Maasdam van hogerhand „bedrijfsblindheid" werd verweten. „Ik werd toen geprest om Texel te verlaten, omdat ik alleen nog de be langen van Texel in de gaten hield en niet de beleidslijnen van de dienst. De hoofdinspecteur-directeur (HID) van Haarlem bood me toen goede jobs aan de overkant aan, maar die weigerde ik", vertelt Maasdam. De aanleiding voor deze aanvaring was het stopzetten van het zogehe ten „aanvullend werk" (helmplanten in de winter voor seizoenwerklozen). Maasdam herinnert zich dat Texel in september 1979 alles in kannen en kruiken had voor de naderende win ter, toen het bericht binnenkwam dat geen geld meer beschikbaar werd gesteld voor aanvullend werk. Op ho ge poten schreef Maasdam toen een brief, waarin hij repte over „taakstelend beleid" in plaats van „taakstellend". Dat was voor de HID de druppel die de emmer deed overlopen. Achteraf zegt Maasdam: „Je mag je baas best uitschelden, maar nooit schriftelijk, want dan staat het zwart op wit. Dat was dus misschien wel stom. Maar nog steeds ben ik van mening: geef Texel weer aanvullend werk. Er zitten allerlei voordelen aan voor de deelnemers, die anders vijf maanden van het jaar zonder werk zitten. Naar mijn mening zou het helmplanten hier nog steeds goed mogelijk zijn, zeker gezien de mentali teit hier. Kijk maar naar de wil om in de lelies te gaan werken. Helaas bestaat die regeling niet meer." Hoge score De „Tesselse stijl" heeft het GAB Texel geen windeieren gelegd. Texel heeft een bijzonder hoog scoringsper centage: jaarlijks slaagt het arbeids bureau erin om 80 procent van de vakatures te vervullen. Oftewel: op de ongeveer 500 banen die worden aangeboden, worden circa 400 werk zoekenden via bemiddeling van het arbeidsbureau geplaatst. A. Maasdam: „Ik vind nog steedslaat die werkloze Texelaars weer gaan helmplanten". Gevraagd naar het waarom van deze gunstige cijfers, antwoordt Maasdam: „Ten eerste heeft Texel naar ik meen het kleinste arbeidsbureau van Neder land. De kleinste kantoren blijken de hoogste scores te boeken. Ik denk dat het gezegde „waar meer mensen werken, wordt meer gekletst" daar voor een reden is. Maar je gebruikt niet alleen je tijd op een klein bureau effectiever, ook sta je dichter bij de mensen. Je voelt je sneller aan gesproken, voelt een bepaalde ver antwoordelijkheid voor de mensen die een beroep op je doen. Op een gegeven moment ken je ook de spe cifieke wensen van werkgevers en werknemers. Je weet dan dat die timmerman graag voor die baas wil werken, en dat dèt restaurant zulke serveersters nodig heeft." Bedrijfsbezoeken Maar eerst moet zo'n situatie worden gecreeerd. Een belangrijke sleutel is het veelvuldig afleggen van bedrijfs bezoeken, Maasdam: „In verband met de bouwtelling, een taak die in middels door de gemeente is overge nomen, kwam ik bij alle Texelse aannemers minstens viermaal per jaar over de vloer. Dan namen we al le projecten door en bespraken we natuurlijk ook allerlei andere zaken die in de bouwsector speelden. Met de aannemers kon ik lezen en schrij ven. Andere goede contacten had ik opgebouwd toen het arbeidsbureau nog was belast met de vrijstellingen voor militaire dienst. Ik zie nog voor me hoe kottervissers heel verbaasd opkeken dat zij op zaterdag een amb tenaar bij hun kotter aantroffen. Maar ik vond dat de gewoonste zaak van de wereld." „Of ik ooit spijt heb gehad dat ik dit werk ben gaan doen? Nee, integen deel. Toen ik nog als radiotelegrafist werkte en een vrij leventje leidde in Nederlands Nieuw-Guinea, had ik heel andere ideeën over de wereld. Ik leefde in een wereldje waarin ieder een gezond was, een leuke baan had, vrouw, kinderen. Maar door het ar beidsbureau ben ik met m'n neus ge drukt op de nare dingen die de mensen kunnen overkomend. De eer ste jaren had ik daar moeite mee, ik kon de dingen moeilijk van me afzet ten. Later word je daar harder in, ga je ook bewuster over veel dingen na denken. Ik heb het gevoel dat deze baan me als mens rijker heeft ge maakt." Door middel van deze open brief wil len we een laatste noodkreet slaken voor het behoud van het kinderdag verblijf Texel. Op 13 december zal de gemeenteraad beslissen of wij in aanmerking komen voor subsidie. Zonder deze subsidie kunnen wij eigenlijk niet draaien en is het de vraag of wij op langere termijn zo verder kunnen gaan. Jammer. Want nu we ruim een jaar draaien kunnen we duidelijk aantonen dat de behoef te aan deze vorm van kinderopvang op Texel aanwezig is. Ruim veertig kinderen hebben al voor korte of lan gere tijd gebruik gemaakt van het dagverblijf. Het beleid ten aanzien van kinderopvang moet op Texel nog volledig worden gevormd. Alle partij en zijn het er over eens dat er iets moet gebeuren, maar in welke vorm is nog niet helemaal duidelijk. Er wordt ook gedacht aan een gast ouderproject. Wij onderschrijven hier over de ideeën van de W.K.N. (Werkgemeenschap Kinderopvang Ne derland). De W.K.N. vindt het goed dat ouders kunnen kiezen uit ver schillende vormen van opvang. Aan het gastoudergezin moeten wel eisen worden gesteld. Onder andere verant woord omgaan met kinderen, veilige en geschikte ruimtes om te spelen en te slapen, maximum aantal kinderen, hygiëne, een professionele kracht om dit alles te coördineren. Een plaats in een gastoudergezin zal dan niet goedkoper zijn dan in een dagverblijf. Onafhankelijk van de kosten, kunnen ouders dan een juiste keuze maken voor hun kind. Het zou natuurlijk heel mooi zijn als dit op Texel ook gereali seerd zou worden, en dat het kinder dagverblijf zou samenwerken met het gastouderproject. De vraag is natuur lijk of er plaats is voor beiden. Het grote voordeel van een kinderdagver blijf is, dat continuïteit en kwaliteit gewaarborgd zijn. Bij ziekte of vakan tie in het gastoudergezin zal voor an dere opvang voor de kinderen gezorgd moeten worden. Wij vinden het heel jammer dat er tot nu tot geen onderzoek is gedaan bij de ouders die gebruik maken of willen maken van kinderopvang. Kabinet en Tweede Kamer willen hier de komen de jaren heel wat in investeren om dat er een groot tekort is aan goede kinderopvang. In 1990 komt er 130 miljoen gulden vrij en waarschijnlijk gaat veel van het geld naar de ge meenten. Om deze twee jaar te over bruggen vragen wij om een vorm van startsubsidie. Het liefst zouden wij dezelfde subsidie krijgen als vergelijk bare verenigingen en/of stichtingen. Tenslotte vragen wij de wethouders en de raadsleden, vóór zij over de subsidie voor het dagverblijf gaan stemmen, eerst te komen kijken! Het bestuur van de stichting kinder dagverblijf Texel. 'e werkgroep Anti-discriminatie Texel ood op 5 december in het RSG- ibouw deze school een aantal boe- n aan over het onderwerp „voor- ordelen". Dat gebeurde in de vorm n een actie waarbij een Sint en vee zeer vrouwelijke Pieten de boe- sn overhandigden aan rector H. eetveld en bibliothecaresse mevr. h. Haak. De rollen waren daarbij ngedraaid door de zich gedisertmi- serd voelende Pieten: zij waren de aas, en Sint was ditmaal het dom- e knechtje. Op rijm werd dit in de auze in de aula aan de leerlingen aidelijk gemaakt. De vrouwelijke Pie- :n Myrte de Vries en Karin van Ar al kregen tot slot van Sint Paul van oof een weerwoord, eveneens op im. rijdag zal de afdeling Texel van Am- esty International een fakkelwacht ouden op het veerhaventerrein van Horntje. Dat gebeurt bij de afvaar- in van 17.05 en 18.05 uur. De fak- elwacht vindt plaats in het kader an de Dag van de rechten van de >ans. eertig jaar geleden werd de Univer se Verklaring van de Rechten van e Mens afgekondigd, als een direct evolg van het onmetelijk menselijk den gedurende de Tweede Wereld- orlog. Anno 1988 worden de in de irklaring genoemde fundamentele lensenrechten nog steeds overal ter 'ereld geschonden, ondanks het feit at vele regeringen de verklaring heb- ïn erkend. Amnesty International aagt daarom nog steeds aandacht oor de schending van mensenrech- n en de instandhouding van de in- rumenten ter bescherming daarvan. "ie wil meedoen aan de fakkelwacht elieve zich op te geven bij Marij van ialst, tel. 12975, of Hilda Afman, S. 19533. Tijdens een uitgebreide commissie vergadering van de Tweede Kamer fracties over de begroting van het gemeente- en provinciefonds 1989, heeft staatssecretaris mevrouw De Graaff-Nauta geen strobreed toege geven aan de eis van de VNG om de zogeheten „investeringsimpuls" ook ten goede te laten komen aan de kleine gemeenten. Waarschijnlijk neemt de gemeente Texel, die in een eerder stadium landelijk het voor touw had genomen in deze kwestie, hiermee geen genoegen. Geprobeerd zal worden druk uit te oefenen op de Tweede Kamer, in de hoop dat een motie tegen het voorstel van de staatssecretaris wordt aangenomen. Dat zei secretaris Piet Zoon van de gemeente Texel, dinsdag na terugkeer uit Den Haag en na overleg met het college van B en W. Zoon was maan dag bij de commissievergadering aan wezig en moest teleurgesteld de terugreis aanvaarden. Teleurgesteld zowel vanwege de inhoud van de dis cussie als het resultaat. Mevrouw De Graaff-Nauta hield voet bij stuk en een tijdens de vergadering ingediende CDA-motie kreeg (nog) geen meer derheid. Het CDA en de kleine recht se partijen zijn tot dusver de enige voorstanders van een verdeling van de investeringsimpuls (van in totaal f 50 miljoen) over èlle gemeenten. De staatssecretaris wil de vier grote ste den de grootste hap uit de ruif laten nemen (712Vi miljoen) en de rest ver delen over de gemeenten met meer dan 25.000 inwoners. Zij vindt in elk geval de PvdA aan haar zijde, terwijl D'66 zich op de vlakte houdt en het VVD-commissielid „neigt naar het advies aan de fractie om met de staatssecretaris mee te gaan". Willen de kleine gemeenten nog wat bereiken, dan zal vooral op de VVD een stevige druk moeten worden uit geoefend, luidt de conclusie. Fijntjes refereert Piet Zoon aan een uitlating van VVD-Kamerlid Annemarie Jor- ritsma, toen zij in juni een werkbe zoek bracht aan Texel. Jorritsma zei toen „positief" te staan tegenover extra rijksgeld ter beloning van ge meenten die jaarlijks behoorlijk in vesteren (zoals Texel), vooral als dat geld zou worden gebruikt voor verbe tering van wegen, riolering en derge lijke. Mevrouw Jorritsma zei toen zelfs „Texel als goed voorbeeld te zul len noemen". Adhesie Bij de gemeente Texel komen nog da gelijks adhesiebetuigingen binnen van collega-gemeenten, de meesten klei ner dan 25.000 inwoners, sommigen groter. Zij zijn het eens met de stel ling dat de staatssecretaris het bestuursakkoord schendt en dat ge zien de uitkeringen uit het gemeente fonds gedurende de laatste jaren, verwachtingen zijn gewekt voor op nieuw een uitkering in 1989. Kleine gemeenten kunnen deze uitkering vaak net zo goed gebruiken als grote gemeenten, ook al ontbreekt de „randstadproblematiek". Gemeentesecretaris Zoon zegt „gepi keerd" te zijn over de suggestie dat kleine gemeenten de investeringsim puls vooral gebruiken om hun be lastingen laag te houden. Zoon: „Als er één gemeente in Ne derland is die juist investeert in pro jecten met een hoog werkgelegenheidsgehalte, dan is het wel Texel. Door de eilandsituatie staan we jaarlijks voor flinke investe ringen." Als voorbeeld noemt Zoon de werken die op basis van het huidi ge gemeente-budget niet al in 1989 kunnen worden gerealiseerd, maar zijn doorgeschoven naar het investe ringsplan voor 1990. Of deze riolerings- en herbestratingsklussen allemaal al volgend jaar kunnen wor den aangepakt, als Texel töch over een impuls van het rijk zou beschik ken, wil Zoon niet beweren. „Maar als we net als in de voorgaande jaren een investeringsimpuls van 750.000,- zouden krijgen, dan kunnen we voor vijf ton investeren." Inmiddels is de kwestie ook in de vakbladen niet onopgemerkt geble ven. De discussie spitst zich toe op de positie van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten (VNG). Die zou wel eens in de knel kunnen komen, omdat de belangen van de grote en de kleine gemeenten in deze kwestie tegenstrijdig zijn, maar toch door één overkoepelende organisatie (de VNG dus) worden behartigd. En dat alles als gevolg van een Texels initiatief Deze week is voor de Texelse bio scoop een langgekoesterde wens in vervulling gegaan. De aan slijtage onderhevige mono geluidsinstallatie is namelijk vervangen door gloed nieuwe stereo-apparatuur. Het monogeluid was voor nogal wat filmliefhebbers een bron van ergernis. Exploitant Henk van Leeuwen: „Het verschil valt enorm op als je ook aan de overkant wel eens naar de bio scoop gaat. Omdat geluidseffecten een steeds belangrijkere rol zijn gaan spelen in films, is een stereosound eigenlijk vereist. Verder was onze in stallatie aan vervanging toa Het ge beurde bijvoorbeeld wel eens dat het geluid zomaar zwakker werd. De ap paratuur is dan ook al zo'n dertien jaar oud." De investering komt voor rekening van Springer BV, het bedrijf dat het bioscoopgebouw in eigendom heeft. De installatie is gisteren en vandaag aangebracht door het gespecialiseer de bedrijf Cinetechniek uit Amster dam, in samenwerking met Piet Hoogerheide van het Texelse electro- nicabedrijf Hotex. Zij hebben onder meer de soundboxen in de projector omgebouwd van mono naar stereo, voorversterkers en cinema-versterkers geplaatst alsmede een luidspreker- combinatie met een vermogen van 2x100 Watt (een verdubbeling van het huidige vermogen). Het publiek kan de verandering uitsluitend horen, niet zien: de grotere geluidboxen zijn gesitueerd achter het geluidsdoek in de bioscoopzaal. Het eilandcompetitievolleybal-toernooi van dinsdag 13 december gaat niet door, wegens gebrek aan animo. De eerst volgende normale speelavond is 20 december.

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 5